Krkonoše – běžky

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské…

Číst celý text

Členění oblasti Krkonoše

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 20.3.2023 13:51
Pondělní ráno úplně jiné než nedělní, protože díky vyšším nočním teplotám byl sníh pomalý, ale i tak na spoustě míst krásné. Z Harrachova nahoru na Terex nejprve po sáňkářské dráze (sněhu všude dost, mnohem lepší než údolím Kamenice, díky Michalovi za tip), dál trasa nahoru na Bílou vodu ve výborném stavu včetně stopy, přestože byla upravena v před 6 dny v úterý. Podobně Terex taktéž s úpravou z úterka, kam nesvítilo sluníčko, tak stopa jako nová, kam sluníčko může, tak sice jetá, ale slušná. Na skate to musí být super, lepší než v sobotu při mrazech, nerovnosti slehlé a uježděné, ale podklad tvrdý. Dojel jsem jen k Alfrédce, ale podobné to bude i dál.

Sjezd od Vosecké také velmi dobrý, stejně tak podél Mumlavy. Až k Mumlavskému vodopádu jsem nevystoupil ze stopy a ani jednou nepíchnul hůlkama, i když rychlejší by asi bylo občas píchat. Stopa výborná a bruslařům bych určitě doporučil tento směr, protože pás na bruslení je místy dost jehličnatý (určitě víc než stopa) a lehce podupaný. Dle poledního průzkumu u vodopádu 1-5 cm sněholedu, o kus výš zatím jediný vytátý flek na asfalt, pokrývá jen pětinu šířky cesty.

Od vodopádu k Normě už špatné, 50 metrů přenášení a místy kombinace ledu, jehličí a vody. Horší je ta část, kterou jsem nejel v sobotu. Sjezd od vodopádů k lávce nad obchvatem slušný, jen nejprudší část hned za sjezdem z magistrály na jednom místě z půlky vytátá na asfalt viz foto.

Na lyžích jsem byl mezi 6-9 h, nikoho jsem celou dobu nepotkal. Zbytek fotek je z pozdějšího průzkumu.
6:56
7:09
7:34
7:41

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (9)

Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 20.3.2023 14:52
Krásný nedělní den na hřebenech. Nechali jsme se vyvézt lanovkou na Lysou, odtamtud kolem Kotle na Vrbatovku, dál na Českou budku a kolem Pramene Labe na Labskou, zpátky zase kolem Kotle a lanovkou zpět. Nefoukalo, sluníčko bylo zastřené za oblaky, přes poledne i polojasno. Trasa uježděná od jiných běžkařů a skialpinistů, po ránu nebyl sníh nijak nepříjemně zmrzlý, ale držel, odpoledne samozřejmě měkčí, ale s tím jsme při jarních teplotách počítali. Sněhu je na hřebenech ještě dost.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 19.3.2023 23:54
9.00- 12.00. Ráno překvapivě čerstvá ledová stopa už od Kamenice na Snídani a po Kládovce dolů na Rejžák. Bezva i na krátké. Na Kládovce a Okružní na stávající podmínky bezva. Zpáteční cesta od M.boudy ke Kamenici už na hraně ale dalo se. Nahoře 50- 80 cm sněhu.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 19.3.2023 20:21
Na vrcholu Černé Hory jsou podmínky dobré jak na klasiku, tak na skate. Magistrála také upravená. Sjezd do Janských Lázní je možný pouze po sjezdovce. Asfaltky jsou již z velké části holé.
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 19.3.2023 17:42
Okruhy v Harrachově: hezká místa se střídají s horšími, čerstvě upravená s úpravou týden starou. Sám bych jel jinam, ale na krátké projetí s dítětem to byla dobrá volba.
14:46
14:48
14:55
15:00

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (10)

Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 19.3.2023 9:01
Sobotní večerní úprava pomohla hodně moc, mimo jiné výrazně ubylo jehličí, parádní a rychlé ranní lyžování. Samozřejmě všechno jehličí nezmizí, na některých místech mezi Ručičkami a Čerťákem už nějaké zůstane napořád.

Janovu cestu jsem nakonec sjel bez sundávání, ale ten nejhorší úsek doporučím jen výborným sjezdařům s kameňačkami, co se neboji ledu. Na závodních tratích je asi lepší se držet čerstvě upraveného a neexperimentovat.

U Mumlavské boudy a kus nad ní místy jen 5-10 cm snèhu, ale ledový podklad odtává pomalu. Na Kládovce tak od 20 do 50 cm.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 18.3.2023 20:17
Mísečky-Vrbatovka-Labská-Martinovka-Petrovka-Kameny-Vysoké Kolo-Česká budka-Harrachovy kameny-Vrbatovka-Mísečky. Odpoledne firnovatý sníh, sněhu všude dost, zpátky do Míseček krásně jelo. Podstatnou část po mezi Labskou a Kolem jsem nesl lyže na batohu, nedrželo mi to a bylo by to jen trápení. Počasí parádní, výhledy, více lidí hlavně podél hranic, jinak žádné davy. Lepší pro toho, kdo je schopen bruslit.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 18.3.2023 19:36
10.30-14.30. Norma Snídaně Vosecká- pivo Terex Alfrédka zpět k Jakšínu a dolů po Sáňkařské. Stopa na klasiku dobrá. Přenášel jsem jen 5m před M.boudou. Dole pochopitelně nalepíte, nahoře na Terexu čisté, stačí strhnout mázu a docela to jede. Ráno ke Snídani jsem potkal 6 běžníků. Tam už se sjíždějí "lanovkáři" z Čerťáku a ze shora z Lysé... a k tomu pěšáci z Polska. Ale na tuto zimu bezva!
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 18.3.2023 18:30
Dnes okruh z centralniho parkoviste Harrachov, nahoru kolem Mumlavskeho potoka, Vosecka a zpet pres Terex do Harrachova.Z parkoviste pesmo az na Mumlavsky potok,tam se uz dalo na lyzich.Stopa ledova,snehu malo cca 10cm a s vyskou snih pribyval. Nahore snehu dost,ale samozrejme jarni,pomaly,mokry. Spodni cast v Harrachove opravdu spatna, mista na prenaseni,ledovka bez stop a spinave. Jinak vyslo pocasi,takze hezky vylet.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 18.3.2023 17:33
Nástupní místo na Rýžovišti "Armabeton" ze svých plánů vynechám, dobré leda pro ubytované v tamních hotelích. Na místo, ze kterého je fotka (viz mapa), jsem došel téměř suchou nohou (po asfaltu). I kus dál bychom asi s kočárkem škodu neudělali.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 18.3.2023 9:08
Rano podel Mumlavy na Kr. Snidani stopa velmi dobra, misty jehlici. Nahoru smer Vosecka stale uprava skoro jako nova. Terex ma pres pul metru snehu, na nektera mista tam ale pres den sviti slunce, takze stopa misty opotrebovana (odpovida uprave v Ut)

Z Bile vody dolu nejprudsi cast po ranu nic moc, ale zpluzit to slo. Dolu od Platenfallu 2x prenaseni 10 a 20m, misty rozdupano pesaky a kdo si mysli, ze to vyresi jizdou ve stope, tak ne, nekolikrat by projel asfaltem. Tohle chtelo jet opacnym smerem.
6:35
8:04

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 17.3.2023 19:48
V podvečer začátek na na závodních tratích v Harrachově. Občas hnědé místo, ale vše v pohodě průjezdné. Nenechat se odradit tím, že ze začátku chybí stopa na klasiku, pak už je.

Na Janově cestě tradiční špatný úsek, kousek pod skálou, která je na první fotce. Prokličkoval jsem mezi asfaltovými fleky po kouscích ledu bez sundání. V sobotu odpo nebo v neděli se bude přenášet a dolů to tudy nedoporučuji. Ovšem kus nad skálou (od 2. fotky) už sněhu dost a podmínky parádní.

Mezi "bábou" a Studenovem špatný kus nad vrškem studenovských vleků. Druhá cesta bude lepší.

Dál už všude sněhu dost. Úprava z úterka zůstává zpravidla ve velmi dobrém stavu. I sjezd z Ručiček k Rýžovišti v pohodě, díky běžkařům, kteří tam pluží, případné šlápoty zarovnají :-) Snad jen sluníčkem změkčená část Kládové cesty má pás pro bruslení trochu podupaný, stopa na klasiku je v pohodě. Jen úseky s méně odolnými jehličnany jsou trochu zašpiněné jehličím (místní znalci vědí, že takových míst je na hřebenu s Čertovou horou několik), ale já se s tím srovnal v pohodě.

V 18:30 už jsem z viditelnosti přestal mít dobrý pocit. Ale svěřil jsem svůj osud stopě na trase podél Mumlavy a nemohla být špatná, protože mě svezla dolů úspěšně a do řeky jsem nespadl.
17:18
17:21
18:06
18:17

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 17.3.2023 15:53
Ještě pro úplnost - u Pražské boudy klasické místo s minimem sněhu. Dnes ráno ještě sjizdné po sněhovém pásu o šířce asi 2 m, ale okolo už je hlína, takže to bude rychle odtávat a bude se muset asi kousíček přenášet.
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 17.3.2023 15:40
Jih už bude vytátý, volil bych raději zjezd z Černé hory na sever do Pece, tam je sněhu ještě dost. Liščí hora je v super podmínce. Z Pece lze zpět do Jánek skibusem.
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 17.3.: Zdar, nemáte prosím někdo aktuální info, jak to vypadá kolem ČERNÉ HORY? Na vrcholu sníh dle webky je, přes Zrcadlovky do Jánských předpokládám už nesjízdné (horní partie na sluníčku).
Ale pojede to ještě aspoň přes Lučiny k Lišce? Půjde to zpátky do Jánských po Černohorské silnici a Lobkowitzově cestě?
Chci ještě vytáhnout děcka na poslední sníh, neočekávám vzhledem k počasí krásné stopy ani tvrdý podklad, ale aby tam byla aspoň souvislá vrstva bez šutrů)
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 17.3.2023 15:36
Pec-Výrovka-Rozcestí-Dvorská-Liščí cesta-Hrnčířské-Pražská-Kolínská-Zrcadla-Václavák-Lyžařská-Liščí hora-Výrovka-Pec. Všude dost sněhu, sjezdy z Rozcestí dolů na Přední Rennerovky a z Výrovky dolů do Pece klasicky rozježděné od roleb a skůtrů, ale doměkka a dobře sjízdné. Liščí cesta-Kolínská-Černá hora upraveno na klasiku i bruslení, místy velmi tvrdý podklad. Od Lyžařské přes vrchol Liščí hory udusáno skoro do hladka, pevný nezledovatělý sníh. Na hřebenech celodenní mráz, níže na slunci odpoledne kaše. Na cestě z Výrovky do Pece výtátá jedna zatáčka (Andělské schody), jinak sjízdné až dolů.
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 18.3.2023 1:37
čtvrtek 16.3 - závodní tratě 5 a 7 km vč. příserku směr Špindl, přes stromečky i svážnicí ke střelnici - vše paráda a luxusní úprava. Krásné polyžování, tak snad to oteplení nezničí. Jel jsem skate, stopy na klasiku byly ovšem také parádní.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 17.3.2023 18:30
Jinak trasa náročnější, opravdu možné jen za výborného počasí, jinak je jízda po hřebeni riziková
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 17.3.2023 18:28
Fantastická projížďka ze Špindlerovky přes Petrovku na Dívčí a Mužské kameny, potom nepříjemný sjezd na Černé sedlo (plno kamenů, asi lepší sundat lyže), což je ale jediný horší úsek. Dále stoupání přes Vysoké Kolo na Sněžné Jámy a sjezd přes Violík a Pramen Labe na Labskou s občerstvením. Závěrečná část přes Labskou louku a poté pro zpestření přes Harrachovy kameny na Vrbatovku k mohyla pohodová, výhledy celou dobu úžasné. Třešničkou na dortu je dlouhý sjezd od Vrbatovky na Mísečky, odkud je možné vrátit se do Špindlu buď po relativně strmé Vodovodní cestě, nebo úbočím Labského dolu s dalším malým stoupáním a poté pozvolným sjezdem (to jsem udělal já). Trasa celkem 26 km, sněhové podmínky ideální, sjízdné prakticky bez sundání běžek (až na zmíněný úsek od Mužských kamenů na Černé sedlo, i ten jsem ale s velkou dávkou opatrnosti zvládl sjet). Běžkařů nebylo mnoho, zkrátka skvělý výlet sněhovým rájem s panoramatem Krkonoš.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 17.3.2023 16:57
My tam byli včera (čtvrtek), nakonec jsme se rozhodli jen pěšky bez běžek a byli jsme rádi. Ale bylo i spousta lidí na běžkách a šlo to. Mezi Lysou a Kotlem tvrdé a hrbolaté, dál o něco lepší.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 15.3.: Netušíte někdo, jak by to v sobotu mohlo vypadat na hřebenech? Rádi bychom vyjeli lanovkou na Lysou a pak na Vrbatovu boudu. Sněhu je určitě dost, ale po těch deštích to bude asi hodně zmrzlé? Díky.)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 16.3.2023 9:34
Benecké tratě, Rovinka okolo Piráta na Mísečky a zpět k Bellevue. Benecké tratě pěkné, sjezd k Rovinka super, dál neupravené, ale na skate dobré, stopa nic moc. Od Rovinka k Bellevue v lese tenká vrstva ledu a na něm větvičky a na světlince vytálá místa až na asfalt, už nedoporučuju. Nahoře připadlo několik cm nového sněhu.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 15.3.2023 13:04
Jánky - po svážnici na Černou, po velkém okruhu ke Kolínské a stejně zpátky. Svážnice do první zatáčky na hraně, leze asfalt, špína - dalo se objet po tenké slupce ledu nebo okrajem pangejtu, z kopce už o ústa. Z první zatáčky až k okruhu dobré, ujeto od sjezdařů, stopa pro klasiky samozřejmě žádná. Okruh neupravený, není tam ani žádný provoz skútrů, takže měkké a pomalé, stopa opět žádná (déšť ji zahladil). Nelze říct nic jiného, než že skiareál na běžkaře kašle, ačkoli sníh nahoře je a podmínky by byly na klistr ideální. Není divu, že v posledních letech v Krkonoších častěji potkáte lyžaře na skialpech, než na běžkách...
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 13.3.2023 20:02
Pomezky už jen na béčkové lyže.Lyzarska a Dlouhý hřeben nový prašan,stav skoro perfektní🤩👍,ale od Moravanky po Cestník katastrofa, zledovatělé, hrbolaté,místy asfalt,místy potok a u Krmelce pozor na kamínky, na louce skoro nic není, leze tráva, takže to brzy odtaje. A nástup z louky za pivovarem za chvilku možný nebude,je to podmáčené a bez lyží se tam ten led propadá,tak opatrně.Jinak parkování někdy kolem 11hod už na Letce 😉
11:24
11:27
11:38
11:56

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Úpa a Rýchory
Vloženo 13.3.2023 11:28
Z Benecka jsem projel přes Janovu b. na H.Mísečky a zpátky přes třídomí. Všude sněhu dostatek na Benecku ráno čerstvě upravený nový sníh . Ráno bez lyžařů během dne přibývalo, ale jen minimálně. Na Míssečkách upraveno vše kromě 10tky. Na Benecku také až k rovince. Dále sjízdné ale bez úpravy. Jasné počasí až do večera. Na březen nezvykle kvalitní svezení

» Zobrazit GPX záznam trasy

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 12.3.2023 23:59
Dnes jsem vyrazil na běžky do Harrachova. Podél Mumlavy ke Krakonošově snídani a dále na Voseckou boudu. Super úprava stop, lyžařů jsem potkal minimum. Bylo nádherné slunečné počasí, tak jsem se rozhodl, že budu pokračovat dál. Vyběhl jsem na hranici s Polskem a kolem Tvarožníku, České budky k prameni Labe. Zde byla cesta prošláplá jen od lyžařů. Na hranici s Polskem bylo hodně Poláků pěšky. Cesta byla celkem fajn, občas byla místa vyfoukaná, až na menší ledové plotny. Na kratší úsek jsem raději sundal i běžky. Pokračoval jsem k Labské boudě. Odtud byla cesta projetá rolbou kvůli zásobování. Jel jsem na Harrachovy kameny a k mohyle na Vrbatově návrší. V nádherném počasí byly nádherné výhledy. Poté jsem sjel zpět na Labskou louku, k Vosecké boudě a Terexem zpět do Harrachova.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 12.3.2023 20:20
Jeli jsme dnes terex nad Harrachovem. Nástup u Celnice, nad Voseckou b.a zpět. Čerstvý manšestr, skvělá úprava. Bylo to přes den na slunci trochu měkkčí, ale při návratu kolem 16 h lehce přituhlo, takže se jelo dobře. Ve stopě super jízda. Na to, jak bylo v posledních dnech, naprostá nádhera. O panoramatech nemluvě.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 12.3.2023 12:23
Horní Mísečky perfektně upraveno.
Sněhu dostatek,určitě lyže č.1..
Z Míseček na Benecko částečně upraveno.Skol.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 12.3.2023 0:04
Můj přítel se chtěl dnes zúčastnit závodu Harrachov40. Takže jednou v zimě do Harrachova. Už výlet na Mumlavský vodopád stál za to. Tolik vody jsem tu viděla vzacné. Celý den hustě sněžilo, jen pár slunečních paprsků. Na pravém kraji Mumlavské cesty stopa, která byla docela dobře sjízdná. Na cestě už bylo několik běžkařů. Po půl hodině jsem potkala rolbu a radost byla veliká. Jen mezi snídaní a heliportem lepilo. Po chvíli byly tratě rychlejší. Pokračovala jsem přes Kladovou cestu až do Ručiček. Čerstvá stopa nahoru byla bohužel vyšlapaná od pěšáků. Říkala jsem, že tady je závod, ale je to zbytečné... Na Ručičkách jsem čekala asi hodinu a pak jsem jela za závodem. Nechtěla jsem závodit a jen jsem si užívala prašanu. Přes Čertovu pláň už byla trať trochu nepravidelná a zrcadlová, většina lidí jezdí tady. Dolů po Nové Janově cestě bylo prostě nádherně. Pevný podklad, trochu zledovatělý a pak prašan. Možná zítra po této trase pojedeme naposledy. Samozřejmě nevím, jestli bude upravená. Na ostatních trasách je sněhu dost. Cesty jsou většinou v lese a jsou trochu chráněné před větrem a sněžením. Takže dejte Harrachovu šanci. Nám se tam líbilo.
Velký dík Harrachovu za tento víkend. Ideální podmínky i v neděli a konečně nová rolba. To může být nový začátek pro běžkařský ráj Harrachov.
11:07
11:49
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 11.3.2023 21:05
V pátek do pozdního večera dost pršelo a pak zase opravdu hodně sněžilo. Na tratích byl tak trochu projetý okruh 5 a 7km, 10km okruh jsme 2x prošlápli. Hodně foukalo, teplota kolem -5°C, pocitově tak -8°C
12:35
12:39
12:49
12:49

» Zobrazit všechny fotky (celkem 11)

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 10.3.2023 22:23
Dnes začátek ve 14hodin z Rýžoviště - Pod Ptačincem, kde byla stopa na začátku špinavá, a koukal na nás kousek silnice. Ale po pár metrech to bylo ok. Jeli jsme kolečko přes Krakonošovu snídani. Stopa a sníh pak všude ok, jen od 16ti hodin nás chytil déšť. Snad se srážky změní přes noc z dešťových na sněhové.
15:26
15:53
16:11
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 5.3.2023 21:29
Z parkingu na Pomezkách na Rennerovy boudy a na okruh Kraví hory. K Rennerovkám pěkné, pak nic moc po cestě ke Krmelci. Okruh Kraví hora ujde jen je na pár místech hodně zledovatělý, je i stopa. Nejlepší mezi Rennerovkami a parkingem, jsou tam i dvě stopy. Lehce sněžilo, foukalo, teplota cca -3 stupně.
Úpa a Rýchory

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále – jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a dost se prolínají. Specialitou je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty (chaty, sídla, hory) jsou označeny pomocí různých červených symbolů, které ve formě plechové značky ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek. V létě se může hodit článek o tom, jak se dá jezdit v Krkonoších na kole.

Členění oblasti Krkonoše