Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní…

Číst celý text

» Jak přispět na úpravu stop?

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 10.4.2023 22:38
Pokud by měl někdo absťák a trval by na Jizerkách, tak by to ještě teoreticky šlo. Zaparkovat na Šámalce a dojít pěšky nad Kristiánov na Panelku, tam se přezout a poblnout si na panelce :-) já byl pěšky, ale asi bych to zkusil, kdybych věděl, jak to vypadá. Dá se nasadit kousek pod rozcestím (pod Sedlem Holubníku), pak je souvislá vrstva někam za Krop-Seffův kříž (cca 1 Km) s dvěma přerušeními a dále nevím, předpokládám takové 2 Km by tam mohli být.
Vloženo 4.4.2023 19:37
Byl jsem v Bedřichově, běžky jsem nenasazoval, protože nebylo kde. Jel jsem na kole z Maliníku k Bedřichovské nádrži, za ní pak úseky sněholedu a permafrost (pro běžky nesjízdné). Děkuji Honzovi 1949 za pravidelné zpravodajství a těším se opět za rok.
Vloženo 4.4.2023 14:00
Jak jsem psal včera, tak sjízdná je trasa Kasárenská, okolo tetřívků na Rozmezí, s tím, že je třeba dojít pěšky ke Kasárenské.Je třeba 6x přenášet na Kasárenské.Povrch je zmrzlý, občas jen ledovka a jinde poprašek sněhu na ledu..Dle Aladina i když je zima, tak to nevypadá na větší sněžení.
Po více než 100dnech na běžkách po Jizerkách jsem se rozhodl přejít na in line brusle a jiné sportovní aktivity, takže budu dávat příspěvky až v nové sezoně.I když letos sezona byla podstatně kratší než minulá a předminulá, tak vzhledem k dobré úpravě díky OPS jsme si běžkování užili.
Těším se na setkání s lyžníky v příští sezoně na Jizerkách nebo i s některými u Bersdorfer See, kam budu jezdit pravidelně na in line bruslení a koupání a kam i dosti lyžníků jezdí též trénovat.Trať je po zimě čistá bez kamínků a nečistot.
Mějte se hezky
11:46
11:54
11:56
Vloženo 5.4.2023 23:43
Honza 1949 si zasloužíl nejen poděkování, ale i vděčnost za podrobné, pravidelné, přitom spolehlivé a sympaticky poskytované informace z této oblasti.

(Odpověď na dotaz uživatele AlenaH. z 5.4.: Vzhledem k tomu, že končí sezóna, tak chci poděkovat Honzovi 1949 za všechna jeho zpravodajství a fotky. Na Jizerce jsem byla v této sezóně jeden týden a to na začátku března. Protože je to pro mne daleko, tak vítám každou zprávu a foto z této mé oblíbené oblasti. Díky němu máme přehled, jak to v dané oblasti každý den vypadá.
S Honzou 1949 jsem se potkala a jsem za to velmi ráda. Je to velmi sympatický člověk.)
Vloženo 3.4.2023 12:59
Na Smědavě -5°C, chvílemi i slunečno a teplo , jinak oblačno a studený vítr.Jel jsem jen trasu, která je ještě sjízdná a to po Soušské silnici, po Kasárenské na Knejpu , okolo tetřívků na Rozmezí, na Čihadla ke Knejpě a po Kasárenské zpět.
Silnice ke Kasárenské je již ledovka s přenášením,Kasárenská je podobně jako minulý týden s 6 vytátými úseky o trochu většími než minulý týden, okolo tetřívů bez přenášení až k Čihadlům a na Rozmezí pár slabších ůseků.
Přikládám pár fotek, kde tratě vypadají velmi hezky,ale po oblevě jsou zmrzlé, tvrdé a místy jen ledovka s 1-2mm čerstvého sněhu, který pomáhá při sjezdu na zledovatělém povrchu.Hezký je pohled i na hory z Frýdlantska.
Žádného lyžníka jsem dnes nepotkal.
Celkový dojem z lyžování byl nic moc,vzhledem ke špatnému povrchu, i když sluníčko mně potěšilo a pokud nenapadne dalších pár cm sněhu, tak asi i já ukončím sezonu a přejdu na jiné sportovní aktivity.
10:22
10:58
Vloženo 3.4.2023 12:05
V neděli 2.4. jsme vyrazili s dětskou běžkařskou přípravkou na Jizerku rozloučit se s letošní sezónou.
Z parkoviště jsme jeli k bunkru, dál to bylo bez sněhu, uhnuli jsme pěšky na hřeben na Knížecí cestu, tam to bylo o něco lepší. Narazili jsme na zasněžený úsek 500 m dlouhý a tam jsme se vyřádili - obratnost, překážky, štafety, zábava. Poměr lyže x chůze byl tak 2 : 1. Počasí bylo zimní - teplota pod nulou, mlha, vítr mírný, trocha chumelení, sníh zmrzlý, naštěstí s lehkým čerstvým popraškem.
Asi jsme byli poslední větší parta, která tu letos lyžovala, protože sněhu je již opravdu pomálu a lze tedy doporučit už jen pro opravdu zarputilé nadšence a přívržence běžkování stylem sundat-nandat-sundat-nandat :)
Tak snad zase příští rok!
Vloženo 2.4.2023 14:50
Na Smedave v 10 rano 0C, mlha a vitr. Stopy dost tvrde, misty ciste led. Nicmene pomohl 0,5cm poprasek noveho snehu. Sel jsem Smedava, Kasarenska, Knajpa, Rozmezi a zpet. Potkal jsem 7 lidi, vic jak minulou nedeli, kdy naopak bylo vice snehu. Jako jeste to jde, ale par centimetru noveho snehu by se hodilo…
Vloženo 1.4.2023 14:23
Pro Petra - Knížecí cesta nevede na křižovatku u Smědavy
Vloženo 31.3.2023 21:28
Vyrazil jsem od Jizerky kolem pul sedme vecer. Pred Bunkrem prenaseni po asfaltu, Promenadni delsi vytate casti, stocil jsem to smerem na Knizeci cestu, rovnez nahoru prenaseni, ale Knizeci cesta jakz slusna takz az na rozcesti u Smedavy (se starymi bezkami kde neresim obcasne pretapavani), snih ale mizi pred ocima. Obavam se, ze pokud v nedeli nenasnezi, tak jsem byl pro tuto sezonu posledni bezkar, ktery tuto cestu projel. Je to skoda, nejake useky byly moc pekne, tvrde a rychle.
Vloženo 31.3.2023 13:19
Naštěstí ani včerejší déšť ani poté velká bouřka neponičily Kasárenskou , jak jsme se obávali.
Na Smědavě +5°C, mlha, ale nepršelo.Jel jsem stejnou trať jako včera, ale Kasárenská jela podstatně lépe a rychleji než včera, protože přimrzla.Je tam celkem 5 vytátých míst, z toho jen na 25m na přenášení před Kejpou, ostatní menší jdou objet.
Ze Smědavy je silnice na hraně, ale poté Kasárenská, okolo tetřívků na Rozmezí již v pohodě.
Na parkovišti Smědava jen 2 auta, na trati jsem potkal jen 4 lyžníky
Tak pokud nebude hodně pršet na víkend, tak jezděte.
10:43
10:56
Vloženo 30.3.2023 13:29
Dnes jsem vyrazil dříve, protože Aladin i Klára hlásali déšť okolo 12.30 , což opravdu nastalo.
Na Smědavě v 10hod +5°C, trochu mlha, ale příjemně a celou trať mi vydrželo počasí bez deště.
Jel jsem po Kasárenské na Knejpu, okolo tetřívků na Rozmezí a přes Čihadla a Knejpu po Kasárenské zpět.Silnice ze Smědvy ke Kasárenské šla ještě projet, ale je na hraně.Celá Kasárenská až na Rozmezí je v pohodě, místa, která jsme minulý týden přenášeli nebo obcházely mají tenkou vrstvu sněhu, takže to bylo dobré.Teď záleží co udělá déšť , který je hlášen postupně od dnešního odpoledne až do neděle.Doufám, že Kasárenská ještě vydrží.Pepu 1963 jsem opět včera minul o fous, dle fotek.
Tak jezděte.
10:35
11:22
11:22
11:56
Vloženo 30.3.2023 22:04
Včera na konec března slušné běžkování(13-17hod), díky ops za úpravu, dojel jsem z Bedřichova na Jizerku a zpět s jedním přenášením u Blatn. r.(Kristiánov a Nová Louka na hraně), bruslení.
Dnes ( 8-10.30hod.) od Blatn.r. ke kiosku na Promenádní a zpět, přenášení Kristiánov 150m, bruslení, ale moc to nejelo
Vloženo 30.3.2023 8:36
Z Mariánské hory KO. Vypluhováno. Pěšky skoro až na MHB
Vloženo 30.3.2023 1:16
Tak dnes jsem vyjel po 8.00 ze stadionu k Nove louce, projete bez stop, jen manzestr, malo snehu do 5cm, obcas vetvicky, kaminky, hlina, ale sjizdne. Bohuzel smer Hrebinek jen mizerne vyjeta stopa lyzari uprostred ( daleko horsi nez i znicena strojova stopa), navic projeto autem (Lesy CR?) pokracoval dolu do Ferdinandova, coz me potesilo. Jelo se mizerne, obcas lezl i asfalt. Dale az na Cihadla stopa od lyzaru, hned velky flek asfatu, pred Mari jiz velmi slaba vrstva, ale vse jsem jeste projel, az na Cihadla nic moc, skoda, ze to rolba neprojela alespon na manzestr. Od Cihadel ke Kurovci nejlepsi kus, projeto rolbou, obcas ale uz leze asfalt. Na Kurovci otocka a zpet, krasny sjezd az na Kristianov, rolbou a obe stopy. Kristianov jsem po loukach projel, ale uz je 100m asfaltu, dale dobre k Blataku, tam nutne prenest 20m, Nova louka rovnez po loukach, jinak take 100m prenaseni, jde i prejit silnice. K Buku jizda, ale spatne, hlina. Od Buku dolu neupravenym protismerem, je to lepsi a pak az pred Maru, zavreno, i novy stanek s ceduli pro nemoc, Hrebinek i Knajpa zavreno. Koncil jsem po 14.30. Dost lidi, tak kolem 100, navic dve skoly 50 a 20 deti. Bylo to dost jarni a z Bedrichova zase konec, uvidime az utery ( podle toho co v pondeli nasnezi), ale duben uz asi nic. Zdravim Honzu 1948 a jsem rad, ze uz dnes napsal a nebral si k srdci toho blba (Zuno nebo jak?)
Vloženo 29.3.2023 22:44
Bedřichov-Kristiánov-Čihadla a zpět. Do Kristiánova tenoučká vrstva občas prostřídaná hlínou nebo vètvičkami. "Zimní podmínky" začínají až na cca půli cesty od Kristiánova na Rozmezí s pěknou stopou i na klasiku. Pro niže položené části po očekáváném oteplení asi konečná. Na přenášení zatím pouze 2 cca 10m úseky.
Vloženo 29.3.2023 17:37
Jakuszyce - Orle - Karlovský most - Promenádní - u bunkru - Jezdecká cesta - Pod Černým vrchem - Hraniční - Promenádní cesta - Jizerka - Mořina - Údolí Jizery - Martinské údolí. Sice skoro celou cestu jsem píchal do asfaltu, protože sněhu je prostě málo, ale stopy upravené, málo lidí, počasí přijatelné - a nádherně jsem si to užil. Ani ten smažený sýr za 250,- Kč v chatě Pod Bukovcem mi to neotrávil 😎
10:33
11:37
11:37
11:42

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Vloženo 29.3.2023 15:13
Hurá, opět zpět na upravený okruh Smědava-Hraniční-Promenádní-okolo Cimrmana-Jezdecká-cesta pod černým vrchem-Hraniční-Smědava.Na Smědavě okolo nuly, trochu větrno , ale potěšila cca 15cm nadílka sněhu na trati , výše uvedené, která byla již bez sněhu.Celá trasa ve velmi dobrém stavu, jen místy je třeba dávat pozor na místa, kde je vidět asfalt nebo kamínky, ale je jich málo.
Je jasné, že Kasárenská a na Rozmezí je lepší, protože tam byl i základ, ale i tento okruh potěšil mnoho lyžníků.Silnice z Bílého potoka na Smědavu již vypluhovaná a na parkovišti dosti místa.
Pokud nám déšť nezničí dnešní úpravu, tak to bude fajn.
Tak ještě jezděte.
12:18
12:18
13:04

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 28.3.2023 22:39
Dnes v 10:15 z Bedřichova - N. louka - Hřebínek - Maří - Čihadla - Mariánskohorské boudy - Protrženka - Kasárenská - Knajpa - Rozmezí - Kristiánov - Bedřichov. Dopoledne krásný prašánek, jen to prošlapávání stopy od Pařízka přes Protrženku až na Kasárenskou mi dalo trochu zabrat. Stále jsem doufal, že pojede někdo proti, ale nedočkal jsem se. Na skluznici měkolik záseků, ale jinak krásný den. Bez přenášení. Pozor po výjezdu z lesa nad MH boudami. Zdá se, že je zde ve sjezdu dost sněhu, ale při připlužení to jde hned na asfalt. Při návratu odpoledne problematický Kristiánov a kousek přenášení u Blaťáku.
Vloženo 28.3.2023 22:05
Z Mariánské hory na MH boudy a Kyselou vodou na Knajpu, Kasárenskou dolů na Hraniční a zpět. Všude ráj pro klasiky, snad všechny cesty prošláplé, většinou středem cesty. Na bruslení to stejně není, místy dost hlubočák. Ale tam kde bylo předtím vytáto, je slabá vrstvička, tam se píchá do země a po projetí občas stopa zčerná na asfalt, země je už moc ohřátá. Nikde jsem nesundával. Ale samozřejmě jen na kameňačkách. Z Mariánské jsem prošlapoval, pak na MH boudách potkal proti kolegu, takže paráda. Kasárenskou se jelo dolů doscela slušně. Pak stopa od skůtru mezi Promenádou a protrženkou (do Desné). Ještě zítra to bude podobné, pak se oteplí a vrátí se vytátá místa.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 28.3.2023 21:34
Potvrzuji, co píše Milan Jelínek - slušná stopa na klasiku od běžkařů všude, k večeru začala být již celkem pevná a rychlá (Hřebínek, Knajpa, Smědava, Jizerka, Bunkr ...).
Vloženo 28.3.2023 13:28
Z Bedřichova se dá jet všude bez přenášení lyží ve stopě vyšlapané od běžkařů. Sněhu opět dostatek, jen na návětrných mistech se dá chytit kaminek.
Vloženo 31.3.2023 21:10
Ahoj, osobně si myslím, že to bude veliký trápení. Kolem Nové louky jsme chodili minulý víkend a byly tam na přenášení i hodně dlouhé úseky. Směr Kristiánov kolem Blatného rybníka taky určitě ne resp ano, ale více budete nosit než pojedete. Od Krist. nahoru nevím.

(Odpověď na dotaz uživatele Michala z 31.3.: Dá se jet od stadionu v Bedřichově na Novou louku a dál, nebo je potřeba se nejprve vyšplhat výš (Smědava apod)?
Míša)
Vloženo 26.3.2023 20:48
Dnes poklad na Kyselé vodě. Šel jsem z Josefova Dolu k MH boudám, sice jsem v tom kopci nasadil kaměnačky na prvním sněhu a vyběh nahoru, ale stačí i pěsky k MH boudám. A nad boudami začíná super 3,5 km úsek Kyselou vodou (Pod Uhlířskou skálou), bez přerušení, čisté, ale zatím měkčí. Nahoře před křížem pak vede stopa pangejtem několik set metrů. Dojel jsem někam na Rozmezí a jel zpět. Postupně jsem si tu jednu stopu ujížděl, takže to pak i rychle frčelo na Kyselé vodě, pak začalo lejt a občas i sněžit. Jestli napadne 10 tak ta krásná stopa zmizí, ale stejně si tam asi v týdnu půjdu ještě zajezdit.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 26.3.2023 20:36
Také pro Zuldu: Souhlasím s Janem Z. Kvalita tratí se mění každý den. Člověk tak někdy musí dojít či doběhnout na místo, které stojí za svezení.
Pro mě to dnes odpoledne byla „panelka“. Na rozcestí Pod sedlem Holubníku je sice asfaltový podklad, ale po opatrném sjezdu od rozcestí směrem k Točně se stále dá větší část „panelky“ zajet bez sundávání.
Příspěvky, ať už od OPS nebo uživatelů, by měl člověk s průměrnou inteligencí brát jako orientační. Osobně jsem za obojí vděčný a OPS i ostatním za ně děkuji.
Velké poděkování patří Honzovi 1949.
A jedna prosba na závěr. Pokud to jinak neumíte, tak si jakékoliv osobní výpady a urážky nechte a nepište. A pokud nedokážete pracovat s informacemi v podobě místních příspěvků na konci lyžařské sezóny, kdy by měl člověk vyrážet bez velkých očekávání, za mě spíše pro radost, tak raději nejezděte.
Vloženo 26.3.2023 17:07
Podle poslednich reportu jsem si dnes vybral trasu Smedava-Knajpa (po Stolpisske, tuto cast nedoporucuju, prilis prenaseni, radeji to vemte po Sousske silnici a na Knajpu)-Parizkuv Kriz-Marianskohorske boudy-Protrzenka-Kasarenska-Sousska silnice-Smedava. Nahore 1cm noveho snehu. Potkal jsem jen 2 lyzniky, mrholeni, obcas dest a snih. Parizkuv kriz-Protrzenka jeste velmi slusna stopa na klasiku, uzil jsem si to.
Vloženo 26.3.2023 19:37
Ahoj, včera jsme šli pěšky trasu Jos.Důl přehrada, Kristiánov, Nová Louka, Prezidentská - lyžařů 0, míst na přenášení mnoho. Jsou místa, která jsou i několik stovek metrů bez sněhu - rozhodně už nedoporučuji na běhny, pěšky v pohodě:)
Vloženo 26.3.2023 0:15
dnes jsem byl pěšky na Paličníku a šel směr Předěl a sníh už žádný
Vloženo 25.3.2023 22:07
Jel jsem dnes Mořina - Promenáda - Kiosek - Kůrovec - Kneipa - Rozmezí - Pařízkův kříž - Mariánky - Protrženka - Kůrovec - Pod Černým vrchem - Knížecí - Mořina. Přenášení dost, o tom už tu napsali ostatní. Co bylo ale naprosto dokonalé, to byl úsek od Pařízkova kříže na Mariánskohorské boudy. Od kříže pár set metrů pangejtem, ale pak byl nejsouvislejší úsek dnešního dne, a navíc na neposkvrněném manžestru. Přes boudy po louce, a pak k Protržence opět super úprava. Okruh přes Protrženku je teď tak asi nejlepší vzhledem k nejmenšímu počtu přenášení.
Vloženo 25.3.2023 20:57
Souš, Smědava, ,kiosek, Promenádní, Vlašský, Souš. Přidávám se k Petrovi - já tedy sundavala lyže jen asi 40x, protože jsem promočená po lijáku jela jen krátkou trasu, ale 50% přenášení potvrzují, zpestřené zdoláváním potoků ve sjezdu od Jezdecké k Souši v dolní polovině. 2 menší asi 50cm, mělké se daly překročit, u klasického hlubokého, širokého metr jsem sešla kousek níž, kde byl trochu užší, sestoupila asi metrový sněhový mantinel na mokrou trávu a provedlo se mi ho překročit též ale obávám se, že zítra už to nepůjde, bude víc vody. Sjezd od Vlašaku byl celkem v pohodě, jen pár malých vytátých míst, ale dole u Souše hodně ledu s jehličím, stejně tak i na Soušské, tam je asi 500 metrů bez snehu. Promenádní od Kiosku až po sjezd před stoupáním fajn, pak se několikrát přenáší , ale jsou tam na tuhle roční dobu příjemná místa. Užila jsem si to, ale stejně jako Petr už letos naposled.
Vloženo 25.3.2023 16:47
Skol. Dnes kolem 11té jsem na parkovišti na Mořině (dalo se v pohodě zaparkovat :-) ) raději 20 minut počkal v autě než se zmírnil slejvák. Jezdil jsem po Promenádní a vybíral si místa, kde to ještě nějak šlo. Chvílemi pršelo a přecházelo to do sněžení, z toho i probliklo sluníčko. Tak jsem byl nakonec rád, že jsem ještě vyrazil, ale je to už hodně na hraně. Tak doufejme, že nám ještě něco napadne.
12:23
12:23

» Zobrazit polohy fotek na mapě

O oblasti

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

» Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory