Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 5 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
9 zpráv bylo přesunuto do obecné diskuse
Vloženo 8.3.2021 15:28
Pěkné svezení od Mořiny,Promenádní, osma za Smědavou a spět pod Černým vrchem k Jezdecké, přes Vlašák.krásný manšestr mimo osmý za Smědavou, ale tam na tom tvrdém podkladu v prašánku to nemělo chybu.Jezdím většinu skejt, vejdu se mezi stopy. Dnes mě taky mrzel nějaký skejtař, který ze široka ve stoupáních rozbrusloval obě klasické stopy v jednom směru.Občas se to stane, že špičkou ve stoupání se zajede do té bližší stopy, ale tohle bylo už moc. Tak na to dávejte pozor, co to moc nezvládáte. Jináč za manšestr veliké díky.👍
Vloženo 8.3.2021 15:12
Jak Promenádní, tak i Jezdecká a Knížecí byly nově upraveny, teplota -3o, slunečno, občas mráčky.
Díky OPS za úpravu.
12:47
13:29
Vloženo 8.3.2021 14:46
Dnes brzo ráno ze Souše. Boj v zapadané stopě, nicměné směrem na Jizerku jsem potkal rolbu. Pak jsem se za ni vracel - je super jet v nerozmlacené stopě. Určitě protáhla: Jizerka parkoviště, Promenádní, Smědava, Souš. Teď jdu držet palce STBákovi, aby mu už konečně něco vyšlo, nebo dopadne jak Bolshunov po závěrečném spurtu - v slzách a nás potom diskvalifikují, že se nebudeme moci ani podívat z okna.
Vloženo 8.3.2021 14:42
Skejt: Polubny - Knejpa - Promenadni - zpet. Napadlo 5cm u Knejpy 10cm. Polovina trati bez upravy, ale jelo to slusne. Obcas i slunicko, parada.
Vloženo 8.3.2021 14:16
Dnes ráno v sedm z Josefova Dolu přes Protrženou přehradu, Kasárenskou a Hraniční, na Promenádní jsem zajásal a vezl se v čerstvě upravené stopě na Jizerku. Moje nadšení trvalo ale jen pár minut - bezohlednost a sobeckost bruslařů, kteří ničí stopy pro klasiku je neuvěřitelná a pro mě jen těžko pochopitelná.
Vloženo 8.3.2021 13:02
Jestli si to ty Evo - tak mi zavolej. Dám ti info
(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 8.3.: Můžete sem prosím někdo napsat, zda OPS upravuje, nebo zda se pouze úpravy nesmí zobrazovat v mapách.cz? Naposledy tam byla viditelná úprava v pátek. Díky.)
Vloženo 8.3.2021 11:49
Můžete se odstěhovat. Stbáka ale můžeme odstranit už v příštích volbách. Jinak, těch tvorů, kteří chtěli k Německu jsme v Českých zemích kdysi měli nadbytek... Bylo vyslyšeno jejich přání.

(Odpověď na dotaz uživatele Místní z 8.3.: Pro Karla,co se odtrhnout od bolševického stbáckého Česka a přidat se k Sasku.Já bych byl pro.)
Vloženo 8.3.2021 9:32
Jens: Pláču, že nemůžu být v Dresden, Zittau, Oybin...
Pozdravuji každého, kdo tam může být , závidím váš inteligentní přístup k problému a těším se, že se tam zase brzo vydáme. A snad se nás nebudete bát...
zdraví Karel (z Liberce)
(Odpověď na dotaz uživatele Jens z 7.3.: Díky za nádherné fotky, Honzo. Plaču, že letos nesmím běžet na lyžích v Jizerských horách. Ale pozdravuji každého, kdo tu může být. Jens (z Drážďan))
Dotaz Vloženo 8.3.2021 16:10
Prosím prosím, byl někdo na malém kolečku - Hřebínek, Knajpa, Kristiánov? Je upraveno? Díky
Zodpovědět
Vloženo 7.3.2021 19:33
Pěkné fotky, Honzo. Snad se ještě taky podíváme, dneska 20 km na kolečkových lyžích, taky fajn.
Vloženo 7.3.2021 19:21
Odpoledne se vyjasnilo, tak jsem vyrazil na Paličník.Stopy perfektní , přimrzlé a jelo to samo.
Pro potěšení ostatních lyžařů přikládám pár fotek
Hezký západ slunce nad horami viz poslední foto potěší.
Díky OPS za úpravu .Je vidět velký úbytek sněhu po stranách cest vzhledem k teplému počasí z minulého týdne, ale na cestách je zatím dosti sněhu.
Snad nám sníh ještě vydrží na další lyžování.
16:31
16:41
16:51
16:53
16:53
16:54
16:54
16:59
17:00
17:30
17:31

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 11)

Vloženo 6.3.2021 22:11
Sorry fotky se prohodili, Foto 1 má být ta uprostřed.
Vloženo 6.3.2021 22:09
Skate - nástup Desná na protrženou (foto 1) - MH boudy - Pařízkův kř. - Rozmezí - Knajpa - Štolpišskou pod Jizeru (foto 2 a 3) - zpět Kasárenská - Smědava - Předěl - zpět na Hraniční a Knížecí - zpět na Kasárenskou - Pašeráckou k protržence a dolů Desná. Nástupní místo v Desné v pohodě, souvislá vrstva od mostku nahoru, stopy mělkčí + špinavější. Jinak všude, kde jsem jel, to vypadalo jako na fotkách 2 a 3. Krásně řízlé stopy + manžestr, i osma na Písčiny. Jeden vytátý flek na asfalt na MH boudách. Sníh nový, tvrdší, pomalejší, stopy rychlejší. Pozor při sjezdu z Pašerácké na protrženou, vypluženo na led a dole je to o hubu, pozor na ty kamenné patníky dole. Vyrazil jsem cca před 17h. Teplota -3 až -6 C.
17:18
Vloženo 6.3.2021 18:41
Jel jsem ráno kolečko ze Smědavy na Předěl a pak ještě na Jizerku. Všechny tratě super upravený! OPS máte jedničku s hvězdičkou. Moc díky. Nejen za dnešek, ale za celou sezónu. Doufám, že vám ty naši strejdové nahoře ještě dovolí upravovat tratě.
Vloženo 6.3.2021 18:10
ad Místní: nafoť to, dej to sem nebo jinam na sítě, příští týden budou Pražáci doma ... není to bonzování (kdyby Prymulu nikdo nevyfotí, tak bude podvádět donekonečna), přestože jsou ta opatření kravská, tak holt teď platí a buď je budeme dodržovat nebo očůrávat ... bude nás, naše děcka a jejich děcka stát dost peněz, bohužel ... omlouvám se, že nemám zprávu k běžkování, protože teď tam nemám co dělat
Vloženo 6.3.2021 16:06
Parádně upravené stopy a super předjarní sklouznutí, kolem Máří už to je s jedničkovejma lyžema dost o ústa, jinak je to na jedničku. Díky moc OPS za úpravu i v této podivné době.
Vloženo 6.3.2021 15:19
Nejhlídanější místo světa je Bedřichov.Na parkingu s 10 auty hlídka ubožáků ,nad kapličkou další.Bedřichov patří do katastru Prahy.Nikdo jinej tam nesmí lyžovat.Před domy plno pražáků, kteří tam nemaj trvalý bydliště.Všichni jsou tam samozřejmě na 3 týdny.(od čtvrtka do neděle každý týden)Konečně pražákům nepřekážíme na tratích.Já jen doufám,že boží mlýny melou .Pojďme je poslat na podzim do propadliště dějin.
Vloženo 6.3.2021 12:22
Ráno v 7hod. z Polubného přes Jizerku, Smědavu, Jezdeckou zpět. Nádherné čerstvé stopy.Díky OPS. Skol.
Vloženo 6.3.2021 12:24
Klasika. Josefodolská přehrada - Kristiánov - Panelka - Hřebínek - Studené údolí zpět na přehradu. Pod Kristiánovem jsem potkal v podvečer rolbu, jela od Rozmezí směr Josefodolskou přehradu. Takže jsem chytil kousek parádní úpravy. Nikde jsem nepřenášel (krom přehrady), cajzl žádný, potkal jsem cca 12 lidí. Pár cm nového sněhu který přikryl led. Zatím v žádném sjezdu není vypluženo na hlínu. Stopy před úpravou nicmoc, bruslaři jsou zbytečně širocí i na rovinkách a zasahujou do stop, když to přimrzne tak je to utrpení a to jsem primárně bruslař. Studené údolí méně upravené, pomalejší. Minimální teplota byla z Hřebínku -6 C v 19h.
Dotaz Vloženo 6.3.2021 12:11
Prosim nekdo o fotku zatarasu v Bedrichove. Lidskou blbost nutne dokumentovat. Dekuji
Zodpovědět
Vloženo 5.3.2021 21:24
Dnes odpoledne velke kolecko ze stadionu, excelentni uprava, cerstvy snih, -3 st., temer bez lidi, jen mezi Tocnou s K. Mari obcas prosvita asfalt a je treba davat pozor. Jinak krasne vymrzle, vc. stop pro klasiku. Snad to jeste par dni vydrzi.... Skol
Vloženo 5.3.2021 18:57
Nejsou, akorát benga dost kontrolujou. Jezdí pořád sem a tam. Odpoledne jsem je viděl projíždět 3x. Pozor i Hrabětice. Mě to ráno stálo kilo, zrovna jeli kolem, když jsem stál u auta. Za to, že parkoviště je v jiném katastru než moje chata. A měli to celkem nastudovaný. Bedřichov/Janov/Lučany/Josefův Důl. Sice se omlouvali, ale mají na to rozkaz od velení.
(Odpověď na dotaz uživatele newli z 5.3.: Parkoviste jsou uzavrena?)
Vloženo 5.3.2021 16:07
Novy snizek pomohl, bylo to prijemne a jeste upravena trat, diky OPS
Take nechapu, koho chce policie honit na skutrech, jezdi nas tady opravdu par, je to trapne a take si nedovedu predstavit, ze policajti na skutru zastavi bezkare, to by byla opravdova traparna
Kdyz je zavrene parkoviste a hlidaji se prijezdove cesty, tak bud tady clovek bydli nebo vlastni chalupu nebo je nejak ubytovan uz od vikendu
Nebudu koncit svuj prispevek sprostym slovem, ale mam k tomu blizko
Skol
Vloženo 5.3.2021 13:52
Ráno upravené malé kolečko. Připadlo 1-2cm brzdy. Déšť poznat není. Vytátý kousek u Máří šlo včera objet, dnes možná kousek přenášení, nebyl jsem. Zima je zpět:)

(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 5.3.: Jak vypadají dnes tratě? Včera hodně pršelo, sníh nový skoro žádný, je to hodně zmrzlé? Je to někde už na přenášení? Díky.)
Dotaz Vloženo 5.3.2021 10:13
Adrian Solano pobavil, díky! :D :D :D

(Honza: Tak už víme, kdo ničí stopy na klasiku...viz. video níže !!
https://www.youtube.com/watch?v=AVcsaDha2m4)
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 5.3.2021 7:01
Policie si aspoň pro konrolu vybrala nejhorší den, kdy skoro nikdo nevyrazil na hory vzhledem k předpovědi, že má po obědě začít pršet.Na trati jsem potkal jen 5 lyžařů, kteří měli informaci, že armáda policie se řítí směr Knajpa a máme si dát pozor.Naštěstí jsem je nepotkal.
Je to nepochopitelné , když policie takto plýtvá našemi penězi místo aby dělala něco užitečného....Jsou trapní, parkoviště prázdné, z autobusu asi sotva kdo vyleze 🤦🏼‍♀️. Koho tam chtějí najít? Asi pěší s běžkama z Lbc apod... Neříkám, že opačným směrem jsem s 🎿 nešla, ale tam? Já se divím, že zavřít parkoviště a přestat upravovat nenapadlo ty "hvězdy" nahoře už dávno, naštěstí ne a mohli jsme aspoň do stop, zato chudáci z areálů... když byly letos super podmínky, tak je nenechali ani otevřít...to nechápu.. prostě je chtěli zlikvidovat 😡
Zodpovědět
Vloženo 4.3.2021 22:32
Bedřichov - Jizerka čtyři policejní čtyřkolky a 11 běžkařů (Echo 24.cz). Hlavně že je všechno pod kontrolou !
Vloženo 4.3.2021 19:26
Policie požádala Jizerskou OPS aby přestala informovat o úpravě tratí. Bílestopy a zřejmě i mapy.cz budou bez informací o stopách v Jizerkách.
Vloženo 4.3.2021 18:47
Vyjádření policie: „Dále jsme kontrolovali výdejní okénka“ . Dnes? Proč je nikdo nekontroloval když byla na horách hlava na hlavě a opatření (např. rozestupy) dodržoval málokdo.
Vloženo 4.3.2021 17:26
Tak už víme, kdo ničí stopy na klasiku...viz. video níže !!

https://www.youtube.com/watch?v=AVcsaDha2m4
Vloženo 4.3.2021 16:18
Ještě foto policejní armády, která jezdí přes Jizerské hory, zda nenajde aspoň jednoho lyžaře, který by v dešti vyrazil do stopy. Doufám, že nikoho nechytili a dospěli k názoru, že všichni dodržujeme vladní nařízení a sedíme doma na zadku.
Vloženo 4.3.2021 16:00
Policie si aspoň pro konrolu vybrala nejhorší den, kdy skoro nikdo nevyrazil na hory vzhledem k předpovědi, že má po obědě začít pršet.Na trati jsem potkal jen 5 lyžařů, kteří měli informaci, že armáda policie se řítí směr Knajpa a máme si dát pozor.Naštěstí jsem je nepotkal.
Je to nepochopitelné , když policie takto plýtvá našemi penězi místo aby dělala něco užitečného.
Vloženo 4.3.2021 14:20
Doplním komentář ke zprávě z "Rudolfova" pro uživatele, kteří nechtějí chodit někam na Facebook. Na fotce tam jsou policejní čtyřkolky z Čihadel, fotka je z dneška zdá se. V komentáři mimo jiné je: "Plus musíme říct, že pokud měl člověk čestné prohlášení, nebyl absolutně žádný problém, ani pokuty." Do katastru jaké obce patří Čihadla nebudu hledat, to si líp každý místní lyžař vyhodnotí sám.

Plus ještě sem vytahuju část zprávy ze středy od Pepana, která je teď utopená v obecné diskuzi: "Police kontroluje namátkově jak Kořenov a Jizerku, tak i Bedřichov. Já jsem z Kořenova, tak pro mě dnes super svezení na krásné stopě. ... OPS klobouk dolů, jsou borci !"
Vloženo 4.3.2021 13:40
Děkujeme "kompetentním" za "úpravu tratí" !!

https://www.facebook.com/behejsrdcem/photos/pb.257468267715358.-2207520000../3613205968808221

Bez dalšího kometáře........
Vloženo 5.3.2021 11:41
Super svezení, upravené stopy. Děkuji za úpravu.
Na Šámalce prudili policajti u okénka. Nekolik běžkařů dostalo pokutu 500,- za to, že přijeli autobusem z Jablonce.
Nicméně po zaplacení "startovného" šli v klidu běžkovat...
To už odporuje zdravému rozumu.
Co čekat od slovenského stbaka.....
Vloženo 4.3.2021 19:12
Jen pro Honzu 1949.Jestli tam dnes byl ve své oblíbené " kožené kombinéze", to by se kluci z PČR asi divili😄
Vloženo 3.3.2021 19:40
Naprosto uzasne, velke diky za upravu trati pro , kteri i v teto situaci mohou na trat ci se tam nejak dostanou
Diky OPS za celou sezonu
Vloženo 3.3.2021 17:43
Opět jako vždy úžasné tratě. Velké díky OPS nejen za dnešek, celá sezóna naprosto úžasná. Skvělé že ještě tratě upravujete , opravdu je stále pro koho. Lidí stále bezkuji. Moc děkujeme.
Vloženo 3.3.2021 9:57
Pokud chcete pomoct a ochránit, jistě se dočkáte v MHD odkudkoliv do Bedřichova a nově i na Nové Louce. Pomoci a ochrany se tam dočkají i pěší. Někdy to je pomoc zdarma, jindy za 0,5 kKč.
Vloženo 3.3.2021 9:00
Zatím úpravy probíhají, naposledy v úterní večer, rozpis úpravy viz https://www.jizerskaops.cz/zimni-info/aktualni-uprava-stop-1/na-zitrejsi-rano-budou-pripraveny-trasy-329cs.html. Jinak dotazy na Jizerskou OPS je vhodnější pokládat přímo jim, na dotazy zde na KamZaSněhem.cz neodpovídají.

(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 28.2.: Dotaz na OPS - s ohledem na stávající situaci a předpokládaný výrazný úbytek přespolních lyžařů jak vidíte další úpravu stop na Magistrále? Každopádně letošní kvalita jizerských dálnic byla tak jako v posledních letech 1A, velké díky celému týmu za tuto sezónu!)
Vloženo 1.3.2021 16:23
Ne, není. Bedřichov už je v okrese Jablonec. Sportovat lze pouze na katastru domovské obce. Bohužel.
(Odpověď na dotaz uživatele Vojtěch z 1.3.: Opravdu z Liberce nemůžeme do Bedřichova, kam jezdí MHD, nebo je to fake?)
Vloženo 1.3.2021 13:24
Dnes v šest od elektrárny na Jizerku + různé odbočky, celkem 72km. Zřejmě rozloučení s úpravami. Většina včera večer upravených tras byla v horším stavu, než kdyby rolba nejela, jelikož spousta z mého pohledu sobců jela v čerstvě upraveném a měkkém dost neohrabaně. V noci to zmrzlo a brzo ráno, než to povolilo, tak dost těžká práce to ubalancovat. Ve stoupáních dotyčným nestačila šířka, tak totálně rozorala i obě stopy. Když se mě stane, že jedu v těchto podmínkách těsně za rolbou, tak opatrně soupažím, aby to ráno bylo použitelné... Nicméně, obrovský dík Jizerské ops za celou sezónu, četnost úprav i kvalita byla parádní!
Vloženo 1.3.2021 15:38
..ani mně se nechtělo z Jizer(e)ky pryč - bylo krásně i mimo trasy ops, i mimo lidi (Lasičí cesta a Pytlácká jáma za Středním hřebenem), kiosek nad Smědavou nezradí snad ani v březnu, i když Pražačka holt zůstane doma; Honzovi 1949 další AHOJ a fotky zde jsou nádherný !! Taky nevím, pro koho - ale Martinské údolí dovolilo včera i Pražákům zaparkovat a užít krásné stopy ráno i večer.
Vloženo 1.3.2021 9:25
Závěrečných 54 km a top závěr letošní sezony.
V 10:30 z Maliníku po Vládní, která je bez stopy kvůli obsluze přehrady - na Bedřichovskou přehradu - zde poněkud mrtvo -dál vedle chodníčku, na NL, Kristiánov, Rozmezí, Smědavu na Paličník a zpět přes Promenádu, Knajpu, na Sedlo Holubníku, Bílé Buky, Hřebínek a zpět přes Závory okolo Bedřichovské přehrady.

