Krušné hory – běžky

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně…

Číst celý text

Členění oblasti Krušné hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 23.3.2019 11:42
Dlouhá Louka, spíš ráno, Dlouhá Louka - obora, tam a zpět, pár kritických míst, ale jinak to jelo slušně, sněhu stále relativně dost, ale asfalt začíná vykukovat. Pěkné jarní svezení, pokud by dle předpověďi připadlo, ještě příští týden to půjde. Z parkoviště je třeba kousek po svých.
Východní Krušné hory
Vloženo 19.3.2019 23:16
Dnes na Dlouhé Louce lepší než jsem čekal - zmrzlý sníh s vrstvou čerstvého prašanu, jelo to výborně. Samozřejmě jsou slabší místa a na loukách už skoro nic, takže se musí přeťapávat anebo rovnou přenášet. Povětšinou však sněhu pořád dost. Projel jsem od penzinou k červené cestě, na Vrch Tří pánů a zpět, do Vilješova a po modré turistické zpět na Dlouhou Louku a na závěr na Loučnou (tam to je nejlepší).
Východní Krušné hory
Vloženo 18.3.2019 18:35
Abertamy, Červená jáma , Hřebečná. Z parkovište na Cervenou jámu dopoledne - stopa v jednom směru od rolbařů udělaná, spoje od Červené jámy směrem k Bludné neprojety rolbou. Směr Hřebečná - stopy od rolbařů v obou směrech. Docela dobrá kvalita sněhu. Na pláních - sníh odvátý, podklad zčasti ztvrdlý, povrch měkčí. Dopoledne - lehké sněhové přehaňky. Na magistrále od Cervené jámy na Hřebečnou - psi na volno mezi běžkaři. Kolem poledne - jak pěší ve stopě, tak psi na volno ve stopě od Abertam směrem k Červené jámě.
Západní Krušné hory
Vloženo 17.3.2019 15:39
Na Cínovecké magistrále je pořád hodně sněhu a přes týden ještě malinko přisněžilo. Počasí krásně jarní, na krystalkách sněhu se dobře bruslilo. Cínovecká silnice je vytátá jen minimálně, stopy směr Kahleberg jsou dole posypané jehličím a nahoře podupané, ale sjízdné. Na Klínovčíku je pár míst kde si musíte dát bacha, ale stopa je přerušená až dole u Pěšorestu. Fotky: https://photos.app.goo.gl/xNapGHnnh3DtaY9h6
Východní Krušné hory
Vloženo 16.3.2019 15:49
Boží Dar, Hubertky, tento úsek ráno neupraven, takže freeride v 10cm prašanu, od Tellehauseru pěkná stopa z pátku večer, kolem Fichtlu vše krásně upraveno, některé úseky dnes ráno, dokonalé svezení, dal jsem velké kolo přes vrchol v chumelenici, pohádková zima, pak zpět přes Hubertky na Tellehauser, to už poprchávalo, kazišuk neupraven, po ježíškovce na BD ke hřbitovu, čerstvě projeto rolbou, upraveno kolem poledne v dešti, takže na pohled ošklivé, křivé, ale stopa umydlená, rychlá. Škoda jen že z BD nerolbovali ráno, udelali by líp, vítr by tomu neublížil... Škoda deště, jinak by to bylo dokonalé a zítra by byl prašan za sluníčka..
Západní Krušné hory
Vloženo 16.3.2019 9:24
Dnes ráno upraveno okolo Kahlebergu, sněží, teplota okolo 0°C. Jarní podmínky, ale klidně dobré lyže.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.3.2019 21:26
Dnes na Cínovci. Jeli jsme dopoledne směrem na Vitišku. Tratě zaváté novým sněhem. Část jsem vyšlápli. Po nás jelo pár lidí. Cestou zpět na Cínovec už to na klasiku šlo. Pak menší okruh v Německu, kde to bylo podobné.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.3.2019 19:42
Abertamy - dopoledne - směr Červená jáma a zpět - stopa neprotažena, vlhký hrubozrný sníh, mlha a mokré sněhové přehaňky . Vosk pevný - směrem do kopce, později klistr . Větrno, padajicí sníh jako krupice. Ve stopě se nový sníh lepíl , na optevřenych pláních - vyfoukané větrem , se jelo na tvrdém povrchu lépe. Na novém jarním sněhu se bez protaženi rolbou jelo hůře .
Západní Krušné hory
Vloženo 14.3.2019 13:51
Dnes dopoledne skate v okolí Cínovec ,Kahlenberg ještě pořád dobré podmínky. Na starší upravené trati 2-3 cm nového sněhu. Lehké sněžení, pár lidí.
Východní Krušné hory
Vloženo 13.3.2019 19:54
Dnes bruslící okruh kolem Božídarského Špičáku, magistrála k Mrtvému rybníku, Nová slatinská-Východní Abertamy, Šlajsna zpátky pod Špičák - krásně upraveno, sněhu snad metr kromě jednoho místa nad Abertamskou silnicí.
Zítra má hodně sněžit, tak doufejme, že to pak zase zvládnou upravit, jinak bude hluboko.
Západní Krušné hory
Vloženo 13.3.2019 18:23
Cínovec-Dlohá Louka.
Cínovec -Vitiška po hřebneu stopa od turistů,sněhu dost.
Dále až za "vrtule" dost mizerné,kousky bez sněhu,stopa žádná.
Od "vrtulí" na D.Louku sněhu dost,ale stopa žádná.Dalo se jet po pásu za sněhovým skůtrem.
Sníh střídavý,ráno na tuhý vosk,zpět na tekutý.Na brusle jen pro masochysty s dobrou kondicí.
Východní Krušné hory
Vloženo 12.3.2019 18:27
Koukni ráno na http://www.skimapa.cz/oblast/krusne-hory-vychod?utm_source=uASOqsvKMTZU9t61gRIoe9GGDGVcfLhlsyIrAu1M&utm_medium=widget&utm_campaign=widget-krusne-hory-vychod, resp. na www.altenberg.de - nicmene aktualne neni upraveno nic.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 12.3.: Rád bych ve středu vyrazil nejlépe na Cínovec na skate. Proběhne nějaká úprava? Nebo už je sezóna odepsaná?)
Východní Krušné hory
Vloženo 11.3.2019 21:50
(Odpověď na dotaz uživatele TomasC z 11.3.: Také by mě hodně zajímalo, jestli se bude upravovat magistrála z Božáku směrem na Pernink. Do zítřka tu bude tak 25cm nového, dneska v 10cm jsem ještě bruslit dokázal, ale zítra už to asi nedám :))

kopie z fejska : uprava na 12.3.2019

Po deštivém víkendu zima opět vystrkuje drápky ❄️🌨🌬. Vzhledem k nové sněhové nadílce vyrazí tedy rolby opět do terénu - v úterý ráno rolba z Jelení (magistrála směr Bublava, Chaloupky, Bučinská cesta) i jedna z božídarských roleb (Ježíškova cesta, magistrála na Červenou jámu). Úprava zbývajících tras u Božího Daru (bruslící okruh, okruh Karlova běhu) proběhne později během úterního odpoledne/podvečera. Nejpozději ve středu by měla proběhnout také úprava tras mezi Perninkem, Abertamy, Bludnou a Horní Blatnou.
Západní Krušné hory
Vloženo 10.3.2019 12:18
Dopoledne. Cínovec, Vytiška, Kahleberg. Sněhu relativně dost, stopa celkem ušla, na skate horší, sníh místy velmi špinavý, občas bordel ve stopě. Kopec od odbočky na Pramenáč směr Cínovec trochu hůře sjízdný, vypadá to zde jako po vichřici, ale ne z tohoto týdně. Sněžilo a přestalo to jet. Hlavně ve stopě. Předpověď sice hovoří o sněžení, take ale o dešti. Necháme se překvapit
Východní Krušné hory
Vloženo 9.3.2019 22:04
Kolem poledne Cínovec - Vitiška - Nové Město
Čerstvě upraveno, ale hodně měkké. Magistrála Cínovec - Vitiška v dobrém stavu, až na dvě tradiční místa všude spousta sněhu, všude se dá bezpečně projet. Rolba navíc při úpravách výborně pracuje se sněhem (na místech, kde to taje více je nahrnuto více sněhu atd.) Od Vitišky k Novému městu už je situace horší, asi 200m před trafem na louce není sníh, musí se cca 50m přenášet, a v lese na Klínovčíku už není mnoho sněhu. Na Pramenáč neupraveno, je to hodně nerovné, na Skate téměř nemožné, sněhu ale dostatek.

