Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná…

Číst celý text

Členění oblasti Jizerské hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 9 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
1 zpráva byla přesunuta do obecné diskuse
Vloženo 23.3.2023 15:27
Na Smědavě v 10.30 po dešti , +9°C, zataženo.Jel jsem ze Smědavy po Štolpišské okolo Jizery na Knejpu, okolo tetřívků na Rozmezí a zpět od Čihadel po silnici na Knejpu a po Kasárenské a silnici zpět na Smědavu.
Štolpišská ze Smědavy na Knejpu lze vystoupat, ale pro sjezd nevhodná a pro další výstup nedoporučuji.Od Knejpy poté celá trasa po včerejší úpravě velmi dobrá, příjemně mně překvapila kvalita Kasárenské.Doufám,.že déšť , který má přijít ji moc nepoškodí.
Nevím jak se bude počasí další 3 dny vyvíjet , tak uvidíme.Sám nerad jezdím když hodně prší.
Tak jezděte, pokud to půjde.Příští týden by mělo být lépe
11:21
11:30
11:47

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.3.2023 10:48
Ranni hodinka pred praci:)
Sousska silnice ze Smedavy sjizdna, ale vytata mista uz tam jsou. Kasarenska ke Knajpe tez. Prenaset se bude jen tesne pod Knajpou.
Stopa jede, skejtar v prostredku se bori i pres obdivuhodnou peci rolbaru a vcerejsi upravu.
Timto rolbarum dekuji za celou sezonu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.3.2023 7:33
Ve stredu klasicky z NL. Po prijezdu jsem si nejprve rikal, zda neni neco spatne, protoze po snehu ani pamatky. Po 200 m sme Blatak vsak jiz zacala stopa. Prenaseni kratce u Blataku a Kristianova, pak az na Knajpu ok. Stopa az necekane dobra a skluzna, mimo stopu pomale. Pote pres Mari, kde je cca 1 km uplne bez snehu. Prenaseni ve sjezdu z Tocny a tez kus od Hrebinku k NL.

Narozdil od lepsich sezon snih chybi i v hornich partiich, asfalt prosvita i na rade mist ve stoupani na Rozmezi, a tez nahore kolem Knajpy. Nestane-li se neco mimoradneho, tak koncime. Dnes bych to videl naposledy, po destivem vikendu bude lepsi kolo.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.3.2023 0:19
Dustojné rozloučení se sezonou. Skate Pod Bukovcem - Promenádní - Černá Smědá - Smědava - Knajpa - Rozmezí - Jaegrova Smrt a zpět Knajpa - Kasárenská - Pod Černým Vrchem - Bunkr - Pod Bukovcem.

Na trati 0 - 15 cm sněhu, v závěji možná občas i 20 cm. Na spoustě míst holo, takže průjezd opatrně po stranách. Bylo vidět, že přes den se už břečka propadá na asfalt. Mezi Černou Smědou a Smědavou je 500m úplně holo. Cesta ze Smědavy na Knajpu po posledních zbytkách, ta už bude odpopledne odepsaná úplně. Nejlepčí podmínky jsou na Kasárenské a přes Rozmezí směr Kristiánov, s přimouhřenýma očima i cesta Pod Černým Vrchem a Promenádní.

Jestli chcete ještě přiložit lyže na sníh, tak doporučuji dnes, protože o víkendu už si na Knajpu dojedete na kole.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.3.2023 23:56
Dnes cca 19:00-22:00 Sous - Kurovec - Cerny Vrch - Vaclavikova Studanka - zpatky Kurovec - Knajpa - Rozmezi - Sous. Spousta mist uz na doraz - lyze jsem nesundaval, ale na tak 5 mistech jsem tapal po 2mm snehu po stranach. Zitra uz to bude na caste prenaseni. Nektere mista nebezpecny - treba zacatek sjezdu z Knajpy nebo sjezd na Sous. Nejlepsi usek na Vaclavikovu Studanku. Chtel jsem skatem, ale bylo to bud mekky nebo tvrdy a hrbolaty, tak jsem jel 90% soupaz. Za me dnes naposled. Sezona presne 2 mesice (a jeste 14 dni v prosinci) - o dost kratsi nez loni. Diky OPS za upravu - dnes byla videt velka snaha, stopy drzely (tam, kde bylo aspon trochu snehu). Snih pristi tyden uz bude pozde - do te doby to na desti pujde skoro vsechno dolu!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.3.2023 23:03
Stadion-Blatný rybník(pěšky po silnici a pak zadem), Blatný r.-Pod sedlem Holubníku - 2x Pod s. Holubníku-Točna a zpět - 1x Pod s. Holubníku-Bílé Buky a zpět - Blatný r.,
14.00-17.00hod., bruslení - spíše to jelo, ale na slunci dřina.....,potkáno 9 běžkařů...., přenášení Kristiánov 500m...., jestli nenapadne v pondělí avizovaných 15cm, tak to bylo dnes naposledy, lepší
už turistika, kolo, fotbálek...., díky ops za úpravu
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.3.2023 21:06
Mořina- Bunkr- vlevo na Vlašák-Jezdecká - cesta pod Černým vrchem - Hraniční - Kiosek - Promenádní - Mořina
17.45 - 19.10 h. cca 7C, Klasika, no klister, jen smirkem vybroušeno.
Pěkné podvečerní svezení, ve směru k Hraniční jsem přenášel jen kousek před Bunkrem, na zpáteční cestě od Hraniční bylo od odbočky z Hraniční/Jizerská silnice nutno po straně (mimo silnici) přejít cca 30 m. Promenádní (směrem od kiosku) až k prostřednímu "minikopci" krásná, pak některé tyto úseky zítra budou k přenášení, a to až k odbočce k "Cimrmanovi". Ďolík před Bunkrem bez vad.
Podvečerní kombinace běžek, zpěvu ptactva, tekoucí vody z potoků = nemá chybu.
Lyžařsky nejlepší byl sjezdík z vrcholu ¨Promenádní - podvečerní sníh udělal své a pěkně to na ski odjíždělo :-)
Zkuste též!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.3.2023 20:31
Jel jsem skatem ze Smědavy (na parkovišti pouze pár aut) po Soušské silnici, cestě pod Černým vrchem, kde jsem několikrát potkal rolbu, a Knížecí na Václavíkovu studánku a zpět na rozcestí s Jezdeckou, sjezd dolů na Souš a po Soušské silnici zpátky na Smědavu. Jarní lyžovačka se vším všudy, sluníčko, teplo, k poledni na sluníčku již prostřední pás hodně měkký a kde bylo dost sněhu i hluboký. Běžky jsem sundával pouze jednou cestou z Jezdecké k Souši přes potok, ale na mnoha místech, kam hodně svítí sluníčko, to již bylo jen po ledu nebo úzkým pruhem s minimální vrstvou sněhu, takže v dalších dnech to již může být s přenášením. Nejvíc vytátých míst bylo na cestě pod Černým vrchem a Knížecí, ve sjezdu na Souš chybí sníh hned nahoře v zatáčce pod rozcestím. Asfalt hodně prosvítá i nahoře na Soušské silnici u rozcestí Kůrovec. Křižovatka na Smědavě je již také z velké části bez sněhu. Lidí po málu i na všední den.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.3.2023 16:39
Dnes dopoledne pěkné. Poláci to dneska ráno projeli skutrem, za to klobouk dolů! Nahoře paráda, postupně s přibývajícím časem odpoledne pod 900 m už sračky, voda a vytáto. Ale nahoře i odpoledne krásný svezení. Na to, že je 22. března. Myslím, že nahoře to pár posledních dní vydrží až do prvního deště.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 22.3.2023 14:45
Na Smědavě +9°C, hezké počasí.Jel jsem jen oblíbený bezproblémový okruh Smědava-kiosek-Promenádní-Jezdecká cesta pod Černým vrchem.
Radost mi udělala rolba, kterou jsem potkal na Promenádní.Všechny stopy podobně jako včera, tedy velmi slušné na jaro.Uvidíme co udělá počasí na konci týdne, různé rosničky hlasí odlišné předpovědi.
Zítra má být opět hezky.Tak jezděte.
12:01
12:12
12:12

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.3.2023 10:53
Předpověd od Pondělí 27.3. vypadá slibně.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.3.2023 23:19
Skate 17:30-19-30 od lesní brány na Knajpu, k prameništi Bílé Smědé a na Čihadla + zpět.
Z parkoviště pod lesní bránou se cca 500 metrů jde pěšky, pak se až na pár metrů u Mariánskohorských bud sundávat už nemusí. Samozřejmě na B/C lyže.
Potkáno celkem 0 živých duší, tak jezděte.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.3.2023 22:04
Krátký a trochu naivní okruh na skate z Nové Louky, přes Hřebínek, Bílou kuchyňi a Olivetskou.
Už po příjezdu na Novou bylo něco jinak. Nikde nikdo, teplý vítr ve vlasech a kolem zpěv ptáků. Trochu pocit jako když na stadionu vlezete se šálou Sparty kolem krku do sektoru Baníku.
Na trase pak kombinace hlubšího mokrého a nahnědlého sněhu, vytátých míst s průsvitnou slupkou a poctivého minerálního podkladu.
17:15
17:35
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.3.2023 14:50
Na Smědavě +4°C, oblačno.Jel jsem své kolečko Smědava-Promenádní-Jezdecká -cesta pod Černým vrchem -Smědava.V této době není moc možností.Ze Smědavy po Jizerské silnici stoupání bez problému, pro sjezd bych volil Hraniční , protože na silnici jsou již některá místa s minimální pokrývkou.Odbočka Hraniční -kiosek ledovka, ale celá Promenádní již v pohodě.Kupodivu Jezdecká stále drží a je sjízdná na obě strany.Jen při sjezdu k bunkru je lépe jet vlevo.Cesta pod Černým vrchem též v pohodě, jen na 2 místech menší vytátá místa ve středu.
Celkově velmi dobré stopy, které jedou pěkně.Málo lyžníků.Zítra a ve čtvrek by mělo počasí vydržet ,aspoň podle Kláry.
Tak jezděte
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.3.2023 14:19
Dneska dvě a půl hodiny mezi Jakuszycemi, Orle a Harrachovem. Stopy byly včera upravené, ale není to už žádná sláva, místy hodně dobré, místy špatné, a jak se sjíždí do Harrachova, sněhu je míň a míň. Sice se ještě nemusí nikde přenášet, všechna problematická místa se dají obejít, ale dlouho to tak asi už nevydrží, a jestli něco nepřipadne, tak to bylo v Jizerkách letos naposledy - o měsíc dřív, než loni.
10:56
11:52
11:52
12:20
Jakuszyce a okolí
Vloženo 20.3.2023 14:18
Před 2 lety jsme lyžovali do 12.5, minulý rok jsme mysleli, že to vydrží do června, ale na konci dubna se 2 dny oteplilo na 15°C a přišly silné deště a a 2 dny vše odtálo, tak jsme skončili 30.4.
Na víkend Klára hlásí déšť ,ale ne moc vysoké teploty, tak snad vše vydrží.
V každém případě je nutné začínat na Mořině nebo Smědavě.
Každý den dávám informace o stavu, tak je sleduj.

(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš68 z 20.3.: dovolte dotaz, lze dle Vás "štamgastů" aspoň přibližně odhadnout počasí na tento pátek a sobotu ??
jsem ze Zlína a jet 5 hodin sedět na bar do hotelu se mi nechce
děkuju Vám.
Tomáš)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.3.2023 14:05
Na Smědavě +8°C, chvílemi polojasno, slunečno a když jsme odjeli, tak poté přišla krátká dešťová přeháňka, neboli velmi proměnlivo.Jeli jsme jen okruh Smědava-Promenádní-Jezdecká-cesta pod Černým vechem-Smědava.Tento okruh je stále bez přenášení,stopy na klasiku čisté, měkčí, ale jedou a neboří se.
Na trati bylo jen pár lyžníků, ale jelo to dobře.Klára zatím říká, že zítra a ve středu by mělo počasí vydržet.
Tak jezděte.
11:44
11:55
11:59
12:16

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.3.2023 9:16
Souš- Jezdecká - Bunkr - Promenádní -Kiosek - Koleníková c. - Černá Smědá - Západní c. na Předěl - Předěl - Písčiny - Paličník - Předěl - Smrková - Smědava - Paulova louka - Knajpa - Kasárenská - Souš
Na parkovišti Souš hodně aut, cca 10 hod., všichni natěšeni na jarní lyžování. Sníh měkký, mokrý. CL, vybroušeno smirkem, trojkové měkké lyže. No klister .
Teplo, cca 6C - 8C, stopa od Montanie. Cesta nahoru na Jezdeckou LUXUSNĚ upravena, požitek.
Sjezd z vlašáku k Bunkru, na začátku klesání velká, hluboká díra, uprostřed cesty neoznačená (!!)
Promenádní příjemná, Kiosek zastávka na pivko. Sjezd po koleníkové pomalý ale bezpečný, sníh všude.
Na Předěl: Ve čtvrtek (16.3.) jsem jej opačně, tentokrát jsemu od Č.Smědé pokracoval JZ cestou přímo nahoru, pořád pěkné. Za dolíkem doprava nahoru vytáto až na vrchol stoupání ale ještě jsem obešel po straně vlevo. Dále Píščiny, a zadem na Paličník. Prakticky až k odbočce na vyhlídku Paličníku LUXUSNÍ stopa. Na Paličníku se přenáší ale vše nahrazuje výhled na okolní kopce a Krkonoše. Sjezd až ve spodní části cesty ve směru na Předěl, ale bez problémů.
Cesta na Zelený kámen pěkná, Smrková cesta v pohodě (maringotka je nicméně téměř na suchu). Dále Smědava a výlez od Parkoviště nahoru směr Knajpa. Na Knajpe vynikající štrúdl a čaj a hurá zpět po Kasárenské na Souš. Pomalé. Ať žije soupaž !

Krásný výlet! Sezona nekončí. :-)

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.3.2023 8:35
Poslední výlet sezóny s celou rodinou. Jakuszyce - Orle - Stara Droga Celna - Cicha Rownia a dolů na stadion. Trasa krátká (jen asi 12km) kvůli dětem. Cesta na Orle místy ledové plotny, tu a tam vytáto, ale nahoře pořád krásné svezení.
9:58
10:08
10:15
10:22

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Jakuszyce a okolí
Vloženo 19.3.2023 19:43
Bedřichov-Hřebínek-Točna-Pod sedlem Holubníku-Točna -Máří-Knajpa-Rozmezí-Blatný r.-Bedřichov.Přenášení : 1. Hřebínek-Točna 15m., 2.Točna-oba směry 50m.,3.Točna-Máří 50% asfalt,50% krusta, 4.Kristiánov-100m od křižovatky ke Kamenici,5.Nová Louka 200m.
bruslení, 11.20-14.00hod, nejlepší asi panelka, nahoře( Knajpa) taky v pohodě..., díky OPS
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.3.2023 17:17
Jo, a z Orle až pod Smrk jsem potkal jen pět běžkařů, a celkově jich dnes bylo hodně málo, což mě - na rozdíl od Honzy - vyhovuje 😊
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.3.2023 17:08
Jakuszyce - Orle - Chatka Górzystów - Smrk - Na Písčinách - Předěl - Černá Smědá - Penzion Nad Jizerským Údolím - vřele doporučuju - výborně vaří a mají dobré pivo Albrecht 😎 - Jizerka - Mořina - Údolí Jizery - Martinské údolí. Před Chatkou Górzystów je potřeba přenášet, za ní ale strojově upravená stopa až pod Smrk, a překvapivě i ten zhruba kilometr nahoru k rozhledně jsem nemusel sundat lyže. Sníh ubývá, ale užil jsem si to náramně - a za Předělem jsem sice nepotkal Honzu, ale zato jeho krásnou ženu 😊
8:41
9:00
9:24
9:48

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.3.2023 14:30
Na Smědavě v 11.30 již 9°C, zataženo.Po včerejší úpravě J50, stopy na klasiku i po obědě ve velmi dobrém stavu na okruhu Smědava-Promenádní-Jezdecká -cesta pod Černým vrchem-Smědava.Velká díra stále neoznačená na Jezdecké-tak večer pozor na ní.
Stopy sice měkčí, ale nebořily se, pravidelné a dobře jely po celém okruhu.Nikde na okruhu není zatím problém se sněhem, ani na exponovaných místech.Jen chyběly lyžníci, protože na celém okruhu jsem potkal max. 30 lyžníků, což je škoda vzhledem k pěkným podmínkám.Sice bylo dosti teplo , ale mnozí lyžníci, říkali, že bude ještě hůř, bude tepleji.
Dokud nepřijde silný déšť s kombinací s teplem, tak budeme moci ještě vyrážet do stopy.
Tak jezděte.
12:04
12:08
12:31
12:57

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.3.2023 12:24
Dneska od 7 ze Souse na Knajpu, Rozmezi, Smedavu, Kiosek, kousek na Jizerku, Promenadni, par kolecek pod Cernym Vrchem a zpet. Ze Souse asi lepsi nez z Moriny - pri navratu po 10 cestu blokuji ospalove. Podminky dobre, ze Souse trosku rozryte, ale Kasarenska uplne fungl. U Kiosku a pod Cernym Vrchem uz na par mistech prosvita asfalt, zitra uz to bude horsi. Lidi po 9 uz dost…
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.3.2023 10:41
dnes stejně jako včera kolečko z mořiny; včera stejně jako předevčírem proběhla večerní úprava páteřních tras, takže ráno ledové stopy pro superrychlý soupaž nebo přimrzlý superrychlý manžestr (fakt bych ocenil, kdyby čelovkáři jezdili klasiku, pokud vůbec - v manžestru zamrzlé stopy bruslení nepotěší, a jeden z bruslařů se zřejmě nevešel mezi stopy, a v každém tempu uchřupnul okraje stop). po půl deváté to už měklo, a tak byl nejvyšší čas uvolnit parkovací místo někomu, komu se nechtělo z postele. promenádní, kasárenská a pod černým vrchem famosní, štolpišská ze smědavy nahoru (přestože od poslední úpravy uběhlo pár dní) přijatelná a nerozrytá (chápu že to někdo nevyťape nebo nevybruslí a zuje lyže a vyjde to pěšky, nechápu, proč ne po okraji a proč musí být otisky běžkových bot v celé šíři, ale nakonec se jim to nebořilo, a beztak je to souběh s turistickou značkou).
včera po desáté už policie zastavovala auta u granátu, dneska v devět ještě ne, ale už na mořině zbývalo jen pár míst; u pralinky parkoviště zavřené.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 19.3.2023 11:31
Ahoj lyžníci, zítra se chci naposledy rozloučit se zimou. Poradíte mi prosím co namazat na klasiku? Týden jsem tam nebyl, netuším jaký je tam teď sníh, tak ať si tu poslední jízdu trochu užiju. Dle norů má být cca +5 a občas přeháňka. Díky moc.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.3.2023 7:09
Ráno. Z Jakuszyc k Orle. No. Dalo, ale už bych nedoporučoval. Možná na starých lyžích. Cesta kolem hraničního přechodu k Harrachov byla sjízdná, ale s jedním místem na přenášení. Místy už jen led a v lese hodně špinavé. Proto nedoporučuji. Úseky na vrscich kolem Cicha Rownia dobré, sněhu celkem dost. Nikde nebyla čerstvá úprava, zřejmě se už nevyplatí, ale vše dobře sjízdné. Pro mě dobré, byť poslední letošní svezení.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Jakuszyce a okolí
Vloženo 18.3.2023 18:08
Nástup od Desné (Údolní přístřešek) - Prostržená přehrada po Pašerácké cestě ke Kasárenské - vše naprosto bez chybičky.

Kolem hory Jizery (Ke Studánce, Smědava) až ke Knajpě - hodně lyžařů, více rozježděně, ale všude dostatek sněhu, stopy čisté.

Dále Kyselou vodou k Mariánskohorským boudám k Protržené přehradě - méně lyžařů, odpoledne už měkčí sníh.

Celý den jen krásné čisté stopy bez chyb.
11:32
13:13
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.3.2023 17:03
Na Smědavě +6°C, slunečno.Oproti včerejšku byly dnes upravené základní tratě i když trochu měkčí než včera.Naštěstí zatím bez přeháněk, tak stopy drží velmi dobře.
Jel jsem ze Smědavy po Promenádní k bunkru, po Jezdecké a po cestě pod Černým vrchem zpět.Celá tato trasa je v pohodě, bez přenášení včetně Jezdecké, která bývá ve středu vydřená,zatím drží.Problém vidím jen ve velké díře , která není označená a může zapříčinit úraz.HS nebo OPS by ji měla označit aspoň větví.
Poté jsem jel na osmičku Paličníku.V zásadě lze ji jet, spíše turisticky, protože nebyla upravená a je tam pár přenášení.Od Smědavy k Černé Smědé jsou 2 malá místa, lze je objet, po cestě přes Zelený kámen na vrcholu opět 2 malá místa , lze objet, od Předělu k Písčinám stejně 2 malá místa na objetí, poté k Paličníku již v pohodě, a poté na hřebenu 2x po 100m na přenesení, dále sjezd k Předělu v pohodě.
Dnes bylo podstatně méně lyžníků, což byla škoda, když lyžovačka byla bezvadná i když jarní na firnu.
Dokud nám nezačne pršet, tak půjde jezdit bez problému.Klára mluví o přeháňkách v druhé polovině příštího týdne, tak uvidíme, snad to nebude hrozné.
Tak jezděte.
11:57
11:57
12:04
12:09

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.3.2023 13:32
Dneska od 7 z Moriny na Smedavu, pak Sous, Knajpa, Zdarek, Rozmezi, Pod Cernym vrchem, Vaclavikova Studanka a zpatky na Morinu. Rano to svistelo, po 10 uz to na Morine bylo mekke. Souhlas s Davidem, ze nejlepsi byl usek na Vaclavikovu studanku (zacatek lesa) a Sousska. Dnes/zitra jeste snih vsude vydrzi, ale s pondelnim destem se uz asi ukaze pak vytatych mist… Zitra ze Souse.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.3.2023 13:29
Ze Stadaku bez sundavani ne. Ze Souse nebo Moriny bez problemu.

(Odpověď na dotaz uživatele Radka z 18.3.: Zdravím, běžkaři
Myslíte že je možné zítra 19.3 ještě vyjet na běžky?? např. ze stadionu směr Knajpa?)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.3.2023 13:17
V 8:00 rano ze Souse, parking temer prazdny, nastup u Montanie, vcera vecer upraveno, pres noc primrzlo, jelo to jak das, cela Sousska silnice min 20-30 cm snehu, na Kurovec, pod Cernym vrchem az na Vaclavikovu studanku, nejhezci usek s malo lidmi, na Vlassky hreben umydleno, dale na Jizerku, pozor louka uz je out of order, musi se sundavat, leze trava, tecou potoky, Promenadni az na Smedavu naprosto bez problemu a po Sousske zpet. Na vetsine zminovanych tras snih jeste par dni vydrzi, opravdu skvele podminky! Ja byl dnes naposledy, uzivejte nejlepsi hory na bezkovani na svete, diky Ops a celou sezonu, jste nejlepsi, nenechte se odradit nesmyslnymi poznamkami typu, ze se nekde bori hulky apod. Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2023 23:49
Odpoved Hance, rada od Harece
Jizerku jiz nedoporucuji, louka jiz velmi spatna, prenasi se. Rovnez uz ne z Bedrichova ( to by bylo nejlepsi, na Hrebinek a zpet, obed na Samalce) zitra tedy jen Smedava ( cesta z Liberce pres Mnisek, Oldrichov, Raspenava, Hejnice a Bily Potok, cca 30km), rano radeji brzo kvuli mistu na parkovisti ( na Smedave byt max. do 9,00 radeji drive)
Ze Smedavy1) smer Jizerka po silnici, po 1km vpravo pres Vlassky hreben a vratit se po Promenadni (kiosek Promenada) nebo Smedava.2) smer ke Smrku na Predel pravou cestou a zase se vratit, vyjet na Promenadni (kiosek), vlevo vytate, nebo jeste k Palicniku (krasny vyhled) zde ovsem take vytate, ale krasne po slunicku. Myslim, ze posledni jarni vikend, dalsi uz na kole do Raje. Pri stesti potkate Honzu 1949, mistniho nejvetsiho odbornika a dostanete dalsi rady. Tak skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2023 19:34
(Odpověď na dotaz uživatele Hanka z 17.3.: Může mi prosím někdo dát tip kam zítra jako začátečník s dítětem 6 let poprvé vyrazit? Ideálně, aby v polovině cesty byla restaurace na oběd a zpět se dojelo k autu. Moc děkuji.)

Auto bych nechal nad osadou Jizerka - parkoviště Mořina. Po magistrále jet na první křižovatku u bunkru, zde odbočit doprava a sjet do osady,. kde jsou restaurace - Panský dům nebo Pyramida, možná i další. Kdyby to bylo na prcka krátké, nechá se to u bunkru prodloužit, třeba doleva po Jezdecké na Vlašský hřeben, na hřebeni odbočit doprava zpátky na magistrálu a po této se vrátit k bunkru. Z osady Jizerka se nechá vyjet po louce zpátky na Mořinu. Ale nevím, kolik je momentálně na té louce ještě sněhu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2023 19:15
Parkoviště na louce nad Horním Polubným bylo včera a dnes mimo provoz, už je to tam vytáté. Louky na Horním Polubném už jsou spíše bez sněhu. Zima začíná nad výše uvedeným parkovištěm. Ještě se nechá v pohodě vyjet na lyžích podél silnice k dřevěné boudě pod Václavíkovou studánkou. V lese je jehličí, po projetí lesa už je to dobré, sněhu stále dost. Kdo jede na Předěl, doporučuji Smrkovou cestu (doprava), tam je to dobré. Cesta doleva je před Předělem před horizontem pokryta místy pískem. Kdo jede na Paličník, tak musí před horizontem kus přenášet lyže. Kolem poledne to bylo na tratích na sluníčku měkké, místy trochu kaše. Ve stínu zmrzlé, místy ještě patrný středeční manšestr. Jestli bude na sobotu úprava, tak to bude vynikající. Předpověď na sobotu je příznivá, tak hurá na lyže. Tohle jarní ježdění nemá chybu ! SKOL
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2023 19:09
Pro Jana M. Že Souše to zítra určitě půjde, sněhu je tam stàle dost
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2023 19:04
A kam tedy prosím ideálně jet? děkuji
(Odpověď na dotaz uživatele Hana z 17.3.: Mohl by mi dát někdo tip, kam zítra jet jako začátečník se 6 letým dítětem? Moc děkuji.
Ideálně představa od auta k restauraci na oběd a zpět na parkoviště:-))
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2023 18:39
Ano, určitě půjde. Dnes jsem jel ze Souše na Knejpu, sněhu po celé trase stále dost.
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 17.3.: Půjde prosím ještě zítra nástup ze Souše? Byl jste tam dnes někdo? Díky.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2023 18:09
Odpoledne ze stadionu, parkoviste plne ze 2/3, podle clanku jsem cekal horsi, ale nakonec to takova hruza nebyla, i kdyz? K Buku pravou stranou, obcas trava, dale k rozcesti slusne, k Pritoku krasny, ale pres dreveny most chybi z poloviny snih, ale da se jet, ke Gregoraci umydleno, smer Hrebinek obcas kouka asfalt, ale jde to, na Tocnu je nutne v polovine a pak nahore prenaset par metru, Panelka temer cela v topu, vicemene 20-30 cm, to jeste tyden vydrzi. Celou cestu se stridal hlubsi snih s umydlenymi useky. Problem byl spise silnejsi vitr, nez teplota. Zitra zkusim Sous. Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2023 16:17
(Odpověď na dotaz uživatele Hanka z 17.3.: Prosím o informaci zda je reálné vyrazit zítra ráno 18.3 jako začátečníci z Hrabětic (parkoviště kaplička) směr Královka, případně Prezidentská chata a zpět? Moc děkuji za zprávu) Určitě to nepůjde. Viz kamera: https://www.bedrichov-ou.cz/redakce/index.php?clanek=300209&xuser=&lanG=cs&slozka=284504
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 17.3.2023 16:11
Nevíte někdo, jak to vypadá z Pekla? Díky moc.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2023 15:46
Ahoj. Dnes ježdění supr. Jeli jsme z Bedřichova a přenášeli jsme jen kolem Krásný Máří. Jen se nám cestou podařilo ztratit mobilní telefon. Kdyby ho někdo našel a byl od té dobroty ho vrátit, tak by jsme to velmi ocenili. :)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2023 15:21
Opět super, jak počasí, tak i tratě, kde jsem byl.Na Smědavě sice +5°C,azuro, trochu foukal větřík od Souše.Jeli jsme ze Smědavy po cestě pod Černým vrchem k Jezdecké a po Knížecí na Václavíkovou studánku a zpět po stejné trase.
První úsek Smědava -cesta pod Černým vrchem k Jezdecké v bezvadném stavu, žádná vytátá místa ani kritická oblast uprostřed tratě, kde je nejvíce slunečno.Od Jezdecké k Sedlu pod zámky , části velmi prosluněné mají horší stopu a jsou pomalejší hlavně v 1.polovině, druhá polovina je bez problému.Od Sedla pod zámky k Václavíkové studánce pravá stopa je velmi rychlá, místy zledovatělá, ale pravidelná, jen posledních cca 300m před koncem v pravé stopě je dosti jehličí, které může hodně zbrzdit a přivodit držkopád.Obecně na trati je třeba dávat pozor při výjezdu ze stínu na slunečné partie, což platí vždy na jaře.Na trati je dosti sněhu, tak je to bez problémů.
Na trati se mně ptají lyžníci na článek od Standy Mitače , tak ještě pro ně dávám odkaz:
www.emontana.cz
Dále někteří lyžníci se mne ptali na rozhovor , který udělal minulý rok David Nýč.Je to 7 dílný pořad, já jsem byl v 7.díle , ale v ostatních dílech jsou další velmi pěkné rozhovory o Jizerkách.Odkaz je:
https://sport.rozhlas.cz/ceske-hory-nejsou-jen-preplnene-vleky-a-sjezdovky-jak-si-zalyzujete-na-hrebenech-8666355
Tak jezděte.
12:04
12:08
12:27
13:07

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9) + jejich polohy na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2023 15:01
Bez problému -více v mém dnešním příspěvku
(Odpověď na dotaz uživatele Marcela z 14.3.: Dobrý den, prosím jak teď vypadá Knížecí cesta od Václavíkovy studánky? Moc děkuji.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2023 11:15
Včera jela v 7:30. Dnes (pátek) není úprava plánována. Zítra ale určitě vyjedou rolby.
Dnes to ani nešlo. Komplet vše zmrzlo.

(Odpověď na dotaz uživatele Dušan z 17.3.: Nevíte někdo, kdy ráno obvykle vyjíždějí rolby v Jakuszycích. Děkuji)
Jakuszyce a okolí
Vloženo 17.3.2023 11:13
Ahoj, zítra to ještě asi na dobrých na dobrých lyžích půjde. Prostě to nebude ještě na kameňačky, ale ani ne na top lyže. V polsku je ale obecně více sněhu než v Čechách, takže je to dobrá volba. Pozor budou ale velké davy a očekávaná vikendová úprava tras se rychle rozhamstá. Takže vyrazit brzy ráno. (Dnes poláci nebudou upravovat). Nástup určitě za Jakusycze. Je tam mnoho parkovišt. 30zlotých na den venkovní, a podzemní garáže superdrahé. Tam nejezdit. Nazpátek můžete natankovat levný benzín. 6,79 zlotých. Cca 34kč. Jet tam z Jizerky nedoporučuji. Přechod přes Jizeru od Jizerky je na běžkách o zabití a musí se asi 6x sundavat lyže

(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 17.3.: Ahoj,
jak to vidíte na sobotu? Půjde ještě vyjet na běžky bez hrozby jejich poškození? V této části jsem ještě nebyl. Kde lze nejlépe parkovat pro trasu do PL? V Kořenově u stadionu? díky Zdeněk)
Jakuszyce a okolí
Dotaz Vloženo 17.3.2023 14:37
Ahoj,
rád bych zítra vyrazil z Albrechtic přes Čihadla na Olivetskou horu a pak přes Novou louku zpět. Máte někdo pojem o trati? Koukám, že u Albrechtic se trasa dlouho neupravovala.

Díky!

Martin
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.3.2023 8:21
Bedrichov, Nová Louka, Hřebínek, Točna, Hřebínek, Bedřichov, ve večerních hodinách, podklad tvrdý, místy zmrzly. Nesundavali jsme lyže nikde, ale mezi Hřebínkem a Točnou vyleza asfalt. Tam pozor. Mezi Novou Loukou a Hrebinkem perfektní svezení. Do konce týdne to asi ještě půjde.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2023 23:31
Skate / Kořenov - Václavíkova studánka-Jezdecká - Vlašák-Bunkr-Mořina-zpět bunkr-Promenádní-Kiosek-Koleníková--Černá Smědá-Smrková - Předěl-zpět západní cestou Černá Smědá-Smědava-Kůrovec-Kasárenská-Knajpa-Ždárek-Máří-Točna-Hřebínek-Nová louka- Béďov
Slunce, pár mraků, tak aby se zkraje jara člověk hned nespálil.
Střídavá kvalita sněhu, což asi při takovém počasí nikoho nepřekvapí :-)
Nádherný den na běžkách, horní partie hor jsou zážitek, zhoršující se podmínky v dolních částech k jarnímu lyžování patří.
Vzhledem k tomu bych doporučil od zítřka dvojkové a i horší lyže!
Vše jinak perfektně popsáno od kolegů níže, snad jen ještě doplňující poznámky k průjezdnosti :
-kousek západní cesty od Předělu k Smědé za stoupáním ve sjezdu bude zítra (ASI) bez sněhu, objet se zatím dá po pravé straně, kritických je tak 100-200m, dále stopa za ďolíkem při návratu k nádrži v pohodě.
-od Máří k Točně, problematické, slabá vrstva sněhu, led, přenášel jsem (jen) dvakrát, což zítra bude horší a častější dvojkombinace (přesto, úsek mezi Tetřevkami a Máří stál za to)
-ve sjezdu Točna -Hřebínek, u můstku vytáté místo (!!!), nebude podle mne možné zítra objet.
-sjezd k můstku při sjezdu na stadion v Bedřichově, vypluženo (zbytečně, vracejícimi se lyžaři na stadion) až na led, opatrnost na místě
Doufal jsem v lyžování na Jizerkách ještě v dubnu ale při současné předpovědi počasí..... :-(
.¨Tak uvidíme
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2023 22:15
Skatem: Peklo -> Čihadla -> Máří -> Hřebínek -> Gregorův kříž -> Olivetská hora -> Bílá kuchyně -> Točna -> Bílé buky -> Kristiánov -> Blatenský rybník -> Studené údolí -> Kristiánov -> Rozmezí -> Mariánská hora (tu vyhlídku od toho stromu na louce u parkáče mám fakt rád) -> Protržená přehrada -> Souš -> Jezdecká -> Hraniční -> Promenáda -> spojkou na Vlašák -> bunkr -> Mořina -> Jizerkská silnice -> Černá Smědá -> Předěl -> Smědava -> Kasárenská -> Knajpa -> Peklo
Nad očekávání skvělé podmínky. Vše co bylo upraveno na včerejšek tvrdé, rovné a v super kvalitě. Co bylo upraveno na víkend o poznání horší (měkčí, hrbolaté a v prudčích stoupáních dost rozryté).
Včera napadlo pár cenťáků prašanu, někde více, nekde méně, dost se to lišilo. Prašan zakryl bordel a pomohl i na ledu (méně to ustřelovalo a bylo to citlivější ke skluznici). Ráno prašan celkem brzdil, jak během dne natál, tak se to dost zrychlilo.
Sněhu kupodivu pořád souvislá vrstva, kromě výrazně nejhoršího úseku Máří -> Točna, tam je souvislá tenká vrstva ledu (potkal jsem na něm šupináře a myslel jsem si, že jede rolba) a 2x se přenáší (20 a 50m).
Pak je slabší louka na Jizerce, na tratích zatím leze podklad jen pár menších místech. Přenáší se od Panského domu k mostku přes Jizerku a pak zpět přes silnici pod Pešákovnou. Celkově je na louce Jizerce velmi málo sněhu, do víkendu to nejspíš nepřežije.
Ve stoupání západní cestou z Černé Smědé na Předěl je asi 100 metrů hlíny, zatím se dá velmi pohodlně objet po rovince podél cesty, brzy se tu ale bude přenášet, ostatní části okruhu ale úplně v pohodě.
Překvapilo mě, že i v níže položeném Studeném údolí je sněhu dost a je čistý (akorát se objíždí lesem asi dva metry bažiny, ale to je drobnost), celkově parádní trasa s méně lidma.
Velmi zrádné jsou asi dva metry v horní části sjezdu z Točny na Hřebínek, leze tu asfalt, projel jsem to bez úhony středem. Pravá stopa je v tomto místě o lyže i o hubu, o čemž svědčí zlomená hůlka ve škarpě. Na tohle místo opravdu pozor.
Dále je nepříjmý asi 1 m2 asfaltu na rozcestí na Kristiánově v místě, kde se brzdí při sjezdu od Bílých buků, je to ale dobře vidět a dá se zabrzdit jinde.
Celkově naprosto super jarní běžkování, čistý tvrdý sníh a málo lidí.
Vzhledem k předpovědi a nízké vrstvě sněhu po teplé zimě bude ale tento víkend nejspíš zavírací.
Tak vyražte!

» Zobrazit GPX záznam trasy

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2023 21:19
Bedřichov - Nová Louka - Kristiánov - Knajpa - Smědava a zpět, odpoledne. Klasické předjaří, v lese tvrdé, místy i s uježděným sněhem z úterka, ještě nepřetátým (tam, kde nesvítí slunce vůbec). Na slunci rozměklé, později odpoledne umrzající oraniště (v pátek dopoledne, než to povolí, to asi nemusí být místy moc ideální na skate). Jel jsem na áčkových lyžích, ale pod Kristiánovem už je to spíš na béčkové. Dnes ještě bez přenášení, ale zítra už spíš s přenášením, dole už je sněhu málo a tenhle víkend asi bude poslední, kdy půjde ještě najet z Bedřichova. Pod Bukem, směrem na malý okruh, z toho leze asfalt, kolem Nové louky hlína, též klasické místo u Kristiánova: vykukuje asfalt. Kolem místy už ledové plotny, pozor na sjezdech. Nahoře je ale ještě půl metru. Nahoře je to čisté, dole trocha jehličí a šišek.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2023 20:55
Souhlasím s Pavlem i Tomášem, dnes běžkování v Jakuszycích skvělé, málo lidí, upravené trasy, sněhu dost, krásné polojasno, jarní lyžování, jak má být. A to jsem si to protáhla dost přes 11:00..
Doporučuji!
Jakuszyce a okolí
Vloženo 16.3.2023 18:15
Dnes skatem ze Souše na Knajpu pak přes Smědavu na Promenadní a zpátky na Souš.Všude perfektní podložka a celkově výborné podmínky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2023 18:00
Ráno z Polany kolem hraničního přechodu na Orle, pak dal nahoru až směrem k dolu (neznám název), pak kolem Cicha Rownia a zpět na parkoviště. Všude super, někde to jelo vic někde míň kritická místa snad zatím nejsou, možná louka u Orle. Asi nejhorší část, přesto dobře sjízdné kolem hraničního přechodu směrem Harrachov. Snad to bude i o víkendu ještě velmi slušné. Dnes málo lidí

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Jakuszyce a okolí
Vloženo 16.3.2023 16:33
Kořenov - Václavíkova studánka - Sedlo pod Zámky - Jezdecká cesta - Hraniční - Kiosek - Promenádní - Jizerka - Mořina - Václavíkova studánka - Kořenov. Dneska nádhera a opravdu super lyžování, počasí bezvadné, a z Václavíkovy studánky celou cestu až na Mořinu krásné, tvrdé stopy, i když upravované naposledy před pěti dny, pouze s jedním jediným problematickým místem - 750 metrů před rozcestím Jezdecká cesta je místo, které se dá (zatím) překročit. Fakt paráda - a byl jsem si skoro jistý, že konečně letos poprvé potkám Honzu - a podle fotek jsme se minuli o chvilku 😎
12:30
12:33
12:53
12:55

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2023 15:22
Opět super lyžování, počasí bez chyby .Na Smědavě -0,5°C, azuro, bezvětří.Dnes více lyžníků vyrazilo na vyše položená parkoviště, jak jsem doporučoval a v dopoledních hodinách zcela zaplnili jak parkoviště Mořinu, tak i Smědavu a nelitovali , protože bylo to asi jedno z posledních bezvadných lyžovaček, v této oblasti bez přenášení za azuro počasí.
Jel jsem po Jizerské silnici ke kiosku, po Promenádní na Mořinu, přes Jizerku k Pešákovně a po Jizerské silnici zpět.Stopy na klasiku většinou tvrdé, jen na slunečných místech povolily.
Jizerská silnice je perfektní ze Smědavy k odbočce na Smrkovou cestu, Promenádní je bez chyby až na Mořinu, sjezd z Mořiny ujde, nejsou ledové plotny, ale musí se dávat pozor na vytátá místa.Přes Jizerku ještě jde přejet k Pešákovně s přenesením jen 2x přes silnici.Od Pešákovny již Jizerská silnice není upravená, stopy měkčí a nepravidelné, až k odbočce ke Smrkové cestě, nikde se nepřenáší.Je to škoda, protože hodně lyžníků jí využívá , když jede kolečko Mořina-Promenádní-Jizerká silnice zpět a Mořinu.
Tak jezděte.
12:27
12:33
12:53
12:54

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7) + jejich polohy na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.3.2023 13:33
Za mě dnes nejlepší běžkováni sezony . Samozřejmě platí max do 11h dopoledne. Svištělo to neskutečně a držel i pevný patlací vosk. Všechny upravené trasy v PL co jsem projel byly na A lyže. Jen asi na 3 místech byla vyrýplá hlína, ale je to zdálky vidět. I sjezdy víceméně všechny bez překvápek. Překvapivě i sjezd podél Červeného potoka,až k trati v pohodě včetně spojky " Bez milosti"( Bez laski)

Aktualizace: přidávám fotku projeté trasy. Z ní je patrné, že opět nefunguje gps tracking polských úprav. Upraveno mnohem více než ukazuje mapy.cz. Viz třeba úsek od Standova lomu k Červeným skalám . Najezdil jsem 75km a paráda. Pozdě odpoledne byl hrozný úsek jen kolem Orle, kde to byl jeden led v širém okolí. V polsku už dopoledne sníh fest měknul a proto mě překvapilo po přejezdu do Čech, že tam bylo o poznání chladnèji a sníh úplně jiný. Polsko před setměním už hodně zledovatělé.
8:10
8:15
8:15
8:32

» Zobrazit všechny fotky (celkem 18) + jejich polohy na mapě

Jakuszyce a okolí
Vloženo 16.3.2023 8:40
Včera skate z Bedřichova-Nová Louka-Rozmezí-Knajpa-Kasárenská-Souš-Vlašský Hřeben-Bunkr(na prvním hupu za bunkrem je místo bez sněhu, které se dá objet)-Kiosek-Hraniční- Smědava-Černá Smědá(tento úsek bude brzy neprůjezdný)-po Smrkové cestě na Předěl(ta druhá je neprůjezdná)-Paličník(na hoře už je to hodně na hraně)-Písčniny-Předěl-Černá Smědá-Kiosek-Smědava-Knajpa-Ždárek-Márí-Točna(mezi Točnou a Máří už je to neprůjezdné-přenáší se 3x)-Bílá Kuchyně a po trase J50 do Bedřichova (úsek U nové louky-Bedřichov je na hraně). Díky OPS
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2023 23:28
Skate maly okruh ze stadionu a...Bylo to SUPER :) vzhledem k tomu, ze je brezen, je clovek vdecny, ze to svisti, klidne i sem tam po jehlici :)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2023 21:44
Silnice je zavřená (a sjízdná na běžkách) pouze mezi Smědavou a Souší. Od Lázní Libverda na Smědavu v pohodě vyjedete po silnici přes Hejnice.

(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 15.3.: Dobrý den, můžete mi prosím někdo poradit? Dá se nějak dostat na východisko tras na Smědavě?
Podle tohoto webu je silnice v tuto dobu obvykle zavřená.
https://www.kraj-lbc.cz/aktuality/silnice-sous-smedava-bude-uzavrena-do-jara-pristiho-roku-n1118937.htm

O víkendu se chystáme do Jizerek, ubytovaní jsme v Lázních Libverda. Rádi bychom se vydali na běžky, ale z této strany Jizerek to moc neznáme.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2023 21:22
Já se snažím popisovat situaci na trati , kterou jsem projel klasikou.Pokud někdo projede stejnou trasu skatem, tak může mít jiný názor.
V žádném případě nelze srovnávat v tomto období trasu , kterou jel např. Pepa 1963 tj.Jakuszyce - Orle - Karlovský most - Jizerka - Mořina - Medvědí kout - Údolí Jizery - Martinské údolí.
s trasou , kterou jsem jel já tj. ze Smědavy po Štolpišské silnici přes Paulovu paseku, okolo Jizery na Knejpu, okolo teřívků na Rozmezí, zpět na Čihadla, na Žďárek a zpět přes Knejpu po Kasarenské na Smědavu. nebo s dalším lyžníkem, který jel trasu např.jx zero:
U Nove Louky se prenasi pres silnici a radsi i na louce smerem k Blataku. Primo u Blataku to prekvapive slo bez problemu prejet. Na Kristianove ok. Od rovinky z půlky kopce na Rozmezi už to zase pripominalo snih. Cesta okolo Krasné Maři špatna. Primo okolo Mareny to jeste slo nejak prejet, ale v zatacce s vyhlidkou na Polednik uz se muselo prenašet
Dále záležíi na čase projetí, kdy se podmínky mohou měnit.Každý z nás se snaží informovat další lyžníky , jak to sám viděl.
Já lyžuji a chodím po Jizerkách jen 50let , ale neříkám nikde , že jsem největší znalec Jizerek
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2023 20:29
Odpoledne skate Jizerka-Kiosek-Předěl-Smedava- Knajpa-Protržená- po Pašerácké na Kasarenskou a po Jezdecké zpět na Mořinu

Po ujetých 100m v super tvrdé stopě začala velká chumelenice (cca hodinu) a bylo po rychlosti. Ale i tak to klouzalo obstojně.
Promenádní v pohodě, zleva na Předěl, tam už pozor v té vyšší pasáži se jede po hlíně skoro - objíždí se přes trávu asi 80m raději.
Kasárenská pohoda sníh. Na Mariánskohorské tam to letělo po tvrdým manšestru (tam vánice neprošla asi). Pašerácká měkčí a pozor v jednom místě kouká velký kus hlíny - je to vidět dost dopředu.
Jezdecká super, Vlašský hřeben též i sjezd k Bunkru nikde nic.
Jestli to večer OPS utáhne, tak to bude zítra super rychlé a kilometry zadarmo :) ovšem sezóna pro A-lyže už se asi chýlí ke konci.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2023 20:28
Stalo za to vyrazit ještě jednou z Bedřichova. Start v 10h ze stadionu. Na klasiku bez problémů, jen v lese před Novou Loukou s trochou opatrnosti. Pěkné rychlé tratě na Hřebínek. Asi 100m pod Točnou je malé místo s asfaltem na sjezd!! Mezi Točnou a Marií je konec, pokud nechcete bruslit na ledu. Z Mari na Čihadlo skvělé, hluboké stopy. Na výjezd se šupinami nebo skiny žádný problém, stačí jen síla v rukách. Kasárenská paráda i během sněhové nadílky. Na Promenádní a pod Černým vrchem není moc potěšení, už měkčí a slabší v poledne. Na sjezd z Rozmezí čerstvý sníh trochu pomohl, tak paradní až na Blaták. Nová Louka špatná a zbytek jen pro zkušené běžkaře.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2023 19:18
Dnes ze stadionu přes Hřebinek velke kolo.
Na Máří už se to přenáší na par místech.
Od Žďárku už zase krásny, ale v nižších polohách je potřeba dávat bacha.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2023 19:10
Všiml jsem si různých zpráv na kvalitu tratí. Skutečně záleží kde jedete. Jel jsem dnes ze Souše, Rozmezí, pak přes Mariánky a Protrženku zpět. Kromě 50 m na Maránkách úžasné svezení ve výborných stopách bez obav o lyže. Ze Souše na Kůrovec lehce napadáno, zbytek trvdé, rychlé stopy. Potvrzuji zprávu od Honza 1949.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2023 18:51
musím dát za pravdu Pepovi,jeli jsme podobnou cestu a podle inforamece to naprosto sedí a nebylo to SUPER jako podle pohádkáře Honzy 49.Dávejte si na jeho informace pozor,protože je píše jen aby se mohl ukázat jako znalec Jizerek,ale skutečnost je jiná.!!!!!Zulda
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2023 16:02
Jakuszyce - Orle - Karlovský most - Jizerka - Mořina - Medvědí kout - Údolí Jizery - Martinské údolí. Počasí nic moc, po poledni dost sněžilo, a stopy taky žádná sláva, sněhu ubývá, tam, kde jsem jel, neupraveno, a nad Karlovským mostem bude přibývat míst bez sněhu, jedno už je velké, vlévá se tam nějaký potok do Jizerky, tak zejména při jízdě dolů opravdu pozor. A z Mořiny dolů k viaduktu už místy šišky, větve, zmrzlý sníh.
11:57
11:58
12:16
12:29
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2023 14:12
Opět super lyžování.Dle předpovědise na dnešek ochladilo a po úpravě . dík OPS, to jelo samo na mé trati.
Na Smědavě -0,5°C, dopoledne slunečno, po obědě zataženo a sněhové přeháňky.Jel jsem ze Smědavy po Štolpišské silnici přes Paulovu paseku, okolo Jizery na Knejpu, okolo teřívků na Rozmezí, zpět na Čihadla, na Žďárek a zpět přes Knejpu po Kasarenské na Smědavu.
Stopy perfektní , hluboké a tvrdé-ne zledovatělé na mé trati,jen úsek Čihadla-Žďárek byl slabší, nepravidelné , mělké stopy a místy již měně sněhu-zatím sjízdné.Pozor na sjezd na Smědavu od Paulovy paseky-manžestr ve středu velmi tvrdý, není zmrzlý, ale některým lyžníkům to dělalo problém.Lépe jet po Kasárenské od Knejpy-to je v pohodě.
Celá trasa byla super jako uprostřed zimy.Zítra má být opět chladno a hezky.
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.3.2023 10:15
Otuzilci ze Smedavy to asi budou videt jinak, ale z Bedrichova dnes nic moc. Obcas uz rolbar radsi logicky nevykrojil stopu na klasiku. U Nove Louky se prenasi pres silnici a radsi i na louce smerem k Blataku. Primo u Blataku to prekvapive slo bez problemu prejet. Na Kristianove ok. Od rovinky z pulky kopce na Rozmezi uz to zase pripominalo snih. Cesta okolo Krasne Mari spatna. Primo okolo Mareny to jeste slo nejak prejet, ale v zatacce s vyhlidkou na Polednik uz se muselo prenaset. Sjezd z Tocny na Hrebinek prekvapive bez problemu. Z Hrebinku ke Gregoraku dobre, jenom nekde rolbar zakrojil stopu az do hliny. Vubec nevim, co se melo mazat (krome klistru), tak jsem si slusne zasoupazil (a kdyz nikdo nekoukal, tak i pribruslil :). Dnes to bruslari po tom zmrzlem mohli mit super. Kdych sel jeste zitra, tak na skate.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.3.2023 20:40
Malý okruh z Bedřichova, skate.
To že se sezóna blíží ke konci je ze stavu tratí už celkem patrné. Je to měkčí, mokré a na obvyklých místech začíná lézt podklad, ale stále je to z 95% parádní svezení na relativně čistém sněhu. Každý den vyšších teplot ale bude znát. Pozor především ve sjezdech.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.3.2023 20:35
Dnes v podvečer ještě souvisle projeto na A lyžích, s tím že tam je pár míst kde to brzy bude kritické.

(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 14.3.: Ahoj, uz vite nekdo jak to vypadá z Bedřichova na Hřebínek, Kristianov po těch deštích? Děkuji)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.3.2023 17:19
Dobrý den, Honzo,
moc děkujeme za Vaše zprávy, co dáváte na Kam za sněhem. Jsme z Jižní Moravy a jezdíme do Jizerských hor jen jednou za rok o našich jarních prázdninách( letos tedy až teď od 12.3. 2023 ).
Máme to tady moc rádi a Vaše zprávy sledujeme a moc za ně děkujeme.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.3.2023 13:55
Dnes super lyžování i počasí nám přálo.Na Smědavě sice +4°C, po pondělní úpravě J50,tratě ,které jsem jel, po včerejším dešti jsou ve výborném stavu.Jel jsem ze Smědavy po Promenádní k bunkru , po Jezdecké a pod Černým verchem zpět.Stopy jsou pravidelné , tvrdé , čisté bez jehličí a jedou velmi dobře.Jen pozor na velkou díru cca průměr 70cm před sjezdem po Jezdecké k bunkru.
Opravdu jsme si lyžování užili a nepřipomínalo to ani jarní počasí, kdy je už špatná kvalita sněhu.Na trase jen pár lyžníků, což je škoda.Doporučuji v tuto dobu začínat na Mořině nebo Smědavě, abyste se vyhnuli nekvalitnímu sněhu v dolních partiích.
Zítra má přimrznout, tak to pojede ještě rychleji.
Jsem rád, že mnoho lyžníků čte na webu rozhovor a říká mi , když mne potká, že to četli a motivovalo je to , aby přijeli do Jizerek.Stále se míjím s Pepou 1963.
https://www.kamzasnehem.cz/clanky/rozhovor-s-honzou-1949
Tak jezděte.
12:10
12:40
12:41
12:44

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.3.2023 13:52
Zkuste se mrknout zde http://bieg-piastow.pl/ Snad to pomůže

(Odpověď na dotaz uživatele Alena M. z 14.3.: Nějaké nové informace ke stavu běžeckých tratí v Jakuszycích, prosím?)
Jakuszyce a okolí
Vloženo 14.3.2023 13:47
Stadion-Nová louka-Gregorův kříž-Hřebínek-Kristiánov-Nová louka- Stadion
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.3.2023 13:35
Ahoj dnes jsem vyjel 7:30 z Bedřichova od stadionu směr Nová louka-Gregorův kříž-Hřebínek-Točna-Kristianov-Nová louka-Stadion sníh byl lehce přimrzlí jen mezi Točnou a Kristianovem měkčí a pomalejší. Jinak super jízda. Kdo pojede klasiku tak stopa je zledovatela a místy dost jehličí a někde prokukuje asfalt. Tak dávat pozor. Skol 👍
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 14.3.2023 21:03
Pro Honzu - jo, míjíme se, ale vždycky jen o fous 😎 Za poslední týden jsem byl pětkrát, a pořád jsem koukal, jestli Tě někde neuvidím - a neuviděl 😂 Tak doufám, že se letos někde sejdeme.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 14.3.2023 15:09
Díky moc za info
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 14.3.2023 6:57
Chtěla bych se zeptat na silnici na Smědavu, zda je už holá bez ledu? Diky
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.3.2023 14:41
Zdar, dnes okolo desáté skate z Rudolfova. V Rudolfově +4°C, drobný déšť, nicméně podklad pevný, nebořilo se, přestože patřím spíše k těžkonohým ptáčkům ( téměř 100 kg ). Stopa na klasiku z nedělní úpravy vcelku obstojná, bordelu přiměřeně, nicméně kdo bude stoupat na klistru, asi nějaké jehličí domů přinese. Z pod přehrady na Vládní, tady se již činil traktorista s radlicí, prostředek téměř všude až na asfalt, skate téměř nemožné, na zbytku tak cca. 2 cm sněhu - nic moc. Dál na Hřebínek stopa fajn, na obojí, pak přes Olivetskou a za přehradou zpět. Všude na to počasí ok, drobný déšť, vítr v lese nefoukal, na odkrytých místech to fouklo víc, ale šlo to. Chvílemi slejvák,ale na stavu trati to znát nebylo. Jen pozor při sjezdu ve stopě, tam kde kape ze stromů voda na jedno místo se lyže prudce zpomalí, trochu překvápko. Lidí minimum, tak snad to ještě chvíli půjde. Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.3.2023 14:36
Velké díky OPS za letošní úpravy tratí. Podmínky pro úpravu jsou díky proměnlivosti počasí v letošní sezoně složité, ale v neděli to bylo parádní svezení.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.3.2023 20:58
Dnes parádní projížďka od Soušské přehrady na kasárenskou, dále na Knejpu a stejnou cestou zpět. Cestou tam sluníčko, azuro, paráda. Před dojezdem na Knejpu se zatáhlo a začalo foukat. Stopy všude bez poskvrnky díky OPS za skvělou úpravu po celou zimu. Snad ještě za týden bude na čem jezdit.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.3.2023 19:18
Rano z Bedrichova po Vladni, Zavory, Hrebinek, Panelka, Tetrevi bouda a zpět pres Gregoruv kriz, Pritok a Vladni. Fantasticka uprava, opravdu TOP díky OPS, krome useku Gregorac - Hrebinek, skutr Hrebinkaru a nalozene sane tu udělaly pekne hrby:( Lidi adekvátně počasí, včera to bylo klidnejsi a komornejsi. U Tetrevi boudy je vylite koryto, dnes zmrzle, asi bude v týdnu po obleve problém. Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.3.2023 15:12
Na to, že je půlka března a jaké bylo počasí přes víkend, byl krásný sníh i tratě. Po Famberce pod Hromovku a na Tetřevku bez problémů na modrý extra, horší už je sjezd z Hvězdy na Tesařov, místy to je zledovatělé a občas hlína. Podle předpovědi počasí jsem možná už vyrazil naposled.
Znovu jsem se dnes setkal s neznalostí pravidel pohybu ve stopách, proto přikládám pár bodů ze stránky Jizerské ops, která se bezvadně stará o stopy.
Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 12.3.2023 15:05
Na rozdíl od včerejší masáže celého těla bylo dnešní azuro balzám na duši.
Na Smědavě -1°C, azuro, super počasí i když rosnička tak hezky nehlásila, ale to nevadí.Dnešní krásný den přilákal hodně lyžníků,kteří si lebedili nejen na super upravených stopách , díky OPS, ale i opalovačku.
Vzhledem k velkému počtu lyžníků jsem zústal na své oblíbené osmičce na Paličníku a přidal jsem si prošlapanou ( ne strojově upravenou) cestu z Písčin na Nebeský žebřík.
Dávám pár fotek pro potěšení.Zatím Klára nevěstí dobré počasí na příští týden, ale snad to tak nebude.
Tak jezděte.
12:41
12:44
12:45
12:46

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8) + jejich polohy na mapě

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.3.2023 13:41
Jakuszyce - Orle - Karlovský most - Jizerská silnice - Kiosek - Promenádní - Mořina - Václavíkova studánka - Polubný - u Pralinky. Jel jsem prvním vlakem, takže v osm ráno v Polsku lidí minimum, stopy čerstvě upravené. Z Orle jen uježděné od lyžařů, při sjezdu k mostu jsou dvě místa, která lze zatím překročit, od mostu nahoru na Jizerku pak zatím jedno - včera voda, dnes umrzlé, taky jde ještě překročit. Počasí nádherné, lidí spousta, stopy upravené až na Mořinu, potom do Kořenova podél silnice jen většinou prošlapaná jedna stopa.
9:05
9:05
9:05
9:43

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.3.2023 13:22
Děkuji všem, kdo se na mě v sobotu smáli. Děkuji za výborný čaj na Hřebínku a Knajpě. Krasné poježdění v sobotu. Skol.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.3.2023 9:10
V sobotu to byla dobrá Hančovina, akorát mě překvapil dojezd od protržené na Kasárenskou, při průjezdu tím lesíkem je tam skoro rybník a musí se to obcházet mimo cestu. Na Jizerce je toho sněhu také málo a jsou místa, kde už jsou kamínky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 12.3.2023 11:39
Dobrý den.
Nevíte prosím někdo kdy má být dokončena stavba (penzion, hotel?) na Smedave? Kdy bude možné se zde ubytovat?
Děkuji za odpověď.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.3.2023 23:16
Dnes dost rozdilne podminky. Jel jsem skat ve 4 ze Souse na Kurovec v chumelenici a hlubokem snehu. Pak jsem dojel na Smedavu a chtel jsem na osmicku, ale bylo mi porazeno, ze to je dost zafoukane, tak jsem vyjel Stolpisskou na Knajpu a pak dolu na Kristianov, Tocnu, Olivetskou a pres NL zpet na Hrebinek, Knajpu, pak na Kurovec a po Promenadni k Bunkru a zpet Pod Cernym lesem na Sous. Vsude napevo od Knajpy to bylo tvrde a vyfoukane (asi jela dole ropba), ale zase o dost min snehu. Napravo od Knajpy hluboky zafoukany a pomaly snih. Ale jinak hezky stravene 4 hodky…
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.3.2023 22:33
Díky moc za info. Jo líbil,znám to tu dobře,jsem z Jablonce,ale přestěhoval jsem se až na Šumavu :)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.3.2023 22:02
Pro Folin: Měrka sněhu je několik metrů za odbočkou do Studeného údolí. Na mapy.cz (letní mapa) se toto místo jmenuje Pitelkův pomník. Odtud můžeš pokračovat rovně kolem Josefodolské přehrady, jak ji dnes popisují David S. a Tomáš. Doufám, že se ti dnešní výlet kolem Bedřichova líbil. Já bych určitě jela jen až pod Žďárek jako ty. Můžu taky doporučit zpáteční cestu přes Bílé buky, což je Magentový okruh.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.3.2023 21:30
sobota 11.3 - nevím, jestli je Váš dotaz ještě aktuální, ale moje dnešní zkušenost je dobrá
Z Prahy jsem vyjela až ve dvanáct, takže ke Stadionu jsem se dostala před druhou, což znamenalo, že podmínky byly luxusní. Už nefoukalo ani nesněžilo, chvílema dokonce svítilo sluníčko, stopy perfektní. Udělala jsem malý okruh: Stadion, Nová louka, Olivetská hora, Bílá kuchyně, Hřebínek,okolo Nové louky zpět ke Stadionu. Za mne to nemělo chybu.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 3.3.: Ahoj, jak dnes hodnotíte stopy, jsou upravené? Díky)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.3.2023 21:28
Vcera jaro, dnes regulerni zima. Pres noc 15 a behem dne dalsich 10 cm noveho snehu. Vladni - 1. Km neprojeto, ale dal uz upraveno, Pritok, Hrebinek, Tetrevi bouda ( 2 mista s prosakujici vodou), Cihadla, Kristianov,, Blatak, Sudene udoli - u cedule pozor, chybi snih, ale lze s opatrnosti projet, Josefodolska prehrada, beze snehu, pouze led a asfalt, strasne foukalo, Jablonecka chata, Valesovka, dale k Buku po 5km, zpet opet po Vladni ( na 1 miste kouka asfalt. Snih pomaly, uprava pomohla zhutnila podklad, ale diky vetru vsechny stopy zafoukane. Presto bylo nadherne, temer bez lidi.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.3.2023 21:28
Z Prahy jsem vyjela až ve dvanáct, takže ke Stadionu jsem se dostala před druhou, což znamenalo, že podmínky byly luxusní. Už nefoukalo ani nesněžilo, chvílema dokonce svítilo sluníčko, stopy perfektní. Udělala jsem malý okruh: Stadion, Nová louka, Olivetská hora, Bílá kuchyně, Hřebínek,okolo Nové louky zpět ke Stadionu. Za mne to nemělo chybu.
Bedřichov a Jizerská magistrála

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa. Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Členění oblasti Jizerské hory