Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 7 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
1 zpráva byla přesunuta do obecné diskuse
Vloženo 6.2.2023 20:18
(Odpověď na dotaz uživatele Hanka z 6.2.: Ahoj, ví někdo zda nebude omezená stopa pro běžkaře kvůli jizerské padesátce? Chystáme se ve středu 8.2. Děkuji)

Ve středu ještě k žádným omezením docházet nebude, to až během dalších dní. Zejména ta týkající se parkování a dopravy jsou popsána v dnešním článku na webu Jizerské OPS - https://www.jizerskaops.cz/turisticke-info/aktuality/informace-pro-navstevniky-bedrichova-v-dobe-konani-zavodu-jizerska-50-500cs.html Obecně platí, že každý den se najdou místa, kde si mohou zalyžovat i lyžaři, kteří se závodů neúčastní.
Vloženo 6.2.2023 19:56
Dnes skate z Rudolfova, stopa na klasiku trochu od jehličí, ale čím výš, tím líp, na skate super od začátku. Od Závor jsem sjel na Kuběnkovu chatu, sjezd už docela ledový, chce to opatrně. U chaty si dal lesní dělník v lakatoši zřejmě o štamprdli navíc, takže křižovatka rozjěžděná, hluboké koleje, tak opatrně. Na Bílou kuchyni zkoušel jet někdo autem, naštěstí to po chvíli vzdal, dál jen podpatky nějakých pěšáků, ale skate jde dobře, klasika bez chyby. Pak Hřebínek, Bílé buky, vše ok, lidí kupodivu nemnoho. Vládní jsem popsal níž a sjezd do Rudolfova za odměnu, tady zatím ani stopa po ledu. Skol!
Vloženo 6.2.2023 19:47
Ahoj, kupodivu to vypadá celkem slušně, přišlo mi, že už to jela rolba, sice jen hladila, bez stopy na kalsiku, ale kamínky nikde a přišlo mi, že je o chlup víc sněhu než dřív. Alespoň hůlky jsme do asfaltu zapíchl jen zřídka.
(Odpověď na dotaz uživatele Slávek z 6.2.: Jel dnes někdo z Maliníku po Vládní cestě? Je sjízdná nebo vypluhovaná nakost? Dík za info)
Vloženo 6.2.2023 15:44
V noci klesala teplota k -20°C, dopoledne bylo ještě zataženo, ale po 13hod se vyjasnilo, bylo azuro jak Klára slíbila a teplota byla jen -5°C, bezvětří, suchý vzduch , takže velmi příjemně.Jel jsem ze Smědavy na Mořinu , po Jezdecké a několikrát po cestě pod Černým vrchem.Všechny tratě v bezvadném stavu jak na klasiku , tak i na skate.Na úterý a středu Klára slibuje hezky a poté nic moc.
Tak jezděte.
13:44
13:44
13:49

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Dotaz Vloženo 6.2.2023 19:31
Mnou poptávaný ztracený nákrčník se našel. Moc děkuji všem pozorným lyžníkům za upozornění kde je. A nejvíce pak paní Janě která nákrčník dorucila na Knajpu. Všem hezky večer a super běžkařskou sezónu. Jurik
Zodpovědět
Vloženo 6.2.2023 16:01
odpověď pro:
Včera Jurik Vloženo 5.2.2023 19:36
Ahoj, ztratil jsem dnes vinovy nakrcnik
Stary bavlněný, sparťanský. Pokud někdo nalezl ,prosím zprávu na mail : jurikjurikt@seznam.cz . Kde přesně nevím, projel jsem toho hodně a zjistil až hodně pozdě. Děkuji

Jeden nákrčník jsem viděla při stoupání z Kristánova na Rozmezí, byl pověšený po pravé straně na větvičce stromu. Měl nějaké malé černé motivy. Byla jsem tam asi po 9:45h.
Vloženo 6.2.2023 13:13
Vjela jsem od Vidlicové cesty na magistrálu a byla zděšena. Celá cesta, ač Jizerská magistrála, přes Tišinu až k Červenému buku rozšlapaná, nepříjemná, skoro nesjízdná. U Buku jsme zvolili raději sjezd k Bártlovce, ale také hrozné, vlastně téměř nesjízdné.
(Odpověď na dotaz uživatele Pajson z 5.2.: Neví někdo jak je to sjízdné od Tišiny do Nového Města?)
Vloženo 5.2.2023 23:14
OKRUH Z BEDŘICHOVA: přehrada JD – Knajpa – Holubník – Olivetská hora. Prašan na pevném podkladu, výborně upravené tratě; občasné jehličí nevadilo. Trasy přes pásmo Holubníku mají jednoduché projeté stopy, odbočka na vrchol (od východu) je poněkud méně pohodlná, zvláště závěj na stupni pod závěrem - ovšem za ten výhled a skoro liduprázdno to určitě stálo.
12:33
13:30
14:32

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 5.2.2023 19:36
Ahoj, ztratil jsem dnes vinovy nakrcnik
Stary bavlněný, sparťanský. Pokud někdo nalezl ,prosím zprávu na mail : jurikjurikt@seznam.cz . Kde přesně nevím, projel jsem toho hodně a zjistil až hodně pozdě. Děkuji
Vloženo 5.2.2023 18:51
Z Maliníku kanálem za přehradu, Závory, sjezd na Kuběnkovu chatu a zkouška do Oldřichova. Bral jsem jedničkové lyže, což byla chyba, proto jsem to otočil asi 700m před nástupním místem Oldřichov. Ale lepší je to otočit už u Klobouku (skalka u cesty). Dole je to spíš ledová plotna a spoustu větviček a i větších větví. Mít kameňačky tak to klidně sjedu. Potom nahoru na Bílou Kuchyň jsou stopy hluboké a tvrdé, nicméně pravá hůka často půl metru v hloubce. Skin mi dnes docela podkluzoval, ale mám skluznější. Kanál je taky trochu zaneřáděn větvičkama a stopy rozviklané, skůtr to už nezpraví, je to utemované.
Vloženo 5.2.2023 18:36
Vcera Hrabetice,josefodol.prehrada,kristianov,cihadla a zpet a dnes Montanie,U studanky,knajpa,smedava,montanie.Oba dny super uprava na skate i stopy a dnes umocneno krasnym pocasim :) velky dik o.p.s.
Vloženo 5.2.2023 16:29
Polubný parkoviste, Knizeci cesta, Smedava, Knajpa, Jizerka a zpet .. Pro klasiku super stopy, pro nas bruslare taky, mozna trochu roztapane, ale celkove velke SUPER. Hodne lidi, ale da se. Azuro. Jedte!!
11:51
11:51
Vloženo 5.2.2023 15:30
Na Smědavě před obědem již -5°C, slunce prohřálo vzduch po raním ochlazení, jen ve stínu bylo chladněji, ale vcelku bylo teplo.Bezvětří a po delším období slunečno . Klára slibuje slunečno celý příští týden.Příští víkend bude závod J50 a hlavní tratě budou v neděli pro závodníky, tak pokud můžete, tak přijeďte v týdnu užít si perfektní tratě za slunečného počasí a načerpat pozitivní energii.
Pro potěšení přikládám pár fotografií z mého oblíbeného Paličníku, kde jsou překrásné výhledy na Krkonoše, Jizerky, Lužické hory a Frýdlantsko.
Tak jezděte.
12:28
12:28
12:32
12:41

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9) + jejich polohy na mapě

Vloženo 6.2.2023 9:03
Napadá mě jen Bedřichov, stadion, jsou tam zamykatelné skříňky na věci.

(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 3.2.: Můžete mi doporučit nějaká místa, kde bych se mohl převléknout a nechat tašku, když lyžuji?)
Vloženo 4.2.2023 20:53
Dnes jsem cestou od Čihadel ke Žďárku našel peněženku s doklady Josef Havlík Jablonec Mšeno. Pokud ho někdo znáte, tak ať volá 724 031 407. Díky. Dcera ho zkoušela najít na FB, ale bez úspěchu.
Vloženo 4.2.2023 17:32
Dnes super lyžování. Skvěle upravené trasy. Z Maliníku Vodovodní cestou, kolem Černé Nisy, Bílá kuchyně, Hřebínek a zpět na Bedřichov. Po celou dobu pěkné stopy, kolem Černé Nisy málo lidí. Díky OPS.
Vloženo 4.2.2023 15:04
Na Smědavě -4°C, zataženo, trochu poletovaly vločky, trochu pofukoval větřík, ale díky rozsáhlé úpravě OPS byli všichni lyžníci nadmíru spokojeni.Stopy byly ostré a jelo to dobře.Užíval jsem si úpravu na osmičce, kde bylo méně lyžníků, jinak návštěvnost byla velká,jak jsme mohli očekávat.
Kláa slibuje příští týden azuro, tak to bude fajn.
Tak jezděte.
12:37
12:46
12:47

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Dotaz Vloženo 4.2.2023 23:21
Zpráva pro Jizerský vlk samotář.
Dle popisu jsem poznala syna sousedky a kontakt jsem jim teď předala.
Hezký pozdní večer.
Zodpovědět
Vloženo 3.2.2023 18:04
Odpolední vyjížďka, v Bedřichově prudký déšť s ostrými krupkami, který byl hodně nepříjemný. Ale v lese už OK, jela jsem ze shora z Valešovky po magistrále směrem na Kralovku, nožní stopou zpět přes závodní 5, ta tedy nebyla ani slapla, a nahoru k buku. Pak už klasika Nová Louka, Hřebínek a přes Olivetskou horu zpět na Gregoruv kříž NL Buk a stadion. Mokrý sníh, občas sněžení i déšť, máza VR55 držela. Zítra snad už počasí dostane rozum, ale dnes aspoň nebylo moc lidí.
14:56
15:24
15:24
Vloženo 3.2.2023 15:59
Na Smědavě v poledne okolo nuly, smíšené srážky, výše již sněhové, ale po 14 hod teplota +1°C a přišly silné dešťové přeháňky i bouřka.Jel jsem po silnici na Promenádní k bunkru a po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět.Stopy na Promenádní již rozviklané a měkčí, Jezdecká a pod Černým vrchem trochu lepší.Je třeba na sobotu úprava, protože déšť ničí úpravu.
Silnice z Bílého potoka na Smědavu ve velmi špatném stavu, vysoká břečka a jen na pár místech upluhovaná.Snad do zítra silničáři něco s tím udělají.
Tak jezděte, sněhu je dost a druhá polovina příštího týdne má být hezky.
Vloženo 3.2.2023 12:36
V 10 hodin ze stadionu po Petce smer Buk, ranni uprava je znat, presto vsude novy lepivy snih. Kristianov a Sedlo po Holubnikem, cim vyse, tim se menila kvalita snehu a hustota snezeni. Panelka sice pomala, ale prazdna, od Hrebinku smer Gregorac hodne ujete, okolo Zavor na Vladni. V tu dobu Vladni pouze proslapana, okolo 12. uz ale uraduje Radlice a hobluje, skoda. Jinak oproti predpovedi pouze snih, nize vsak mokrejsi. Skol
Vloženo 3.2.2023 14:25
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 3.2.: Ahoj, najdu někde info o úpravách tras z Hrabětic do Lučan a Jablonce? Díky za odpověď.)

Samotného mě to překvapilo, ale na https://skimapa.cz/oblast/jizerske-hory vyznačená úprava na trase Hrabětice - Maxov - Jablonec je. U úseku z Maxova do Lučan není vidět ani historiské datum úpravy, takže ten Skimapou sledován není.

Zprávy od lyžařů samozřejmě vítány.
Vloženo 3.2.2023 10:16
Odpověď na dotaz uživatele Jurek z 2.2.: včera ráno, tj. čtvrtek, byla konečně upravena rolbou trasa z Václavíkové studánky na křižovatku Jezdecká resp. knížecí cestu + z parkoviště nad Horním Polubným při silnici na parkoviště Mořina-Pod Bukovcem.
Vloženo 2.2.2023 19:51
Ahoj,dnes skate Bedřichově -Kristyánov -Rozmezí-Máří-Hřebínek-Bedřichov. Nádherný podmínky, skvělý svezení, parádně upraveno. Díky OPS.
Vloženo 2.2.2023 17:12
Dopoledne ze Souše pres Knejpu, Na Žďárku, Smědava, Černá Smědá, Kiosek, cesta pod Černým vrchem, Pašeracká, Souš. I když bylo upraveno, stopy povětšinou zaváté. Ale klasicky se dalo dost obstojně. Později stopy misty trochu rozrvklané, přesto krása a ani nefoukalo tak, jak bylo předpovědi. Nejvíc asi cestou z a na parkoviště Souš. Mazal jsem Swix V45, stoupalo to velmi slušně. Žádost bruslařům. Místa je všude dost a není jediný důvod proč rozjíždět, byť dnes nedobré stopy
Vloženo 2.2.2023 14:56
Jizerskaops.cz
(Odpověď na dotaz uživatele jurek z 2.2.: Nemá někdo zprávu, zda se upravuje Knížecí z Václ. studánky?)
Vloženo 2.2.2023 14:43
Na Smědavě -1,5°C, chvílemi sněhové přeháňky a foukalo.Díky OPS za velkou úpravu tras.Jel jsem ze Smědavy po silnici na Jizerku , od Panského domu po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět.Tratě upravené, sněhová nadílka tento týden pomohla , jen stopy jsou někde zaváté a jsou mělké, pomalejší , ale vcelku velmi dobré.
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Dotaz Vloženo 2.2.2023 18:40
Ahoj,nevíte někdo,jestli se da od Černé Nisy na Malinik po kanále?Je tam stopa?Vladni pluhem na asfalt ..po kraji se dalo,ale spatne..diky
Zodpovědět
Vloženo 1.2.2023 18:56
Dnes velke kolo ze stadionu přes Hřebínek,od Žďárku po Rozmezí je to hlubší jinak v pohodě svezení na skate.
Vloženo 1.2.2023 14:09
Panelka 40 cm sněhu.
Vloženo 1.2.2023 13:47
Dopoledne od úpravny vody na Bílé Desné směr Protržená, bylo upraveno, přesto jsem potkal rolbu. Od Mariánskohorských bud zapadané, přesto celkem dobře sjízdné až na Knajpu. Zde trochu lepší. Celou dobu sněžilo. Ze Žďárku zpět pres Knejpu směr Smědava, Protržená a zpět k úpravně. Lidi celkové moc nebylo, k polednímu začalo foukat.
Vloženo 2.2.2023 18:57
Kanálem bez problémů.
Dotaz Vloženo 1.2.2023 15:21
Ahoj, jaký byl dnes vítr z Bedřichova na Hřebínek? Díky
Zodpovědět
Vloženo 31.1.2023 16:37
Dnes z Maliníku na Knajpu, Kasárenská, Smědava, Hřebínek a zpět na Maliník. Situace se sněhem se zlepšila, všude dostatek, občas leze nějaké to borůvčí. Na hřebenu stopy místy zafoukané, ale jinak spokojenost.
Hrázný Radlice z Černé Nisy opět nezklamal a vypluhoval Vládní až na asfalt. Minimálně na půlkilometrový úsek je potřeba sundat lyže a jít pěšky... možná na céčkových lyžích by to šlo, ale je to fakt hnus - viz fotka.
Vloženo 30.1.2023 14:45
Na Smědavě -1,5°C, do oběda napadly jen 3cm sněhu, jinde i více dle informací od lyžníků.Místy foukalo a vítr zavál stopy , že zmizely.Pomalejší nový sníh, ale šlo to.Jel jsem jen osmičku na Paličník a potkal jsem pár statečných lyžníků.Po 13hod již nesněžilo.
V úterý a ve středu musím jet na služební cestu do Continentalu do Púchova, jako pracující důchodce , tak se ozvu až ve čtvrtek.
Tak jezděte
Vloženo 30.1.2023 13:10
K parkovišti na Mariánské hoře je ledovka, skoro na sněhové řetězy. Z parkoviště k závoře je písek a kamínky, asi po 200 m od parkoviště už je upraveno, včera velmi dobré podmínky na klasiku. Na Protržence byl bufet otevřen, na Knajpě rovněž.
(Odpověď na dotaz uživatele Verča z 30.1.: Vite prosim nekdo, jak to vypada z Mariánské hory? Diky)
Vloženo 29.1.2023 21:06
V úseku mezi Bunkrem a rozcestí Knížecí/ Jezdecká/ Dřevařská jsme potkali několik vydřených míst a pár vykukujících žulových kamenů. Sem tam pár míst s kamínky také na Knížecí směrem od rozc. Knížecí/ Jezdecká/ Dřevařská ke Kasárenské. S opatrností lze vše projet, ale chce to koukat nebo vzít starší lyže. Jinak parádní podmínky.
Vloženo 29.1.2023 20:28
Dnes i vcera skvele podminky.Oba dny z Bedrichova-stadionu,Nova louka,Hrebinek,dnes pres Olivetskou horu,Krasna Mari,Cihadla,Knajpa a zpet na Kristianov,dnes pres Bile buky,Blatak do Bedrichova.Na to,jak je nemnoho snehu,tak vsude pekne svezeni.Jela jsem skate.I stopy jsou pekne.Lidi dost,ale dalo se:)Velky dik o.p.s. za upravu trati!
Vloženo 29.1.2023 20:16
Ze Souše, Promenáda, osmička, Smědava, Knajpa a zpět. Super podmínky skate i klasika, pouze někdy trochu problém s oporou na pravou hůlku u klasiky. Dost rychlé
Vloženo 29.1.2023 15:05
Start pod Malinikem, kolem Zavor, nebylo upraveno, ale jelo skvele, Krasna Mari, Zdarek na Knejpu, dobre podminky, obcas necistoty ve stopach, Kasarenska i Sousska silnice top, prujezd na Stopiskou nad parkingem Smedava, nutno sundat lyze, chybi snih, 1. nekolik set metru vyjezdu je vypluzeny az na kameni, doporucuji vsem sjizdejicim jit radeji pesky, dale pak uz vse v pohode. Skol!
Vloženo 29.1.2023 14:18
Na Smědavě podstatně tepleji jen -4°C, nebyla mlha , méně vlhkosti a bylo příjemné počasí.Jel jsem opět oblíbenou osmičku na Paličník a na stejné trase bylo dnes více lyžníků, protože je to v oblasti Smědavy nejlepší trať jak na klasiku , tak i na skate.Nejsou zde nálety a nikde není problém s podkladem..Příští týden má něco připadnout , tak uvidíme.
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Dotaz Vloženo 29.1.2023 20:16
Prosím, nevíte, jestli se dá klasikou z Polubného od Václavíkovy studánky na Smědavu .Díky .Iva
Zodpovědět
Vloženo 28.1.2023 22:40
Souhlas s Honzou (mimochodem, viděli jsme ho projíždět u odbočky na Paličník).

Na loukách kolem Jizerky dnes zmrzlé krusta. V lese po Jizerské silnici už méně ledovaté, na bruslení velmi slušné. Osmička kolem Předělu po úpravě parádní. Jelo to pěkně na klasiku i skate. Sněhu dostatek, podklad nikde neleze. Nejlepší je zadní část kolem Klínového vrchu, kde třeba na rozdíl od Jizerky připadlo 1-2 cm sněhu. Dle mě v současné době nejlepší úsek z celých Jizerek.

Šli jsme ještě kousek směr Tišina. Zde pouze vyšlapaná stopa, ale sněhu hodně, klidně by šla i úprava strojově. Na závěr jsem si dal z Jizerky asi dva km (a zpátky) po Panelové cestě ve vyšlapané stopě střídavé kvality a užil si absolutního klidu. Stopa pokračovala dál a pravděpodobně se někde napojuje na Lasičí cestu. Jinak lidí přiměřeně víkendu. Mezi Předělem, Písčinami a Paličníkem běžkařů celkem málo.

Počasí mrazivé cca mínus 5°C, mlha, syrovina, ale překvapivě skoro bezvětří.
Vloženo 28.1.2023 20:45
Pochválit lze pouze za úpravu v okolí Zavor. Výjezd a sjezd do Bedřichova v kamení. Připravený sníh by vše napravil, ale Ops bohužel
Vloženo 28.1.2023 20:28
Dneska odpo Bedrichov - Hrebinek - Knajpa - kolecko pres Smedavu - Kristianov - Hrebinek a zpet. Obvas prosvita asfalt nebo kaminky - hlavne ve vydrenych sjezdech na Kristianov nebo na Stolpisske - lidi by nemeli tolik brzdit 😀😀😀
Vloženo 28.1.2023 16:45
Povětrnostní podmínky:
-4°C, zataženo, ve vrcholových partiích mlhavo, bez výrazných srážek.

Výchozí bod:
Bedřichov, Maliník Parking

Trasa:
Maliník - Vládní - Pod Olivetskou horou - Bílá Kuchyně - Hřebínek - Krásná Máří - Na Žďárku - Čihadla - Knajpa - Čihadla - Rozmezí - Kristánov - Nová Louka -Vládní - Maliník
30 km

Zalidnění:
1. Občerstvení (Knajpa, Hřebínek) přeplněná, fronta beznadějná
2. Restaurace Šámalova chata s početnou frontou (čekání odhadem 15 min). Porce více než dostačující.
3. Stopa: sjízdná, místy nutno se vyhýbat se.

Kvalita stopy:
1. Maliník - Nová Louka: pokryv 2-6 cm sněhu, ve šlápějích prosvítá asfalt, hůlky narážejí na zem. S běžnými lyžemi sjízdné, pro profi lyže nedoporučuji.
2. Zbytek trasy: pokryv kolem 20 cm, bez problémů, poslední úprava podle stránek jizerskaops.cz v sobotu 28.1., ale stav bruslícího pasu zcela neodpovídá (místy vyježděný hřeben).

Predikce:
Pokud se budou teploty drzek pod nulou, můžeme předpokládat výdrž stop (mimo Vládní-Maliník) min. týden

Doporučení:
zážitek skvělý, návštěvu vřele doporučujeme.
Vloženo 28.1.2023 14:57
Na Smědavě -6°C, mlha.Díky OPS za upravenou osmičku na Paličník.I když šlo o první úpravu, tak stopy byly perfektní a jelo to samo.100% kvalita , perfektní pokrývka snšhu.Tuto trať dnes využilo mnoho lyžníků a i když byla mlha, tak to nevadilo, jen nebyly výhledy.Mlha při nízké teplotě namrzala a připadal jsem si jako sněhulák i když nechumelilo.
Tak jezděte
12:45
13:04

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 28.1.2023 13:54
Celkem dobrý. Jel jsem po promenádní a občas nějaké kamínky. Výborný jako základ pro další decimetry sněhu.
Vloženo 28.1.2023 12:23
Velke kolecko z Bedrichova + Olivetska + Zavory. Nad ranem bylo upraveno a vsude skvele podminky. Na teto trase pouze 2 nebezpecna mista - vyjezd od Blataku smer zelva, uprostred vytate misto az na asfalt, druhe je sjezd z Olivetske na Bilou kuchyni, zde v delce 10 m obnazene kameny uprostred. Jinak pochvala OPS za upravu vc. Oblasti Zavor a Za prehradou. Dekuji!! Skol
Vloženo 28.1.2023 22:19
Včera 27.1. - od Pěšákovny směr Smědava jsme dělali malou předvolební anketu:) Vzkaz pro mladíka ročník 78 - pojďte to dořešit u piva:)
Dotaz Vloženo 28.1.2023 17:04
Jak to prosím vypadá od Václavíkovi studánky po Knížecí?
Zodpovědět
Vloženo 28.1.2023 1:24
Soušská projeta v noci rolbou, mělo by to být asi v cajku.
Vloženo 28.1.2023 0:12
K rozježděmym stopám od aut.
Zpráva se netýká úprav stop.
Holanďané rozjeli stopy mezi Montanií a Smědavou naprosto záměrně. Po 17 hodině se pokoušeli na uzavřenou silnici dostat od Montanie, ale díky nahrnutému sněhu se jim to nepodařilo. Pak se několikrát vraceli zpět, nakonec jsme je potkali u Černé Říčky, kdy vyjížděli od H. Polubného a jeli před námi až do Jablonce. Očividně hledali v horách zasněženou silnici, aby se mohli projet na sněhu. Celkem jelo cca 7 velice zvláštních, převážně terénních aut s majáky a houkačkami. Dvě z nich by měla být na kamerovém záznamu čerpací stanice Tank & Oil před Smržovkou.
Vloženo 27.1.2023 22:53
Vecer Stadion - Hrebinek - Knajpa - Smedava pres Kasarenskou a pak Stolpiskou nahoru a ores Knajpu a Hrebinek zase zpet. Na par mistech s opatrnosti (treba najezd na Stolpiskou nebo jedno misto za Loukou videt asfalt). Od Kurovce do Smedavy asi nejaky volic Babise (v Praze jim rikame c.r.k) rozjel autem celou trasu. Z kopce to jeste slo ubruslit, ale nahoru to nepujde. Zahybali k Montanii - fakt kokoti. Priste propichnout gumy!
Vloženo 27.1.2023 20:31
Přesně tak, máme s kamarády naprosto stejný názor jako David S. Investice do autobusové točny na Maliníku pro lyžaře od Jablonce je nyní naprosto absurdní. Vládní je vypluhovaná skoro na asfalt a je to často na zničení lyží. Po kanále to jde max. na klasiku, často používán i chodci. Nechápu nemožnost dohody OPS + obec Bedřichov s Povodím Labe, když v minulosti to fungovalo...
Jinak potvrzuji lyžařské podmínky přesně jak je popsal David. Příští týden případne nový sníh, tak by se to v celých Jizerkách, kromě Vládní, mělo hodně zlepšit :-)
Vloženo 27.1.2023 20:24
Pozor Soušská mezi Smědavou a přehradou Souší je rozjeta několika vozidly!
Byli to holanďané, z Montanie někdo volal i policii. Asi navigace, schválně to zřejmě nebylo. Jedna stopa (ta u svodidel, blíže k vodě) zůstala skoro celá bez poskvrny. Ale občas se rozpojí, tak si nerozbijte hlavu o svodidlo při sjezdu! Párkrát jsem ji projel, ta druhá stopa je kaput. Magistrála by to měla zřejmě upravit, vědí o tom.
Vloženo 27.1.2023 18:34
V podvecer z Maliniku po Vladni, za prahradou, Gregoruv kriz, Hrebinek, Panelka, sjezd na Kristianov a kolem NL zpet. Stav stop odpovida posledni uprave v pondeli, vsude dostatek snehu, tedy krome Vladni. Liberecky kraj vybudoval na Maliniku za mnoho milionu tocnu autobusu mmj. pro zlepseni nastupu lidi do stopy, bohuzel zapomnel na to B a to dohodnout se s posetilym dedulou na prehrade Cerna Nisa. Ten vesele dal nechava usek pluhovat az na kost, uprava teto smisene cesty neni tim padem mozna. Obec ani Ops s tim nic nedela. Je mi z toho smutno. Zde opravdu opatrne, na mnoha mistech asfalt! Skol!
Vloženo 27.1.2023 14:53
Na Smědavě -5°C, mlha, trochu poletovalsníh.Přibylo jen pár mm.Jel jsem po Kasárenské na Knejpu, okolo teřívků na Čihadla a Rozmezí a zpět.Jelo to dobře, jen na klasiku jsou stopy již mělké a někde již nepravidelné a potřebují strojovou úpravu na víkend.
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 27.1.2023 21:47
(Odpověď na dotaz uživatele David z 27.1.: Dobrý den, nevíte jestli jsou upraveny stopy z Maxova ke Kapličce? Díky)
Dobrý den...nene...aspon ve stredu nebyly...tam se ceka vzdy na vic snehu...na bazine a louce nahoru je potreba na upravu vic nez 10 cm snehu...takze na vikend urcite nebude
Vloženo 26.1.2023 18:51
Okruh Bedřichov - Nová Louka - Kristiánov - Bílé Buky - Hřebínek - Nová Louka - Bedřichov. Umrzlé, upravené, nikde žádný problém.
Vloženo 26.1.2023 17:58
Z Jizerky na Mořinu vytátá místa, ale jde objet (s opatrností lze i sjíždět). K bunkru pěkné, na Vlašský hřeben nic moc - uplužené a lezou kameny. Dolů tudy je to o odření běžek - nedopoporučuji. Lépe je využít cyklotrasu 3022 na Promedádní, kde je stopa luxusní (a nejlepší v okolí Jizerky). Knížecí včetně Hraniční a Soušské ke Smědavě velmi pěkná. Dál jsme jeli osmičku přes Předěl. Zde sice jen vyšlapaná stopa, ale povětšinou (vyjma prudších rozplužených úseků) pěkná. Sníh kvalitní prašan a hlavně je ho tu hodně, odhadem ke třiceti centimetrům. Škoda, že OPS tuhle část neupravila, na druhou stranu jsme potkali minimum lidí. Jizerská silnice už umydlená, ale dojet se dá v pohodě až na Jizerku (na loukách pod Pešákovnou několik vytátých míst).

Oproti dnům minulým celý den mlha, ale bezvětří. Teplota cca -5°C.

Ještě na doplnění.
V úterý jsme jeli okruh kolem Protržené přehrady a kousek (Pašerácká cesta) byl poničen teréňákem. Stopa zůstala povětšinou netknutá, v bruslařdkém pásu ale zůstaly koleje, naštěstí díky nižší vrstvě sněhu ne příliš hluboké. Jinak je tahle trasa slušná, jen od Mariánskohorských boud směr Kneipa rozbředlý sníh s vytátým místem na začátku lesa.
Vloženo 26.1.2023 14:27
Na Smědavě -3°C, mlha.Jel jsem po silnici ke kiosku na Promenádní a dále na Mořinu, po Jezdecké a cestě pod Černým vrchem zpět.Tratě jsou ve velmi slušném stavu jen na posledním stoupání k bunkru je více náletů pro klasiku v obou stopách.Jezdecká je sjízdná, ale už je to na hraně.Snad něco co nejdříve připadne.
Tak jezděte.
Vloženo 26.1.2023 17:41
Včera projeto. Vzhledem k velké frekvenci běžkařů stopy umydlené, místy chyběla na jedné straně úplně. Pod stromy nebo na přímém slunci stopy zledovatělé nebo rozbředlé. Spíše jde o kratší několikametrové úseky. Sjízdné vše v pohodě včetně Blaťáku a Máří. Nejlepší stopy v horních partiích.
(Odpověď na dotaz uživatele Vasek z 26.1.: Prosím o info nevíte jak vypadá velký kolečko ? Nová louka - Hřebínek - Čihadla - Rozmezí - Nová louka)

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory