Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná…

Číst celý text

Členění oblasti Jizerské hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
2 zprávy byly přesunuty do obecné diskuse
Dotaz Vloženo 21.2.2024 12:44
Odpověď paní Líbě: Úpravu nezajišťují zastupitelé Libereckého kraje, ale Jizerská ops, financovaná horskými obcemi, především Bedřichovem. Ovčárna leží o 400 m.n.m.výše než cesty na jizerských pláních, a to je na letošní sněhové situaci výrazně znát. Aktuálně je dobře sjízdných již jen pár km mezi Kasárenskou a Rozmezím, rolby jsou ale deponované v Bedřichově a na Jizerce, tedy o dost kilometrů dále. Aby na své trase hrabaly každý den převážně asfalt, led a jehličí, asi nemá smysl. Můžeme být Jizerské ops vděčni, že ještě něco vůbec upravuje. Po předpovídaném zítřejším dešti už nejspíš nebude co.
Zodpovědět Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 20.2.2024 23:01
Na tu bídu se sněhem, co je na horách, jsme si celkem dobře zaběžkovali nad 1000 m.n.m od Rozmezí - Čihadla - Knajpa - Jizera, aníž bychom sundávali lyže. Z Knajpy na Smědavu už jsme museli na jednom úseku sundávat lyže. Škoda jen, že Jizerskou magistrále kolem Knajpy projela rolba jen o víkendu. Dnes to bylo "blátičko" pro bruslaře, ale pro klasiky stopa držela. Asi by se měli zastupitelé Libereckého kraje podívat do Jeseníků na Ovčárnu. Tam se stopy upravují každý den... 👌😊👋
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2024 20:43
Dobrý den, dnes jsem v Bedřichově na stadionu našel bezdrátová sluchátka.Kdo by postrádal ať odpoví pod zprávu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2024 15:13
Na Smědavě ve 12hod +3°C, bezvětří , bez srážek.Jel jsem s malým přenášením po Štolpišské silnici k odbočce na Jizeru, kde nastává super lyžování na čistém sněhu.Kdo si chce hezky projet tak doporučuji jezdit kolečko od odbočky na Jizeru-Knejpa.-nahoru okolo tetřívků-Rozmezí-Jagerův kříž a zpět.Tato trasa je čístá s dostatkem sněhu a dobrými stopami na klasiku.Dnes tuto trasu jezdilo více lyžníků a užili si to.Zpět po Kasárenské s 1 přenášením.Před Smědavou 300m již špinavá silnice, ale měně ledu než včera.
Tak jezděte
12:23
12:30
12:52
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2024 15:10
Dnes je má jubilejní pětistá (500) vložená zpráva za posledních 5 let a není nej.nej.optimistější.
Na Smědavě ve 12 hod +2°C, jemně pršlo, mlha a silně větrno.Jel jsem stejný okruh jako včera , ale podmínky byly úplně jiné.než včerejší idilka.
Štolpišská silnice až k odbočce na Jizeru je již v horším stavu, vícekrát přenášení a někde již kameny ve středu cesty.Od odbočky na Jizeru napadly asi 2cm mokrého sněhu, sice bílo na trati , ale nejelo to.Jel jsem na Knejpu,okolo tetřívků na Rozmezí a zpět po Kasárenské s jedním přenášením.Žádní lyžníci na trase, asi jeli jindy než já.Posledních 300m před Smědavou je na silnici jen ledovka bez sněhu.Snad se ochladí a něco v dalších dnech připadne.
Tak jezděte.
12:33
12:44
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2024 21:11
karle, neblázni, To, co nám píše Honza každý den, pomáhá mnoha lidem. Jeho zprávy rozhodně nejsou pochybné. A Honzova dnešní trasa je aktuálně to nejlepší, co se dá v Jizerkách na běžkách projet. To, že jezdí ze Smědavy bude patrně spíš kvůli tomu, že to tam má nejblíž.
V neděli ráno jsem jel ze Souše 6 km soupaž až na Kasárenskou. Protože ráno mrzlo a den předtím to nějaký specialista projel celé autem, tak se na vzniklé oranici nedalo bruslit. Ale je to hlavně moje blbost, že jsem raději nejel z Jizerky, kde bylo upraveno.
Naopak děkuji Honzovi, že už před pár dny hlásil, že Jizerská silnice mezi Kioskem a Smědavou, je nesjízdná, protože nás to mnohé uchránilo od pádů při pokusech ji sjíždět.

Tak jezděte :-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2024 1:06
Neděle proti sobotě poněkud lepší. Evidentně pomohla čerstvá úprava, přes noc zřejmě více přituhlo, tedy v některých úsecích tratě držely pevné zmrzlé i v pozdním odpoledni (zejména západ Promenádní, sjezd z Vlašského hřbetu, nějaká místa na Kasárenské, vrchem z Knajpy na Čihadla). Jinak ovšem vesměs měkké rozježděné. Špíny se zdálo méně, ale úsek ve středu cesty pod Černým vrchem stále špatný. Celkově po většinu délky tratí solidní lyžování, ale potíž s problematickými místy. Proti včerejšku se to zhoršilo a na několika místech (před Bunkrem, vprostřed Promenádní i pod Černým vrchem) již na hraně sjízdnosti (na Kasárenské se přenáší již nějakou dobu). Promenádní fajn (kromě problémového úseku), ale končí slepě u kiosku, dále již nutné delší přenášení. Dostat se od Jizerky ke Smědavě a dál bez sundání lyží tak vyžaduje jet přes Vlašský hřbet buď od Bunkru po Jezdecké (včera špatné), či kousek dál po spojce, tam bohužel neupravené, tedy nic moc (zejména sjezd k Promenádní dost nepříjemný). Vůbec všechny nyní neupravené odbočky (k Václavíkově studánce, k Souši, k Protržené) vypadaly na pohled dost nevábně (více špíny). Pokud bude současné počasí dále pokračovat, vidím to dost pesimisticky. Jediná šance, že se ještě ochladí a znovu něco více nasněží. Aktuální stav není vůbec pozitivní, normální by to bylo o měsíc či dva později, ale končit nyní sezónu by bylo neuspokojivě brzy.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2024 22:58
K večeru, neskutečně dobré, lepší než včera. Hory stále dokáží překvapovat. Zároveň úprava tratí dělá maximum, díky za to. Tento víkend byl možná krizový (během týdne asi něco nasněží), přesto se dalo souvisle najezdit 40km za skluzově skvělých až nejlepších podmínek.
Počet a délka přenášených úseků stejná jako včera a jen o málo rozsáhlejší než před týdnem.
Skluzově jeden z vrcholných víkendů zimy. OPS upravuje optimalizovaný vrcholový okruh Jizerka Mořina, Promenádní, Kůrovec, Kasárenská, Rozmezí až 1km pod Rozmezí, otočka, Kůrovec, Jezdecká úbočím, Jezdecká přes hřeben a domů. Všechno v podstatě souvislé. Z Číhadel za Rozmezím se dá odbočit na Štoĺpišskou, ale to už je o třídu horší a jde to do ztracena s jehličím a přerušováním.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2024 18:45
Souš, Rozmezí, poté zpět k Kůrovci, Hraniční, po Knížecí na Jezdeckou a zpět přes Hraniční na Souš. Podél Souše jedno přenášení, nicméně po dalším dešti to bude dle mého názoru konečná. Od konce Souše trochu špinavé, ale dobře sjízdné. Nad stoupání na louce několik míst, které další déšť těžko ustojí. Kasárenská, Rozmezí krásné, na Kasárenské jedno přenášení. Knížecí - jeden úsek pod stromy hodně špinavý, několik míst kde kouká prostředek s strany jsou na hraně. S ohledem na předpověď výrazně přibude míst k přenášení.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2024 18:21
Dnes jsme jeli v 9 h z parkoviste Jizerka - Morina po promenadni na Smedavu, pak jizni cestou kolem Jizery na Knajpu, potom zpet po Jezdecke ceste zpet na parkoviste. Jel jsem na klasiku.. Rano vymrzla stopa, odpoledne se stridala zmrzla a tajici stopa. Na tu letosni bidu celkem dobre sklouznuti. Nekolik kraktych vytatych mist na ceste je. Mazal jsem KN44 a v tech promenlivych podminkach to fungovalo dobre.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2024 17:29
Auto jsem nechala v 14:30 na celkem slušně zaplněném parkovišti Jizerka - Mořina a jala se, jako asi dost dalších lyžníků, naklouzat svých 15 km na Promenádní. Původně jsem chtěla jet Promenádní - Jizerská - Pod Černým vrchem zpátky na Jizerku, ale vytáté úseky hned pod kioskem mě přiměly zůstat na Promenádní, protože tam se to s mým práskačkama dalo bez sundávání. S lepšíma lyžema by bylo asi potřeba přenášet 2x 2-3 metry. Jinak stopy vyřízlé luxusně, tam, kde nesvítilo slunce, i takhle odpoledne zmrzlé.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2024 15:16
Zaregistroval jsem se na tento web 16.2.2019 tj před 5 lety a dnes je to již dle počítadla 499 tá zpráva.Jak ten čas letí.Velké díky OPS za bezvadnou úpravu tratí a Kláře za super hezké počasí , které vyšlo na neděli a vylákalo velké množství lyžníků.
Na Smědavě ve 12 hod jen 3°C, azuro, bezvětří prostě paráda.Dnes v noci dosti mrzlo, a vzorně upravené tratě měly velmi ostré, hluboké stopy na klasiku a střed s hezkým anglickým manžestrem na bruslení.
Jel jsem dle mého názoru asi v nejlepší oblasti o které jsem již několikrát psal.Ze Smědavy po Štolpišské silnici k Paulově pasece ( malé přenášení) , ale poté již balada, na bílé stopě přes Knejpu okolo tetřívků na Rozmezí a zpět přes Knejpu po Kasárenské na Smědavu.
Lyžníci nikam nespěchali , teplota stoupla na 10°C a všichni jsme čerpali na sluníčku vitamín D.Potkal jsem na Knejpě i lyžnici Ivču, která mimo koupání v ledové vodě se přesunula na běžky a spolu jsme se zvěčnili.Taková hezká děvčata ve sportovním úboru určitě přivábí více lyžníků do Jizerek.
Tak jezděte
12:09
12:29
12:53
13:05
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2024 0:30
Mezi Jizerkou a Smědavou lze stále lyžovat, ale bohužel již za nedokonalých podmínek a s různými omezeními. Prakticky na každé trase se již vyskytují špatná místa (hodně špíny, ledovaté, vytáté, nutnost přenášení) a zřejmě již nelze nalézt souvislý okruh, který by byl OK po celé délce.

Z Mořiny napřed pěkné, ale před Bunkrem ledovaté, vytáté, místy na hraně sjízdnosti. Po Jezdecké do kopce na hřeben několik míst hodně špinavo a písek (nahoru problém při bruslení, dolů nutno sjíždět velmi opatrně). Pod Černým vrchem východní část dost špinavé a pár vytátých míst ale stále sjízdné, západní část pěkná. Silnice mezi Smědavou a odbočkou na Souš s vyjetými kolejemi (zřejmě zas nějaký idiot nepoužíval mozek a slepě následoval navigaci až k začátku Kasárenské). Dole u Smědavy silnice dost špinavá a z jedné strany vytátá. Nahoru po silnici ke kiosku dle svědectví odtud sjíždějícího lyžaře špatné (více přenášení). Hraniční ve svahu s omezením sjízdná, ale nahoře větší vytáté místo s nutností přenášení. Rovněž před kioskem nutno bez lyží. Ale dále po Promenádní už pěkné, zřejmě nejlepší úsek. Akorát natátý a ledovatý úsek uprostřed, ale stále sjízdné.

Podmínky mi přišly lepší spíše na klasiku, stopy solidní, akorát ta špína se bude chytat na klistry. Pro skate už poněkud více měkké a bořivé, ale stále se dalo uspokojivě jet. Navíc před soumrakem začaly tratě přituhovat a znatelně zrychlovat. Již za tmy se vracelo pár lidí s čelovkami a dokonce na trať vyrážela skupina (což bych si za daných podmínek netroufl, po tom co jsem viděl za světla bych to nepovažoval za bezpečné). Parkoviště na Mořině odpoledne poloprázdné.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.2.2024 23:08
Nad očekávání výborné.
Promenádní bez úplně vytátých míst, parkrát po ledě na úzko.
Ke Kůrovci desítky metrů vytáté, po trávě vedle ok. Knajpa po Kasárenské jednou deset metrů přenos. Rozmezí bez problémů. Skluz nad očekávání. K Jezdecké od Kůrovce úbočím souvislé, překvapivě po minulém týdnu.
Celkově super vzhledem k situaci. Toto 26km v podstatě souvisle (dá se najezdit 40 tam a zpět jinak bez opakování).

» Zobrazit GPX záznam trasy

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.2.2024 19:08
Drželi jsme se Honzova doporučení, (tímto děkujeme!!), pendlovali jsme mezi Mořinou a Kioskem po Promenádní, přenášení není nutno. Od Kiosku směrem na Mořinu luxusní trasa, jinak občasně ledová místa nebo prosvítající asfalt.
10:18
10:18
10:23
12:52
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.2.2024 17:15
Na Smědavě ve 13hod +5°C, zataženo, chvílemi i sluníčko, ale už žádné přeháňky o kterých mluvila Klára na dnešní celý den.
Jel jsem pro změnu po Jizerské silnici , po Promenádní k bunkru, po Jezdecké a zpět po cestě pod Černým vrchem na Smědavu.
OPS provedla úpravu tak to bylo dobré.Jizerská silnice je již ve špatném stavu a asi je lepší dojít ke kiosku pěšky i zpět ji nesjíždět, pokud nechcete stále sundavat lyže.Promenádní v pohodě jen poslední stoupání před Cimrmanem je na hraně.Jezdecká se nezměnila tj sjezd k bunkru s opatrností na Knížecí v pohodě.Cesta pod Černým vrchem ze 2/3 dobrá jen střední část velmi špinavá.Stejně i posledních 300m před Smědavou.
Na klasiku zde stačí béčkové lyže na skate kameňačky.
Tak jezděte.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 17.2.2024 16:21
Ahoj jel jste nikdo dnes nebo v tydnu z pekla?
Díky Vítek
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.2.2024 18:41
Souš - Rozmezí a zpět. Podél Souše už hodně špatné, jedno přenášení. Od konce Souše krásná stopa až k Promenádní, sice mokrý sníh ale hezké svezení. Kasárenská jedno přenášení.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.2.2024 15:06
Na Smědavě ve 12hod již +8°C, slunečno jak Klára slíbila a postupně teptlota stoupala k 10°C, jarní počasí ve své kráse.Dnes vyrazilo užít si hezký den více lyžníků, na Smědavě parkoviště zaplněné jen na 50%. Po včerejší úpravě díky OPS byly tratě lepší po posledních deštivých dnech.
Jel jsem jen kolečko ze Smědavy přes Paulovu paseku ( tento úsek je 3x na přenesení přes menší pískové skvrny) a poté již trať v pořádku přes Knejpu, okolo tetřívků na Rozmezí a zpět na Knejpu.Asi nejlepší část, jak jsem i včera psal.Kasárenská velmi pomalá, jak sníh velmi změkl ale jen 1 přenášení .Poslední část ke Smědavě velmi špinavá, ale není jiná cesta k návratu, tak je třeba zavřít oči.
Na zítra Klára hlásí deštivo, ale v neděli by už nemělo pršet.
Tak jezděte.
12:13
12:17
12:22
12:38

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2024 23:19
Ja tak optimisticky jako Honza 49” nejsem
Znicene bezky,pocasi na draka,je to takove trapeni misto radosti ze skluzu🥲
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2024 15:19
Na Smědavě ve 12 hod +5,5°C, sice mlha, ale už nepršelo, tak jsem mohl jet kolečko za sucha.
Jel jsem Smědava-Paulova paseka-Knejpa- okolo tetřívků-Rozmezí a zpět okolo tetřívků-Knejpa-Kasárenská-Smědava.
Ze Smědavy k Paulové louce jsou na 3 místech malé cca 5m písková místa, jinak bez problému.Poté celá trasa v pohodě, jen na Kasárenské vytáté místo od potůčku a před Smědavou cca 300 velmi špinavý povrch.Pro lyžaře, kteří si chtějí užít hezké ježdění, tak doporučuji si zajet část Knejpa-okolo tetřívků -Rozmezí více krát.Tam a zpět je to cca 4km a stopy jsou zde nejlepší a sníh bez jehličí.
Zítra má být ještě lepší počasí ,v sobotu to vypadá na déšť.Klára původně hlásila na příští týden ochlazení a nyní to vypadá, že asi nebude sněžit, což je škoda.
Tak jezděte.
12:10
12:47
12:47
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2024 14:41
Jakuszyce- Stadion 11:00 4° a mrholí - na stadionu je to spíš na brusle než na lyže. Gornym Duktem směrem na Garby - všechno měkké a hodně jehličí. Jakmile jsou stromy nad stopou, tak prakticky zapadané. V jednom místě už odtáté či ledovaté přes celou šířku cesty. Obdivuji instruktory co se snaží lidi naučit plužit - ono to totiž směrem z kopce prakticky nejede, takže jak si stoupnete tak stojíte. Na té horní páteři není sice tolik jehličí ale vše je pořád měkké a skoro to mizí před očima. Dolním Duktom na stadion - prostě skvěle potrenujete styl, protože to nejde a musí se makat. Tady už stopa místy úplně mizí, hodně jehličí a vody. Do toho skupinky němců (nějaké lyžařské kurzy), co se zastaví a stojí přes celou cestu. Naše Promenádní byla včera v lepší kondici. Navíc narozdíl od CZ bruslařů, tady se prostě na stopy nekouká :-( když se nevejdu mezi ně, tak prostě zničím tu vpravo.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 15.2.2024 8:36
Pokud je myslena Desná a ne Deštné tak tam jsme ráno narazil na sněženky :-( Bohužel z této strany připadají v úvahu jen výchozí místa Jizerka-Mořina a Souš. Auto je nutné, jinak se tam není možné dostat - tedy na Souš autobusem, ale je potřeba dopředu objednat aby na Souš zajel - a to jak ráno tam, tak odpoledne při cestě zpět.
Z Mořiny se dá jet ke Kiosku a zpět - hezká trasa pro začátečníky, ze Souše se misí dojít asi 15 minut pěšky ke stopě. Pak se dá jet na Smědavu a zpět. Aktuálně tu mrholí, tak bůh ví co do víkendu zůstane.
A nebo zajet vlakem (či autem) do Jakuszic a zkusit tamní areál - nějaké kolečko by tam být mohlo-
(Odpověď na dotaz uživatele Lída z 15.2.: Dobrý den,mám velkou prosbu,v sobotu se chystáme do Destne,přemluvila jsem kolegyně z práce na běžky,ale vůbec to tam neznám.Mohl by mi někdo poradit trasu pro začátečníky?Elán a nadšení máme,jen nevíme kudy.Diky Lida)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.2.2024 18:20
Peklo - Knajpa ve stredu dopoledne, 200m za zavorou jiz snih, ale hodne jehlici, postupne zlepsovani, pod cihadlem uz v pohode
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2024 9:51
Od parkoviště k Bunkru nic moc - led, jehličí rozkvrdlaná stopa...ale od Bunkru po Promenádní už celkem hezké svezení až ke Kiosku. Od Kiosku na Smědavu už spíš vrstvička ledu na asfaltu ...a po včerejším odpoledním dešti bůh ví.
(Odpověď na dotaz uživatele Marty z 15.2.: Ahoj, nevite nekdo jak to vypada z Jizerky smer promenadni do Smedavy na běžkách.)
Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 14.2.2024 20:06
Dnes jsme jeli s dětmi z Jakuszyce směrem ke kamenolomu, lze klasika i skate, od kamenolomu zpět, protože dále to už nebylo nic moc. Ráno bylo docela chladno, tak sníh držel, po 12h déšť. Celkem 12 km bez nutnosti sundání lyží.
(Odpověď na dotaz uživatele Libor z 13.2.: Ahoj, neměl byste někdo zprávu jak to vypadá na polské straně v Jakuszycích? Dle webkamer to žádná extra hitparáda není, ale asi to bude jedno z míst, kde by to ještě mohlo jít jak na bruslení i na klasiku. Díky moc za zprávu.)
Jakuszyce a okolí
Vloženo 14.2.2024 16:02
Na Smědavě v poledne +2°C, počasí aprílové.Do 12:30 i slunečno poté se střídali sněhové a silné dešťové přeháňky a chvílemi i nepršelo.Vzhledem k prázdninám u nás a v Německu je dosti lyžníků i v týdnu.
Zůstávají nám jen dva okruhy a to jak psal Dobesh , kde jsem byl i včera a poté okolo Jizery, který jsem jel já dnes.
Jel jsem po Štolpišské silnici za Smědavy na Knejpu, okolo tetřívků, na Rozmezí, poté na Čihadla, na Žďárek a zpět na Knejpu a po Kasárenské na Smědavu.
Čihadla-Žďárek není upraveno, po 300m již 1-2cm sněhu a několik míst bez sněhu.Takže nemá význam tam jezdit.
Jinak okruh Smědava- Knejpa-tetřívci-Rozmezí-Knejpa-Kasárenská-Smědava v dobrém stavu. Upraveno a je to asi nejlepší co nám v těchto dnech zbývá.
Tak jezděte.
12:04
12:04
12:13
12:31
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2024 14:22
cca 10:45 - Parkoviště Mořina už prakticky plné. K bunkru je stopa rozkvrdlaná, jak kdyby tam projelo 30 lidí na skialpech. Směrem od bunkru už k parkovišti už stopa není místy vůbec. Ve stopě led a jehličí. Od Bunkru směrem Cestou pod Černým vrchem..díky rannímu mrazu ještě přimrzlé, ale na slunci už to měkne. Ale až k Soušské silnici celkem pěkné svězení..sice s jehlíčím ale jde to. Pak zkratkou ke Kiosku - směrem nahoru už bez stopy a na hoře vytáte místa. 100m ke Kioasku už pak slupka ledu na asfaltu . U Kiosku začalo pršet, ale stopa až k bunkru pořád dobrá. Kolem 13:40 už na parkovišti bylo tak 15% volných míst
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2024 8:05
V půl třetí z Jizerky. Parkoviště plné. Po Promenádní na Smědavu, Kůrovec, Kasárenská, Rozmezí a zpět přes Kasárenskou, Hraniční a Promenádní. Promenádní - stopy rozkvedlané, mýdlo - skin nebo klister. Od Smědavy měkčí, ale pro mne rozhodně lepší. Kasárenská - 2 vytátá místa na jedno přenášení. Od kiosku na Promenádní dolů na Smědavu - prvních 500 metrů slupka tenkého ledu, poté několik míst, které už další oblevu nepřežijí. Obecně střední část hor okolo Jizery je příjemnější na lyžování s ohledem na počet lidí a kvalitu stop.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2024 0:18
Je třeba vžít se do dramatické situace na Jezdecké.
Sjížděl jsem a v největším stoupání jsem proti sobě viděl handicapovaného lyžníka, jak bojuje jako o život s každým centimetrem.Samozřejmě jsem okamžitě zastavil, abych ho neohrozil.Bylo mi jasné, kdyby to nezvládl, tak by na sáňkách jel nekontrovatelně pozadu po zledovatělé kopci dolů a mohlo to pro něj mít katastrofální následky.Poté mi napadlo, že jeho výkon musím zvěčnit.Kdybych měl svojí zrcadlovku, která udělá i 10 snímků za sekundu, tak by to bylo jednodušší. Musel jsem z kapsy vylovit mobil,poté ho složitě odkódovat a poté udělat jednu fotku ,což trvá věčnost než dojde k expozici.Poté jsem jen lyžníka obdivoval, jak zvládl sám vyjet až nahoru.
Proto jsem rád,že jsem tuto dramatickou situaci mohl zvěčnit.
Tak foťte a jezděte.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.2.2024 21:00
To je na worldpressfoto
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.2.2024 16:06
Dnes na Smědavě poloprázdné (ale také poloplné) parkoviště. Napadlo pár cm sněhu, takže podmínky na tu bídu hodně slušné. Jeli jsme klasikou okruh po Soušské, odbočka vlevo a pod Černým vrchem, Jezdeckou k bunkru, na Mořinu a zpět po Promenádní na Smědavu. Problémový je úsek mezi kioskem a Smědavou (místy tenká rozmoklá sněhová břečka) a trochu i Jezdecká (špinavý sníh, místy horší sjízdnost). Jinak na velké části i docela dobrý sníh, který přikryl jehličí a umožňuje jet i na áčkových lyžích. Asi o něco horší je to na skate, nový sníh se trochu boří, chtělo by to utáhnout. Lidí hlavně na Promenádní a kolem Mořiny/Jizerky překvapivě dost, trocha čerstvého sněhu, slušné počasí a občasné slunko vylákaly leckoho.
Jinak v Bedřichově na stadioně sice sníh je,ale je to naprostá katastrofa. Dnes tam po demontáži objektů z Jizerské 50 jezdí rolby a viděl jsem na silnici k Šámalce náklaďák se sněhem. Možná zkusí upravit aspoň malý okruh ze stadionu (?), ale od nikoho kompetentního to ověřené nemám.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.2.2024 15:11
cca 10:45 - na parkovišti na Souši 3 auta. Od Montanie resp.od konce Desné se dá jet, ale žádná sláva - jehličí, led stopa skoro není ..od serpentýny na břehu a odbočky na Protrženou už hezky upravené , skoro bez jehličí, lehce se boří hole,ale hezké svezení až ke Kasárenské - pak trochu horší úsek na Smědavu. Ke kiosku to celkem jde..pořád sem se těšil, že uvidím Honzu1949 a nakonec vzorně ustrojen to byl on kdo mi dýchal na batoh :-) Promenádní a kolem Cimrmana perfektní svezení - okolí měkčí, ale stopy většinou hezky přimrzlé. Darská cesta už je horší - stopy nejsou a je potřeba překonat asi 5 potoků - šišky, jehličí, lehce riozšlapáno od pidi turistů a doprovodem - ale jet se dá. Zákeřnost je na dohled Soušské silnice - tam už je asfalt skoro přes celou cestu, jediné místo kudy lze objet je plné jehličí - tak opatrně.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.2.2024 14:59
Na Smědavě ve 12 hod 0°C, začalo svítit i sluníčko.jak Klára včera slíbila, tak napadly asi 2-3cm sněhu, který pomalu se sluníčkem tál, ale aspoň zakryl na tratích jehličí, takže to byl hezký pohled na bílou krajinu.
Jel jsem kolečko po Jizerské silnici ke kiosku ( již na mnoha místech jen 2-3cm sněhu) , poté Promenádní( v pohodě)s hodně lyžníky,kteří se nechali zlákat.Dále po Jezdecké, která byla od rolby utažená až na ledový podklad, takže byla i hůře sjízdná na obě strany.Pozor na díry při sjezdu k bunkru.Bezpečnější je sjezd okolo Cimrmana než přímo k bunkru.Cesta pod Černým vrchem dobře utažená a klouzala slušně.Jen poslední část ke Smědavě již na slunku začínala měknout, stejně i Soušská silnice.
Renata jela kolečko , kde jsem já byl včera tj.Štolpišská silnice, Kejpa, okolo tetřívků na Rozmezí a po Kasárenské zpět.Trať jela velmi dobře , jen od Pašerácké na Smědavu byla již měkčí.
V současné době jsou to jen tyto tratě , které vidím bezproblémové na tento týden.
Ještě se chci vrátit k Jezdecké cestě.Při sjezdu z Jezdecké cesty na Knížecí jsem obdivoval v horní nejstrmější části tři statečné handikepované lyžníky, kteří obdivuhodně bojovali o každý centimetr , aby vyjeli strmý, hladký, namrzlý kopec.Viděl jsem tu obtížnost, jak se odrářeli hůlkami a posunovali o centimetry , aby jim sáňky neujely zpět.Jednoho lyžníka sice kamarád trochu jistil, ale ostaní už neměli pomoc. Zaslouží si od nás všech obrovský obdiv a poklonu.Tato fotka by si zasloužila větší publicitu,co myslíte?
Tak jezděte.
12:55
12:57
13:30
13:36
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.2.2024 15:11
Renata ve stejnou dobu se vydala na Předěl a jak je vidět z obrázků, tak výlet na Předěl a dále na Paličník je krásný , ale je již jarní turistka.Místy i pár polí sněhu.
Tak kdo si ji chce užít, tak vyražte.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.2.2024 14:57
Na Smědavě v 12hod +3°C, oblačno a později i na chvilku bylo sluníčko, takže to bylo lepší než včera.Jel jsem po Štolpišské ( sjezd posledních 200m na Smědavu již problematický) , na Knejpu, okolo tetřívků na Rozmezí a zpět na Čihadla, Knejpu a po Kasárenské a Soušské.Od bunkru na Štolpišské až na Rozmezí velmi čistý sníh. V horní části Kasárenské již více jehličí, poté 2 potůčky a poté to šlo.Posledních 300m na Soušské před Smědavou velmi špinavé.Jen na béčkové lyže.
Na trati málo lyžníků, na Knejpě jsem potkal poslední lyžníky-hobíky-padesátkaře, kteří marně hledali občersvení, Nechtěli jet včera v davu ostatních hobíků, tak vyrazili až dnes, aby si závod užili v klidu.
Zítra by mělo být lépe a snad 1-2 cm sněhu připadne.
Ještě chci poděkovat dobrému muži nebo ženě, která našla mé klíčky od auta a nechali mi je v restauraci.
Tak jezděte
12:21
12:29
12:38
13:13
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.2.2024 15:47
Poláci poctivě upravují a mají firn v podkladu, ale už žádný úsek tratě není bez problémů hlavně s jehličím. Projel jsem celou páteř od Orle na Garby. Prudší stoupání nad Orle je problematické kvůli jehličí nikoli kvůli strmosti, ale jehličí je i ve vyšších partiích významné. Z Jakušic na Orle je kus cesty v délce desítek metrů už vytátý na asfalt.
Teď tu závody být nemůžou, Piastow je ohrožen velmi vážně. Restart zimy z důrazným nasněžením je nutný.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 11.2.2024 16:52
Na Smědavě v 13.30 +5°C, střídavě na trati mrholení a drobné srážky, ale nelilo, tak to šlo.
Žádné lyžníky profiky jsem na trati nepotkal, asi se zalekli hobíků.Jel jsem po Promenádní k bunkru, kde jsem potkal pár lyžníků-hobíků-padesátkařů, kterým chyběly stánky s občerstvením na trati.Ostatní lyžníci nevyrazili ( jen 5 jsem potkal na Promenádní a nikde dále) , asi se domnívali, že trať bude uzavřená pro závody.Dále Jezdecká je sjízdná , jen pozor při sjezdu k bunkru , na druhou stranu v pohodě.Cesta pod Černým vrchem je dobrá , místy se již napravo boří hůlky a střední část má hodně jehličí.
Cesta pod Černým vrchem je na některých mapách značena jako Knížecí, ale raději část mezi Jezdeckou a Hraniční nazývám cestou pod Černým vrchem, aby bylo vidět , která část je upravená.Stopy oproti včerejšku jsou sice rychlejší, ale stále více vystupuje jehličí v kritickým místech, takže jen béčkévé nebo céčkové lyže.Šutračky zatím nechejte pro tuto oblast doma.
Sněhu zatím dosti v uvozovkách, jen nejvíce ubývá v částech , kde je silnice tj.Jizerská,Štolpišská i Soušská.
Tak jezděte
13:55
14:08
14:50
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.2.2024 12:17
Souš-Knajpa-Smědava-Souš. 7-8:30, skate (v rámci možností).

Od včerejška výrazné zhoršení. Všude hodně jehličí, místy to brzdí, jak jet po koberci, sníh je spíš hnědý, než bílý. Trať nebyla upravená, takže ze Souše nahoru hrbolatá a umrzlá, tak se bruslilo špatně. Nahoru na Knajpu jedno přenášení. Sjezd s Knajpy na Smědavu bych si už zopakovat nemusela - ledové plotny, místy kamínky, špatně se brzí. V jednom místě taky přenášení. Celou dobu déšť, potkala jsem jen dva další běžkaře.

Dokud nenapadne sníh, nemá to z mého pohledu, už význam. Nebo možná na nějaký ťapání na céčkových lyžích...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.2.2024 11:03
Od Nové Louky na Kristiánov to bylo beznadějné, od Kristiánova nahoru na Čihadla začínala souvislejší špinavá vrstva sněhu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.2.2024 19:10
Osadu Jizerku uz lepe nenavstevovat. Jizerska silnice je s par prenosy sjizdna do zacatku obce, v obci uz snih skoro neni. Pripomina to konec brezna. Jeste jakz takz jde vyjet po jehlici od Pyramidy / Panskeho domu na Promenadni. Tam (na hrebeni) je lepsi. Sjezd dál smerem na Souš (Darré) taky nic extra, jehlici, par potoku, obcas uz asfalt. Jestli jde k Pyramide sjet z parkingu na kraji Jizerky nevim, ale aut tam bylo dost. Ale hlavne hodne Nemcu a chodcu.

Jinak Souš - Smedava parada. Dole u Souse tak kilák - dva jehlici, pak ale ok.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.2.2024 15:41
V poledne na Smědavě +5°C a později již 10°C, azuro, paráda.Díky úpravě tratí Gábi z OPS hlavně poničené části mezi Smědavou a Pašeráckou, jak jsme psali včera. Sníh je typu firn , jel pomaleji, což je normální.
Velká část lyžníků-hobíků-padesátkářů vyrazila na závod Jizerská 50 již dnes, aby dojeli do cíle dříve než lyžníci-profesiánálové, kteří dle původního plánu mají vyrazit až zítra v 8hod.Takže si mohou připsat vítězství.Sice dnešní závod bych nazval Jizerská kombinace,kdy závodníci část tratě museli běžet s lyžemi v ruce a část klasikou na sněhu.To nikoho nemohlo odradit a potkal jsem na trati mnoho spokojených závodníků i s čísly nad 8000.
Bylo by lepší v příštích letech oddělit závody lyžníků-profíků od lyžníků-hobíků, aby si lyžníci-hobíci mohli trať proběhnout např. v 10 dnech, nahlásit výsledek, dostali by diplom s uvedeným časem a hlavně by přispěli cca např. 300,- pro OPS na úpravu.Takto by OPS získala od 10000 lyžníků cca 3miliony a všichni by byli spokojeni.Organizátorům by stačilo zaplatit 50,- za vystavení diplomu a mapky tratě.Navíc by bylo prospěšné, aby lyžníci-hobíci-padesátkaři mohli startovat nejen v Bedřichově, ale i na Smědavě a na Mořině a na stejných místech by byl jejich cíl.To by ulevilo startu v davu a poničení magistrály, což by určitě uvítali ochranáři.
Jel jsem dnes ze Smědavy po Štolpišské silnici na Knejpu, okolo tetřívků na Čihadla a Rozmezí a zpět po Kasárenské na Smědavu.Při sjezdu po Štolpišské na Smědavu je třeba jet opatrně, ale je sjízdná.Jinak celá trať byla v pořádku až na malý potůček na Kasárenské.
Na zítra Klára hlásí deštivo ale od úterka by mělo přimrznout.
Tak jezděte.
12:38
12:39
12:57
13:06

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.2.2024 13:47
Místy, hlavně v okolí stadionu, se jezdilo hlavně po jehličí a ledu. Zato nahoře to bylo moc pěkné. Rolba jela někdy předevčírem, vše rovné, upravené, jen místy malinko měkčí. Ostatně fotky řeknou nejvíce 😀
10:01
10:01
10:09
10:40

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Jakuszyce a okolí
Vloženo 10.2.2024 11:27
Tak zatim ze Souše na Smědavu do hospody a fajn, snehu je jeste celkem dost, dokonce ted vysvitlo slunicko. Na tu bidu se snehem letos jsme radi. Okolo Souse a Smedavy jehlici na trase, ale kameny a beton ne. Tak urcie vyrazte, mozna je to konec sezony.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.2.2024 10:14
Souš- Knajpa - Smědava - Souš, 7-8:30 ráno, skate. Skvělé!

Jela jsem sama, po čerstvě upravené trati. Na to, jaké jsou objektivní sněhové podmínky, tak trať je pořád v dobrém stavu a bylo to hezký svezení.

Nenechte se odradit, první kilák ze Souše je to rozmáčené, méně sněhu, jehličí, místy kouká asfalt. Dál bylo stoupání od Souše nahoru ke Kasárenské krásně tvrdé jako by umrzlé (ale je teda lehce nad nulou). Stoupání na Knajpu byl už podklad měkčí, ale nebořilo se, furt to frčelo. V jednom místě je třeba sundat lyže (asfalt a potok přes cestu). Sjezd z Knajpy na Smědavu - asi ve 4 místech ledový plotny, dá se projet, ale ideálně si předtím trochu zpomalit. Na Smědavě je led a močál, tam jsem zas lyže sundavala.

První lyžaře jsem potkala až při sjezdu na Souš. Na parkovišti pak bylo v 7:30 jen 6 aut, na Smědavě asi 4 auta. Za mě super, mile mě to překvapilo - vzhledem k tomu, že všude v okolí kouká tráva a tečou potůčky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.2.2024 9:09
So, 10.2. 9:10 Sedime v aute na parkovisti pod Souší a cekame, az prejde dest. Tj. neni co delat, tak pisu :-) Parking pod hrazi skoro prazdny, auta stoji jen u silnice a par jich je okolo parkovaciho automatu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.2.2024 10:04
Pardon za sarkasmus. Myslím že leda tak na Prahu :-).

(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 9.2.: Dobrý večer, nevíte prosím , zda li se dá vyjet někam že Šámalky.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.2.2024 10:03
V úterý jsem tam nahlížel. Patrně budete muset pár stovek metrů nést. Nicméně rolba tam nebyla asi dlouho. Raději Jizerská či Souš (včera ještě dobré).

(Odpověď na dotaz uživatele Iva z 10.2.: Prosím, nevíte někdo, jestli je to sjízdné na klasiku od Václavíkova studánky?. Diky)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.2.2024 19:40
Dnes brzo populnocni okruh z Jizerky pres Smedavu, Knajpu a zpet pres Vlassky hrbet..
Pisi s vysvetlenim v reakci na Honzu49 a uplne rozbitou trasu od Smedavskeho parkoviste az ke Kasarenske (odbocka Na Protrzenou, tj ta dalsi za odbockou na Sous..). Snazil se tam Volvem 4x4 projet starsi par z Nemecka a sjeli bokem do lesa. Dojel jsem na misto tesne po nehode a volal jim zachranu az po dojezdu z Jizerky . Na miste nehody totiz nebyl signal. Rikali ze jedou do Tanvaldu, jeli smerem na Knejpu a bezeckych stop ani znacek/ zakazu si pry nevsimli. :) Vysledkem je zorany cca 1,5 km ze Smedavy / Kasarenska od Volva a techniky zachranaru...
Trate jsou jinak bezvadny v dobrem stavu, jen pomaly mokry tezky snih. Tak jezdete jak pise Honza49 a ja pridam: pouze na bezkach !! :)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.2.2024 19:13
Souš, Rozmezí a zpět. Podle Souše špinavější, ale dá se hned od Montanie. Stopa není čerstvá, ale pořád dostatečná. Na Kůrovec mokré, pomalé. Od Kůrovce na odbočku na Protrženku projelo auto, poté krásná stopa. Jedno přenášení na Kasárenské.
Bedřichov a Jizerská magistrála

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa. Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Členění oblasti Jizerské hory