Jeseníky – běžky

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Členění oblasti Jeseníky

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 5 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 22.2.2020 22:30
Trasa Hynčice přes Peticesti, Slamenku a Zatáčku smrti zpět do Hynčic. Stoupání bylo trošku náročnější, stopa byla ujeta jen běžkaři. Od rozcestí s Vojenskou cestou byla stopa upravena, ze Slamenky zpátky dolní cestou dokonce manšestr. Nikde ani kamínek. Sněhu bylo dost. Vzhledem k teplému počasí byl podklad pro bruslení trochu měkčí a bořil se.
Králický Sněžník
Vloženo 22.2.2020 20:54
Z Petříkova Levým údolím, pak částečně okruh Pohádka a okruh Velký Šengen. Zpět Pravým údolím a spojkou k parkovišti v Petříkově. Všechno parádně upraveno ze včera i z dneška, nahoře prašan a pod nulou. Větvičky v nejvzdálenější části Šengenu, dost foukalo. Dole v Petříkově už nad nulou, lepivý sníh. Pozor na poslední sjezd k parkovišti, už leze hlína.
Rychlebské hory
Vloženo 22.2.2020 16:57
Dnes ráno 7:30 že Skřítku pod Ztracené kameny, potom Alfrédka. Krásná nová ranní úprava, ve stopě jsem byl druhý, paráda. Nahoře hodně foukalo, ale dalo se. Okruh kolem Ostružné v horším stavu, místy stopa vyřízlá na podklad, místy zafoukaná. Zpět kolem Žlutého potoka, vše OK, spojka na Skřítek v trochu horším stavu. V 11 zpět na Skřítku, zde totálně plno lidí, podmínky horší, já už naštěstí mířil domů...
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.2.2020 9:42
Jednodenní výlet vlakem z Prahy na Ramzovou.V 10.40 již ve stopě na Petříkov-všude sněhu dostatek. V Petříkově po silnici břečka,dále po červené bez problémů,cca 30-40 cm sněhu na Císařskou boudu.Odtud široká magistrála na Palaš,jelo to velmi dobře i bez mazání.Z Palaše po upravené trase po hranici k severu-velmi dobré,místy na slunci to již tahalo za nohy jak byl sníh mokřejší.Ze sedla nahoru na vrchol Polská hora po zelené částečně rozšlapáno pěšáky,ale díky cca 5 cm nového sněhu to šlo dobře. následoval sjezd stále po hranici,neprojeto,ale dalo se vedle pěšího koryta.Takto až na rozcestí Nad Aloisovým pramenem.Z důvodu dostatku času jsem si udělal odbočku k Medvědí Boudě.Z počátku ostrý sjezd-pozor dole je potok-nenechte si to rozjet jinak v něm skončíte(nahoru bez potíží).Návrat zpět stejnou cestou.Dále přes Chlupenkovec na rozcestí Kunčická hora bez problémů.Pokračování po žluté značce-sjezd do sedla- dobré jelo to akorát.Ze sedla k lanovce nad Kunčicemi sjízdné ,ale poslední kilometr již občas klacky či kořeny.Dolů po sjezdovce bolely nohy, sníh těžký a mokrý.Do St.Města na vlak samozřejmě pěšky,sníh již není.Negativní zážitek je pokácení bývalé aleje z Kunčic do St.Města.Všechny stromy(snad s výjimkou dvou-třech byly evidentně v dobrém stavu.Nepochopil jsem proč???Na hezkém náměstí zasloužená Kofola a v půl čtvrté odjezd vláčkem zpět.
Králický Sněžník
Dotaz Vloženo 21.2.2020 8:54
V jakem stavu je sjezd z Petrovky do Kout? Jak jsou na tom okruhy kolem Dlouhých stráni?
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 21.2.2020 8:22
Petříkov-Císařská bouda-Paprsek a zpět. Stopy upravené, ale z velké části namrzlé až ledovatka a někdy zase moc měkké. Na skate docela špatné. Myslím si, že na klasiku by to bylo v pohodě. :)
Rychlebské hory
Vloženo 21.2.2020 0:24
Slaměnka-Návrší-Stříbrnická-Podbělka-Vilemína-závora, nahoře asi 20cm nového neupraveného sněhu, dole u závory asi 10 ale ke konečné už břečka. Od Slaměnky po prošlápnuté stopě trochu vachrlaté ale dalo se. k zatáčce neprošlápnuté, takže horní trasou, sjezd k Padesátkám ok, pak trochu kličkovaná u potůčku. Návrší fajn, stará vrzající příjemná chata. Stoupání od chaty na Stříbrnickou rozšlapáno až prakticky k Ludmile, od sedla už celkem ok skialpová stopa ale taky tam pravda chvílemi někdo naděroval šlapandu, nic hrozného. Hřeben fajn jako vždy, příjemné sjezdy v čerstvém sněhu. Sestup od Podbělky jsem netrefil jak jsem chtěl, ale už jsem spěchal dolů. Magistrála k Vilemíně stopa fajn, klouzalo to o poznání lépe, už se stmívalo. Závěr s čelovkou až k závoře, pak už sníh skoro pryč ale to je kousek. Skol
Foto vid https://www.zonerama.com/esence77/Album/6015386
gps strasa https://mapy.cz/s/renecuzeso
Králický Sněžník
Vloženo 20.2.2020 23:48
Dnes vyjezd lanovkou na Medvedi horu,dale na Dlouhe Strane a zpet,po vcerejsi snehove prehance prislo velke zklamani!! Stopa neuparavena a proslapnuta,podminky idealni...skoda!!
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2020 23:41
Ze Skřítku pod Malý Kotel a zpět, lehce pod nulou, velká pochvala za úpravu po odpoledním a nočním sněžení. Sluníčko, polévka a pivo na Alfrédce, nemělo to chybu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2020 20:05
Ramzova Paprsek Smrk Lesní bar super upravené
Rychlebské hory
Vloženo 20.2.2020 17:47
Dnes odpoledne projeto ČHS - Vřesovka a okruh Pod Šindelnou. Upraveno krásně, na sedle kolem nuly, výše určitě lehce pod nulou. Střed cesty na Vřesovku klasicky rozdupán od pěších turistů, takže sjezd raději svištět ve stopě. Mazal jsem červený Swix a kromě úseku hned nad ČHS držel krásně.
Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 19.2.2020 9:17
Ahoj, nevíte jaký je aktuální stav kolem Dlouhých Strání a na té propojce z čhs kolem Dolní nádrže?
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2020 14:19
CHS-Svycarna-Kurzovní chata-Praděd pořad sjízdné. Místy zmrzlé a sjezdy rozdupany od pěšáků. Ráno zmrzlý odpoledne odmek, ale aspoň šlo pluzit.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2020 19:16
Dle podminem +5'C vyborne. Pochvala 👍rolbarum vse vcerejsi cerstve upraveno. Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Odpoledni skol ⛷ po 13hod, vse ideal jen dat pozor od Mravencovky po zelene vytaty potok napric, tedy doporuceni jet z Alfredky nejprve pid Maly kotel a pak dlouhym sjezdem k Mravencovce, pak po prudke zelebe nahoru. Rovnez jsme si uzili sjezd v rolbovane stope od Pod Josefinkou podel Zluteho potoka k mostku, 👌. Pak obcas jehluci a hlina ale vubec nevadi, budme radi za ty dary pri teto zime ❄️🌞
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2020 19:09
Projel jsem kolem Skřítku všechny základní okruhy víceméně jsou s opatrností sjízdné. Směr Rabštejn hodně jehličí ve stopě a vyčnívající kamení.
Po sjezdu k Žlutému Potoku a odbočka směrem na Rýmařov je stále netknutá a musíte se probíjet neupravenou stopou. Bohužel, rýmařováci se skutrem stále spí!
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2020 11:03
Ze Slaměnky na Sedmicestí byla krásně urolbovaná cesta, před námi asi jen tři běžkaři. Dál kole Čtyř rohů spojkou Jasan, taky tady byla rolba a hodně sněhu. Dávejte opravdu pozor na zatáčku smrti - kamarád tam málem vyletěl. Pak přes Magistrálu do Hynčic. Spojka mezi sjezdovkami byla pošlapaná, ale byla tam stopa, takže pro klasiky dobrý. Do Štěpánova byla cesta pošlapaná a místy čouhala tráva, ale pak dál do Starého města už to na lyžích nešlo. Počasí se vydařilo, svítilo slunce a skoro nefoukal vítr.
Králický Sněžník
Vloženo 16.2.2020 14:25
Červenohorské sedlo - po žluté do Koutů nad Desnou k vlaku: více než polovina lesní cesty je sjízdná, v druhé polovině jsou asi dvě místa,kde sníh úplně roztál (potok přes cestu), ale jet se to dá. Dole na začátku lesa už je jenom zbytek sněhové pokrývky, v Koutech je jaro :-).
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel T. z 15.2.: Dobrý den, nevíte, jestli je sjízdná stará cesta z Č. Sedla? -žlutá značka- nebo po vodovodní-naproti přes údolí?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2020 21:52
Dnes,Paprsek,Smrk,Velký šengen,Paprsek,stopy upravené,super,,modrý a fialový speciál nedržel,ale tratě suprové,,sněhu dostatek i sluníčko bylo,,teplota kolem 2°struktura sněhu vata,Ale určitě krásná sportovní sobota,palec nahoru za úpravu tratí....
Rychlebské hory
Vloženo 15.2.2020 14:10
Dnes Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Vyrazili jsme před osmou ráno, naprosto ideální podmínky, nahoře -2, a vše krásně nově upraveno. Pozor kdo by jel sjezd z Alfrédky kratší cestou na Mravencovku, je tam jeden úplně vytátý potok přes cestu, hodně nebezpečné. Spojka Žlutý Potok - Skřítek jehličí, hlína, kořeny. Dojeli jsme kolem 12, podmínky mnohem horší, na Skřítku na slunci 10 stupňů a sníh tál před očima.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2020 14:34
👌 Super. Pochvala vsechny stopy cerstve rolbovany. Ramzova>Smrk> Velky Schengen (tam vyjeta stopa, nebylo cestve rolba, kdo jede klasiku ideal) Paprsek a pres Cisarskou boudu dolu do Ostruzne na vlak. Nema chybu jedte smele ⛷️❄️🌞
Rychlebské hory
Vloženo 15.2.2020 14:30
Bez problemu rovbovao od nadrazi z Ramzove. Pak se v pohofe dalo dojet pres Cisarskou az k vrtulim na vlak Ostruzna
(Odpověď na dotaz uživatele pifík z 14.2.: Ahoj všem, ví někdo jak to vypadá z Ramzové do Petříkova a dál na Paprsek? Dá se už od nádraží? Díky za informace)
Rychlebské hory
Dotaz Vloženo 14.2.2020 21:13
Jedtli je tam snih?
Zodpovědět Králický Sněžník
Vloženo 14.2.2020 13:33
ČHS-Praděd-Kouty. Nahoře super sníh, stopa až od Švýcárny na Praděd. Zapomeňte na sjezd z Petrovky do Koutů.Asi po jednom dvou kilometrech bezohlední lesáci odhrnuli z cesty všechen sníh a to co tam nechali je led, po kterém se nedá ani jet ani chodit. Proč? Asi kůrovec, nebo jen potřebují prachy. Ten idiot co to vymyslel má bezpochyby mozek velikosti mravenčího trusu. Zdá se, že Kouty nestojí o turisty, proto doporučuji dojet na Sedlo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2020 13:14
Kouty-Dlouhé Stráně-Ovčárna-Švýcárna-Kouty jako za starých časů, po svých na hřeben, backcountry jak řemen :) od vleku po skialpové stopě (hned na kraji lesní cesty kameny jako pěst, pozor při sjezdu) nahoru, asi 10-15cm nového, stopa přošlápnutá k Obrázku. Po vrstevnici kolem chaty Uhlířka, asi 4x překračování potůčku, zatím to bylo bez sundání lyží. Od Přístřešku po uhlířské cestě ke sjezdovce, nad 950 peřina už tak 20cm, po staré vyšlápnuté stopě až k rozhledně. Dál pouze uválcovaná stopa stašího data, poprašek as 8cm postupně víc a víc nahoru je vyfoukaný, takže na bruslení je to nahoře lepší. Až k nádrži jsem nejel. Od závory směr Františkova myslivna panenským hlubokým sněhem po skialpové trase, od Okenní štoly na chvíli zafoukaný náznak dřívější stopy. Pastva pro oči. Nahoru na hřeben směr Nad Malým kotlem samozřejmě trochu krkolomné, chvíli prudší stoupání, napříč prudkým svahem ale námaha je po chvíli vykoupena nádherou nahoře. Nad 1300 je to pohádka na druhou. Na hřebenu po magistrále nejdřív poprašek, pohodová ušlapaná stopa, ve stoupání muldy, ale Velký Máj a Vysoká hole jsou vpodstatě tvrdé vyfoukané skoro všude, sem tam led a dřina. Sjezd z Hole na Ovčárnu šlo už v pohodě sypým sněhem, ani nebyly vyfoukané místa. Na Ovčárně aspoň polévka, nic moc výběr. Dál je stopa na klasiku po obou stranách směr Praděd, uprosřed se v tom rozšlapaném dá bruslit jen tak tak. Od rozcestí Pod Pradědem je i stopa na klasiku, ve sjezdech vypluženo a lehké muldy. Švýcárna jako vždy paráda, dnes skoro nikdo, borůvkové knedlíky za odměnu. Ze Švýcárny jen klasika, další den už to ale zdá se projela rolba. Od Petrovky dolů do Koutů pohoda hlubokým sněhem do první serpentiny. Od začátku Hladové cesty vyhrnuto, pohyb těžké techniky, těžba dřeva o kus níž. Kamion sice neuhnul ale dalo se projet až dolů, kamínky neviděny. Od mostu pod dráty napětí asi 4x potůček, při překračování zatím bez sundání ale už na hraně. Foto vid viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/6000923
gps stopa https://mapy.cz/s/murapolaka
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2020 8:36
Děkuji dutohlavcum z českých lesů za vyhrnuti jediné běžkařské stopy z Petrovky do Koutů už jim ten brouček přeskočil ze smrku na mozek
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2020 22:09
Nová Ves - Alfredka - Skřítek - Rabštejn a zpět. Všude dostatek sněhu, lyže bez škrábnuti. Ráno v půl deváté hodně pod nulou, modrý swix. Od rozhledny po Mravencovku ve stopě od traktoru, ale nebyl to žádný problém. K Alfrédce po magistrále po včerejší úpravě jako první, pod 1 cm poprašku pevný pruh na skate nebo perfektní stopa, nahoře místy zafoukaná, ale stále velmi dobře použitelná. Pouze první potok ve stoupání bylo nutné překročit. Přes Žlutý potok na Skřítek a dál na Hvězdu a Rabštejn. Sjezd k Rabštejnu má méně sněhu, ale většinou rolba vyorala jen listí a stačí se jen dívat před sebe a jízda je bez škrábnutí. Zpět na Skřítek podél silnice po modré, která se neupravuje a jen prošlapává, bez problémů. Přidal jsem k okruh kolem Závory a upravený je i delší okruh přes Klepáčov.
Zpět na Alfrédku stoupáním ke Ztraceným kamenům. Tento směr jsem volil záměrně z obavy před obvykle vypluženými ledovými plotnami a šutry. Obavy byly zbytečné, sněhu spousta a dá se to jet obousměrně, jen pozor na stopy od pěšáků, tedy od lyžařů, kteří si dolů netroufli a nahoru se nechtěli dřít a lyže sundali.
Přidal jsem i okruh kolem Ostružné a přes Alfrédku, Malý Kotel a Mravencovku dojel k autu pod rozhlednu v Nové Vsi. Krásných 60 km.
Předpokládám, že zítra budou zase upravovat stopy a doporučuji vyrazit. Sněhu spousta, není třeba se bát ani k ty nejlepší lyže a prostě si to užít.
...a tak nějak dnes bylo:
https://youtu.be/OKIe_XW8trU
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2020 18:43
projel jsem všechno v upravené stopě kolem Skřítku-Hvězda-Alice-Klapáčov sjezdovka-Žlutý Potok a zpět Skřítek. Bohužel od Žlutého Potoka směrem k Rýmařovu stále NIC!
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2020 18:03
Dnes odpoledne trasa Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Výjezd ze Skřítku pod ztracáky nic moc, nahoru se dalo, ale sjezd bych úplně nedoporučil, pro odvážné pozor asi 150 m pod rozcestím (skoro nahoře) lezou dvě velké větve/kořeny. Potom na Alfrédku totální paráda. Sjezd zpět ke Žlutému potoku též dobrý. Spojka zpět na Skřítek občas s jehličím a hlínou, ale dá se. Celkově nádhera. Mazal jsem fialový Swix.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2020 15:03
Ramzová-Smrk-Paprsek-Chlupenkovec-staré Město. Krásná jízda, všude dost sněhu i běžkařů. Na Smrku a na Chlupenkovec byla stopa zafoukaná, ale jinak trasa upravená.
Rychlebské hory
Dotaz Vloženo 13.2.2020 20:38
Projížděl teď někdo Kapitánskou cestu? Je v celém úseku dost sněhu? Děkuji?
Zodpovědět Hrubý Jeseník
Dotaz Vloženo 13.2.2020 13:45
Dobry den,nebyl jste nekdo Šerák - Červenohorské sedlo /nejsme az tak zdatní běžkaři 🙂/?A potom Ramzová - Lipová lázně,je na této trase vůbec sníh?Děkuji předem za odpověď.
Zodpovědět Hrubý Jeseník

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Členění oblasti Jeseníky