Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná…

Číst celý text

Členění oblasti Jizerské hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 5 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
8 zpráv bylo přesunuto do obecné diskuse
Vloženo 14.4.2021 9:24
Podmínky vynikající. Cca 50km tras čerstvě upraveno v úterý ráno. Dnes 14.4 se upravovat nebude, protože to není vůbec potřeba. (Včera byl minimální provoz a tratě jsou prakticky bez poskvrny). Navíc nesněžilo. Bez obav A lyže. V pátek a možní i v sobotu budou podmínky ještě lepší. Na čerstvý sníh zafungoval až tuhý vosk REX 30G -8 až +1.
13:28
13:37
14:14
14:25
15:34
15:41
15:45
16:01

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Jakuszyce a okolí
Vloženo 14.4.2021 0:09
Po pěti týdnech konečně na sněhu ! Celý den v Jiz. horách. Z Jizerky různé okruhy, stopy většinou vyšlapané od lyžařů, někde úprava pro skate. Všechno dobře sjízdné. Lyže se šupinami, zasloužilé, se všemi vosky, které na ně byly kdy naneseny (v letošní sezoně nebyl zapotřebí žádný). Vůbec se nelepilo, kupodivu jely i dolů (u nás z ročníku 1955 už nejde o rychlost, ale o radost že svezení a krajiny). Nádherné výhledy, od Paličníku na Krkonoše. Prašánku tak akorát, počasí ideální.
Po nesmyslných zákazech skiareálů a běžek mimo okres dnešní den neměl chybu.
Kdo můžete, vyjeďte. I bez upravených stop je možné si v polovině dubna parádně zalyžovat.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.4.2021 0:00
Po pauze kdy odtál sníh na Luži a mohl jsem mimo okres... naprosto supr na duben, klidně na jedničky lyže..ze Souše klasicky, stopa spíš na soupaž, po obědě již dole nedrželo ani V55, ale tak od půlky dobrý. Na Promenádní kiosek otevřen- příjemné překvapení. Na skate by to bylo na Promenádní lepší, jinde samozřejmě klasika byla správná volba, stopa nic moc, nicméně jsem lehce přejel tekutým klistrem a překryl tuhým a drželo to i na ledovaté stopě skvěle, cesta pod Černým vrchem zase soupaž. Ze Smědavy do kopce, a když už turistika tak až na vrchol Jizery...na vrchu již prašan... krásný sjezd na Knajpu, pak Bílou smrt-Černou horu-Sněžné věžičky... nejlepší stopy na klasiku, pouze 2-3 lidi přede mnou 🙂
13:26
15:33
15:48
16:43
17:05
17:06

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2021 23:54
Vecerni parada : Jizerka - Kiosek - kousek Kasarenska - Paseracka - Protzena prehrada a stejne zpatky.
Cely to bylo nekdy vecer projety od skutru, kterej snad tahnul za sebou rolbu:)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2021 23:30
Dnes super, do soboty 17.4. budou dobré podmínky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2021 23:10
Přátelé dneska totální parada. Vezmu to od začátku. Sous az Smědava castecne upravenoy sněhu už méně, ale dva dny to jeste pujde. Čím vejš, tím víc sněhu. Pak jsem to vzal nahoru na Pytlácké kameny. Tam jsem jel úplně sám cca metr sněhu. Predemnou vyjeta stopa (diky za to, jinak bych snad nedojel). Od Jizerky na Kiosek (prej otevreno az do neděle) parada. Snehu uz take min , ale par dni to pujde. Nejvetsi bomb byla pripojovacka od Kiosku zpet na Souš. Velka parada, upraveno.
10:32
11:30
11:30
13:06
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2021 22:38
Skate. Souš, Hraniční, Promenáda k Bunkru, pak zpět a spojovačkou na Knížecí - Cesta pod Černým vrchem, kousek na Kasárenskou a zpět Souš. Na skate byla nejlepší Hraniční - Promenáda, případně od Smědavy na Promenádu. Soušská ucházející. Chce to ještě projezdit... hlavně tu Knížecí-Cesta pod Černým vrchem, která je i na klasiku na prd, protože nikdo není schopen prorazit jednu stopu u kraje. Jako je třeba na Promenádní.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2021 21:35
V 10.30 z Mořiny, Bunkr, Promenádní, sněhulák, Smědava, Knejpa, Číhadla, Rozmezí a zpět přes Knejpu, Kasárenskou, Kůrovec, Jezdeckou. Sněhu dostatek, na B lyže s rezervou, stopa špatná až žádná, ale jako výlet/turistika na běžkách moc fajn. Málo lidí. Na parkovišti v Mořině plno místa. Silnice dopoledne s ledem a sněhem, určitě na zimní gumy, večer už suchá. Nedokázal jsem namazat, nejdřív to hrozně klouzalo (V45), pak jsem domazal (V55) a zase se to hrozně lepilo, odpoledne už tak moc, že jsem postupně seškrabával. Neměl by někdo radu, co fungovalo v těchhle podmínkách? Díky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2021 19:00
V 10 z Bedřichova přes Novou Louku a Kristiánov na Knejpu... a pak zpátky přes Máří. Klasika v pohodě, skate už horší. Kolem Máří už skoro nebyl sníh (jen co dopadlo včera - cca 10 cm). Nikde žádné občerstvení, ani samoobslužné... Ale na půlku dubna výborný!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2021 17:46
V 8.30 z Jizerky od Bukovce.Na park 3 auta.-3 st.C, na Promenádní 5cm nového.Jel jsem skejt jako první přes vlašák na cestu pod Černým vrchem,Hraniční, až na Knajpu.Na Kasárenské cca 5-10cm nového.Ale dalo se.Při zpáteční již od soušské silnic přibylo více skejťáků.Clacici si po Promenádní razili svojí stopu /turistickou/ spíše úzkou, ale na půlku dubna dobrý.👍
9:00
9:09
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2021 15:53
Dnes v 10h ze Souše. Cesta od Souše nahoru na Knížecí cestu je ujetá s 5cm sněhu, nikde vytáto, bezpečný sjezd. Knížecí od Václavíkovy studánky proražená jedním úderníkem, Promenádní ujetá skůtrem pro bruslení, reziduální stopa dobrá. Sjezd od Kakrdy k Pyramidě je vyfoukaný, místy kouká hlína, ale zatím v pohodě. Jizerská silnice je špatná, u Borkoviště leze asfalt, radši to jeďte Promenádní. Soušská silnice má jednu klasickou stopu. Sníh spíš pomalý, na klasiku fialové variace.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2021 14:13
Opět bezvadné lyžování ze Smědavy .Na Smědavě teplota -1, bezvětří, občas i sluníčko,parkoviště prázdné jen další 2 auta.Silnice na Smědavu čistá.
Na trati přes Promenádní na Mořinu a Hraniční upraveno od skůtru na bruslení, ostatní trasy od bunkru na Jezdeckou a Knížecí projeté jen od lyžařů.
V této oblasti napadlo jen 5cm sněhu, je suchý, klouže dobře.¨
Jen chybí lyžaři, na trati jsem potkal jen 8 lyžařů.Na parkovišti jsem potkal 2 lyžaře z okresu Ústí, tak všichni vyražte a užijte si bezvadné podmínky
Škoda, že všechno neprojede aspoň skůtr a neudělá stopy na klasiku.
11:30
11:49
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2021 8:33
2km závodní upravenou, 14cm nového, Hančovina od lidí
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2021 21:35
Ke zprávám úterních lyžařů doplním jen historické zkušenosti. Jako řidič, který na sněhu jezdí nerad, preferuji jednoznačně parkování na Souši před Jizerkou, silnice je tam širší a stoupavý úsek kratší. Silnice na Jizerku byla v sobotu ještě holá, ale od té doby sněžilo. Jizerka má zas výhodu, že tam jezdí asi víc lyžařů než na Souš a parkoviště je hned u stopy, takže volba skate/klasika se dá udělat až tam. Do oblasti Předělu/Paličníku může v této chvíli jezdit málo lyžařů a může to být v čerstvém sněhu makačka, kdy by 25 km znamenalo určitě větší úsilí, než 30 km běžně :-) Ale dle podmínek se dá operativně změnit plán a zůstat v oblasti mezi Jizerkou, Smědavou a Souší, přestože jinak je Paličník podle mě nejkrásnějším místem :-)

(Odpověď na dotaz uživatele Andy z 12.4.: Ahoj lyžaři,
ve středu se chystám že Souše či Jizerky na Smědavu, Paličník a zpět. Obvykle jezdím přes 30 km skate. Tahle trasa má kolem 25. Je to v těchto podmínkách ještě reálné nebo už by to bylo dlouhé trápení? :-) Doporučujete skate nebo klasiku? A jak to vypadá na silnici? Gumy už mám žel letní (letos tedy evidentně předčasně), řetězy samozřejmě v kufru a na sníh jsem z Vysočiny zvyklá. Ale předpokládám, že start ze Souše bude v téhle konstelaci asi bezpečnější varianta než silnička na Jizerku. Nebo je to obojí v pohodě?
Díky.
Andy)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2021 20:49
(Odpověď na dotaz uživatele tom z 13.4.: Ahoj nevíte , zda ještě v Polsku upravují tratě? Díky moc za jakoukoliv informaci. Rádi bychom ještě zkusili skate , ale u nás už se neupravuje....)

Ano, Jakuszyce ještě upravují. Poslední úprava nejspíš v pondělí, přenáší se na zimní mapy.cz. Něco víc v polštině se dá zjistit proklikáváním https://cs-cz.facebook.com/biegpiastow/. Při plánování výletu do Polska je dobré si předtím nastudovat, za jakých podmínek se tam (a zpátky) smí. A v případě návštěvy se zde podělit o aktuální info :-)
Jakuszyce a okolí
Vloženo 13.4.2021 15:31
(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 13.4.: Jak to prosím vypadá dnes ze Stadionu na Novou louku, event. na Hřebínek, případně jestli se dá i přes Olivetskou? Jen na vyvětrání se synem, klasikou, žádné sportovní výkony. Je to na jedničkové skinové lyže? Díky.)

Vcera vecer Nova Louka - Kiosek - Tocna - Kristianov - Noca Louka

Jet se urcite da. Stadion-Nova louka snehu dostatek (vcera vecer asi 5 cm noveho). Na brusleni tezsi teren, na klasiku stopa velmi ruzne kvality. Mezi Novou Loukou a Gregor. krizem vypluzeno, ale snehi dost a funguje to jako uprava a da se jet bez problemu, dale na Hrebinek v pohode. Tocna-Kristianov - pod novym snehem zmrzle rozbite stopy. Na meridle 90cm.
Snehu dost, ale pozor na mista, ktera jsou tradicne vytata (ze Kioskem, Kristianov). Je to sice prikryto novym snehem, ale pri zaberu se lyze dostane na asfalt.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 13.4.2021 13:25
Dobrý den, je ještě dobré svezení skatem ze Souše nebo z Václavíkovy studánky směrem ke Smědavě nebo ke Knajpě? Není to trápení? Díky.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 13.4.2021 11:34
Dobrý den, prosím dal by někdo krátkou recenzi, jaká je situace pro klasiku? Ideálně z Bedřichova. Moc rád bych se rozloučil s letošní krásnou zimu, tak ať to má úroveň. Za Vaše reakce předem moc děkuji :-)
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.4.2021 1:09
V pět odpoledne jsme dali kolečko Jizerka (Mořina)-Jezdecká cesta-Kůrovec-Knajpa-Smědava-Jizerka (Promenádní cestou). V okolí JIzerky na skate ještě docela příjemné, ale nahoře na Knajpě už bylo napadáno přes 10 cm sněhu a dál sněžilo, takže lyže už se nepříjemně bořily.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.4.2021 22:08
Z nove louky na skate pres Hrebinek ok, jen pozor Tocna, Ptaci kupy a Tetrevi boudy je misty pod novym snehem asfalt
(Odpověď na dotaz uživatele Bubeniczek z 12.4.: Skol, byl dneska někdo Bedřichov a Nová Louka? Jak to tam vypadá na skate? Dalo by se třeba zítra k ránu? Koukám, že celé odpoledne dnes sněží... Díky)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.4.2021 22:04
Dnes kratky okruh na Jizerce odpoledne,parkoviste poloprazdne,stopa slusna,na skate to take slo,obcas nahrnury zmrzly snih pod novym nic moc.ale zatim nebyla moc vysoka vrstva noveho snehu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.4.2021 13:56
Parádní lyžování.Na Smědavu jsem dorazil v 11hod, byl jsem sám na parkovišti, jen v 13 hod tam dorazil pluh.
Teplota -1,napadl do 11hod jen 1 cm sněhu, tratě po včerejší oblevě zmrzly, stopy na klasiku drží a s malým množstvím sněhu klouzaly bezvadně, takže na klasiku to byla paráda.Horší je to na bruslení, některé úseky jsou rozryté a zmrzlé po včerejšku.Jinak stále chumelí i když ne silně.
Uvidíme kolik sněhu napadne do zítra.Menší nadílka bude přínosem.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.4.2021 11:46
Rano 7-9 Sous - Smedava - Promenadni - Jezdecka - Kasarenska - Knajpa a zpet na Sous. O rad rychlejsi nez vcera odpoledne. Stopa na vetsine mist tvrda. Na skate taky OK, ale par mist rozrytych. Na Kasarenske udelal skutry dost koleje, takze dolu skate dost o hubu. Jinak nahore mrznouci mlha, dole dest, ale pri odjezdu zaclo snezit. Jeste tyden to pujde!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.4.2021 19:47
Sous - Kasarenska - Knajpa - Zdarek - Knajpa - dolu na Jezdeckou a pak Darskou na Sous. Vedro jak v lete - jel jsem kratky/kratky, na slunicku dost mekky, ale snehu vsude dost. Zitra zacina opet snezit. Jeste tak 14 dni to nahore pujde
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.4.2021 15:37
Super počasí a pefektní lyžování ještě v dubnu.Jel jsem okruh ze Smědavy po silnici na Jizerku, dále na Jelení stráň , Pytlácké kameny-mé nejoblíbenější, Zelený kámen a na Smědavu.
Na Smědavě obsazenost na parkovišti jen 60%, což je škoda, že bylo málo lyžařů.
Stopa po silnici n Jizerku velmi dobrá po páteční úpravě, zbývá cca 20cm sněhu.Výstup na Jelení stráň dobrý, byla rovná stopa od lyžařů.Přes Polední kameny jeli asi 2 lyžaři podle stop od hůlek.Jelo se velmi dobře stopa se neprošlapovala, jelo to přiměřeně až k Zelenému kameni.Poté již stopy na Smědavu od více lyžařů.
Celý okruh cca 2,25 hod-je to paráda v tak pěkném počasí.Hezké výhledy na Krkonoše, Velkou Jizerskou louku,Rybí loučky a jiné.
Pro ty, kteří tam nebyli tak přikládám pár fotek.
Tak jezděte na lyže.
11:46
11:50
11:51
12:02
12:05
12:07
12:09
12:12
12:15
12:15
12:17
12:31

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.4.2021 13:43
Jak bylo? Nadherne
Bedrichov, Nova Louka, Hrebinek, pak jeste zavodni okruh
Sem tam ledik, nekde uz tenka vrstva ale je 11.4, slunicko, nadhera
Kdyz to jeste v tydnu pocukruje, jeste to pujde
Tomas
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 11.4.2021 11:43
Ano, parkoviště na Mořině je v provozu. Včera při dopoledním průjezdu na lyžích okolo nevypadalo ani prázdné ani úplně plné :-) Silnice je holá tj. dobře sjízdná.

(Odpověď na dotaz uživatele Mirav z 11.4.: Dobry den pro kolegy Jablonec a Liberec. Prosím o informaci zda je parkoviste Morina v provozu. Dekuji.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.4.2021 22:54
Pozde vecer Stadion -> Tocna . Prekvapive tvrdy, rychly a rovny, obcas jen jehlici od Novy louky. Ale, zpatky uz zacalo prset.
Bedrichovska petka pekne urolbovana z patku, temer tam nikdo nejezdi, ale hodne uz mekka. Vcera a rano ta musela bejt super.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.4.2021 19:48
Dobrá zpráva pro nedělní lyžaře - dnes nesvítilo sluníčko, polední poprchávání neuškodilo a lyžařů bylo málo = tratě po úpravě z noci na pátek zůstávají stále ve velmi dobrém stavu. Nahoře to byla paráda skoro všude, zmíním jen pár vyčnívajících míst.

Nejlepší protože nejméně používané stopy okolo Předělu a Paličníku. Problematický úsek na Paličníku je jen kraťoučký, i když pro bruslaře možná zrádný. Parádní je Darrská cesta ze Souše nahoru (ale i směrem dolů). Očekával jsem tam tradiční křížení s potokem/bažinou a není tam ani náznak. Mezi Jezdeckou a Václavíkovou studánkou velmi slušné. Velmi pěkná je i většina trasy od Studánky podél silnice na Jizerku, skoro nikdo tam nejezdí. Jenže k tomu je důvod, u esíčka silnice směrem nahoru se to ještě dalo přežít (1x potok obkročmo, 1x pár metrů se sebezapřením). Dolů za mě nesjízdné ani na kameňačkách a bude hůř. Viz nejbahnitější foto.

Z neupravených úseků jsem projel úsek Mariánskohorské boudy - Knajpa: stopa od lyžařů na zapadané velikonoční úpravě. Chtěl jsem ji označit za velmi dobrou, ale pak jsem potkal skupinku pěších... Komu přijde volba neupraveného úseku divná, tak je to tím, že z Kasárenské přes Protrženku na Mariánskohorské boudy upraveno je. Ale je poznat, že nejde o práci rolby JOPS.

Návrat odpoledne do Bedřichova - na Kristiánově už se přenáší 100 m, Blaťák 3 m, v neděli přibydou i další místa na Nové Louce směrem k Blaťáku. Ale i s těmito nedokonalostmi je to na dnešní datum paráda.
9:52
10:26
10:51
11:59
13:10
13:29
14:33
14:43

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.4.2021 16:43
Dneska super podmínky. Krásná zmrzlá stopa. Pecka. ...jen info pro jamburýna co hulákal při sjezdu v levé stopě na promenádní ať si přečtu pravidla,když jsem proti němu napravo stoupal - Pakliže je jen jedna stopa +pruh pro bruslaře,má přednost ten co jede v pravo. NÉ ten co jede z kopce !!!! To by bylo kdyby tam nebyl ten tří metrovej pruh pro bruslaře. Chtěl jsem mu to vysvětlit,ale jen na mě zahulákal a jel dál. ...tak aspoň takto. Snad si to přečte hňup ! Na druhou stranu je to za těch 1000km ve stopě tenhle rok první týpek co to nechápal. To je docela dobrá bilance :-) ...jinak celá pravidla na stránkách O.P.S.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.4.2021 14:17
Ze Smědavy bez problému, všude zatím dost sněhu.Jen na hřebenu Paličníku zbývá na pár místech jen 5cm sněhu.Snad příští týden něco napadne.Stopy drží bezvadně.
Na Smědavě parkování bez problému , teplota před polednem +3o, spadlo pár kapek, jinak pohoda.
Tak jezděte, vydrží to do května.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.4.2021 13:57
Na 10.4 super
Z Hrabetic na Jabloneckou, dolu k prehrade v zatacce na preneseni, potom pres prehradu v ruce, a pak pod Kristianov, da se, prirodni stopecka, skate slapani zeli
U Kristianova kus vymlete, ale pak nahoru na Rozmezi jedna stopa plus skate, skate tvrdej, ale na dubnove podminky dobry, tvrdy
Kneipa, otevreno, a pak Zdarek, stopa jela rychle, sjezd dolu ze Zdarku na pohodu, pak prirodni stopa, mimo perina, od Mari kupodivu lepsi nez sem cekal, Tocna, Hrebinek, sjezd se da, Nova Louka, stopa uz se trochu borti, ale da se, k Buku, dobry, do lesa smer Presidenska, jeste take protazeno, potom kus k Presidentske bez upravy, k Jablonecke prirodni stopa, sjezd o drzku, ale celkove, na dubnove podminky, za me dobry
Zitra jdu zas
Skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.4.2021 13:13
(Odpověď na dotaz uživatele George z 10.4.: Ahoj, neví někdo jak to nyní probíhá v Jakuszycích? Cesta do Polska, podmínky, atd. Díky za info.)
Ahoj, nejpresnejsi info najdes zde:
https://www.mzv.cz/warsaw/cz/zpravy_a_udalosti/zmeny_v_podminkach_cestovani.html
Jakuszyce a okolí
Vloženo 10.4.2021 10:34
Jak pisou prede mnou, dnes to bylo zretelne horsi. Z Rudolfova se musi nekolikrat prenaset. Nova Louka se da nejak preplacat, zpatky jsem to vzal po louce. Blatak jsem prenasel. Kristianov jsem cestou nahoru prenasel, cestou dolu jsem to opet vzal po louce. Ale jak psal nekdo vcera, tak na z Predelu na Palicnik je fakt souvisla vrstva snehu (i ze Smedavy na Predel), bomba. Co bylo vcera upraveno rolbou, tak na klasiku vypada dobre, ale holt klistr nebo soupaz. Ja dnes bruslil a v tom zmrzlem to rano bylo vselijake, ale dalo se to.

Pomahac s chranicem opet nezklamali a ve trictvrte na sest byli na Ceske chalupe. Fakt by me zajimalo, jak to vypada ve firme, kde vedeni dava svym zamestnancum takhle debilni praci a zamestnanci ji vykonavaji. Az tohle cele skonci, tak tem vojakum, kteri jim pomahaji, bych dal nejake vyznamenani "veteran v boji s covidem". Vazeni pratele, ano - tohle je ta opravdova prvni linie. V deset tam uz nebyli, asi jeli delat neco uzitecnejsiho, pokud to je vubec mozne.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.4.2021 9:46
7,00 Bedřichov - Rozmezí - Soušská a zpět stejně. Proti včerejšku o 2 třídy horší. Stopa pevná, rychlá, pro bruslení občas rozbrázděné, v nižších polohách na osluněných místech až nepříjemně ledovaté. Sjezdy celkem OK, překvapivě nejhorší zážitek přejezd louky u Šámalky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 10.4.2021 8:37
Ráno z Bedřichova nahoru včerejší stopa až nečekaně kvalitní a dost rychlá. Přenášení Blatak 3m a Kristiánov 60 m nebo objet spodem po louce.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 21:25
Obrovská poklona OPS, hned na Souši mě srdce poskočilo, když jsem viděla ten manšestr!!! Ještěže rolba tak zabloudila. Skatem ze Souše, Darré, pod Černým vrchem, Hraniční ke kiosku, poté na Černou Smědou směrem na Předěl, zpět na Souš, celá trasa nádherně upravena. Tak dnes to byl běžkařský vrchol na ukončení sezóny, moc děkuji Ops za krásný zážitek! Na slunci to trochu měklo, ale ať si, je duben,i tak to stálo za to.
Skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 20:09
dnes ráno Smědava- Jizerka-pan rolbař si to na loukách kolem Jizerky užíval a já po něm, pak Předěl- Paličník s výstupem na vyhlídku, trochu foukalo pak zpět na Smědavu - Knajpu, kluci opět nezklamali otevřeno a po občerstvení přes Rozmezí -Kristianov-Novou louku, okénko bohužel zavřené do Bedřichova na autobus, cesta zpět byla už horší sníh vytvořil brzdící vatu, na točně autobusu po chvíli přijeli pomahači chvíli postáli a pak odjeli, takže jsme v poklidu nastoupily ještě s jednou holčinou a odjely směr Liberec, pokud mohu hodnotit pak to byl dnes běžkařský orgasmus, krásné OPS zakončení, děkujem, děkujem
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 19:49
Dnes po poledni na skate ze Stadionu přes Kristiánov na Rozmezí. Stopa perfektní. Dále na Žďárek - úprava zde kočí. Pod Žďárkem "ručně" vyjetá klasická stopa až na Máří - takže soupaž, abych to klasikům neponičil. Na Máří byl asi nějaký skútr ( tam a zpět) takže se "dalo". Nikde žádný asfalt. Z Točny kolem 14 hod již hodně mokrý prašan - nejelo to. Bude letos někdy firn ???? Od Buku pak po 5km - perfektně upraveno. Díky OPS za letošní sezónu !
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 18:59
Odpoledne Rudolfov - Olivetska - Mari - Rozmezi - Nova Louka a pres kanal zpet dolu. V Rudolfove jsem nasazoval nad zatackou a kolem pramene se uz taky sundava. Mari sice misty na hrane, ale jeste sla projet, od Zdarku je upraveno. Pak jeste kratke prenaseni na Kristianove a u Blataku. Vladni je vypluhovana, tak radeji po kanale, ktery je OK. Teply vikend s temi horsimi useky docela zamava.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 18:27
Vzkaz pro Dana z 16.39 hod......Já jsem dnes jel po 8 hod. okruh z Polubného - Knížecí - cesta pod Černým vrchem - Kůrovec - Smědava - po Jizerské ke kiosku - Jizerská - osada Jizerka - Mořina a Polubenskou zpět na Polubný. To "esíčko" přes močál u Václavíkovky je mazec....hlína, led, kameny, voda...a těžko se to i objíždí a jak nahoru, tak dolů se těch několik metrů od křížení s lesní Saskou cestou vyplatí lyže sundat, nebo je dojebeš. Stopa je najetá od až parkoviště u Pralinky (toto je však více týdnů zavřené). Tudíž u kostela a hřbitova se po louce musí kličkovat, neboť místy už leze hlína a tráva. Na jedničkové lyže to dnes ráno bylo na většině úseků ve stopě, ale je potřeba být obezřetný na některých pár místech. Občerstvení na Jizerce jsem nezkoušel. Tak si vem do ledvinky kdyžtak řízek a píchni tam pro sichr ještě lahváče a máš jistotu..., nebo radši dva :-) Dane a ne, že budeš kurvit stopu klasikům...rolba ji už neupraví, ta je na Béďově.
Jinak OPS díky za celou sezonu...Martin Kunc a spol.,.... jste borci ! Řediteli, pochválím tě v práci u sestry Míši :-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 18:09
Veliké poděkování OPS za včerejší bloudění rolby z Jizerky, dnes prostě nešlo nevyrazit! Ideální podmínky už popsali jiní, tak zmíním alespoň dvě problematická místa ve východní části magistrály. 1) Jizerská silnice za Kioskem - místy nízká vrstva sněhu, občas leze z podkladu hlína nebo drť, ale lze se včas vyhnout. 2) Esíčko u silnice na Mořinu - kromě hlíny občasné zákeřné kameny, zde doporučuji cestou dolů sundat a kopec raději sejít. Jinak všude podmínky na jedničkové lyže (i nahoře na Paličníku).
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 16:58
Pro Dana: jel jsem podél silnice od Jizerky jen pod Zámky brzy dopoledne, potom po Knížecí, cesta je na rovinách slušná, kolem serpentýny na několika místech hlína až sucho, nesundaval jsem, ale asi to chtělo (už dopoledne). Dál k Polubnému je to protažené na křížení se silnici, za ní jen prošlápnutá stopa (pohledem z auta..), bežkaři tam chodili. Knížecí cesta pod zámky byla už ráno poměrně měkká (suchý prašan), po dnešním slunci to ale bude vypadat jinak.
Občerstvení je na Promenádě, jak Jizerka nevím, nezkoumal jsem.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 9.4.2021 16:39
Nejel jste prosím někdo dnes z Horního Polubného (od hřbitova) po Polubenské (podél silnice) na Jizerku? Jak to tam prosím vypadá? Je to na jedničkové lyže? Ten kousek od hřbitova k Václavíkově studánce je na lyžích sjízdný? Parkoviště Pralinka je dle info zde asi už zavřené. Funguje na Jizerce nějaké občerstvovací okénko? Díky moc, rádi bychom ještě zítra vyrazili.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 16:12
Ráno v 8,30 ze sedla Maliníku vodovodem na Novou louku , zde překvapení- opět upravená stopa , Knajpa ,nad Smědavu a zpět , Žďárek , Hřebínek ,Olivetská hora ,Stamemelův kříž , vodovodem zpět .Do cca 10,30 super svezení na klasiku a modrý extra , převážně soupaž , potom již jen soupaž a očistec na vlhkém prašanu.
Toto je můj prvý a poslední příspěvek této sezony -především jako poděkování všem , kteří se skrývají za zkratkou ops . Snad si mohu dovolit i kratší komentář. Ke svému jménu bych mohl doplnit také 1949 ( jako Honza,kterému patří za jeho uřitečné info) ,stejně tak vlastním nízké zlaté číslo z Jizerské 50 , kde jsem z vyjímkou loňska stále vyjížděl 1 vlnu a letos měl startovat po 50 letech od svého prvého startu. Uvádím to jen jako důkaz, že k těmto horám, lyžování a lidem, jež se tu pohybují vztah mám.. Včerejší ježdění na strojově neupravených stopách mě také nevadilo, připomínka závodění za mlada. Když se ptali cestovatele Jirky Hanzelky , proč se ve světě pořád válčí a lidi se nenávidí tak jeho odpověď zněla : nedostatek tolerance .To platí i o Jizerkách , známý problém bruslaři a klasici . Přebývám nedaleko sedla Maliníku kde patroluje Policie. Většinou mladí kluci a holky, sympaťáci s ideály pomáhat slušným lidem . Oni si tuto činnost nevymysleli, je to jejich práce a nadávat na ně mě nepřipadá férové. K často tvrdé práci lesáků chovám úctu a nemyslím si ,že by chtěli škodit lyžařům. Je to o domluvě a té toleranci vůči sobě.
OPS ce asi nejlépe poděkovala Blanka, je to řada konkrétních lidí, kteří dělají maximum,abychom si nejen lyžování užili,ale v této praštěné době si uchovali kondici a duševní pohodu. To že vyjeli ještě jednou se cení. Být ale tolerantní k současným nejvyšším představitelům naší země mě dělá velké problémy. To, že třeba nedokáží kolegové ve stopě odpověď na pozdrav a s výrazem mistrů světa navíc rozbruslí stopu na klasiku i když nemusí, považuji i za důsledek jejich chování. Jsou nám příkladem .... . . SKOL
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 15:37
Perfektní úprava všude, díky OPS.Na Smědavě před polednem okolo nuly, slunečno, trochu vítr.
Stopy na Paličníku i na hřebenu bezvadné, nikde nejsou problémy s nedostatkem sněhu.Určité partie jsou rychlejší a některé po poledni jsou pomalejší.Není firn , na duben perfektní.
Vzhledem k avízované poslední úpravě přijelo aspoň více lyžařů na poslední chvíli.Příští týden aspoň do poloviny by to mělo vydržet i bez úpravy.Poté si to budeme muset sami prošlápnout.Sněhu je dost.
Jen silnice ze Smědavy na Jizerku je dosti shráblá, tak asi časem bude třeba zvolit jinou trasu ze Smědavy např.přes Hraniční ke kiosku a na Promenádní.Tak uvidíme.
12:35
12:35
12:35
12:35
13:15
13:15
13:15
13:15

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 14:20
výborně upraveno, ráno umrzlé, sněhu habaděj. díky OPS
PS: proboha neděkujte Lesům, za co? Za vyjádření: Na rolbou zhutnělých cestách zledovatělý sníh odtává pomalu a proto již další úpravu nechceme, aby sníh na cestách roztál co nejrychleji. (opak je pravdou, když je teplo a sníh se rozruší, tak odtává mnohem rychleji) a co kdyby lesy nafasovaly lyže, potom tu jejich obhlídku mohou dělat celou zimu. Tak lesům díky, fakt ne
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 11:03
Dnes v noci proběhla poslední úprava, tak to koukejte udržovat, co nejvíc jezdit a zároveň stopy nerozbruslovat :) Jizerkovská strana je komplet, Bedřichovská strana bohužel jen příjezd od Rozmezí na stadion + kousek na Žďárek.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 10:19
Ze série "Kam za dřevem"... Položil jsem dotaz na LČR a zde je jejich slušná a věcná odpověď:
"Žádná intenzivní těžba se nechystá. Těžit se bude v běžné výši. Jde nám o přístup do lesa jako takový. Je třeba vyhledat polomy, zkontrolovat oplocenky, připravit obranná opatření proti kůrovci. Na rolbou zhutnělých cestách zledovatělý sníh odtává pomalu a proto již další úpravu nechceme, aby sníh na cestách roztál co nejrychleji. Pokud bude někde probíhat těžba poblíž turistických tras, místo bude označeno, např. páskou.
S pozdravem

Michal Hovorka
vedoucí Lesní správy Jablonec"

Děkuji panu Hovorkovi za odpověď. Mějme rozum, kolem Bedřichova jste jistě viděli stovky stromů napadených kůrovcem a to asi nevidíme, tolik, co profík... Takže ač jako lyžař nerad jejich argumenty beru...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 9:16
Uvodem bych rad podekoval soudruhum prislusnikum VB, ze rano o pul seste opet na Ceske chalupe bdi nad koronavirem a dbaji na to, aby se nahodou v celych Jizerkach nepotkalo vic lidi nez v jednom voze liberecke tramvaje. Take brani memu pokuseni vytahnou lepsi lyze a vyrazit na bezky z Bedrichova, na kamenackach z Rudolfova to ma preci jenom vyssi treninkovou hodnotu. Hosi, dekuju.

Lepsi zprava je, ze snih za poslednich par dni pribyl, takze ani ve sjezdu do Rudolfova jsem tentokrat neodrel lyze, mozna jeden kaminek, ale rozhodne zadny beh po asfaltu z kopce. Jeste lepsi zprava je, ze z Bedrichova na Rozmezi a dal to je upravene. (Ted ctu na jizerskaops, ze to zrejme jela rolba z Jizerky.) Trochu chytak byl, ze jeste upravili stopu z Cihadel jen na Zdarek. Tak jsem si to dal tam a zpet. Neveril bych, ze jeste na zacatku dubna si to uziju na modry extra. Na Kristianove se picha do asfaltu, obcas jsem tam povazoval za lepsi ze stopy na klasiku vystoupit.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 8:55
Jizerka dnes skvělá, rolba zabloudila na všechny cesty v okolí. Díky všem z OPS, díky Mapy.cz za zobrazování úpravy stop (a rolby online), díky taky Lesy ČR za toleranci a díky všem fajn lyžařům:)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 7:24
Hoši, dēkujem!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 10:15
Cesta z Maliníku k přehradě je vyhrnutá skoro na asfalt. Kanál je ale překvapivě na klasiku / soupaž překvapivě dobrý. Jinde s frézou zatím neřádili.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 9.4.2021 10:12
Ve čtvrtek večer / v noci šlo dojet k elektrárně 30m před závoru. Na asi 4 místech (esíčka, u studánky...) ca jen 2cm udupaného nového sněhu na asfaltu. Sjet ale šlo i na áčkových lyžích. Dnešní teplo to asi zhorší. Stopy v okolí Nové Louky upravené nejsou, je uťapané. Překvapivě pěkná klasická stopa od Točny na sedlo Holubníku a ze Žďárku přes sedlo Holubníku do Kristiánova a ze sedla po červené na Holubník. Nad 850m leželo cca 15++cm prašanu na zmrzlém firnu. Vyražte i mimo magistrálu, podmínky pro to nejlepší za zimu. Hltejte výhledy, ne kilometry :-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2021 23:30
Ted jsem se vratil z Jizerky-Kiosek-Snedava-Hranicni. Nikde nebylo upraveno.
Ale po 22:30h vyjela konecne rolba a trochu bloudi do Bedrichova:)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2021 23:19
Malinké kolečko po obědě z Rudolfova od elektrárny přes Závory, Olivetskou horu, Hřebínek, Gregorův kříž, Závory a elektrárna. Lyže bylo možno nasadit už u závory nad posledním domem. (Nevím, jak zítra). Dost nového sněhu, sníh vlhký a mejdlovatěl. Kdybych neměl lyže šupinačky, nevěděl bych, jak na mejdlo namazat. Přes Olivetskou horu (přes 10 cm nového sněhu) pár úseků jak "za starých dobrých časů" (byli jsme tehdy mladí), cestou se vinula jen jedna stopa projetá lyžníky (a šrámy po bruslařích milosrdně zasypány novým sněhem) (ale nezapomínejme, že "za starých dobrých časů" nezřídka byly hlavní cesty vypluženy a posypány škvárou Státními lesy kvůli těžbě; býval problém najít trasu třeba od Šámalky na Čihadla).
Krásná zimní atmosféra i zimní dubnová projížďka.
Na závěr sezóny veliké poděkování Jizerské OPS za skvělou údržbu tratí a ostatně i Lesům ČR za jejich shovívavost.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2021 21:45
Ne, dnes to bylo zapadané a jen prostředkem vyšlápnutá nic moc jedna stopa od lidí.

(Odpověď na dotaz uživatele Mira z 8.4.: Ahoj vyplati se vyrazit zitra na Sous na skate? Nebo to bude zasypano snehem a vsude budou lesaci??;-))
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2021 20:34
Viz stranka OPS - upraveno bude Jizerka - Bedrichov. Doporucuju jet na Jizerku.

Chystam se tam v nedeli z Prahy - muzes pliz prosim napsat, jestli tam budou zitra nekde v okoli pomahaci stale prudit? Diky!

(Odpověď na dotaz uživatele Mira z 8.4.: Ahoj vyplati se vyrazit zitra na Sous na skate? Nebo to bude zasypano snehem a vsude budou lesaci??;-))
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2021 15:41
Dobré podmínky na lyžování. Silnice na Smědavu upluhována, na Smědavě teplota -2,5 o,nebylo větrno, napadlo dalších 5cm sněhu.Sníh nelepil a klouzal podstatně lépe než včera.
Jel jsem jen ze Smědavy po Promenádní na Mořinu a zpět, protože na trati jsem potkal 10 lyžařů, kteří si dělali stopy v čerstvém prašanu ,sice nepravidelné ale jako na začátku sezony v prosinci.
Odbočky z Promenádní na Paličník a dále na Vlašský hřeben byly zasněžené.
Pokud přijede na víkend více lyžařů, tak aspoň se bude lépe jezdit.Sněhu je dost , tak jezděte kdo můžete.
11:53
11:53
11:53
11:53
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2021 12:10
Dotazy ohledně prací na Jizerské magistrále zasílejte na email oi36@lesycr.cz
Nikdo z nás nechce "střet" s lesní technikou:-).
Já se jich dnes optal, kde že probíhá lesnická činnost, abych zbytečně nevjel dřevorubcům pod zrovna kácený strom :-) Čím více dotazů, tím vyšší bezpečnost... a o to nám přeci jde.
Skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2021 16:38
ad kremsič a ostatní - krásná fotka, ale smutná, potkal jsem rolbu 2x a jak je vidět vyhrnula sníh na trase Smědava - Jizeska silnice - Jizerka na šlupku, která má odtát o víkendu, už včera tam byly kameny. Takže tady to nebyla úprava ale poprava.
Jinak na ostatních místech krásně zaváto a jelo to - dokonce večer upraveno od Smědavy na Kůrovec a dál na jizerku - nevim kam, potkal jsem manchester jak jsem jel z Knajpy.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 8.4.2021 12:51
Já se raději zeptám přímo LS Jablonec na ls247@lesycr.cz. Rád bych příští týden vyrazil a nerad bych jel ve stopě od traktoru.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2021 11:00
Chtěl bych moc poděkovat příslušníkům PČR, kteří mě včera ochránili a pomohli - málem jsem vjel z Liberce do okresu Jablonec nad Nisou, ale naštěstí mě u cedule Bedřichov otočili.. Rovněž díky moc lesákům za to, že když se po pěti týdnech dostanu na chalupu, už se nebude upravovat, protože ausgerechnet musí vyrazit.. Na policajty se nezlobím, nemůžou za to, ovšem načasování ukončení úpravy po ukončení lockdownu je prostě na pos*ání, to se na mě neráčej zlobit..
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2021 8:54
Poprvé se nenahrály. Tak ještě 2 fotky.
19:12
19:25
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2021 8:45
Přidávám se k ostatním níže podemnou. Včera TOP "jarní" lyžování. Jel jsem skate ze Souše. Zde neupraveno, ale i tak výborné jak pro klasiku tak pro skate. Dále na Jizerku přes Jizerskou silnici. Zde manšestr, starý firn na kterém to frčelo. Proti mně rolba. Ve sněhu místy trochu bordel. Poté zlatá hodinka na Jizerce. Zde se s vámi chci podělit viz. fotky. Dále přes Mořinu a Promenádní zpátky na Souš. Na Promenádní opět parádní manšestr. Na Hraniční bylo vidět, že i Jezdecká je upravená. Trochu škoda, že neutáhli i tu Souš ale co už, i tak to jelo pěkně.
18:59
19:31
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 8.4.2021 6:55
Na závěr sezóny bych chtěl poděkovat nejen Jizerské o.p.s., ale i lesákům, že to s námi letos vydrželi tak dlouho. Na rozdíl od mnohých beru v potaz, že to jsou lesáci, kteří ze svých peněz postavili a udržují cesty, po kterých jezdíme. Věřte, že dobrovolně uvolnit na třetinu roku celé Jizerky je dost velká organizační a ekonomická zátěž, která jinde nemá obdoby, a za to se jim zde většinou dostává jen pohrdlivých arogantních poznámek. Komentáře některých, že lesáci vjedou na své cesty jen proto, aby mohli zlomyslně zaškodit lyžařům, jsou ubohé a svědčí o pokřiveném myšlení autorů. SKOL!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2021 23:24
Na Smědavě vyhrnuté parkoviště v celém rozsahu. Rolbou ujeto Smědava - Jizerská silnice - Jizerka - Knížecí. Osmička kolem Předělu jen ochtonická stopa. Červenou přes Pytláky jsme prošlápli. Celkem 15-20 cm prašanu. Bere to modrý extra l.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2021 23:00
Jak už psali mnozí běžkaři.Dnes velké a rozhodně milé překvapení.V 18 hodin z Jizerky ke kiosku a proti nám rolba.Nádhera.Nejen krásné svezení, ale i obloha, která měla několik barev. Prostě naše KRÁSNÉ JIZERKY.Škoda, že teď momentálně do stop strašně chumelí a zítra už bude vše zachumeleno. Ale velké díky ops.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2021 22:38
Od 18:00 skate ze Souše. Něco mě táhlo ke Kiosku, tam velké překvapení (jak píše Kuba níže), rolba vyhrnovala Jizerskou silnici a nechala za sebou krásnou stopu. Pak Jizerka ve zlaté hodině, čerstvou stopou na Mořinu, výšvih na Vlašák (tam neupraveno, možná to projeli později) a Darrskou v rychlé stopě od lyžařů domů. Nic jsem od toho dnes nečekal, a přijel jsem nadšený.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2021 22:02
Klasika v podvečer ze Souše na Mořinu a zpět, po Promenádní, protože Jezdeckou obětaví klasici dnes vynechali. Po odpoledním slunci se stopa mydlila (hlavně v nižších polohách), docela to jelo. Mazal jsem extráč a trochu fialky, dole na zrcátkách to moc nebralo, výš už to šlo.
Jizerská silnice (Smědava - Jizerka) byla rolbou lehce vypluhována - vrchních asi 20 cm, takže je tam hrubozrnný firn. Jinde je až 10 cm prašanu - na duben neuvěřitelný podmínky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2021 21:32
Ahoj, mezi 17 a 20 hod. jsem jel z Moriny po Promenadni ke kiosku.
U kiosku mile prekvapeni: Jizerska silnice byla cerstve urolbovana. I pres ranni zpravu, ze uz se nic upravovat nebude. Nejdrive jen na skate, ale rolba jezdila mezi kioskem a Jizerkou sem a tam a pri posledni jizde vyfrezovala i stopu.
Na skate a klasiku pak upravil i Promenadni, Hranicni, Smedavu a Cestu pod Cernym vrchem.
OPS moc dekuji, bylo to famozni vecerni svezeni!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2021 18:02
Dnes malý okruh + Olivetská klasicky. Kiosek Hřebínek uzavřen. Tratě neupraveny (OPS s úpravami končí). Přesto dobré lyžování. Voskové pásky Start opět super. Sníh se nelepil a lyže obstojně jely i když dnes to bylo pomalejší. Díky OPS za skvělou úpravu v sezóně.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2021 18:00
výborné podmínky, klasika na modrý krásně držela, nic nelepilo, že by místí zapomněli parafínovat? Jen jsem zvědav na lesáky, jestli naschvál zase budou škodit, jako každý rok, jak na začátku sezony, tak na konci.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2021 17:10
Dnes v 10 h po Promenádní ke kiosku a zpět. Nového sněhu opravdu dost na toto jarní období. Cestou ještě nachumelila další vrstva sněhu. Na skatech jsem se bořila a sníh se lepil, škoda, že nebylo urolbováno. Tak jsem zkusila do stopy, ale to jsem si moc nepomohla, z lyží byla lepenice, která dost dobře brzdila mé nadšení. Ale jinak klid, nový poletující sníh, prostě nádhera! Cestou jsem potkala pár dalších lyžařů, kteří měli podobné problémy. Takže bez úpravy je to spíš pro skalní nadšence nebo pro alchymisty, co umí dobře mazat! Ale každopádně velké díky Ops, která odvedla za sezónu velký kus práce, škoda jen, že nemohla dotáhnout úpravu do konce týdne, když jsou tak luxusní sněhové podmínky, lepší než v lednu.
Skol
Těším se na příští sezónu a i na tak skvělou práci Ops!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2021 16:23
Souš - Hraniční a zpět v 11h. Klasika na skinech. Nad Souší jsem již prošlapával stopu, trošku Hančovina. Bylo nás tam klasiků víc, tak se ta jedna stopa docela ujezdila. Mazačům to zřejmě lepilo a dělali se jim hroudy sněhu, na skinech v pohodě :) vejš docela dost chumelilo, pak jsem musel do práce :(
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2021 15:06
Dnes jsme dorazili na Smědavu před polednem, bylo -3,5 o, chumelilo a vítr zavál stopy pro klasiku.
Měly jsme 2 lyže neupravené s podporou na stoupání , vyzkoušely jsme oboje (Peltonenky lepily a Madshusky drhly na čerstvém suchém sněhu).
Sice bylo pár lyžařů, kteří se snažili, ale potvrdili nám, že i oni měly problém a nejelo jim to.
Je třeba, aby jezdilo více lidí a projeli více tratí ,protože sněhu je dost, když úprava skončila.
Snad zítra to bude lepší.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2021 14:04
Dnes ráno , - 5 st.C, skejtem v 08.45 od park.u Mořiny na zasněženou Promenádní.Na park 5 vozidel.Na včerejšim urolbovaném podkladu napadáno cca 5 cm prašanku.Jel jsem jako druhý ale bez problému.Přes vlašák, cesta pod Černým vrchem,Hraniční, Kasárenská až na Čihadla a stejnou cestou zpět kolem kiosku a po Pomenádní. Čím více skejtařů tím lépe,ale dobrá romantika.Klasici si stopu průběžně ujíždějí,taky dobrá. Jak vyplynulo ze zprávy OPS, včéra rolbováno naposledy.Škoda když je tolik sněmu, ale i tak jim móc díky.Teď už bude občas " rolbovat " skůtr z kiosku, jak to udělal dnes perfekt na Hraniční i ke Smědsvě.Díky panu H. Možná kdybychom přidali na benzín, projede občas když bude chumelit celou Promenádní.Skalním posílám pozdravení a plno optimismu.👍😎
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2021 12:59
Velké poděkování celému týmu Jizerské o.p.s. a Jizerky pro Vás o.p.s. - Martinovi, Honzovi, Petrovi, Jirkovi, Jendovi, Jardovi, Dominikovi, Filipovi, Vlastíkovi a Martinovi. Odváděli celou dlouhou zimní sezónu skvělou práci. Je znát, že konečně řídí úpravu lyžařských běžeckých stop na Jizerské magistrále ředitel, který úpravě rozumí. Za klasiky bych tímto chtěla apelovat na některé bruslaře, kteří nevnímají, že rozjíždějí stopu pro klasiky. Buďme, prosím, k sobě ohleduplní. Bohužel v CHKO nelze cesty rozšiřovat - buďme vděční za ten luxus, který v Jizerkách máme. Blanka, ředitellka JOPS v letech 2005 - 2008.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 7.4.2021 12:57
Jelo to pomalu, skate se bořil, lépe klasika. Ale paráda, podmínky dob minulých bez denních úprav jsem si náležitě užil
(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 7.4.: Byl jste prosím někdo dnes dopo? Malý okruh? Jak to jelo bez úpravy - dle sdělení je ta včerejší poslední. Nebylo čistě náhodou otevřené okénko na Hřebínku? Díky.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 7.4.2021 12:39
Zdravím. Neví někdo, jak to vypadá v Kořenově? Dá se od vlaku nahoru bez problémů? Díky moc!
Zodpovědět Jakuszyce a okolí
Vloženo 7.4.2021 12:03
Ta dnesni zprava OPS-ky o ukonceni uprav me po vcerejsim luxusnim zazitku take velmi nemile prekvapila. Takze v dobe zakazu cestovani mimo okres se upravovalo a po uvolneni se prestane, pritom snehu je v hornich partiich hodne. A jeste v pristich hodinach ci dnech neco pripadne. No neni to dobra zprava :-(
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 6.4.2021 22:30
Dnes po 17h (-3°C) ze Souše na Smědavu, Kiosek, Promenádní, Jezdecká, Knížecí... luxusní stopy, luxusní svezení, díky OPS za skvělou úpravu!
17:47
17:58
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 6.4.2021 20:07
Dnes dopoledne v 9.15 z moriny tak ruzne az do cca 15.15. Do cca 14.00 tupy cerstvy snih, mrzlo, ale jelo to dobre (jako ze jsem jakztakz trefil vosk, skluz horsi). Po 14.00 najednou z niceho nic slunicko, na slunci snih polevil, promenadni a souskou silnici projela cerstve podruhe rolba, takze to jelo na mokrem snehu vic :-)

Co ale fakt nepochopim - na promenadni, kdyz jsem tam jel po druhe (cca ve 13.00) se nekdo vychcal do pruhu na brusleni a o par set metru dal nekdo dalsi (nebo ten samy?) asi 20-30 cisel vedle stopu na klasiku. To jsou sportovci vazne takovy sobecky prasata ??? :-(((
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 6.4.2021 14:39
Parádní lyžování jako uprostřed zimy.Perfektní uprava díky OPS na trati ze Smědavy na Mořinu. přes Vlašský hřeben a po Jezdecké zpět.
Silnice na Smědavu po sněžení pluhovaná a posypaná. Na Smědavě , na parkovišti jen 3 auta, teplota -4,5 o, bezvětří,Připadlo cca 5-10cm prašanu.
Potkali jsme jen 5 lyžařů, což je škoda, když jsou podmínky tak bezvadné
Tak jezděte , kdo můžete.Příští týden padnou poslední omezení, tak neváhejte.
11:57
12:26
12:36
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 6.4.2021 10:33
Klasika malý okruh z Bedřichova (Bílé buky). Výborná stopa, lednové podmínky. Ve stopě střídavý sníh. Na starém swix FS do kopce ustřeloval a na čerstvém byl tupý. Po dlouhé době pomalý sníh vrátil do výkonnostní reality.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 6.4.2021 9:56
a fotky :-)
7:04
7:42
7:42
7:52
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 6.4.2021 9:51
dnes rano po svitani Smedava - Predel - Palicnik - Smedava. Pripadlo cca 7-10 cm noveho prasanu, tak jsem si uzil "hancovinu" v cerstvem snehu po kotniky - kdo by to rekl 6.dubna a teplota -7C :-). Rolba vyjela az po mem navratu, ale i tak je to super, ze to dneska utahne a zitra to bude zase nadherne.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 6.4.2021 9:35
Dnes rano z Rudolfova na klasiku. Od studanky zasypana vcerejsi stopa. Prede mnou to asi dva lidi proslapli. Rolbou to bylo upraveny az od Gregorova krize dal. Bohuzel rolba vyhrabe na povrch ten stary snih, takze dal hlavne soupaz. Jel jsem jen maly okruh. Zpatky pres Vladni. Od studanky dolu do Rudolfova jsem to zkousel sjet, ale nebyl to dobry napad. Na Cesky chalupe zase o pul sesty rano stali curaci, to uz nelze rict slusne.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 5.4.2021 18:03
Po ránu parádní vymrzlá stopa. Moc díky OPS za úpravu. K poledni na prosluněných místech hodně měkké a tudíž pomalé. Vytátá místa asi nemá smysl popisovat, během dalších dní napadne dostatek sněhu na překrytí. Každopádně dík nadšencům za naházení části tratě v dolní části z Rudolfova.
Malý vzkaz pro Honzu: jel jsem i místy, která popisuješ a rozhodně jsem potkal víc běžkařů než 10. Holt k obědu už trať měkne a kdo si přivstane, neprohloupí. A taky ušetří síly.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 5.4.2021 15:45
Dnes nádherné lyžování . O.P.S skvěle připravila tratě jako celou sezónu ! Moc děkujeme a prosím ještě chvilku vydržte s úpravou .
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 5.4.2021 14:29
Bezvadné lyžování, bohužel na pomlázku skoro nikdo nevyrazil, i když OPS k tomu nabádala.
Na Smědavě před polednem obsazenost jen 10%, teplota + 4,5 o, nebyl vítr ( oproti varování rosničky).Stopy po ůpravě dobré, díky OPS.
Ze Smědavy po Promenádní na Mořinu a zpět přes Jezdeckou a Knížecí jsme potkali jen 10 lyžařů, což bylo škoda, když podmínky byly dobré.
Do 14 hod , když jsem odjížděl nepršelo,ale později jak Klára přepovídala, tak začalo pršet.
Zítra by se mělo ochladit a stopy přimrznou.Tak jezděte.
13:05
13:06
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 5.4.2021 20:47
Lyžařům bez okresu Jablonec/Liberec v občance bych určitě doporučoval nějaký doklad potvrzující oprávnění lyžovat s sebou mít... Mé zkušenosti z Bedřichova (centrál): v pátek po poledni tam hlídka stála, v neděli v podobnou dobu nikoliv. Ráno před 8 nikdo nehlídal ani jeden den. Moje data nejsou statisticky významná, ale o nějakých kontrolách jsem se tu taky dočetl...

(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 5.4.: Jsou tam jeste pomahaci nebo uz to maj zapar? Chci v tydnu vyrazit a jsem presokresovej... Tak jestli mam delat cestny prohlaseni...).
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.4.2021 23:35
Ze Souše na Hraniční na vyhlídku nad Souší a zpět. To celé 2x, poprvé na namazaných a podruhé na skinech. Špatně jsem máznul, prakticky skoro žádný odraz (alespoň soupaž šla), skiny byly rychlejší dokonce i z kopce :) Na Hraniční jsem potkal rolbu, už jsem byl na skinech, škoda takovou stopu jsem potřeboval na mazací lyže. Myslím, že nebude upraven celý rozsah. I tak paráda.
18:36
18:37
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.4.2021 19:51
Dnes to bylo nahoře dokonalé. Až polední sjezd ke Kristiánovu mi připomněl, že je vlastně duben. Ale postupně:

Ráno z Bedřichova začátkem 5km závodního okruhu směrem k Josefodolské nádrži bez problému, až za Jabloneckou chatou nejprve 2 místa, kde se lezoucí štěrk/kameny daly objet, a pak úsek který projela rolba na hrubo a tam je to směrem dolů o lyže. Obě části hráze přehrady se přenáší. Okolo Chaty věčného mlčení směrem nahoru v pohodě, jen párkrát jsem musel vyskočit ze stopy. Dolů bych se asi ve spodní část bál o lyže.

Následovalo parádní lyžování v horních pasážích, jediných problematických pár metrů na Paličníku už zmiňuje Honza níže, tak ještě doplním pro klasiky co neradi vyskakují ze stopy, že na okruhu k Paličníku mají stopu po pravé straně po celou dobu při jízdě po směru hodinových ručiček. Při návratu po Kasárenské mě překvapila úprava odbočky směrem k Protržence, ale nejel jsem tam.

Na Kristiánově se v poledne přenášelo víc než 30m, co jsem tam přenášel v pátek ráno. U Bláťáku taky moc nechybělo k přenášení. Ve sjezdu od Buku se jako prozíravé ukázalo nejet po pravé cestě, přestože po ní rolba projela. Ale z pátku jsem věděl, že tam sníh místy chyběl.
8:01
10:24
10:49
11:16
11:41
11:47
12:05
12:16

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.4.2021 19:39
Ze toto zaziju 4.dubna sem opravdu necekal
Super pocasi, trate projete (neprotazeno z Vladni a pak na Olivetskou horu), ale parada
Na upravenou trat uz od Jablonecke, upraveno i od Pitelkova pomnicku na Blatny rybnik, OPS diky, pecka
Jeste neni konec sezony
Skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.4.2021 14:46
Super počasí, bezvadné tratě na duben a opravdu vyrazilo asi nejvíc lyžařů za poslední 3 měsíce.Na Smědavě ranní ptáčata obsadila parkviště a většina odjela před polednem, takže my spáčí co jsme přijeli před polednem jsme neměli problém zaparkovat a uvolnili jsme odpoledne místa pro odpolední směnu.Teplota příjemná +1 o, stopy stále drží, sněhu je dost jen na hřebenu Paličníku ve stopě kouká asfalt, ale ve středu je souvislá vrstva sněhu.
Tak jezděte nadále.
12:21
12:21
12:29
13:11
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.4.2021 12:46
V 7 z Rudolfova, Závory, Přítok, Nová louka, Studené údolí, Kristiánov, Točna, Hřebínek a zpět do Rudolfova. Po ránu se nikde nepřenáší. Díky novému sněhu a OPS slušné lyžování. Voskové pásky Start výborně reagovaly na měnící se podmínky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 4.4.2021 11:45
Ráno Souš, Knížecí, Sněhulák, Soušská. Top lyžování, klasika v dubnu na fialový speciál... Bomba
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 3.4.2021 14:39
Parádní lyžování, na Smědavě v poledne parkoviště obsazeno z 20%, teplota -1o, typické aprílové počasí.
Chvilku slunce, chvilku sněhová přeháňka-viz foto.
Sníh suchý, stopy po raní úpravě dobré.Na Promenádní dobrý skluz na klasiku, po Knížecí tupější skluz po větší sněhové přeháňce.
Málo lyžařů, což je škoda když jsou podmínky tak dobré a na jiné sporty to zatím moc nevypadá.
Tak jezděte.
13:05
13:06
13:31
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 3.4.2021 14:35
Krasny duben, toto sem opravdu necekal
3-4 cm noveho snehu, z Hrabetic k jablonecke a k Buku neupravene, magistrala projeta, OPS se stale cini, od Buku na Novou Louku (na Olivetskou neprotazene), Hrebinek, kiosek otevren, napis, ze alkohol nepodavaji, tak sem svarak ani nezkousel, dale Tocna a na Kristianov lahudka, dale zpatky pres Prehradu, neprotazene
Sice dost snezilo, ale celkove dubnova bezkarska pohadka
Zitra zas
Skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 3.4.2021 9:36
Foto z Kasarenske
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 3.4.2021 9:33
Dnes rano Smedava - Knajpa-Rozmezí - zpet pres Zimni Kiosek - Smedava.
Rano krasny 3cm noveho prasanu a diky úpravě Ops v noci, tak podklad tvrdy, rovny a nadherne svezení. Necekal jsem takovou lyzovacku po včerejším dešti/teple...:-)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 2.4.2021 19:15
Nastup Hrabetice v 10:00
Pres louku se da preplachtit, pres silnici ruco, u Jablonecke v rukou, dolu k Prehrade v zataccec kus bez snehu, tam opatrne a potom podel prehrady az k prehrade na pohodu, pak pesky az za prehradu, a pak uz to jde az na Ktistianov, pred Kristianovem uz usek spatny, nahoru an Rozmezi a Kneipu v pohode, potom Ke Zdarku v pohode, od Mari na Tocku spatny spatny, tam uz nejedu, Tocna Kristianov v pohode, dolu jak popsano nize, nejak preplachtit, zpatky na hraz
Ops vyjela, na duben porad dobre svezeni, diky ops, i za celou sezonu
Zitra vyjedu zas
Tomas
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 2.4.2021 18:47
Návrat po poledni do Bedřichova po trase z Kristiánova přes panelku (která je velmi pěkná) a Hřebínek. Problematická místa jsou jen ve sjezdech a nevím, který směr bych si radši vybral, v každém směru je jedno :-) Sjezd na Kristiánov je od začátku louky vytátý na asfalt, objet se dá po louce jenže ne s čistě travnatým podkladem, nahoru v pohodě, dolů bych se na dobrých lyžích bál. Sjezd z Točny na Hřebínek dnes ještě šel, ale jsou tam 2 místa, kde zbýval vedle asfaltu jen malý kousek sněhu. Asfalt u Točny mě nemusel na této trase trápit, ale směrem k Máří by znamenal první přenášení hned na začátku. Z Hřebínku do Bedřichova už v pohodě, semtam špína je ve sjezdu od Buku, ale to si každý nastuduje, když jede nahoru...

V horních pasážích (od Kristiánova výše) přes Smědavu k Jizerce všude sněhu dost, s tradiční výjimkou v podobě vytáté bažiny při sjezdu z Jizerské silnice pod Pešákovnou - bažina je teď sice obří, ale pořád jde objet v pohodě. A přenáší se tradičně i asfaltka ke Staré Pile a mostek u ní.

Celkově paráda na to, že už je duben. Kdy to bylo naposled touhle dobou lepší i v nižších pasážích? V roce 2013?
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 2.4.2021 15:05
Po poledni ze Smědavy na Mořinu po Promenádní a přes bunkr a Knížecí zpět.
Na Smědavě trochu mrholilo, teplota +1, ale od kiosku již sucho, od bukru prosvítalo slunce.
Na Smědavě málo aut a na trase jen pár lyžařů, což byla škoda.
Stopy sice mělké, ale jely velmi dobře, parádní lyžování.Sněhu je dost na Promenádní cca 70cm na Knížecí od 20 do 50cm, takže hlavně jezděte a neseďte doma.Veselé Velikonoce a do stopy!!!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 2.4.2021 9:52
Po ránu z Bedřichova přes Kristiánov nahoru. Mrholení i v nejvyšších polohách, teď už slabé. Sněhu dost s výjimkou Kristiánova (30 m přenášení, brzy to bude víc + pozor při příjezdu na Kristiánov shora ze všech směrů), u Blaťáku je taky jedno místo,  kde k přenášení nechybí moc, místa bez sněhu k odtud k Nové Louce se ještě objíždí v pohodě. Množství nečistot ze stromů v lesních pasážích snesitelné (zázraky se s ohledem na počasí posledních dnů nedají čekat, každopádně úprava hodně pomáhá i proti jehličí a díky za ni)
Bedřichov a Jizerská magistrála

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa. Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Členění oblasti Jizerské hory