Parkoviště Cínovecké Slatě ZDARMA, lidí bylo málo, přitom zejména na magistrále Cínovec- Vitiška sněhu spousta! Na Skluznici nepřibyl ani jeden škrábanec. Díky moc rolbaři za úpravu!

SKOL!
Východní Krušné hory
Vloženo 9.3.2019 15:08
Od vlaku v Novém Městě na Vitíšku, u stadinou dobré, v lese slabší místa. U Vitíšky místy kouká asfalt, ale dá se přešlapat po louce. Magistrála směr Cínovec nově upravená, všude bez potíží. Okruh na Pramenáč po staré stopě, sněhu stále hodně, až na místo u odbočky na samotný vrchol. Pak přes Klínovčík k trafu, také hezky upraveno na závěji, jinak je louka už většinou bez sněhu. Přesto se najde blbec, který musí rozšlapat čerstvou stopu :( Sníh měkký, pod smrky dost jehličí, ale stále se ještě dá. Výhled na příští týden je navíc nadějný.
Východní Krušné hory
Vloženo 8.3.2019 19:40
Dnes z Dlouhé Louky - vypadalo to na parkovišti špatně, ale na tratích stále sněhu dost, stopa slušná, jen sníh už není hezký a po větru popadané větve a jehličí. Ale ještě pěkné svezení.Kdyby to trochu schoval poprašek bílého sněhu bylo by to supr. Ve stopě nebyl nikdo, na parkovišti pan Fišer.
Příští týden bude sněžit, tak to ještě nekončí. Peychlovi
Východní Krušné hory
Vloženo 8.3.2019 12:23
Jura to je chalan, viď Jirko?
Východní Krušné hory
Vloženo 8.3.2019 19:05
Z Dlouhé louky na Vlčí horu a zpátky. Sníh je všude jen na exponovaných loukách mizí před očima. Jelo se slušně stopa uz není znatelná ale všude rovné sjízdné, Sníh jarní hrubozrný po ránu místy namrzlý.
Východní Krušné hory
Vloženo 7.3.2019 20:28
Dnes Dlhá Luka. Ješče u kostola som bedákal aký som to chumaj šaĺený, že som radšej nezostal v krčme. Ale na parkovisku zrazu iný svet.. Na tratích sněhu dost len zopár miest kde omrvinky na sneh zo stromov popadaly. Neviem ako na klasiku lebo som korčuĺoval, tuna Česi vravíte skejtoval, ale jelo to dobre. Vtáčata už jarnů peseň skriekaly a na konároch drevokocůri somariny robily a presto fajná lyžovačka. Ak toto bola bodka za sezónou, tak naozaj bohovská. Pán Fišer vďaka vám!
Východní Krušné hory
Vloženo 7.3.2019 13:16
Středa večer Lesná skate - od silnice po plynovodu kolem Eduardovy skály na písmena, tam pět spokojených koleček. Slabý poprašek čerstvého sněhu schoval většinu jehličí a když to k večeru mírně tuhlo, pěkně se jelo. Celkově je sněhu dostatečná příjemně zhutněná vrstva, jen tři místa byla po odtátí zúžená, ale projet se dala, a jen na dvou místech bylo potřeba přeťapat obnažené spadlé větve.
Východní Krušné hory
Vloženo 7.3.2019 7:16
Podvečerní okruh na Klínech - Jelení hlava. Od parkoviště P4 přibližovací cesta celkem v pohodě, pak je lepší cca 400 metrů přenést (rovinka před Desítkou). Ale škoda, že se nedá nastoupit do stopy až od Desítky. Ke Klínské bráně pohodové dvě stopy pro klasiku a pár bruslařů kolem mne prosvištělo a taky vypadali spokojeně. Samotný okruh Jelení hlava byl od úterního večera pokryt cca 10-ti čísly nového sněhu, takže žádné nečistoty ve stopě a k tomu zapadající sluníčko. Sněhu nahoře cca půl metru, za mě to stojí za to vzít starší běžky a ještě je provětrat.
Východní Krušné hory
Vloženo 6.3.2019 9:50
Včera večer Dlouhá Louka husté sněžení. Tratě na skate s popraškem nového sněhu sjízdné. Souhlas s Jirkou na stránkách KBS jsem našla počet prodaných známek v roce 2019 dohromady 122 ks to není mnoho......... Děkujeme za dlouhodobou úpravu.
Východní Krušné hory
Vloženo 5.3.2019 17:49
Tak mne při projížďce nedělní Dlouhou Loukou napadlo, kolikpak lidí se tu na tom krásným areálu letos asi svezlo? Tisíc, dva nebo tři? Kdyby každý aspoň jednou za sezónu vzal to ušmudlaný kilčo a tu známku si koupil nebyla by ta celková bilance taková jaká je. Z mého pohledu ostudná. Děsím se chvíle kdy panu Fišerovi dojde nadšení a láska k tomuto sportu na bod mrazu a rolbu již v noci nenastartuje. Já tu dobu na D.L. než to vzal do svých rukou pamatuji. Žádné parkoviště, žádné tratě. NIC. Z trochou patosu bych si dovolil tvrdit, že nás naučil těšit se na zimu. Tak to mne tak nějak napadlo. Skol
Východní Krušné hory
Vloženo 5.3.2019 15:17
Cínovec: včera bylo dost nad nulou, v noci to pak zmrzlo, takže ráno to byl jeden velkej led, trochu na to napadlo čerstvýho sněhu, ale i tak to stálo za prd. Vzhledem k tomu že ani soudruzi z NDR dneska s rolbama nevyjeli, tak jsem to po půl hodině zabalil.
Východní Krušné hory
Vloženo 4.3.2019 11:58
Víkend na trase Komáří hůrka-Cínovec-Nové Město-Dlouhá Louka-Fláje-Klínská brána- Německem na Mníšek a Novou Ves v Horách. Sníh nějaký až od rozcestí Pod Komáří hůrkou, tvrdý a špinavý, ale stopa je a jet se dá. Nejlepší je oblast mezi Cínovcem-Dl.Loukou až k přehradě. Dál raději nezkoušet. :) Kolem přehrady špatně schůdné s lyžema i bez nich, rozšlapané, hrbolaté, sem tam strom v cestě. Dál umrzlé a spíše turistické, spousta jehličí. Od Mníšku už víc trávy než sněhu, jaro volá... :)
Východní Krušné hory
Vloženo 3.3.2019 20:39
Na Božím Daru odpoledne +3C, takže obleva velmi decentní, v té by problém nebyl. Problémem je buď to, že dlouho nesnezilo nebo že krušnohorské lesy jsou jehličnatou monokulturou, zkrátka: toho jehličí je místy fakt už moc. Jedna věc je depresivní pohled na lesní souvisle hnědou stopu, druhá, že místy to fakt nejede. Jel jsem B.Dar-Milov-Haje-Bludna-H.Blatna-Pernink-Abertamy-Bd.Spicak-B.Dar a téměř každý les je špatenka, nejhorší asi Myslivny-Milov, Bludná-Pod Blatenským vrchem, Bludna-Pernink a u Bd.Spicaku. Mimo les velmi dobré i na skate, sice většinou oranice uprostřed (asi nejhorší z Abertam na Větrov), ale vše (pro mne celkem záhadně) jde celkem dobře jet. I úsek Háje-Bludna, kde to rozoral nějaký asi lesacky pásák, tam je to skatem pokus o překonání max.tepovky hrabákem.. Resumé: kde jde sabotovat les, sabotuje, a zbytek je na to horko pěkné lyžování.
Západní Krušné hory
Vloženo 3.3.2019 20:07
Tak odpovím si sám: vzhledem k tomu, že to podle mapového portálu KV kraje protáhla v pátek v noci rolba, tak to asi průjezdné bude ;-)
Západní Krušné hory
Vloženo 3.3.2019 16:57
Dnes Flajsky okruh, Zebracky roh, Myť, Dlouhá louka. Ráno dobre svezení. Zatím bez nutnosti přenášet, byť stopy jsou už dost špinavé a lese plně jehlici. Sice pomalejší, k polednímu to na skate meklo, ale furt to jelo. Díky za úpravy, známka zakoupena.
Východní Krušné hory
Vloženo 3.3.2019 14:19
Stopy na Dlouhé Louce pořád dobré, sníh měkký a samozřejmě pomalejší oproti sobotě.
Východní Krušné hory
Vloženo 3.3.2019 11:19
Adolfov, rano. Web nelhal, skutečně upraveno včetně stopy kromě krátké části za stadionem. Podél lesa slušné svezení, i když "kolo" jen něco přes 3 km. Sníh-firm měkčí, ale jinak to celkem jelo.
Východní Krušné hory
Vloženo 3.3.2019 18:41
V sobotu 2.3. Komáří vížka - hájovna Pod sedmi štíty - Cínovec - Vitiška - Nové Město - Moldava. Stopa na klasiku nad očekávání dobrá, díky za úpravu i po uplynulých ne zrovna příznivých dnech. V lese ve stopě dost jehličí, ale dá se to vydržet. Pokud se nějak dramaticky neoteplí nebo nezačne víc pršet, je tam sněhu ještě na měsíc :)
Východní Krušné hory
Vloženo 2.3.2019 21:26
Z Moldavy na Vitíšku ledové a hrbolaté, mírně řečeno nic moc. Pak přes pláně, kde je už víc tráva než sníh, k větrákům. Za chatami začíná výborná stopa od Dlouhé Louky. Tam projeté všechny okruhy, jelo to super, pod stromy dost jehličí. Na závěr ještě na Loučnou (cesta také upravená) a pak podél plotu na Střelnou a dolů ke Hvězdě. Dál už není sníh, takže pěšky. U plotu sněho trochu ubylo, ale pořád tak metr a půl.
Východní Krušné hory
Vloženo 2.3.2019 19:18
Super "jarní" svezení. Tratě rychlé, místy dost jehličí ve stopě, ale co by člověk čekal na začátku března, zvláště po tak teplých posledních týdnech. O to více patří dík panu Fišerovi za úpravu stop. Známka jako vždy zakoupena. A co Vy přátelé běžkaři? :-).
Východní Krušné hory
Vloženo 2.3.2019 15:59
Dlouhá Louka - Žebrácký roh, pak Vrch tří pánů a vrtule, jedna velká rychlá paráda. Děkujeme za skvělou úpravu tratě široké téměř všude dvě stopy a dostatek místa pro skejtaře. Prostě jedna hvězda pro rolbaře
Východní Krušné hory
Vloženo 2.3.2019 15:38
Klíny, mrholilo, ledový, špinavý, nehezký stopy na Mračném vrchu, tak jsme to poprvé v životě otočili a šli radši do nížin na procházku...
Východní Krušné hory
Vloženo 2.3.2019 13:54
Dlouhá louka, vrtule, Vysoká mýť, dopoledne, upraveno na skate i klasiku, stopy zmrzlé, pěkně to jede. Směr Fláje několik míst na silnici jen led, asi do příštího týdne nepřežijí. Směr vrtule super. Občas jehličí ve stopach, jinak super lrace. Uvidíme, co nám počasí připraví
Východní Krušné hory
Vloženo 2.3.2019 13:36
Nove Mesto - Fláje - Vlčí hora vse projete rolbou, na brusleni parada, na klasiku taky lidi chodili. Bude dobre cely vikend.
Východní Krušné hory
Vloženo 2.3.2019 8:52
Z Moldava na Pramenáč v nižších polohách mírně problematické, strojová stopa jen na magistrále, sněhu dost i na Pramenáč, zasloužil by si taky projet volbou. Kdo může tak vyražte dle Skimapy se rolbaři činili.
Východní Krušné hory
Vloženo 1.3.2019 20:31
Abertamy - Cervena Jama pres louky - mimo hlavni stopy- povrch snehu dopoledne od 10.00 vlhky, spodni vrstvy zmrzle- na postup do kopce pres louky - dobre podminky, ve stope z Cervene jamy na Pernink dost jehlici, ve stinu - namrzly snih. Mozno jet pres plane vsemi smery, mazani na klasiku- od nuly nahoru, na vlhkem snehu se jelo pomaleji. . Dopoledne na planich- vetrno. Jinak slunecno a modra obloha.
Západní Krušné hory
Vloženo 1.3.2019 10:41
Ve čtvrtek večer Lesná skate, od infocentra po plynovodu a přes písmena na Červenou jámu, dvakrát písmena a po plynovodu zpátky. Na písmenech sněhu dost, i když je špinavý a někde hůř jede, ČJ už na bruslení horší, ale na klasiku s malými obcházeními pořád sjízdná.
Východní Krušné hory

O oblasti

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně vyšlapané stopy od lyžařů. Ale jak západní tak východní část Krušných hor stojí lyžařsky za to – v každé najdeme několik středisek s upravenými (někde i závodními) tratěmi v okolí, navíc tato střediska jsou většinou propojena stopami i navzájem.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní i východní části Krušných hor na Skimapě.

Členění oblasti Krušné hory