Žďárské vrchy a Novoměstsko – běžky

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 6.2.2023 12:30
Okolo Světnova vyjeté stopy a nikde nikdo. Krásné počasí, nádherná lyžovačka.
Vloženo 6.2.2023 8:14
Dopoledne od parkoviště pod Harusákem, hladké lyže, soupaž. Celý den mráz, na pláních vrstva čerstvého sněhu na starší zmrlé krustě. Kolem Arény se dalo podél chodníku, na Vlachovice a dál upraveno rolbou, žádné krtiny, pevná stopa, krásný obchvat Vlachovic zleva bez průjezdu obcí. Na ledovci u Fryšavy místy jen jedna stopa na klasiku ale hondně široký pás na bruslení. Od Třech Studní ke Kadovu a dál ke Kuklíku stopa už trochu rozšlapaná, ale třeba kolem Kadůvku pořád luxusní. Od silnice v Kuklíku ke Studnici už je stopa horší, na krajích se dost boří hole a prostřední pás je zvlněný a místy rozbitý. Zasloužila by si srovnat rolbou. Od Studnice dolů k Rokytnu a zpátky Medlovským údolím už opět paráda, stopa slušná i po nedělním náporu. Na parkovišti pozor při výjezdu, je to čistý led a nebylo to posypané.
9:53
9:53
11:36
12:53

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 5.2.2023 23:00
NM Příměstský okruh nemá chybu… jelo se hezky .. sluníčko vytáhlo spoustu běžkařů na nedělní ski… mráz přeje tak si užívejme běžek
Vloženo 5.2.2023 14:05
Dnes Svratka luxusní úprava. Děkujeme.
Vloženo 4.2.2023 20:58
Dneska brzo ráno bylo projeto cca 30 km na skate i klasiku + dalších cca 30 jen na klasiku (trochu škoda). Stopy byly v některých místech velmi rychle zafoukané, skate byl určitě lepší volba. Sněhu všude dostatek i na A lyže, horší jen průjezdy lesem. Zítra bude opět znovu projeto a předpověď hlásí dobré počasí i na další dny.

Projeto je i ve Žďáře (trochu méně sněhu, takže horší lyže) a Svratce (luxusní 8km okruh na A lyže). S trochou štěstí by taky mohlo jít skatovat na pláních, ale záleží louka od louky.
Vloženo 4.2.2023 18:28
Zítra to mají obnovit rolbou (Medlovské údolí – Rokytno / Martin – Hotel Pavla – Ledovec – Sklené – Vlachovice) a vítr se uklidnit. Jinak bych řekl, že i dneska to bylo supr kdekoliv, sem tam něco zafoukáno ale perfektní svezení. Sněhové podmínky jsou ideální, což dlouho nebylo...

(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 4.2.: Zdravím všechny lyžníky a prosím o info, jak to vypadalo dnes se stopu v okolí Fryšavy, Třech Studní, případně Kadov, nebo cesta z Nového Města na vrchy - ať už Medlovským údolím, nebo od arény na Vlachovice ? Rád bych zítra vyrazil do stopy, ale ve včech komentařích k dnešnímu dni, je psáno, že se stopa zafoukává. Děkuji za odpovědi, Petr z Tišnova)
Vloženo 4.2.2023 16:02
Ahoj Petře, dnes konkrétně jsem zkusil přiměstský okruh, kvůli tomu, že se nezafoukává jak na pláních u Vlachovic, ale každopadně očekávam, že Sklené, Fryšavský ledovec a komplet Medlovské udolí bylo v super stavu. i přiměstský okruh byl paráda, jsem z Tišnova také, doporučuji zítra jet
Vloženo 4.2.2023 13:52
Trate ve Svratce jsou upraveny na oba styly. Občas ale fouka a snezi, tak s tim počítejte.
Dotaz Vloženo 4.2.2023 10:36
Je prosím okolí Nmnm i na Ačkové lyže? Zítra bych tam chtěl vyrazit.
Zodpovědět
Vloženo 4.2.2023 8:23
Stopy se právě najíží v okolí Nového Města na Moravě - stačí sledovat stránky zde:
https://lyzovani.nmnm.cz/sobota-4-2-2023/
a trasy, které jsou upraveny:
https://mapy.nmnm.cz/mapa/skimapa/?c=-631055.95%3A-1114417.05&z=5&lb=cuzk_of&ly=ski-rolby%2Cski-tr-3h%2Cski-tr-6h%2Cski-tr-12h%2Cski-tr-1d%2Cski-tr-2d%2Cski-tr-3d%2Cski-tr-7d%2Cski-tr-5m%2Cski-trasy%2Cski-jizdy&lyo=

(Odpověď na dotaz uživatele Manča z 3.2.: Bude to zítra - sobota 4.2. po dnešním dešti někde na Vysočině na slušné svezení?
Dekuju)
Dotaz Vloženo 3.2.2023 15:45
Dobrý den. Jak to prosím vypadá s možností běžkování v okolí Svratky? Vím, že v Krouně dnes spíš jen prší a je to špatné... Předem moc děkuji za zprávy.
Zodpovědět
Vloženo 2.2.2023 22:02
Klasický styl
Medin - Sykovec - Tři Studně - Medlov - Kadov - Kuklík- Studnice - Rokytno- Sykovec - Koupaliště a zpět k Medinu
Pěkně připravený a označený příměstský okruh, jedna klasická stopa a pás na bruslení - doporučuji, všude dost sněhu.
Cesta k Sykovci krásná od rolby, dvě klasické stopy a pás na bruslení.
Od Třech Studní směr Kadov - Kuklík- Studnice stopa od čtyřkolky měkká, propadají se hole, stopa se propadá, lyže drhnou ve stopě, prakticky pouze jedna stopa na klasiku. Pás na bruslení měkký, propadá se.
Z Kuklíku na Studnice lesem výborná stopa, krásné stoupání. Ze Studnic už večer s čelovkou začalo husté sněžení a stopa přes Rokytno až k Sykovci prakticky zafoukaná, byl jsem rád s čelovkou, že jste našel cestu zpět do Města.
Tak snad zítra znovu projedou stopy. Večer byl čerstvý vítr a sněžení, takže se sprašovalo a stopa zapadala.
Vloženo 2.2.2023 20:16
Ve dvě z parkoviště pod harusákem, +1°, sněhulákový sníh, během odpoledne několik sněhových přeháněk. Máza Swix V60 + VR65 držela, ale ve stopě nafoukaný čerstvý sníh výš už namrzal, červený Rex OK. Příměstský okruh a Medlovské údolí perfektní úprava rolbou, od Tří studní směr Kadov to čt,řkolka vyrobila tak, že stopa je hluboká a sníh okolo neutažený, tak se boří hole. Nad Kadůvkem jsem to radši vzal doleva do Fryšavy, na ledovci už zas byla rolba, tak ok. Nad Vlachovicemi totál zafoukáno. Sněhu dost, ale nějaký krtinec se občas najde. V pátek v noci asi do toho zaprší, ale mělo by to vydržet.
14:31
14:41
15:05
15:54

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 2.2.2023 19:31
Dopoledne od Skihotelu, hladké lyže, soupaž.
Od Arény k Vlachovicím byla jen hluboká prošlápnutá stopa, sníh vlhčí, jen na mezi pod Vlachovicemi sfoukaný. Průjezd Vlachovicemi prohrnutý, ale neposypaný, dá se projet.
Od Vlachovického hřebene byly projeté 2 klasické stopy čtyřkolkou se stopovačem. V lesních úsecích sněhu dost, na pláních na čtyřkolku až moc, na stlačení sněhu byla moc lehká. Stopa vypadala krásně, ale byla hluboká a propadala se, hole se dost bořily. Chtělo by to napodruhé už projet něčím těžším. Kolem Medlova už trochu zafoukávala. Až k Rokytnu byly podmínky spíš na širší turistické lyže a co největší košíčky. Průjezd lesem od Kuklíku nahoru bez problémů, sněhu dost.
Od Rokytna už byla stopa pevná, s pruhem na bruslení, projetá rolbou, což byla paráda. Kolem Rokytna vánice, takže to zas trochu zafoukalo. Dolů Medlovským údolím luxusní podmínky, včetně průjezdu lesem a citlivě vykrouženou stopou s pozvolnějším klesáním ke koupališti. Na příměstském okruhu vlhčí sníh a častěji vyrytá krtina nebo prosakující voda, ale i tak paráda až k Aréně. Zpět ke Skihotelu vyšlápnutá stopa kolem chodníku (tam by se hodilo aspoň protáhnutí skůtrem).
11:35
11:36
13:24
14:17

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 2.2.2023 15:52
Sklené - Kadov
Velká vrstva těžkého sněhu bez podkladu, čerstvý vítr. Měkké, hluboká stopa, místy zafoukáno. Ale díky bohu a rolbařům za to.
11:44
13:15
13:50
13:50

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 2.2.2023 8:46
Klasický styl - středa odpoledne
Sykovec - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšavský ledovec - a zpět stejnou cestou. Napadlo opět několik cm sněhu, na polích už není vidět tráva a hlína. Dnes byl silný vítr se sněžením, takže jsem jel trasu po skútru a trasa se rychle zafukovala, bohužel stopovač neudělal skoro žádnou stopu. Nejlepší jsou okruhy nad Vlachovicemi a směr sklené. Na ledovci se nepodařilo skútrem udělat stopy, takže tam lyžovačka nebyla ideální. Teplota kolem -1 °C
Stoupací máza: Skivo tuhý vosk - modrý univerzál - 0°C a nižší. Trochu prokluzoval, takže jsem přemazal na červený 0°C a vyšší a ten držel krásně.
Prakticky celou cestu byla částečně udělaná jedna stopa po trase skútru bez projeté stopy.
Dnes ve čtvrtek má vyrazit rolba, takže snad konečně bude skvěle připravená stopa, tak uvidíme jak to bude s přeháňkami a zda se stopa nebude zafukovat.
Informace o aktuálních úpravách lze nalézt zde:
https://lyzovani.nmnm.cz/ctvrtek-2-2-2023/
Trasa kde jela rolba lze sledovat zde:
https://mapy.nmnm.cz/mapa/skimapa/?c=-631910.8%3A-1113694.8&z=5&lb=cuzk_of&ly=ski-rolby%2Cski-tr-3h%2Cski-tr-6h%2Cski-tr-12h%2Cski-tr-1d%2Cski-tr-2d%2Cski-tr-3d%2Cski-tr-7d%2Cski-tr-5m%2Cski-trasy%2Cski-jizdy&lyo=
Skol
Vloženo 1.2.2023 14:04
Děláme, co můžem, ale kombinace hustého sněžení a silného větru prostě přípravě tratí nepřeje. Dnes budeme objíždět ještě jednou, ale do půl hodiny už není poznat, kde je najeto a kde ne…
Vloženo 1.2.2023 10:48
V tomto týdnu máme v plánu upravovat každý den, aby kolem 14 hod byly tratě sjízdné.
Vloženo 1.2.2023 8:35
Vysočina Arena - je dnes přístupná v čase od 7:00 do 12:00 hodin s OMEZENÍM V PODOBĚ VSTUPU POUZE NA HORNÍ TRATĚ ??? horní tratě jsou minimálně 3 dny bez úpravy. Při současném sněžení a větru, jsou tratě jen těžko sjízdné, pokud se nestane zázrak a rolba sem "omylem" nezabloudí. Navíc, je nad tunelem (u sněžných děl) spadený strom přes trať - což nemůže nikdo z klubu vědět, když sem rolba nejezdí...ale lidi tam pošlou !!! Takže efekt je stejný, jako když vyjedete do volného terénu.
Vloženo 31.1.2023 21:18
Klasický styl - dnes odpoledne
Sykovec - Tři Studně - Medlov - Kadov - Kuklík - Studnice - Rokytno - Sykovec - Vlachovice - Sykovec. Napadlo tak mezi 1- 5 cm sněhu a konečně jsou trasy průjezdné prakticky bez hlíny, krtinců a trávy. Dnes byl silný vítr se sněžením, takže jsem jel trasu po čtyřkolce a trasa se rychle zafukovala. Potkal jsem jen několik skalních lyžařů, podklad je po čtyřkolce v některých místech měkký a boří se lyže do podkladu. Na pláních a polích je všechno skoro sfoukané. Teplota kolem -1 °C
Stoupací máza: Skivo tuhý vosk - modrý univerzál - 0°C a nižší. Trochu prokluzoval hlavně kolem Třech Studní a Kadova, nahoře na Studnicích fungoval dobře (k večeru se ochlazovalo).
Prakticky celou cestu byla jedna stopa nebo jsem si ji dělal sám, některé úseky byly kompletně zafoukané, ale snažil jsem se jet po trase čtyřkolky, tam je podklad udusaný. Nejlepší úsek od silnice v Kuklíku až nahoru na Studnice (nefoukalo tam a stopa byla zachovalá), v lese nový měkký čerstvý sníh, takže se dá jezdit i ze Studnic dolů na Kuklík a nekoukají kameny nebo hlína.
Dnes už je to na A - lyže.
Vzhledem k tomu, že bylo úterý pozdní odpoledne a bylo minimum turistů, tak to byla výborné sklouznutí.
Na www.mapy.cz po přepnutí mapy na zimní je vidět, kde jezdila rolba či čtyřkolka a kdy poslední úprava probíhala.
Pokud počasí vydrží, tak nás čeká skvělá lyžovačka minimálně další týden nebo dva.
Chci poděkovat těm, kdo provádějí trasy i v tomto počasí, super práce a skvělé svezení i při těchto těžkých podmínkách! Díky Vám.
https://mapy.cz/s/gudemabulu
Vloženo 31.1.2023 17:47
Pracujeme na sjízdnosti tratí ve Svratce. Dopoledne objeto trubkou, nyní finální úprava na klasiku i na skejt. Vzhledem k silnějšímu větru bude ale stopa zafukovat…
Vloženo 31.1.2023 14:45
Dnes okruh Vlachovice - Sklené - ledovec - Fryšava - Medlov - Tři Studně - Vlachovice po včerejším sněžení a větru zcela zafoukaná stopa, kterou rolba včera večer najela. Lyžařů minimum, sami jsme prakticky celou cestu museli dělat vlastní stopu. Svezení nic moc, pro další dny ale skvělý příslib, na polích sem tam místa sfoukaná, ale jinak tak 25-30cm, na ledovci půl metru, tam vítr hodně pomohl.

Tak hodně štěstí do dalších dní.
Vloženo 2.2.2023 19:13
49.7054131N, 16.0319031E - Ofiko legálně :)

(Odpověď na dotaz uživatele Děda Lebeda z 2.2.: Dotaz na tratě ve Svratce, asi nejlépe na Leoše. Kde se tam dá oficiálně zaparkovat? Nemohu najít žádné parkoviště. Díky.)
Vloženo 2.2.2023 11:02
Myslím si, že nyní jsou v okolí jen prošlápnuté stopy od turistů, strojová úprava stop asi bude v okolí před víkendem:
Aktuální stav údržby stop je třeba hledat zde:
http://www.ski-velkedarko.cz/aktuality
nebo zde:
https://www.sportispo.cz/page.aspx?IDTema=12
Tak snad to pomůže
(Odpověď na dotaz uživatele Jiří Křížek z 31.1.: Ahoj. Prosim jak to vypada v Račínĕ a okoli. Dekuji)
Vloženo 1.2.2023 12:22
Ten spadly strom tam byl i v neděli
Vloženo 29.1.2023 13:15
Dnes backcountry výšlap - Daňkovice Selský dvůr- Buchtův kopec - se sjezdem po loukách a pastvinách. Sněhu o něco méně než by bylo ideál na BC. Přeji ať ještě přisnĕží! :)
11:31
11:51
Vloženo 28.1.2023 19:31
Dnes odpoledne : Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšava a zpět. Obecně sněhu je málo. Na pláních kouká tráva a jsou vyfoukaná místa. Více sněhu je podél lesa nebo na lesních cestách. Na lepší lyže to není, ale dá se to.
Vloženo 28.1.2023 14:27
Tratě ve Svratce jsou v solidní kondici. Po dešti je stopa mírně zledovatělá. Skejt je v pohodě, klasika je horší. Dávat pozor na místa s krtincema a vylezlou trávou.
Vloženo 27.1.2023 9:00
Klasický styl
Vysočina aréna (VA) - Vlachovice - Sklené- Tři Studně - Fryšavský ledovec - Fryšavské hájenky- Blatky- Samotín - Krátká - Kadov - Tři Studně - Sklené - Vlachovice - Vysočina aréna. První větší výlet na Novoměstku, obecně je poměrně minimum sněhu. Zbytky strojové stopy v okolí Skleného, Fryšavský ledovec a nad Třemi Studněmi směr Sklené, ale i tak poměrně rozježděné, pokud nenapadne sníh, tak to bude o víkendu mazec v té převážně jedné rozježděné stopě. Teplota kolem -1 °C
Stoupací máza: Skivo tuhý vosk - červený univerzál - 0°C a vyšší. Trochu prokluzoval, hlavně ve vymrzlých stopách při stoupání, tam by to bylo na červený klistr.
Obecně - je tu minimum sněhu, asi je lepší začínat výlet od Vlachovice, Skleného nebo Třech Studní či přímo z Frašavy
Od Vysočina arény až nad Vlachovice včetně hřebenu od Vlachovic k lesu ke Sklenému je opravdu minimum sněhu, hodně krtinců a trávy. Stopa je jedna na klasiku, stopa je rozježděná, někdy nezřetelná v případě více turistů ve stopě to nebude moc příjemné (víkend). Průjezd lesem z Vlachovic na Sklené je v pohodě. Nevíce sněhu je na louce u Skleného, dokonce je tam pás pro bruslení a 1-2 stopy na klasiku. Průjezd lesem ze Skleného k Třem Studním je dobrý. Dobré místo je také okruh nad třemi Studněmi směrem k Sklenému, je tam dost sněhu. Pozor na sjezd směrem ke Třem Studním, je tam prohrnutá cesta a muldy! Od Třech Studní směrem k Fryšavskému ledovci, jsou hroudy a méně sněhu, ale dá se to přejet. Fryšavský ledovec je asi nejlepší část, 2 stopy na klasiku a pás na bruslení, sněhu dostatek. Z Fryšavy směrem k Fryšavským hájenkám, na Blatky a do Samotína ke Kolouškovi je dostatek sněhu, jedna klasická stopa vyšlapaná od turistů. Pozor z Fryšqavských hájenek směrem Blatkám je kousek před asfaltkou těžba dřeva, přenášel jsem cca 200 m lyže, je tam plno kamínků od strojů v cestě! Ale jde pouze o 200 m, takže se dá objet lesem nebo přenést.
Při sjezdu v Samotíně ke Kolouškovi pozor na roztátou louku! Nutno objet.
Od Kolouška směrem na Krátkou velmi málo sněhu, všude více trávy něž sněhu. Tuhle trasu moc nedoporučuji. Nedostatek sněhu. Kolem Krátké jsou směrem na Sněžné na obou stranách zoraná pole, takže je nutno jet kolem silnice (nedostaek sněhu, koukají hroudy). Z Krátké směr Kuklík jsem raději ani nejel, všude na polích v tomto úseku hodně málo sněhu a hodně trávy, krtinců. Od křižovatky pod Krátkou směrem ke Kadovu překvapivě docela dost sněhu a dá se jet kolem Kadova docela hezky. Za Kadovem pozor na mostek přes potok, hrany mostku jsou vysoko z obou směrů, tak brzděte z obou stran, mostek se nedá plynule přejet! Cesta za Kadova na Medlov a tři Studně překvapivě s dostatkem sněhu, převážně 1 až 2 stopy od turistů, rozjetá. Nejméně sněhu je u Třech Studní před hotelem u Loubů. Pak sem se vracel přes Sklené, Vlachovice. Pozor na sjezd k Vysočina aréně z Vlachovic, spíš pro zkušenější lyžaře díky absenci strojové stopy a nedostatku sněhu.
Ale na B- lyžích se to dá.
Vzhledem k tomu, že byl čtvrtek a bylo minimum turistů, tak to byla výborné sklouznutí.

https://mapy.cz/s/jusapesuse
Vloženo 26.1.2023 17:21
Zdravím všechny lyžaře, tratě jsou po dvou dnech oblevy pro skejt pořád dobré - stav dne 16 hod. . Místy trochu trávy a krtince, ale vždy je možné se v pohodě vyhnout. Stopa na klasiku je na mnoha místech dost mělká - tráva a krtince jsou taky, ale dá se .......... pro nadšence. Jen nepochopím toho mudrce s audi A 6, který vjede do stopy podél lesa a jde venčit dva psy ????? To mi rozum opravdu nebere! Pokud něco připadne - upravíme, ale pro skejt je stopa pořád v dobré kondici.
Vloženo 26.1.2023 15:27
Svratka - potvrzuji, ze u nastupu jiz na hodne mistech kouka trava nebo krtince, ale porad se da v pohode vyhnout.
Na hornim okruhu nejlepsi cast u lesa, ktera ma lepsi parametry nez horska strediska. Na navetrnych mistech, ale uz taky prosvita dost travy. Na klasiku uz moc nepouzitelny, vetsina stop protatych na zem krome useku u lesa. Na skate se porad v pohode dalo dopoledne,kdyz byl snih ztvrdly. Otazka co to udela az to povoli ..
9:35
9:35
11:12

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 26.1.2023 14:22
(Odpověď na dotaz uživatele Hynek z 21.1.: Nebyl někdo prosím dnes někde v okolí Tři Studní ? Jestli je to aspoň na krátké sklouznutí se synkem zítra, nebo to bude od Brna zbyečná cesta?)ano byla jsem tam a je tam jen 5cm sněhové pokrývky
Vloženo 26.1.2023 11:21
Ahoj, včera jsem tam byl a po 2 km jsem to zabalil. Na většině míst reálně není dostatečná vrstva sněhu není a člověk lyžuje po trávě, v horším případě po oranici. Hezké bylo jen 500 metrů na Fryšavském ledovci. Lyžovat se dá teoreticky ve Žďáře (na skate), ve Svratce (taky na skate) nebo v Aréně (obojí, ale jen podle otevíracích hodin).
(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 26.1.: Ahoj, má někdo aktuální informace jako to vypadá v okolí NMnM (Vlachovice, Tři Studně, Fryšava,...). Předem děkuji za info.)

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového poháru v běžeckém lyžování a v roce 2013 se zde uskutečnilo dokonce MS v biatlonu. Turisté ale mohou z Nového Města vyrazit mnohem dále, na běžkách se dá dojet až do míst, jako jsou třeba Sklené, Tři Studně, Fryšava, Sněžné a Milovy. Do této oblasti jsou zařazeny i trasy na Bystřicku, které jsou s novoměststkými propojeny a hranice Novoměststka a Bystřicka by se nedala určit jednoznačně. Možná by se za hraniční místa daly označit obce Zubří a Odranec. Běžkařské trasy vycházející z Bystřice nad Pernštejnem vedou třeba k Dalečínu nebo až k Jimramovu.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Vysočina