Jeseníky – běžky

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Členění oblasti Jeseníky

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 21.4.2019 7:47
Na uzavreni sezony paradni. Je treba si privstat, protoze po 11 uz je stopa rozslapana pesimi davy.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.4.2019 21:09
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 16.4.: Dá se na trase Ovčárna-Praděd bruslit nebo jsou stopy pouze na klasiku? Díky) V tu něděli, kdy jsem byla já, tedy 14.4. , tam byli i "bruslaři", takže se určitě dalo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.4.2019 21:55
Ovčárna - Švýcárna ....na Švýcárnu dobrá upravená stopa, jela jsem dále za Švýcárnu, ale po cca 2 km už málo sněhu, kameny, sem tam jehličí, tak jsem to otočila. Pak výstup na Praděd, taky pěkná stopa. Na poslední běžkování moc pěkné. Jen turisti by více mohli dávat pozor na stopy a nelézt do nich.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.4.2019 9:37
Dneska taky paráda, zatím sluníčko, čerstvě upravená stopa Praděd-Švýcárna, mírně nad nulou :)
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.4.2019 7:24
ČHS-Švýcárna-Praděd teplota cca -4°C ráno slabé sněžení, které během dne zesílilo, původně nesjízdné úseky(ČHS-u Výrovky) díky novému sněhu v odpoledních hodinách opět sjízdné na starších lyžích. Od Švýcárny dál zafoukaná novým sněhem strojová úprava. Rozhodně pro mě bylo překvapení že pravděpodobně při posledním běžkování se ještě sklouznu na prašanu a bez jehličí ve stopě.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Hrubý Jeseník
Vloženo 11.4.2019 20:23
Mezi Ovčárnou a Švýcárnou se nakonec ještě upravuje: "10.4.strojově upravená běžecká stopa na Švýcárnu.Budeme i dále upravovat" - to se píše v přebíraných zprávách od skiareálu Praděd, viz https://www.kamzasnehem.cz/sjezdovky/jeseniky/praded
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.4.2019 11:20
Tak z Červenohorského sedla už nepoužitelné. Ke Skalní tabuli více pěšky než na lyžích (jsou tam dva souvislé cca 500metrové úseky se sněhem, jinak se to střídá natolik, že se nevyplatí sundavat a nandávat lyže), dál jsem to vzdal.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.4.2019 8:11
Ovčárna-Švýcárna-Petrovka-ČHS. Dle infa se v sobotu konala poslední úprava této trasy. Po Švýcárnu super svezení,100cm sněhu, stopa pěkně upravená, pěšáci cesty ji ještě nestihli rozdupat, od jehličí v rámci možností většina úseků čistá.Sníh firn s ledovým podkladem, takže to jelo celkem rychle.(mazáno klistr hnědý Rex+na skluz žlutý parafín) Klesání směr na kamzík, i když se evidentně rolba snažila tak nejprudší část byla dost zasypaná jehličím a bylo potřeba na krátký úsek sundat běžky, jinak až ke Skalní tabuli to bylo velmi dobře sjízdné. Dále na ČHS už to se sněhem bylo dost proměnlivé někde až 50cm, jinde už sníh zmizel a bylo nutné přenášet (takových úseků bylo cca 5, ale byly naštěstí krátké), ale přesto stopa upravena až k silnici na ČHS. Jinak koukal jsem ještě, jak vypadá cesta směr Vřesová studánka a souvislý sníh na cestě začíná od sjezdovky a vypadá to že to bude taky sjízdné ale už neupravené a zašpiněné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 2.4.2019 19:24
Záleží na tom, jestli jsi masochista nebo ne. Jak to vypadá od Skřítku nahoru, nevím (stejně to asi člověk musí pěšky). Hřebenovka (Pod Ztracenými kameny - Alfrédka - U Malého kotle) byla dneska dopoledne umrzlá, sněhu celkem dost, ovšem místy docela hustě, jinde méně, pokrytá jehličím, což moc jízdu neulehčuje. Samozřejmě už to taky trochu zdupali pěšáci. Skatem to jakž takž šlo, ve stopě jsem soupaž místy taky docela frčel, ovšem pokud bych měl něco namazáno, tak bych stál hned....
(Odpověď na dotaz uživatele Radomír z 2.4.: zdravím, dá se ještě ze Skřítku na hřebenovku (Ztracené kameny,jelení st. atd),děkuji Radek.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.4.2019 13:19
Sobotní trasa Petříkov-Císařská bouda-Paprsek-Pralinka-malý šengen- Travná hora-Petříkov. Běžky se už dají nasadit na konci Petříkova, ale je zde to dost zapadané jehličím, od zatáčky u černého potoka, už paráda, trasa dobře upravená ještě z pátku až na Paprsek, ale vysoké teploty již odpoledně udělaly své. Dále pokračování po pralince bylo ještě plně sjízdné(zde již úprava byla o dost starší), ale po cestě napadáno v lesní úsecích dost jehličí, nicméně ve "stopě" se to na většině úseků dalo projet bez sundávání běžek. Nejlépe na tom byl úsek Smrk-Travná hora-Trkač, kde v sobotu odpoledne byla čerstvá úprava rolbou. Vzhledem ke stavu sněhu (30cm, kolem Smrku až 50 cm) věřím, že min.1-2 týdny to bude ještě sjízné, i když pouze na kamenačkách, bez nových úprav tras a s do 12.4 zavřeným Paprskem. (níže fotky z vedlejších tras - Rozcestí v mokřinách+stoupání na travnou horu z polské strany)
Rychlebské hory
Vloženo 25.3.2019 10:58
DM - od Slamníku-U laviček jsem jel zhruba 6 km směr Vilemínka a zpět. Moc pěkné svezení. Na druhou stranu k Sedmi cestám se už konají pochoďáky takže rozdupaný, Pod Babuší jsem to otočil. Škoda, sněhu je ještě docela dost.
Králický Sněžník
Vloženo 23.3.2019 23:55
Petříkov - směr Návrší - Malý Šengen a dalši okruhy. Zlákala nás skutečnost, že celá tzv. Jesenická magistrála byla čerstvě vyjeta rolbou. Tak to také bylo až za Medvědí boudu. Stopa z Petříkova sice byla trochu špinavá, ale po ránu ještě zmrzlá, takže to docela odjíždělo (také díky fialovému Rexu, který je totiž v těchto podmínkách mnohem lepší, než Swix. Později se tam přimázlo jen trochu aqua červeného. Skluzný HF Marathon černý). Za Paprskem, již bylo vidět, že stopu dělali předcházející den dopoledne, slunko s ní udělalo své, ale stále to jelo velmi pěkně. Celkem brutální stromečkové více než kilometrové stoupání na hřeben ještě bylo v pořádku, ale na pohraničním hřebeni bylo ve stopě i mimo ni tolik jehličí, že jsme to po dvou kilometrech vzdali...Tedy, pravda, vyjeto to bylo, ale ve svém důsledku zcela nesjízdné. Řekl bych, docela zbytečná práce (byť jinak práci zdejších rolbařů lze jen ocenit, a klidně bych za ni i platil). Tož jsme se po složitém rozhodování vrátili na Parsek a kroužili tam po místních pěkných a dlouhých okruzích. Z tzv. Velkého Šengenu jsme se nakonec ale také vrátili, protože vypadal podobně, jako výše zmíněný pohraniční hřeben. Zbytek ale byl v krásném firnu a trocha toho jehličí se vždy dala přejet. Slunko místy peklo tak, že obočí nestíhalo pot udržet, ale to patří k jarní lyžovačce. Navíc: kdo zná trasy na Paprsku ve vrcholné sezóně, tak ví, že je tam množství běžkařů často jen těžce snesitelné. My ale např. za hodinu nepotkali žádného.... Celkově to bylo nějakých 43,5 km s 950 m převýšení. Tedy lze zatím doporučit.
Rychlebské hory
Vloženo 23.3.2019 20:47
Skřítek - Alfrédka, 10 nad nulou, hodně měkké, po Zelené kameny hodně jehličí, pod Ztracené kameny pěšky. Skate, nebylo to špatné, spousta lidí jela klasiku. Pokud počasí potrvá, asi poslední běžky.
Hrubý Jeseník
Vloženo 23.3.2019 16:39
Petříkov - Smrk - Malý Šengen - Paprsek - Petříkov. Až na několik úseků, kde už bylo víc jehličí než sněhu, to bylo super.
Rychlebské hory
Vloženo 22.3.2019 22:46
Nová Ves -> Mravencovka: led, jehličí, sníh. Několik vytátých míst se musí přenášet. Ale pořád se dá.
Mravencovka -> Pod Malým kotlem -> Alfrédka -> Pod Ztracenými kameny, Ostružná: super svezení, rolbař to v pátek večer protáhl, takže čistej sníh a rychlá stopa. Zítra ráno to bude super.
Bude se protahovat zřejmě i příští víkend.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.3.2019 17:08
ČHS - Praděd - Ovčárna. Paráda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2019 21:18
Dnes po měsíci opět ve stopě. Z Nové Vsi na Mravencovku nic moc. Málo sněhu s ledem a špínou. První kilometr je už na hraně (tady to do víkendu určitě nevydrží). Dál k Mravencovce přece jen lepší. Odtud po zelené TZ pěkná vyřízlá stopa, občas špinavá (ale nic hrozného) s tradičním vytátým místem v polovině stoupání. Od Alfrédky okruh Ostružná i směr Zelené kameny skvělé podmínky jak na klasiku tak především na bruslení. Díky klesající teplotě (po čtvrté hodině na Alfrédce těsně pod nulou) byly tratě tvrdé a rychlé. Sjezd kolem Malého kotle rychlé mimo stopu, ve stopě pomalejší a cukavé. Sníh se během výletu měnil několikrát, ale bylo to celé na tuhý vosk. Lidí jsme potkali asi sedm.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2019 20:10
Ovčárna - Švýcárna a zpět. Výborné podmínky, krásná stopa. Lidí minimum.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.3.2019 11:43
ČHS -Praded-ČHS. Ráno v 9 projeto rolbou, ideální stopa, od Švýcárnu již hodně pevný podklad a kolem Pradědu čistý led, tzn pro s běžkaře náročné. Podmínky ideální. ..
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.3.2019 10:02
Dolní Morava od závory to úplně nejde, ale hned po sto metrech už je to na pohodu. Pak údolím mokrý, ale v pohodě..Od zatáčky luxusní sníh, tvrdej, pohoda a krása. Doporučuju.
Králický Sněžník
Vloženo 17.3.2019 8:03
Ze Skritku pesky pod Ztracene kameny, jen kvuli tomu, ze jsem mel zavodni lyze, dnes uz ale na kamenacky. Pod Ztracenymi kameny - Mravenci sedlo - okruh Ostruzna - U Maleho kotle perfektni, docela rychla a uplne cista stopa. Nahore obrovske mnozstvi vlhkeho snehu, odpoledne +1,5°C polojasno, vecer -1,5°C zatazeno, mlha. Vyborne podminky a na polovinu brezna zcela perfektni. Obsluha na Alfredce jako vzdy usmevava, velke dekuji i panu rolbari.
Hrubý Jeseník
Vloženo 19.3.2019 12:21
Byli jsme tam min. Týden, stopa byla dobrá, v horní části krásně výhledy, ale zpátky když přituhne, musí se opatrně, aby se to moc nerozjelo.
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 18.3.: Prosím o informaci jak to vypadá na trase ČHS- Vřesová studánka, jsem začátečník, nikdy jsem tu trasu nejel a rád bych dne 20.3 vyzkoušel.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2019 21:04
Dnes ČHS - Švýcárna - Praděd a zpět. Podmínky dobré, cca 15 cm nového sněhu, pod ním u ČHS tenký zmrzlý základ, ve vyšších polohách pak celkem přes metr sněhu. Stopa neupravená vyjetá běžkaři. Na závěr sezóny to byl pro mě luxus.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.3.2019 17:26
Co udělat těm co vědomě ničí stopu. Nakopat je do zadku. Hotovo.
(Odpověď na dotaz uživatele Stopař z 5.3.: Zdravím vsechny běžkaře-tak jako mně, tak určitě i další štve, když se po stojově upravených cestách procházejí lidi bez lyží.Dokonce s dětmi v kočárku a volně pobihajícími psy-Nová Ves-Mravencovka-ale i jinde.K tomu ještě přibývá nový bum kolaři. Bohužel je málo "cedulek" které vystižně upozorňují, že na těchto cestách nemají co dělat. Myslím si, že je třeba s tím něco dělat...POMOŽTE !!!!!)
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.3.2019 12:38
Niceni stop vadi urcite vsem, jen nikdo nic nedela. Kdyz jim bude kazdy bezkar nadavat, tak jim to zneprijemni a treba toho casem nechaji.
Hrubý Jeseník
Vloženo 16.3.2019 9:42
Zdravím-plně souhlasím s názorem -nakopat do zadku-na problém ničení stop bezohlednýmí chodci-bohužel je nás asi málo kterým to vadí. Nejvice by to mělo vadit těm, kteří tyto cesty upravují -dík za názor.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2019 19:22
Odpovím si sám, jel jsem ze Skřítku na Mravecovku s okruhem kolem Ostružné a zpět. Hustě sněžilo, jehličí většinou pod sněhem, kolem 16 začalo ještě hustěji pršet. Skřítek - Pod Ztracenými kameny spíš bez sněhu. Stopy na vrstevnici docela projeté, ale rychle se ztrácely pod novým sněhem. Bruslení bylo dnes za trest kvůli vrstvě nového sněhu, kdo vzal namazané lyže nebo zvládne soupaž, udělal lépe. Trasa Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka na tom byla o poznání hůř než zbytek. Snad po dnešním slejváku ještě nějaký sníh zůstane.

(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 9.3.: Ahoj, nemáte prosím aktuální, tedy sobotní, zprávy z trati Mravencovka - Pod Ztracenými kameny? Je tam po sněžení upravená stopa? Dá se bruslit? Mám to na Paprsek o dost dál, tak se ptám. Děkuji za odpověď.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2019 17:26
na ČHS jsem čekal pár cm čerstvého, ale byl tam jen symbolický poprašek, na horu se to nelepšilo, pro bruslaře a soupažníky asi dobrý, ale pro mne nic moc, tak jsem to otočil přes Petrovku dolů a se zavřenýma očima sjel až k Pelikánovi
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.3.2019 12:53
Paprsek: Palaš - V mokřinách - Pralinka - Splaw - Travná hora - a zpět, co udělá pár cm sněhu pro klasiku, paráda, dolů na parkoviště skoro nesjízdné - měkké a jehličí, raději obětujte peníze
Rychlebské hory
Vloženo 10.3.2019 0:08
Dnes přejezd Ostružná - Smrk - tratěma kolem Paprsku - magistrálou Kladské sedlo - Návrší - Vojtíškov.
Dopoledne trochu nasněžilo, akorát aby překrylo špínu a jehličí, mokré, takže to na čerstvém sněhu moc nejelo. Stopy ale všude pěkně projeté, od Ostružníku (kam se musí pěšky, případně po horní sjezdovce, kde ještě byl sníh). Klesání na Kladské sedlo už mizerné, kouká už docela hlína, ale dalo se. Jestli nepřipadne, asi poslední úprava přejezdu. Nad Vojtíškov upraveno tak do půlky, ale dalo se sjet ještě dál, někam cca na kótu 800m.n.m.
Králický Sněžník

O oblasti

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Členění oblasti Jeseníky