Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná…

Číst celý text

Členění oblasti Jizerské hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 18.4.2019 13:50
Ahoj Franto, nevím proč nečteš (nebo jen nechápeš) příspěvky z posledních dní, odpověď tam máš.
Tak tedy - inverzně k běžkám - tam kde běžkaři budou přenášet, cyklista se sveze po asfaltu (asi 5% trasy), většina trasy je na sněhu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 18.4.2019 12:20
Bude to Jizerka - Smědava od 19.4. již na kolo?
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.4.2019 2:56
Ve čtvrtek ještě ano - několik krátkých přenášení; v neděli už asi ne - holá místa přibývají každý den.
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 17.4.: Zdravím, vyplatí se ve čtvrtek odpoledne nebo o velikonocích v neděli nebo pondělí ještě vyrazit na Jizerku nebo Smědavu a dojet na Knajpu, Čihadla, Rozmezí, prostě objet Jizeru a potom objet Knížecí, Jezdeckou a Promenádní cestu? Kolikrát se cca přenáší a kde? Nebo už mám spíš vyrazit do Krkonoš?
Díky)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.4.2019 2:53
Ve středu v podvečer ze Souše - Darrská do kopce OK (1 místo na přenášení cca 2m, další 2 místa šla objet), Jezdecká pěkná, Soušská silnice dolů už špatná - několik míst (asi 3) už nešly objet a zítra přibudou další.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.4.2019 16:33
Ráno v 7 skate z Mořiny přes Promenádní na Předěl, tam je to již bída. poté přes Smědavu a Kasárenskou na Čihadla - nejlepší část cesty, rychlé a tvrdé. Zpět přes Souš spojkou na Knížecí - Hraniční a Pormenádní na Mořinu. Zatím se přenášelo málo, až na Předěl. Vcelku pěkné poslední svezení.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.4.2019 23:36
Dnes v 18 hod start ze Smědavy směr Jizerka .... stále drží stopa v lese umrzlé , ale není to tak rozbité ani na bruslení, jak bych čekal....pak zpět na Smědavu a nahoru na Rozmezí.... opět velmi kvalitní svezení. Celkem jsem přenášel cca 50 m max.... sněhu stále dostatek... minimálně do Velikonoc to půjde.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.4.2019 20:42
Z Jizerky přes Mořinu, Knížecí, Kasárenskou, Knajpu, zajižďka na Rozmezí a k Černému potoku, dále na Smědavu a po Promenadni zpět. Stále slušné svezení. Stopa na klasiku drží. Ve stínu a ráno stopa zmrzla.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.4.2019 13:57
V pondeli 15-19 hod klasika od Vaclavikovy studanky. K bunkru jetelny jehlici. Dal prekvapive, vetsinou rychejsi skorofirn v proslapnute stope od jednoho predjezdce. Na skate jinak mekky. 2 maly prenasky. Jezdecka nahoru, spojky, Hranicni mistama primrzly a oraniste. Ale slo to. Nahoru lepsi. Promenadni, Knizeci nadhera. Sice neni cerstve upraveno, ale stopa kupodivu jela. Nebo to rychle utikalo? Nechtelo se domu...Vyjedte jeste..
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.4.2019 18:02
Po sobotě bez slunce (díky čemu to bylo kompaktní i po poledni) jsem si dal derniéru se sluncem dneska ráno. Ve stínu ledovaté a tvrdé, na slunci měknoucí a pomalejší. Sněhu je dost, bohužel bez další úpravy to bude po ránu nebezpečné ve sjezdech a nepříjemné ve stoupáních (už dneska nebyla stopa mezi kioskem a Smědavou) - zmrzlé oraniště se blbě krotí i na sjezdovkách. Ale s tím se musí počítat, každopádně to byla krásná tečka za sezónou. I přes některé výhrady díky OPS. Dycky skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.4.2019 15:32
Stále je dosti sněhu na Promenádní i Knížecí, tak jezděte.Je to škoda, když je super počasí.Na Smědavě jen 4 auta. Jede to slušně.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.4.2019 19:33
V poledne místy až kašovitá stopa,která dle očekávání samozřejmě nejede,což dnes asi nikomu nevadilo.Z Jizerky na Smědavu a zpět to byla dnes asi pro každého turistika a rozloučení ze sezonou,takže se snad nenašel nikdo,koho by znepokojilo,že trat´nebyla dnes upravena...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.4.2019 18:57
Skate po obědě od Montanie nahoru na Jezdeckou, Promenádní, Kasárenská na Kneipu a po silnici zpět k přehradě.

Celé to šlo projet bez sundání lyží (někde už o milimetry), ale kritických míst přibývá. Vždycky je to ale max pár metrů.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.4.2019 17:33
Bobj: nikde nepsali o uprave takze se dalo ocekavat, ze to bude po sobote oraniste...jinak staci sledovat skimapa.cz kde by byla pripadna uprava videt...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.4.2019 17:21
Upravene stejne trasy jako vcera, podminky paradni na klasiku i na skate. Byl jsem az odpoledne, bylo to mekci, ale porad v pohode, cely den zatazeno a teplota do 5 stupnu. Na webu tvrdi, ze upravili cerstve vcera 13.4.
http://bilestopy.cz/pl/jakuszyce
Jakuszyce a okolí
Vloženo 14.4.2019 11:44
Mořina 6:15, -1,5°. Jen Smědava a zpět, sněhu 30-50cm. Že to na čerstvém sněhu (cca 3 cm) nepojede s tím jsem počítal, ale že není upraveno mě překvapilo, čekal jsem když upravili včera tak dají ještě dnešek. .Žádná stopa, skate na včerejší malinko zmrzlé rozježděné kaši vratká bída. Díky OPS za celou zimu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.4.2019 0:19
Přijel jsem dnes az v pet vecer a Gorny Dukt a pak do lomu a zpet pres Dolny Dukt, to cele 2x. Bylo vzorne upraveno, 2 stopy na klasiku a krasne to bylo i na skate. Potkal jsem jen 3 bezkare, ale bohuzel dost pesich. Pres noc to zmrzne a od chodcu je to trochu rozdupane, takze to bude rano hrbolate. Zitra tedy na skate radeji az po obede az to trochu zmekne, na klasiku to bude zase paradni hned od rana. Nema cenu jezdit mimo upravene cesty http://bilestopy.cz/pl/jakuszyce
Uprava, o ktere psal Martin ve ctvrtek 11.4. se nezmenila a drzte se pouze tam. Ostatni cesty jsou hrbolate od pesich a od toho jak to mekne pres den a mrzne v noci a je tam na nekterych mistech spousta jehlici (dnes jsem zkusil i 28a-27a-27-28, ale nic moc, uprava je tam z patku 5.4.). Snehu je vsude i na techto neupravovanych cestach fura, ale holt se uz setri, coz se vzhledem k pokrocilemu jaru da pochopit, a upravene je jen to co jsem popsal vyse plus jeste usek Jakuszyce - Orle pres Samolot s odbockami 15b-16a-15 a taky 16-14-13a-12. Dekujeme ze to ! Vzhledem k predpovedi by melo byt paradni lyzovani az do stredy, ale na Bieg Piastow psali, ze uz upravovat nebudou, tak uvidime.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 13.4.2019 18:24
Projel jsem všech 36 km upravených tratí, ve výsledku 52 km najetých, vše bez přenášení. Na polovinu dubna paráda, naposledy v roce 2013 se takhle pozdě lyžovalo tak dobře, viz https://www.kamzasnehem.cz/bezky/jizerske-hory?rok=2012_2013. Odpoledne již tratě na nejfrekventovanějších místech opotřebované (Promanádní, Jezdecká), naopak stopa po Soušské silnici dolů byla stále v dobrém stavu. Díky za úpravu!

Následuje seznam míst, kde byla vytáto přes polovinu šířky cesty a víc = zatím se dá v pohodě objet, v neděli to na většině míst bude ještě bez přenášení, příští týden se začne přenášet. Mezi Jizerkou a parkovištěm na Mořině 1x 1 metr bez sněhu (bez problému se přejde po trávě) + 1x překračování potůčku obkročmo nebo objíždění = jinak příjemné překvapení, navíc tam jezdí málo lyžařů. Mezi Mořinou a bunkrem 1x místo s nadbytkem asfaltu. 2 asfaltová místa na Kasárenské, těsně pod Knajpou se možná bude přenášet brzy. Z Čihadel směrem ke Žďárku nedává takový smysl objíždět vytátých asi 50 metrů těsně před rozcestím Nad Černým potokem, pač po dalších 200 metrech úprava končí u dalšího delšího vytátého místa. Z Čihadel na Kristiánov 3 místa s nadvládou asfaltu, všechna až pod odbočkou k Chatě věčného mlčení. Jedno z nich vyžaduje obcházení škrapou, tam to někteří radši sundavali. 2x místo s asfaltem na Soušské silnici (jedno z nich je na páteřní trase magistrály. Překvapivě bez problémů na kříženích s potoky je spojka ze Souše na Jezdeckou (Darrská cesta), přesto pro fajnšmerky je to asi nejslabší místo (místy rozdupáno, místy jehličí).

Parkování na Souši v pohodě, pod hrází za 50 Kč bylo přes půlku míst volných jak při příjezdu po 9h, tak při odjezdu po 15h.

Fotkami se nenechte odradit, fotil jsem zpravidla ta horší místa zmiňovaná v textu.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 15)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2019 16:30
Dnes chvíli před 9 (dřív jsem nestíhal) jsem parkoval jako první na Nové Louce - asi všechny odradila info tabule, která tvrdila, že parkoviště je plné :-) Na Kristiánov je potřeba 4x sundat lyže, pak už je parádně upravená stopa a nikde nikdo. Od Knajpy lyžařů skoro až moc, postupně se to čím dál víc solí a zpomaluje, přesto jsem objel vše upravené (něco i vícekrát) - asi poslední letošní 50-ka.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2019 13:07
Parkoviště na Smědavě poloprázdné, lyžování proti včerejšku super, pěkně upravené stopy, chvílemi i trochu slunce, snad to tak bude pokračovat i příští týden.Škoda nelyžovat, když to jde, jak Promenádní , tak i Knížecí , sněhu je dost snad to půde až do 8. května.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2019 11:51
Doplním Michala, že kolem 10. už bylo parkoviště na Mořině plné. Podmínky ale s ohledem na datum v kalendáři perfektní, teplota se držela celé dopoledne pod bodem mrazu. Až ke konci se sníh na frekventovaných místech začal měnit na krystalky, ale i tak to jelo moc hezky. Po očekávaném oteplení v příštím týdnu se pravděpodobně hned z kraje začne přenášet na obvyklých místech kolem Jizerky a na Kasárenské. Velikonoce by ale pro skalní lyžaře dopadnout mohly ;-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2019 8:40
Ráno v 6 hodin Jizerka očekává první běžkaře,kteří se chtějí projet v bezvadně upravené jednostopé trati.Minus 2stupně,krystalový sníh je promíchaný s prašanem,takže to sice není nejrychlejší,ale svezení opět parádní.V 8 hodin je na parkovišti asi 30 aut,běžkaři jsou ve stopě na hodně velký dohled.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.4.2019 19:29
Dnes byly sjezdy z Hruškových skal na Jezdeckou i jiné o život, nesjízdné na běžkách.
Jiné rovinky byly zmrzlé a v pohodě.
Nyní v TV hlásily úpravu Knížecí a Promenádní, tak to zítra bude super.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.4.2019 16:18
Tam, kde bude upraveno, to podle mě na skate bude slušné. A upraveno bude, hurá - na Skimapě http://skimapa.cz/oblast/jizerske-hory se dnes odpoledne začal objevovat záznam pohybu rolby. Vyjela z Jizerky k bunkru, dále po Knížecí, Jezdecké, Kasárenské na Knajpu a uvidíme, kam zamíří dál, jestli zvládne i tu Souš :-)

(Odpověď na dotaz uživatele Mira z 12.4.: Ahoj myslite ze to jeste zitra bude na skate - treba ze Souse...

Diky moc)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.4.2019 12:50
Smědava - Soušská, Jezdecká, U bunkru- Pod Bukovec- ke Sklárně , zpět po Promenádní na Předěl a zpět na Smědavu. Minus 2 st. občas drobně poletoval sníh.Na soupaž ( i klasiku)dobré, skate nic moc -zmrzlé rýhy.Sjezdy vo hubu.Lidí jen pár. Čerstvě upraveno asi 2 km z Jizerky na Promenádní.Sněhu kolem 900 mnm relativně dost, kdyby se upravilo ještě by to bylo pěkné...ale asi se jim do toho nechce, na Jizerce už jsou vytáté fleky. Pro mě závěr sezony, která trvala krásné 4 měsíce :-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.4.2019 20:32
V Jakuszycích dnes proběhla úprava tratí - dle zprávy http://bieg-piastow.pl/bieg-piastow-jakuszyce-polana-jakuszycka-513/n se oproti poslední úpravě (např. viz GPS záznam mé předchozí úpravy) už neuprovovalo na trasách, kde se to dalo očekávat, protože tam už v sobotu bylo sněhu méně - tedy upraveno nebude směrem na Porebu (jediná upravená trasa směrem na východ vede do lomu), ani vrstevnicovka Jakuszyce - Orle, ani "klikatice" přes rozcestí 10 a 11a.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 11.4.2019 10:53
Dnes ráno v 5:30 ze Smědavy směr Čihadla a Rozmezí. Tvrdý podklad - bez přenášení. Od pondělního projetí rolbou na několika místech lehce rozryté, ale ve stopě to frčelo perfektně. Pokud to OPSka projede na víkend, tak to ještě bude na svezení. Směr Krásná Máří už to je místy na přenášení, ale směr Jizerka vypadal dobře.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.4.2019 20:54
8-16h (otevřena pouze pyramida)-smědava sanitarka od 8.4-12.4...Mořina-Bunkr-Jezdecká-knížecí-Smědava-Předěl-Písčiny-Předěl-Jizerská na Jizerku---pěkné na soupaž ve stopě, ale i na skejta to šlo, během dne jsme potkali 3 běžkaře, naprosto bez lidí. Ve stínu umrzlé celý den..ve stínu to frčelo pěkně. Z předělu nahoře na jižní stráni k paličníku beze sněhu 500m nutno přenést- od paličníku už skvělé.Během dne jasno, +2c, na slunci trochu měklo ve stínu frčelo.
Spido
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 10.4.2019 18:21
Ahoj, mám dotaz, chtěla bych vědět, zda budou ze středy na čtvrtek upraveny páteřní trasy? Nejsem místní a zvažuji, zda jsou trasy ještě dobré na skate nebo jen klasiku. Děkuji OPS za výbornou práci, příspěvky poslány.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 10.4.2019 13:23
Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli vzhledem k příznivým teplotám plánujete úpravu páteřních tras už ze čtvrtka na pátek. Jsem přespolní a rád bych v pátek ještě vyrazil na skate. Děkuji za odpověď a hlavně za perfektní úpravy tratí po celou zimu.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2019 14:25
Navazuji lehce na Honzu, vcera tj 8.4. to byla parada ! OPS moooc dekuji za upravu to jsem necekal :o) dopoledne super, pak to meklo, z Knejpy na Smedavu me az bylo lito jet v tom manzestru, jelikoz to uz bylo mekke a "vyryvaly" se stopy do jinak netknuteho povrchu ( jestli tam nekdo jel, tak brzy rano kdy to bylo jeste zmrzle ;o) Jinak tedy vazn eparadni pojezd a za cca 5 hodin jsem potkal asi tak 6 lidi, al ei ta samota a klid byli super , jeste jednou dekuji za skvelou upravu. p.s. of Vaclavikovy studanky cca 500m koberec z jehlici
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2019 18:25
Opět paráda, stopy na pondělí byly upraveny, to jsem nečekal a nemělo to chybu.Škoda, že už moc lyžařů nejezdí, je to lepší než v prosinci.Parkoviště jsou prázdná, dopoledne to jede samo, v noci přimrzá, tak doufám, že budeme lyžovat i na 8.5., jako v minulosti.Díky OPS za úpravu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.4.2019 21:14
ahoj Honzo
tohle jsou přesně místa kde je ještě metr sněhu...čím víš tím víc. Tuto trasu si nech tak na konec května a déle
pro tebe cesta na prd a moc lidí naštveš proč tam chodíš se bořit. Oceňuji tvůj přístup, že se nejdřív ujistíš jak to tam vypadá, plno jiných pěšáků tam kličkuje se psi mezi běžkaři po kolena zabořeni ve sněhu :o)
Najdi si trasu pod výškových 700mnmn tam už jsou jen zbytky sněhu
skol mc
(Odpověď na dotaz uživatele Honza010 z 10.4.: Dobrý den, jsem mám dotaz z opačné strany břehu. Chci se vydat již bez lyží do kopců. Vím, že od Hejnic to již taje ve velkém. Ale nevím jak to vypadá na úsecích Josefův Důl-Peklo-Čihadla-Knajpa a po Hřebenovce do Hejnic. Nechci se tam nikde bořit a kazit běžkařům poslední zážitky... Děkuji za info z jakéhokoliv úseku.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2019 9:45
Děkujeme JIZ OPS za úpravu, v neděli ráno z Nové Louky dále na Hřebínek upraveno a zmrzlo, přístup Bedřichova špinavý sníh, jehličí a přenášení, což k jaru patří :) Je potřeba dát pozor na odtáté úseky a vyhnout se zraněním. Jinak skvělá práce rolbařů a celé organizace tuto zimu a dlouhodobě!!! Příspěvek na účet jsem poslal.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2019 6:57
Tento víkend parádní svezení na trase Mořina-Smědava-Knajpa-Žďárek, v sobotu navíc trasa Kiosek-Pešákovna.
Velké díky za úpravu OPS.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2019 21:45
Dnes Mořina 6:30 (-3°), skate Smědava, Knejpa, Žďárek a zpět, rychlé a zatím bez přenášení. Upraveno asi večer. Před Žďárkem 2 slabší místa jinak sněhu dost. Stopa pro klasiku super. Sjezd k Bunkru neupraveno. Od úterý má přituhnout, tak to vidím slibně ještě na příští víkend. Díky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2019 11:17
Dnes v 6hod skate z Nové Louky na Jizerku a zpět přes Rozmezí. Na Kristiánov 2 místa přenášení. Ze Smědavy ke kiosku zmrzlé oraniště po skůtru, viz níže. Celá Jezdecká nejetelný skate, sjezd z Vlašáku lépe sundat lyže. Včera odhadem 4 tupci ještě za měka do čerstvého vyryli parádní 10cm hluboké rýhy, mnohdy jim nestačil pás na bruslení a zajeli též do stopy. Zkrátka bezmozci ničící práci OPSky. Jinak paráda. Ve směru od Liberce nejspíše poslední jízda, příští týden už to bude na pěškoturistiku ke sněhu. Od Knajpy dál sněhu dost. Pro mně poslední vyjížďka, za celou sezónu obrovský dík a příspěvek posílám!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2019 7:02
OPS skvěle upravila hlavní tah.Promenaádní při minus 4st.zmrzlá na škvarek,velký pozor při sjezdu na Smědavu,protože to hovado se skutrem učinilo tento sjezd nebezpečným i pro zkušené.Na Kasarenske zase v noci za rolbou jel pablb se psem,takže taky pěkný podpis,když ro zmrzlo.Parádní svezení!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2019 6:38
Ahoj,vcera skate v 10 hod ze Souše,Promenadni,Morina,Cerna Smeda,Predel,Smedava a zpatky Sous.Slunicko,tricko,parada,do 12 hod jeste umrzlo,pak to trochu zmeklo,ale nic strasneho,kde jsou blizko stromy,tak jehlici.Kolem Jizery snih mizi,ale jinde zatim dost,klidne do kvetna :-),OPS velky dik a poklona,bez nich by to neslo,Super sobota
Bedřichov a Jizerská magistrála

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Členění oblasti Jizerské hory