Jakuszyce a okolí – běžky

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 4.3.2021 22:37
A jak se tam prosím chcete infiltrovat? To by mě docela zajímalo...
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 4.3.: Ahoj, byl jste o víkendu někdo v Jakuszycích, Orle apod. na lyžích? Jsou nějaké kontroly někde? Nekontrolují ve stopách běžkaře jako u nás v Jizerkách? Díky!)
Vloženo 5.3.2021 19:45
Zalezi, na jake policajty na hranicich narazite. My jsme je minuly vikend prekecali, ale byla to celkem fuska. Vzali si papiry a doklady, ale nechali nas po pul hodce jet. Jinak vyzaduji neg. covid testy. Stopy jako vzdy luxusni, plus otevrena hospoda v Orle, coz deti ocenily.

(Odpověď na dotaz uživatele VD z 28.2.: Ahoj, nevite zda se dnes da do Jakuszyc dostat? Jedeme z Harrachova, tak zda to ma smysl.Diky)
Vloženo 26.2.2021 12:59
Tak kdyz tam vlezete tou spojkou z Harrachova nebo Jizerky, tak asi OK. Ale jak do Harrachova???
(Odpověď na dotaz uživatele Jiří z 26.2.: Zdravím, nyní už tedy jakuszyce jedině s testem? Děkuji)
Vloženo 23.2.2021 19:57
Ano, je to povolené a všechny úseky jsou upravené na skate i klasiku.
(Odpověď na dotaz uživatele Jenda z 23.2.: Ahoj všem, mám dotaz, zda je povolené v Jakuszicich bruslit, či jsou stopy pouze na klasiku. Diky za info.)
Vloženo 22.2.2021 16:07
Polští kolegové si lépe poradili s vyříznutím stopy pro klasiku, takže krásné svezení "velký" okruh podél vlaku, nahoru k lomu a zadem na Orle a zpět. Díky mlze celý den úprava obstojně držela, zítra to bude asi horší.. Parkování celý den bez problému.
Vloženo 22.2.2021 19:22
Pokud člověk jede autem, tak nikdo nic neřeší (nevím, jak to funguje ve vlaku?) i polévku v restauraci si koupí, akorát je nutno ji sníst v zádveří hotelu, stoly použít nešly.
(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 22.2.: Jak je to prosim s testy?)
Vloženo 22.2.2021 7:41
Potvrzuju slova čecháčka. Já teda jel na base klister+Swix klister univerzál -3 až+10 a držel taky až na břečkovitá místa perfektně. Na trati vládla 3 roční období. Jaro, léto, zima. Nad pokličkou azuro a opalovačka, někde mlha, někde klasická zima. Nejhorší bylo střídání osvětlených míst se stínem v technických sjezdech. Hodil jsem tam slušnou šipku poté co jsem vlítnul z rychlého firnu do roztáté kaše. S časem 4:05 na 50km spokojenost. Dneska to bude určitě ještě na A lyže díky tomu že tam včera na většině trasy skoro netálo.
Vloženo 21.2.2021 21:36
Běh Piastow celou trasu téměř bezvadné stopy, občas na frekventovaných místech lehce vymleté, Swix KN44 držel skoro pořád, až na umydleném stoupáním k lomu už nefungoval ... jinak držel jak na ledu, tak na zmrzlém sněhu i na občasné "břečce" - musím ocenit, protože sníh byl opravdu velmi rozdílný každou chvilku. Parkování v Jakuszycich bez problémů a tratě výborné, ale ve směnárně mi paní říkala, že se má omezit možnost přijet z Čech, dnes zatím bez reálného problému.
Vloženo 19.2.2021 12:50
Už dneska tam najíždělo dost lidí, na víkend to bude ještě horší. Na slunci je to už měkké, takže si přijdou fakt hromady
Vloženo 19.2.2021 11:12
(Odpověď na dotaz uživatele bobr z 18.2.: Chtěl bych se zeptat, co se pořádá tento víkend v Jakuszycích a zda-li budou přístupné trasy pro veřejnost?
Děkuji)
Je první startovní den Bieg Piastów. Letos je to stejně jako Jizerská 50 jen virtuální varianta bez vyloučení veřejnosti. Vzhledem k tomu že příští týden vše roztaje, se dá očekávát extrémní nával závodníků po celý víkend. Rozhodně bych volil jinou část Jizerek.
Vloženo 16.2.2021 15:23
V Jakuzsycích jsme byli autem a na hranicích ani noha - natož nějaké kontroly. Vlaku jsem si nevšimnul, že by tam z čr jezdil, možná končí v Harrachově? Jinak sníh a úprava OK, akorát lidí na trase Jakuszyce - Orle mraky, což je o víkendu klasika. Jinde to ale bylo úplně v pohodě.
Vloženo 14.2.2021 20:00
vystup v harrachově a dojed do polska na lyžích
(Odpověď na dotaz uživatele Jarek z 14.2.: Zdravím, má někdo zkušenost s tím jestli někdo kontroluje hraniční přechody? Chci dojet do Jakuszyc vlakem a na běžkách zpátky do Bedřichova..Nechci do karantény, zajímá mě jestli někdo hlídá hranice nebo u vlaku. Děkuju)
Vloženo 16.2.2021 23:43
Most je stržený už snad od léta, ale je tam provizorní mostek vlevo od původního mostu z české strany, po kterém se dá přejít. Na polské straně úprava stopy už od mostu k Orle, i když už pár dní stará. Takže není problém se dostat do polské části Jizerek touto stopou.
Ad vlak: jezdí směr z Tanvaldu do Sklářské Poreby a zpět. Akorát nesmí převážet lidi přes hranice. Takže zjednodušeně funguje v Polsku pro Poláky a v ČR pro Čechy.
(Odpověď na dotaz uživatele Kačka z 16.2.: Ahoj, nevíte, jak to vypadá s mostkem Orle - Jizerka? V neděli 14.2. tam ještě stál, ale dnes vidím v mapách (mapy.cz) značku se zákazem a popiskem "most stržen". Díky moc!)
Vloženo 13.2.2021 19:07
https://bilestopy.cz/map/area/jizerske-hory

případně teď nově i přímo na mapy.cz na zimní mapě

(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 13.2.: Ahoj, kam se z internetu ztratila mapka běžkařských tratí s barevným označením který den byl ten daný
úsek upraven rolbou. Loni to šlo v pohodě najít na "pogda kamery Jakuszyce" Děkuji)
Vloženo 16.2.2021 7:05
Tak bud klasika po hlavni ceste na Orle. Anebo vylozene stadion, pokud jsou deti male a bavi ke krouzit - to same se da delat v Harrachove...

(Odpověď na dotaz uživatele Petra M z 15.2.: Dobry den, doporucite mi prosim okruh vhodny pro deti, bez prudkych sjezdu. Moc diky)
Vloženo 10.2.2021 8:29
Ofiko informace: https://www.mzv.cz/warsaw/cz/zpravy_a_udalosti/zmeny_v_podminkach_cestovani.html
Při cestě hromadnou dopravou je nařízená karanténa (i když asi těžko vás bude někdo kontrolovat). Každopádně ideální vystoupit v Harrachově a na běžkách rovnou nahoru k hranicím. Nebo autem do Jakuszyc.

(Odpověď na dotaz uživatele R47 z 9.2.: Zdravím,
Jsou někde nalezeni ofiko informace jak je to nyni s průchodem do PL? Vlak konci v Harrachově, z tama po svých na tratě do Jakuzsyc lze projít?)
Vloženo 13.2.2021 8:59
Jizera se po provizorním, ale pevném mostu dá krásně přejít. Někteří to jedou i na běžkách!
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 13.2.: Nevíte prosím, zda lze přejít nyní v mrazech Jizeru mezi Orle a Jizerkou, v místě rekonstrukce hraničního mostu? Díky)
Vloženo 9.2.2021 20:24
Vlak jede až do Szklarske Poreby, ale nevím jak často jezdí, resp. jak to omezili. Ale jezd některé spoje furt do Polska. Každopádně Polsko není problém. Když do Polska pouští na nákupy, tak takový kousek za hranice, když hned jedete přes zpět do ČR nebude problém.
(Odpověď na dotaz uživatele R47 z 9.2.: Zdravím,
Jsou někde nalezeni ofiko informace jak je to nyni s průchodem do PL? Vlak konci v Harrachově, z tama po svých na tratě do Jakuzsyc lze projít?)
Vloženo 5.2.2021 14:07
Z Jakuszyc na Orle lehce ledovatejsi a hrbolatejsi jak tam chodí davy lidí, ale vše nad tím úplně super. Na zmrzlém podkladu lehký poprašek, čím výše tím více. Stopy na klasiku dobré (vzhledem k proměnlivým podmínkám ale těžko mazat), bruslení paráda.
11:05
11:07
Vloženo 31.1.2021 21:43
Bubas: Jiný kraj, jiný mrav. Vždycky mi přišlo, že v Jakuszycích to většina Poláků bere víc procházkově (oproti sportovnějším českým Jizerkám) a s tím souvisí i větší pěší provoz mezi stadionem a Orle. Zvlášť jestli jste jel z Orle na stadion tou hlavní cestou s malým stoupáním, tu prostě berou jako pěší trasu a člověk s tím musí počítat, že mu nikdo neuhne.
Vloženo 31.1.2021 15:56
Dneska z Jakuszyc v půl deváté. Ještě spousta místa, ale od Polska už najížděla souvislá kolona. Na startu -15, ale sníh super. Jen při návratu z Orle už spousta lidí všude a nikdo neuhne. Nevadí mi pěšáci, ale proč mají nutkání jít ve skupině uprostřed a prostě neuhýbat? Naštěstí to byla jen poslední půl hodinky krásného výletu. Jinak Orle v plném provozu🙂
10:20
10:50
Vloženo 31.1.2021 15:48
Jeste odpoved pro Janu - z Harrachova se sice da, ale je to cesta dost o hubu - ja to vcera nahoru jel 1km soupaz a 1km pesky. A divil jsem se, ze proti me chodi lidi pesky z kopce. Kdyz jsem jel pak zpatky v 7 dolu, tak jsem to pochopil - jedina moznost zastaveni je skoceni do zaveje - to je dobre zejmena u toho zeleznicniho podjezdu 😏. Lepsi je dojet autem na parkoviste v Jakuszycich
Vloženo 30.1.2021 20:03
Da, normalka, da se parkovat i v Jakuzsycich
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 30.1.: Pekny den, prosim da se z Harrachova na bezkach na Orle? V tech zakazech se ztracim 😢)
Vloženo 28.1.2021 22:23
Dneska podruhe a byloto super - diky za rady, kam jet. Dal jsem to z Jakuszyc nahoru na Izerske Garby a pak hezky sjezd az skoro do Poreby. Zpatky podel trate a pak zase nahoru na Garby, dolu a pres Orle zpatky. 30km za 2:06 - bylo to pomalejsi - snezilo a ve sjezdech bylo prd videt, tak jsem obcas i brzdil :-).
Vloženo 27.1.2021 21:43
Informace - chata Orle.

Na dveřích je vyvěšená informace: Sprzedaż tylko na wynos - tzn. prodej pouze s sebou. Ve skutečnosti je to na polských chatách ale bráno trochu jinak než u nás:

Chata je normálně otevřená pro veřejnost. V místnosti, kde se prodává se nesmí sedět ani nic konzumovat.

Ale jsou otevřené a přístupné jak chodba (kde jsou normálně stoly, tak jídelna vlevo a jídelna na patře). Tudíž si můžete koupit normální jídlo a pití a najíst se a ohřát uvnitř (sice tam teplo tam nebylo, ale aspoň nefoukalo).

Prodává se i normálně alkohol / viz foto níže/ Piwo lane - znamená čepované pivo / i když to není úplně ono, tak jsem si po 3 měsících vychutnal zrovna 2./ Nebo herbata z rumem (čaj s rumem), Wino grzane (gřane) - svařené víno.

Jídlo - baršč (barszcz) -to je polské národní jídlo - vývar z řepy / průhledný/, dále mají ukrajinský boršč - u nás známý ruský boršč.

Bigos- to je jejich národní jídlo - něco jako zelí s masem a houbama (velmi syté a výborné).
Zupy (polévky) - Žurek, to je jejich typické jídlo - něco mezi kulajdou a slovenskou kyselicou

Paní, která prodává je Ukrajinka, tudíž mluví špatně jak polsky tak i česky. Osazenstvo kuchyně jsem zaznamenal také ukrajinské, tudíž ten ukrajinský boršč byl asi pravý :-D

Na chatě nelze platit kartou, ale berou koruny (nevím ale v jakém kurzu - měl jsem vyměněné zloté).

V chatě nebyl žádný signál, kolem chaty velmi slabý.

Pozor - hlavně o víkendech - davy lidí....
Vloženo 25.1.2021 23:27
O mých pocitech z dnešní "pětadvacítky" nejlépe svědčí fakt, že jsem při návratu na "Przejszte graniczne" :-D nad Harrachovem napsal do sněhu vedle stopy : I +(srdíčko) + PL. Prostě jak cestování vlakem ČD, tak kvalita běžeckých stop u Poláků NEMÁ SROVNÁNÍ s naší stranou Jizerek. Vynikající údržba stop pro "mou klasiku", daleko širší pruh pro skatery než na našem území = stopy pro klasiky jsou prakticky neporušené, patrně i větší ohleduplností polských běžkařů. Trasa - hraniční přechod nad nádražím Harrachov-Orle-Rozdrozie pod Czicha Rownia- Kamenolom a zpět- sjezd do Jakuszyc a dále na Dzial Izerski a dolů ke hranicím směr Harrachov. Sníh skoro jednolitý, jen místy "to drhlo" ale na cestě z Orle nahoru a dál už jen jeden druh sněhu = snadná trefa do mázy. Jediná výtka Polákům - neprojeli rolbou propojku mezi Czichou Rowniou a Gorzystowem. Prostě - tam se dá jet asi jen z Orle. Ale jak počasí, tak sníh byly prostě vynikající. Ještě jediný malý problém - U mašinky bylo zavřeno = musel jsem půl hodiny trávit v "dobře vytápěné" čekárně ČD - tedy mrzl jsem jako rampouch a ani jsem si nemohl dát něco pro zahřátí jako před týdnem
Vloženo 25.1.2021 23:12
(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 25.1.: Ahoj, je ted nejake omezeni pri ceste autem z Harachova do Jakuszyce? kontroly ? karanteny atd?
A maji v Orle normalne otevreno nebo jen okynko?
Zodpovím jen tu první otázku. Optaření Poláků je stejně zábavné, jako ty výblitky pána Blatníka Ušatá Pleš. Průvodčí ve vlaku mě varoval, abych do Jakuszyc nedojel vlakem, že se na mě v případě, že mě "zachytí" polská hlídka (která tam ale prokazatelně není) tak budu muset na nějakou jejich instituci (asi podobná jako naše hygienická stanice) a oni "mi zařídí" 10-denní karanténu. ALE ...pokud jedu autem třeba až do Wroclawi, nebo autem na parkoviště v Jakuszycích, NIC SE NEDĚJE! Prý jde jen o opatření, že cizinec nesmí jezdit v Polsku veřejnou dopravou. A tak si přestávám dělat legraci z naší vlády, zejména z Blatníka a říkám si - i v Polsku vládnou "mozečkové" !!!
diky)
Vloženo 25.1.2021 9:27
Milan: asi sis nevědomky vybral jen ty rovinaté úseky. Jinak je to profilově dost podobné Jizerkám. Třeba v kopci z východní stany od železnice k vysílači nastoupáš víc metrů než z Kristiánova na Čihadla a navíc na kratší vzdálenosti. Ty závodní tratě jsou také celkem nahoru dolů.
Jinak, pro mě je to tam pro klasiku i skate asi v zábavnější, než Jizerky. Zvlášť poslední sezony, kdy s kvalitou úpravy šli výrazně nahoru. Najdeš tam také delší rovinky typu Promenádní nebo Jezdecká nebo delší plynulá stoupání. Ale značná část je hezky členitá, a to způsobem, který v Jizerkách moc nenajdeš (možná závodní pětka). Je tam mnoho hravých techničtějších úseků v lese se spoustou zatáček nebo krátkých výšvihů. Ono je to i krátce vidět, když porovnáš mapy.
Nechci rozjíždět debatu Jizerky vs. Jakuszyce, obojí má své a obojí mám rád. To byl jen krátce můj pohled na tvou poznámku.
Vloženo 25.1.2021 9:09
Milan: Jakuszyce nejsou rovina, jen jste si vybral špatné cesty :) Na hlavní cestu na Orle nemá moc cenu jezdit, leda brzo ráno, pak už tam celý den táhnou zástupy pěších. Doporučuju vyjet na okruhy okolo Cichy Równi - krásné, hravé a kopcovité tratě, kde je minimum lidí. Nebo k lomu u Wysoký Kopy.
Vloženo 24.1.2021 22:31
15-18. Jakuszyce. Nic moc - informace o projeti nepresne. Na okruhu kolem Orle - Kozi hrbet vic jak 10cm hluboky snih. Skate celkem slozity. Na hlavni trase na Orle spousta pesaku - i potme se psy na volno. Jinak Jakuszyce nic moc - je to tam strasna rovina, takze tam jsou trate plne bezkochodcu, co chodi ve ctyrstupech vedle sebe... Zlaty Jizerky!
Vloženo 24.1.2021 20:08
Stopy vyjete nove nad ranem, lidi mraky uz v 9:30, doslova kolony do vsech smeru. Jedine klidnejsi misto bylo kolem Koziho hrbetu (tam jindy potkam minimum lidi, ale dnes tam lidi byli). Na stadaku stavi nejakou mega stavbu, takze to bude v budoucnu jeste horsi.
Vloženo 24.1.2021 18:34
Při příjezdu v 11 😁 trochu masakr s parkováním, směrem z Polska kolona na hodinu. Potom na Orle (mají normálně otevřeno) kolem kozího hřbetu, zde to byla krása, deset kilometrů téměř bez lidí. Z Orle zadem přes rozcestí pod Cicha rovne a dolním duktem zpět. Krásných 21km, jen jak přibývalo odpoledne sněhu, tak už to moc nejelo, ale jinak paráda!
Vloženo 25.1.2021 9:23
Milan: asi sis nevědomky vybral jen ty rovinaté úseky. Jinak je to profilově dost podobné Jizerkám. Třeba v kopci z východní stany od železnice k vysílači nastoupáš víc metrů než z Kristiánova na Čihadla a navíc na kratší vzdálenosti. Ty závodní tratě jsou také celkem nahoru dolů.
Jinak, pro mě je to tam pro klasiku i skate asi v zábavnější, než Jizerky. Zvlášť poslední sezony, kdy s kvalitou úpravy šli výrazně nahoru. Najdeš tam také delší rovinky typu Promenádní nebo Jezdecká nebo delší plynulá stoupání. Ale značná část je hezky členitá, a to způsobem, který v Jizerkách moc nenajdeš (možná závodní pětka). Je tam mnoho hravých techničtějších úseků v lese se spoustou zatáček nebo krátkých výšvihů. Ono je to i krátce vidět, když porovnáš mapy.
Nechci rozjíždět debatu Jizerky vs. Jakuszyce, obojí má své a obojí mám rád. To byl jen krátce můj pohled na tvou poznámku.
Vloženo 21.1.2021 13:25
Byl jsem včera a žádný problém.
(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 21.1.: Ahoj, nevite nekdo zda je mozne bez problemu a kontrol zaparkovat v Jakuszycich u stadionu? Pojedu o vikendu s detma, drive nez v 11.00 je na bezky nedostanu, takze hledam alternativu za Jizerku ... Diky)
Vloženo 17.1.2021 16:40
Potom, co jsem se zatím spokojil jen s okruhy u Vratislavic, jsem se poprvé v této zimě rozjel na polskou stranu hor. Vždycky se mi tam líbilo o něco víc, než na přeplněném Bedřichově a cestách ke Knajpě atd. Ale dnes to byl doslova ráj na zemi !!! Úžasně kvalitní stopy, navzdory mnoha nadšeným Polákům i Čechům se tam dalo plynule jezdit (klasiku) a tak nemám dostatečnou slovní zásobu na slova chvály na polské údržbáře tratí, ale i na běžkaře. Mám pocit, že si tam lidé daleko víc váží stavu stop, nikde nebyla rozšlapaná ani 1 metr stopa a lidé k sobě ohleduplní. Trasa ? Nic moc dlouhého, ale i tak nádherné dojmy : Harrachov "granica paňstva" :-) - Orle (pár okruhů nad sklárnou navíc a pak na Dzial Izerski a Jakuszyce + návrat znovu přes Dzial do Harrachova. Trefil jsem i mázu...prostě skoro orgasmus !!! :-D
Vloženo 16.1.2021 19:27
skol! V sobotu z Harrachova (nádraží 8,50) směr Orle. Od nádra nahoru vyšlapaná tvrdá pěšina, po 400 m skvělý manšestr a dvě stopy. Do Orle luxus + málo lidí. Z Orle směr "lávka pod Bukovcem" obloukem (ne přímo kolem Granečníku) - neupraveno, stěží prošlapáno, na klasiku v pohodě, skejťáci max na soupaž, cesta bez kamenů a ledu, bezpečné. Lávka v pohodě schůdná i na lyžích. Dále až na Jizerku neupraveno, takže šlapačka v 15 cm nového prachu. Ale zase naprostý klid a samota. Dál přes Jizerku, Kiosk, Kasárenskou, Knajpu, Máří do Bedřichova. Lyžníků relativně málo, luxusní podmínka pro klasiku. Modý extra držel parádně.
Vloženo 16.1.2021 12:52
Pro ilustraci připojuji včerejší foto lávky přes Jizeru mezi Jizerkou a Orle. Teď v prašanu to lze přejít v pohodě. Až to zmrzne a zledovatí, tak to bude pouze pro odvážné. Jinak v prostoru mezi Orle a Jakuszycemi bylo vše upraveno. Na pátek bylo překvapivě hodně lidí, asi tak na úrovni Bedřichova.

O oblasti

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše pro turisty, jako např. trasa v blízkosti horního toku Jizery. Oblast je lyžařsky propojena s českou částí Jizerských hor hraničním přechodem mezi Jizerkou a Orle.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v okolí Jakuszyc na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory