Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Členění oblasti Orlické hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 8.12.2023 22:58
KOZLOV: louky kolem Kozlovského kopce čerstvě upraveny na klasiku i bruslení. Klasika super s občasnou opatrností nad jedničkové lyže. Na bruslení je to horší, často se boří. Některé části jsou jen prošlápnuté, ale i tak velmi pěkné.

V lese určitě na dvojkové lyže.

Aktuální a bližší info nejen na fb Pekláku.
Podorlicko
Vloženo 8.12.2023 19:08
Serlich-Vrchmezi-Velka Destna-Peticesti-Serlich
Vsude nova uprava. Na vetrnych mistech se stopy rychle zafoukavaly.Kde bylo chraneno stromy pred vetrem, tak krasna stopa.
Kde upravovali z Destneho v tydnu, tak na skate krasna vymrzla trat. Od Homole na Peticesti dnes uprava po tydnu a bylo to mekci, ale na skate uplne v pohode.
O problemu mezi Homoli a novou sjezdovkou uz vsichni psali. Kdo muzete jedte o vikendu do stopy, kdy budou idealni podminky. Od pondeli to vzhledem k otepleni bude asi bida, moc velka vrstva snehu neni a na par mistech bylo na boruvci, ci naznak asfaltu vydreno jiz dnes...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.12.2023 18:57
Tak jsem vyrazil na okruhy u Žamberka a stálo to zato. Samozřejmě sněhu moc není, je potřeba dát trošku bacha na krtince, misty jsou ledové plotny, ale celkově použitelné svezení na skate. Stopa na klasiku už je vydřená více na trávu...
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 8.12.: Ahoj, nevíte někdo jestli jsou okruhy u Žamberka stále použitelné na skate ? Rád bych vyrazil dnes odpoledne. Děkuji)
Podorlicko
Vloženo 8.12.2023 17:56
Serlisky mlyn - Serlich - VD - Vrchmezi
Vsude nova uprava a krasne podminky👍
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.12.2023 11:32
Na klasiku v pohodě, zvlášť turisticky. Ale i tak většinu cesty bude strojově upraveno, jen od sjezdovky pod Homoli to je rozježděný...
(Odpověď na dotaz uživatele Honza M. z 8.12.: Chtěl bych se zeptat na stav stop na hřebeni v úseku Šerlich - Hanička. Zvažuji jet tento úsek v sobotu na klasiku. Děkuji! :))
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.12.2023 7:38
Cer.sedlo-Hvezda-5bratri-3pani-SV a zpet na Hvezdu po zelene-dl na Cer.sedlo.Bajecny svezeni.Stopa kompaktni.Perfektni podminka.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 8.12.2023 0:24
Stopy města Svitavy - jen klasické stopy, upraveno je část stop. Stopaři ji ohodnotili za 3 z 5. Což opdovídá, že občas něco leze. Takže na dvojkové lyže dobré svezení.

Zbývající okruhy v lese jsou vyšlapané od líní, takže také sjízdné (někdy i lepší stopa).

Vše přímo stopaři píšou na tento WEB:
http://www.sportes.svitavy.cz/cs/m-207-bezecke-okruhy/

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Podorlicko
Vloženo 7.12.2023 21:18
Dojet do Rokytnice se zatím dá, ale není upraveno, je jen místy prošlápnutá stopa.

(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 7.12.: Nevíte někdo zda se dá dojet až dolů do Rokytnice? Chceme jet v sobotu přejezd Orlických hor z Deštného do Rokytnice. Děkuji. EM)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.12.2023 21:04
Dnes skate z Šerlichu přes Velkou Deštnou, Jelenku, Bunkrovkou na Pěticestí, Mezivrší, Anenský vrch do Rokytnice. Východní cesta na Velkou deštnou tradičně rozdupaná jako tankodrom, ale až po sjezdovku nad Záhořím celkem pěkný svezení. Od sjezdovky k rozcestí Pod Homolí rozježděno autama, tam je to o hubu. Od rozcestí Pod Homolí dále bez úpravy, jen vyšlapaná stopa na klasiku. Od Haničky na Panský pole opět rozježděno od aut. Podmínky ideální, ale dokud nebude úprava, tak na skate rozhodně nedoporučuju.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.12.2023 12:42
Za Mlýna směr Narodak, po dlouhé rovince mezi serpentinama vypluzena cesta od Narodaku směr Zákoutí. Nástup na jedničkový lyže od Narodaku vyloučen. Jinak super podmínky, na srubu pod Velkou mínus půl stupně, pod Bukackou téměř přikrytá voda...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.12.2023 17:30
Dnes nádherné podmínky., sem tam dokonce i azuro. Opravuji předchozí zprávu od Jana ohledně Masaryčky - zavřeno má pouze dle papirku na dveřích do 7.12. :-) SKOL :-)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.12.2023 17:25
Serlich - Velká Deštná - Masarykova chata - Černý kříž - Narodak. Skvělé podmínky, všude čerstvé upraveno rolbou, jenom asi 2km před Narodakem stopa zničená autem. Masarykova chata tento týden zavřená. SKOL
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.12.2023 16:48
Dnes dopoledne z Mezivrší - Peticesti - Kunštátská Kaple -Homole a zpět. Naprosto bez údržby. Parkovné 100,- ŽÁDNÉ auto! Asi běžkaři už vědí, co se tu koná. 20 km beze stop. Ostuda. Homole navíc rozbitá nákladními vozy!
Závěr: Jako trénink odolnosti dobrý.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.12.2023 20:29
Studené - okruh kolem studeneckých skal, krásně projetý na klasiku, z kopce vyhrnuté i na brždění, vyhrnuté parkoviště za kravínem u začátku trasy. Nádhera. Hodně sněhu.
Podorlicko
Vloženo 4.12.2023 21:57
Dnes vyzkoušeny okruhy u Žamberka a za mě jeden z nejlepších povrchů na skate. Upravený je 5km okruh natažený po loukách. Aktuálně to trochu zafoukává, ale borci to určitě zase projedou. Tak snad to chvilku vydrží!
19:04
19:17

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Podorlicko
Vloženo 4.12.2023 15:25
Kašparova chata - České Petrovice - Rozhledna Amálka - dnes 4.12. proběhla úprava běžeckých stop.
Aktuální informace v odkazu. https://www.ceskepetrovice.cz/bezky-ceske-petrovice
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.12.2023 14:25
Výborné sněhové podmínky na "turistické" běžkování. (Restaurace na Švabinského chatě zavřená :-/) V okolí Kozlovského kopce vyrolbované stopy (místy zaváté, tam, kde moc lidí nejelo - na vrcholu). V nejnižších bodech pod kopcem (jih) byly vyjeté ledové stopy.
Nejlepší skluz a stopy na severním svahu kopce. Po této oblíbené upravené oblasti jsem vyrazil směr Ústi nad Orlicí. Zde je již stopa vyjetá jen ostatními běžkaři, ale je to upěchované dostatečně i přes části pošlapané pěšími. Místy vylézá ledový podklad (krátké úseky). Dále za Javorníkem severně (za Peklákem) kolem Přívratu jsem už místy musel razit novu cestu (nebo jsem nenašel vyšlápnutou). Za Přívratem už je zase vyjetá stopa i pokračoval jsem podél zalesněného hřebenu (po soumraku). Pouze krátkou část pod Andrlovým chlumem jsem prošlápnul nově. Poté už jen kousek přes silnici a po krajnici dojet na nádraží (mimo silnici byl sníh všude).
12:56
13:15
13:17
13:33

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (12)

Podorlicko
Vloženo 4.12.2023 9:51
Kozlov naprostá bomba. Sněhu spousta, nikde neleze podklad. Spousta stop jak strojových, tak vyšlapaných.
Podorlicko
Vloženo 3.12.2023 19:35
Hradec Králové a okolí - z HK po loukách na Stříbrný rybník - včera ok, dnes fantastické svezení i se sluníčkem, prašan, sněhu dost. V lesích v okolí někde horší místa, sem tam led/kamínek, zejména v místech, kde je hustší les. Na nové lyže do lesa zatím ne, na starších v poho, většina míst lze objet.... i tak úspěch, loni takovéto podmínky v HK nebyly za celou zimu. Tak jezděte, než to roztaje :)
Podorlicko
Vloženo 3.12.2023 18:20
Celý víkend skvělé svezení ....
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.12.2023 13:45
Pocasi skvělé, ale stopa z Mezivrsi na Peticesti dnes ráno zasypana cca 15-20 cm snehu, takze jsem si ji proslapl. Ani směrem na Haničku žádná strojova úprava, ale to trochu lepší - stopa už pouze od lidí, místy lepší , místy různé rozdupano..Skol
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.12.2023 5:32
Trasa Červenovodské sedlo směr Buková hora protažena. My jsme šli na hřeben mezi Vyprachticemi a Herolticemi, kde byla stopa proslapana.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 2.12.2023 18:04
Serlissky mlýn, Vrchmezí,Šerlich, Sedlonovský černý kříž, upraveno, -6, modrý extra, krásný svezení. Sněžilo, ale alespoň jedna stopa dobře projeta, od Polomskeho vrchu na Vrchmezi zafoukano. Na skate to taky šlo, samozřejmě po první úpravě a při sněžení měkké.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.12.2023 17:20
Na sedle -3°, celé odpoledne sněžilo, ale nijak hustě, zesílilo to až při odjezdu. Prašan, takže volba mázy byla jasná. Úprava rolbou ráno, takže po obědě už byla stopa v otevřených úsecích zafoukaná, v lese ale ok. Zespodu do toho jde ještě dost voda, ale to zmrzne. Hlavně v úseku 5 bratří - 3 pánů se dá škrtnout o podklad. Na západní strane bukovky se mezi Náměstíčkem a sjezdovkami těží dřevo, tak je tam páska se zákazem vstupu, což ale nebrání odvážnějším projít.
14:10
15:14

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 2.12.2023 17:16
Hanička - Mezivrší dneska projeto rolbou, ale bez stopy na klasiku. Na skate zatím fajn, uvidíme kolik přes noc napadá, už teď před večerem bylo tak 4cm zase nasněženo. Díky za úpravu!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.12.2023 15:47
Kozlov - dnes dopoledne chlapi - srdcaři - poprvé projeli na skútrech stopu na loukách okolo. Podklad měkčí. Připraveno je i parkoviště naproti zastávce. Příjemné svezení.
Podorlicko
Vloženo 2.12.2023 9:46
Skvělá zpráva pro všechny milovníky bílé stopy ❄️ ❄️
V okolí Českých Petrovice a Kašparovy chaty právě probíhá úprava běžeckých stop.
Aktuální informace v odkazu. https://www.ceskepetrovice.cz/bezky-ceske-petrovice
Rolbař Richard Mráz vás všechny zdraví a těší se, že dorazíte.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.12.2023 13:11
Mezivrší - Pěticestí - Homole a zpět, paráda, cca 25 cm sněhu, pod sněhem led,-5°C,mírně zataženo, sporten perun se skinem, stopa vyjetá od lidí, nikde nikdo, potkal jsem 3 lyžaře, parádní začátek sezony, na bruslení není upraveno.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.11.2023 11:43
https://www.destne.info/#/aktualityi běžky.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.11.2023 11:16
Kozlov - Noční výjezd po večerním sněžení.
Sněhu už dost na jedničkový lyže.
Po prošlápnutí zasněžených stop na louce mezi rozhlednou a bus zastávkou už byly další kolečka absolutně bez chyby.
21:01
21:01
Podorlicko
Vloženo 30.11.2023 10:38
Kozlov velmi dobře sjízdný na listopad. Občas měkké pod sněhem, ale jinak pěkné svezení ve stopách vyšlápnutých zatím jen od lidí.
Podorlicko
Dotaz Vloženo 30.11.2023 8:30
Plánuje se na víkend už nějaká úprava.
Zodpovědět Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 28.11.2023 20:43
Šerlich-VD ušlapaný podklad od pěších a na tom cca 8cm nového sněhu. Dále Jelenka a Homole trápení i na klasiku, bez projetí 15 až 20cm prašanu. Prošlapával jsem novou stopu, ale na listopad super 😀
9:29
10:06
10:06
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.11.2023 15:15
10 hod. Šerlich parkoviště vpravo na V. D. Dále odbočka na Lunisino a zpět
Mlhavo drobné sněžení-3° 20cm prašanu stopa od lyžařů na klasiku.
11:12
11:26
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.11.2023 7:19
Od Mezivrší vyjetou stopou od auta na Peticesti a poté pod Homoli vyslaplou stopou. Místy trochu natáté od spodu, ale jinak paráda na začátek sezóny. Ani jednou nějaký kamínek. Vše na sněhu a bez lidí
Hřeben Orlických Hor

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Členění oblasti Orlické hory