Krušné hory – běžky

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně…

Číst celý text

Členění oblasti Krušné hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 18.2.2019 13:11
Díky za parádní úpravu stop. V neděli u Lesné okruh Svahová a v sobotu na Klínech trasa Mníšek-Jelení hlava-Seiffen-Mníšek.
Východní Krušné hory
Vloženo 18.2.2019 7:11
Horní Halže -> Klínovec sníh i stopa na většině trasy dobré, akorát na některých úsecích, kde se opírá slunce byla stopa na klasiku trochu klouzavá. Jinak super.
Západní Krušné hory
Vloženo 17.2.2019 16:22
Nejdřív Flájský okruh, místy skvělé, místy vylejzá jehličí z předešlých prořezávek. Pak Vyská mýť a na Vrch Tří pánů pořád super, stejně tak přes pláně na Nové Město. Tam z Vitíšky na pramenáč a přes Štěničárnu zpět. Na Pramenáči stopa taková divná, magistrála lepší. Sjezd k vlaku v pohodě. Mezi desátou a jedenáctou už to začínalo měknout, předtím zmrzlé a rychlé. Ráno na Loučné osm stupňů!
Východní Krušné hory
Vloženo 17.2.2019 15:51
Z Oseka stopem, dekuji panovi za vyvoz. Pak magistrala Dl. Louka-Nove mesto-Cinovec-Komarka-Adolfov-Telnice a busem zpet. Cela trasa pekna, nejslabsi mista mezi Komarkou a Adolfovem, ale dalo se. Vedro :).
Východní Krušné hory
Vloženo 17.2.2019 12:40
Adolfov, Komárka ráno, zmrzlé, stopa celkem jde a jede. Na Fojtovické pláni již misto bez sněhu, nad Habarticemi je to na hraně a myslím, že příští týden už to nebude sjízdné. Kolem Adolfova výborné, i když stopy dostávají zabrat jak od lyžařů tak od sluníčka. Kolem 11 už to dost měkne a špatně to jede. Snad nám podmínky na Adolfově dovolí delší sezónu
Východní Krušné hory
Vloženo 17.2.2019 12:34
HonzaH. Diky za radu. Skin běžky nemám, ale stojí to za úvahu
Východní Krušné hory
Vloženo 18.2.2019 13:28
Abertamy - Červená Jáma,, směr Pernink . Rolbařům vřelé diky- stopy projety. Louky projety malou rolbou. Snih pred polednem namrzly, pozdeji - mekci povrch- tudiz pohyb ve stope pomalejsi. Mimo stopu- pres louky dolu - pekne svezeni. Mazani na bezky od 0 na plus. Od Abertam na Červenou jámu - psi ve stope na volno. Sluneční den, teplo, dosti bežkařů .
Západní Krušné hory
Vloženo 16.2.2019 19:53
Dneska Dlouhá Louka, Loučná, Flaje, Vysoka Myt. Byla to prostě paráda. Sice v lese namrzlo, mimo les stopa tala a sníh. trosku zmekly, ale úžasné podmínky. Za parkovny chtějí 80 Kč, ale stopy všechny v pohodě samosebou prostor i na skate. Sněhu na místě minimálně metr, někde i víc. Škoda jen, že na. Dlouhou Louku vyrazili snad vsichni bezkari najednou :) Ale. tam je to takové o víkendu vzdy.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 22)

Východní Krušné hory
Vloženo 16.2.2019 18:50
Odpoledne z Rudného vrchu na Komáří hůrku volně přes pláně, pak ve stopě zpět do Zadní Telnice, skluz díky swixu CH8 nádherný. I když jsem měl klasiky, musel jsem bruslit, protože v komoře byl jen stoupací základ, což bylo k ničemu, klistr jsem zapomněl doma... Ale nádherné počasí. Na pláních už začíná vyčuhovat tráva a na silnici z Habartic k Adolfovu i asfalt. Nic tragického, ale na té silnici to už ve sjezdu bude chtít ostražitost, jinak to odnese skluznice.
Východní Krušné hory
Vloženo 16.2.2019 18:31
Nahoře úžasné podmínky, sníh je tvrdý, a dokud je namrzlý, dá se po pláních jet zcela libovolně, lyže se vůbec nepropadají a člověk ani neví, že jede. Dá se tak vyrazit i do míst, kam obvykle stopy nejsou.

Dnes asi naposled bez jediného kamínku sjeto Vysoká Míť - Osek hrad.
Východní Krušné hory
Vloženo 16.2.2019 17:35
Dnes z Tise od tur. chaty na Sneznik po magistrale. Stopa slusna az na jedno misto kde byla rozjezdena od lesaku, sem tam vetvicky. Ze Snezniku Mlynskou cestou zpet, prvni pulka slusna, druha cast velmi spatna bez stopy, rozjezdena, spousta vetvicek. Pak z Tise na Zatisi. Az ke sjezdu to slo, snehu pomálu, par mist na hranici sjizdnosti, stopa dost rozslapana a s vetvickami. Sjezd bohuzel opet rozjezdeny od lesni techniky, takze obrat na Tisou.
Východní Krušné hory
Vloženo 16.2.2019 17:08
Pavel Š. Ten klistr vyhoď, horší klistr jsem nepotkal, taky jsem ho jednou koupil, nenašel jsem žádný sníh, na kterém by držel, z lyží se hned sedřel. Dnes bych viděl žehlit fialový, ráno je to zmrzlé, pak přes to za oteplení dát ve stopě červený... kvůli tomu jsem koupil skin běžky, abych toto už patlat nemusel :-))
Východní Krušné hory
Vloženo 16.2.2019 17:03
Dl. Louka se platí, tuším 60kc, parkoviště je velký. Na skate je to fajn..
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 15.2.: Dobrý den. Rád bych se zeptal, jaké výchozí místo je na skate za současných sněhových podmínek lepší? Dlouhá louka, nebo Cínovec, či jiné? A jak je to s parkováním? Platí se na Dlouhé louce?)
Východní Krušné hory
Vloženo 16.2.2019 16:35
Lesná. Okruh Svahová a Pyšná. Na klasiku stopa pěkná, mimo ní nic moc, jakoby měla rolba slabý přítlak, byly tam stopy od pásů, dost křivé, na skate a brzdění špatné. Sjezdy jsme proto chodili pěšky, byla to rozbitá ledovka. Každopádně tyto dva okruhy budou příští víkend beze sněhu. Kolem Lesný na pláních mnohem lepší stopy, upraveno více než bývá zvykem, škoda že není zaznamenáno gps rolbou na skimapě, nahoře by se nakroužilo 20km mnohem snáz. Pozor okruh Svahová je upraven jinak kvůli polomům a neni značen, neznalý zabloudí, 4x je nutno přelézt silnici, stopa nikdy nepokračuje naproti, dohledání není jednoduché...
Východní Krušné hory
Vloženo 16.2.2019 13:33
Adolfov, dopoledne. Stopy dobré, sněhu dost. Směr Komárka slušné stopy s asi dvěma kritickymi místy. Jestli bude toto počasí pokračovat, nebude Fojtovická pláň sjízdná, už dnes kouká tráva. A tím, že se bylo vyfoukano, sněhu místy dost málo. Rano a dopo celkem rychlé, kolem poledne sníh měkne. Mazal jsem Swix universal klistr, ale stoupalo to jen chvíli. Poradíte, co namazat? Počasí super
Východní Krušné hory
Vloženo 15.2.2019 20:20
Skatem za jarního počasí: Boží Dar -> Kaffenberská -> Pod Špičákem -> Červená jáma -> Pernink -> Abertamy -> Červená jáma -> Karlův běh -> Myslivny -> Hubertky -> Himmelsleiterhütte -> Sachsenbaude -> Boží Dar
Klasické podmínky posledních dní: ráno rychlý, zmrzlý, místy hrbolatý, odpoledně měkký ale pomalejší. Krásný den, jen by mohlo být chladněji.
Vše skvěle upraveno, veliké díky.
Západní Krušné hory
Vloženo 15.2.2019 20:09
Adolfov - výborně upravené stopy jak na stadionu, tak i na Komáří výšku. Moc děkujeme, počasí super. Přejeme všem ještě dlohou pohodu ve stopě.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.2.2019 14:56
Dnes ráno - 7:45 - 10:30, Cínovec - > Vitíška -> okruh okolo Pramenáče a zpět na Cínovec, pak Kahleberg. Večer českou stranu projela rozbitá rolba, některé sjezdy na hranici bezpečné sjízdnosti (zmrzlé oraniště), roviny a stoupání při bruslení trápení. Trasy okolo Kahlebergu namrzlé, ale rovné. Sníh i počasí ráno na jedničku.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.2.2019 15:38
Skate z Klínů, všechny okruhy pěkně upraveny na skate i klasiku (posílám finanční podporu), sněhu dostatek. Podmínky se hodně měnily v závislosti na tom, zda trať byla v lese (rychlá) nebo na slunci (výrazně pomalejší těžký sníh). Bohužel ale nebyla upravená magistrála mezi jednotlivými středisky - tzn. za Mníškem dále na Novou ves zcela bez úpravy (skate velmi obtížný a ani stopy na klasiku), totéž na druhou stranu za Jelenní hlavou směr Fláje.
Východní Krušné hory
Vloženo 14.2.2019 22:12
Dnes okruh Vysoká mýť - stopa většinou zmrzlá a rychlá. Pak na Loučnou, sníh už na vrcholu přelezl přes plot.
Východní Krušné hory
Vloženo 13.2.2019 20:04
Klíny od 16 hodin, klasika. Nevěděl jsem co mazat, tak jsem si letos prvně vzal šupiny. A trasu z P3 na Jelení hlavu a zpět jsem dal v novém rekordu o 9,5 minuty. Mně nelepilo, dole lehce namrznuto, čím výše tím se to blížilo ideálu.
Východní Krušné hory
Vloženo 13.2.2019 18:25
Klíny, skate 14:30-17:30
tratě super uprvený jak u nás tak v NDR, ale nevím co to bylo dneska za sníh - nejelo to ani z kopce, prostě lepidlo a co jsem postřehl nebyl jsem na tom takhle sám.
Východní Krušné hory
Vloženo 13.2.2019 9:14
Pro Míru: co se týká Klínů, psal jsem jim mail, proč jejich úprava není na skimapě. Dle jejich odpovědi mají rozbitou gpsku z rolby. Cínovecká rolba na skimapě vidět je, ale ti zase psali, že upravovat vzhledem k silnému větru budou až v pátek.
Východní Krušné hory
Vloženo 13.2.2019 7:32
to mi hlava nebere, proč nemohou být na skimapě i rolby z Cínovce a Klínů. Dnes ráno mrknu na skimapu a dle ní bych se vydal na Dlouhou louku bo Klíny bez úpravy. A tady na KBS malá nevýrazná poznámečka, že je upraveno. Jako místní to rozklíčuji, ale kdejakej pražák je zmaten a raději pojede utrácet jinam.
Východní Krušné hory
Vloženo 12.2.2019 20:42
Děčínsky Sneznik-prima klouzani,parkovani v poho,nikde nikdo az na několik nadšenců.
Západní Krušné hory
Vloženo 12.2.2019 10:51
Komáři Vížka - Červený okruh, začátek celkem ok, stopa jakž takž projetá od jiných běžkařů, v úseku od Předního Cínovce naprosto bez stopy, hluboký sníh, popadané stromy, dále místy stopa zavátá, místy naopak vyfoukaná na led (především v úseku od Myslivny pod sedmi štíty zpět ke Komáři Vížce).
Východní Krušné hory
Vloženo 11.2.2019 22:15
Na Dlouhé Louce po sněžení a silném větru tratě většinou zaváté, občas odfoukané. Sjezd nad Loučky z poloviny super po prašanu (na modré značce navíc nějaká dobrá duše prořezala polomy), v nižších částech už jen zmrzlý sníh a postupně převládá spíš led.
Východní Krušné hory
Vloženo 11.2.2019 13:02
9:00-10:00: Stadion Nove Mesto - nadrazi Moldava - vyjezd na Vitisku a zpet. Cca 3-4cm noveho snehu, silny vitr. Cetne zaveje a mezi tim vyfoukane na led.
Východní Krušné hory
Vloženo 11.2.2019 9:34
Skate Dlouhá louka - Moldava nádraží - Nové Město stadion - novou cestou ze stadionu přímo na Klínovčík (posledních 100m už rolba nejela, takže soubaž vydupanou stopou) - Pramenáč - Cínovec- Schellerhau (Rotterhang) - Kahlberg - Altenberg - Scharspitze - Cínovec - Vilejšov - Dlouhá louka
Dlouhá louka: upraveno na sobotu, brzy ráno zmrzlé, rychlé a hodně hrbolaté, celkem náročné, odpoledne to změklo a už to při odrazu drželo mnohem líp. Souhlasím s KocIQ, že uprostřed krásných širokých tras je konstatní nepříjemný hrbol. Při počasí, kdy přes noc mrze a přes den je nad nulou a při víkendové vysoké návštěvnosti, by to stálo o obnovení úpravy na neděli. Ale chápu, že finanční situace je nelehká.
Nové Město/Cínovec: úprava na neděli obnovena, špica.
Schellerhau: úprava starší, místy hodně nečistot ze stormů, na skate poměrně úzké, prostředek hodně rozdupadný od pěšáků, na klasiku pěkné, pěšáci chodí středem a Němci moc nebruslí. Skate nic moc, ale ta hřebenovka bílými pláněmi je moc krásná.
Kahlberg: na neděli většina tras čerstvě upravena, v labyrintu místy perkfekntí, místy hodně umydlený, někde volno, někde mraky pěšáků, rozdupadný to ale nebylo nikde, povrch je hodně tvrdý.
Scharspitze - na neděli čerstvě upraveno, žádní pěšáci a minimum lidí, určitě sotjí za to sjet na velké parkoviště u bývalé celnice nad Altenbergem, přejít hlavní silnici a okruhy si projet.
Celkově skvelý den! Díky ČR i D za úpravu a souhlas s KocIQ, počasí bylo podstatně lepší, než předpovídali, i jsem uvažoval, že to zatáhnu a to by byla velká chyba! :-)
Východní Krušné hory
Dotaz Vloženo 11.2.2019 7:56
Ahoj, nevíte někdo, jak to teď vypadá se stopou na Děčínském Sněžníku? Díky, Danča
Zodpovědět Východní Krušné hory
Vloženo 10.2.2019 20:57
Z Klínů na Klínskou branku a okruh přes Jelení hlavu. Pak do Německa, okruh je vedený maličko jinak než obvykle (nejspíš polomy), ale mají ho značený šipkami. Sjezd až ke Mníšku a pak po hnědém okruhu a přes silnici na Mračný vrch se závěrečným sjezdem ke Staré škole. Stopa dopoledne pořád dobrá, sníh zmrzlý a velmi rychlý, pod stromy nějaké to jehličí a popadané kusy ledu z větví. Nad očekávání skvělé poježdění!
Východní Krušné hory
Vloženo 10.2.2019 17:08
Musím smeknout před krásnou Marcebilou (pro neznalé: to je patronka a moudrá vládkyně Krušných hor). Předpověď počasí byla úplně šílená, Marcebila z toho vyčarovala den bez deště, větru, bez slunce, které by nám požíralo sníh, přesto s dalekými výhledy. Z Komárky to na Cínovec po červené byl horor, rozhodně tudy nejezděte, daleko lepší je ta jižnější cesta. Na Cínovci jsem potkal rolbu tvořící epesni manšestr, ten byl myslím k Vitisce. Odtud asi starsi, dost umejdlena a místy dost špinavá stopa do Moldavy. Z Vitisky na Nové Město, Dlouhou Louku a Fláje už je zase sněhobílé cisto a skatem to sice jde, ale na prostredku je skoro všude nějaký hrb, asi z úzkého stopovace. Není to nic neřešitelného, ale po pravdě řečeno to trochu na palici je, alespoň já tedy místy musel docela často měnit "stopu", aby mi odraz a skluz vyšel na vrchol toho hrbu. A vypadal jsem jako pako, které nepochopilo, jak se správně bruslí. Buď jsem měl v minulých letech kliku, nebo to nebylo takhle hrbaté, dnes jsem si toho všiml poprvé. Klasikům je hej. Z Flájí je ke klinske silnici jen nějaká stopa asi od traktoru, tu jsem vzdal a vrátil se na Dlouhou Louku, kde jsem chtěl chytit můj obvyklý skibus na Litvínov. Teď už vím, že prý už rok nejezdí. KBS napíši, že ho (pravda s datem roku 2016) pořád mají na webu v sekci spojení do středisek. Celkově vynikající svezení, hodně malý počet hodně málo rozměklych míst a hodně málo popadaných stromů. A bonus navíc: výborní lidé, nikdo neprudil, nemachroval, skoro všichni se zdraví (i Němci a to česky) a Martinovi z Ústí moc děkuji za to, že mne vzal na vlak
Východní Krušné hory
Vloženo 10.2.2019 12:52
PEJSKAŘI, CO TAKHLE TROCHU OHLEDUPLNOSTI A ZODPOVĚDNOSTI? Po několika letech jsem se odvážila do stopy o víkendu. Se psem. O to víc jsem byla v šoku, když jsem potkala nespočet psů a VŠICHNI byli na volno. Majitelé neřešili, komu se pletou pod lyže a už vůbec neřešili, že existuje někdo, kdo má psa na vodítku a v tahu a je tudíž poněkud nebezpečné, nechat své psy dobíhat mého. Jakožto majitel zvířete za něj beru veškerou odpovědnost, venčím výhradně před odjezdem na lyže a když se stane, že pes musí a nedejbože by to udělal byť jen poblíž stopy, není nic jednoduššího, než podebrat hovno i se sněhem a odhodit do lesa. Psa nenechávám, aby obtěžoval ostatní lyžaře, mám ho pod kontrolou a VÝHRADNĚ bruslím, tj. pes nikdy nevkročí do ,,stopy". Stopy, které při měkčím sněhu udělá, by za námi nikdo nenašel, proto nevidím v takovémto počínání problém. Bohužel jsem byla opravdu jedinná a o to víc mě vytáčelo, kolik výkalů jsem na okruhu Dlouhá louka-Fláje viděla a kolik pejskařů bralo okruh jako venčící a socializační park. Kazí tak pověst všem a upřímně se nedivím nepejskařům, že je to štve, jelikož já jsem byla vytočená ještě třikrát víc, taky proto, že dva psi S MAJITELEM V NEDOHLEDNU útočili na mé, pracovně uplatňované a tedy velmi hodnotné zvíře!
Východní Krušné hory
Vloženo 10.2.2019 5:57
Z Cínovce po magistrále na Dlouhou louku, tam pár okruhů a zpět. Vše parádně upraveno, díky! Super podmínky, krásný slunečný den. Odpoledne to na sluníčku měklo.
Východní Krušné hory
Vloženo 9.2.2019 21:47
Z Moldavy na Pramenáč a Cínovec. Krásná, nová stopa, dopoledne ještě i tvrdá a rychlá. V Německu pak okruh kolem Kahleberg taky fajn a pak ještě okolo Scharspitze - tam je to lepší v tom smyslu, že se tam žádní pěšáci necourají ve stopách. Zpátky po magistrále na Vitíšku a na Nové Město na vlak. Tou dobou už slunečno a nad nulou a sníh místy měkčí. Upraveny jsou i okruhy na stadionu.
Východní Krušné hory
Vloženo 9.2.2019 19:27
Jeli jsme dnes z Adolfova smer Kr.Les, Petrovice,Tisa. Uprava byla starsi. Vzhledem k pocasi snih kvapem mizi. Zitra to z Krasneho lesa uz za moc stat nebude...
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 9.2.: Ahoj,
byl jste dnes někdo kolem Adolfova? Skutečně tam na dnešek neupravili nebo je na skimapě stejná chyba jako v Klínech? Rád bych tam zítra vyrazil.
Díky moc za odpověď.)
Východní Krušné hory
Vloženo 9.2.2019 15:07
Nejlepší běžky v Kruškách jsou za mě sobotní Klíny, vždy krásně upraveno, celé dopoledne tvrdé stopy, manšestr, docela málo lidí, trasa na Neuhausen, Kl. Bránu a zpět, sníh různý, od vlhkého, mokrého po zmrzlý, ideál podmínky na skin lyže.
Východní Krušné hory
Vloženo 9.2.2019 14:41
Dobrý den,
chtěl bych jménem správců a provozovatelů zimních běžeckých areálů středisek KBS a Nového Města, pozvat a přivítat všechny přátele pěší turistiky, majitele psů, koček, liščích farem, dále členy spolku medvědářů a musherů. A sice k romantickým toulkám se svými mazlíčky po krásně (byť finančně i fyzicky velmi náročně) upravených tratích zimní přírodou.
Ideální stav je nemít na nohou lyže.Není to podmínkou ale devastace povrchu je naprosto famózní.
Nutné je pouze striktně dodržovat zákaz odstraňování exkrementů vašich roztomilých, chlupatých čumáčků.
Možná se stanete terčem zoufalých, uštěpačných poznámek kolemjedoucích běžkařů.Nedbejte jich! Oni postupně vámi upravené tratě přestanou navštěvovat a vám tak kazit krásné zážitky z hor.
Tak na brzkou shledanou!
Východní Krušné hory
Vloženo 9.2.2019 15:11
Koukej na www.kbstopa.cz, tam jsou vždy informace...
(Odpověď na dotaz uživatele Otakar Kohl z 9.2.: Na stránkách KBS se píše, že na Klínech proběhla včera večer úprava, ale na serveru skimapa.cz není nic vidět. Víte o tom někdo něco? Resp. pokud to čte někdo ze skiareálu Klíny, proč najednou není vidět vaše úprava na skimapě? Dík.)
Východní Krušné hory
Dotaz Vloženo 8.2.2019 20:05
Zna nekdo aktualni stav trati kolem Jiretina? Lze projet z Nemecka (krome cca 500m useku) kolem sjezdovek a po Tetrevi ceste na Flaje (idelane skate). Dekuji. Skol 🙂
Zodpovědět Východní Krušné hory
Vloženo 8.2.2019 19:42
Pejskaři, prosím zvažte, zda je vhodné sebou brát psy do stopy, hlavně pokud je stopa projetá jen od lidí, psy sešlapávají střední "ostrůvek", a lyže mají tendenci se sesouvat s sobě, když sníh změkne.
Nemluvě o hovínkách a žlutém sněhu přímo ve stopě.

Chtěli jsme jet Nová Ves - Lesná - Zákoutí - Kamenička - Bezručovým údolím na vlak, bohužel za Lesnou jen stopa projetá od lidí v trase okruhů, na Zákoutí by jsme museli šlapat stopu sami...
Východní Krušné hory
Vloženo 8.2.2019 6:39
Na Klínech ve středu i včera luxusní úprava a skvělé poježdění! Stará škola - P4 - Klínská brána - Seiffen - Mníšek a kolem etylenovodu zpátky nahoru. Palec nahoru a velký dík rolbařům!
Východní Krušné hory
Vloženo 7.2.2019 15:21
Komárka-Vitiška, vše upraveno, jenom první 4km na skate mezi stopama moc úzké,jinak super, slušná mlha od Cínovce
Východní Krušné hory
Dotaz Vloženo 7.2.2019 15:17
Dával to někdo z Dlouhé Louky dolu do Oseka k hradu? Dá se to na běžkách?
Zodpovědět Východní Krušné hory

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně vyšlapané stopy od lyžařů. Ale jak západní tak východní část Krušných hor stojí lyžařsky za to – v každé najdeme několik středisek s upravenými (někde i závodními) tratěmi v okolí, navíc tato střediska jsou většinou propojena stopami i navzájem.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní i východní části Krušných hor na Skimapě.

Členění oblasti Krušné hory