Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná…

Číst celý text

Členění oblasti Jizerské hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 4 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
2 zprávy byly přesunuty do obecné diskuse
Vloženo 25.2.2024 20:46
Horší než včera, ale byl jsem o 1h dříve odpoledne, což i podle zpráv ostatních hraje značnou roli. Zrychluje se to významně k setmění. Přes den je to už jarní silovka. Z plánku je vidět kudy to stále jde. Za den se znatelně prodloužila vytátá místa, ale celkově se to moc nezhoršilo co do souvislosti od včera. Od půlky Promenádní už to jde a druhá strana Pod Černým vrchem je souvislejší. Soušská silnice na Smědavu hned 1/2km od rozcestí U Studánky dlouhý souvislý asfalt, tam už asi ne. Pršet sice nemá a další 3 dni noční teploty kolem 0, ale sněžit taky ne a noční teploty potom vyšší. Takže doporučuju jezdit teď. Za týden už to bude moc dlouhé na chození, než se člověk dostane do oblasti možná kontinuálního sněhu. Plánek plus kus směrem na Peklo od Knajpy půjde. Nelze se ale řídit podle rolby z Mapy.cz, to co vypadá projetě už je mnohdy velmi fragmentované. Nejlepší jako vždy Rozmezí a okolí, Kasárenská relativně super.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 25.2.2024 15:06
Na Smědavě v 11.30 +3°C, střídalo se oblačno se slunečném počasí.Na parkovišti jen 40% obsazenost, na trati jen pár lyžníků, což bylo škoda, protože i dnes byly sice jarní podmínky, ale bylo bezvadné lyžování.
Jel jsem ze Smědavy po Štolpišské silnici na Knejpu (několik menších přenášení nebo obcházení), ale od odbočky na Jizeru již v pohodě.Trať Knejpa-tetřívci-Rozmezí-kříž stále bezvadná , nejlepší , jak jsme všichni i včera psali.Jel jsem toto kolečko dvakrát a zde jsem potkal jen 5 lyžníků, kteří to jezdili stejně a užívali si to.
Zpět po Kasárenské, která stále drží až na Soušskou.Silnice od Kůrovce na Smědavu je na více místech bez sněhu,
Klára nehlásí zatím žádné velké deště na příští týden , tak doufám , že další týden bude v této oblasti pěkné ježdění.
Tento týden mi dva lyžníci na trati řekli, že pojedou příští týden na Vasův běh, tak jim držíme palce.Lyžníka Libora jsem požádal, aby nám poslal fotky z běhu, abychom věděli za 2 týdny "Kam za sněhem ".
Tak jezděte
11:49
12:04
12:04
12:17

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 25.2.2024 15:00
Jizerka - Smědava a zpět. Z Jizerky se asi 500m lyze nesou, pak uz to jde. Cestou 2x přenášeni, jednou na Promenádní asi 300m a potom z kiosku Promenáda směr Smědava. Jinak přes noc pod nulou, takže to ještě šlo, ale smutný pohled v únoru...Pokud chcete jet kolečko a cestou pod Černým Vrchem, budete lyze prenaset asi 8x uz...
7:43
8:12
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 25.2.2024 8:29
Souš, Knajpa, Rozmezí, ke kříži a zpět. Za závorou cca 300m pěšky, poté 6 x přenášení na Kůrovec. Jel jsem odpoledne - místy jen vodní kaše, dalšími místy skutečně mokrý sníh který vůbec nejede. Kasárenský nejlepší, stopa + skluz. Ze Souše více pěšáků než lyžařů. Tohle byla poslední. 14x sundavat a nasazovat lyže je vážně moc.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 25.2.2024 0:25
Oproti pozdním jarním podmínkám stále skvělé skluzné podmínky, pevná trať pro lyže, občas měkčí pro odraz holemi, ale celkově pevná. Kdo má rád skluz a trochu jízdu na koštěti, stojí to za to. Přerušení se prodlužují na řady desítek metrů a větší počty v první půli Promenádní. Z Mořiny na Kůrovec je to intervalový trénink, se dvěma kilometrovými a jedním dvoukilometrovým souvislým úsekem. Z Kůrovce na Rozmezí v podstatě souvislé. Problematizuje se noční jízda kvůli nutnosti rychlého vyhýbání se vytátým plotýnkám, které se vyskytují i v oblasti Knajpy i když méně než v oblasti Jizerky. Z Kůrovce k Jezdecké úbočí relativně souvislé v porovnání s Promenádní. Vytáté ploténky se dají objíždět. Stále je to 1.5h solidního, do značné míry intervalového, tréninku a 25km jízdy. Příští víkend už to nevidím.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.2.2024 19:39
Z Mořiny po Promenádní na Kiosek, přes Hraniční a Soušskou na Kasárenskou, Kneipa, horem Čihadla, Rozmezí, Jägerúv kříž, otočná a zpět na Mořinu po Knížecí. Po ránu obstojně, po poledni rychle zhoršující se podmínky, více a prodlužující se vytátá místa k přenášení. Nejlepší úsek Kasárenská-Rozmezí. S ohledem na počasí je to v podstatě zázrak, že se dá ještě jezdit. Velké diky OPS.
Dnes příjemný den, který jsem si zkazil ztrátou Garmin Fénix. Nenašel někdo na parkovišti či na silnici z Mořiny (zůstaly na střeše auta)???
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.2.2024 15:18
Na Smědavě v poledne +1°C,Na noc na dnešek Klára slíbila sněžení a na dnešní den jasno a to splnila i když po ránu byla ještě velká oblačnost.DíkyOPS za úpravu.Na Smědavě ,parkoviště obsazené jen na 60%.,na Mořině plné. Pěkné počasí a sněhová nadílka přilákaly velké množství lyžníků, kteří přijeli a nezaváhali.Připadlo pár cm sněhu a aspoň tratě byly pocukrované a nebylo moc vidět jehličí.Nechal jsem se zlákat jet jinam než v minulých dnech, kdy jsem jezdil trať Knejpa-Rozmezí ale nebyla to dobrá volba.
Ze Smědavy jsem šel po asfaltu po Jizerské silnici až ke kiosku na Promenádní, většina silnice bez sněhu.Promenádní sice měla již velmi měkké stopy , ale jela slušně jen poslední stoupání před Cimrmanem má místa bez sněhu.Neodbočil jsem k Cimrmanovi, což byla chyba.Jel jsem po Jezdecké od bunkru, a zde je trať velmi špatná až na vrchol.Sjezd ke Knížecí je na hraně, už jsou vidět kamínky.Cesta pod Černým vrchem je po nadílce sice bílá, ale ve střední části je hodně kamínků , stopy mokré a jedno přenášení v polovině tratě.Hraniční má též přenášení, ale je lepší než Jizerská silnice.Tak jsem jel ještě po Kasárenské na Knejpu, abych si užil lepší podmínky, což bylo daleko lepší.V dalších dnech raději budu jezdit Kasárenská-Knejpa-tetřívci-Rozmezí, je to výše položené a kvalita ježdění je nesrovatelná s dnešním kolečkem Promenádní-Jezdecká-cesta pod Černým vrchem.
Tak jezděte.
22.2. 21:45
11:59
12:27
13:14
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.2.2024 14:25
Ráno z Mořiny po Promenádní ke kiosku. Díky pár cm nového sněhu a noční úpravě to na tu bídu docela šlo, s jedním přenášením a na horších lyžích. Od kiosku jsem dal pokus ke Smědavě, ale po 100 metrech a druhém šutru jsem to vzdal a zůstal jako spousta jiných lyžařů na Promenádní. Nejlepší místo, jak jinak, na nejvyšším bodě - viz foto. V poledne beznadějně plné parkoviště, z Polubného to uzavírali.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.2.2024 19:12
Včera jsem vynechal, protože pršelo 22 hodin a nechtěl jsem vypadat jako vodník,dal jsem raději přednost včerejšímu bezvadnému koncertu Depešáků v Praze.
Dnes na Smědavě +5°C, dopoledne i sluníčko, po obědě se zatáhlo.Včerejší déšť se podepsal na stavu tratí, ale zatím to není kritické, že by nešlo jezdit.
Štolpišskácesta ke Knejpě má vytátá místa o trochu větší v porovnání se středou (5 x kratší přenášení nebo obcházení).Na cestě je více ledových ploch a pro výstup to jde , ale ne pro sjezd.Od Knejpy na Rozmezí horem okolo tetřívků stále čistá stopa, do 11hod tvrdší později měkla) .Stopy na klasiku stále slušné.K Jagerovu pomníčku je stopa dobrá jen je lepší to otočit o 200m dříve než začne jehličí.Před Knejpou menší led a dále i menší led na křižovatce Čihadla.Spodní cesta z Čihadel na Knejpu jde, ale je horší než okolo teřívků.
Kasárenská stále sjízdná, ale po dešti více jehličí a dvě přenášení přes potůčky na stejných místech jako dříve.Já raději nesundávám lyže, ale jdu opatrně přes trávu, protože boty bych měl totálně promočené.
Soušská cesta má mezi Kasárenskou a Smědavou na několika místech již asfalt nebo jen 1-2 cm ledu, tak opatrně.
Kamarádi, co přjeli z Josefáče mi řekli, že muselí jít cca 2km pěšky a poté mohli nasadit lyže, aby dojeli na okruh na Knejpu.
Stále platí, že cca 6km okruh Knejpa-tetřívci-Rozmezí-Jager je asi nejlepší a dnes jsem toto kolečko jel 3x a někteří lyžníci to jeli i vícekrát a byli spokojeni.
Některé servery hlásí na zítřek jasno a na dnešní noc ochlazení a sněžení, tak bych si přál, aby jim to vyšlo a mohli bychom si všichni užít hezký weekend na běžkách.
Na trati jsem potkal hodně pěšáků z Liberecké strany, kteří se nepodívali na web Kam zasněhem a hotelech nedostali potřebné informace a byli překvapeni, že v horních partiích jsou stále slušné podmínky.
Tak jezděte.
22.2. 21:01
22.2. 21:49
11:59
12:07
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 23.2.2024 17:37
Dnes jsme nejeli nikam,protože nám Honza nenapsal,jestli byla báječná stopa a co bylo k obědu na Smědavě.Tak piš.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2024 21:40
Jeli jsme z Jizerky-Mořiny na rozcestí s Jezdeckou - zde 1x přenášeno, po Jezdecké až na Smědavu, 1x přenášení, hned v kopci za rozcestím. Po Śtolpišské na Knajpu, přenášení cca 5x v kopci, druhá půlka dobrá. Zkoušeli jsme pokračovat směrem Na Žďářku, ale cca po 3 přenášeních jsme to před 2. odbočkou na Pavlovu cestu vzdali. Doporučová cesta z Čihadel k Jagerově smrti je asi nejlepší úsek, co jsme dnes jeli, taky největší frekvence běžkařů. U Kneipy jsme to vzali po Kyselé vodě na Protrženku a po Pašerácké na Kasárenskou. Jde to, ale hodně špinavý sníh, přenášení u Pařízkova kříže, velké přenášení u Mariánskohorských bud (tam klouzal i asfalt) a pak u Protrženky v kopci na Pašeráckou. Pak velké přenášení v druhé půlce na Hraniční cestě a kousku Jizerské silnice. Zpět jsme se vraceli na Promenádní a tam asi ještě 2 malé přenášení. Hodně míst, kde je jen slabá vrstva sněhu, dnes to šlo projet, ale pokud na to naprší bude přenášecích míst mnohem více. Celkově na tu letošní bídu, skvělé podmínky, čekala jsem to horší. Ale na konci dne mě to přenášení už nebavilo.
Děkuji Honzovi 1949 za reference o sjízdnosti, bez nich bych se asi dnes na běžky nevypravila. Honzu jsem dnes i 2x potkala.


(Odpověď na dotaz uživatele Robert z 21.2.: Zkoušeli jste někdo jet dnes (21.) nebo max. včera ze Souše nebo z Jizerky z parkoviště? Jak to vypadá? Dík :))
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2024 19:36
Na Smědavě v 11 hod +3°C, bez srážek, v horních partiích mlha, což byla škoda, protože frýdlantský výběžek odkud jsem přijel měl azuro, ale hory držely oblačnost celý den.
Jel jsem jako včera dvakrát kolečko Knejpa - horem okolo tetřívků -Rozmezí.-Jagerův kříž.V horních partiích připady cca 3-5 cm mokrého sněhu.V horních částech nad Knejpou10-20cm sněhu, níže 5-10cm.Na klasiku v pohodě s bruslením potíž v mokrém sněhu.Kasárenská stále drží.
Já píšu jen ježdění ze Smědavy, protože tam to mám chvilku autem, a ostatní co jedou z jiných nástupních míst mohou sdělit své poznatky.
Tak jezděte
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 21.2.2024 22:12
Lze jet na běžkách ze Souše na Smědavu?
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 21.2.2024 12:44
Odpověď paní Líbě: Úpravu nezajišťují zastupitelé Libereckého kraje, ale Jizerská ops, financovaná horskými obcemi, především Bedřichovem. Ovčárna leží o 400 m.n.m.výše než cesty na jizerských pláních, a to je na letošní sněhové situaci výrazně znát. Aktuálně je dobře sjízdných již jen pár km mezi Kasárenskou a Rozmezím, rolby jsou ale deponované v Bedřichově a na Jizerce, tedy o dost kilometrů dále. Aby na své trase hrabaly každý den převážně asfalt, led a jehličí, asi nemá smysl. Můžeme být Jizerské ops vděčni, že ještě něco vůbec upravuje. Po předpovídaném zítřejším dešti už nejspíš nebude co.
Zodpovědět Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 20.2.2024 23:01
Na tu bídu se sněhem, co je na horách, jsme si celkem dobře zaběžkovali nad 1000 m.n.m od Rozmezí - Čihadla - Knajpa - Jizera, aníž bychom sundávali lyže. Z Knajpy na Smědavu už jsme museli na jednom úseku sundávat lyže. Škoda jen, že Jizerskou magistrále kolem Knajpy projela rolba jen o víkendu. Dnes to bylo "blátičko" pro bruslaře, ale pro klasiky stopa držela. Asi by se měli zastupitelé Libereckého kraje podívat do Jeseníků na Ovčárnu. Tam se stopy upravují každý den... 👌😊👋
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2024 20:43
Dobrý den, dnes jsem v Bedřichově na stadionu našel bezdrátová sluchátka.Kdo by postrádal ať odpoví pod zprávu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2024 15:13
Na Smědavě ve 12hod +3°C, bezvětří , bez srážek.Jel jsem s malým přenášením po Štolpišské silnici k odbočce na Jizeru, kde nastává super lyžování na čistém sněhu.Kdo si chce hezky projet tak doporučuji jezdit kolečko od odbočky na Jizeru-Knejpa.-nahoru okolo tetřívků-Rozmezí-Jagerův kříž a zpět.Tato trasa je čístá s dostatkem sněhu a dobrými stopami na klasiku.Dnes tuto trasu jezdilo více lyžníků a užili si to.Zpět po Kasárenské s 1 přenášením.Před Smědavou 300m již špinavá silnice, ale měně ledu než včera.
Tak jezděte
12:23
12:30
12:52
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2024 15:10
Dnes je má jubilejní pětistá (500) vložená zpráva za posledních 5 let a není nej.nej.optimistější.
Na Smědavě ve 12 hod +2°C, jemně pršlo, mlha a silně větrno.Jel jsem stejný okruh jako včera , ale podmínky byly úplně jiné.než včerejší idilka.
Štolpišská silnice až k odbočce na Jizeru je již v horším stavu, vícekrát přenášení a někde již kameny ve středu cesty.Od odbočky na Jizeru napadly asi 2cm mokrého sněhu, sice bílo na trati , ale nejelo to.Jel jsem na Knejpu,okolo tetřívků na Rozmezí a zpět po Kasárenské s jedním přenášením.Žádní lyžníci na trase, asi jeli jindy než já.Posledních 300m před Smědavou je na silnici jen ledovka bez sněhu.Snad se ochladí a něco v dalších dnech připadne.
Tak jezděte.
12:33
12:44
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2024 21:11
karle, neblázni, To, co nám píše Honza každý den, pomáhá mnoha lidem. Jeho zprávy rozhodně nejsou pochybné. A Honzova dnešní trasa je aktuálně to nejlepší, co se dá v Jizerkách na běžkách projet. To, že jezdí ze Smědavy bude patrně spíš kvůli tomu, že to tam má nejblíž.
V neděli ráno jsem jel ze Souše 6 km soupaž až na Kasárenskou. Protože ráno mrzlo a den předtím to nějaký specialista projel celé autem, tak se na vzniklé oranici nedalo bruslit. Ale je to hlavně moje blbost, že jsem raději nejel z Jizerky, kde bylo upraveno.
Naopak děkuji Honzovi, že už před pár dny hlásil, že Jizerská silnice mezi Kioskem a Smědavou, je nesjízdná, protože nás to mnohé uchránilo od pádů při pokusech ji sjíždět.

Tak jezděte :-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2024 1:06
Neděle proti sobotě poněkud lepší. Evidentně pomohla čerstvá úprava, přes noc zřejmě více přituhlo, tedy v některých úsecích tratě držely pevné zmrzlé i v pozdním odpoledni (zejména západ Promenádní, sjezd z Vlašského hřbetu, nějaká místa na Kasárenské, vrchem z Knajpy na Čihadla). Jinak ovšem vesměs měkké rozježděné. Špíny se zdálo méně, ale úsek ve středu cesty pod Černým vrchem stále špatný. Celkově po většinu délky tratí solidní lyžování, ale potíž s problematickými místy. Proti včerejšku se to zhoršilo a na několika místech (před Bunkrem, vprostřed Promenádní i pod Černým vrchem) již na hraně sjízdnosti (na Kasárenské se přenáší již nějakou dobu). Promenádní fajn (kromě problémového úseku), ale končí slepě u kiosku, dále již nutné delší přenášení. Dostat se od Jizerky ke Smědavě a dál bez sundání lyží tak vyžaduje jet přes Vlašský hřbet buď od Bunkru po Jezdecké (včera špatné), či kousek dál po spojce, tam bohužel neupravené, tedy nic moc (zejména sjezd k Promenádní dost nepříjemný). Vůbec všechny nyní neupravené odbočky (k Václavíkově studánce, k Souši, k Protržené) vypadaly na pohled dost nevábně (více špíny). Pokud bude současné počasí dále pokračovat, vidím to dost pesimisticky. Jediná šance, že se ještě ochladí a znovu něco více nasněží. Aktuální stav není vůbec pozitivní, normální by to bylo o měsíc či dva později, ale končit nyní sezónu by bylo neuspokojivě brzy.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2024 22:58
K večeru, neskutečně dobré, lepší než včera. Hory stále dokáží překvapovat. Zároveň úprava tratí dělá maximum, díky za to. Tento víkend byl možná krizový (během týdne asi něco nasněží), přesto se dalo souvisle najezdit 40km za skluzově skvělých až nejlepších podmínek.
Počet a délka přenášených úseků stejná jako včera a jen o málo rozsáhlejší než před týdnem.
Skluzově jeden z vrcholných víkendů zimy. OPS upravuje optimalizovaný vrcholový okruh Jizerka Mořina, Promenádní, Kůrovec, Kasárenská, Rozmezí až 1km pod Rozmezí, otočka, Kůrovec, Jezdecká úbočím, Jezdecká přes hřeben a domů. Všechno v podstatě souvislé. Z Číhadel za Rozmezím se dá odbočit na Štoĺpišskou, ale to už je o třídu horší a jde to do ztracena s jehličím a přerušováním.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2024 18:45
Souš, Rozmezí, poté zpět k Kůrovci, Hraniční, po Knížecí na Jezdeckou a zpět přes Hraniční na Souš. Podél Souše jedno přenášení, nicméně po dalším dešti to bude dle mého názoru konečná. Od konce Souše trochu špinavé, ale dobře sjízdné. Nad stoupání na louce několik míst, které další déšť těžko ustojí. Kasárenská, Rozmezí krásné, na Kasárenské jedno přenášení. Knížecí - jeden úsek pod stromy hodně špinavý, několik míst kde kouká prostředek s strany jsou na hraně. S ohledem na předpověď výrazně přibude míst k přenášení.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2024 18:21
Dnes jsme jeli v 9 h z parkoviste Jizerka - Morina po promenadni na Smedavu, pak jizni cestou kolem Jizery na Knajpu, potom zpet po Jezdecke ceste zpet na parkoviste. Jel jsem na klasiku.. Rano vymrzla stopa, odpoledne se stridala zmrzla a tajici stopa. Na tu letosni bidu celkem dobre sklouznuti. Nekolik kraktych vytatych mist na ceste je. Mazal jsem KN44 a v tech promenlivych podminkach to fungovalo dobre.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2024 17:29
Auto jsem nechala v 14:30 na celkem slušně zaplněném parkovišti Jizerka - Mořina a jala se, jako asi dost dalších lyžníků, naklouzat svých 15 km na Promenádní. Původně jsem chtěla jet Promenádní - Jizerská - Pod Černým vrchem zpátky na Jizerku, ale vytáté úseky hned pod kioskem mě přiměly zůstat na Promenádní, protože tam se to s mým práskačkama dalo bez sundávání. S lepšíma lyžema by bylo asi potřeba přenášet 2x 2-3 metry. Jinak stopy vyřízlé luxusně, tam, kde nesvítilo slunce, i takhle odpoledne zmrzlé.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2024 15:16
Zaregistroval jsem se na tento web 16.2.2019 tj před 5 lety a dnes je to již dle počítadla 499 tá zpráva.Jak ten čas letí.Velké díky OPS za bezvadnou úpravu tratí a Kláře za super hezké počasí , které vyšlo na neděli a vylákalo velké množství lyžníků.
Na Smědavě ve 12 hod jen 3°C, azuro, bezvětří prostě paráda.Dnes v noci dosti mrzlo, a vzorně upravené tratě měly velmi ostré, hluboké stopy na klasiku a střed s hezkým anglickým manžestrem na bruslení.
Jel jsem dle mého názoru asi v nejlepší oblasti o které jsem již několikrát psal.Ze Smědavy po Štolpišské silnici k Paulově pasece ( malé přenášení) , ale poté již balada, na bílé stopě přes Knejpu okolo tetřívků na Rozmezí a zpět přes Knejpu po Kasárenské na Smědavu.
Lyžníci nikam nespěchali , teplota stoupla na 10°C a všichni jsme čerpali na sluníčku vitamín D.Potkal jsem na Knejpě i lyžnici Ivču, která mimo koupání v ledové vodě se přesunula na běžky a spolu jsme se zvěčnili.Taková hezká děvčata ve sportovním úboru určitě přivábí více lyžníků do Jizerek.
Tak jezděte
12:09
12:29
12:53
13:05
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2024 0:30
Mezi Jizerkou a Smědavou lze stále lyžovat, ale bohužel již za nedokonalých podmínek a s různými omezeními. Prakticky na každé trase se již vyskytují špatná místa (hodně špíny, ledovaté, vytáté, nutnost přenášení) a zřejmě již nelze nalézt souvislý okruh, který by byl OK po celé délce.

Z Mořiny napřed pěkné, ale před Bunkrem ledovaté, vytáté, místy na hraně sjízdnosti. Po Jezdecké do kopce na hřeben několik míst hodně špinavo a písek (nahoru problém při bruslení, dolů nutno sjíždět velmi opatrně). Pod Černým vrchem východní část dost špinavé a pár vytátých míst ale stále sjízdné, západní část pěkná. Silnice mezi Smědavou a odbočkou na Souš s vyjetými kolejemi (zřejmě zas nějaký idiot nepoužíval mozek a slepě následoval navigaci až k začátku Kasárenské). Dole u Smědavy silnice dost špinavá a z jedné strany vytátá. Nahoru po silnici ke kiosku dle svědectví odtud sjíždějícího lyžaře špatné (více přenášení). Hraniční ve svahu s omezením sjízdná, ale nahoře větší vytáté místo s nutností přenášení. Rovněž před kioskem nutno bez lyží. Ale dále po Promenádní už pěkné, zřejmě nejlepší úsek. Akorát natátý a ledovatý úsek uprostřed, ale stále sjízdné.

Podmínky mi přišly lepší spíše na klasiku, stopy solidní, akorát ta špína se bude chytat na klistry. Pro skate už poněkud více měkké a bořivé, ale stále se dalo uspokojivě jet. Navíc před soumrakem začaly tratě přituhovat a znatelně zrychlovat. Již za tmy se vracelo pár lidí s čelovkami a dokonce na trať vyrážela skupina (což bych si za daných podmínek netroufl, po tom co jsem viděl za světla bych to nepovažoval za bezpečné). Parkoviště na Mořině odpoledne poloprázdné.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.2.2024 23:08
Nad očekávání výborné.
Promenádní bez úplně vytátých míst, parkrát po ledě na úzko.
Ke Kůrovci desítky metrů vytáté, po trávě vedle ok. Knajpa po Kasárenské jednou deset metrů přenos. Rozmezí bez problémů. Skluz nad očekávání. K Jezdecké od Kůrovce úbočím souvislé, překvapivě po minulém týdnu.
Celkově super vzhledem k situaci. Toto 26km v podstatě souvisle (dá se najezdit 40 tam a zpět jinak bez opakování).

» Zobrazit GPX záznam trasy

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.2.2024 19:08
Drželi jsme se Honzova doporučení, (tímto děkujeme!!), pendlovali jsme mezi Mořinou a Kioskem po Promenádní, přenášení není nutno. Od Kiosku směrem na Mořinu luxusní trasa, jinak občasně ledová místa nebo prosvítající asfalt.
10:18
10:18
10:23
12:52
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.2.2024 17:15
Na Smědavě ve 13hod +5°C, zataženo, chvílemi i sluníčko, ale už žádné přeháňky o kterých mluvila Klára na dnešní celý den.
Jel jsem pro změnu po Jizerské silnici , po Promenádní k bunkru, po Jezdecké a zpět po cestě pod Černým vrchem na Smědavu.
OPS provedla úpravu tak to bylo dobré.Jizerská silnice je již ve špatném stavu a asi je lepší dojít ke kiosku pěšky i zpět ji nesjíždět, pokud nechcete stále sundavat lyže.Promenádní v pohodě jen poslední stoupání před Cimrmanem je na hraně.Jezdecká se nezměnila tj sjezd k bunkru s opatrností na Knížecí v pohodě.Cesta pod Černým vrchem ze 2/3 dobrá jen střední část velmi špinavá.Stejně i posledních 300m před Smědavou.
Na klasiku zde stačí béčkové lyže na skate kameňačky.
Tak jezděte.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 17.2.2024 16:21
Ahoj jel jste nikdo dnes nebo v tydnu z pekla?
Díky Vítek
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.2.2024 18:41
Souš - Rozmezí a zpět. Podél Souše už hodně špatné, jedno přenášení. Od konce Souše krásná stopa až k Promenádní, sice mokrý sníh ale hezké svezení. Kasárenská jedno přenášení.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.2.2024 15:06
Na Smědavě ve 12hod již +8°C, slunečno jak Klára slíbila a postupně teptlota stoupala k 10°C, jarní počasí ve své kráse.Dnes vyrazilo užít si hezký den více lyžníků, na Smědavě parkoviště zaplněné jen na 50%. Po včerejší úpravě díky OPS byly tratě lepší po posledních deštivých dnech.
Jel jsem jen kolečko ze Smědavy přes Paulovu paseku ( tento úsek je 3x na přenesení přes menší pískové skvrny) a poté již trať v pořádku přes Knejpu, okolo tetřívků na Rozmezí a zpět na Knejpu.Asi nejlepší část, jak jsem i včera psal.Kasárenská velmi pomalá, jak sníh velmi změkl ale jen 1 přenášení .Poslední část ke Smědavě velmi špinavá, ale není jiná cesta k návratu, tak je třeba zavřít oči.
Na zítra Klára hlásí deštivo, ale v neděli by už nemělo pršet.
Tak jezděte.
12:13
12:17
12:22
12:38

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2024 23:19
Ja tak optimisticky jako Honza 49” nejsem
Znicene bezky,pocasi na draka,je to takove trapeni misto radosti ze skluzu🥲
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2024 15:19
Na Smědavě ve 12 hod +5,5°C, sice mlha, ale už nepršelo, tak jsem mohl jet kolečko za sucha.
Jel jsem Smědava-Paulova paseka-Knejpa- okolo tetřívků-Rozmezí a zpět okolo tetřívků-Knejpa-Kasárenská-Smědava.
Ze Smědavy k Paulové louce jsou na 3 místech malé cca 5m písková místa, jinak bez problému.Poté celá trasa v pohodě, jen na Kasárenské vytáté místo od potůčku a před Smědavou cca 300 velmi špinavý povrch.Pro lyžaře, kteří si chtějí užít hezké ježdění, tak doporučuji si zajet část Knejpa-okolo tetřívků -Rozmezí více krát.Tam a zpět je to cca 4km a stopy jsou zde nejlepší a sníh bez jehličí.
Zítra má být ještě lepší počasí ,v sobotu to vypadá na déšť.Klára původně hlásila na příští týden ochlazení a nyní to vypadá, že asi nebude sněžit, což je škoda.
Tak jezděte.
12:10
12:47
12:47
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2024 14:41
Jakuszyce- Stadion 11:00 4° a mrholí - na stadionu je to spíš na brusle než na lyže. Gornym Duktem směrem na Garby - všechno měkké a hodně jehličí. Jakmile jsou stromy nad stopou, tak prakticky zapadané. V jednom místě už odtáté či ledovaté přes celou šířku cesty. Obdivuji instruktory co se snaží lidi naučit plužit - ono to totiž směrem z kopce prakticky nejede, takže jak si stoupnete tak stojíte. Na té horní páteři není sice tolik jehličí ale vše je pořád měkké a skoro to mizí před očima. Dolním Duktom na stadion - prostě skvěle potrenujete styl, protože to nejde a musí se makat. Tady už stopa místy úplně mizí, hodně jehličí a vody. Do toho skupinky němců (nějaké lyžařské kurzy), co se zastaví a stojí přes celou cestu. Naše Promenádní byla včera v lepší kondici. Navíc narozdíl od CZ bruslařů, tady se prostě na stopy nekouká :-( když se nevejdu mezi ně, tak prostě zničím tu vpravo.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 15.2.2024 8:36
Pokud je myslena Desná a ne Deštné tak tam jsme ráno narazil na sněženky :-( Bohužel z této strany připadají v úvahu jen výchozí místa Jizerka-Mořina a Souš. Auto je nutné, jinak se tam není možné dostat - tedy na Souš autobusem, ale je potřeba dopředu objednat aby na Souš zajel - a to jak ráno tam, tak odpoledne při cestě zpět.
Z Mořiny se dá jet ke Kiosku a zpět - hezká trasa pro začátečníky, ze Souše se misí dojít asi 15 minut pěšky ke stopě. Pak se dá jet na Smědavu a zpět. Aktuálně tu mrholí, tak bůh ví co do víkendu zůstane.
A nebo zajet vlakem (či autem) do Jakuszic a zkusit tamní areál - nějaké kolečko by tam být mohlo-
(Odpověď na dotaz uživatele Lída z 15.2.: Dobrý den,mám velkou prosbu,v sobotu se chystáme do Destne,přemluvila jsem kolegyně z práce na běžky,ale vůbec to tam neznám.Mohl by mi někdo poradit trasu pro začátečníky?Elán a nadšení máme,jen nevíme kudy.Diky Lida)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.2.2024 18:20
Peklo - Knajpa ve stredu dopoledne, 200m za zavorou jiz snih, ale hodne jehlici, postupne zlepsovani, pod cihadlem uz v pohode
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2024 9:51
Od parkoviště k Bunkru nic moc - led, jehličí rozkvrdlaná stopa...ale od Bunkru po Promenádní už celkem hezké svezení až ke Kiosku. Od Kiosku na Smědavu už spíš vrstvička ledu na asfaltu ...a po včerejším odpoledním dešti bůh ví.
(Odpověď na dotaz uživatele Marty z 15.2.: Ahoj, nevite nekdo jak to vypada z Jizerky smer promenadni do Smedavy na běžkách.)
Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 14.2.2024 20:06
Dnes jsme jeli s dětmi z Jakuszyce směrem ke kamenolomu, lze klasika i skate, od kamenolomu zpět, protože dále to už nebylo nic moc. Ráno bylo docela chladno, tak sníh držel, po 12h déšť. Celkem 12 km bez nutnosti sundání lyží.
(Odpověď na dotaz uživatele Libor z 13.2.: Ahoj, neměl byste někdo zprávu jak to vypadá na polské straně v Jakuszycích? Dle webkamer to žádná extra hitparáda není, ale asi to bude jedno z míst, kde by to ještě mohlo jít jak na bruslení i na klasiku. Díky moc za zprávu.)
Jakuszyce a okolí
Vloženo 14.2.2024 16:02
Na Smědavě v poledne +2°C, počasí aprílové.Do 12:30 i slunečno poté se střídali sněhové a silné dešťové přeháňky a chvílemi i nepršelo.Vzhledem k prázdninám u nás a v Německu je dosti lyžníků i v týdnu.
Zůstávají nám jen dva okruhy a to jak psal Dobesh , kde jsem byl i včera a poté okolo Jizery, který jsem jel já dnes.
Jel jsem po Štolpišské silnici za Smědavy na Knejpu, okolo tetřívků, na Rozmezí, poté na Čihadla, na Žďárek a zpět na Knejpu a po Kasárenské na Smědavu.
Čihadla-Žďárek není upraveno, po 300m již 1-2cm sněhu a několik míst bez sněhu.Takže nemá význam tam jezdit.
Jinak okruh Smědava- Knejpa-tetřívci-Rozmezí-Knejpa-Kasárenská-Smědava v dobrém stavu. Upraveno a je to asi nejlepší co nám v těchto dnech zbývá.
Tak jezděte.
12:04
12:04
12:13
12:31
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2024 14:22
cca 10:45 - Parkoviště Mořina už prakticky plné. K bunkru je stopa rozkvrdlaná, jak kdyby tam projelo 30 lidí na skialpech. Směrem od bunkru už k parkovišti už stopa není místy vůbec. Ve stopě led a jehličí. Od Bunkru směrem Cestou pod Černým vrchem..díky rannímu mrazu ještě přimrzlé, ale na slunci už to měkne. Ale až k Soušské silnici celkem pěkné svězení..sice s jehlíčím ale jde to. Pak zkratkou ke Kiosku - směrem nahoru už bez stopy a na hoře vytáte místa. 100m ke Kioasku už pak slupka ledu na asfaltu . U Kiosku začalo pršet, ale stopa až k bunkru pořád dobrá. Kolem 13:40 už na parkovišti bylo tak 15% volných míst
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2024 8:05
V půl třetí z Jizerky. Parkoviště plné. Po Promenádní na Smědavu, Kůrovec, Kasárenská, Rozmezí a zpět přes Kasárenskou, Hraniční a Promenádní. Promenádní - stopy rozkvedlané, mýdlo - skin nebo klister. Od Smědavy měkčí, ale pro mne rozhodně lepší. Kasárenská - 2 vytátá místa na jedno přenášení. Od kiosku na Promenádní dolů na Smědavu - prvních 500 metrů slupka tenkého ledu, poté několik míst, které už další oblevu nepřežijí. Obecně střední část hor okolo Jizery je příjemnější na lyžování s ohledem na počet lidí a kvalitu stop.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2024 0:18
Je třeba vžít se do dramatické situace na Jezdecké.
Sjížděl jsem a v největším stoupání jsem proti sobě viděl handicapovaného lyžníka, jak bojuje jako o život s každým centimetrem.Samozřejmě jsem okamžitě zastavil, abych ho neohrozil.Bylo mi jasné, kdyby to nezvládl, tak by na sáňkách jel nekontrovatelně pozadu po zledovatělé kopci dolů a mohlo to pro něj mít katastrofální následky.Poté mi napadlo, že jeho výkon musím zvěčnit.Kdybych měl svojí zrcadlovku, která udělá i 10 snímků za sekundu, tak by to bylo jednodušší. Musel jsem z kapsy vylovit mobil,poté ho složitě odkódovat a poté udělat jednu fotku ,což trvá věčnost než dojde k expozici.Poté jsem jen lyžníka obdivoval, jak zvládl sám vyjet až nahoru.
Proto jsem rád,že jsem tuto dramatickou situaci mohl zvěčnit.
Tak foťte a jezděte.
Bedřichov a Jizerská magistrála

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa. Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Členění oblasti Jizerské hory