Sněhu bylo všude dost, nebylo jediné vytáté místo. Tam, kde nesvítilo slunce byla stopa v top stavu i večer - přiložená fotka je focena na malém okruhu v 16:15

Doporučuji alespoň někdy odjet z magistrály a vyzkoušet turistiku - třeba právě na Sedlo Holubníku.
V 10:30 na Maliníku cca 5 míst. Kiosky byly téměř vyprodané, asi připravené na ukončení provozu, v následujících dnech bych na ně nespoléhal. Chápu, že si lidi chtějí na horách odpočinout, bez roušky, ale myslím, že by se stálo trochu zamyslet, a alespoň nějaké rozestupy dodržovat, 150 lidí na ploše 30x30 metrtů je opravdu hodně, škoda, stačila by trocha ohleduplnosti, a hned bychom byli úplně jinde :). Nahoře je 70 cm, pokud to vždy na noc přituhne, vydrží to ještě nějaké týdny, ale tát to bude bohužel bez přítomnosti většiny z nás.

Počasí bylo výborné, prostě skvělé rozloučení se sezonou.

OPS včera upravila základní trasy a upravovat je v plánu i nadále, v závislosti na stavu stop. TOP práce OPS v této zimě, zejména v únoru. Je super, že se letos podařilo znásobit zasněžování na stadionu o 2 vypůjčená děla celkem na 4, myslím, že se jich do budoucna uživí ještě víc, kor při rozhrnování sněhu směrem na NL.
Vloženo 1.3.2021 6:35
Smutny to pohled na webkameru Centralu dnes.
Vloženo 28.2.2021 22:48
Bezvadně upravené trasy, super počasí, tak se asi nikomu nechtělo odjet z hor, když nevíme zda se tam ještě letos vrátíme.
Díky OPS za úpravu stop v letošní sezoně.
12:11
12:20
12:23
12:35
12:58

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 28.2.2021 22:22
Trasa J50, nádherné počasí a krásně upravené tratě. Nejlepší ve Střední Evropě. BTW J50 má 48km :)
Vloženo 28.2.2021 21:57
Ahoj, dnes ráno 8:00 trasa jizerské 50.Klasika virtuálně.Děkovačka rolbařům.Stopa krásná vymrzlá, škoda jen toho ostrého sluníčka které nám tu stopu po desáté hodině hodně zpomalilo. Ale i tak nejrychlejší trať tohoto roku, a zápis do historie. ŠKODA JEN ŽE TO BYLO ASI NAPOSLEDY. Závidím Liberečákum.Dojíždění 200 km. a budíček ve 4:00 nic moc ale letos to prostě jinak nešlo.Díky za úpravu a v prosinci na Jizerské.Ahoj.
Vloženo 28.2.2021 19:42
Za 7 hodin, které jsem strávil na Jizerské magistrále, se podmínky výrazně měnily. Ranní krásně upravené, tvrdé a rychlé tratě na místech, kam déle svítí sluníčko, rychle měkly. Ve stínu v místech, kam jezdí méně lyžařů, zůstávala úprava v dobrém stavu i odpoledne. Prostě klasika jarního víkendového lyžování.

Sněhu téměř všude dostatek. Jen pár horších míst:
- okolo Máří - pro klasiky lepší jet proti směru trasy Jiz50, tím směrem je vpravo stopa, opačným směrem často není, nebo se propadá do škarpy. Asfalt prosvítá jen na pár místech,
- ve vypluženém sjezdu k Protržené přehradě se objevují kamínky
- na "obchvatu" Jizerky bažina na tradičním místě pod Pešákovnou (jde v pohodě objet), silničku a mostek pod Panským domem je potřeba přenést

Z níže položených míst se mohou držet v dobrém stavu třeba panelka a Studené údolí (bažina na tradičním místě je sice poznat,ale jen trochou špíny a 20 metry bez stop na klasiku). Nebyl jsem ale všude - nový osobní rekord mám 69 km a trasa je zde https://strava.app.link/DjPfew8Cfeb

Vlastně nevím, pro koho to píšu - profesionální sportovci sem asi moc nechodí a v obcích těsně u tratí nevím kolik bydlí lyžařů :-)
10:08
11:01
11:27
12:57
13:08
13:20
14:02
14:05
14:13
14:15
14:41

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 11)

Vloženo 28.2.2021 14:54
7:00-10:30 skate ze stadionu na Rozmezí, přes Protrženku na Jezdeckou, Promenádní zpátky, Kneipa, Hřebínek a před Olivetskou zpět. Naprosto perfektní podmínky. Znova velký dík OPS! Po noční úpravě byly trasy krásně vymrzlé a rovné. Jediný horší úsek byl mezi NL a stadionem při návratu, tou dobou už tam byl hluboký písek. Kdo si přivstal, tak nelitoval. Jelo to parádně a do toho to luxusní počasí. No je mi do breku, že to letos bylo naposled, ale na druhou stranu lepší zakončení ani být nemohlo. Ted zas to nekonečné čekání na další zimu. Skol!
Vloženo 28.2.2021 11:55
Dnes ráno z Rudolfova přes Kristiánov na Knajpu a přes Hřebínek zpět skejt. Na skate všude dobrý, na klasiku zejména výše krásně řízlá stopa, směrem od Tetřevích bud na Krásnou Máří se pravá stopa místy ztrácí, od Máří po Točnu pak pravá stopa mizí téměř úplně, je vidět, že na obvyklých místech už je minimum sněhu, ale ještě stále se dá jet bez sundání lyží. Na Olivetské už také první místo, kde mizí sníh, i tady zatím bez sundání. Za přehradou perfektní stopa. Lidí na můj vkus moc, ale nevím, normálně o víkendu nahoru nejezdím, tak třeba je to norma. Nemohu soudit. Hezké ježdění všem, Skol!
Vloženo 1.3.2021 8:28
Mariánská Hora-Protržená přehrada-Kasárenská-Jezdecká cesta-Václavíkova studánka-Jizerka Mořina-Promenádní-Smědava-Paličník-Písčiny-Smědava-Na Knejpě-Olivetská Hora-Závory-Vládní-Gregorův kříž-Nová louka- Bedřichov stadion- Valešovka-Pod Prezidenstkou chatou- Hráz Kamenice-Kristiánov-Rozmezí- U Knejpy- Mariánská hora. Děkuji za krásnou stopu. Poslal jsem 300Kč na úpravu stop.
Vloženo 27.2.2021 22:31
Na Mariánskou horu je autem v pohodě, je úplně holá silnice. Se sněhem taky není potom vůbec problém, jedině pár vyhrabaných šutrů v tom prudkém stoupání od Protrženky
(Odpověď na dotaz uživatele Jan z 27.2.: Nevíte prosím, jak vypadá nástupní místo Mariánská hora? Dá se tam autem bez 4x4 v pohodě dojet? Je tam na silnici třeba led, zmrazky..? Z Mariánské hory na Knajpu a přes Protrženku je všude dostatek sněhu? Případně kdybysme parkovali v Desné a jeli přímo podél vody na Protrženku, je to tam také sjízdné bez sundávání běžek? Díky moc!)
Vloženo 27.2.2021 21:33
Určitě ano, sněhu je všude dost
(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 27.2.: Bude to jeste dnes/zitra na jednicky lyze - Jizerka - Predel - Palicnik - Sous - Knajpa)
Vloženo 27.2.2021 21:29
(Odpověď na dotaz uživatele Silvian z 27.2.: Skål Lyžníci, jak dnes vypadalo parkoviště u Souše (Montanie), pokud jste tam někdo byl?
Děkuji za info)
Parkování v pohodě, ale musíš přijet v čas cca do 9
Vloženo 27.2.2021 19:50
Parkoviště u stadionu téměř zaplnene
(Odpověď na dotaz uživatele Ondra z 27.2.: Zdravím, jak to vypadalo dnes s parkováním v Bedřichově? Díky za info)
Vloženo 27.2.2021 17:49
Klasikou Bedřichov - Rozmezí - Protržená - Smědava - Olivetská. Dnes bylo lepší jet na polovině míst mimo stopu, která je buď vyřízlá až do lesa, nebo rozjetá skatem. Po Kristiánov kaše, pak krásná zmrzlá. Top místo na klasiku je cesta kolem Protržené prehrady. Na Máří už prosvítá na několika místech asfalt.
Vloženo 27.2.2021 17:11
Dnes na skate vzhledem k počasí za uplynulý týden (teploty nad 10 stupňů) paradní úprava a podmínka, trasa Nová Louka-Studené údolí-Rozmezí-Mariánskohorské boudy-Protrženka-Kasárenská-Souš-Jezdecká-Mořina-Jizerská silnice-Černá Smědá-Smědava-Knajpa-Ždárek-Hřebínek-Olivetská-Závory-Pod přehradou-Za přehradou-Nová Louka. Výborná práce OPS!
Márovi níže vzkazuji, že ze stadionu se ani nic jiného než kaše čekat nedalo, čím výše, tím lépe. Jde o to si přivstat a/nebo trasu plánovat do vyšších partií.
Vloženo 27.2.2021 16:54
Zdravím, dost mě ops zklamala...jel jsem ze stadionu okruh na knajpu. V 8 start skatem, od stadionu do hřebínku naprosto silena, Mekka, hluboká stopa, taky tím ze predemnou těsně jel skurt který z té už blbe stopy udělal total voraniste...nechápu co tam ten skurt dela, to je cela úprava naprosto k prdu..ikeyz dnes myslím to ani mebylo upraveny snad ...každopádně dole sielna kaše, nahoře zmrzlý, do toho dole déšť..
Dnes to k super pojezdeni mělo hodně daleko..
Vloženo 27.2.2021 15:53
Okolo 10:30 z Vaclavikovy studanky (pozor, MP nepousti na parkoviste nad Polubnym, parkuje se u kostela nebo na zacatku Polubneho na silnici od Korenova), trochu krusta a problem s rovnovahou, ale stopa uzasne upravena az na Kiosek a zpet Promenadni a z Bukovce na parkoviste. Diky ops za uzasnou peci o stopy, jste frajeri. Posilam podekovani za dnesek a celou letosni sezonu na vas ucet.
Vloženo 27.2.2021 15:28
V sedm ráno skatem, spousty tras mezi Béďovem a Jizerkou. Ráno ideálně tvrdé a celkem rychlé, solidní podmínky se udržely celé dopoledne, výše i celý den. Po poledni u Béďova už voraniště. Na tu dlouhou oblevu je na trasách minimum nečistot (s výjimkou asi 100 metrů kolem místa, kde Závory křižují Kanál, ale tam je to často). Moc díky za špičkovou úpravu.
Krajina byla čerstvě pocukrovaná po drobném nočním sněžení, nádhera a po delší době celkem zimní atmosféra.
Chce se mi brečet, že to bude zítra naposledy. Od pondělí budeme z domova pozorovat, jak se společnost dál intenzivně promořuje, protože Babišovy velké podniky poběží vesele dál. Péče o zdraví sportem v čisté přírodě ale bude zakázána. Od loňského března žádné restrikce Babišův byznys nijak neomezily, zdravý životní styl ano. Je to smutek... Omlouvám se, že jsem se tak rozepsal. Skol!
Vloženo 27.2.2021 9:08
Peklo - Protrzenka - Kasarenska. Nad ranem cerstve upraveno, parada. Pozor v zaverecnem prudkem sjezdu k protrzence smerem ke Kasarenske kouka na 2-3 mistech asfalt/kaminky uprostred. Jinak na dobre lyze bez obav. Velky dik a palec nahoru pro @Jizerska ops. Skol.
Dotaz Vloženo 27.2.2021 9:47
Ahoj sportovci, nejel někdo z vás v posledních dnech z Nového Města p. Smrkem směr Smědava? Nevíte, jak je to tam od Spálené hospody se sněhem? Nejde mi tak ani o úpravu trasy, jak spíš o to, jestli se nemusí lyže dlouho nosit. Díky
Zodpovědět
Vloženo 26.2.2021 15:07
Dnes byla předpověď od Aladina i Kláry, že má po 13hod začít pršet, což nastalo.
Dopoledne byla dobrá stopa a jel jsem 2hod trasu ze Smědavy po Kasárenské na Žďárek a Krásnou Máří a zpět.
Krásná Maří nebyla tak krásná jako minule, bylo již oblačno od Frýdlantska.Kousek od Máří jsem potkal žraloka viz foto , který je stále na stejném místě.
Od zítřka by mělo být lepší počasí a ochladí se.
12:00
12:00
12:13
Vloženo 26.2.2021 10:31
Ráno v 6 skatem z Bedřichova přes Rozmezí, Kasarenskou na Jizerku a zpět. Z Kristianova na Rozmezí už hodně jehličí, ale nahoře bez problémů na áčkové lyže. Jinak krásně přimrzlé a rychlé
Vloženo 27.2.2021 7:06
Tento týden jsem v předtuše dalších drakonických opatření byl na magistrále až do čtvrtka každý den. Mohu napsat jediné: Děkuji JOPS za skvělé udržování tratí a příští rok snad zase na shledanou na upravovaných trasách krásných Jizerských hor!
Stejně jako před rokem v březnu, opět bude sezona od pondělí násilně přerušena, abychom si náhodou nedejbože neposílili imunitu a nevyčistili plíce. Více už psát nebudu, musel bych být sprostý. Užijte si poslední svobodný víkend.
Vloženo 25.2.2021 23:26
Ahoj, dnes našla neteř sluchátko cestou do kopce ze stadionu v Bedrichove. Pokud někdo postrádate napište.
Vloženo 25.2.2021 21:28
Dnes rano (no, v 9.30:-) z Jizerky pres louku, Kiosek, Kasarenskou, Knajpu az na Snezne vezicky (po zlute) a stejne zpet. Pocasi super, azuro a slunce, teplo okolo 10st. C, na druhou stranu snih tomu odpovidal - rano premrzly, z kopce to svistelo na muj vkus az moc, naopak na rovine, nerkuli do kopce to zase prokluzovalo. Po cca 11h se zacala objevovat pomala kase, ktera pak vsude prevladla. Stopy upravene, snehu dost (obcas jehlici, ale malo), lidi take hodne (parking na Jizerce byl v 9.30 prakticky uplne plny a to byl vsedni den). Skol!
Vloženo 25.2.2021 15:35
Dnes 2 hod okruh ze Smědavy po Kasárenské na Knajpu, poté na Mariánské -po cestě dvě zastaveníčka křížky viz foto, na Protrženku a po Pašerácké zpět na Smědavu.
Bylo teplo asi 10 o, ale stopy z Knajpy na Protrženou a přes Pašeráckou výtečné, pevné, nebyly ovlivněny táním.Super lyžování a počasí.
13:20
13:25
13:40
13:40
14:03

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 25.2.2021 12:24
Zdar Lyžníci,
dnes klasika z Rudolfova přes NL na Kristiánov a přes Hřebínek a Olivetskou zpět. Z Rudolfova nečekaně dobré, na skate i klasiku, i před polednem ještě tvrdé. Celkově všude na trase stopy i pruh na skate o.k., jen na několika málo místech více jehličí. Jel jsem klistr Swix Univerzal Silver 3 až -5, držel celu dobu, a ani moc jehličí jsem dolů nepřivezl. Příjemné teplo, lidí více. Hezké lyžování, Skol!
Vloženo 25.2.2021 17:24
V Jizerkách je nádherně. Zejména tak do 11h, kdy ještě drží ty skvěle upravené stopy, na nichž se člověk cítí jako na svěťáku - velké díky OPS, výborná práce. Pak už je to tradiční jarní dřina, ale když na člověka svítí sluníčko a jede si v tričku, tak to vůbec není špatný...měl bych ale jednu velkou prosbu na všechny lyžaře. Opravdu by bylo fajn dodržovat rozestupy u stánků, na Knajpě apod. a mít na obličeji roušku nebo aspoň nákrčník nebo cokoliv. Tvářit se, že na hory covid nevyšplhá, mi přijde trochu pitomé...skol!
Vloženo 24.2.2021 22:07
Dneska 18-20 sous - Smedava - Knajpa - Kasarenska - Jezdecka - Kiosek - Promenadni a zpet na Sous. Na soussky zpet dost rozbity, skate nebezpecny. Mistma dost melky, jinde vyzehleny. Celkem rychly, snehu jeste dost
Vloženo 24.2.2021 20:50
Trať Smědava-Knajpa-Žďárek-sedlo Holubníku-Sněžné věžičky-Rozmezí-Knajpa-Smědava.
Teploty vysoké přes 5 o , slunečno , malý opar.
Na Žďárek dobrá stopa,ale ze Žďárku na Sněžné věžičky a Rozmezí rozbité stopy , měkký sníh a je to jen procházka při hezkém počasí.Z Rozmezí opět perfektní stopy.
Okruh je na cca 2 hodiny a za hezkého počasí je to pěkná procházka.
Pár fotek pri ilustraci.
12:38
12:38
12:49
12:50
13:10
13:11
13:12
13:13

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 24.2.2021 19:32
Dnes jsme s dětmi dali projížďku Bedrichov-Nova Louka-Hrebinek a zpět klasikou a bylo to moc fajn. Lidi tak akorát, ti rychlejší tolerovali pomalejší. A chceme říci “velké díky” OPS!
Vloženo 24.2.2021 18:52
Dnes okruh Protrženka - Knejpa - Krásná Máří - Točna - Knajpa - Hraniční - Rašeliniště - Mořina - Promenádní - Souš.
Stopa (na klasiku) výborná, z Desné k Protržené přehradě zmrzlá dál už měkká, ale držela. Ke Krásné Máří super, dál od ní směrem na Točnu už bída (byla dost u kraje, který byl vykousaný a odtával, takže místy to bylo jen po jedné noze, jinak dost jehličí a špína), takže jsem to na Točně otočila a jela zpět. Od Knajpy pomalejší kvůli sluníčku, ale to mně osobně strašně vyhovovalo. Okolo Rašelinišť stopa docela rozježděná a místy ledovka, ale pokud se to dnes upraví, bude dobrá. Promenádní skvělá (upravená, držela) a sjezd k Souši jakbysmet.
Namazala jsem ráno klasický červený skivo lepidlo a bylo to geniální, protože se cca po 15 km sjelo, takže úvodní kopec jsem tím vyběhla a pak mi to nahoře krásně jelo (nezadrhávalo).
Vloženo 24.2.2021 17:26
Mořina, promenadni, kolem Jizery a po jezdecké zpět. Ráno ideální podmínky, nádherná stopa, zmrzlá a perfektně vyřízlá. K polednímu už tálo, ale stopa stále OK. Sněhu dost. Teplý vzduch a sluníčko. Moc diky OPS za noční úpravu.
Vloženo 24.2.2021 23:36
Ano
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 24.2.: Dobrý den, nevíte, funguje parkoviště u Montanie? Díky za info, Martin)

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory