Hrubý Jeseník – běžky

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov neb…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 4 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 22.2.2020 16:57
Dnes ráno 7:30 že Skřítku pod Ztracené kameny, potom Alfrédka. Krásná nová ranní úprava, ve stopě jsem byl druhý, paráda. Nahoře hodně foukalo, ale dalo se. Okruh kolem Ostružné v horším stavu, místy stopa vyřízlá na podklad, místy zafoukaná. Zpět kolem Žlutého potoka, vše OK, spojka na Skřítek v trochu horším stavu. V 11 zpět na Skřítku, zde totálně plno lidí, podmínky horší, já už naštěstí mířil domů...
Dotaz Vloženo 21.2.2020 8:54
V jakem stavu je sjezd z Petrovky do Kout? Jak jsou na tom okruhy kolem Dlouhých stráni?
Zodpovědět
Vloženo 20.2.2020 23:48
Dnes vyjezd lanovkou na Medvedi horu,dale na Dlouhe Strane a zpet,po vcerejsi snehove prehance prislo velke zklamani!! Stopa neuparavena a proslapnuta,podminky idealni...skoda!!
Vloženo 20.2.2020 23:41
Ze Skřítku pod Malý Kotel a zpět, lehce pod nulou, velká pochvala za úpravu po odpoledním a nočním sněžení. Sluníčko, polévka a pivo na Alfrédce, nemělo to chybu.
Vloženo 20.2.2020 17:47
Dnes odpoledne projeto ČHS - Vřesovka a okruh Pod Šindelnou. Upraveno krásně, na sedle kolem nuly, výše určitě lehce pod nulou. Střed cesty na Vřesovku klasicky rozdupán od pěších turistů, takže sjezd raději svištět ve stopě. Mazal jsem červený Swix a kromě úseku hned nad ČHS držel krásně.
Dotaz Vloženo 19.2.2020 9:17
Ahoj, nevíte jaký je aktuální stav kolem Dlouhých Strání a na té propojce z čhs kolem Dolní nádrže?
Zodpovědět
Vloženo 18.2.2020 14:19
CHS-Svycarna-Kurzovní chata-Praděd pořad sjízdné. Místy zmrzlé a sjezdy rozdupany od pěšáků. Ráno zmrzlý odpoledne odmek, ale aspoň šlo pluzit.
Vloženo 17.2.2020 19:16
Dle podminem +5'C vyborne. Pochvala 👍rolbarum vse vcerejsi cerstve upraveno. Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Odpoledni skol ⛷ po 13hod, vse ideal jen dat pozor od Mravencovky po zelene vytaty potok napric, tedy doporuceni jet z Alfredky nejprve pid Maly kotel a pak dlouhym sjezdem k Mravencovce, pak po prudke zelebe nahoru. Rovnez jsme si uzili sjezd v rolbovane stope od Pod Josefinkou podel Zluteho potoka k mostku, 👌. Pak obcas jehluci a hlina ale vubec nevadi, budme radi za ty dary pri teto zime ❄️🌞
Vloženo 17.2.2020 19:09
Projel jsem kolem Skřítku všechny základní okruhy víceméně jsou s opatrností sjízdné. Směr Rabštejn hodně jehličí ve stopě a vyčnívající kamení.
Po sjezdu k Žlutému Potoku a odbočka směrem na Rýmařov je stále netknutá a musíte se probíjet neupravenou stopou. Bohužel, rýmařováci se skutrem stále spí!
Vloženo 16.2.2020 14:25
Červenohorské sedlo - po žluté do Koutů nad Desnou k vlaku: více než polovina lesní cesty je sjízdná, v druhé polovině jsou asi dvě místa,kde sníh úplně roztál (potok přes cestu), ale jet se to dá. Dole na začátku lesa už je jenom zbytek sněhové pokrývky, v Koutech je jaro :-).
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel T. z 15.2.: Dobrý den, nevíte, jestli je sjízdná stará cesta z Č. Sedla? -žlutá značka- nebo po vodovodní-naproti přes údolí?)
Vloženo 15.2.2020 14:10
Dnes Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Vyrazili jsme před osmou ráno, naprosto ideální podmínky, nahoře -2, a vše krásně nově upraveno. Pozor kdo by jel sjezd z Alfrédky kratší cestou na Mravencovku, je tam jeden úplně vytátý potok přes cestu, hodně nebezpečné. Spojka Žlutý Potok - Skřítek jehličí, hlína, kořeny. Dojeli jsme kolem 12, podmínky mnohem horší, na Skřítku na slunci 10 stupňů a sníh tál před očima.
Vloženo 14.2.2020 13:33
ČHS-Praděd-Kouty. Nahoře super sníh, stopa až od Švýcárny na Praděd. Zapomeňte na sjezd z Petrovky do Koutů.Asi po jednom dvou kilometrech bezohlední lesáci odhrnuli z cesty všechen sníh a to co tam nechali je led, po kterém se nedá ani jet ani chodit. Proč? Asi kůrovec, nebo jen potřebují prachy. Ten idiot co to vymyslel má bezpochyby mozek velikosti mravenčího trusu. Zdá se, že Kouty nestojí o turisty, proto doporučuji dojet na Sedlo.
Vloženo 14.2.2020 13:14
Kouty-Dlouhé Stráně-Ovčárna-Švýcárna-Kouty jako za starých časů, po svých na hřeben, backcountry jak řemen :) od vleku po skialpové stopě (hned na kraji lesní cesty kameny jako pěst, pozor při sjezdu) nahoru, asi 10-15cm nového, stopa přošlápnutá k Obrázku. Po vrstevnici kolem chaty Uhlířka, asi 4x překračování potůčku, zatím to bylo bez sundání lyží. Od Přístřešku po uhlířské cestě ke sjezdovce, nad 950 peřina už tak 20cm, po staré vyšlápnuté stopě až k rozhledně. Dál pouze uválcovaná stopa stašího data, poprašek as 8cm postupně víc a víc nahoru je vyfoukaný, takže na bruslení je to nahoře lepší. Až k nádrži jsem nejel. Od závory směr Františkova myslivna panenským hlubokým sněhem po skialpové trase, od Okenní štoly na chvíli zafoukaný náznak dřívější stopy. Pastva pro oči. Nahoru na hřeben směr Nad Malým kotlem samozřejmě trochu krkolomné, chvíli prudší stoupání, napříč prudkým svahem ale námaha je po chvíli vykoupena nádherou nahoře. Nad 1300 je to pohádka na druhou. Na hřebenu po magistrále nejdřív poprašek, pohodová ušlapaná stopa, ve stoupání muldy, ale Velký Máj a Vysoká hole jsou vpodstatě tvrdé vyfoukané skoro všude, sem tam led a dřina. Sjezd z Hole na Ovčárnu šlo už v pohodě sypým sněhem, ani nebyly vyfoukané místa. Na Ovčárně aspoň polévka, nic moc výběr. Dál je stopa na klasiku po obou stranách směr Praděd, uprosřed se v tom rozšlapaném dá bruslit jen tak tak. Od rozcestí Pod Pradědem je i stopa na klasiku, ve sjezdech vypluženo a lehké muldy. Švýcárna jako vždy paráda, dnes skoro nikdo, borůvkové knedlíky za odměnu. Ze Švýcárny jen klasika, další den už to ale zdá se projela rolba. Od Petrovky dolů do Koutů pohoda hlubokým sněhem do první serpentiny. Od začátku Hladové cesty vyhrnuto, pohyb těžké techniky, těžba dřeva o kus níž. Kamion sice neuhnul ale dalo se projet až dolů, kamínky neviděny. Od mostu pod dráty napětí asi 4x potůček, při překračování zatím bez sundání ale už na hraně. Foto vid viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/6000923
gps stopa https://mapy.cz/s/murapolaka
Vloženo 14.2.2020 8:36
Děkuji dutohlavcum z českých lesů za vyhrnuti jediné běžkařské stopy z Petrovky do Koutů už jim ten brouček přeskočil ze smrku na mozek
Vloženo 13.2.2020 22:09
Nová Ves - Alfredka - Skřítek - Rabštejn a zpět. Všude dostatek sněhu, lyže bez škrábnuti. Ráno v půl deváté hodně pod nulou, modrý swix. Od rozhledny po Mravencovku ve stopě od traktoru, ale nebyl to žádný problém. K Alfrédce po magistrále po včerejší úpravě jako první, pod 1 cm poprašku pevný pruh na skate nebo perfektní stopa, nahoře místy zafoukaná, ale stále velmi dobře použitelná. Pouze první potok ve stoupání bylo nutné překročit. Přes Žlutý potok na Skřítek a dál na Hvězdu a Rabštejn. Sjezd k Rabštejnu má méně sněhu, ale většinou rolba vyorala jen listí a stačí se jen dívat před sebe a jízda je bez škrábnutí. Zpět na Skřítek podél silnice po modré, která se neupravuje a jen prošlapává, bez problémů. Přidal jsem k okruh kolem Závory a upravený je i delší okruh přes Klepáčov.
Zpět na Alfrédku stoupáním ke Ztraceným kamenům. Tento směr jsem volil záměrně z obavy před obvykle vypluženými ledovými plotnami a šutry. Obavy byly zbytečné, sněhu spousta a dá se to jet obousměrně, jen pozor na stopy od pěšáků, tedy od lyžařů, kteří si dolů netroufli a nahoru se nechtěli dřít a lyže sundali.
Přidal jsem i okruh kolem Ostružné a přes Alfrédku, Malý Kotel a Mravencovku dojel k autu pod rozhlednu v Nové Vsi. Krásných 60 km.
Předpokládám, že zítra budou zase upravovat stopy a doporučuji vyrazit. Sněhu spousta, není třeba se bát ani k ty nejlepší lyže a prostě si to užít.
...a tak nějak dnes bylo:
https://youtu.be/OKIe_XW8trU
Vloženo 13.2.2020 18:43
projel jsem všechno v upravené stopě kolem Skřítku-Hvězda-Alice-Klapáčov sjezdovka-Žlutý Potok a zpět Skřítek. Bohužel od Žlutého Potoka směrem k Rýmařovu stále NIC!
Vloženo 13.2.2020 18:03
Dnes odpoledne trasa Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Výjezd ze Skřítku pod ztracáky nic moc, nahoru se dalo, ale sjezd bych úplně nedoporučil, pro odvážné pozor asi 150 m pod rozcestím (skoro nahoře) lezou dvě velké větve/kořeny. Potom na Alfrédku totální paráda. Sjezd zpět ke Žlutému potoku též dobrý. Spojka zpět na Skřítek občas s jehličím a hlínou, ale dá se. Celkově nádhera. Mazal jsem fialový Swix.
Dotaz Vloženo 13.2.2020 20:38
Projížděl teď někdo Kapitánskou cestu? Je v celém úseku dost sněhu? Děkuji?
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 13.2.2020 13:45
Dobry den,nebyl jste nekdo Šerák - Červenohorské sedlo /nejsme az tak zdatní běžkaři 🙂/?A potom Ramzová - Lipová lázně,je na této trase vůbec sníh?Děkuji předem za odpověď.
Zodpovědět
Vloženo 9.2.2020 20:31
Projel jsem dnes trasu ČHS- Petrovka a tzv. Hladovou cestou k dolní nádrži. Stopy super, ale za Petrovkou to nějaký "dobrák" rozbil bruslením, tentokrát jsem jel klasiku, ale šlo to. Každopádně tento nově zrolbovaný úsek je nádherný a bez lidí, mírné klesání. zpět stoupání.
Vloženo 9.2.2020 19:34
Nová Ves - Alfrédka (po zelené) - okruh Ostružná - Nová Ves (po červené)

Z Nové Vsi mělčí, trochu rozmydlená stopa, občas nečistoty, zpočátku odraz hůlek z asfaltu, ale dá se. Prudké stoupání po zelené nic moc - bez stopovače a hodně kamení a hlíny. Sjezd tudy ne! Od hranice vysokého lesa k Alfrédce už dobré, i když sem tam se musí kvůli nečistotám ze stopy vyskočit. Na okruhu kolem Ostružné ve střední části ve stopě hodně kamenů, jinak ale svezení pěkné a prakticky bez lidí. Magistrála k Zeleným kamenům vypadala ve výborném stavu. Zpět kolem Malého kotle lepší jak "zelená", ale i zde ve spodních partiích lezou kameny! Naštěstí to dnes dolů moc rychle nejelo.

Celé dopoledne lehce pod nulou. Mazal jsem fialový swix. Do poloviny stoupání k Alfrédce odraz nic moc, výše už dobré. Celkově o něco horší, než když jsem tuhle trasu jel začátkem ledna, hlavně víc kamení. Chtělo by to pár čísel navíc. Kolem Rýmařova nesouvislá pokrývka. Parkoviště na Nové Vsi už o půl desáté skoro plné.
Vloženo 10.2.2020 17:40
ČHS - Švýcárna - Ovčárna. Azuro, sněhu dost, teplota kousek pod nulou. Z Ovčárny na Hvězdu nevede stopa, někdo to prošlápl na skialpech, ale pro běžky nevhodné.
Vloženo 8.2.2020 19:56
Dnes všechny okruhy,Paprsek,,nádhera,vše upraveno,sněhu dostatek,luxusní svezení,na neděli můžu jen doporučit,řekl bych luxus!!! Modrý speciál držel nádherně,super svezení...
Vloženo 8.2.2020 19:52
Luxus hreben Skritek>Alfredka>Jelenka Petraky Ovcarna>Praded>Cervenak a kolem Sindelne az do Koutu. 🌞 Slunicko, mrazivo, bezvetri a uzasna 👀 viditelnost az do Krkonos na Snezku. Dojezd z Cervenaku kolem Sindelne dobre, jen posledni 1km se uz mzsel pesky. Skol
Vloženo 8.2.2020 17:08
Nova ves - alfredka
Od nove vsi nahoru smerem na alfredku sem tam kameny, jehlici, misti ideal, nahore kolem alfredky perfektni podminky
Vloženo 7.2.2020 19:24
Paprsek. Velké Vrbno - Pralinka - Velký Šengen - Pohádka - Milíře - Velké Vrbno. Celkem 36 km. Nádhera, spousta sněhu, spíše vlhkého, tedy klasika s červeným Swixem, něco upraveno dnes, něco včera, ale všechno bez problémů. Na skate přece jen poněkud měkčí. Celý den lehce sněžilo.
Třebaže Paprsek upozorňuje na nevhodnost výjezdu autem až chatě, opět jsem u Medvědí boudy viděl klouzající debily, samozřejmě bez řetězů... Přitom Milíře je jedna z nejhezčích tras, po níž se z parkoviště u lomu dá dostat až nahoru po nádherně upravené široké ceste(2 stopy + pruh skate). A nikde ani noha. Jenže je to do kopce, 200m převýšení a sedmi kilometrech! A to je pro hodně značkově oděných a vyzbrojených "sportovců" těžký oříšek.
Vloženo 7.2.2020 19:06
Velký Šengen, dnes běžkařský ráj. Vyjet na Paprsek je trochu drsnější (borec před námi začal klouzat, nasadil řetězy, které jsme neměli, couval jsem kus dolů a rozjel to znovu, takže řetězy se vyplatí), ale nahoře nádherné stopy, s tuleními pásy velká pohoda.
Vloženo 7.2.2020 18:10
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka a zpět.

V 11hod na Skřítku +2 C , tak jsem to ani na Rabštejn nezkoušel. Nulová izoterma až kolem 1100 m. :-(
Problém na klasiku s mazáním ,lítalo to kolem 0. Sněhu relativně dost, vlhčí.
Ve 14. 30hod. Skřítek + 3C .
Byl jsem v přírodě, bezva. Ale ideální podmínky to nejsou.
Vloženo 7.2.2020 8:31
Paprsek - na okruzích bylo krásně - prašanová peřina, pěkná stopa. Fialový speciál držel dobře. Na skate trochu bořivé.
Vloženo 6.2.2020 21:08
Zdravím všechny...kdy už konečně někdo udělá pořádek s bezohlednými tzv.
turisty, kteří ničí strojově upravené zimní cesty...!!!...nejsou ani cedulky, které
by je upozornily, že tam nemají co dělat...!!!
Vloženo 6.2.2020 17:43
viz. bilestopy.cz z Mravencovky na Alfredku a Skritek dnes projeto rolbou
(Odpověď na dotaz uživatele Lu2 z 6.2.: Taky by mě zajímalo jak to vypadá z Nové Vsi na Mravencovku a pak Alfrédku. Dík)
Vloženo 7.2.2020 13:48
Ahoj,byl jsem předevčírem, sněhu dost, stopa prošláplá, nejlépe se jede zcela bez vosku na klasiku nebo pak skate ale to podla kondičky...P.J.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 7.2.: Prosím jak to vypadá se sněhem z Červenohorského sedla na Ovčárnu a dále směr Praděd? Chtěli by jsme vyrazit zítra :-). Případně trasa okolo Skřítku?)
Vloženo 5.2.2020 21:24
Úsek z Ramzové ke Vřesové studánce se neupravuje (z Ramzové na Šerák si eventuelně můžete pomoci lanovkou nebo stoupáním po okraji sjezdovky). Od Vřesové studánky na Červenohorské sedlo se upravuje celkem často, z Červenohorského sedla k Pradědu se upravuje ještě častěji.

(Odpověď na dotaz uživatele David z 5.2.: Dobrý den. Trasa z Ramzový na Praděd přes Červenohorské sedlo se asi neupravuje nevíte? Děkuji za odpověd.)
Vloženo 3.2.2020 10:04
Sjezd z Ovcarny>Svicarna>Petrovka>Kouty. Zmrzle hodne rychle s velmi mali prasankem se velice dobre dalo. I pod petrovkou svezeni az k traktoru s tezbiu dreva, pak uz pesky. Od mostu pod draty zase na bezkach az ke sjezdovce OK hodne jarne... ale na kamenacky jelo fajn
Vloženo 3.2.2020 10:01
Ovcarna>Jelenka>Alfrefka-Ostruznik-Josefinka.. zpet pres Jelenku na Ovcarnu.
Na hrebenu uplne bez snehu, jen vyjete zledovatele koleje,pod Jelenkou snehu dist i v lese, jehlici, vetvicky ale dalo se. Kolem Alfredky pekne pojezdeni. Pres Mravencovku ke Karlovu se jiz neda jet. Smer ke skritku vodnate ale sli to. Snih uz pomaly, jarni podminky
Vloženo 3.2.2020 9:42
Hreben Ramzova>Cervenak>Praded>Ovcarna. Snehu dost, neprselo tezky snih pri sjezdu z Keprniku ale hodne v pohode. Cervenak dosti jaro, ale stopa vynikajici, skoda ze teplota >0'C...
Vloženo 31.1.2020 18:40
Na Skřítku ráno po 8h 3 stupně a mrholení. Mrholilo i v nejvyšších bodech mého výletu něco nad 1100 m, naštěstí během dopoledne přestalo. Největší škody dělá voda kapajicí ze stromů, pod nimi je místy dost mokro.

Úvodní rovinatý úsek k rozcestí Nad Skřítkem je čerstvě upravený i když vodnatý. Nahoru pod Ztracené kameny nahoru schůdné na lyžích, ale to bylo ráno a na několika místech se tvořila brečka. Dolů možná na ultrakameňačkách. Ztracené kameny - Alfrédka upraveno ve středu, od té doby napadlo. Já měl ještě stopu na klasiku slušnou, ale bude se velmi rychle opotřebovávat, naopak bruslaři ten těžký sníh brzy ujezdí a nebude to už taková makačka. Tento úsek by měl oblevě dobře odolávat, jen na jednom místě se tvoří rybník. Zde klidně na nové lyže, když je tam nějak dostanete :-) Okruh okolo Jeleního hřbetu má taky slušný sněhový základ, jen v zadní části místy leze podkladové borůvčí a tráva plus je otázka, co se stane pod stromy. Stopa na klasiku tak na 1/3 okruhu komplet zapadaná, ale lyžaři si ji vyjeli sami. Návrat na Skřítek přes Žlutý potok je dobrá varianta, 2/3 sjezdu upraveno s krásnou stopou na klasiku, zbytek sice s kolejemi od auta ale dá se. Ze Žlutého potoku stoupání ke Skřítku uježděno slušně, zvládli to v pohodě i bruslaři. V opačném směru pozor na šutry v prudším sjezdu těsně před Žlutým potokem.

Odpoledne na okruzích na Skřítku na druhé straně silnice. Byly upraveny včera odpo tj. v ideálním čase, na dnešní teploty díky tomu zůstávají tratě dobře tvrdé. Ovšem rozhodně to není na nové lyže. Nikomu nedoporučuji okruh směrem ke Klepáčovu, ve nejnižší části jsem šel asi 500 m s lyžemi v ruce (a nechápal 2 lyžaře,kteří vše projeli) a i jinde je to technicky náročný slalom mezi kamínky. Jinde je kvalita střídavá, od vyloženě nádherných úseků přes mokré stopy pod stromy k místům po cestách s horším podkladem, které je třeba spíš přetrpět. Nejlepší jsou silnička na Hvězdu a úplně parádní je návrat po druhé cestě od odbočky na Rabštejn, ale i tam je to vykompenzováno horším závěrem. Sjíždění na Rabštejn za to spíš nestojí. Celkově při použití horších lyží pěkné svezení na současné možnosti, kromě výše zmíněného bez přenášení, co by za to třeba v Krušných horách dali :-)

GPS záznam: https://strava.app.link/nCVh2y9EH3

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 31.1.2020 18:35
(Odpověď na dotaz uživatele Verda z 29.1.: Tenhle dotaz sem moc nepatří, ale zkusím a zeptám se. Chtěla bych si udělat pěší výlet ze Skřítku k Jelení studance. Je možná pěší túra?)

Těžko říct z pohledu lyžaře. Z rozcestí Pod ztracenými kameny nahoru na hřeben nějaké stopy od pěších vedly. Sněhu tam asi bude dost. Ve stoupání ze Skřítku na toto rozcestí pěší výletníci lyžařům za těchto podmínek rozhodně vadit nebudou, viz moje novější zpráva. Přes Alfrédku pěšky prosím ne.
Vloženo 31.1.2020 16:57
Dnes dipoledne ..ČHS..směr pod Šindelnou...pak po zelené ..Bílý sloup.. Vřesová studánka a zpět po červené ..ČHS...pěkná stopa...i na skate..občas slunce..na tu bídu nakonec pěkné dopolední svezení
Vloženo 30.1.2020 18:44
Dnes odpoledne jsem projel všechny okruhy na Skřítku. Vše v pohodě sjízdné, strojově neupraveno, ale krásné svezení. Stopa pro klasiku místy dobrá, místy spíše neznatelná. Při odjezdu nahoře zataženo, -1 a velmi lehké sněžení, takže by to mohlo vydržet.
Vloženo 28.1.2020 18:24
Kouty nad Desnou>horni nadrz PVE. Snezilo mlha a vetrno, nahore silny vitr tak nebyli ani kolecko kolem prehrady. Snih se lepil, nic moc. Nahoru po cervene to slo ale kameny dolu by neslo sjet, pak podel sjezdovek, a peknou cestou kolem Tetrevi chaty az pod hraz, jen kouknout na vodu, pro mlhu nebyla videt jen slyset ve vichrici a rychle dolu. Od horni stanice uhlirskou cestou krasne svezeni kolem chaty Uhlirka a Obrazku dolu po ⛷ sjezdovce sesivat pomalym smykem az dolu. Snehu dosti.
Vloženo 26.1.2020 16:50
Dnes ČHS- Švýcarna , totální inverse v 8.30 h Kouty - 10 st , parkoviště -1 st , jen pár čmouhů na obloze a klidno! čerstvě najetá lehce promrzlá parádní stopa jen na více nasluněných místech lehce rozpadlá ,skvělá
jízda , v údolí oblačné moře. Zpět parkoviště 12 hod +10 st, Kouty -5 st
Vloženo 25.1.2020 17:26
Trasa Skritek Alfredka Jelenka Ovcarna Praded Svicarna Petrovka dolu do Koutu, pod dratama az ke sjezdovce a na nadrazi. Nahore nadherne inverze jasno a teplo (ztraci se snih :( ale porad dosti. Pozor nad Alfredkou v lese kameny, nad sjezdovkami rovnez trava a kameny, jinak po sjezdovce dolu k Ovcarne. Pod Petrovkou od zatacky Hladove cesty prohrnuto az dolu k mostu, uhlazeno tedy idealni ⛷ sjezd. Trasa se snehem sjizdna az k nadrazi v pohode. Tak toho vyuzijte 🌞
Vloženo 23.1.2020 19:22
Dnes odpoledne ČHS Švýcárna ČHS, pár set metrů od sedla podmínky dobré, nad prvním stoupáním potom vynikající. Nahoře modro, lehce pod nulou.
Vloženo 22.1.2020 22:18
Skřítek alfredka.. nastoupani na vrstevníci je led.. odtata místa a derouci se kameny.. takže jsme sundali lyže.. nahoře premrzly snih..hodně vyhlazeno a udusano od lyžařů.. takze skate casto odkluzovala hrana.. stopa byla upravena asi uz davno.. nebyl to ideál ale šlo to..
Vloženo 21.1.2020 23:31
Kouty - Petrovka - Skalní tabule - sešup Koutským žlebem - Kouty vlak.
Protože jsou v Šumperku nějaké nepořádky s rekonstrukcí autobusáku, bus na ČHS nezastavil u žst jak měl, a tak sem se svezla vlakem do Koutů. A bývala sem si raději měla počkat na další bus za 2 hodiny. Od vlaku se dá na hřeben s minimem sundávání lyží, ale až po napojení Hladové cesty je to jakási vyplužená hladká plotna, nedá se mluvit o stopě a navíc furt do kopce. Od Petrovky dál už ale jde o slušnou stopu pro klasiku, navíc dnes s krásným výhledem na inverzi v západu slunce. Od ČHS do Koutů nejkratší trasou dost prašanu, aby sešup nebyl nebezpečnej. Nebejt mrzutosti s busem, mohla to bejt best projížďka ever, ale aspoň sem posloužila mnoha protijedoucím lyžařům informací, jak to vypadá níž.
Vloženo 21.1.2020 20:13
Z Červeňáku na Švýcárnu strojovka, podmínky téměř ideální, azuro, prašánek. Zpět přes Petrovku do Koutů. Od Petrovky po první vracečku sněhu dost, projeto od běžkařů. Od vracečky až k Pelikánovi odhrnutý sníh lesáky, ale sjel jsem až dolů. Otázka, jako to bude vypadat za dva dny. Pozor na cestě lesáci s lanovkou.
Vloženo 21.1.2020 12:50
Po víkendu ve sněhové nadílce mi to nedalo a musel jsem vyrazit. Trasa Červenohorské sedlo – Švýcárna – Praděd – a zpět. Teplota lehce pod nulou, nefoukalo, dokonce ani na Pradědu, vyšel jsem jenom v triku. Letos jednoznačně nejlepší počasí. Stopa je projeta běžkařema, jednoznačně na A lyže.
Vloženo 21.1.2020 11:07
Psali, že se nebude upravovat, protože se tam těží.

O oblasti

Nejvyšším vrcholem celých Jeseníků je Praděd. Odtud se dá po nejznámější hřebenové lyžařské trase v Jeseníkách zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, pokračovat se dá i dále k vrcholu Šerák a do sedla Ramzová. Množství lyžařských tras ale najdeme také u středisek níže pod Pradědem, jako jsou Malá Morávka, Karlov nebo Karlova Studánka. V případě příznivějších sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti největších měst v oblasti, kterými jsou Šumperk, Jeseník nebo Vrbno pod Pradědem.

Podívejte se na video a popis výletu z Červenohorského sedla na Ovčárnu.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky