Vysočina – běžky

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se…

Číst celý text

Členění oblasti Vysočina

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 15.3.2019 20:59
V Novém Městě se dá už jenom ve Vysočina Aréně. Okruh byl ráno utažený rolbou i se stopou na klasiku, sníh už je místy dost špinavý od jehličí a na dvou místech už prosakovala voda, ale zatím to ještě šlo. Mazal jsem KN44 Nero, to drželo a nechytalo moc jehličí :-)
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 5.3.2019 10:18
Sníh už pouze na polích a to jen opravdu trochu, jinak už roztál.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 28.2.2019 16:39
Fryšavský ledovec pořád paráda. Na slunci měkký firn, ve stínu tvrdý podklad. Stopa nově najetá od Vlachovic na Sklenné a Fryšavu.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 26.2.2019 22:00
Dnes večer "skiareál" nad Pilákem a Řádkova louka - stále překvapivě dobré. Úsek cca 20m u lesa před Řádkovou loukou už je jen led s jehličím (takže jsem lyže raději sundal, ale na kameňačkách by se to furt dalo), ale jinak je celý okruh pořád sjízdný na pěkných lyžích. Kupodivu o něco horší je Řádkova louka kde u lesa je dost jehličí, ale ve stopě ho už klistři celkem vysbírali :-) Na skiareálu je všude pěkná tvrdá stopa, sjezd podél lesa je pořád za odměnu a dá se bez brzdění, takže stojí za to dát si to víckrát :-) Jinak sníh už je samozřejmě spíš sypaný led, ale místy se kupodivu ještě i klasikou dá. Jasně, už to není lyžovačka na celý den, ale na večení odskočení si "s košem" pořád pěkný.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 24.2.2019 16:55
Dnes krátký okruh Tři Studně - Medlov - Fryšava - ledovec - Tři Studně
V úseku Tři Studně - Medlov - Fryšava stále dost sněhu a slušná pevná stopa. Před Fryšavou stopa mizí v lese a mizí i sníh, tak jsme se rozhodli objet to po pláních. Všude má to bílé se sněhem už pramálo společného a je to tvrdé jako kámen, takže se jelo pěkně. Ale zapomněli jsme, že Fryšávka už pěkně teče a nějak v této oblasti chybí mostek, takže lyžování na chvíli vystřídal skok o tyči :-) Dále z Fryšavy na ledovci a ke Třem studním byla už perfektní stopa jak na klasiku, tak na bruslení. Tady ještě zima nekončí.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 24.2.2019 16:02
U Martina-Sykovec-Tři Studně-Kadov-Kuklík-Studnice. Sníh je jak beton, stopa najetá, v lese jehličí, zejména Kuklík-Studnice. To jsem nakonec šli pěšky. Mezi Kadovem a Kuklíkem sněhu málo, leze hlína a tající sníh z minulýho týdne místy stekl a rozpustil vše, takže je potřeba sundávat lyže. kde je sníh se dá po polích bruslit.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 23.2.2019 22:32
Klasikou NMNM zastávka - Jiříkovice - Vlachovice (občas už leze hlína) - Sklené - Tři studně (pláně luxusní, přejezdy lesem už na přenášení) - Okruh na Fryšavském ledovci (paráda, čerstvě najeto) - zpět přes Vlachovice ke Aréně (hlína jen na jednom místě u lesa, jinak čistý sjezd) - podél Arény (jakž takž se ještě dá) a kolem Medina k zastávce (vyrolbovaná stopa). Vše vymrzlé, ostrý sníh, klistry byly hned pryč :-) Lepší bruslit nebo soupaž.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 23.2.2019 20:49
Tombo, díky!
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 23.2.2019 20:03
Trasa Nové Město n. M. zastávka - zadem za Harusákem - Jiříkovice - Vlachovice - Sykovec - Tři Studně - Vlachovice a zpět
Pořád se dalo na lyžích už od vlakové zastávky, sem tam vytáté místo s hlínou, ale dalo se objet. Stopy vymrzlé, ledové. Pláně zmrzlé. V lesích spousta jehličí a dost to drhne.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 23.2.2019 15:25
Louky u Škrdlovic byly dnes ještě pořád dobře sjízdné. Samozřejmě nic pro fajnšmekry. Od benzínky se dalo jet po okruhu na loukách. Sníh hodně zledovatělý, ale na bruslení prima. Klasika horší, stopa je neupravena a dopoledne byla dost zmrzla. Pořád ale hezké svezení.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 20.2.2019 10:59
Včera jsem byl večer u vysílače a sníh tam je, dal jsem pár okruhů s čelovkou :-)
Místy už je vidět hlína, ale bylo to v pohodě.
(Odpověď na dotaz uživatele Roman z 17.2.: Pls. neví někdo, jestli lze ještě běžkovat na běžk. okruhu u vysílače v obci Krásné?)
Železné hory
Vloženo 20.2.2019 0:02
Dnes večer žďárský okruh. Sníh už je výrazně měkčí než včera a staré stopy už se pomalu mizí. V nově najeté stopě je pořád pěkné svezení klasikou, na bruslení je už sníh dost těžký. Na pár místech se už objevuje hlína, takže je občas potřeba přejíždět mezi stopami, ale pořád se dá lyžovat na nových lyžích.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 18.2.2019 10:43
Celý víkend skvělé podmínky - Žďár, Polnička, Škrdlovice, Radostín, Račín, Žďár. Na slunci odpoledne měkko, ale ve stínu byly stopy tvrdé i odpoledne. Místy samozřejmě rozježděné nebo rozšlapané, ale nic fatálního. V lese divočina, hodně nafoukaného bince ze stromů, ale to je normální. Kdo nechce, nemusí tam. Od středy nebude přes noc mrznout, takže to bude asi konec, ale po+út+st by to ještě mělo jet dobře. Z Karlova do Radostína stopa ne rolbou, taktéž části okruhu kolem Dářka, ale na tvrdém to vůbec nevadilo.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 17.2.2019 18:45
V noci zatím mrzne, takže brzy dopoledne se nabízí stále tvrdý povrch, nejlépe od bývalého kravína ve Vysoké, nad Vysokou a dál směrem k Popicím a i na louky za Popicemi; dopoledne se ještě dalo projet i na loukách pod kopcem Vysoká směrem na Kostelec až s vyjimkou asi 50 metrů. Věřím, že pokud bude přes noc mrznout, bude většina luk okolo kopce Vysoká ještě pár dnů pro běžkaře sjízdná.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 17.2.2019 16:08
Okruh u Vysoké u Jihlavy byl upraven na bruslení pro dnešní závod Jihlavská 15. Ráno přimrzlo, v poledne již měklo (ale ve stínu to pořád drželo přimrzlé), perfektní lyžovačka. Nakonec byl připraven jen 3 km okruh, ostatní části okruhu jsou již horší, ale až na pár míst pořád slušně sjízdné.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 17.2.2019 14:10
Dopolední okruh kolem Slavkovic: Veselíčko - nad Hliným do Slavkovic - Petrovice - Radňovice - Veselíčko.
Ideální pokud si chcete odpočinout od davů na Žďársku a Novoměstsku, potkal jsem sotva deset lyžařů.
Dnes dokonalá podmínky - luxusně vymrzlá skůtrová stopa, ale lyžovat se dalo i naprosto všude po pláních - jak skate tak klasika. Ještě kolem 11 dopoledne to drželo. Zatím nelezou drny ani ve stopě.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 34)

Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 16.2.2019 18:06
Pláně mezi Vatínem, Novým Veselí a Žďárem mezi 9 a 11.00h. Tvrdý, ale neledovatý povrch. I kolem 11té stále pevný odraz. Cestou jenom houfy srnek a občas nějaké káně. Odpoledne předpokládám, že to už asi měkne. Pro klasikáře vyjetá stopa vypadala dobře, ale bylo to tak rychlý, že jsem se jí vyhýbal.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 16.2.2019 13:13
Škrdlovický okruh - dopoledne. Perfektně upravená dvojstopa + pás na bruslení, stopa pevná, promrzlá, bruslení rozměklé. Podmínky perfektní, jen u Polničky "brod" přes cestu, tady už stopa nevydržela. Kolem poledne už začala lehce povolovat i stopa. Víkend by to ještě mohlo ustát.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 16.2.2019 1:00
Dneska v noci ze Třech studní přes Sklené a Lhotku do Žďáru. Stopy jsou všude fest promrzlé a megarychlé, promrzlé jsou i pláně a to tak ze se neproboří ani bez lyží. Akorát lesní úseky jsou už čistý led s protiskluzovým jehličím :-)
Dobrý nápad je změna trasy před Lhotkou vyhýbající se bažině.
Zítra hlavně dopoledne bude rozhodně parádní lyžovačka, kdo můžete neváhejte.
Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 14.2.2019 19:14
Z Nasavrk určitě ne, tam je sníh skoro pryč. Nahoře okolo Krásného by něco být ještě mohlo.
(Odpověď na dotaz uživatele Iva z 14.2.: Jak vypadaji stopy nad Nasavrkama do Krasneho, Sece Ustupek? Odkud je nejlepsi nastup? Diky)
Železné hory
Vloženo 13.2.2019 23:29
Úprava všech čtyř rolbových okruhů (žďárský, hamerský, polničský, škrdlovický) právě proběhla v tradičním žďárském "nadstandardu" 2 stopy na klasiku + pás na skate.

Noční lyžování na čerstvém manšestru na Polničském okruhu nemělo chybu. Nic nedejte na jarní počasí a běžte jezdit, podmínky jsou stále nad očekávání dobré!
Stopa na klasiku je dokonalá, na skate se místy trochu boří, ale jestli v noci přituhne, bude také skvělá.
Žďárské vrchy - Žďársko
Vloženo 12.2.2019 7:52
U Větrného Jeníkova mezi Branišovem, Šimanovem a Kalhovem projíždí místní nadšenec stopy na klasiku. Výškově je oblast obdobně jako Vysoká, sněhu tam letos napadalo dle laického pohledu trochu více. Kdo nemá rád davy lidí pak je to ideální místo. Nástup je možný od hřbitova v Branišově, je tam upravené parkoviště na asi 8 aut. Příjezd k parkovišti - před cedulí Branišov, za koncem lesa doprava (příjezdová silnice od Šimanova). Délka stop odhadem 7km.
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 11.2.2019 21:52
5 km okruh u Vysoké u Jihlavy je ve velmi dobrém stavu (na bruslení velmi dobré, na klasiku je stopa jen místy). Dnes večer byl navíc znovu upraven (uválcován, srovnán), takže po vymrznutí přes noc to bude výborné. Stopy na klasiku v okolí Vysoké směr Okrouhlík už jsou horší, měkčí, některé obstojné, někde už leze tráva/hlína protože vrstva sněhu je velmi malá
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 9.2.2019 23:03
Dnes start na Studnicích - sjezd lesem na Kuklík je trochu akční, místy jsou ledové plotny, takže je potřeba brzdit s předstihem. Z Kuklíku pak Jimramovský okruh - super lyžování, žádné davy jako na hlavních magistálách. Stopa u Odrance luxusní jako nová, dále směrem k Jimramovu sněhu postupně ubývá. U Jimramovských Pavlovic už místy čouhá tráva a drny, ale stále se dají objet i na pěkných lyžích. Na druhé straně od Jimramova nad Věcovem zpět k Odranci už je stopa dost zafoukaná, ale stále projetá od lyžařů a bez problémů sjízdná jak klasikou tak bruslením. U sjezdovky v Roženeckých Pasekách se dá občerstvit, aktuální nabídka byla svařák a pivo :-)

Večer pak ze Studnic přes Rokytno dolů do NMNM. Zde už bylo znát, že se tu prohnala stáda lyžařů a stopy byly hlavně ve sjezdech dost rozbité - nahoře ještě uhlazené od plužení, což nevadilo, ale dole u NMNM už po dnešním tání rozorané. Ale koukám, že na trasu zrovna vyjela rolba, takže zítra už bude zase nejspíš OK.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Žďárské vrchy - Novoměstsko
Vloženo 9.2.2019 15:54
okruh cca 7km mezi Křižanovem a železnicí se stále dá, jen zbytky stop ale jede se krásně v nich i bez nich, sníh tvrdý se 2-3cm rozměklého, tedy přes den. Asi 6 stupňů a stále to drží, na 550 m.n.m je to paráda. Jen některé louky s náklonem na jih jsou špatné, např kolem silnice směr Jívoví. Hlína čouhá jen minimálně, skoro to bylo na jedničkové běžky.
Ostatní Vysočina
Vloženo 9.2.2019 11:55
Dnes ráno okruh u Kovářova. Stopa je udržovaná jen běžkaři. Je už dost rozbitá. Sníh byl přemrzlý. Dost foukalo, ale i vysvitlo sluníčko. Pěkně jsme se svezli s větrem v zádech. Bylo to fajn.
Železné hory
Vloženo 8.2.2019 21:30
5 km okruh u Vysoké u Jihlavy je v solidním stavu. Vetšinou tvrdý povrch, místy lehce ledovatý, místy vrstvička prašanu, zkrátka na bruslení dobré. Stopa na tomto okruhu je jen někde. Jinak ale další stopy v okolí Vysoké směrem Okrouhlík a Popice jsou vesměs dobré. Dnes večer bylo plánováno okruh upravit (srovnat zledovatělá místa). Zítra se na tomto okruhu pojede závod, ale pro veřejnost žádné omezení není, viz http:///www.lyzarskejihlavsko.cz
Jihlavsko a Telčsko
Vloženo 8.2.2019 16:03
Nad Hodonínem se dá běžkovat po parádních pláních.
Železné hory
Vloženo 6.2.2019 19:38
Dnes ze Seče Ústupek na Jezerkou kolem Prosíčky až do Krásného super stopa a paradni trasa doporučuji. Petr.
(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 2.2.: Zdravi. Nevíte někdo jak to vypadá se sněhem v okolí Seče? Diky za info)
Železné hory
Vloženo 5.2.2019 22:54
Večerní lyžování na Hamerském okruhu - stopy stále ve skvělém stavu, perfektně vymrzlé a rychlé. Stopy najeté i na skate, bruslení je možné i kdekoli na pláních, které opět promrzly a jsou pokryté vrstvičkou prašanu.
Žďárské vrchy - Žďársko

O oblasti

Vysočina neboli Českomoravská vrchovina je rozlehlé pohoří ležící mezi Čechami a Moravou. Je typická svým jen mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v ČR. Pro veřejnost nejznámější lyžařskou oblastí Vysočiny je okolí Nového Města na Moravě, ale pěkně lyžovat se dá i jinde.

Členění oblasti Vysočina