Východní Krušné hory – běžky

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 22.2.2020 22:57
Asi poslední den pro delší souvislé túry. Jeli jsme okruh Vysoká Myť, pak Vrch tří Pánů, kolem vrtulí do Nového Města a odskok pro zpestření na Bouřňák. Od vrtulí dál jsme jeli po zbytcích sněhu v příkopech a pak po směsi sníh-tráva. S ohledem na kvalitu našich běžek stále mnohem lepší než přenášení. Potkali jsme několik skupin, které jely Dlouhá Louka - Cínovec a zpět. Také většinou bez přenášení lyží s tím, že od Vitišky na Cínovec už je to zase paráda. Zbytky novějšího sněhu mizely skoro před očima, na zítřek bych mohl doporučit Vysokou Myť, budou tam problémová místa, ale nebudou převažovat. Na viděnou možná zase v prosinci.
Vloženo 22.2.2020 13:34
Dlouhá Louka. Nejlepší svezení k Loučné a kolem Vysoké Mýtě. Směrem k vrtulim je stopa taky, ale tím, že do ní napadl nový s sníh, vůbec to nejelo. Rolbař udělal maximum, co za daných podmínek udělat šlo. Je ale plno kritických míst, proto jezděte obezřetně. Určitě starší lyže
Vloženo 21.2.2020 21:19
DLOUHÁ LOUKA V NOCI NA 22.2. ROLBA UPRAVILA DALŠÍ OKRUHY A TRASY. NEJLEPŠÍ ÚSEKY OKRUH VYSOKÁ MÝŤ, VLČÍ HORA A LOUČNÁ PLUS LOUKY VŠE STOPA A MANŠESTR. 21.2. UPRAVENO SMĚR VRCH TŘÍ PÁNŮ ÚVOZEM K VRTULÍM VŠE MANŠESTR A STOPA MÍSTY ZVEDLÁ TAM KDE JE MÉNĚ SNĚHU. PODMÍNKY STÁLE CELKEM DOBRÉ. HORŠÍ ÚSEK SMĚR VYLEJŠOV PO SILNICI, ALE MÍSTY ZEJMÉNA V LESE DOBRÉ ÚSEKY I SE STOPOU.
Vloženo 21.2.2020 19:36
Stopa sice katastrofa, ale dnes to fakt překvapivě jelo nejlépe z letošní bídné zimy. V 19 hod. jsme potkali rolbu, ale asi to moc nezachrání. Málo sněhu :-(
Vloženo 21.2.2020 13:41
Na Dlouhé louce přes noc jeśtě trošku připadlo a ve stopě byl ryšánek. Ráno nejlepší letośni svezení. Jak bylo napsáno niże 3 víkendy po sobě stopa a starỷ klasik je spokojen. Takže u mě dobrý a zitra Vitiška -Cínovec a pak už jen bonusy 😀
Vloženo 20.2.2020 20:38
Trasa: Bournak, Dlouha Louka, Vilejsov, Bournak. Trasa naprosto v pohode misty na loukach vyfoukano, ale poctive snezilo. Snih byl velmi vlhky s teplotou nad nulou. Tad opravdu odvedli stopari vybornou praci. Hlavne nejezdete k bytv. Vilejsovu. Tam je misto trasy reka. Z Dloube louky smer Vrch Tri panu byla stopa snad vsude. Paradni jak na klasiku, tak na skate. Lyze urcite beckovy.
Vloženo 20.2.2020 16:42
Dnes v oblasti Dlouhé Louky, projeto vše co bylo v noci urolbováno plus okruh Vysoká Mýť. U Nového Města se rolba otáčela na pláni v úrovni větrníků (je tam dřevěná cedule). Nejslabší byla silnice z Dlouhé Louky, je tam pár míst kde se dá chytnout škrábanec a navíc sněhová vrstva nestačila na vyříznutí stopy na klasiku. Celkově velká spokojenost, už jsem letos nedoufal.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 20.2.2020 15:45
Před čtvrtečním polednem jsme vyrazili z rozcestí pod Komárkou na Přední Cínovec. Bylo čerstvě napadeno 5-10 cm sněhu. Cestou tam jsme nemuseli běžky sundat.Stopu jsme si vyjeli středem mezi kolejemi od auta. Nazpátek nás zaskočil lesácký traktor s radlicí, který odhrnul sníh místy až na štěrk. Asi budou svážet pokácené stromy, ale cedule s upozorněním nikde žádná! Nastejno je pluhem odhrnutá i Sedmihůrská asfaltka, kterou jindy jezdíme zpět. Aspoň první část jsme si užili.
Vloženo 20.2.2020 7:40
Odpoledne jsem projel s dětma pouze úsek Vitiška - Přístřešek Rašeliniště u Jezera (2km), potkal jsem ale lidi co projeli celý úsek Vitiška - Cínovec. Sněžilo, foukalo, byl čerstvý prašan. Stopy samozřejmě nebyly ale dalo se to krásně projet, asfalt jsem neviděl.
Vloženo 19.2.2020 9:15
DLOUHÁ LOUKA 19.2. 9.00 SNĚŽENÍ. PO OBHLÍDCE TRATÍ BUDE MOŽNÉ UPRAVIT NA VÍKEND NĚKTERÉ OKRUHY ZA PODMÍNKY ŽE PŘIPADNE 5 A VÍCE CENTIMETRŮ. PODKLAD Z NOCI VYMRZLÝ TRATĚ SJÍZDNÉ MÍSTY HLAVNĚ POD 800 M.N.M OBČAS BEZ SNĚHU, ALE SJÍZDNÉ V HORNÍ ČÁSTI OKRUHŮ. DOBRÉ ÚSEKY ÚVOZEM NA VRCH TŘÍ PÁNŮ, NA ČÁSTI OKRUHU VYSOKÁ MÝŤ MÍSTY MÉNĚ SNĚHU, ALE LZE SE VYHNOUT JINAK DOBRÉ, VLČÍ HORA A SMĚR LOUČNÁ TAKÉ DOBRÉ.
Vloženo 18.2.2020 10:04
Zkusmo z Cínovce směrem na Vitišku, je to totálně zledovatělé, takže jsem to po půl hodině zabalil.
Vloženo 18.2.2020 5:26
Cinovec-Vitiska. Jiz skoro na zoufalce. Snehu tak 3-8 cm. K asfaltu vsude blizko. Od 18.2. to bude pod hranici zoufalce.
Vloženo 17.2.2020 6:50
Poděkování za zimní úpravu tratí, skutečně, smekám, co dokázali rolbaři v okolí Cínovce, Dlouhé louky za letošní zimu vykouzlit. Opravdu, z prdu udělali kuličku, v tom nejlepším slova smyslu.
V pátek, Nové město, cesta směrem na vrtule rozjetá autem, v sobotu ráno vstanete a nevěříte svým očím, manchester. Tak to letělo až na Žebrácký roh úplně samo.celkem slušná zima. Staří lyžaři říkali, když se dá lyžovat tři víkendy, tak dobrá zima. To, že byl dříve metr sněhu, ano, ale také ne. Podívejte se na Zinwaldu, jak mají tabuli s přehledem sněhové pokrývky za uplynulá léta.
Vloženo 16.2.2020 20:08
Dnes na Klínech po ránu přemrzlý sníh, už dopoledne to ale povolovalo. Horších úseků víc než včera.
Vloženo 16.2.2020 19:21
Přerušovaná spojka z Moldavy na Vilejšov je přerušovaná i ve skutečnosti. :-) Začátek kolem Sklářského vrchu pěší turistika prameništěm a přes dřevorubeckou spoušť, dál po zpevněné cestě překvapivě pěkné svezení měkkým sněhem se stopou od lyžařů (člověk si hned váží čistého sněhu😉), sem tam brod potoka, u osady zase horší.
Dál na Klíny oproti minulému víkendu znatelně hliněnější a vytátější, střídání pěkných úseků se špinavými a štěrkem. 😢
Vloženo 16.2.2020 14:50
Projety víceméně všechny trasy spadající pod oblast Dlouhé Louky. Flájský okruh je horší než zbytek a asi už se po něm brzy nesvezeme. Jihobřežní cesta je hodně špatná s výjimkou posledního cca kilometru směrem k silnici na Český Jiřetín (mimochodem trať za uvedenou silnicí je víc hnědá než bílá, tak jsem se tam ani nepouštěl). Ostatní trasy v pohodě, dnes to bylo ideální na soupaž, jelo to skoro samo. Na loukách u větráků na Novém Městě je už bohužel sněhu minimálně. Od Nového Města se taky někdo projel autem, naštěstí zabočil na Grünwaldské vřesoviště, takže toho nezničil moc.
Vloženo 15.2.2020 23:00
Z Komáří Vížky směrem na Cínovec a zpět. Asi 500 s běžkami na rameni, pak 500 m mizérie po louce s nesouvislou pokrývkou, ale asi po 1 km začíná rolbou upravená stopa, která se táhne s drobnými objezdy od klasické trasy zhruba 7 km, až před Cínovec-Pomezí (kde jsme otáčeli). Na pláních Předního Cínovce je sněhu jen tak tak, asi 2-3 km před Cínovcem naopak sněhu metr, jde o závěj, která se vytvořila za složenými poraženými stromy. Pro bruslení asi utrpení, daleko víc je slušné stopy na klasiku, je nutná obezřetnost. Zítra to s obezřetností určitě také ještě půjde.
Vloženo 15.2.2020 18:49
Klíny-Fláje-Dlouhá Louka-Nové Město. Okruhy na Mračném vrchu bezproblémové. Vyzkoušel jsem pak i Schwartenbergloipe, kde ale byla úprava o několik tříd horší než na Klínech. Podél hranice za Jelení hlavu v první polovině moc hezké, v druhé jsou ve stopě občas mokrá místa. Přejezd od Jelení hlavy k Flájím špatný, víc hnědého než sněhu... Po Jihobřežní ze začátku skvělé, na otevřených místech ale málo sněhu a čouhají kamínky. Nahoru podél plotu na Dlouhou Louku, až na pár míst, kde je jen led fajn. Obecně na Dlouhé Louce z dneška nejlepší podmínky. Přes louky okolo větráků a pak nad chatami nad Novým Městem spíš jen tráva Přejezd na Vitíšku hezký, dalo se pak sjet na rozcestí Pod Vitíškou a pak k Modlaváčku. Jsou upraveny i okruhy na stadionu. Celkově dobrých 54 km, za současných podmínek se dá těžko čekat něco lepšího. Obávám se, že některá místa budou po očekávané oblevě již nepoužitelná.
Vloženo 15.2.2020 15:15
Ráno z cínovce po magistrále skatem na dlouhou louku a zpátky. Před vitíškou 500 m čistý led, ale bez kamínků. Od trafostanice až za vrtule sněhu minimum, už dnes se jezdilo spíše po trávě. Vysoká mýť asi nejlepší úsek, i když sem tam čouhá kámen. Z dlouhé louky na žebrácký roh paráda, hezky upraveno a sněhu dost, stopa ale končí na mackově. Spojka kolem vilejšova tragická, tam je to o lyže. Cestou zpátky kolem poledne už docela průvody. Celkově ale super padesátka bruslením, klasicky bych jet nechtěl - stopa hodně rozbitá, často vyříznutá do bordelu, případně čistý led.
Vloženo 15.2.2020 13:43
Dlouhá Louka, dopoledne. Na ty podmínky perfektně upraveno, trochu umrzlé, bezva to jelo, občas je třeba teochu obezřetnosti. Jen těch lidí, prázdniny. Rolbařovi palec nahoru, oba. Známka zakoupena. Otázka je, jaké podmínky budou příští týden, mám obavu, že některá mista nevydrží. K vrtulim a kolem Vysoké Mýtě taková jsou. Skol
Vloženo 15.2.2020 7:38
DLOUHÁ LOUKA V NOCI NA 15.2. 18.00-2.00 HOD UPRAVENO VŠE. V POLOHÁCH POD 800 M.N.M. MÉNĚ SNĚHU. NA SOUČASNÉ PODNÍMÍNKY MAXIMUM MOŽNÉHO. SNÍH PO RÁNU PŘEMRZLÝ. OKRUH FLÁJE UPRAVEN CELÝ. SKIMAPA NEZAPSALA TRASU PODÉL PLOTU. V DOLNÍ ČASTI FLÁJSKÉHO OKRUHU PODÉL VODY MÁLO SNĚHU. DÁLE MÍSTY MÉNĚ SNĚHU V ÚSEKU VILEJŠOV PROPOJKA. ROLBA NEDOJELA AŽ NA ŽEBRÁCKÝ ROH CCA 2 KM PŘED HARANICEMI OTOČKA, ALE CESTA NA ŽEBRÁCKÝ ROH SJÍZDNÁ. ZAKOUPENÍM ZNÁMKY KBS V PENZIONU ROZCESTÍ PODPOŘÍTE ÚPRAVU NA DLOUHÉ LOUCE.
Vloženo 15.2.2020 5:58
Z Cinovce na Vitisku a dál k trafu u Noveho Mesta upraveno v pátek. Nic víc na české straně dle FB upravovatelu strojove upravit nelze. Za hranicemi v Altenbergu je upraveno asi víc.

(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 14.2.: Cinovec? Aktualni informace o uprave a stavu trati?)
Vloženo 14.2.2020 19:07
Cínovec - Kahleberg - Moldava. Mlhavo a déšť se sněhem. V Německu široké cesty na skate, podél hranice turistika s vytátými místy, hlavně pod stromy - při sjezdu pozor!
Vloženo 14.2.2020 18:34
Z Rehefeldu do Geisingu celé upraveno na skate, kde to šlo i stopa na klasiku. Celý den lehce nad nulou a padal déšť se sněhem. Bylo to těžší a pomalejší leč sníh se nelepil.
Vloženo 14.2.2020 16:17
Asi ukončili spolupráci, info o tratích maj pouze na svých stránkách..
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 13.2.: Zdravím s dotazem, proč na stránce www.kbstopa.cz již nejsou Klíny, Lesná aj.
Díky za odpověď.)
Vloženo 13.2.2020 19:43
Večer cca. 18 hod z Cínovce směrem na Vitišku ale kvůli vichru, hustém sněžení a zapadané stopě asi po 2 km zpátečka. Teplota min. 1, pocitově minus 10😀 Tak snad jindy.
Vloženo 13.2.2020 8:15
Cínovec - Vityška - Kahlenberg a tak okolo. Nejlepší sněhové podmínky, žádný kámen a rolbař má cit nejen pro sníh, ale i pro počasí :-). Včera večer upraveno, a dnes je krásně. Nyní již, v našich podmínkách, slušná zima.
Vloženo 12.2.2020 23:14
Dnes jsem prošlápl Jihobřežní. V lesních úsecích sněhu dostatek, na otevřené části na dvou místech vyčnívají kamínky. Jihobřežní je pocohpitelně projetá od lesáků... Okruhy na Dlouhé Louce zapadané novým prašanem, občas i zaváté. Na Flájském okruhu dole u přehrady místy méně sněhu a na konci přehrady směrem k silnici zataraseno spadlým stromem. Večer znovu dost fučelo.
Vloženo 12.2.2020 23:02
Informace jsou na webu Sport areálu: dnes 12. 2. večer upraveny okruhy na Mračném vrchu a trasa na Klínskou branku. Další úprava prý před víkendem.
(Odpověď na dotaz uživatele Blanka z 12.2.: Nevíte nekdo prosím , jak to vypadá na Klínech ?)
Vloženo 12.2.2020 19:11
Cinove - Vitiska. Na planine foukanec. V lese super klid. Rolba upravuje pred 17 hod. Takto jsem ji tam ve vsedni den potkala nekolikrat. Snih prasanek a trochu se mi lepil. Ale to by zachranilo mazani. Holt lenost je lenost.
Vloženo 12.2.2020 19:06
Lesná a okolí: dá se běhnit jen v lese, ale i tam místy vyfoukáno až na zem/led nebo nafoukané závěje plus větvičky. Na pláních to nejde vůbec a pod 700 mnm tak ne. Poslední úprava před oblevou. Fotka od kostela Nejsvětější Trojice v Malém Háji (850 mnm), po stopě ani památky.
Vloženo 12.2.2020 16:20
Aktuální informace z Facebooku: rolba upravuje úsek Cínovec - Trafo na Novém městě.
(Odpověď na dotaz uživatele mira z 12.2.: Nevíte někdo jak dnes (12.02.) vypadá úsek Vytiska - Cínovec?)
Vloženo 12.2.2020 16:15
Z Nového Města na Dlouhou Louku, projel jsem okruhy Vysoká Mýť a Loučná plus nějaké cesty navíc. Pořád tedy dost fouká, ale včerejší úprava byla poznat, i když ty stopy byly místy dost zafoukaný.
V místopisu, který použil pan Fišer, se teda ne vždy orientuju. Jako "červenou cestu" jsem považoval cestu z Dlouhé Louky směrem na Nové Město, kudy vede červená značka, tahle cesta ale projetá nebyla. Stejně tak nevím kde je "Stará Flájská cesta", každopádně to vypadá že rolba vjela na okruh podél plotu obory dolů a nevím kde se otáčela, druhá strana okruhu projetě nevypadala (ovšem na serveru skimapa.cz okruh vypadá projetý celý) - ale své mohl udělat vítr.
Jinak k dotazům na situaci u Cínovce - rolba tam dle dostupných informací nejela, takže to bude dost zafoukaný. Ani Němci zatím neprojížděli, pouze snížili stupeň varování před vichřicí ze 4 na 2 (nevím jakou stupnici používají) a stále varují před vstupem do lesa.
Vloženo 12.2.2020 8:40
V 6.00 DOKONČENA ÚPRAVA OKRUHŮ VYSOKÁ MÝŤ ČEVENOU CESTOU, VLČÍ HORA, LOUČNÁ A FLÁJE, ALE POUZE KE STARÉ FLÁJSKÉ, PAK PADLÝ STROM ROLBA SE OTOČILA. VÍTR SE VÝRAZNĚ ZKLIDNIL. SNĚHOVÉ PODMÍNKY DOBRÉ V LESE PŘIPALDO 5-10 PRAŠANU, NA LOUKÁCH A OTEVŘENÝCH MÍSTECH VÍTR SNÍH VYFOUKAL, ALE ZÁKLAD JE DOBRÝ Z MINULÉHO TÝDNE, MOC TOHO NEROZTÁLO. NA TO JAKÁ JE ZIMA BUĎME RÁDI ZA SOUČASNÝ STAV. DNES BUDEME JEDNAT S LČR O ODSTRANĚNÍ STROMU NA STARÉ FLÁJSKÉ CESTĚ. DALŠÍ ÚPRAVA BUDE PROBÍHAT DO VÍKENDU A NA VÍKEND SE BUDEME SNAŽIT UPRAVIT VŠE. NA ZADNÍM PARKOVIŠTI NEPARKUJTE ANI NESTAVTE AUTA PODÉL SILNICE, VŠE POD PRAVIDELNOU KONTROLOU MP OSEK A ZA NE MALOU POKUTU. S DOTAZY NA PARKOVÁNÍ NA ZADNÍM PARKOVIŠTI SE PROSÍM JIŽ NA KRUŠNOHORSKÝ KLUB NEOBRACEJTE, NENÍ V NÁJMU KLUBU, JE MAJETKEM MĚSTA OSEK A PŘÍPADNÉ DOTAZY TEDY SMĚŘUJTE TÍMTO SMĚREM. STÁNÍ ZDE JE POUZE NA POVOLENÍ MĚSTA OSEK, DÁLE URČENO JAKO TOČNA PLUHU A AUTOBUSU.

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Východní část Krušných hor má víceméně charakter náhorní plošiny, nad níž vystupují ojedinělé vrcholy, z nichž žádný nedosahuje 1000 m n. m. V zimě 2007/08 vznikl projekt Krušnohorská bílá stopa, v rámci kterého bylo lyžařskou stopu propojeno 6 hlavních lyžařských středisek v této oblasti - aktuálně to jsou směrem od východu na západ Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák (Nové Město), Telnice (Adolfov) a nejvíce na východě Petrovice a Tisá. Východně od Tisé pak plynule navazují běžkařské trasy v oblasti Děčínského sněžníku (ty už organizačně pod KBS nepatří). A to není všechno, další pravidelně upravované stopy čekají lyžaře kousek za hranicemi v Německu, kam se dá jednoduše přejet na lyžích. Nejznámějšími německými areály jsou Altenberg (blízko Cínovce), Holzhau (dostupné z Moldavy, Dlouhé Louky či Českého Jiřetína) nebo Seiffen (nedaleko Klínů).

Úpravu běžeckých tras na Děčínském Sněžníku zajišťuje a financuje společnost Hudy. Uživatelé Facebooku mohou sledovat informace o stavu a úpravě tras na Sněžníku i na FB stránce @bezkysneznik.

Podívejte se na video a popis výletu v okolí Dlouhé Louky.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí ve východní části Krušných hor na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krušné hory