Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná…

Číst celý text

Členění oblasti Jizerské hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 5 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 25.3.2019 20:35
Měl jsem volno holt dnes, tak jsem musel vyrazit, i když dnes to byla bíla divočina. Z jizerky na paličník, na smědavu a na knajpu. Pak se zablesklo a zahřmělo. Tak jsem to radši vzal zpátky. Za chvíli slunce a pak zas vánice. Všude minimálně 5 čísel prašanu. Takže sice romantika, ale docela práce. :))
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 25.3.2019 18:04
Václavíkova studánka , Knížecí cesta 7cm nového prasanu. Až na Jizerku absolutně nikdo. Moc to nejede. Pořád sněží.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 25.3.2019 15:06
Ze Smědavy po Promenádní na Mořinu a zpět po Knížecí, stopa zasněžena asi 4cm, neupravena, málo lidí, chvílemi sněžení a chvíli slunce , aprílové počasí,
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 25.3.2019 13:33
Přimrzlé ledovo-vlhké stipy jedou slušně.V lese je více jehličí ve stopách,protože není (pochopitelně pro pár lidí)upraveno.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 25.3.2019 19:47
Dobrý den, sněhu je tu stále dost a v širokém okolí je to nejhezčí lokalita na běžky. Můžu se zeptat jestli je s ohledem na dnešní nadílku v plánu nějaká částečná úprava?
Děkuji za odpověď a hlavně za krásné tratě
Honza
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 24.3.2019 17:26
Ze Souše to bylo upravené ze začátku jehličí ale pak dobry sněhu víc než dost.Stopa na klasiku v pohodě na bruslení pochopitelně brzo rozmekly.Jarní lyžování.Skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 24.3.2019 16:21
Zdravím nevíte jak vypadají trasy ze souše na knajpu?? Díky za odpověď
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 25.3.2019 20:16
Dotaz k otvírací době občerstvení na Hřebínku se stal po víkendu neaktuálním - navíc na tabuli měli v sobotu napsáno, že je otevřeno do neděle 24.3. Tedy nezmění-li se nic, další víkend už bude zavřeno.

(Odpověď na dotaz uživatele Daniela z 22.3.: Prosím, od kolika hodin má otevřeno o víkendu občerstvení na Hřebínku? Díky.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.3.2019 21:32
Dnes přes Olivetskou, Hřebínek, Točnu a Kristiánov zpět. Přes Olivetskou je to docela ošklivé, hodně jehličí, špína, i z Bílé Kuchyně na Hřebínek jsou občas horší černá místa. Z Hřebínku už pak bez problémů, panelka pěkný bílý sníh. Jen na slunci bylo dnes fakt hodně teplo. U Blaťáku už tenčí vrstva, zatím se přenášet nemuselo. Díky za úpravu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.3.2019 19:51
Potvrzuju slova Martina s dovětkem, že mezi Protrženkou a Kasárenskou určitě nejela rolba, ale skútr. Moc děkuju za úpravu (nejen) tohoto úseku, ať už to byl kdokoliv ;-) Dnes to cca. do 9 bylo super jarní poježdění, později to sice už dost tahalo za lyže, ale jednoduše jarní nádhera. Od parkoviště z Mariánské Hory už je spousta jehličí, tam to tahalo za nohy už v 7 :-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.3.2019 18:14
Špinavý úsek Točna - Máří byl jediným špatným úsekem, nejhorší místo viz fotka, zatím bez vytátých mist. Odhaduji,že objíždět vytáté fleky v tomto úseku se začne v řádu desítek hodin. Zbytek mého výletu z Bedřichova na Předěl/Paličník a zpět přes Protrženku/Mariánskohorské boudy byl bezchybný. Nad rámec úseků vyznačených na Skimapě byla upravena i Hraniční a překvapivě úsek mezi Protrženkou a Kasárenskou (dle stylu úpravy jinou rolbou,než jezdí jinde). Díky za skvělou úpravu,vstávat brzy se rozhodně vyplatilo.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.3.2019 18:01
Dnes z Maliníku - Nová Louka - Rozmezí - Smědava a zpět. Tedy, to, že v 9h bude na centrálu jedno (!) volné místo, mě trochu překvapilo, ale jsme prostě národ lyžařů! A stálo to za to - dokonce i z Maliníku šlo jet a rolba vše komplet projela, byť samozřejmě jehličí už trochu tahá. Ve zbytku od Vládní kamkoliv dál skvělé podmínky, samozřejmě při jarním počasí. Skoro bych řekl, že lepší dnes bylo jet klasikou, protože stopy byly luxusní, zatímco pro nás skataře často hluboká orba. Ale je jaro, takže podmínky logické. A toho sněhu! Jasně, u Blatného rybníku apod. to odtaje (ale sníh tam pořád je!), ale nahoře ten metr (nekecám) jen tak nezmizí. Sakra, už jsem chtěl končit sezónu, ale nějak není důvod:-) Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.3.2019 11:05
V 5:15 od elektrárny na Paličník, Jizerku, Sedlo pod Zámky. Rolbař to směrem na Rudolfof otočil při vjezdu do lesa, zřejmě se lekl 5m asfaltu, zapíchal tam větve, aby bylo jasno, že rozjetý běžkař zabrzdí o asfalt ;-) Všechna čest! Jen škoda, mohl pokračovat, protože to šlo upravit až na místo v letošní sezoně obvyklé. Ale půjde to rychle dolů, takže dnes opravdu naposledy. Letos zajížděli do Rudolfova neobvykle často, pochvala. I dle využití běžkaři to byla správná volba. Pošlu o to větší příspěvek na úpravu ;-) Jinak do 8hod paráda všude (krom Točna-Máří ... špína). Pak tomu sluníčko začlo dávat čouda...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.3.2019 9:11
Díky ops za super úpravu. Hoši, posílám vám pusu na čelo! Ráno po páté příjemně "umrzlé", zpevněné, ve stopě to až tak nejelo. Před Máří až na Točnu už dost špinavé, plno jehličí, pozor na pády, krásně jsem se přerazil. Sobotní, ranní nádhera, na sluníčku to rychle měkne, potom už pomalé. Mějte se krásně, čest včerejšímu fotbalu a zdravím tetřívky. Buďme na ně hodní, ať se jim vyvedou děti!!!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.3.2019 8:16
Zatímco běžkaři spali,OPS upravila v noci bezvadně stopy.Dole přimrzlé,nahoře střídající se vlhko v zrcátkivé stopě.Od Máří k Točně místy až černo (jehličí).Parádní jízda,ale jen po ránu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.3.2019 9:14
Dnes sice neupraveno,ale vůbec to nevadí.Stopy a bruslařský pruh jsou přimrzlé,krystal jede víc než slušně.Fialový klistr po ránu je akorát.Provoz na stupni 1(malý).
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.3.2019 10:36
mario a DANe - díky za zprávu ohledně stavu vozovky v Bedřichově. DANe - vzhledem k tomu, že přes den mělo být kolem 10 stupňů, tak nevidím problém jet v březnu na hory na letňákách. Nebo je snad nějaký rozdíl mezi 10 stupni v březnu a v květnu, kdy již má každý přezuto? Pokud by se očekávalo náledí nebo sněžení, tak by mě to samozřejmě nenapadlo jet autem. Tak blbá blondýna fakt nejsem. Obávala jsem se pouze ráno úseku Jablonec - Bedřichov. Pro Váš klid, nakonec jsem vyrazila vlakem do Jakuszyc. Za celý den jsem potkala cca 20 lidí, azuro a všude mraky sněhu. Stopy na klasiku i přes starší úpravu byly ve velmi dobré kondici. Pás na bruslení (dle mého laického pohledu) se mi zdál také v pohodě (kromě úseku Orle - nádraží Harrachov - zde projeto skútrem, ale stopy na klasiku byly v pořádku). Trasa: Jakuszyce - Górny Dukt - lom Stanislaw - zpět do Jakuszyc přes Dólny Dukt - výšlap na Samolot - zde projet celý vršek křížem krážem - sjezd na Orle - nádraží Harrachov. Před odbočkou na nádraží Harrachov je cca 200 m úsek, kde je hodně špíny a větviček přes celou šířku cesty, jinak bez problémů.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 21.3.2019 14:20
Dnes v 5:30 skate od Elektrárny na Jizerku a zpět. Do osmi hodin rychlé a tvrdé, pak se rapidně oteplilo a s tím zpomalilo a změklo. Množství sněhu: všude hafo, v začátku úseku od ELE cca 5m nevydrží (potůček z lesa), těsně při výjezdu z lesa u pramene před rozcestím Pod přehradou na cca 5m minimum sněhu, jinak celý úsek k elektrárně dostatečná vrstva, na víkend určitě na poslední úpravu (díky JOPS ;-) ), na Točně a za Točnou směr Máří brzo na cca 10m bude tenká vrstva, Olivetská na vrcholu stoupání rolba rozhrnula sníh, takže taky dobré. Jinak jak jsem zmínil, všude sněhu dosti. Škoda nedočkavců v okolí Jizerky, bruslili po měkkém včera navečer a dnes zmrzlé rýhy...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.3.2019 8:42
Skol, díky ops za super úpravu - skate: stadion, Hřebínek, Točna, Holubník....ráno před půl šestou příjemné svezení, občas pomalejší na "novém" sněhu, občas prasátka ve stopě. Zkratka od Gregorova kříže k Černé Nise neupraveno čerstvě /to se divím, že se to neprojede, když jede rolbička, je to kousíneček/, na skate horší, trochu rozmydlený, ve stopě to ještě jakžtakž drží. Je to jenom můj postřeh, ale možná, že by stačila přes týden jenom jedna stopa, aby se zbytečně od skatu stopy neničily. Jel jsem ráno jako třetí a už dva přede mnou částečně bořili stopy na klasiku. SKOL a klid tetřívkům.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.3.2019 0:59
Aktuální info o SKIBUSU Liberec - Bedřichov: linka 145 ještě o tomto víkendu 23.-24.3.2019 vyjede, ale pozor - v jiných časech - viz http://www.iidol.cz/aktuality/5189:mimoradny-provoz-linky-145-liberec-bedrichov.html
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.3.2019 10:36
Podvečerní Smědava-Souš-Knížecí-Smědava. Úžasné, rychlé, bez lidí...na Knížecí čerstvě upravená stopa - paráda. Díky OPS
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.3.2019 7:41
Včera odpoledne po vyžehlené Promenádní z Mořiny ke Kiosku střídavě umrzlé a měkké.Už to nebylo prostě tak krásné jako v sobotu ráno, když byl perfektně umrzlý podklad. No, to je holt smůla, že se musí ráno občas do práce :-) U Kiosku nám taky končila stopa od rolby a dále po Knížecí už to bylo na skate horší. Nazpátek od bunkru k Mořině už byl krásný manžestr opět pošlapán chodci. Copak na ty pěšáky nikdo nemůže ? Nevšimla jsem si tedy žádné značky "zákaz vstupu chodcům" , nevím, jestli tam upozornění jsou...ale štvou mě neskutečně. Dupou všude, kde se dá ....i s dětmi a sáněmi. Nejhorší to snad bylo z Hrabětic od kapličky směrem na Prezidentskou chatu a potom ještě od Jablonecké chaty na přehradu - tam si chodí asi úplně běžně. Však už tam taky nejezdím :-(
Zdravím a děkuji OPS za krásnou úpravu
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.3.2019 22:34
vzkaz pro Patrik...neprojdeš, sněhu je dost na Vládní.Teda jestli nechceš šlapat ve stopách. Pěšky jedině jako teréní vložku si dát po kanálu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.3.2019 20:29
Projeto bedrichov jizerka a zpet . Stopy v super stavu. Zatím nikde vytato !!ani u blataku,ani nad hrebinkem ani na krásné maří . V horních polohách sněhu moc a moc. Otevřen kiosek (Jako vzdy) a později i knajpa. Moc pěkné svezení .klasikou .
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.3.2019 19:58
Ze Smědavy na Knajpu a pak na Jizerku atd. ... po ránu naprosto luxusní lyžování, k polednímu na sluníčku horší, vzhledem k datu ale stále parádní lyžování.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.3.2019 16:01
Dobry den mohu se optat na cestu od maliniku parkoviště směrem k přehradě černá Nisa ? Je to na bezky nebo už to v klidu člověk proslapne v botech diky moc
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.3.2019 15:45
mario-v noci bylo na dnešek v Jiz horách -2,pěkně to klouzalo i na zimákách,dáváš perfektní rady.Na letákách v březnu do hor?Některé lidi fakt nepochopíš.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.3.2019 10:49
Skate z Bedřichova, NL, Kristiánov, Rozmezí, Knajpa, Žďárek, Točna, Hřebínek, NL, Bedřichov. Ačkoliv je úprava avizovaná až na víkend, stopy drží, střední pruh utžený, tvrdý, rychlý. Na cca 10% oraniště, asi jak se slunko odpoledne opřelo do tratě, přesto skvělé svezení.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.3.2019 8:44
pro Pavel:
Berte to jako odhad. Neupravuje se tam na základě podmínek schválené výjimky pro vjezd vozidel do CHKO, vydané na konci minulého roku pro naše stroje. Skútr, o kterém píšete, pravděpodobně patří provozovateli Knajpy a má na jeho vjezd vystavenu vlastní výjimku, která - pokud je staršího data než naše a na delší období - nemusí takovou podmínku obsahovat. To platí obecně pro všechna vozidla které mají vjezd povolen, neumíme říct, jestli se to bude nějak dodatečně řešit ani jestli je to třeba, to by byl spíš dotaz na správu CHKO. Podobně třeba skútry Horské služby z pochopitelných důvodů nebudou mít zakázán vjezd na tyto úseky, přestože pro klid zvěře by to bylo žádoucí...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.3.2019 7:30
Skatem Maliník -> Hřebínek -> Bílé buky -> Blatný rybník -> Studené údolí -> Chata věčného mlčení (zde jsem kolem páté odpolední dělal druhou stopu!) -> Rozmezí -> Kasárenská -> Písčiny -> Smědava -> Knajpa -> Olivetská hora -> Závory -> Maliník
Výborné svezení! Vše skvěle upraveno, na jarním firnu pár cm nového krupicovitého prašanu. Ač se ze Smědavy na Knajpu neupravuje, povrch je zde stále skvělý. Pořád panují ideální podmínky, sníh čistší než na konci února, k tomu se luxusně upravuje několikrát týdně. Včera prakticky žádní lidé, doporučuji vyrazit!

Ještě dotaz (asi na o.p.s.): Ze Smědavy na Knajpu se kvůli tetřívkovi nesmí upravovat, skútr tam ale jezdí. Nevadí to? Když už se tam drží klidový režim, tak by bylo dobré ho dodržovat pořádně. Skútr tudy navíc jezdí minimálně dvakrát denně, což je podstatně častěji než rolba. Díky za odpověď.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.3.2019 16:57
Ahoj, určitě se neboj cesty...vzhledem k předpisům, od kdy- do kdy mít zimáky, bych se "bál" policajta někde po cestě...Ale jinak i na webkamerách ( Maliník parkoviště- zcela čisto bez sněhu, podobně u stadionu), takže ok... (samo- chápu, že může už při 4st nad nulou trochu namrzat, ale provoz po těchto silnicích je takový, že to nehrozí). Takže HURÁ....
(Odpověď na dotaz uživatele Bára z 19.3.: Dobrý den, prosím Vás, dá se do Bedřichova (z Prahy) dojet autem s letním obutím? Ráda bych vyrazila ve čtvrtek, ale od pondělka je zrušený posilový bus č. 145 z Liberce. Normálně jezdím z Prahy Žlutým a bus 145 na Fügnerově v Liberci akorát navazoval. Teď bych musela z Liberce MHD 18, které mi však ujede těsně před nosem a další spoj jede za hodinu nebo vyjet z Prahy o dost později, aby spoje navazovaly, což mi přijde škoda. Dívala jsem se na předpověď a v noci by mělo být lehce pod nulou, tak se bojím, aby to kolem deváté ráno ještě neklouzalo. Nejspíš to bude znít divně, ale v zimě jezdím všude busem a autíčko odpočívá v garáži, takže nepřezouvám. Díky moc za zprávu.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 19.3.2019 14:17
A jaká byla prosímte maza, Jirko? Klistry nebo podrží i pevné vosky. Moc díky.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.3.2019 12:16
Dnes ráno perfektně upraveno. Na klasiku vymrzlé stopy s trochou prašanu. Jel jsem klasicky stadion, Kristiánov, Čihadla, Hřebínek, stadion. Lyžování za odměnu. Díky OPS.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.3.2019 11:42
Ranní skate z NL, Kristiánov, Rozmezí, Knajpa, Žďárek, Točna, Hřebínek, NL. Po celé trase střed pevný, promrzlý. Nad 800m do 2-3cm nového sněhu, takže pomalejší, ale super svezení. Díky za úpravu!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.3.2019 21:25
K dotazu ohledně letních gum do Bedřichova - pokud se nezmění předpověď, o víkendu bych se s nimi nebál, sám jsem toto obutí minulý víkend měl. Značka prikazujici zimní výbavu do konce března bez ohledu na podmínky je až z Bedřichova na Novou Louku.

K dotazu níže - v pondělí se dalo ze stadionu úplně v pohodě a i o následujícím víkendu neočekávám problémy. Horší místa viz moje zpráva z neděle.


(Odpověď na dotaz uživatele Jiřina z 19.3.: Chtěli bychom o víkendu ještě vyrazit na běžky. Je prosím sněhu stále dostatek, dá se už u stadionu v Bedrichově nazout běžky? Jsou už místa, kde je potřeba sundat? Dlouho jsme tam nebyli, tak nevim. Moc díky.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 19.3.2019 13:24
Zdravím všechny ,
chceme zítra jet do Bedřichova na magistrálu poradí někdo jakou mázu ?
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.3.2019 21:58
Honza: tak ona to ta rolba zase upravi at se bude vracet ;)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.3.2019 21:33
Luxusní večerní svezení Bedřichov - Kristiánov - Knajpa a zpět při svitu Měsíce . Ani čelovka není potřeba. Přes Máří to nešlo , bylo to zapadané prašanem a rolba tam ještě nebyla. Krásně přimrzlé, dolů to letělo . Jel jsem klasiku . Co nepochopím , tak prakticky hned rolbou jel z Bedřichova skůtr , který okamžitě voral upravený střední pás ....
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.3.2019 14:10
Smědava-Promenádí-Mořina -Knížecí zpět dnes super lyžování, jemně přimrzlé, jelo to samo, super upravené stopy, i sluníčko chvílemi
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.3.2019 13:28
Díky noční úpravě dopoledne luxusní lyžování. Čím výše, tím lepší. V nižších polohách čím dříve po ránu, tím lépe.

Kromě úseku u Jizerky a spojky Točna - Kristiánov jsem projel vše upravené. Rolba z Jizerky (co dojela na Knajpu) vyjela asi o něco později, tam stopy vedou lyži luxusně. Zejména v úseku Nová Louka - Hřebínek - Knajpa bylo znát, že nový sníh napadl až po úpravě a docela zaplnil stopy, ale pořád se v nich jelo slušně, hlavně ten nový sníh zakryl jehličí, kterého muselo být po nočním větru a v nižších polohách dešti dost.

Občerstvení na Hřebínku v pondělí zavřené (o dalších dnech na tabuli nic nepsali), Knajpa před polednem otevřená, kiosek na Promenádní také otevřený, na Smědavě jsem k budově nezajížděl, tak nevím.

Ve vyšších polohách byla trať krásně tvrdá, až při návratu v poledne od Kristiánova přes Novou Louku do Bedřichova jsem si nepřipadal jako v zimě ale jako na jaře na měknoucím pomalém sněhu. Snad to půjde poznat i z fotek - 2 z horních pasaží a 2 dole, k Buku a Blatný rybník.

Lyžařů málo - potkal jsem za dopoledne méně než 2 lidi na 1 ujetý kilometr :-) a v místech, kde jsou 2 klasické stopy, byla často i později dopoledne jedna z nich netknutá.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.3.2019 8:54
V 6 ráno krásně zmrzlé, vyžehlené manšestrové stopy (díky JIZ OPS!!!) a nad 900 m na to napadly 3 cm krupice, sice brzdí, ale zakryje jehličí a přidá něco čistého, nového sněhu. Malý okruh Bedřichov - Nová Louka - Kristiánov - Točna - Hřebínek a zpět - krása.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.3.2019 10:21
Ve zprávě bych popsal stav podobně, jako Martin Sajal, tak alespoň doplním fotky.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2019 23:47
Kolem poledne Bedřichov - Nová louka - Olivetská - Bílá kuchyně - Hřebínek - Točna - panelkou na Kristiánov - Blatný rybník - Nová louka - Bedřichov. Krásné jarní svezení po perfektních stopách (díky!!!). Kupodivu přes krásné počasí dost málo lidí...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2019 19:40
Ráno před 8 z Bedřichova trasa Bedřichovské skate 30 - krásné stopy, místy ztuhlé, místy pomalejší povolené, ale krásné svezení a upraveno - díky JIZ OPS - poslal jsem příspěvek na účet a minulý víkend od slečny koupil samolepku - udělejte pro ocenění jejich skvělé práce též :)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2019 17:32
Stopa byla měkká, ale rolbaři upravovali,pochvala:) Projezdili jsme traťě křížem krážem.
Škoda, že pěšáci polaci nechápou,že je stále dost sněhu na lyžování a vyrazí si na tratě na procházku.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 17.3.2019 15:01
Přes hráz Josefodolské přehrady se v jižní části přenáší asi 150m, zbytek se ještě dnes v poledne dal přejet po stopě na zbytcích sněhu na chodníčku, ale zítra už to možná nepůjde, viz foto. Na severní části hráze se přenáší vytátých asi 100m. Lyže jsem ještě sundaval na posledních 50 metrů sjezdu k výchozímu bodu Bedřichov - Háj (moc svinstva ze stromů, větvičky, hlína).

Všude jinde bylo sněhu dost na trase Bedřichov stadion - okolo Bedřichovské přehrady - Olivetská - Hřebínek - po panelce na Kristiánov - okolo Josefodolské přehrady zpět do Bedřichova, krásně upraveno, díky moc OPS. V místech, kam svítí sluníčko, se trať rychle opotřebovává a sníh je pomalý, na místech schovaných před sluníčkem to jede o poznání rychleji a stopy drží = klasika jarního lyžování. Pod méně odolnými jehličnany se najdou místa s jehličím ve stopách, ale nic hrozného. Odhaduji, že jako první se na trase mého dnešního výletu bude přenášet ve sjezdu z Olivetské, kde je na jednom místě jen cca 10-15 sněhu.

Celkově na polovinu března paráda a z mého prvního lyžování na horách v této sezóně jsem nadšen :-)

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2019 12:19
Jizerka dopoledne. K polednímu už to měklo, ve stínu stopa jela velmi slušně. Pak už spoustu lidí. Parkoviště na Mořině trochu motokros, lidi parkují dost bezohledně. Skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2019 10:53
Dnes v 7,00 krásné svezení, vycházející sluníčko nad Bukovcem, zatuhlá roleta po noční úpravě a mezi Pešákovnou a Smědavou tři turisté, ťapající vedle sebe, aby si mohli popovídat. Na můj komentář k jejich výletu slušně pozdravili. Jejich bezohlednost a tupost nemá obdoby. Lyžařům pokazit zážitek a OPS-ce zničit výsledek noční práce.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2019 7:33
OPS bezvadně upravila stopy,před sedmou hodinou vlhké vyžehlené stopy jedou.Nahoře se přehání mlha.Vyjedte co nejdříve,než se výrazně oteplí.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2019 21:36
Pozor, dnes jely naposledy posilové skibusy z Liberce na Bedřichov, od zítra (18.3.2019) už jezdí pouze linka MHD 18. Také BUS z Hejnic na Smědavu bude omezen a pojede jen 3 x denně. Skibus 121 z Jablonce už byl ukončen dříve a 101 už má mimosezónní intervaly.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2019 7:58
Vćera jsem mazal ćerveným klistrem, dnes to vidím na červeno-žlutý klistr.
Trasa včera: Bedřichovi-Hřebínek-Čihadla-Kristiánov-Přehrada-Prezidentská-Bedřichov

(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 16.3.: Co mažete/co doporučujete mazat na klasiku, sobota, neděle ?
Díky Petr)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2019 23:04
Skate. - Ráno po sedmý z jizerky promenádní ke kiosku pak smrkovou a na paličník a ke smědavě . Všechno perfektně upravený. Ještě na nule - tvrdý, rychlý. Pak na knajpu taky dobrý. Bohužel jsem pak sjel směrem k mariánský a kolem protržený přehrady a zpět k jizeře a to bylo hodně špatný - bořilo se to moc. Jak na sněžnicích. Pak po knížecí a na promenádní a ještě jednou ke kiosku - to bylo kolem 11 a pořád to krásně drželo. Na jizerku vrchem trochu měkčí , ale dalo se. Byla z toho pěkná padesátka. Kromě tý protržený všude super
Díky moc!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2019 22:35
Vyborne sklouznuti. Okruh Bedrichov, Hrebinek, Harrachov, Kristianov a Bedrichov. Trate sice mekke kvuli teplu, ale rolby jezdily cely den, takze nebyl problem.
Akorat na ceste z Harrachova na Bukovec jsem potkal skupinu tak 10-20 polaku, kteri sli v te mekke trati pesky, takze po nich zustavaly 20cm hluboke slapoty (dokonce i ve stope na klasiku). Sice jsem mel zrovna tepovku tak 200, jelikoz jsem zrovna vybruslil nahoru z Harrachova, ale snazil jsem jim v klidu cesky i anglicky vysvetlit, at jdou aspon po strane, ze se v tom pak neda jet. Oni se ale jen nechapave usmivali. Bohuzel ze zkusenosti z bezkovani v Polsku jsem nabyl dojmu, ze tam proste neni tak rozvinuta bezkarska kultura, kde napriklad hlavni trasa okolo Izerske gory vypada spis jak pesi promenada/tankodrom, kde male deti rozkopavaji stopu a rodice se u toho usmivaji. Proto si rikam, jestli by nebylo dobre v miste, kde je hodne polaku dat cedule v polstine, ze takto proste ne. Tvrda prace rolbaru prichazi v nivec a bezkari trpi...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2019 21:40
Skate: Martinské údolí (parkování u fotbalového hřiště, trasa začíná u branky, na rozhejbání je urolbováno kolečko po hřišti) -> Mořina -> Jezdecká -> Polubný (sjezd skoro až k nádraží v Kořenově) -> Polubenská -> Mořina -> Orle -> Spacerowa -> Jakuszyce -> Szklarska Poręba Huta -> lom Stanislaw -> Orle -> Jizerská -> Kiosek -> Promenádní -> Mořina -> Martinské údolí
Všude zatim dostatek sněhu (akorát poslední km sjezdu k zastávce SP Huta, už brzy odtaje). Uvidíme co udělají další dny.
Počasí výrazně předčilo mé očekávání. Ráno a kus dopoledne to jelo parádně, kolem poledne už to začalo zpomalovat a měknout, místy hodně. Dopoledne víceméně polojasno i se sluníčkem, po poledni začalo mírně sněžit, později celkem pršet, pak zas sněžit.
Vše skvěle upraveno! Veliké díky české i polské straně. Jen tradičně úsek od hraničního mostu přes Jizeru na Orle si musí člověk vyšlápnout v samodomo stopě, je to ale jen 1,5 km a odměnou jsou výhledy na překrásnou burácející Jizeru.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2019 20:40
Dnes odpoledne ze Smedavy na Jizerku, po Jezdecke zpet, na Knajpu a Cihadla, pak zpet, cca 30 km. Snehu dost a v dobre kvalite, cca 0 stupnu ve vzduchu, uprava horsi, ale brusleni bez problemu. Kolem Jizery snezeni, kolem 17 hodiny uz vicemene jen drobny dest. Celkove prekvapive pekne dve hodinky na lyzich. Myslim, ze i zitra to bude dobre, i kdyz ma byt tepleji.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2019 20:23
Super dopolední svezení po čerstvě upravených tratích, málo lidí, slunce, bez vichřice.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 16.3.2019 20:16
Dnes v 8:15 z Maliníku, klasika. Na parkovišti jen pár aut. Překvapivě pěkné, ani jsme to takové vzhledem k počasí nečekali. Stále dostatek sněhu, v kopci na tradičním místě trochu špinavé, dál už krásný bílý sníh. Ráno to i jelo. Dále na Novou Louku, přes Závory, kolem přehrady, všude dobré, jen už to bylo pomalejší. Na běžkách jsme se dostali i přes přehradu, sice už místy velmi tenká vrstva, ale běžky jsme sundávat nemuseli. Počasí celé dopoledne v pohodě, i sluníčko. Díky za skvělou úpravu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2019 17:56
J.D. - Mariánskohorské boudy - Knajpa a zpět - skvělá stopa :-) díky za úpravu :-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2019 13:31
Ráno pěkné vyžehlené stopy jedou slušně,pozdeji to zpomaluje vyšší vlhkost,ani moc není lidí(na to že je sobota)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2019 13:17
Jakuszyce, dopoledne. Zřejmě proběhla úprava, luxus stopy. K polednímu to jelo trochu míň, začali najíždět další bežkaři a bohužel i pěšáci. Okruhy kolem Cicha Rownia perfektní? Trochu horši část (měkčí ) směr kopalnia Stanislaw. Skol
Jakuszyce a okolí
Vloženo 16.3.2019 12:42
M. Hora, Knejpa a zpět. Avizovaná úprava se nekonala. Takže z kopce dost o hubu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2019 20:24
Po ranních kilometrech jsem oblékl suché nepropocené svršky, přezul na skate a přidal ještě 15 km kolem Červených skal. V noci připadlo 15-20 cm, ale klobouk dolů, rolby byly slyšet celý den a Poláci upravili všechny tratě, jako poslední Orle👍👍. Dole cca 800 m.n.m. znatelné oteplení, nahoře spousta sněhu. Zřejmě tím, že to upravují denně a zjevně to umí, bylo i skate vynikající. Za mě jednoznačně nejlepší úprava a zážitek za 4 dny v Jizerkach...
a pár postřehů :
https://m.youtube.com/watch?v=xH9YtFd2lrk
Jakuszyce a okolí
Vloženo 15.3.2019 20:03
Velka práce na skate, bořilo se to všude. Jel jsem ve 12 z jizerky na knejpu a okruh pres kristianov a zpátky na jizerku. Bavilo mě to středně :) Zítra to bude chtít hodně brzo a hodně nahoru...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2019 13:10
Dnes ve 12 hodin nalezeny klíče od auta. Byly zhruba 1,5 km ve sjezdu z Rozmezí směrem na Kristiánov. K předání majiteli jsou na Horské službě v Bedřichově.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2019 11:30
Ráno v 8, prázdné parkoviště, rolby v provozu, upraveno prvních cca 20 km, v 11 hodin přibylo spousta dalších upravených kilometrů a ukázalo se i slunce. Bezkonkurenční!!!
Jakuszyce a okolí
Vloženo 15.3.2019 8:50
Ráno v 7 hod na Jizerku úzkym jednostranym pruhem, parkoviště zavate vrstvou snehu, silny vítr a tratě neprotažené.
Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 14.3.2019 19:58
Dopoledne opět od nádraží v Harrachově do Jakuszyce stadion. Cesta zapadana ale sjízdná, od stadionu tratě okolo cichy rownije a krogulce projete. Kolečko pres Krogulec na Orle a zpátky do Harrachov. V zapadanych castech snih místy lepil jinak se jelo dobre. Zima pokračuje i zde.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 14.3.2019 19:43
Dnes velke kolo z Bedřichova přes Hřebínek -Ždárek a Čihadla
Sněžilo hodně ,takže od Ždarku hluboka orba,silny vítr ale jinak super,podmínky jak v lednu
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.3.2019 17:22
Zdá se, že zimní příběh ještě nekončí. Dnes z Jezerka na Smědavu po "ještě teplé stopě" od rolby. Sjezd od Jezdecké na Souš v pěti cm sněhu, podél přehrady nahoru ke studánce v pásu po čtyřkolce. Byl jsem tady sám a bral jsem to jako romantiku bez lidí, takže upravená stopa mi v těchto místech vůbec nechyběla. Předpokládám,že tyto méně vytížené trasy se budou upravovat na víkend. Okolo druhé hodiny začalo silně sněžit, takže i vzhledem k minimalnimu počtu běžkařů by práce rolby mimo hlavní trasy byly vyhozené. Jinak to nemělo chybu, zima jako v pohádce. Nejhorší část byla od bufetu Promenáda kolem rašeliny zpět na Jezerku, mimo jiné i kvůli sílícímu větru, před kterým se v této části nedá schovat...
A tak nějak to dnes vypadalo:
https://m.youtube.com/watch?v=ZMFIUC6elJ0
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.3.2019 17:21
Dopoledne velký okruh, pěkně upraveno, samozřejmě měkčí už i podklad, níže mokrá hrubší směs, od Kristiánova už mokrý prašan, celkově prostě nádhera a díky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.3.2019 7:30
Krátká odpolední projížďka 16-17.30 , krásné svezení na to jak si s námi počasí pohrává :-) Mořina - kiosek - Knížecí - U bunkru a zpět. ( skate ) To, že bych měla Knížecí cestu někdy sama pro sebe se mi jen tak nestává, ale v tuto dobu je to paráda :-) Asi začalo přituhovat, protože to pěkně klouzalo, za Kioskem u odbočky na Kůrovec to jelo hůř, ale knížecí už zase jela pěkně. Jasně, že místy to bylo měkčí - ale pro mě ( jako pro babu :-) ) úplná paráda !!! Všude bílo, čerstvý sníh , ale na stopách to zas tak znát nebylo oproti minulému týdnu, kdy jsme jeli za vydatného padání , to byla makačka a žádná radost . Díky OPS za celkovou letošní úpravu !!
Bedřichov a Jizerská magistrála

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Členění oblasti Jizerské hory