Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 14 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 23.4.2021 18:10
Nevíte někdo prosím, zda bude o víkendu otevřen kiosek na Promenádní? Díky.
Vloženo 23.4.2021 14:07
Na dnešek se ochladilo a napadly nám asi 2cm sněhu.To nám velmi zlepšilo především problematické zmrzlé sjezdy jako např. z Mořiny, z Hraniční nebo z Jezdecké.Stopy byly proto pomalejší, ale zase místa , kde bylo již méně sněhu, tak se zlepšila.
Na Smědavě bylo +0,5, oblačno , parkoviště prázdné.
Jel jsem ze Smědavy po Promenádní na Mořinu, sjezd k Panskému domu, po pravé straně k Pešákovně a po silnici zpět na Smědavu.
Stopy ze Smědavy po Promenádní až na Mořinu byly parádní, sjezd z Mořiny k Panskému domu bez problému, cesta k Pešákovně již jen místy 2cm sněhu, ale dá se jít po přilehlé louce vedle cesty.Jizerská silnice pro klasiku dobrá, sice asi na 3 místech je vidět asfalt ale jen cca na 5m, dá se objet po straně, takže není třeba přenášet lyže.Lyže jsem přenesl pouze mezi Panským domem a mostíkem pod Muzeem.
Jak se ptala Iva71 na trasu po Lasičí cesta-nad Hojerem-Rybí loučky-Houba-Zelený kámen.Já sám jsem v zimě ji nejezdil,ale když jedu na Pytlácké kameny, tak tam vidím stopu.Je to velmi hezká cesta jak pro kolaře , když se vracejí z Jizerky na Smědavu.Já sám po ní též chodím jednak když se vracím např.z okruhu po Velké jizerské louce, nebo občas jí projdu celou z Jizerky na Smědavu.Pěkné jsou jak pohledy ze spodu na Pytlácké kameny, tak dále stojí za to navštívit Rybí loučky a i skálu Houbu.Jediní nevýhoda této cesty je , že je celá ve stínu i v létě.
Určitě pokud by byla tato celá trasa projeta aspoň skůtrem se stopou v zimě, tak by to velmi rozšířilo další možnosti poznání Jizerek.
Snad napadne ještě dnes další sníh, tak přijeďte ne víkend na běžky.
Vloženo 23.4.2021 13:48
Dnes brzo rano ze stadionu. Celkem hloupe jsem si vzal skejty na vrstvicku cerstveho snehu. K Buku jsem v jednom miste citil, ze jedu po trave. Na Nove Louce jsem neprenasel (nepocitam silnici, ta uz je cista), ale kousek po ceste jsem pretapal. Na Blataku jsem prenasel, v Kristianove docela dlouhy kus. Vyhledem k tomu, ze klasici meli zapadanou stopu prostredkem, tak jsem se snazil nahoru na Rozmezi bruslit po okraji nebo soupazit a na Knajpe jsem toho mel dost. Kdyz jsem se vratil na stadion, tak byl urolbovany, i to kratke kolecko pres Velblouda. Tak jsem si ho jeste dvakrat dal a jel jsem domu. Rano na klasiku to mohlo byt dobre, sice bych si musel proslapnout zapadanou stopu, ale zaklad tam byl, moje chyba.
Dotaz Vloženo 23.4.2021 7:59
Honzo 1949, když jezdíváš občas i mimo hlavní trasy, nezkusil jsi někdy po Lasičí cestě pokračovat dál kolem Rybích louček na rozcestí Zelený kámen? Napadlo nás, zda by tady nešel uskutečnit turistický okruh po návratu z Pytláckých kamenů. Případně nevíš, jak vypadá Jizerská silnice? Minulý víkend to po ní ještě v pohodě šlo. A přes samotnou Jizerku - k Panskému domu to ještě půjde bez přenášení? Díky za jakékoliv info.
Zodpovědět
Vloženo 22.4.2021 23:08
Odpoledne k veceru z Moriny, po Promenadni, Smedavu, prudkym kopcem na Knajpu. Pekne stopy, taky necekane mezi Smedavou a Knajpou. Potom po primrzajici Kasarenske a po trati jiz50 zpet. Vsude zatim snih, ale.par mist mezi Morinou a Bunkrem, kde je to skoro vytate. Pred osmou skutr upravoval na sk8 Promenadni ...
Dotaz Vloženo 22.4.2021 19:50
Jak prosím vypadá úsek ze stadionu na Novou Louku? Jen na chvíli zítra odpoledne s dětmi. Je ještě dostatek sněhu, je to hodně rozorané - sjezd zpátky? Díky.
Zodpovědět
Vloženo 22.4.2021 13:36
Opět bezvadné lyžování a počasí.Na Smědave bylo +1,5, slunečno, slabý vítr.
Stopy díky Mírovi z kiosku z Promenádní bezvadné na trati Smědava, Mořina, dále po sojce okolo zastávky ( pohled do Slezka) našeho génia Járy Cimrmana- viz foto, dále po Jezdecké sjezd ( přimrzlé stopy) a po cestě pod Černým vrchem na Hraniční zpět.
Stále dost sněhu , tak jezděte.
10:52
11:30
11:34
11:35
11:37
11:37
11:42

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Dotaz Vloženo 22.4.2021 17:04
Ahoj. Ví někdo, jak to teď vypadá z Bílé Kuchyně na Oldřichov?
Zodpovědět
Vloženo 21.4.2021 15:17
Dnes skejtem později ( 09.hod.) od Bukovce. Přes Promenádní až na Knajpu.Zde pořád na verandě samoobslužné občerstvení. Ve stínu poklad přimrzlý ( Hraniční jako blesk) jinde na sluníčku jako vždy. Klasici to měli dnes perfekt.Míra z kiosku včéra večer se stopovačem celou Promenádní a dnes při návratu kolem 11.00 vytvářel krásnou stopu na cestě Pod Černým vrchem (mezi Hraniční Jezdeckou) viz.foto.Jemu velký díkec.👏
10:00
10:01
11:12
Vloženo 21.4.2021 14:13
Opět super lyžování.Vzhledem k tomu, že už jezdím denně skoro 5 měsíců vždy ze Smědavy, tak jsem dnes dal turistickou trasu.
Ze Smědavy k Zelenému kameni, na Předěl, směr Písčiny a po cca 300m doprava u značky Pozor státní hranice po vyjeté stopě na Velkou jizerskou louku do rezervace Rašeliniště Jizery.Poté courání po meandrech Jizery cca 3 km a poté zpět na Předěl, Paličník, Písčina a na Smědavu.Okruh na cca 2,5 hod.Slunečno a super pohledy na řeku a okolí.
Stopa od Míry jen na Černou Smědou a dále slušná stopa od lyžařů okolo Paličníku.I na hřebenu Paličníku cca 5cm sněhu a snad další dle rosničky ještě připadne.
Pro potěšení pár fotek z výletu.
Parkoviště na Smědavě prázdné , jen 5 aut, teplota dopoledne 6,5, slunečno.
Hlavně jezděte i v květnu.
10:07
10:40
11:01
11:07
11:17
11:18
11:29
11:35
11:36
11:37
11:52

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 11)

Vloženo 21.4.2021 12:05
V 7 z Bukovce strojni stopa az na Smedavu. Velkym kopcem na Knajpu, to uz byla lidska stopa. A stejne to bylo dal na Zdarek, Mari, Tocna, Kristianov. Az tam byla hola silnice. Pak nahoru na Knajpu zase lidska, ale urcite lepsi nez vzadu na jiz50.:) Pak uz svitilo slunicko a bylo to strasne pomale. Rano to jelo, ale sjezdy na zabiti. Jak to rozsekane zmrzlo, tak se neda pluzit. Vlasal pry take strojni stopa. Skate se da v pohode ke kiosku.
Vloženo 21.4.2021 8:13
Dnes 21.4. v 6 ráno. Ze stadaku k Blataku jela rolba a upravila na skate i klasiku. Od Blataku doprava ta silnicka vypluhovana, ale sjizdna a Studene udoli upravila zase rolba na skate. Od te krizovatky pod Kristianovem k hrazi Josefodolske zase vypluhovano, ale na skate uchazejici.. Evidentne OPS dostala za ukol vypluhovat tyhle dve cesty a prejezd mezi nimi utahla :) Na tech vypluhovanych castech ale stejne zustava snih (nebo spis led), nedokazou to stahnout uplne.. Hodne dobre prekvapeni dnes a hlavne momentalni napad se vydat po te vypluhovane silnicce a objevit upravene Studene udoli..
Vloženo 21.4.2021 8:00
Velký okruh z Nové Louky, původně v úmyslu skate, ale nakonec s úsilím tak ke Hřebínku, možná na Točnu a dále přes Máří na Čihadla a zpět směr Nová Louka přes Rozmezí už téměř bez šance - hluboké, mokré, úzké. Klasikou to jde ve vylítané stopě celkem dobře. Sněhu zatím dost s některými kritickými místy. Silnice na NL prohnutá, ale úzká s mantinely, takže se zvýšenou opatrností...
Vloženo 21.4.2021 7:31
Kolem poledne malý okroužek ze stadionu přes Blatný rybník, Studené údolí, pod Kristiánovem a zpět. Částečně za jemného vlahého deštíku. Sníh stále relativně velmi čistý. Vytáté místo u Blatného rybníka se rychle zvětšuje a jistě už dnes se znovu objeví vytátá místa u NL. Stopa Studeným údolím (projeta skútrem se stopařem - snad v neděli) nejsouc dostatečně projížděna lyžníky při vyšších teplotách nezadržitelně měkne a degraduje - jako ostatně všechny takové stopy. Konec sezóny (několikrát úspěšně odvrácen dubnovými přesněžkami) se nezadržitelně blíží... Kdy jindy jaro, když ne teď !
Vloženo 20.4.2021 23:07
Sice jsem nebyl dnes na Mari, ale uz v sobotu to tam bylo o pichani do asfaltu. Takze dneska uz urcite na prenaseni. A navic uplne neupraveny. Jestli chces jet, tak ze Smedavy nebo Moriny

(Odpověď na dotaz uživatele Tomas z 20.4.: Jak to prosim vypada ze stadionu v bedrichove a celkove okruh jizerske 50? Tradicne spatna mista kolem mari stale sjizdna? Diky)
Vloženo 20.4.2021 22:32
Dneska skate Morina - Promenadni - Knajpa - Cihadla a pres Smedavu zpet. Hodne mokry a uz se zacinaji objevovat mista s par cm snehu. Cestou zpet cca v 19:30 to projizdel skutr. Kasarenska neprojeta, ale celkem rovna. Knajpa Cihadla uplne rozorana - jenom na soupaz.
Vloženo 20.4.2021 14:25
Opět parádní lyžování ze Smědavy na Promenádní, Mořinu, Panský dům, k bunkru po Jezdecké a zpět po Cestě pod Černým vrchem na Smědavu.Na Smědavě +6, slunečno, parkoviště prázdné, silnice z Bílého potoka čistá.
Po včerejší silné bouřce okolo 20hod ani stopy, Míra z kiosku z Promenádní udělal pěkné stopy ze Smědavy po Promenádní na Mořinu a Hranční.
Sjezd z Mořiny k Panskému domu bez problému, ostatní nebylo přede mnou ještě upraveno ale stopa pro klasiku všude slušná.
Byly roky , kdy jsem skončil lyžování na konci února a taky na konci dubna.Letos to zatím vypadá dle rosničky, že bychom i v květnu si mohli dobře ze Smědavy zalyžovat.
Tak hlavně jezděte a neseďte doma.
10:58
11:21
12:20
12:36
Vloženo 19.4.2021 14:40
Dnes silnice na Jizerku beze sněhu.Ráno na park 3 st.C.Promenádní od 08.20 h po celé 2 hoďky pěkně přimrzlá.Jel jsem z Promenádní od bunkru vlevo po Jezdecké na cestu Pod Čer.vrchem na Hraniční. Skejtem se dá.Opatrně po přimrzlém sjezdu z Vlašáku.Pak přes soušskou na Kasárenskou.I po té se dá skejtem na Knajpu.Zloušel jsem pak k Čihadlům,ale tam už na skejt to nejde.Jenom klasicky. Není to tam uježděno na potřebné véčko. Zpět po Kasárenské s odbočkou na super Pašeráckou.Kde jel skůtr z kiosku je po móc pěkné na skejt. Rovněž pak celá Hraniční a Promenádní od kiosku zpět.Kasárenská vlivem tepla dřive odměkla.Klasická stopa už "turisticky" rozježděná. Ale celkem pěkný. Druhá foto Kasárenská.👍
9:01
9:17
Dotaz Vloženo 19.4.2021 11:08
Prosím, jak je dnes sjízdná silnice na parkoviště na Jizerce, není na ní led? Chtěla bych ještě vzít malé děti na běžky. Díky Věra.
Zodpovědět
Vloženo 19.4.2021 17:02
Byl jsem v neděli a byla projetá stopa ze stadionu přes Novou louku na Hřebínek (rolbou, ale jen 1 stopa na klasiku) + odbočka k Blaťáku + okruh 5 km "NYC" z Bedřichova. Sice už byla trochu rozježděná, ale lepší než v pátek, kdy byl projetý jen okruh.
(Odpověď na dotaz uživatele Alena z 19.4.: Prosím o zprávu, jak vypadají tratě z Bedřichova. Kam je nejlépe vyrazit? Děkuji.)
Vloženo 19.4.2021 11:27
Věro, nemusíte se bát, my jsme jeli na Jizerku včera ráno v půl osmé a naprosto v pohodě. Spodní část byla holá, trochu sněhu bylo jen na několika místech před Jizerkou, ale vzhledem k tomu, že bylo už lehce nad nulou, byl jen mokrý.
Vloženo 18.4.2021 23:37
Po stopách Honzy1949. Díky, Honzo, za skvělý tip z 11.4. - Jizerka -Pytlácké kameny - Zelený kamen - Smědava. Vyzkoušela jsem dnes a nemělo to chybu.
Vloženo 18.4.2021 23:19
Odpoledne z Hrabětic po sjezdování s dětmi...na louce již dost tráva s krtincema, projeto několik stop skútrem-zitra už to skoro nepůjde, k přehradě pěkný skútr-sněhu dost, po hrázi pěšky, cesta kolem chaty Věčného mlčení-pěkná stopa od lidí, nahoru slušná stopa, ale středem, tj. pár bruslařů ji rozjíždí, přes mhb k protržence, stopa ucházející,samoobsluha funguje,pak překvapení-strojová perfektní stopa, prostředek utažený sítí, nejlepší úsek, ke Knajpě již zase jen stopa od lidí, na Knajpě samoobslužný výborný čaj, dolů již krásně vymrzlé, pak skratkou od Blaťáku na 5ku, ta již dost odtává, za chvilku tam bude podklad, pak již mokrou kaší slalom mezi krtinci po louce z Královsky-to už nebude zítra sjízdné.
14:46
14:55
15:34
17:17
17:52
18:30

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 18.4.2021 23:08
Jizerka Mořina - Jezdeckou na Knížecí rozcestí - Cesta po Černým vrchem - Hraniční - Kasárenskou na Pašeráckou cestu, nad protrženku a zpět Hraniční na Promenádní. Skate. Nejhorší úsek na brusle je Cesta pod Černým vrchem. Nejlepší je Promenádní. Ale Pašerácká taky stála za to. Pán z kiosku ji záměrně udržuje krásně širokou 👍 Sníh pomalý, poměrně dost nasáklý vodou. Na dvou fotkách je Pašerácká, na třetí Hraniční.
Vloženo 18.4.2021 22:04
Dnes velké překvapení, děkujeme "ježíšku", že jsi splnil přání mnoha nadšenců a se svými saněmi si projel část Jizerek, a my jsme nelenili a jeli jsme ti ve stopách. prostě paráda, skol Marcela
Vloženo 18.4.2021 16:54
Po lockdownu okresu jsem ulozil fofrklacky do sklepa a nenapadlo me, ze bude jeste tuhle sezonu prilezitost je podruhe oprasit. Dnes provetrani od Bukovce po promenadni, super udusany povrch, kolem Knejpy ale rozmekle a vubec to nejelo. Kazdopadne snehu hafo kolem 80cm, takze pristi vikend to urco na svezeni po mokrem jeste bude, paradni konec dubna. Skol
Vloženo 18.4.2021 14:27
Dnes 3x na rozloucenou s vikendem v Bedove 3x zavodni trat. Uz to tece a zacina vykukovat hlina. je to spis na beckovy bezky. Clovek nepochopi proc jede rodinka s malymi detmi, ktere taha na hulkach, v protismeru...
Vloženo 18.4.2021 13:58
Na skate ze stadionu Bedřichov přes Kristiánov, Bíle buky, Točna, Hřebínek, zpět na stadion.
Po Blaťák stopa ( skútr) pro klasiku, tam odbočuje doprava, asi kolem přehrady a vrací se na Kristiánov zpět. Dále skúrt přes Bílé buky na Točnu. Celá tato část nevhodná pro skate - musí se soupaž, ale boří se hůlky o až 10 cm. Od Točny dobré pro skate i klasiku. Od Buku po "5km" - moc hezká.
Vloženo 18.4.2021 13:54
Stále paráda na horách.Na Smědavě mlha, + 2.Parkoviště obsazené jen na 30%.Málo lidí oproti sobotě.
Osmička na Paličník v pohodě pro klasiku turisticky, na bruslení to není , vedle stopy je cca 25cm sněhu.
Tak jezděte dále, sněhu bude dosti .
Vloženo 18.4.2021 13:11
Ještě foto k předchozímu prispevku
9:19
9:19
Vloženo 18.4.2021 13:04
Dnes ráno klasicky závodní pětka,na klasiku je to skutrem upraveno dále k Prezidentské chatě,i k josefodolské hrázi. Většinou dvě stopy,skate ne,uprostřed je to úzké či rozšlapané od pěšáků. Sněhu s opatrností na nové lyže,jen pozor při sjezdu od Jablonecké chaty,ve spodní části lehce koukal pískový podklad a blbě se to objíždí.
Vloženo 18.4.2021 8:49
Ahoj Pavle a Milane
Jen male echo ohledne upravy trati
Jsem jeden z tech skalnich a mrzi me to
Ale na petku dnes vyrazim, dal ne
Skol
Tomas
Vloženo 18.4.2021 11:54
Klasika.

(Odpověď na dotaz uživatele Ajka z 17.4.: Koblihson.... ahoj... skate nebo klasika? Chci rano vyrazit na scate.. diky za odpoved)
Vloženo 18.4.2021 11:54
Ahoj všem, také jsem včera využila podmínek a dala skate na 5km okruhu. Více km upravených trati by bylo super, ale na 17.4 je alespoň 5km bezva. Jen mě mrzelo, že jsou pěší tak sobečtí a museli se procházet po poslední upravené části, kde se ještě teď dá jet skate. Pri posledním okruhu už to bylo dost znát a tak jsem to vzdala. Je jen škoda, že lidi nepremýšlejí. Vždyť se mohou jit projít kamkoli jinam. Holt je asi třeba nebežkaře edukovat, protože oni nevnímají, ze dělají něco špatně. Krásný den všem a souhlasim s tím, ze alespoň na víkend by se ještě něco málo mohlo upravit, když jsou takové podmínky ;-)
Vloženo 18.4.2021 10:53
Pro klasiky- turisty: okruh osmička ze Smedavy přes Předěl na Palicnik a následně hrebenovka přes Zelené kameny, Pytlacke kameny a Jeleni stráň krásná prošláplá stopa, romantika se vším všudy jako v nejvyšší sezóně , vřele doporučuji , na hřebenovce 1 člověk ....
Vloženo 17.4.2021 20:47
Tak jsem sw hecnul a na top skate bezkach jsem jel ze Stadaku pres Hrebinek na Knajpu. Z Tocny celou dobu soupaz. Byla tam jedna stopa, kterou ovsem rozdupala skupina proti mne jdoucich teenageru, kteri se v ni tlacili na snowboardu (desna prdel). Dolu Kasarenskou na Smedavu, kousek po Jizersky a spojkou z Hranicni zpet na Knajpu . Kasarenska nahoru skate k odbocce na protrzenou, pak uz to neslo. Z Cihadel na Krostianov. nejhorsi usek na Rozmezi - tam je to fakt oraniste. Dole u Kristianova uz to tece, zitra uz to bude na prenaseni, to same u Blataku. A nakonec zpet na Stadak. Celkem 3 hodiny driny. Byl jsem vic jak o hodinu delsi nez v top podminkach v lednu. Skoda, ze v takovem prebytku snehu to nejde jednou utahnout!
Vloženo 17.4.2021 20:41
Smedava-Tocna-pouze klasika,lidi minimalne.od hrebinku se “dalo”trosku bruslit ale bylo to trosku mejdlo a stopy od pesaku a psi.nic dramatickeho.skoda te ne-upravy.
Jel nekdo z maliniku po kanale????
Vloženo 17.4.2021 20:14
Snēhu dost,bēžníkū téže.Stopy budou vyježdēné všude.Parkovištē na Jizerce narvané
Vloženo 17.4.2021 20:14
V jiném okrese v bílém království, sníh byl pěkný, šlo to i bez ratrakování, dobře se jelo, příjemné porochnění: Darrská - Jezdecká - Jizerská (u Pešákovny to ukazovalo nějak málo, jen 35 cm) - Černá Smědá - Smědava - Soušská.
Vloženo 17.4.2021 20:11
Dobry den,projedete v pohodē.Pred Jizerkou na silnici sníh,ujezdili jej ostatní motoristi.Jako obvykle parkovištē od rána plné.
Vloženo 17.4.2021 20:10
Jenom doplním-v komentářích s dnešním datem to možná nebylo řečeno-ze závodní 5 bylo možné klasikou dojet na skůtrem najetých stopách snad až na Královku,možná dál směr Hrabětice/to nevím,otáčel jsem u Prezidentské/ Děkujeme za stopy,rovněž tak ohleduplným pěším,kteří nešlapou ve stopách.
Vloženo 17.4.2021 20:01
Návrat do časů Krakonoše a lyžníků. Ranní pokus o skate z Bedřichova. První pokus přes Hřebínek, na Točně jsem otáčel, začínalo oraniště a to jsem z Krkonoš zvyklej na dost nepříznivé podmínky. Další pokus okolo Nové louky k Blaťáku, ani jsem k rybníku nedojel. Dojem zlepšila alespoň ta upravená pětka. Možná to během dne další nadšenci udupali a dalo se dojet dále. Nechápu, během lockdownu, kdy se tam pohybovalo 20 místních chalupníků hlídaných stejným počtem financů se upravovalo až se za rolbama prášilo. Stanné právo skončí, napadne sníh, úpravy jsou u konce. Ano, lesnická sezóna začala. Celou dobu jsem slyšel svištění řetězů pil a potkal jsem čtyři lakatoše. Fakt nešlo se domluvit, a během těch zbývajících pár týdnů alespoň o víkendech upravovat třeba tu padesátku? Sněhu je jak v některých sezónách v lednu. Absurdistán, Skol.
Vloženo 17.4.2021 18:48
Trasa z Bedřichova - Hřebínek - Točna - Kristiánov - Bedřichov. Super podmínky. Sněhu spousta, nahoře mezi Točnou a Kristiánovem to ukazuje 110 cm. Občerstvení na Hřebínku bylo zavřené. Cestu jsme zakončili 5 km okruhem v Bedřichově, kde je jediné místo, kde jsou strojové stopy. Na půlku dubna to je bomba!
11:13
11:13
12:10
12:10
Vloženo 17.4.2021 16:28
Nikdy by mne nenapadlo, že 17. dubna pojedu běžkovat do Bedřichova. Parkoviště Centrál v 8 hodin prázdné, na stadioně jsem potkal rolbu, jak jela nahoru. Moje chvilkové nadšení opadlo, když jsem zjistil, že upravila pouze 5 km okruh. No nevadí, dost už pamatuji, tak to bylo jako za starých časů. Dopoledne jenom pár lidí, skoro všichni s úsměvem, zdravili jsme se, žádná rivalita skate-klasika, staří-mladí, prostě naprostá pohoda. Úžasná zkušenost a vzpomínka na staré časy. Sněhu jako v lednu, samozřejmě to nebylo v tom neupraveném na žádný sportovní výkon. Místy s výhradami vhodné na skate, ale většinou spíše na klasiku. Mezi Točnou a Kristiánovem jenom na klasiku, dvě stopy a pak už jenom jedna. Po návratu kolem poledne parkoviště Centál i Maliník plné, u vjezdů fronty čekajících aut.
Po nekonečné době jsem mohl přes 3 okresy legálně zase na běžky. Ať si trhnou s tím hloupým a nesmyslným lockdownem! I ten nahoře se na to nemohl dívat, tak nám sněhovým šílencům přisypal. Díky! Tak ještě zítra a pak už by konečně mohlo být jaro.
Vloženo 17.4.2021 14:37
Opět bezvadné lyžování.Ze Smědavy po Promenádní na Mořinu, sjezd k Panskému domu, poté okolo Pešákovny na Jizerskou silnici přes Borkoviště a před kioskem odbočka k Černé Smědé a na Smědavu.
Silnice na Smědavu dnes ve špatném stavu , hlavně 2.třetina, snad odpoledne vyjede pluh na zítřek.
Dobrá zpráva je , že jsem potkal linkový autobus č.650 jak dopoledne tak i odpoledne na Smědavu pro lyžaře, kteří jej využívali.
Na Smědavě obsazenost cca 60%, teplota -0,5, bezvětří ale silná mlha.Dále byla mlha menší, nepadala, byl suchý vzduch.
Na Promenádní jsem potkal stovku lyžařů, kteří konečně vyrazili.Na bruslení dobré ,ale na klasiku nic moc, stopa od velkého počtu lyžařů byla velmi nepravidelná a široká.Sjezd po Jizerce v pořádku, je dost sněhu.Jizerská silnice má dvě stopy hlubší v prašanu, tak na klasiku to ujde ,ale není to na bruslení.Poslední část k Černé Smědé a na Smědavu asi nejlepší na klasiku, pěkná stopa.
Tak jezděte, je to jako uprostřed zimy.
12:09
12:09
Vloženo 17.4.2021 14:06
V 9 nastup, dostat se z Hrabetic na zavodni petku dobrodruztvi, at pres Jabloneckou nebo Presidenstkou, ale ten upraveny okruh to byla lahudka. Dojel sem jeste od Buku na Novou Louku a Hrebinek, udusany tak se da slusne jet, jen uzsi, tak skate rozumne, jel sem skate
Skoda, ze neni upraveno dal, Kristianov a na Rozmezi a Cihadla, pak Zdarek. Dolu Na Mari a Hrebinek
Snehu je hodne, dnes dopo i kvalitni, bylo to jak v plne sezone, skoda, skoda, lesnici nebudou minimalne tyden nic delat, myslim, ze to ani neni o penezich, byt bych rad prispel, ale o chuti a vuli neco flexibilne zmenit a udelat neco pro lidi
Samozrejme pribylo lidi, tlachajici dvojicky vedle sebe na uzkem profilu, pejskove ve stope, ale nechtel sem si to kazit
Dvema vrcholcum co me napominali na okruhu se omlouvam, vzal sem to do Bedrichova proti srsti, byt v te dobe bylo lidi malo
Zitra brzy rano, bude to drzet a nebudou davy
Skol
Vloženo 17.4.2021 13:18
Dnes v 11 h z Bedřichova 5 km kolečko strojově upravené, krásné svezení. Bylo obtížné namazat na to mejdlo. Teplota +1. Dala jsem klistr univerzal a smekalo i lepilo to zároveň. Přesto pěkné svezení.
Vloženo 17.4.2021 10:08
Jen vzkaz pro Honzu 1949....ta cesta od Jezdecké pod Vlašákem, kde se kříží s Knížecí, dále směrem na Hraniční je Cesta pod Černým vrchem, nikoliv Knížecí, což si v pár příspěvcích pleteš,.... ale to se stane, není smyslem poučovat. Jde spíše jen o to, že někdo pak čte o úpravě Knížecí a ta kolikrát od Václavíkovky upravená vůbec nebyla a končí právě na křižovatce s Jezdeckou. To samé s tím Cimrmanem, tam také žádný ofic. název takové cesty není (pokud je mně známo), ale vím, že tak nazýváš spojku z Promenádní (od bodu záchrány č.015) nahoru na Vlašák. Mějte se všichni fajn a užívejte jinak lyže !
Vloženo 19.4.2021 8:59
Ano, to mohu potvrdit - jel jsem to v pátek - upravuje se to skútrem.

(Odpověď na dotaz uživatele Roman z 19.4.: Jestli to zde z příspěvků chápu správně, tak nejlepší trasa na skate je z Mořiny přes Promenádní, Kiosek, Hraniční směrem na Knajpu odbočkou na Protrženku a zpět?)
Vloženo 17.4.2021 10:50
Na mapě Českého úřadu zeměměřického a katastrálního je Knížecí cesta od Hraniční.
Dotaz Vloženo 17.4.2021 10:39
Ahoj, koukam online, ze v Bedrichove jsou parkoviste uz vpodstate plna touhle dobou. Nevite nekdo, jak to je priblizne na Sousi a Morine? Skoda, ze to u Pralinky je uz zavrene (teda, vcera bylo, tak predpokladam, ze i dneska...). Diky
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 17.4.2021 10:32
Ahoj, byl prosim nekdo rano na Bedrichove? Koukam na parkoviste a je temer pkne, tak mam obavu jak bzde vypadat stopa na klasiku. Diky. Petr
Zodpovědět
Vloženo 16.4.2021 23:00
Ahoj, jen tu souběžnou s Promenádní
(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 16.4.: Honzo 1949, jak píšeš, že byla upravená stopa na Knížecí, myslíš jen tu část, co vede k Václavíkově studánce, nebo i tu souběžnou trasu s Promenádní, co je v mapě označená jako Cesta pod Černým vrchem? Díky)
Vloženo 16.4.2021 22:09
Pětka je upravená rolbou a bruslit se dá. Dál je upraveno skútrem a na bruslení už je to prý horší. Zprostředkovaně z důvěryhodných zdrojů.

(Odpověď na dotaz uživatele Dominik z 16.4.: Zdravím, dá se v bedřichově někde zajezdit i na skatu? nebo jen klasika? díky moc za odpověď, ráno bych eventuálně chtěl vyrazit :))
Vloženo 16.4.2021 21:46
Na Mořinu se dalo dnes na zimních pneu dojet víceméně dobře. Ten, kdo prozíravě minulý víkend přezul jako já, se cestou dost nahoru natrápí. Nejvíce dají zabrat serpentíny před Václavíkovo Studánkou (od tohoto místa je to ledová placka až k parkovišti) a pak výjezd z parkoviště. Na jeho druhé polovině je snad až 30cm sněhu, kde jsem zapadl minulý týden i se zimníma.

Co se týče Souše, tak tam jsem se byl cestou zpět podívat. Tam je cesta naprosto bez sněhu, dá se dojet až k Montánii. Od Montánie vede vyšlapaná stopa od lidí. Jako asi se to dá, vypadalo to znatelně lépe než naše dnešní stopa z Polska na Jizerku.

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 16.4.: Dobrý den. Jak to prosím vypadá s parkovištěm na Mořině. Dá se tam dojet s autem, bylo parkoviště plné? Děkuji za zprávu a zdravím, Martin)
Vloženo 16.4.2021 21:29
Na vikend na sluzebni ceste v Bedrichove (ze to jeste nekoho bavi tyhle papiry). Odpo se 7 letym synkem zavodni petka a krouzeni po stadaku - celkem dobry, trochu jsem se bal, kdyz to poustel ze sjezdu. Vecer 19-21 v hustyn snezenim “skatem” Stadak - NL - Kristianov a dal marny pokus na Cihadla (po 500m jsem to vzdal). Hecnul jsem se nahoru na Tocnu, kde jsem to nejak vysoupazil. Zkousel jsem i kus na Mari, ale neslo to. Z Tocny pres Hrebinek na NL uz dobrej skate. Nakonec v husty chumelenici tak nejak poslepu zavodni 5km (viditelnost tak 30cm). Skoda, ze to neni upraveny. Asi dostali lesaci noticky od Burese, aby jim tam nechodili lidi. Celkove snehu hafo, ale na skate makacka.
Dotaz Vloženo 16.4.2021 21:03
Zdravím, nejel jste někdo prosím dneska ze Souše? Jak to tam vypadá na klasiku? Je od lidí vyšláplá stopa? Díky za info.
Zodpovědět
Vloženo 16.4.2021 20:27
Hurá, konečně jsme mohli mimo okres. Dnes s dětmi z Jizerky Mořina přes Promenádní ke kiosku a zpět. Lepší sněhové podmínky jsme si nemohli přát. Na duben totální nádhera. Kolem poledne parkoviště na Mořině obsazenost asi 1/3, kolem 16 hod už slušně zaplněné. Silnice na Jizerku umydlená, celkem to klouzalo. Stopa na klasiku ze začátku projektá od lidí. Kolem poledne to projel pan z kiosku na skate a později na klasiku. To bylo super. Přispěli jsme na benzín v kiosku. Sníh dost lepil a nejenom nám. Sněhu dost. Nádhera!!!
Vloženo 16.4.2021 20:04
KONEČNĚ od 21.2. jsem se DNES do stopy dostala a nemusela jen smutně pročítat zprávy od ostatních! A nemělo to chybu. Na stadionu v Béďově jsem namazala na své staré kombi VR55 a ono to drželo fest a jelo jak ďábel. Nejdřív kousek vysoustružené pětky, pak nožní stopy k Buku, na Novou Louku a Hřebínek. Na Točně jsem se rozhodla pro Panelku a to bylo nejdůležitější, protože až na Kristiánov dvojitá klasický stopa od stopovače úplně luxusní, i kdyý samozřejmě trošku měkčí než od rolby, proto bylo dobře, že jsem jela na kombi a více vykrojené klasičky jsem nechala doma, širší lyže jsou stabilnější. Krásná projížďka 14:45 až 17 (se svačinkou a focením). Měřidlo na Panelce(viz foto) ukazuje 110cm, prý stále přibývá, říkají ti, co tamtudy projíždějí opakovaně. Myslím, že lesáci budou muset počkat, až ho bude méně. Klasiku ve stopě jezdí teď i bruslaři, aby se dostali dál než na NL :-)
14:42
15:57
16:16
Vloženo 16.4.2021 17:21
U Buku i na uzke brusleni, nula (asi stupnu), 12-15 novyho
(Hlášeno cca v 15h od neznámého lyžaře, jehož MMS mi přišla do mailu :-)
Vloženo 16.4.2021 16:32
Ráno v 8:30 Bedřichov-NL-Hřebínek-Točna-Bílé Buky a zpět do B. Po ránu slušná stopa od lyžařů. Od Točny k Bílým Bukům jsem stopu prošlápl a potom rychle zpět, abych stihnul bus v 11 hod. Se zvyšující teplotou se stopa začne mydlit a mazání bude složitější. Krásné lyžování jak za mlada!
Vloženo 16.4.2021 16:28
Tak by mne zajimalo kolik prace za ten tyden lesy Cr udelaly,?!! Vcera i dnes jsem na ne myslel - snehu mraky a vsichni se tluceme na 5ce. 6tydnu jsme cekali na zazrak jestli snih vydrzi. Zazrak se stal - dokonce spustu snehu napadlo. Bohuzel jsme v realite CR ...pro lidi neni potreba udelat nic. Naopak je potreba ukazat kdo je tady panem!!
Vloženo 16.4.2021 16:04
Ráno v 8:30 B.-Hřebínek-Knajpa-Kristiánov-B. Přes 20 cm nového sněhu, z Bedřichova jen jedna klasická stopa, jak za starých časů. Vedle byly stopy nějakého skejtaře masochisty, který to vzdal až mezi NL a Hřebínkem. Ale bruslaři nepřišli zkrátka, závodní pětka byla upravená rolbou. Hřebínek zavřený. Žádná problematická místa u Krásné Máří kvůli sněhu samozřejmě nebyla, naopak zimní pohádka a v ní jen jedna stopa nejvyšší kvality, kterou udělali lyžaři přede mnou. Sice neměla takový skluz jako tvrdá strojová stopa, ale o to vůbec nešlo.
Jenže - dobrého asi nesmí být moc, jinak bychom si ho nevážili. Před Čihadly jel naproti skútr Horské služby s přívěsem pro zraněné, ale prázdný. A ten bohužel stopu zničil. V udusaném sněhu za skútrem se špatně tvoří stopa, navíc to ujíždělo do stran, takže dál až po Kristiánov byla proměnlivá stopa od pěkné až po oraniště. (Pro skejtaře samozřejmě nepoužitelné.) Knajpa zavřená, byla Sám Obsluha, ale čaj už studený. Za Kristiánovem další překvapení: sníh udusaný jako od 2 skútrů vedle sebe, 3 klasické stopy proměnlivé kvality a všechny 3 rozšlapané pěšáky a psy. Nevím co se dělo.
Vloženo 16.4.2021 14:36
Ze Smědavy dnes parádní lyžování.Díky Mírovi z kiosku z Promenádní nám i na klasiku po obědě udělal stopy na Hraniční, Promenádní až na Mořinu a poté přes Cimrmana na Jezdeckou a Knížecí.
Jak už psal jiný kamarád, tak by se mělo Mirkovi přidat na benzin za bezvadnou úpravu.
Na Smědavě -1, bezvětří, uklizené parkoviště, silnice upluhovaná.
11:58
13:06
Dotaz Vloženo 16.4.2021 12:32
Prosím .Jak to dneska vypadalo na Smědavě a okolí ?Děkuji .
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 16.4.2021 10:15
Jak to prosím dnes vypadá z Bedřichova? Uvažujeme odpoledne buď o okruhu Hřebínek-Olivetská nebo okruh přes Bílé Buky a Kristiánov - klasikou, turistické tempo. Byl tam někdo dopo? Není čistě náhodou občerstvení Hřebínek na víkend otevřené? Díky předem za info.
Zodpovědět
Vloženo 16.4.2021 9:19
horké info ..... ujetý stadion a pětka :-)....
Dotaz Vloženo 16.4.2021 13:16
Zdravím, také se chci zeptat jak to teď aktuálně vypadá na Smědavě a okolo. Případně zda jsou otevřené nějaké kiosky ještě, knajpa? Dekuji
Zodpovědět
Vloženo 15.4.2021 17:43
Skate kolem poledne Jizerka, Smědava - už hodně zapadané, včetně Promenádní, a sněží a sněží dál. Lyžařů ne dost, aby se to projezdilo. Mizí i stopa. Romantika, ale také pěkná dřina. Sladké tajemství – na polské straně, Orle – Jakuszyce – Orle, dnes ráno nejspíš urolbováno, paráda jet v pevné stopě, která drží lyže, a bruslit na sněhu, který se neboří... Kéž by se to ještě podařilo na české straně. Rozhodně by to dávalo v současných podmínkách větší smysl než těžba dřeva, že? A lyžaři by byli vděční. Skol!
Vloženo 15.4.2021 17:43
Ahoj. Dnes opravdu jak uprostred zimy. Jel jsem ze stadionu-N(u Blatnaku nutno par metru presnest) - Kristianov (take nutne par mprenasenei nebo objeti) - cihadla-smedava-knejpa-hrebinek-olivetska hora-stadion. Vzhledem k huste chumelenici asi vsechna zminena mista bez snehu budou dnes jiz pod snehem. Rano v zapadanych stopach jak snehoborec, k poledni uz to dost lepilo. Ale opravdu luxusni podminky na polovinu dubna, urcite ackove lyze. Skate vzhledem k nove nadilce bude asi obtizny
Vloženo 15.4.2021 15:47
Z Pekla klasikou - 3 °C, sněžení a výše i vítr, stopa znatelná, ale zapadávala.Mazal jsem Swix VR 50 fialka ,do kopce držel, čím výše a sušší sníh trochu lepil. Jel jsem na Knajpu a Kasárenskou(dobré i na skate) pak Pašeráckou na MHB tam 3 horší místa + 1 ve stoupání (jde objet) zpět k Pařízk. kříži a dolů k Hájence na Pekle.
Sněhu dost i na Áčka. Lidí jsem potkal asi 10. Trochu Hančovina , ale na 1/2 dubna naprostá spokojenost :-)
Vloženo 15.4.2021 15:40
Dnes na Smědavě před polednem -2,5, chumelilo jako o Vánocích, i foukalo.
Na Promenádní stopy držely, bylo více lyžařů-potkal jsem jich 15.Zpět od bunkru přes Jezdeckou a Knížecí na Smědavu stopy zmizely pod novým sněhem a byl silný protivítr se sněžením až na Smědavu .
Jinak na čerstvém sněhu to jelo dobře , nelepil a kloualo to slušně.
Na parkovišti na Smědavě jen 5 aut, tak jezděte, je opravdu na horách zima.
Vloženo 15.4.2021 14:15
Od Mořiny skejt (parkoviště prázdné) ráno v 7.45h., -4st.C.,Promenádní ,u bunkru na Vlašák, Pod Černým vrchem,soušská až Knajpa a Čihadla.Při zpáteční odskočení na Pašeráckou a od kiosku ještě pytlík jezírko Černá Smědá, Smědava, kiosek a po Promenádní zpět. Mísky drobné sněžení, ke konci po 10- té trochu přidalo i s větrem. Poděkování, nadšenci z kiosku, panu H, který se svym skůtrem vyřízl ve středu večer klasikářům krásné stopy po celé Promenádě, od kiosku k jezírku Černá Smědá, Smědava i stoupání zpět ke kiosku.Samozřejmě to vzal i domů po Hraniční,část Kasárenské,po Pašerácké k protržce. Stálo by za to přispět na benzín.Slyšel jsem že za okénkem na chatě Po Bukovcem (Mořina) je nějaká pràzdná lahev.Zeptat se tam.Dobrovolnosti se meze nekladou. Díky za tu úpravu.Jináč bruslením po většinu úseky z Jizerky k Čihadlům uježděno. Po dnešním sněžení hojně jezděte ať to je zasejc pěkně ujeto. DÍK.👏
Vloženo 15.4.2021 13:27
Dnes ráno Bedřichov - Hřebínek - Knajpa- Kristianov - Bedřichov. Výborné podmínky na skate, A-čkové lyže bez problému. Přenášení jen na Kristiánově a dole u rybníka. Před Točnou bylo asi 1,5 km na 10 cm novém sněhu, který nebyl ujetý. Povrch na skate lehce hrbolatý, ale pořád velmi dobrý.
Určitě by to stálo za úpravu, po technice Lesů ČR ani památka, takže moc nevím, proč se to už neupravuje. Peníze lze vybrat na samolepkách, o víkendu bude plno.
Skol!
Dotaz Vloženo 15.4.2021 19:58
Nevíte prosím, jak to vypadá z Maliníku po kanálech a dále přes Závory a Olivetskou horu na Hřebínek? Není to někde protažené?
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 15.4.2021 17:32
Chtela bych se zeptat jestli nekdo jel z Maliniku po kanale smer za prehradou.Da se??nebo neni snih a lepsi z Bedrichova?Dekuji
Zodpovědět
Vloženo 15.4.2021 9:45
Podvečerní svezení z Nové Louky kombinovaně přes Hřebínek, Točnu, Máří, Čihadla, Rozmezí, Kristiánov. Sněhu relativně dost, trasy čisté, ale přirozeně hrbolaté, díky absenci úpravy. Stopy na klasiku celkem vylítane ale většinou jsou. Na několika málo místech přenášení, především na Kristiánově (cca 70m). Celkově pomalejší ale dobré svezení s opatrností na A, ale spíš B lyže. Silnice na Novou louku průjezdná celkem dobře - asfaltové koleje, na pár místech souvislé, při vyhýbání pozor na hlubší krajnici.
Vloženo 15.4.2021 0:27
52 km "na pohodu" (s několika občerstvovačkami, obědem a kocháním se krajinou) 11.40 - 19.50 z Bedřichova po stopách Jizerské 50. Dole přimrzlé, nahoře měkké s hlubším sněhem. Mazala jsem (trochu historický) vosk SKIVO červený a fialový na combi běžky, ale první půlku mě to do kopce vůbec nepodrželo, furt jsem musela bruslit, takže i pro zdatnějšího amatéra (tím myslím sebe :-) docela makačka. Lepší to bylo až z Jizerky po připadnutí cca 3-5 cm sněhu, to už jsem mohla do kopce i klasikou. Jinak konečně po měsíci zákazu pro mě zase nádherný den. Počasí jak jinak aprílové (slunce, mraky, vánice), ale neskutečný relax. Lidí jak šafránu, parkoviště u stadionu poloprázdné a jak jste mě tu strašili, že je všude zavřeno, tak dnes minimálně fungovala "Sám obsluha" s čajem a sušenkou na Knejpě, dále Lukášovo velmi vstřícné okénko v Chatě pod Bukovcem (u parkoviště na Jizerce) a také skvělý kiosek na Promenádní... Ještě určitě pojedu a vy jeďte taky, stojí to za to :-)
Jen je škoda, že už se teď do Bedřichova z Prahy nedá dobře dostat autobusem...
Dodatečný dík všem za užitečné informace (zejména Honzovi 1949, kteréhož otužilce nelze v Jizerkách přehlédnout), Jizerské o.p.s. za úpravu tratí v sezóně a dalším nadšencům, co protahují i teď. SKOL!
Vloženo 14.4.2021 22:42
Dneska od 6 do cca 9 Sous - Smedava - Bunkr - jezdecka - Knajpa a zpet. Promenadni super - upraveno skutrem. Jezdecka a u Bunkru hlubiky tupy pomaly snih - bylo to na silu. Podobne podminky jako zacatkem ledna
Vloženo 14.4.2021 22:24
Dnes jsem jela skate zde: Jizerka - Promenádní - Černá Smědá - Předěl - Paličník - Smrková cesta - Smědava - Jizerka. Promenádní skvělá - na skate i klasiku, od Černé Smědé pouze lidová stopa, povětšinou ale slušná. Na poslední úpravu rolbou napadalo 10 čísel (na tvrdý podklad), tedy bruslit se dalo, ale bylo to na morálku a rychlost jízdy odpovídala velmi zachovalému osmdesátníkovi. Po rovině a z kopce soupaž. Od Smědavy zase perfekt. Sněhu je stále dost. A silnička na Jizerku dnes byla holá. Pro tento rok krásné rozloučení. Pac a pusu. :-)
Vloženo 14.4.2021 20:34
Přehrada na Nise - Hřebínek - Máří - Kneipa - Smědava - Kiosek Promenáda - Smědava - Kneipa - Kristiánov - Nová Louka. Skate, občas bolest v hlubším, čerstvém sněhu, občas soupaž v mnohdy překvapivě dobře jedoucích stopách vyšlápnutých od lyžařů. Romantika, k tomu sice námaha, ale stojí to za to! Tak neváhejte a vyražte.. Několik míst třeba přenést, ale s trochou opatrnosti jsem vše to odjel na A lyžích beze šrámu. Příjemný skate byl však jen kolem Smědavy, před tím také z Gregorová kříže na Hřebínek, jinak to uježděné není. Nebezpečné místo je na sjezdu z Točny na Hřebínek, dole vykukuje asfalt. Přenášení asfaltu také v Kristiánově a u Blatného rybníka. Asfalt taky leckde vykukuje v okolí Máří, ale jet se dá. Mrzí mě místa, kde je stopa od lidí vyšlápnuta veprostřed široké silnice. Např. u přehrady na Nise a u Kneipy. Proč? Nelze tam bruslit bez jejího ničení.. Užívejte dozvuk zimy. Skol!
Vloženo 14.4.2021 20:22
Dnes od 10 h trasa Jizerka-kiosek-Černá Smědava-Smědava-Protržená-Soušská silnice-Smědava-kiosek-Jizerka. Podmínky po vyjetí z parkoviště na duben dobré na klasiku a výborné na skate. Po dnešní úpravě skútrem bych ale řekl skvělé i na klasiku! A přitom na to stačí jeden nadšenec se skútrem, který vytvořil super podmínky na cca 30 km tratí! Myslím, že by se kompetentní pánové mohli zamyslet (a to hlavně třeba na Šumavě a v Krušných horách), že není třeba vždy hned vše ukončovat, ať už kvůli sněhovým podmínkám, LS ČR a nebo nedostatku financí, ale třeba jen zmenšit rozsah úpravy a nebo použít skútr. Není vždy nutná drahá a dotovaná úprava rolbou, ale jak ukázal dnes pán se skútrem, stačí nadšení a nesrovnatelně menší náklady. A i tak se dá zachránit desítky kilometrů tratí, pro jinak ostatními již odepsanou sezónu. Děkujeme ještě jednou za to, co pro nás vytvořil!
Vloženo 14.4.2021 20:20
Z Bedřichova přes Krásnou Máří na Kneipu a přes Kristiánov zpátky. Až k točně protažená stopa na skate, výše pak prašan a vyšlapaná stopa od lyžařů na klasiku. Na Kristiánově na louce vytáté. SUper svezení.
Vloženo 14.4.2021 19:03
Dnes parádní 2 hodinový okruh.Ze Smědavy po Kasárenské na Knajpu, horem na Čihadla a Rozmezí ,poté odbočka na Sněžné věžičky (pro mne 2.nejoblíbenější místo po Pytláckých kamenech) a z věžiček panenským sněhem jsem udělal pro lyžaře stopu přes Jesličky(viz foto) na sedlo Holubníku.Přes Bílou smrt na Žďárek, Knajpu a okolo Jizery sjezd na Smědavu.
5cm nadílka prašanu pomohla zahladit smrzlé nerovnosti po neděli všude.
Kasárenská až na Rozmezí vhodná na skate i klasiku, přes Sněžné věžičky příjemná procházka pro pohodáře, sjezd z věžiček do sedla Holubníku opravdu paráda.Ze Žďárku na Čihadla jen pro klasiku,není úprava na skate a poté až na Smědavu pro skate i klasiku.
Pro příznivce hor , kteří když mne potkají a říkají mi, že se jim líbí mé fotky a i pro ostatní přidávám vice dnešních fotek pro potěšení.
Na Smědavě jen 10 aut, teplota -1, i chvílemi ńa cestě sluníčko, prašan jako uprostřed zimy, tak hlavně jezděte .
11:49
11:50
11:50
11:50
11:50
11:51
11:55
11:59
12:01
12:03
12:04
12:06
12:06
12:13
12:15
12:15

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 16)

Vloženo 14.4.2021 16:10
nástup Václavíkova studánka, hned u silnice. Stopa až na Jezdeckou prošláplá od lidí. Tento úsek na klasiku super, na skate dřina. Dále po Knížecí na Hraniční. Tento úsek vhodný spíše na skate, stopa plytká po stranách, ale dalo se. Od Hraniční přes Kůrovec, Kasárenskou a Pašeráckou až k protržence - tento úsek projetý skůtrem se stopařem. Ujíždí to chlapík, co má kiosek na Promenádní. Z protrženky na mariánskohorské boudy a dále na čihadla stopou prošláplou od lidí (tento úsek na skate je trápení). Z čihadel na rozmezí a dolů na Kristiánov, tady vytátá dvě místa, která se dají objet po louce. U Blaťáku vytáté misto cca 2 metry. Pak do Bedřichova na stadion. Z čihadel až dolů na stadion ideál na skate... dole z Nové Louky na stadion úplně super, na áčkové lyže... sjezd od Buku lepší a bezpečnější protisměrem... je tam lepší stopa a více sněhu... na 14.duben podmínky parádní... jako by byl leden... o víkendu bude na Bedrichově plné parkoviště.... skol
Vloženo 14.4.2021 15:45
Čecháček mě inspiroval a vyrazil jsem z točny na sedlo Holubníku, Černou horu a Sněžné věžičky, poté na Rozmezí, Knajpu a Jizeru, sjezd zpět slalomem mezi stromy. Přes Máří zpátky. Od Gregorova kříže přes Závory do Rudolfova částečně vypluhováno, ale krom sjezdu dolů na pár místech v klidu. Od Hřebínku držel červený Swix. Turistika par excelence
Vloženo 14.4.2021 0:09
Po pěti týdnech konečně na sněhu ! Celý den v Jiz. horách. Z Jizerky různé okruhy, stopy většinou vyšlapané od lyžařů, někde úprava pro skate. Všechno dobře sjízdné. Lyže se šupinami, zasloužilé, se všemi vosky, které na ně byly kdy naneseny (v letošní sezoně nebyl zapotřebí žádný). Vůbec se nelepilo, kupodivu jely i dolů (u nás z ročníku 1955 už nejde o rychlost, ale o radost že svezení a krajiny). Nádherné výhledy, od Paličníku na Krkonoše. Prašánku tak akorát, počasí ideální.
Po nesmyslných zákazech skiareálů a běžek mimo okres dnešní den neměl chybu.
Kdo můžete, vyjeďte. I bez upravených stop je možné si v polovině dubna parádně zalyžovat.
Vloženo 14.4.2021 0:00
Po pauze kdy odtál sníh na Luži a mohl jsem mimo okres... naprosto supr na duben, klidně na jedničky lyže..ze Souše klasicky, stopa spíš na soupaž, po obědě již dole nedrželo ani V55, ale tak od půlky dobrý. Na Promenádní kiosek otevřen- příjemné překvapení. Na skate by to bylo na Promenádní lepší, jinde samozřejmě klasika byla správná volba, stopa nic moc, nicméně jsem lehce přejel tekutým klistrem a překryl tuhým a drželo to i na ledovaté stopě skvěle, cesta pod Černým vrchem zase soupaž. Ze Smědavy do kopce, a když už turistika tak až na vrchol Jizery...na vrchu již prašan... krásný sjezd na Knajpu, pak Bílou smrt-Černou horu-Sněžné věžičky... nejlepší stopy na klasiku, pouze 2-3 lidi přede mnou 🙂
13:26
15:33
15:48
16:43
17:05
17:06

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 13.4.2021 23:54
Vecerni parada : Jizerka - Kiosek - kousek Kasarenska - Paseracka - Protzena prehrada a stejne zpatky.
Cely to bylo nekdy vecer projety od skutru, kterej snad tahnul za sebou rolbu:)
Vloženo 13.4.2021 23:30
Dnes super, do soboty 17.4. budou dobré podmínky.
Vloženo 13.4.2021 23:10
Přátelé dneska totální parada. Vezmu to od začátku. Sous az Smědava castecne upravenoy sněhu už méně, ale dva dny to jeste pujde. Čím vejš, tím víc sněhu. Pak jsem to vzal nahoru na Pytlácké kameny. Tam jsem jel úplně sám cca metr sněhu. Predemnou vyjeta stopa (diky za to, jinak bych snad nedojel). Od Jizerky na Kiosek (prej otevreno az do neděle) parada. Snehu uz take min , ale par dni to pujde. Nejvetsi bomb byla pripojovacka od Kiosku zpet na Souš. Velka parada, upraveno.
10:32
11:30
11:30
13:06
Vloženo 13.4.2021 22:38
Skate. Souš, Hraniční, Promenáda k Bunkru, pak zpět a spojovačkou na Knížecí - Cesta pod Černým vrchem, kousek na Kasárenskou a zpět Souš. Na skate byla nejlepší Hraniční - Promenáda, případně od Smědavy na Promenádu. Soušská ucházející. Chce to ještě projezdit... hlavně tu Knížecí-Cesta pod Černým vrchem, která je i na klasiku na prd, protože nikdo není schopen prorazit jednu stopu u kraje. Jako je třeba na Promenádní.
Vloženo 13.4.2021 21:35
V 10.30 z Mořiny, Bunkr, Promenádní, sněhulák, Smědava, Knejpa, Číhadla, Rozmezí a zpět přes Knejpu, Kasárenskou, Kůrovec, Jezdeckou. Sněhu dostatek, na B lyže s rezervou, stopa špatná až žádná, ale jako výlet/turistika na běžkách moc fajn. Málo lidí. Na parkovišti v Mořině plno místa. Silnice dopoledne s ledem a sněhem, určitě na zimní gumy, večer už suchá. Nedokázal jsem namazat, nejdřív to hrozně klouzalo (V45), pak jsem domazal (V55) a zase se to hrozně lepilo, odpoledne už tak moc, že jsem postupně seškrabával. Neměl by někdo radu, co fungovalo v těchhle podmínkách? Díky.
Vloženo 13.4.2021 19:00
V 10 z Bedřichova přes Novou Louku a Kristiánov na Knejpu... a pak zpátky přes Máří. Klasika v pohodě, skate už horší. Kolem Máří už skoro nebyl sníh (jen co dopadlo včera - cca 10 cm). Nikde žádné občerstvení, ani samoobslužné... Ale na půlku dubna výborný!
Vloženo 13.4.2021 17:46
V 8.30 z Jizerky od Bukovce.Na park 3 auta.-3 st.C, na Promenádní 5cm nového.Jel jsem skejt jako první přes vlašák na cestu pod Černým vrchem,Hraniční, až na Knajpu.Na Kasárenské cca 5-10cm nového.Ale dalo se.Při zpáteční již od soušské silnic přibylo více skejťáků.Clacici si po Promenádní razili svojí stopu /turistickou/ spíše úzkou, ale na půlku dubna dobrý.👍
9:00
9:09
Vloženo 13.4.2021 15:53
Dnes v 10h ze Souše. Cesta od Souše nahoru na Knížecí cestu je ujetá s 5cm sněhu, nikde vytáto, bezpečný sjezd. Knížecí od Václavíkovy studánky proražená jedním úderníkem, Promenádní ujetá skůtrem pro bruslení, reziduální stopa dobrá. Sjezd od Kakrdy k Pyramidě je vyfoukaný, místy kouká hlína, ale zatím v pohodě. Jizerská silnice je špatná, u Borkoviště leze asfalt, radši to jeďte Promenádní. Soušská silnice má jednu klasickou stopu. Sníh spíš pomalý, na klasiku fialové variace.
Vloženo 13.4.2021 14:13
Opět bezvadné lyžování ze Smědavy .Na Smědavě teplota -1, bezvětří, občas i sluníčko,parkoviště prázdné jen další 2 auta.Silnice na Smědavu čistá.
Na trati přes Promenádní na Mořinu a Hraniční upraveno od skůtru na bruslení, ostatní trasy od bunkru na Jezdeckou a Knížecí projeté jen od lyžařů.
V této oblasti napadlo jen 5cm sněhu, je suchý, klouže dobře.¨
Jen chybí lyžaři, na trati jsem potkal jen 8 lyžařů.Na parkovišti jsem potkal 2 lyžaře z okresu Ústí, tak všichni vyražte a užijte si bezvadné podmínky
Škoda, že všechno neprojede aspoň skůtr a neudělá stopy na klasiku.
11:30
11:49
Vloženo 13.4.2021 8:33
2km závodní upravenou, 14cm nového, Hančovina od lidí
Vloženo 13.4.2021 21:35
Ke zprávám úterních lyžařů doplním jen historické zkušenosti. Jako řidič, který na sněhu jezdí nerad, preferuji jednoznačně parkování na Souši před Jizerkou, silnice je tam širší a stoupavý úsek kratší. Silnice na Jizerku byla v sobotu ještě holá, ale od té doby sněžilo. Jizerka má zas výhodu, že tam jezdí asi víc lyžařů než na Souš a parkoviště je hned u stopy, takže volba skate/klasika se dá udělat až tam. Do oblasti Předělu/Paličníku může v této chvíli jezdit málo lyžařů a může to být v čerstvém sněhu makačka, kdy by 25 km znamenalo určitě větší úsilí, než 30 km běžně :-) Ale dle podmínek se dá operativně změnit plán a zůstat v oblasti mezi Jizerkou, Smědavou a Souší, přestože jinak je Paličník podle mě nejkrásnějším místem :-)

(Odpověď na dotaz uživatele Andy z 12.4.: Ahoj lyžaři,
ve středu se chystám že Souše či Jizerky na Smědavu, Paličník a zpět. Obvykle jezdím přes 30 km skate. Tahle trasa má kolem 25. Je to v těchto podmínkách ještě reálné nebo už by to bylo dlouhé trápení? :-) Doporučujete skate nebo klasiku? A jak to vypadá na silnici? Gumy už mám žel letní (letos tedy evidentně předčasně), řetězy samozřejmě v kufru a na sníh jsem z Vysočiny zvyklá. Ale předpokládám, že start ze Souše bude v téhle konstelaci asi bezpečnější varianta než silnička na Jizerku. Nebo je to obojí v pohodě?
Díky.
Andy)
Vloženo 13.4.2021 15:31
(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 13.4.: Jak to prosím vypadá dnes ze Stadionu na Novou louku, event. na Hřebínek, případně jestli se dá i přes Olivetskou? Jen na vyvětrání se synem, klasikou, žádné sportovní výkony. Je to na jedničkové skinové lyže? Díky.)

Vcera vecer Nova Louka - Kiosek - Tocna - Kristianov - Noca Louka

Jet se urcite da. Stadion-Nova louka snehu dostatek (vcera vecer asi 5 cm noveho). Na brusleni tezsi teren, na klasiku stopa velmi ruzne kvality. Mezi Novou Loukou a Gregor. krizem vypluzeno, ale snehi dost a funguje to jako uprava a da se jet bez problemu, dale na Hrebinek v pohode. Tocna-Kristianov - pod novym snehem zmrzle rozbite stopy. Na meridle 90cm.
Snehu dost, ale pozor na mista, ktera jsou tradicne vytata (ze Kioskem, Kristianov). Je to sice prikryto novym snehem, ale pri zaberu se lyze dostane na asfalt.
Dotaz Vloženo 13.4.2021 13:25
Dobrý den, je ještě dobré svezení skatem ze Souše nebo z Václavíkovy studánky směrem ke Smědavě nebo ke Knajpě? Není to trápení? Díky.
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 13.4.2021 11:34
Dobrý den, prosím dal by někdo krátkou recenzi, jaká je situace pro klasiku? Ideálně z Bedřichova. Moc rád bych se rozloučil s letošní krásnou zimu, tak ať to má úroveň. Za Vaše reakce předem moc děkuji :-)
Zodpovědět
Vloženo 13.4.2021 1:09
V pět odpoledne jsme dali kolečko Jizerka (Mořina)-Jezdecká cesta-Kůrovec-Knajpa-Smědava-Jizerka (Promenádní cestou). V okolí JIzerky na skate ještě docela příjemné, ale nahoře na Knajpě už bylo napadáno přes 10 cm sněhu a dál sněžilo, takže lyže už se nepříjemně bořily.
Vloženo 12.4.2021 22:08
Z nove louky na skate pres Hrebinek ok, jen pozor Tocna, Ptaci kupy a Tetrevi boudy je misty pod novym snehem asfalt
(Odpověď na dotaz uživatele Bubeniczek z 12.4.: Skol, byl dneska někdo Bedřichov a Nová Louka? Jak to tam vypadá na skate? Dalo by se třeba zítra k ránu? Koukám, že celé odpoledne dnes sněží... Díky)
Vloženo 12.4.2021 22:04
Dnes kratky okruh na Jizerce odpoledne,parkoviste poloprazdne,stopa slusna,na skate to take slo,obcas nahrnury zmrzly snih pod novym nic moc.ale zatim nebyla moc vysoka vrstva noveho snehu.
Vloženo 12.4.2021 13:56
Parádní lyžování.Na Smědavu jsem dorazil v 11hod, byl jsem sám na parkovišti, jen v 13 hod tam dorazil pluh.
Teplota -1,napadl do 11hod jen 1 cm sněhu, tratě po včerejší oblevě zmrzly, stopy na klasiku drží a s malým množstvím sněhu klouzaly bezvadně, takže na klasiku to byla paráda.Horší je to na bruslení, některé úseky jsou rozryté a zmrzlé po včerejšku.Jinak stále chumelí i když ne silně.
Uvidíme kolik sněhu napadne do zítra.Menší nadílka bude přínosem.
Vloženo 12.4.2021 11:46
Rano 7-9 Sous - Smedava - Promenadni - Jezdecka - Kasarenska - Knajpa a zpet na Sous. O rad rychlejsi nez vcera odpoledne. Stopa na vetsine mist tvrda. Na skate taky OK, ale par mist rozrytych. Na Kasarenske udelal skutry dost koleje, takze dolu skate dost o hubu. Jinak nahore mrznouci mlha, dole dest, ale pri odjezdu zaclo snezit. Jeste tyden to pujde!
Vloženo 11.4.2021 19:47
Sous - Kasarenska - Knajpa - Zdarek - Knajpa - dolu na Jezdeckou a pak Darskou na Sous. Vedro jak v lete - jel jsem kratky/kratky, na slunicku dost mekky, ale snehu vsude dost. Zitra zacina opet snezit. Jeste tak 14 dni to nahore pujde

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory