Brdy a Hřebeny – běžky

Jediným „opravdovým“ pohořím v těsné blízkosti Prahy jsou Brdy. I když hřeben vedoucí od Prahy-Zbraslavi směrem k Dobříši je sice často nazýván jako Brdy, přesnějším označením jsou Hřebeny. Pokud v Praze ještě pár čísel sněhu potřebných pro vytažení běžek chybí, nejbližší možnost na bežky může právě tam. „Skutečné“ Brdy pak…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 5 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Dotaz Vloženo 19.1.2021 16:30
Zdravím,
můžu poprosit o aktuální sněhové info v Brdech okolo Třemošné a Toku?
Díky za info :)
Zodpovědět
Vloženo 17.1.2021 20:33
Ze Zaječova (Dolní Kvaň) na Tok pěkná stopa, doporučuji jet delší oklikou podle zimní mapy.cz přes březové lesy býv. dopadové plochy Jordán a bunkrů Holý Vrch.
Na trasách z Obecnice na Tok bylo dneska dost pěších, ale jsou to široké cesty a v pohodě se tam vešel pruh pro pěší i běžecká stopa ;-)
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 16.1.: Ahoj, nevíte někdo prosím jak to vypadá se stopou ze Zaječova na Tok? Děkuji moc za info :))
Ještě bych se chtěl zeptat, jak vypadá trasa z Obecnice na Tok. Bývá tam hodně lidí, je to pro běžkaře sjízdné, nebo se jedná spíš o cestu pro pěší?
Díky za odpověď :))
Vloženo 17.1.2021 19:48
Zaječov - Jordán - Houpák - Tok - Bor - Hradiště - Malý Tok - Plešec - Skelná Huť - Pilská - Slanina - Orlov - Příbram (Staré Podlesí)
Nádherný rychlý sníh, nahoře na Toku je ho tak 30 cm a námraza, dole 15-20cm, pěkné stopy, lesní silničky byly uježděné a výborné na skate. Musím pochválit lesáky, že to nikde neposypali.
Záznam trasy:
https://strava.app.link/sY6liTTV7cb
Vloženo 17.1.2021 18:25
v 9.45 příjezd do Kytína, sjezd přes louky k hájovně, odtud nahoru směr hřebeny (přes rozcestí U boudy) zde vpravo, dojet na zelenou a na rozcestí Na soudném, odtud sjezd na cyklostezku 8129 (při sjezdu pozor kameny). Cyklostezka OK, občas vyčouhne trochu štěrku, projeto od auta (na cyklostezce jsme potkali 2 osobní auta, jejichž posádka se snažila dostat k raketové základně...) okolo Brda nahoru na Stožec. Zpět po červené a napojili jsme se na cestu (rozcestí u sv. Václava) a zpět k hájovně do Kytína. Cesta zpět v několika úsecích špatná (kameny, hlína...).
Vloženo 17.1.2021 15:05
Dopoledne objeto pětatřicet skatem okolo Těškova. Chtělo by to ještě tak deset centimetrů přisypat, takhle to spíše destrukce skluznice o čouhající kameny. Je znát každý výškový metr, pytel mezi hřbitovem a silnicí na mýto slušný, stejně jako kolečka kolem penzionu. Kolem silnice na Holoubkov tragický, tady spíše na cečkové lyže. Překvapivě nejlepší je lesní silnice od penzionu na sedlo nad sklenou hutí.
Vloženo 17.1.2021 12:40
Před desátou jsem vyrazil z Voznice směr Knížecí studánky. Cesta docela prima. Pozor jsou tam lesáci, dělaj svuj běžnej strašnej svinec a jezděj kolem lidí jako dobytek. Pak ze studánek super část na Trnovou, před silnicí doprava a zpátky u-turn oklikou na Stožec. Přes Stožec nahoru ke Klondajku. To bylo všechno super. Pak to nějak povolilo nebo co a odsud peklo. Přes křižovatky u sochy Václava VI. kolem vodárny na cestu co vede zpátky do Voznice. Cesta rozježděná, vylezly šutry a čurbes ze stromů. Běžky jsem sundal, bylo mi jich líto a to co jsem dopoledne jel, jsem šel. Pojedu zas, ale musí připadnout. Je prostě potřeba víc sněhu. Sem do tý doby ne.
Vloženo 17.1.2021 9:41
Tesliny - Padrtě - Tři Trubky - Dlouhý vrch - Houpák - Tok - Malý Tok - Praha - Padrtě - Teslíny, 48 km, všude průjezdné, jen kolem zámečku Tři Trubky kamínky.
Vloženo 16.1.2021 23:54
Dnes Nepomuk - Hořejší Padrťský - Dolejší Padrťský - U Žida - a Teslínskou zpět do Nepomuku. Cca 20km, pěkné svezení, stopy vyšlapané od běžkařů, občas na silnicích kamínky, dá se bez problémů projet. Sněhu dost, v lese ve stínu místy zamrzlé. Bruslení nešlo všude, zejm. kvůli ledu. Děti 8 a 10 let spokojené, bez stížností, na přilehlých loukách se blblo a válelo v hlubokém sněhu 🙃. Na parkovišti cca v 11h jsme brali poslední místa, doporučuji přijet dříve.
Vloženo 16.1.2021 21:16
Přejezd Brd Mirošov - Padrťské - Kočka - Koruna - Tok - Jince. V podstatě všude se dalo, začátek cca po 2km pěšky, cca nad 700m.n.m. sněhu dost, níž méně, ale díky pár čerstvým cm se dalo krásně klasicky po v týdnu protažených cestách a pěkně to jelo, jen pozor na kamínky. Stopy projeté od běžkařů pěkné. Posypaná je silnička z Obecnice na Novou Ves, odbočka k Valdeku bez posypu, dalo se po ní pěkně jet i bruslit až k výjezdu z lesa nad Jincema. Lidí tak akorát. Ceňme si takových podmínek, změny klimatu dělají své...:(
Vloženo 16.1.2021 19:44
Od osady Kytín-Na Rovinách po červené přes rozcestí Na Soudném k Třebízkého dubu a bývalému vojenskému prostoru Klondike. Uježděná cesta. Blíže osadě není sice znát stopa, ale dá se běžet klasicky. Občas pozor na objevující se štěrk. Na Hřebenové cestě krása. Směrem dál na Stožec byla klesající cesta rozrytá. Otočili jsme zpět. Ale byla to jinak paráda.
Vloženo 16.1.2021 15:33
Strasice ski areál, ráno 9:00 trať bez lidí super na skate i klasiku, kolem oběda mraky lidi, trať vyjezdena, místy ledovata, ale díky za takovéto arealy.
Vloženo 16.1.2021 13:40
Jela jsem od Skalky směrem na Všenory po hřebenu a jelo se skvěle. Ačkoliv parkoviště již v 10:50 narvano, tomto směrem minimum lidi. Většina jela směrem na červený kříž. Sněhu hromada, sice bez stopy, ale žádné zadrhely na trase. Doporucuji.
Vloženo 16.1.2021 13:26
Dejte prosím zprávu, my bychom tam vyrazili zítra. Děkuji M.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucia z 16.1.: Chystáme se dnes na Nepomuk - Padrťské rybníky s dětmi, nemá někdo info, jak to tam vypadá? Děkuji.)
Vloženo 15.1.2021 19:00
Těškov dnes odpoledne: i přes stálé sněžení a čerstvý větřík stopy na Těskové fungovaly: na loukách klasika i skate, klasici mohli zkusit i zimní romantiku v závětří lesa a skejtisti zase hladké a tvrdé silničky. Krásné sklouznutí na závěr pracovního dne a týdne.
Vloženo 15.1.2021 13:31
Dnes dopoledne Kytín směr Vrážky a pak k zakladně po cestach, super prašan, bez stop ale jde i bruslit. Na rovinach to nejde, cesta projeta a drhne to.
Vloženo 14.1.2021 23:19
Ano, sněhu je dost, občas brzdí popadané bukvice, ale jinak vyjeté koleje. Dnes dopo paráda.(Odpověď na dotaz uživatele Ondra z 14.1.: Poradí někdo, zda je hřebenovka ze Skalky (Mníšek pod Brdy) směr Na Soudném na klasiku?
Děkuju)
Vloženo 14.1.2021 18:24
Odpoledne jsem vyrážel od pomníku Na Dědku, směrem ke Kobylí hlavě jsem tvořil stopu, ale nejelo se špatně, od Kobylí hlavy jak na Třemšín, tak na Holý vrch jsou koleje od aut, ale dá se v nich celkem dobře jet. Na traversu Holého vrchu byla stopa zapadaná, znovu jsem jí vyjel, přímo na vrcholu nic, ale projel jsem to. Od rozcestí pod Holým vrchem je stopa ke Křemelu, ale těsně pod ním končí, odtud až na Třemšín je to lepší přenést. Z Třemšína k T. boudě opět nic, ale docela pěkný sjezd, lehkou stopu jsem opět vyjel. Od boudy opět vyjeto auty, ale stopy vedou uprostřed. Na zpáteční cestě k Dědku mi auto zničilo stopu, ale i v těch kolejích se dá docela dobře jet.
Nahoře je sněhu dostatek, dneska byl parádní prachový, do víkendu asi ještě něco připadne.
Vloženo 14.1.2021 18:16
Ze zastávky Na Hradci na Stožec to dnes docela šlo, díky novému sněhu se šterk docela schoval.
Vloženo 15.1.2021 6:49
Přímo v Brdech (ani na Hřebenech) se běžkařské trasy strojově neupravují. Kdo má rád skate i na úsecích "přírodně upravených", může místy využívat asfaltových cest s uježděným sněhem. Na Hřebenech jsou vidět ukázky takových dvou úseků ve videu u článku https://www.kamzasnehem.cz/video/hrebeny-2013-01. Můj odhad ale je, že na obstojný skate v těchto místech to chce víc sněhu, než aktuálně napadlo.

Na Podbrdsku se ale nachází i "ski areál" Těškov, kde upravují za dobrých podmínek okruhy na polích a na loukách. Info se nachází na http://www.sparta-cycling.cz/ a tím, že jde primárně pro cyklisty, tak je pro ně při úpravě skate priorita. Jak to tam vypadalo před lety je vidět na starém videu zde https://www.kamzasnehem.cz/video/teskov-2013-01, ale to je z roku, který byl opravdu bohatý na sníh.

(Odpověď na dotaz uživatele Veronika z 13.1.: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li se v Brdech někde upravuje stopa rolbou na skate? Případně poradit, kde by to na bruslení bylo nejvhodnější? Děkuji za odpověď.)
Vloženo 13.1.2021 23:23
Za Trnovou, od autobusové zastávky Na Hradci Ivonkou směrem na Charvát. 2 cm sněhu, občas prosvítal asfalt. Často vystupovaly kameny. Tady nedoporučuji. Potkali jsme chodce, kteří přišli Trnovskou cestou od Studeného vrchu a prý taky často bez sněhu a s hodně kameny. Sem na běžky nedoporučuji.
Vloženo 13.1.2021 22:20
TĚŠKOV. Okruh směr Radeč a zpátky po červené do Těškova. Sněhu málo cca 5-10 cm. Vhodné na starší lyže a spíše klasiku. Bruslení pouze na loukách kolem parkoviště. Pokud připadne 10 cm bude to bez problémů.
Vloženo 13.1.2021 20:13
Okolo Kytína po loukách slušně vyjeté stopy, parkování u fotbalového hřiště vyhrnuté. Sem tam se to lepí, ale objel jsem po loukách celý Kytín, paráda. Pivovar má otevřeno...
Vloženo 13.1.2021 20:03
Cesta z křižovatky pod Hradcem směr Stožec a základna pěkný ujetý sníh, bohužel v zatáčkách a kopcích posypáno štěrkem. Takže etapově indiánským během nahoru, kde jsou delší úseky bez štěrku. Tam se dá pěkně zabruslit.
Vloženo 13.1.2021 12:51
Jeli jsme dnes ráno v 8:45 z parkoviště na hlavní u Skalky směrem do Černolic. Do rozcestí U Šraňku nádherný sníh, tak akorát na bruslení, kamenů minimum. Skoro jak někde v Jizerkách… Pak se to začalo svažovat a cca v půlce cesty na Červenou hlínu jsme to otočili, protože to začalo být opravdu na šutrový lyže :) Většina lidí jela z parkoviště směr Skalka a Vrážky, směrem nahoru je sněhu dost, v 10:30 na parkovišti 14 aut, takže lidí tak akorát. Byly tam i nějaké paní s kočárky, tak buďte opatrní a ohleduplní a přejeme dobrý skluz :)
Vloženo 12.1.2021 21:33
Dnes odpoledne chvilku kolem Skalky. Nahoře lehce sněžilo a snih byl překvapivě celkem dobrý. Myšleno pořád spis na starsi lyže a na asfaltkach, dobrych sotolinach ci po louce.
Vloženo 12.1.2021 17:00
Byl jsem dnes ve Strašicích, sněhu dostatek, akorát se dnes ve větru vytvořily hodně závěje. Od muzea dopravy k buku hezké svezení, lépe na skate, na klasiku stopa asi jen ve třetině trasy. Těškov horší, hodně zmrzlé a vyfoukané - třeba prerolbovat až zase nasněží.
Vloženo 13.1.2021 8:11
Zdravím příznivce bílé stopy !
V pondělí ve večerních hodinách jsem nazul bezky a byl se projet okolo skalky v brdech. Silnice byly nedostatecne zaznezene - je to na poskrabani skluznice
Dotaz Vloženo 12.1.2021 15:53
Planujeme ve ctvrtek okruh z Kytína k Dobříši, da se to? Vim ze v noci na ctvrtek ma jeste snezit, ale i tak se ptam. diky
Zodpovědět
Vloženo 12.1.2021 9:30
Pokud myslíš Mníšek pod Brdy, tak žádný velký zázrak nečekej. Včera jsme procházeli spoustu cest a se sněhem je to dost na hraně. Nejlepší lyžování bude nejspíš od rozcestí u Skalky (na Řevničáku) po hřebenovce směrem na rozcestí Na Soudném. Ale je to hodně ušlapaný a uklouzaný. Žádná stopa na klasicku, zabruslit by se dalo. Na druhou stranu k Černolickým skalám je to prý dobré zhruba 2km, dál už na prd. Mimo hlavní cesty je to hlavně pro odhodlané kameňáky, protože pod stromy dost často vykukují kameny. Sněhu není moc...

Lepší lyžování je ve vojenských Brdech. Včera jsme jeli Nepomuk - Padrťské rybníky a moc pěkné. Jediný problém jsou náklaďáky se dřevem z kterých občas upadne nějaký bordel. U Padrťských rybníků byl sníh hezčí. Potkali jsme kluka, co jel nahoru na Prahu a říkal, že paráda. Většina těch cest je uježděná od aut. Ty vetší celé, ty menší mají uprostřed pruh sněhu (často se stopou).
Vloženo 11.1.2021 11:45
V neděli jsem absolvoval krásný menší běžkařský výlet s dětmi z Obecnice po Obrázkové cestě (a zkoušel jsem dál po Rusínské cestě až k rozcestí U Rusínské boudě - dál už moc nešlo tak jsem se vrátil - příjemný sjezd) a zpět po Kloboučecké cestě a Zelené linii (zde v jenom místě se obtížně sjíždělo - bylo málo sněhu). Ze začátku trošku zmrzlé, ale i v lese bylo sněhu vcelku dost (až na výjimky). Stopy jsou už projeté, přitom ale lidí na běžkách bylo jen málo. Takže v dnešní době ideál.
Vloženo 10.1.2021 16:55
Dnes Nepomuk - Pod draty- Praha -Maly Tok, U vojaka - Jeřábecka- Pilska studánka- Skelna huť - Pod Plescem- Nepomuk. Parada, sněhu dost, ujety prašan, -3C. Místy i stopa, jinak po ujetých cestách, není to ale zledovatele, modrý vosk jede i do kopce. Lidí bylo rozumně, odpoledne ale Nepomuk plný aut, Nepál bylo otevřené okénko.
Vloženo 10.1.2021 18:42
Zdravím doporučujeme Nepomuk u Rožmitálu , kde se nechá bobovat a sáňkovat ze sedla Sv.Ján kde je několik serpentýn směrem dolu do Nepomuku ,popřípadě sjezd z vrchu Praha pod elektr.vedením. včera tam bobovalo a sáňkovalo hodně dětí. Jinak také se hodně sáňkuje mezi obcí Lazec a Kozičín kde je po levé straně směr obec Kozičín hezký svah. Blíže ku Praze je to také v na konci obce Voznice při zelené turistické,značce směr rozc. Voznice jih.. Od Prahy odbočit před restaurací Zastávka Voznice vpravo až na konec k dřevěné soše Fabiána a před ní šikmo doprava a po 100 m je svah kde se sáňkuje.
(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 10.1.: dobry den. kde je nejlepsi z prahy s detma do brd aby se i posankovali? ale i po lese prosli)
Vloženo 9.1.2021 20:26
Razíme teprve zítra do Nepomuka, odtud směr "pod dráty" (tj.Sýkorová) nahoru na Prahu. "Pod dráty", tam se bobovat dá, je tam krpál. Běžkovat se pořádně dá až na hřebeni Prahy. Pro začátečníky je to mnohem lepší teda na Teslíně, ale bobovat se tam nedá.

(Odpověď na dotaz uživatele Kuba z 9.1.: Přemýšlíme, že zítra s dětmi vyrazíme na Nepomuk nebo Orlov, zaparkujeme mezi 8 - 9? Máte někdo zkušenost z dnešního rána? Chceme to spojit i se sáňkováním, doporučíte někdo, která z lokalit je lepší pro kombinaci - běžky pro začátečníky a sáňkování pro mrňouse? Děkuji)
Vloženo 9.1.2021 20:11
Tesliny. Lepsi smer na Třemšín. Misty i pekna stopa. Snehu dost. Smer Padrť bez stopy, tezba dreva, hafo pěšáků ale lze to jet. Urcite kamenacky.
Vloženo 9.1.2021 18:36
Okoli Toku je sněhu dost, kameny skoro nejsou, ale nejsou bohužel ani stopy. Z Obecnice po červené na Tok davy lidí a cesta ušlapaná na hladko. Docela pěknou stopu jsem viděl na cestě od Carvánky směrem na Houpák. Z Houpáku k letišti zase davy pěšáků a cesta udupaná a uježděná od aut. Dá se dojet až na Malou Vísku nebo dokonce i na Felbabku nebo Podluhy ale jen opatrně ve stopě po kraji cesty nebo v uježděné ledovaté stopě od aut. Kupodivu není nikde zatím prohrnuto pluhem.
Vloženo 9.1.2021 18:24
V oblasti Zaječov - Tok je sněhu dost. Někde dobrá stopa, jinde rozšlapáno pěšími.
Vloženo 9.1.2021 18:06
Orlov, Pilská, odbočka "Na třetí". Běžkovat lze v poho, stopa je málo zřetelná. Lameny na trase nejsou. Spousty lidí. Problém zaparkovat v Orlově pro davy návštěvníků
Vloženo 9.1.2021 10:42
Zatím jsem tam nebyl, ale nejlépe vypadají střední Brdy (Tok) nad 700 m, sněhoměrná čidla Teslíny a Praha hlásí 15cm sněhu:
http://www.brdskelisty.cz/aktualni-zpravodajstvi/snehove-zpravodajstvi-812021.html
http://www.objevbrdy.cz/aktualni-bezky-brdy-hlasi-12-cm-prasanu-a-jezdi-se.html

(Odpověď na dotaz uživatele Robert z 9.1.: Nevíte jak to vypadá se sněhem na běžky? Děkuji...)
Dotaz Vloženo 9.1.2021 21:05
Zdravím, nevíte, jak to teď vypadá na Těškově? Případně jestli je to na jedničkové skate lyže (třeba jen krátký okruh)?
Moc děkuji za případnou odpověď.
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 9.1.2021 10:38
Nevíte jak to vypadá se sněhem potažmo stopami v okolí Míšova?
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 8.1.2021 12:06
Netuší někdo jak to vypadá na trase Zaječov-Tok a v okolí? Díky.
Zodpovědět

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Jediným „opravdovým“ pohořím v těsné blízkosti Prahy jsou Brdy. I když hřeben vedoucí od Prahy-Zbraslavi směrem k Dobříši je sice často nazýván jako Brdy, přesnějším označením jsou Hřebeny. Pokud v Praze ještě pár čísel sněhu potřebných pro vytažení běžek chybí, nejbližší možnost na bežky může právě tam. „Skutečné“ Brdy pak leží mezi Příbramí a Rokycany, jsou o něco vyšší (tedy i sněhové podmínky bývají o něco lepší). V Brdech, které byly desítky let vojenským prostorem s omezeným přístupem, si stopy lyžaři vyšlapávají sami. Upravované běžkařské trasy na Brdech nenajdeme, nicméně na Podbrdsku se taková místa nachází: Již několik let funguje Ski areál Těškov na okraji přírodního parku Radeč, kde jsou za dobrých podmínek upravovány okruhy o délce i přes 10 km. Nedaleko Těškova, ještě blíže k Brdům, se pak v posledních letech upravují stopy ve ski areálu Strašice.

Podívejte se na video a popis výletu po Hřebenech, mezi Černolicemi a Stožcem.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy