Beskydy – běžky

Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím České republiky a zasahují z části i na Slovensko. Pro milovníky běžeckého lyžování skýtají Beskydy mnoho tras. Několik je i pravidelně upravovaných, ale převládají spíše stopy, které si projíždějí lyžaři sami.

Členění oblasti Beskydy

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 18.2.2019 18:04
Zdravím všechny běžkaře, kteří to ještě nechtějí vzdát. Dnes jsem byl na Bílé. Trasa Bílá - Mezivodí - Bílá. Jel jsem nejoprve nad sjezdovku na jih a pak dookola pře Javořinku atd. Trasa je projetá, ale ne dnes či včera, jak se někde píše, ale před třemi dny. Nicméně ne všude je projeto. Navíc je ve stopě tolik nepořádku ze stromu jako šišky, jehlice, větvičky, že to moc nejede a neklouže. Je to tak trochu na rozbití držky.Tam, kde je stopa čistá je to super. Dále chci upozornit na to, že jsem vyjížděl v 8:30hodin a stopa byla zmrzlá, což je fajn, když člověk jede dolů a pěkně to sviští, ale škrábat se v tom ledu nahoru je docela mazec. Mám běžky se šupinami a stejně jsem pořád klouzal zpět, čili dřina nadvakrát :-)
No a v neposlední řadě při sjezdu na Mazivodí mizí stopa, je tam cesta k chatám a ta je celá ledovatá, čili nejde brzdit, vážně vůbec, lepší je na úsek asi 1 km běžky sundat a jít pěšky, i když i to je poměrně složité v těch botech.
Každopádně jet se to dá a myslím, že pokud ještě něco nenapdane, je to jedna z možností, kde si ještě jít se projet.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 17.2.2019 15:44
Solaň-Tanečnice -Cáb- Buřov strojově upravena ale v lesích z polomů zeleno z větví a jehličí jinak krásné jarní běžkování.Překvapivě žadni lidi.Potkal jsem jen jednu ženu.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 18.2.2019 8:14
horní stanice Razuly - Bařinka - Lemešná -Velký Javorník - Kasárna a zpět

úsek vedoucí po lesní svážnici od rozcestí pod Bařinkou až k Lemešné je vypluhovaný a v sobotu byl na hranici sjízdnosti. vše ostatní sněhu dostatek, zmrzlé úseky se střídaly s změklými. Nejhezčí úsek byl na hřebeni od Hričovce na Velký Javorník - sluníčko a výhledy :-)

Dle info od ostatních běžkařů úsek Kasárna - Melocík upraven v celé trase rolbou, naopak Kasárna - Kohútka pouze projeto skůtry a běžkaři.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 16.2.2019 20:53
na doporuceni jsme dnes dojeli autem na Vsacky Cab a jeli jsme na solan. Krasne upravena stopa rolbou. snehu bylo dost nekde trochu namrazy a vetvicek. Spatky to bylo mekci ale krasna tura a super viditelnost. Na to ze dole neni snih super
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 16.2.2019 17:19
Cáb - Ptáčnice - Lušovka - Tanečnice - a zpět , stopa pěkně strojově upravená, místy zelená od větviček, někde jehličí,
ve stínu stopa rychlá, jinak dobré běžkování,lidí málo.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 14.2.2019 12:20
Kohútka - Melocík a zpět. Trasa je sjízdná, pouze 1 spadlý strom na trase, ostatní odstraněno nebo lehce obejítelné. Stopa od běžkařů a na hřebenu převěje. Trošku dřina a spíše chození než běžkování, ale nižší části ok. Od Melocíku až na Kohútku si to projeli dva .... na skútru, takže stopu od běžkařů defacto zničili (odbočili pouze u Kasáren ale za VJ najeli zpět). Jinak to byla paráda a na BC běžky ideál.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 13.2.2019 19:26
Velké Karlovice. Na zpáteční cestě ze Slovenska jsem byl v podstatě jenom zvědavý, jestli to bude stejně špatné jako včera. NEBYLO!!! Karlovice opět potěšily. Dvě stopy vedle sebe projety od Pepin centra, celým údolím, k Horalu a nahoru k tabulím, kde bylo vidět, že pokračovala ještě dál směrem k Bumbálce! Dal jsem si 16 km Babská - Miloňov a zpět a to skate na backcountry lyžích! Ten včerejší absťák byl prostě moc silný. Dnes to tady nemělo chybu a hluboká poklona!!
Bonusem pak byly poslední 3 km v "ještě teplé" stopě vytvořené vracející se rolbou. Bohužel teplota stále stoupala, vzduchem létaly drobné dešťové kapky a ani výhled na další dny moc optimistický není. Proto držím palce, ať počasí neohrozí víkendovou Karlovskou 50. Mimochodem, ten název jsem nikdy nepochopil a stále mě lehce irituje. Řekl bych, že správně by bylo "Karlovická 50"!? Ale hádat se nebudu. Valaši mají tvrdé palice!😀
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 13.2.2019 19:01
Slovenské Javorníky: Melocík - Kasárna. Podle webu Žilinské župy byla stopa upravená 4. resp. 7.2. a kvalita těmto údajům odpovídá. Nejdříve neúspěšný pokus Melocík - Semeteš. Ten skončil u kapličky Velké Rovné, k níž se jede po zasněžené silnici se sněhovým popraškem. Stopa vedla dál metr vysokými návějemi a dva rozladění vracející se běžkaři mě přesvědčili, že dál to nemá smysl. Takže zpět k Melocíku a opačným směrem k moravské hranici. Stopa občas viditelná, prošlápnutá, vymrzlá nebo zafoukaná. Typické Javorníky s velkým převýšením, prudkými stoupáními a stejně prudkými sjezdy. Tolik pluhů a stromečků jsem si letos ještě nikde neužil. Nicméně vše rozhodl sílící vítr a mizerná viditelnost, od nadmořské výšky 900 metrů už to bylo vyloženě o ničem. Tato trasa je jedna z těch, jejichž hlavními trumfy jsou výhledy. Ty se dnes nekonal a proto jsem to pod Čemerkou otočil a rychle zpět. Zvažoval jsem ještě pokus dostat se na Kasárna z jiné strany, z Makovského průsmyku, ale tam bylo počasí ještě horší. I tak poctivých 16 km backcountry 👍
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 13.2.2019 13:29
Troják a pak Tesák - marný pokus o běžkování po značených trasách. Teplota kolem poledne asi -1,5 °C, stopa nikde žádná, asi půl centimetru čerstvého sněhu, všude pod tím led, jinde promrzlý shíh. Možná dál by to bylo lepší, ale vzdali jsme to. Na Trojáku se sjezdovalo, lidí málo, na parkovišti pár aut.
Hostýnské vrchy
Vloženo 12.2.2019 20:31
k uzivateli Miri usek rozcesti pod ptacnici na Ptacnici se neupravuje rolbou ani neprorezáva protoze vedle je cesta na Cab ktera seupravuje rolbou i kdyz neni turisticky znacena a tudy se jezdi s cabu na Santov.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 12.2.2019 19:37
Velké Karlovice. Naprosto jiné pocity z dnešních 25i kilometrů proti neděli. V neděli jsem jen chválil, dnes není co. Nejdřive Miloňov - Babská a zpět volnou technikou. Těšil jsem se, jak si zabruslím na přimrzlém podkladě pokrytém 3-5 cm prašanu, ale ouha. Stopy se tady upravovaly naposledy ze soboty na neděli. Povrch byl díky noční teplotě pod bodem mrazu skutečně pevný, ale zamrzly v něm veškeré nerovnosti, vytvořené během posledních dnů. Pod prašanem pochopitelně nebylo nic vidět a bylo téměř nemožné spolehnout se na skluz lyže po odrazu opačné nohy. Lyže se okamžitě svezly do nejbližší rýhy a veškerou pozornost a energii jsem musel soustředit na udržení rovnováhy. Možná to navenek nebylo až tak patrné, ale častokrát to bylo vysloveně o hubu. Vyměnil jsem lyže i boty a dal si to ještě jednou klasicky. Výsledkem je rychlejší tempo klasicky než při skate, což je samo o sobě zarážející.
Nechápu, proč resort, který má díky své poloze a profilu tratí ideální šanci být jedním z top středisek u nás, nedokáže během jarních prázdnin, tedy vrcholu zimní sezóny, upravit aspoň jednu stopu v každém směru. Je snad 150-200 běžkařů, které jsem odhadem potkal, málo na úpravu alespoň nejfrekventovanější části trati Machůzky-Razula? Nebo se upravuje jen když zaplatíme stovku parkovného? Vím, že úprava stop není levná, ale tímto přístupem těžko přesvědčíte běžkaře, aby vám poslali příspěvek na úpravu tratí, jak je na svých cedulích vyzýváte! Zaplatím rád a dělám to i jinde, ale musím vědět za co. První krok je vždy na provozovateli tratí. Velké Karlovice mám rád a mám to sem jen pár desítek kilometrů. Představa, že přijedu z daleka, zaplatím si ne zrovna levný týden lyžařského pobytu a budu se trápit jako dnes, mě děsí a moc lituji ty, kteří to právě udělali.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 11.2.2019 15:55
11.2.host.mag.mimo provoz po nocnim desti.v lese zmrzle misty ledove plotny loouky nesouvisly snih.10-5 cm.+ 3 st.
Hostýnské vrchy
Vloženo 11.2.2019 12:45
Jak vypadá celá trasa, nevím. Včera jsem zkoušel vyslapnout kousek od Horalu směr Razula, ale rychle jsem to zabalil. Jen prošlápnutá stopa. Vrstevnice budou dobré, ale stoupání a hlavně klesání nic moc.
(Odpověď na dotaz uživatele kuty z 11.2.: horní stanice Razuly - Bařinka - Lemešná - Kasárna

Ahoj, nevíte někdo jak to aktuálně vypadá na téhle trase? Podle info na netu se neupravuje rolbou, ale jestli je projeto, není to samý polom atd... Dík za info!)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 10.2.2019 18:25
Velké Karlovice. Pepin centrum - Horal a zpět. Úprava na jedničku, slunečno, proti předpovědi jen mírný větřík, dopoledne pevná a rychlá stopa, odpoledne mokrá a pomalá, lidí málo (na Karlovice🤔)... Jen mě překvapilo, že se tu (na webu) včera neobjevil žádný příspěvek. Pomohlo by to... 😕Ale i přesto, že to byl dnes výlet naslepo, nemělo to chybu...
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 10.2.2019 16:15
Valašská Bystřice Buřov - stopa špinavá, samé jehličí, napadané šišky a větvičky, misty led, kameny,pak uz stopa lepší ,ale jehličnatá,na rozcesti směr Ptáčnice spousta spadlých stromů, sněhu vice,od Ptáčnice stopa dobrá až na Cáb.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 8.2.2019 16:47
Přímo na Horní Bečvě nic není. Výjimkou bývala prošlápnutá stopa začínající na vrcholu sjezdovky u Sachovy studánky. Ta byla někdy i upravená skútrem. Ale sněhu je hodně a možná se dá narazit a na nějakou jinou "lidovou tvořivost" a jet po ní, kam až tě dovede. Nebo zvolit jistotu na Pustevnách, Bílé, Soláni či ve Velkých Karlovicích. Všude je to jen pár kilometrů
(Odpověď na dotaz uživatele Rosta OV z 8.2.: Muže někdo doporučit nějaké trasy přímo na HORNÍ BEČVĚ mám ubytování na 3 dny)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 8.2.2019 16:38
Beskydy ani Javorníky se až na pár výjimek pro skate neupravují. Tyto hory mají jiný, podstatně náročnější profil než třeba Jizerky nebo Šumava, proto je zde klasický styl vhodnější. Nejbližší skate od Kohútky je ve Velkých Karlovicích.
(Odpověď na dotaz uživatele Milos z 8.2.: Dobrý den, poradil by prosím někdo, kde je nejbližší trasa vhodná pro skate v okolí Kohútky?)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 8.2.2019 16:34
Na skate mohu doporučit pouze závodní okruh 5 km. Obecně jsou cesty v Beskydech úzké a upravovány na dvě stopy klasický, takže pruh uprostřed je poměrně úzký. Ale pokud sneseš nevraživé pohledy, nadávky nebo dokonce inzultace klasiků za zo, že jim ničíš stopu, můžeš bruslit prakticky všude.
(Odpověď na dotaz uživatele Filip z 7.2.: Zdravím,
chtěl bych se zeptat, zda je úsek Pustevny-Martiňák sjízdný na skate? Beskydy běžecky neznám.
Díky)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 8.2.2019 12:38
Parta chlapu ze Zlína,Soláň-Cáb-Vsetín,stopa výborná upraveno polomy prořezány spokojenost.Kyselice výborná,zákusky No1.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 8.2.2019 12:38
Parta chlapu ze Zlína,Soláň-Cáb-Vsetín,stopa výborná upraveno polomy prořezány spokojenost.Kyselice výborná,zákusky No1.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 9.2.2019 6:54
Jel jsem z Albínova nám. Stopa až po Malen.kotel spíš žádná, potom je to kapku lepší. Ovšem žádná strojovka to není, vše od běžkařů. Z Ivančeny po Zimný to jde, ze Zimného na Lysou stopa neexistuje. To už jsem běžky nesl. Přeju hezký den všem!
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 9.2.: Ahoj, nevíte někdo, jak je to s úpravou tras na Lysou horu? Jsou upravené trasy z Malenovic?

Díky moc)
Moravskoslezské Beskydy
Dotaz Vloženo 8.2.2019 17:21
Zítra ráno jedu cca v 08:00hod ze Zlína na Vsacký Cáb na běžky! Mám místo v autě...
Zodpovědět Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 7.2.2019 16:27
prave se rolbou upravila a prorezala hrebenovka Solan Vsacky Cab,dale Solan Hazovske dily Val. Bystrice a Cab Santov Cab Burov vsem doporucuji
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 8.2.2019 10:02
(Odpověď na dotaz uživatele Maras z 7.2.: Zdravím,
chtěl bych v sobotu na Morávku na okruh nad Sviňorkami, jel tam teď někdo, je tam stopa? Díky.)
Ve středu tam byla nová strojová stopa viz. můj příspěvek.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 6.2.2019 19:55
Dolní Těšice. Včera i dnes jasno, ráno hluboko pod nulou, poledne kolem nuly, bezvětří, spousta stop kolem Strážného, cca 10-15 cm sněhu dlouho nevydrží. I tak každý den po práci krásných 25 km. Důkaz, že když napadne, není třeba jezdit daleko do hor...
Hostýnské vrchy
Vloženo 6.2.2019 19:48
Morávka - Sviňorky okruh OK, nově udělána strojová stopa, někdy ale bylo lepší jet mimo, podklad pevný, takže tyčky se neboří, padlý strom odstraněn. Velké díky za úpravu! Cesta z rozcestí Pod Malým Travným směr na Visalaje totálně shrnuta, takže bez stopy a skoro i bez sněhu!
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 6.2.2019 19:44
Viz odkaz
http://www.hm52.cz
Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 6.2.: Jak daleko je prosím z Tesáku na Hostýn na běžkách? Popř. z Trojáku na Hostýn a nebo Tesák-Troják, děkuji Pavel.)
Hostýnské vrchy
Vloženo 6.2.2019 19:43
V odkazu najdete všechny trasy v Hostýnskách, nejsou náročné. Hlavní je hřebenovka a často na ní budete zápasit z vyfoukanymi místy a naopak s návějemi, užijete si upravenou stopu a jindy zase budete proklínat stopu rozbitou od jiných běžkařů nebo lesní techniky.
http://www.hm52.cz
Odpověď na dotaz uživatele Baruska z 6.2.: Poradíte někdo pro začínající běžkaře kam z Tesáku a nebo z Trojáku, okruh Čerňava už jsme dali, tak kam dál, kterým směrem, a kolik km je to z Tesáku, nebo Trojáku např. na Hostýn? Děkuji Baruška.)
Hostýnské vrchy
Vloženo 6.2.2019 14:56
Všem milovníkům bílé stopy musím bohužel oznámit zrušení nedělního závodu Zděchovská 30. Víkendová obleva napáchala velké škody. Stopy však nadále udržujeme a je pořád kde se u nás pěkně sklouznout : -)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 5.2.2019 19:10
Host.mag.v provozu po obleve idealne do patku dalsi otepleni.- 4 stupne novy snih 10 cm 25 cm.panoramata.tesak nad kycerou,3 kameny vyroba druhe stopy lyzari lyzarum trojak,maruska,konciny zpet podminky vyborne.
Hostýnské vrchy
Vloženo 5.2.2019 10:19
okolo Čerňavy (Tesák) Čerstvý prašan pod ním mokrý sníh, stopa projetá pouze od běžkařů v Hostýnkách jak jinak; vyrážím většinou až večer s čelovkou, dřív se z práce nedostanu. Asii nejpřijatelnější trasa(okruh) pro běžkaře v Hostýnkách bez náročných stoupání nebo sjezdů a kde se nemotají pěší. Stopa většinou vydrží dokud ji nerozjezdí lesáci nebo kreténi na čtyřkolkách. Škoda že jen cca 6km.
Hostýnské vrchy
Vloženo 5.2.2019 10:13
Bílá-Charbulák-Bílý Kříž-Konečná-Bobek-Bílá. Stopa od rolby už po oblevě ztvrdla. Napadl nový sníh 10-15cm, ale stopa ještě šla vidět. Ještě že tak, jinak by v lese ani nešlo jet, všude spousta větviček a jehličí. Kolem osad je stopa rozdupaná pěšáky. Díky tomu, že v ní chodili za oblevy jsou v ní dost hluboké díry takže se z kopce blbě brzdí. Teplota -2/3 takže fialový VR držel parádně
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 2.2.2019 19:57
Dnes Machůzky,Galík,Horal a zpět,,stopa dobrá,nato jak byl mokrý sníh tak to pěkně jelo...
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 2.2.2019 19:41
Hřebenovka z Kohútky na Kasárna a zpět až do Vranče. Kupodivu dost dobré. Vosk Swix - 3 až +10.Ideal. Stopa ok, větvičky v lesních úsecích, ale bezpečné a 100% prujezdne. Bohužel na zpáteční cestě "bezvadni pěšáci a vystrašení běžkaři" kompletně zničili stopu v délce 4km,ve směru od Portáše na Malý Javorník. Nakopal bych všecky do pr...a dal jim lopaty ať si to opraví. Jak by se tam přehnalo stádo krav. Děs. Škoda. Jinak vršek od Bukoviny po Velký Javorník výborný.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 3.2.2019 13:13
Ideální je Čeladná nebo Ostravice na golfových hřištích. Sice je to za platek, ale vše zapůjčí a ještě je tam kvalitní stopa. V tomto případě spíše Čeladná a modrá trať, to je vlastně celé rovina.

(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 31.1.: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, budu začínat na běžkách a ideálně zítra bych si to chtěl vyzkoušet někde na hřišti nebo rovince, než se mi začne snad věnovat strýc. Můžete mi někde něco doporučit kam si zajet a třeba jen na hodinku si vyzkoušet půjčené běžky? Mockrát děkuji)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 1.2.2019 19:01
Troják - Hostýn: Strojovou úpravu tahle "magistrála" už asi dlouho neviděla, ale turistickým tempem to je dobře sjízdné, sněhu dost. Plno lidí tam chodí pěšky nebo se psy, zřejmě jim ani nedojde, že jde o upravovanou stopu. V lesích mírně zmrzlé úseky nebo hrboly kvůli chybějící úpravě - nepříjemné v prudších sjezdech. Na loukách to dnes kvůli silnému větru dost nafoukalo.
Hostýnské vrchy
Vloženo 1.2.2019 18:56
Visalaje - Bílý kříž - Švarná Hanka, Grůň - Bílá: Kvalitní strojově upravená stopa, hodně sněhu. Jen úvodní úsek Visalaje - rozcestí k Bílému kříži je spíš na nesení běžek, cesta lesem je úzká, poškozená pěšími turisty, spadlý strom apod.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 31.1.2019 6:44
Dotaz: Ahoj o víkendu chceme dát Soláň-Třeštik-karlovice. Tušíte někdo jestli je celá trasa průjezdná? DIKY
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 31.1.2019 21:01
Trasa Jablunkov - Mosty u J. (skiareál) - chata Studeničné

Perfektně upravená trasa vede již z Jablunkova. Je možno zaparkovat na benzince nebo u hřbitova (projdete zadem kolem pohřební služby a kamenictví) a ihned možno nasadil lyže.
Mezi benzinkou a hřbitovem jsou 2 naprosto ploché a nádherné okruhy (cca 1000 a 500 m - vhodné i pro děti a začátečníky). Vlastní trasa vede teda pěkně do kopce až k areálu. Místy jsou až 4 stopy pro klasiku / ve větších stoupáních je vždy aspoň jedna/. Sněhu tak cca metr.
V areálu SkiMosty je nepříjemné, že musíte překřížit sjezdové trati a vyhnout se jak lyžařům jedoucím dolů, tak na pomách nahoru (hlavně při cestě zpět je to dost nebezpečné, protože vede z kopce). Pak až chatě Studeničné - vše perfektně upraveno. Žádné popadané stromy, pouze kolem chaty je to trochu rozbité. Za mně pět hvězdiček :-D
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 31.1.2019 8:14
Jendo,včera jsem projel celou trasu.Ze Solane upraveno az po Benesky(4,5km) pak az na Trestik hluboky snih ale projeta stopa,sem tam klickovana mezi polomy ale nadhera.Vyjel jsem uz v 8 rano a zadni lide a azuro,nadhera.Pak Trestik po sjezdovce k Sukenicke a opet ve stope ale v hlubokem snehu az dolu k Partizanovy (opatrne ve sjezdech ale pada se do mekkeho)Od Partizana az k Pepicentru krasne upraveno a spousta obcerstvovacich stanic 🍺😬.Na vikend hlasi oblevu a jako vzdy Vaclavak tak opatrne.... M
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 30.1.2019 20:58
Morávka - Sviňorky, k popisu níže přidávám pár fotek.
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 30.1.2019 20:31
Tesák - Hostýn
Hostýnské vrchy
Vloženo 30.1.2019 18:46
Valašské Meziříčí. Po ranních dvaceti kilometrech v Dolních Těšicích jsem se nechal nalákat rádiem Orion na upravené stopy v Podlesí. Nejdřive jsem se projel po hřebeni z Malé Lhoty přes Velkou Lhotu a dal po modré značce směr Rožnov. U tabulí V Javoří otočka a zase zpět. Hodně sněhu, stopa pouze prošlápnutá, těžká turistika. Počasí na jedničku.
V Podlesí jsem nejdříve projel spodní krátkou trasu (2km) a potom vystoupal podél penzionu na horní cestu Podlesí - Veselá. Stopy upravený skutrem, fold dvě, nahoře jedna, stoupačku už stihl těsně přede mnou zprasit traktor a polovinu horní trasy zase hnědá škodovka s jihočeskou značkou a s povolením vjezdu za sklem! Asi někdo z lesáků, protože si musel otevřít táborů. Tyčka mě svrběla v ruce, když mě ten ko..t míjel a kur...l stopu. Naprostá arogance a bezohlednost. Jinak jako krátké svezení po návratu ze zaměstnání dostačující. Bohužel na severní straně kopce a tedy stále ve stínu...
https://m.youtube.com/watch?v=rHTB21qvW9E
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 30.1.2019 18:36
Morávka - Sviňorky. Okruh OK, pořádná stopa začíná od rozcestí Kobzok, jel (šel) jsem pak stoupáním vpravo, v půlce už pějná stopa na běžkování až na rozcestí Pod Malým Travným. Dále jsem pokračoval pěknou stopou až na další rozcestí Úbočí po Travným. Cestou spadlý jeden strom, pod kterým se dá projet. Z rozcestí Pod Malým Travným jeli dva chlapíci směrem na Visalaje, takže i tam nějaká stopa bude. Z Úbočí pod Travným jsem se (blbec) vydal nahoru na Travný. Fakt nedoporučuji, snad leda masochistům. Stopa tam tak po 3 lidech byla, ale podklad oproti okruhu měkký, tyčky se bořily, takže to byl spíš skialpinismus. Cestou několik spadlých stomů, ale nebylo třeba sundat běžky. Nejhorší přišlo asi 300 m před vrcholem Travného. Cca 15 spadlých stromů a tam už bylo třeba sundat běžky. Bořil jsem se až po koule a nahoře toho měl fakt dost. Zpátky na rozcestí Úbočí, pak vpravo na pokračování okruhu, místy tam byly i dvě stopy, ale v nižších pasážích už to bylo i dost tvrdé (přimrzlé). Nahoře to není ani na pěší procházku, fakt se člověk boří, je tam 1,5 m sněhu. Na prochajdu i se psy můžu doporučit trasu od pekárny v Dolní Lomné nahoroukolem Polany, pak pokračovat po cestě k rozcestí na Kozubovou a krásně se dá dojít až na Kamenité, kde bylo i včera do 17:00 otevřeno. Tam i zpět 15 km.
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 30.1.2019 11:36
Dolní Těšice. Ráno minus devět, v poledne minus čtyři, 10 cm přemrzlého sněhu, asi 10 km prošlápnutých stop z Dolních Tešic směrem na Skaličku i na Kelč. Slunečno, bezvětří. Škoda v takovém počasí někam nevyběhnout, kamkoli, třeba na nejbližší louky a pole...
https://m.youtube.com/watch?v=DvKazqlZz8Y
Hostýnské vrchy
Vloženo 29.1.2019 19:20
Martine díky dám vědět jestli se tam podívám Díky Fanda
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 29.1.2019 18:46
Ahoj.Z vlaku je to lepší v Huslenkach a pak údolím Černé.U autobus.zastavky u Kučeru doleva po cestě Nad Šculky a přes Černanskou Kyceru na magistralu směr Kohutka. Z Kohutky nejbližší ubytování na Slovensku je na Čertove. Případně z Halenkova zastavky zpet po chodniku do Huslenek a udolim Černe nahoru. S pozdravem Martin
(Odpověď na dotaz uživatele František z 29.1.: Ahoj prosím informaci, jak je možně na běžky z vlaku Halenkov někam na Kasarne popřípadě jen na Kohutka a druhá strana Slovenska s možností ubytování. Je na druhé straně Slovenska nějaká stropa.
Fanda)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 29.1.2019 5:57
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 25.1.: Poradíte někdo pro začínající běžkaře kam z Tesáku a nebo z Trojáku, okruh Čerňava už jsme dali, tak kam dál, kterým směrem, a kolik km je to z Tesáku, nebo Trojáku např. na Hostýn? Děkuji Lenka)
Hostýnské vrchy
Vloženo 28.1.2019 1:04
Pro Karolína: podle mne skoro rovina jedině trasy podél Vsetínské Bečvy z Velkých Karlovic cca po údolí Babská asi 8km, po hotel Horal 10km. Pak z okruhů na Bílé by šlo z Bílé na Bílý kříž už větší stoupání cca 12km, pak kolem Ostravice, nevím jak je projeto, třeba Mazák-restaurace Krbovna 7-9km, je tam toho víc, různě přes Albínovo nám. atd.. na Pustevnách krom rozdupaných stop směr Radhošt jsou nějaké okruhy cca 8-10km taky ale táhle dolů a táhle nahoru...snad nerozzdupané, dlouho jsem tam nebyl. Hřebenovky bych s dítětem na zádech nezkoušel, možná snad Kohútka-Kasárna 12km. Dejte zimní mapu na mapy.cz a plánovačem vyklikejte...
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 31.1.2019 21:04
(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 29.1.: Zdar běžkaři, chtěl bych se podívat na tratě kolem Čeladné.)

Poplatek za použití tras je 200 Kč. Trasy jsou hezky upravovány. V ceně jsou sprchy a úschovna zavazedel.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 28.1.2019 8:05
Z Čartáku směr Cáb (až na Cáb jsme nedojeli, otočili jsme to přibližně na Skálí) sněhu dostatek, stopa projetá od běžkařů, místy rozšlapaná, občas rozježděná. Popadané stromy přes cestu většinou uklizené, pár jich zůstalo, případně jejich zbytky, pod Skálím je úsek, kde je stromů přes cestu víc. V kombinaci s pěkným nedělním počasím pro nenáročného běžkaře-turistu, který nevyžaduje vyloženě závodní stopu, paráda.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 27.1.2019 21:04
Dobrý den chtela bych se zeptat běžkaři zda by jste mi doporučili nejakou trasu v moravskoslezských Beskydech či okolí která není moc do kopce a hlavně teda z kopce tedy ktera je spíše rovinatá? Busu mít na sobě dítě, tudíš žádný adrenalinový sjezd nehrozí :) předem děkuji :)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 29.1.2019 11:49
Zdar. Naprosto skvělé. Kpl. Prorezane pilou. Strojově neupraveno. Ale to byl detail. Na Bumbalce vše zavřené. Vystup na Trestiku nebo pod Sukenickou.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 28.1.: Ahoj bezkari,projel nekdo o vikendu trasu Solan Bumbalka? Nebo mate nekdo info o stavu trasy? Chystam se tam ve stredu.Dik M.)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 29.1.2019 5:23
(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 28.1.: Zdravím, chystáme se s přítelem za týden někam na běžky. Oba jsem začátečníci a chtěli bychom poradit nějakou pěknou trasu. Klidně i delší, máme dobrou fyzickou kondici a rádi se pořádně projedeme. Jsme z Brna, našlo by se něco do cca 150km od Brna? Nebo. Nemáte někdo odkaz na nějakou stránku, kde se dají trasy vyhledat znázorněné na mapě? Díky moc za případnou odpověď.)
Proč nevyzkoušet od vás nejblíže Nové město na moravě,,spousty upravených běžeckých tratí...
Moravskoslezské Beskydy

O oblasti

Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím České republiky a zasahují z části i na Slovensko. Pro milovníky běžeckého lyžování skýtají Beskydy mnoho tras. Několik je i pravidelně upravovaných, ale převládají spíše stopy, které si projíždějí lyžaři sami.

Členění oblasti Beskydy