Žďárské vrchy - Novoměstsko – běžky

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 4 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 26.1.2021 20:25
Včera s čelovkami Fryšava- Sklené-Vlachovice-Studnice-Tři Studně-Medlov-Fryšava. Letělo to v ledové stopě poprášené centimetrem prašanu..a k údivu nesmekalo..zažehlený modrý s modrým extra, 3 pod..z kopců s čelovkou docela "zážitek"
Vloženo 25.1.2021 18:57
Tři Studně - Fryšava - Vlachovice - Tři Studně. Na tvrdém podkladu tenká vrstva prašanu, -2°C, Swix V40
Na loukách dobré, v lesních úsecích špatné - ledová stopa. Dá se jet i volně mimo stopu, slehlý sníh na pláních parádně drží.
Málo lyžařů, parkoviště obsazené 50%. Pěkné svezení.
Vloženo 24.1.2021 22:00
Dnes jsme ze Tří Studní dali jen krátký okruh přes Fryšavu. Automatická stanice v Herálci hlásí 15 cm, což zhruba sedí. Po oblevě je z toho ale firn a ve stopě totální zrcadlo. Dnešní noční pocukrování ani ne 1 cm prašanu bylo hned pryč. Ale zas to aspoň pěkně jede z kopce a dá se bruslit úplně všude :-))) No nic, jdu si konečně koupit ten klistr.
Vloženo 23.1.2021 16:17
Ráno klasikou od Medina - po městském okruhu a Medlovským údolím - Tři Studně - Fryšava - pár okruhů na ledovci a zpět kolem Tří Studní k lesní propojce na Sklené - Vlachovice a zpět kolem Arény.

Obleva se sněhem od včerejška pěkně zamávala. Na většině trasy (kromě úseku od Skleného k lesu) byla oproti včerejšku provedena nová strojová úprava rolbou, ale bohužel přes noc bylo nad nulou, ráno foukal vítr a sníh na mnoha místech už mizel před očima.

Na městském okruhu to byl až do zhruba 700 m.n.m spíš slalom mezi hroudami a krtinci, v Medlovském údolí bylo pár lepších úseků, kolem Třech studní v lese i nahoře na poli už taky dost velká oranice. Nejlepší podmínky byly dnes na ledovci, ale i tam už lezla hlína a tráva a stopy byly místy podmáčené. U Skleného už vystupovaly z pole rovnou zorané brázdy. Sjezd od Vlachovic se dal projet celý, místy už na hraně, občas kaluže vody.

Všechny přejezdy silnic už byly na přenášení stejně tak i průjezd Vlachovicemi. Kolem Arény se stále dalo projet ve stopě. Sníh všude těžký, pomalý, ve stopě často tmavý, podmáčený, celkově jarní podmínky. Uvidíme, kolik toho vydrží do rána než přituhne a jestli něco připadne.
Vloženo 23.1.2021 15:08
Teď jsem telefonoval s pracovníkem IC N.M.n.M. a byl vstřícný a ochotný uvažovat o změně jejich (pro mne značně nepřehledného) běžkowebu https://lyzovani.nmnm.cz/ a o jeho souzenění s on-line mapou roleb na https://mapy.nmnm.cz/mapa/skimapa/ (nyní třeba jsou tam nakresleny jen úpravy rolbou 3 dny staré, ale v tetxu pro 23.1.21 mají, že 22.1.21 rolba něco upravovala...).

Podnětné připomínky mame prý psát na: ic@nmnm.cz .

P.S. Přispět na údržbu tras můžeme podle těchto pokynů - https://lyzovani.nmnm.cz/verejna-sbirka-na-udrzbu-trati/ .
Vloženo 23.1.2021 15:35
Vydali jsme ze Tri Studni smer Kadov, dale na Kulkik a tady zacal problem, protoze trasa nebyla vubec upravena, snad letos jeste nikdy. V Kukliku jsme se dozvedeli ze se tady uprava nedela. Skoda, protoze je to krasny okruh pres Studnici zpet. Posledni cast uz byla upravena.
Vloženo 22.1.2021 19:32
Dopoledne 2x okruh: Harusák - po městském okruhu ke koupališti a na kraj Maršovic - pak Medlovským údolím - Tři Studně - Fryšava - zpět kolem Tří Studní k lesní propojce na Sklené - Vlachovice a zpět kolem Arény.

Kolem trasy mokrý, vatovitý sníh, ve stopě umydlený a rychlý. V úseku Sklené - Vlachovice jsou stopy jen prošlapané a hodně rozšmajdané, protože tam už dlouho neprojela rolba. Na zbytku trasy stále zůstává patrná strojová úprava ze středy, ale pásy pro hůly už jsou dost rozorané. Nejlepší úseky: Vlachovice - Aréna a Fryšavský ledovec.

Na hodně místech už ve stopě leze hlína (vykukuje i na F. ledovci), zatím se ale dá vše s opatrností objet. Průjezd Vlachovicemi byl ještě možný, stejně i podél cesty kolem Arény. Lesní úseky už jsou hodně špinavé, mokré, s větvičkami, celý den bylo nad nulou, ze stromů kapalo.

Parkoviště v areálu Vysočina Arény byly zavřené - do neděle tam probíhá MČR. Zůstává prohrnuté parkoviště pod Harusákem.
Vloženo 22.1.2021 14:03
Dnes velmi změklý sníh, stopy se boří, strojová úprava nula, z NM Medlovským údolím, nějaké zbytky úprav, dále směr Studnice, odtud směr Pohledec žádná stopa, nikde nic....
Vzhledem k tomu kolik napadlo sněhu, myslím že mohlo být kolem NM stovky tras. Přijde mi, že se úprava omezila na trasu VA, Vlachovice....slabé :(
Vloženo 22.1.2021 14:00
Od skihotelu nahoru přes silnici a pole jsem se napojil na okruhovou modrou, místy bez stopy. Nad Vlachovicema je krasne upraveny bruslarsky okruh. Z Vlachovic dál na Tři studně to vypadá taky dobře. Sníh těžkne :/
Vloženo 22.1.2021 8:21
někam si stoupni a jeď, až nebudeš chtět dál, tak se otoč. stop je všude mrak po nějaký louce si objedeš kolečka, různě se to kříží, takže tam zprava zpět můžeš jet trochu jinudy .
(Odpověď na dotaz uživatele Sandra z 20.1.: Poradí prosím někdo trasu pro začínající ? Někde okolo Fryšava, Tři studně. Děkuji)
Vloženo 21.1.2021 21:32
Odpoledne soupaž na trase Medin - Aréna - Vlachovice - Sklené - Tři Studně - Fryšava - 3 x okruh na ledovci a zpět stejnou cestou.

Dole kolem NMNM sníh mokrý, nahoře už pěkně promrzlý - celkově dnes sníh pěkně rychlý po celé trase, mazal jsem LF8.

Od Medina k Vlachovicím upraveno rolbou velmi slušně od včera, kolem Arény je podél chodníku vyšlápnutá stopa, dá se pohodlně projet. Vlachovice - Sklené jen projeté stopy od lyžařů, už trochu rozkvedlané. Pozor na sjezdík lesem k silnici, ten už je dost ledovatý. Na pláni za silnicí už zase luxusní rolbované stopy až k Fryšavě.

Na ledovci je podél lesa čtyřproudá dálnice na klasiku a široký pás na bruslení vedle. Pozor na to, že úprava končí kus nad rybníkem - dál k vesnici už vede jen projetá stopa od lyžařů, stejně tak je pouze prošlápnutá zkratka přes ledovec.

Už je prohrnuté a otevřené velké parkoviště pod Harusákem, parkovat se dalo i na horním parkovišti pod Skihotelem, hlavní parkoviště u Arény je pořád uzavřené.
Vloženo 20.1.2021 19:14
Když jsem dnes okolo desáté hodiny u zásobníku VA potkal rolbu sjíždějící z Vlachovic byl jsem na dnešní den natěšený. Do Vlachovic dvě super strojově upravené stopy na klasiku a pruh na skate. O to větší zklamání mně čekalo od Vlachovic na Sklené a Tři Studně. Jedna stopa vyježděná od běžkařů. Totéž směrem na Medlov a Kadov. Oceňuji ohleduplnost při vyhýbání v jedné stopě. Částečné zlepšení stop (nikoliv na skate) od penzionu U Martina a u sjezdu z Rokytna do Nového Města. Patrná dřívější strojová úprava. Škoda, že v dnešní divné době nejsou prostředky na úpravu stop. Současné sněhové podmínky, dnešní počasí A+ a množství lidí by si to určitě zasloužilo.
Vloženo 20.1.2021 18:33
O upravenou stopu jsme dnes ani nezavadili, vse bylo zafoukane a zapadane z uterni noci. Lidi to pres den nejak najezdili. Nejhezci cast mezi Vlachovicemi a Frysavou (otevrene okynko!) a nebo Vlachovice Rokytno. Kolem Medlova to bylo jak na dalnici, ale stopy spise chaoticke kvuli naporu lidi. Nakonec ale hezky bezky musim rict ;)
Vloženo 18.1.2021 21:51
Dnes skvele svezeni. Od novomestske zastavky k arene, pres Vlachovice, Frysavu a Samotin k Dratenicke skale, az sem strojova stopa.Pak po cervene TZT do Snezneho jen slabe vyslapana stopa,ale vsecko sjizdne. Dal ke Kratke a na Kuklik pouze stopa od lidi,ale dobra a to stejne az na Studnice a do Zubri.V lese vyhrnuty snih traktorem, taky sjizdne.Dal k ojtechovske silnici a odtud uz skvela strojova stopa na Vojtechovsky kopec,Skalsky dvur,Domaninsky rybnik na k nadrazi v Bystrici. Bystricaci maji patrne upravene vsechny stooy, co jsou na mapy.cz,tedy i odbocky do Rovneho a taky ze Skalskeho dvora na Lisek,Janovicky a trate kolem mesta. Novomestaci jen to,co maji webu.
Vloženo 18.1.2021 21:34
18.1.odpoledne s dětmi na trase Kadov-Tři Studně-Fryšava-Samotín-Kadov.Stopa parádní a nezafoukaná,odpoledne připadlo jen nepatrně. Při soupaži je to občas měkčí pod hůlky. Mezi Fryšavskými hájenkami a Blatkami byla cesta asi dříve prohrnutá lesáky,je tam míň sněhu,tak pozor na kameny.Lyžařů poskrovnu,na Fryšavě okénko,klid a pohoda. Celkově parádní podmínky,velké díky a pochvala za úpravu! Když sněží a fouká,jako o víkendu,tak může být i hodinu po rolbě zaváto,to mi vysvětlil i můj 8 letý syn. Zkrátka Novoměstsko je lyžařský ráj a příště zase sem!
Vloženo 18.1.2021 20:35
Pondělní 13:30 start VA-Vlachovice-Rokytno-Studnice-Maršovice-koupaliště-VA. Až na Studnice protažena stopa A+, sjezd do marsovic po turistické žluté Velká zábava. Perfektní sníh, žádná tlačenice zkrátka Nový Město jak máme rádi. Díky za sníh.
Vloženo 17.1.2021 19:33
Klasikou projeto ráno Skihotel - Vlachovice - Sklené zpět na Vlachovice - přes Tři Smrky k Sykovci na Tří Studně - Fryšava - okruh na ledovci a zpět přes Sykovec a Medlovským údolím na městský okruh a zpět k Medinu. Vše ráno slušně upraveno rolbou, sice pořád sněžilo, ale stopa nezafoukávala tak rychle jako v předchozích dnech a průběžně ji projížděli lyžaři. Na úsecích kde proběhla úprava v minulých dnech už byl i pevný podklad na hůlky. Pěkný už byl na soupaž i okruh na ledovci.

Do cca 10:30 stopy poměrně volné, pak začínal provoz rychle houstnout.

Na stoupání držel modrý V30, na skluz fungoval LF7 o poznání lépe než včera. I přes množství sněhu jsou projeté trasy vhodné tak na dvojkové lyže, kde nevadí nové škrábance - ze stopy lezou hroudy hlavně na Vlachovickém hřebeni, při průjezdu kolem Třech studní i jinde na trase, je potřeba dávat pozor.
Vloženo 16.1.2021 23:10
Dobrý večer, vzhledem k silnému větru a sněžení asi nešlo pro úpravu stop udělat více, jen tolik lidí ve stopě to nemohlo pojmout a kvatita stopy vypadala jako po Jizerské 50. Jedna rolba toho víc nestihne najet. Tak chci poděkovat za snahu o úpravu stop. Asi je ke zvážení zpoplatnění použití stop jako v zahraničí a tím se podílet na kvalitnější úpravě a jistotě, že bude najeto... i pro lidi z okolí, kteří si stěžuji na upadající úroveň. Také je možnost dobrovolně přispět na úpravu tratí )))
Vloženo 16.1.2021 19:30
Dnes Tri Studne - Kadov - Blatiny- Fryšava. Většina trasy pouze prošlapaná cesta od lidí, část cesty protažená silnice. Značení tragické, lidí jako smetí, spousta kamení. Na tursistický ťapání dejme tomu, ale jinak teda těžká tragedie. Příště raději jinam....
Vloženo 16.1.2021 19:19
Všechny dřívější informace z 16.1.21 jsou pravdivé, tak přidám co jeste nebylo řečeno. Z Vlachovic jsme vyráželi v cca 9:30 (takze lidi bylo až před Kadov přijatelně) směr Sklene, 3 Studne, Frysava, Frysavske hajenky, další úsek k silnici Kadov-Heralec po lesní cestě je dosti prohrnuty, tak pozor na kaminky, Blatka, Samotin (okénko u Kalouska otevreno), Kratka (v dalším úseku prolíná skrz sníh do stopy voda a skluznice pak hodně namrza, tak tmave zabarvena místa objedte, před Kadovem pres oraniste brzy vyleze hlina), Kadov (odtud uz bylo hodně lidi), Medlov, 3 Studne, Sykovec, Vlachovice.
Vloženo 16.1.2021 18:43
Klasikou projeto ráno a odpoledne od Medina - Vlachovice - Sklené zpět na Vlachovice - přes Tři Smrky k Sykovci na Tří Studně - Fryšava - zpět přes Sykovec a Medlovským údolím na městský okruh a zpět ke Medinu.

Všechno ve stopách včerejší, připadně dnešní úpravy rolbou. Po ránu na pláních dost zapadané a zaváté (v průběhu dne většinou dál sněžilo i foukalo), čerstvá úprava byla dole na městském okruhu. Odpoledne už skoro všude 2 stopy obnovené prošlapáním od lyžařů.

Vyplatí se vzít hole s co největšími košíčky, protože tam kde nebyl podklad zhutněný už dřív, se to teď dost boří. Celkově ideální na turistiku, dá se i na klasiku, na soupaž je to místy těžký boj :-) Jako stoupací držel dnes pěkně modrý V30.

Pozor! V NMNM stále není v provozu parkoviště pod Harusákem a dnes už bylo zavřené i parkoviště u Vysočina Arény (jsou tam sněžná děla a vyrábí se tam sníh). V areálu bylo možné parkovat jen na parkovišti přímo u Skihotelu. Tam bylo také otevřené občerstvovací okénko v Sun's Caffé.
Vloženo 16.1.2021 18:27
Objevil se nový web s informacemi. Mnohem lepší než ten předchozí. Tak jsem se těšil. Jezdím do oblasti již přes dvacet let a každým rokem za jakýchkoliv pro lyžování možných podmínek byly stopy perfektně strojově projeté a mnohem více než bylo uváděno na webu. Tentokrát to byla totální tragédie. Mám dojem, že ti co projižděli stopy tak šli dělat nový web... Trasa, která byla při odpovídajících sněhových podmínkách vždy strojově projetá (Studnice - Chobot-Kuklík-Krátká- Kadov) asi polovina měkká, turistická stopa, druhá část pak prohrnutá cesta!!!. Tam kde jiné roky byly čtyři strojové stopy vedle sebe ( Medlov-Tři Studně- Sklené) jsou dvě poničené stopy. Chybí jakékoliv napojení Rokytna strojovou stopou od Třech Studních. A tak bych mohl pokračovat. Prosím ty lidi co udělali ty perfektní webovky ať jdou projíždět stopy tak jak to bylo posledních dvacet let. Jezdíme tam lyžovat a za normální situace do regionu přinášíme peníze. Tak nám dejte zpět co tady dvacet let bylo na nejlepší úrovni v republice! Asi se někde něco změnilo a propagace je důležitější než služba...
Vloženo 16.1.2021 18:14
Trochu jsem váhal kam dneska na skate, ale info že rolbaři vytáhli poprvé rolbu a najížděli celou noc... až mě překvapilo, kolik toho stihli. Trať pro spřežení taky najetá. Narozdíl od Honzyyy jsem asi jako většina lidí v klidu našel to ohromný parkoviště u vlachovickýho hřiště. Najeto 30+ km, spokojenost! Samo něco už bylo trochu zafoukaný, pod bílou skálou byl vítr docela nepříjemný... ale krásný zimní den a supr lyžovačka. Díky NMMN
Vloženo 16.1.2021 18:05
Ano, V40 dneska fungoval.
(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 16.1.: Zítra vyrážím,, prosím radu,,jakým stoupacím namazat ? Modrým voskem 40?)
Vloženo 16.1.2021 17:01
Dnes přes Teleci , Maděra, Landraty, Lucky vrch , Teleci . Krásný prašan, část trasy je projetá skútrem . Lucky vrch - okénko v provozu 😃
Paráda
Vloženo 16.1.2021 16:59
Velké zklamání. Sníh super, ale zbytek tragédie. Do Nového Města nM jsme jeli poprvé a čekali jsme “běžkařský ráj” srovnatelný s Jizerkami a bohužel to teda ani zdaleka nebyl. Parkování - na mapě je několik velkých parkovišť v okolí stadionu (biatlonových tratí), ale ani jedno nebylo otevřeno, takže se parkuje na divoko podél silnice nebo nebo ve městě. Nechápu, vždyť by se z parkovného mohla financovat úprava stop. Informace o stavu stop na webu města (nmnm.cz) - naprosto zavádějící, na mapě s aktuálně upravenými stopami ve skutečnosti zaneseny i silnice (rolbař evidentně nevypnul sledování při přejezdech po silnici), takže okruhy, které lze podle mapy proběhnout, jsou ve skutečnosti přerušené nebo se člověk brodí neupravenou trasou (např. kolem Fryšavy). Značení tras - v podstatě žádné rozcestníky, takže 50 % času člověk kouká do mapy a hledá, kudy jet. Občerstvení a další služby - absolutně nic (nelze svádět na coronu, protože nebylo vidět ani noc zavřeného).
Vloženo 16.1.2021 15:59
Projeto cca 50 km stop. Oranisko leze asi na dvou místech, jinde výška sněhu úplně dostatečné. Stopy najety trochu nelogicky (chybí propojka u Fryšavy nebo mezi Skleném a Třemi Studněmi). Dnes extrémní množství lidí. Vzhledem k tomu, že jsou jen dvě stopy, to na jakoukoliv jinou než turistickou jízdu není, člověk v podstatě pořád čeká v koloně lidí na to, až se uvolní stopa v protisměru.
Vloženo 15.1.2021 21:05
Dnes ráno Skihotel - Vlachovice - Sklené - Tří Studně - Fryšava - zpět přes Sykovec a Medlovským údolím na městský okruh a zpět ke Skihotelu a po poledni ještě nahoru k Vlachovicím a na okruh kolem parkoviště u Bílé Skály.

Ráno i odpoledne stále sněžilo, čtvrteční úprava byla zasypaná, ale znatelná až do Skleného. Ze Skleného na Fryšavu hančovina v prašanu jen v prošláplé stopě, tak do půl lýtek hluboké. Od parkoviště na Třech Studních už opět stopa vyšláplá ve čtvrteční úpravě Medlovským údolím, na pláních nad městem už ale zcela zapadaná. Na příměstském okruhu částečně obnoveno skůtrem.

Při druhé cestě na Vlachovice odpoledne protažené dvě stopy rolbou až k parkovišti a okruh kolem Bílé skály.
Vloženo 15.1.2021 19:48
Okolí Kadova, vše jen prošlápnuté. Sněhu hodně, hůlky se boří. Chtělo by to úpravu 🙂
Vloženo 15.1.2021 18:50
Z Bystřice nad Pernštejnem od rozvodny na Lísek a přes Skalák do Rozsoch. Až ke Skaláku upraveno čtyřkolku na klasiku, od tam prošláplá stopa. Jsou úseky, kde často kouká hlína nebo se stopa boří, semtam podmáčené. Cestou trochu chumelilo.
Vloženo 15.1.2021 18:20
Dnes tu celý den sněžilo, ale věřím, že stopy se tu projíždí denně. Jinak kdo míří na Vysočinu, tomu doporučuji Tři studně. Je to určitě jedna z nejkrásnějších oblastí Vysočiny.

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Novoměstsko se vyznačuje největším množstvím upravovaných stop z celé Vysočiny. Tratě vedou velmi často i mimo lesní porosty, využívajíc možnosti místních obrovských plání. Mekkou lyžování v okolí Novoměstska je stadion u Hotelu Ski v Novém Městě na Moravě spolu s tratěmi v lese Ochoza, kde se konají pravidelně závody Světového poháru v běžeckém lyžování a v roce 2013 se zde uskutečnilo dokonce MS v biatlonu. Turisté ale mohou z Nového Města vyrazit mnohem dále, na běžkách se dá dojet až do míst, jako jsou třeba Sklené, Tři Studně, Fryšava, Sněžné a Milovy. Do této oblasti jsou zařazeny i trasy na Bystřicku, které jsou s novoměststkými propojeny a hranice Novoměststka a Bystřicka by se nedala určit jednoznačně. Možná by se za hraniční místa daly označit obce Zubří a Odranec. Běžkařské trasy vycházející z Bystřice nad Pernštejnem vedou třeba k Dalečínu nebo až k Jimramovu.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Vysočina