Praha a střední Čechy – běžky

V Praze a jejím blízkém okolí se zpravidla většinu zimy lyžovat nedá, ale přijde-li sněhová nadílka i do nižších poloh, nemusí místní lyžaři jezdit na hory a mohou jít na běžky blíže svému bydlišti. Takové období většinou netrvá dlouho, sníh obvykle brzy roztaje. Rok od roku přibývají i kratší upravené tratě (některé z nich i…

Číst celý text

Členění oblasti Praha a střední Čechy

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 17.2.2019 21:15
Dnes okruh Monínec - Ounuz - Cunkov - Alenina Lhota - Libenice - Sychrov - Křivosín - Jistebnice (velmi dobře upravené stopy) - Nadějkov - Mozolov - Chyšky - Javorová Skála - Monínec (týden stará stopa upravená traktorem). Okruhy na vrcholech čerstvě upraveny skútrem. Ráno velmi dobré podmínky pro bruslení, přemrzlý sníh, všude 5-20 cm, ale občas se vyskytují vytátá místa (kameny, tráva), nutná obezřetnost - čím níže, tím více. Po poledni vše výrazně měkne, k večeru opět přemrzá. Celkově krásné jarní lyžování.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 17.2.2019 19:42
Od 7:15 skvělé bruslení na loukách. Okolo 9:30 již krusta povolovala.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 17.2.2019 15:50
Libenice-Moninec-Brusiny a zpět. Jarní lyžování, zatím bez přenášení, ale místy na jižních stranách už tráva. Pozor na sjezd v lese k Brusinum, je tam nejdřív led a pak kameny. Ideální na dopolední bruslení na loukách.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 17.2.2019 12:24
Polánka - Hartvíkov = dnes stále perfektní lyžování. Po ránu jsou stopy zmrzlé a rychlé, nechá se i nádherně bruslit vedle stop. Velmi pěkný je okruh z Hartvíkova na Vodici, Bydlín, Nad Domamyšlí, Hartvíkov. Vřele doporučuji! Děkujeme sdružení OS Polánka!
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 16.2.2019 22:09
Prijezd rano do Zajecova, pak pesky k letisti. Tam uz se daly nazout bezky a jet bokem cesty nahoru. Potom na Tok, Jordan a zpet. Nahore na Toku je dostatek snehu, ale s klesajici vyskou se podminky rapidne zhorsuj, cesty jsou proslapane od pesich a snih rychle taje.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 16.2.2019 19:36
Dnes v poledne super svezení: Chlistov – loukama a lesem na Businy – objíždka lesem nad Businama (stále jestě sjízdná) – Ounuz okruhy – od Poštovny lesem dolů na chlistovský louky (až na tři stromy pres cestu kupodivu bezpečně sjízdný) – Chlístov. Na loukách krásný firn - lze jezdit I všude mimo stopy! Ráno prý ale bylo vše hodně zmrzlý. Málo lidí! Podle stavu sněhu a předpovědi odhaduju, že jestě přístí týden to bude snad OK. A moc dík všem, kteří v tomto krásným areálu udržují stopy!!!
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 16.2.2019 15:29
Dnes dopoledne parádní svezení. Stopy lehce přimrzlé, pro vyznavače bruslení skvělé podmínky mimo stopy.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 16.2.2019 12:04
Prosim, jaky je stav nyni? Da se nekde ?
Ladův kraj
Vloženo 15.2.2019 13:11
Dnes dopoledne Jistebnice- Businy- Javorová skála- U Bizona- Alenina Lhota- Jistebnice. Sněhu stále dost, mimo stopu souvislá sněhová pokrývka- dá se bruslit. V noci mrzlo, takže kolem 9 30 ještě umrzlé, sjezdy ošemetné- raději mimo stopu. K poledni už měkčí. Myslím, že ještě zítra běžkovat půjde :-)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 15.2.2019 12:17
Včera okruh Orlov - Tok - Bor - Malý Tok - Láz - Pilská - Orlov, dopoledne stopa drží, odpoledne měkne. Nad 650 metrů sněhu tak akorát (včetně většiny proražených lesních cest), nad 800 metrů ideální jarní lyžování.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 14.2.2019 19:31
Dnes jarni okruh Hartvikov - Vodice - Osikovec - Nad Domamysli - Hartvikov stale pekny bez vytatych mist. Jedine misto s vytatou stopou je nad Vodici nahore u Antonina. Kde sviti slunce stopa velmi mekka, ve stinu umrzla a rychla. Pozor na prejezdy ze stinu na slunce, lyze citelne zpomali. Pozor take na sjezd z Hartvikova dolu k lesu, stopa je trochu rozbita a dole kolej od traktoru, je to tam trochu neprijemne.
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 14.2.2019 6:33
Na Polánce se v podstatě nic nezměnilo oproti víkendu, jen stopa je měkká. Mimo les stále pěkné - jarní lyžování. Ve srovnání s víkendem však došlo k velkému úbytku sněhu v nižších polohách, tedy i v propojení Polánky s Pojbuky a zvlášť se Smilovými Horami - není možné realizovat závod Padesátka kolem Polánky. Pořadatelé se omlouvají všem, kteří se na závod těšili.
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 14.2.2019 14:29
V úterý dopoledne, Libenice - Jistebnice - Alenina Lhota - Libenice, umrzlé, jedna ledovka. Místy nafoukaný sníh a jazyky. Celé odbrusleno, jen to někde na ledovce ujíždělo a někde naopak bylo až po kotníky sněhu.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 13.2.2019 9:27
Vcera bylo snehu dost, ale zavate stopy a ledosnih.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 12.2.: Dobrý den, rád bych se zeptal v jakém stavu jsou aktuálně stopy po mírné oblevě. Plánuji trasu Jistebnice - Businy - Ounuz - Libenice - Jistebnice. Předem děkuji za odpověď.)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 12.2.2019 17:20
Velmi dobrá byla čerstvě projetá stopa Hartvíkov - Rodná - Nahořany - Pojbuky - Bydlín - Hartvíkov, také Jarní okruh. V hustém lese je jehličí, ale lze přejet, širší cesty jsou i v lese dobré.
V sobotu 16.2. má každý sportovec i turista možnost projet se téměř po všech lyžařských trasách Polánky v rámci dálkového závodu v běhu na lyžích klasickou technikou - Padesátky kolem Polánky (muži 50 km, ženy 30 km), podrobnosti zde: http://www.ospolanka.cz/zavody/padesatka-2019/
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 10.2.2019 20:34
Jídlo je možné například objednat v hotelu Mozolov
http://mozolov.hotel-cz.com/15107/restaurace/
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 10.2.2019 19:46
Zdravím,
dnes z Kostelce na Orlov a zpět, žádní lidé, ještě velmi dobré, na klasiku to chce klister, na bruslení dosti měkké, ale i to jde. V blízkosti stromů ve stopě větvičky, ale není to hrozné. Uvidíme jak počasí zítra.
Milan
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 10.2.2019 19:25
Jel jsem včera tuto trasu v popsaném směru, jsou tam dva prudší sjezdy, první na cca 5 km z Busín a pak cca na 12 km před hotelem Mozolov. Oba jsou ale krátké a jsou na volném prostoru, takže se dají sjet cik cakem na volném sněhu mimo stopu. Aspoň mi to zpestřilo klasiku, protože na této trase si nezabruslíte. Jinak stopa je ještě stále dobrá, i když na pár místech, kdy se jede kolem stromů, tak je špinavá od jehličí a větviček. A dvě místa - u hotelu Mozolov a u osady Boučí - už jsou nesjízdné, tam je nutné kus popojít pěšky. S jídlem vám neporadím, vyjížděl jsem z Nadejkova, kde hospoda je, ale vypadala zavřeně a jinde jsem kolem hospody nejel.
(Odpověď na dotaz uživatele dd z 10.2.: Prosím, v jakém směru je lepší jet okruh Chyšky-Busíny-Nadějkov-Chyšky, tedy vyhnout se prudším sjezdům, a to zejména ke konci (méně sil)? Jaká je možnost stravování po cestě? Díky za odpověď.)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 10.2.2019 11:12
Kozicin - Tok, v úseku Kozicin - U Slaniny, těžba dřeva rozjezdeno, pak po modré lesem stopa měkká, silnice jsou potažené a zledovatele, čím výše tím lepší podmínky, nahoře sněhu dost, ale občas rozslapane pěšáky. Sjezd po žluté k Pilske nádrži v pohodě..
Brdy a Hřebeny
Vloženo 10.2.2019 10:59
Libenice, Alenina Lhota, Jistebnice, U Rezků, Libenice, vše zcela super. U Rezků také super. Stopa odpoledně měkla, ale stále dobře sjízdná. Nebylo nutno nic objíždět. Nikdo v ní nechodil. Děkuji velmi za úpravu stop.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 9.2.2019 19:59
Všechny silnice na hřebeni od Jeleních Palouků (nad Velkým Chlumcem) až po Skalku jsou protažené, místy posypané, a během dneška hodně odtávaly. Podél silnic jsou občas stopy, ale místy už je málo sněhu, takže se najíždí na kameny, které nejsou vidět. Části hřebenovky, které nevedou po silnici, byly dnes na hranici sjízdnosti - na mnoha místech jsou kameny, které občas ale nejsou vidět, takže bylo třeba jet velmi opatrně. Stopy i silnice jsou navíc zašpiněné od popadaného jehličí, místy na nich leží i kusy větví. Dokud znovu nenapadne, tak je hřebenovka už nesjízdná.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 9.2.2019 18:28
Pole nad Tehovem, Říčanský les, Hajdalák, Sruby
Stopa místy promáčená, leze lupení a bláto z pole a ojediněle i nějaký šutr. Jakžtak to šlo v nově vyšláplé stopě v místech, kde je naváto více sněhu. Máza - červený klistr. Stopu navíc dost poničil vlčák, kterého měla sebou dvojice běžkařů. Proti úterý je skoro polovina sněhu pryč. Zítra už jen pro nadšence a spíš jen brzy dopoledne se šutrovkama.
Ladův kraj
Vloženo 9.2.2019 17:47
V sobotu dopoledne ve stopách mezi Bizonem a Libenicemi. Velmi dobré svezení, stopy jsou už pěkně vytvrdlé, takže přežijí i aktuální oblevu. A jestli příští týden znovu něco nasněží, bude to super. Díky místní správě za úpravu tratí!
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 9.2.2019 17:26
Dnes odpoledne na tremblatskych loukach to bylo jeste v pohode. Stopy vedouci do stredu byly ale horsi a jiz rozmocene. Ve vrchni casti nad Zvanovicemi lezou drny. Okruh u hvezdarny na louce byl dopoledne uplne nedotceny oblevou.
Ladův kraj
Vloženo 9.2.2019 16:48
(Odpověď na dotaz uživatele Matus z 8.2.: Ahojte,

vedel by niekto poradiť, ako to po dnešnej "obleve" vyzerá poliach v okolí Tehova - Klokočná alebo Senohraby aspoň?

NO, myslím, že to šlo poslední den. Už se místy jezdilo po nějakém lupení. Nicméně to bylo fajn, prázdno Stopa mokrá. Do kopce bylo paší jet mimo stopu.

Vďaka,)
Ladův kraj
Vloženo 9.2.2019 16:43
Dnes dopoledne z Jistebnice k Bizonovi a zpět. Ještě pořád parádní svezení, po celé trase dostatek sněhu bez nutnosti objíždění :-)))
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 9.2.2019 15:43
V Hostivaři v sobotu odpoledne znatelně horší podmínky než v pátek. Souvislé plochy sněhu na loukách sice pořád jsou a na bobování či sáňkování to bude ok asi i v neděli, ale lyžaře jsem zahlédl jediného (sám jsem nechal běžky doma). Takže dá se, ale je to pro opravdové nadšence... Pod stromy a v lese již sněhová pokrývka nesouvislá. Na fotkách jsou místa, která jsem včera buď také fotil, nebo tamtudy projel.
Praha
Vloženo 9.2.2019 15:36
Lysolaje - Nebušice a okruhem zpět. Lepší než ve stopě je jet mimo ni, sněhu tak akorát, ještě se dá jet navolno po poli, sníh 7 - 15cm. Úsek od rozcestí Nad Truhlářkou - v Pískách super svezení po modré turistické - cesta udupaná a tvrdší, krásně se jelo. Stopy jsou projeté i do/od Horoměřic.
Jestli nebude pršet mohl by sníh vydržet do zítra dopoledne, tak to zkuste..

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Praha
Vloženo 9.2.2019 15:08
Křivošín - Kostelec a zpět - sněhu dost, stopa super, lidí málo, ale k poledni už to měklo. Celkově super svezení
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 9.2.2019 13:19
Dnes dopoledne z Jistebnice k Bizonovi a zpět. Ještě pořád parádní svezení, po celé trase dostatek sněhu bez nutnosti objíždění :-)))
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Dotaz Vloženo 9.2.2019 23:09
Dnes jsem jel okruh směr Chyšky-Busíny-Nadějkov-Chyšky. Svezení parádní, počasí taky, na celé trase jsem potkal tak pět lidí. Ve sjezdech jsem to ale párkrát nezvládnul a až doma jsem zjistil, že nemám klíče. Byla by to velká náhoda, ale přece, kdybyste je někdo našel, prosím, nechte mi tu zprávu. Díky.
Zodpovědět Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 8.2.2019 21:20
Myslím, že v sobotu 9.2. lze stále využít běžkařských tras. Samozřejmě, že místy již musíte počítat s občasnou malou objížkou, ale v sobotu bude zejména dopoledne stále dostatek sněhu. V pátek bylo provedeno rozsáhlé měření sněhové pokrývky na České Sibiři. Podívejte se na: https://www.facebook.com/ceskasibir Počasí živě z nedaleké meteorologické stanice: http://pocasijesetice.cz/
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 8.2.: Ahoj...chci se zeptat, jak to dneska šlo, dá se stále vpohodě jezdit? Chtěl bych si zítra dopoledne zajezdit, ale nevím jaká bude stopa s teplotou nad nulou...
Děkuji)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 8.2.2019 19:57
Dneska jarni okruh Hartvikov - Louky - Vodice - Osikovec - Bydlin - Nad Domamysli - Louky - Hartvikov. Kvalita snehu jarni, teplota +3 stupne, slunicko. Stopa rozmekla, ve stinu lehce primrzla. Ale snehu stale dost, zadna vytata mista.
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 8.2.2019 19:48
Kolem Borotina uz se to rozpada, ale staci vystoupat na louky v okoli a drzi to porad krasne. Krivosin - Kostelec exkluzivni. Chtel bych strasne moc podekovat rolbarum i Spolecenstvi obci za udrzbu. Je to uzasna sluzba.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 8.2.2019 16:38
V Hostivařském lesoparku i dnes odpoledne na loukách sněhu dostatek - tráva či hlína se objevují jen pod stromy. Vliv počasí je pochopitelně znát a největší ho má sluníčko, díky němuž je sníh hodně měkký. Na cestu s pásem louky od Lidlu (zastávka Řepčická) směrem k hrázi se ale nedostane a tam je stopa solidně tvrdá a vymrzlá.

Nevyšla mi volba lyží a mázy. Novější lyže se skiny bych při troše opatrnosti neponičil, zatímco kameňačky namazané Swixem V55 (nic měkčího ani klistr beztak nemám) nedržely vůbec.

Z přiložených fotek druhá a poslední jsou z příjezdu do lesoparku od Petrovic, kterému se typický lyžař vyhne a dobře udělá. To, co je na nejvíc hnědé fotce, jsem ještě včera projel.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Praha
Vloženo 8.2.2019 14:46
Pekna strojova stopa po obou stranach, v miste osluneni byl mansestr uprostred a v nizsich partiich volnejsi, dna stop drzi, velmi pekne svezeni dnes dopoledne. Dekuji rolbarum!
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 8.2.2019 10:40
Ráno opět skate od rybníku Terezka Hvězdou a Vypichem. Sněhu kupodivu stejně jako včera. Na povrchu ledová krusta z večerního mrholení, takže to bylo rychlý. Lidí víc, raní sluníčko je vylákalo z postele.
Chválím Prahu 6, že na rozdíl od minulých let neposypala žádnou z cest ve Hvězdě.
Praha
Vloženo 8.2.2019 1:32
SKOL! No, mel to byt krasny vecer. A zpocatku i byl :) Pocasi ideal, opravena rolba opet zauradovala (timto budiz pochvalena udrzba tras), stopy pekny, z Jistebnice na Libenice dokonce naprosto excelentni, navic skoro zadny lidi. No, v Jistebnici sem zjistil, ze nemam mobil. Reknu vam, je to fajn pocit :) No, nasadil jsem tempo a vyrazil jsem zpet do Libenice s nadeji, ze ho 'urcite najdu'. Za 3/4 hodinky jsem zpet v Libenici, celkem namlaceno zhruba 25 km, coz je pred Jiz50 tak akorat. Mobil samozrejme nikde :) Dorazim domu a zkousim prozvanet - funguje, lec nikdo nezveda. Zhruba po hodine marneho prozvaneni dochazim k zaveru, ze mobil urcite lezi nekde ve stope (urcite bude hned za Jistebnici, to je prece jasny) a marne ceka na zachranu -> opet tedy nabiram smer Sibir, tentokrat tedy primo do Jistebnice. Ceka me super nocni lyzovani s mizernou celovkou do hor a hledani jehly v kupce sena. Pocasi naladu jeste vylepsuje - zacina prset. V duchu se chvalim za proziravy vyber vecerniho osaceni - mam perovku, ta je do deste nejlepsi :) Potkavam 2 celovkare, fajn typci, nicmene 'mobil nevideli'. Ale neva, bojuju dal, dorazim az na Cunkov - a tam uz hazim rucnik do ringu. Uz to nenajdu. Zacina prset fakt hodne, zveda se vitr - perovka je uz davno uplne prolita, je kosa. 8 kilaku z5 do Jistjebnice uz jedu vabank skejtem, mam dneska svuj den a kazdou chvili cekam jeho zavrseni v podobe zlomene hulky / lyze / nohy. Nicmene dorazim ziv, ale... porad mi jeste muze spadnout vetev na auto, ne? :) Pres 40km v nohach pred Jizerkou neni moc dobry, asi budu za radoveho snehulaka-turistu :) Jedu pres Libenici... ze bych se jeste zastavil na parkovisti a podival se, zda tam ten mobil preci jen nekde nelezi? Spis jen z povinnosti vylezu z auta a vyrazim ke stope. Nic. Horce se pousmeju a jsem definitivne smiren s osudem. Vzadu je jeste jedna stopa, dojdu k ni jen tak setrvacnosti, celovka selhava, nic nevidim. Otocim se zpet k autu, mimodek se podivam jen tak bokem a... v zaveji vidim zapichlou cernou desticku... TVL, neuveritelny, nejaka kapacita sebrala muj mobil nekde po ceste a vyvesila ho jen tak do zaveje! :) Timto dotycne osobne dekuju, kluk ma u me flasku, holka pusu - prihlaste se :) Ac byl mobil doslova obaleny ledem, tak prezil a regulerne funguje... Takze konec dobry, vsechno dobre, uz se tesim na priste. Doufam, ze cert tentokrate sveri sve bremeno nekomu jinemu :)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 7.2.2019 23:14
Ze Zaječova po zelené značce k rozcestí "K letišti" sněhu dost, místy projeto autem ale mezi kolejemi byla stopa.
Pak po modré už byla stopa od skůtru a v ní lyžařská stopa, čím výše tím lepší sníh a lepší stopy.Pak kolem Jordánské dopadovky stopa od skůtru pokračovala až na červenou. Po ní na Tok, kde už to nemělo chybu. Krásně zasněženo, dobré stopy...
Brdy a Hřebeny
Vloženo 7.2.2019 20:16
Vávrův palouk ve 14 hod bílá stopa jen pro mě 😀. Bezva stopy, sluníčko a modrá obloha...
Ladův kraj
Vloženo 7.2.2019 19:46
V Hostivařském lesoparku (v části u Hostivaře) i ve čtvrtek odpoledne podobně kvalitní podmínky pro klasiku, jako na začátku týdne. Nejvíce pěkných stop je na loukách nahoře na rovině + na louce mírně svažující se směrem ke hrázi. Naopak příjezd od Petrovic už za tolik nestojí a bral jsem ho jen jako nutnou spojku, tam už jsou stopy hodně poškozené.
Praha
Vloženo 7.2.2019 18:19
Dnes 23 km bílými pláněmi z Divoké Šárky kolem Nebušic a Houslí k lysolajské studánce a zpátky. Nejlepší stopa je při severním okraji lesa od Nebušic až k Lysolajům a podél lesa západně od Nebušic. Nad 300 m celý den mrzlo, s opatrností sjízdné i na jedničkových lyžích.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Praha
Vloženo 7.2.2019 14:13
Praha Hvězda - v oboře na klasiku dnes výrazně lepší, než upravovaný okruh před Hvězdou
Praha
Vloženo 7.2.2019 9:09
Ráno skate ve Hvězdě a na Vypichu (start a konec dole od rybníku Terezka). Ve Hvězdě stále víceméně dostatečná vrstva čistého sněhu, povrch tvrdý a umydlený, skate trochu ustřeloval, ale zas to bylo rychlý. Rolbované 2,5 km kolečko na Vypichu špinavější a trošku pomalejší, povrch na odraz ale lepší. Díky organizátorům za maximální využití potenciálu, je to super.
Bohužel předpověď je negativní, příroda nám zábavu zkazí, v sobotu už to nejspíš půjde jen na uměle vysněženém kolečku.
Praha
Vloženo 7.2.2019 6:08
Lochovice - Plešivec a zpět na lyžích. 5.2. odpoledne, 1°C, polojasno. Sníh trochu mokrý, hlavně v lese to pěkně klouzalo. Na loukách a polích 20 cm, v lese 10-15, nahoře na Plešivci až 20 cm. Trasa (10 km) víceméně kopírovala ČTZ z Lochovic. Po poli na Lhotku rozc., odtud lesem po značce (pár popadaných stromků - dá se vyhnout, větvičky) ke křížení s Vojenskou cestou (ta až na Klínek bohužel prohrnuta). Odsud doleva po žluté šipce na modrém podkladu na mírnější paralelku červené (kde je padák). Dále opět po ČTZ doprava - bohužel i ta prohrnuta pluhem na cca 1-2 cm, s opatrností se dá po okraji. Ve stoupáku bohužel větší množství kamínků a obnažených míst, lepší to vynést. Od rozcestí Plešivecký hřeben hluboký sníh, sem tam ukrytý větší kámen, více jich pak na valech okolo Fabiánovy zahrádky (krásné výhledy na západ). Na Čertovu kazatelnu (prostě nádhera) pak průsekem nad ČTZ (tu nedoporučuji). Dolů pak skvělé svezení v hlubokém sněhu po ZTZ Nad Jezírkem. Od rozcestí následuje prudký a nebezpečný sjezd plný kamenů (určitě sejít). Dále doleva po okraji prohrnuté cesty vedoucí nad Smaragdovým jezírkem na Lhotku opět k paralelce z úvodu a stejnou cestou zpět na nádraží v Lochovicích. Super zážitek na starých lyžích (doporučuji), nečekejte moc svezení, ale spíše backcountry v turistickém tempu, to pravé dobrodružství ve volném terénu. Konečně se zadařilo! Škoda té nadcházející oblevy. :-(
Brdy a Hřebeny

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

V Praze a jejím blízkém okolí se zpravidla většinu zimy lyžovat nedá, ale přijde-li sněhová nadílka i do nižších poloh, nemusí místní lyžaři jezdit na hory a mohou jít na běžky blíže svému bydlišti. Takové období většinou netrvá dlouho, sníh obvykle brzy roztaje. Rok od roku přibývají i kratší upravené tratě (některé z nich i na umělém sněhu), častěji si ale lyžaři v Praze a okolí musí prošlapávat stopy sami. Do "Prahy a okolí" však řadíme i oblasti, které jsou od Prahy vzdáleny dále, jako je třeba Čertovo břemeno na hranici středních a jižních Čech, kde jsou běžkařské trasy upravovány. To samé platí i pro přírodní park Polánka, který leží nedaleko odtud.

Členění oblasti Praha a střední Čechy