Krkonoše – běžky

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské…

Číst celý text

Členění oblasti Krkonoše

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 25.2.2024 16:49
zdravim dnes opet pekny den i na hrebenech.jsem na ryzovisti v garny grifu mimochodem velmi kvalitni bydleni pesinou kolem armabetonu kladovou cestou kde je treba kousek vynest pote lze vyjet k mastali cca 960m dale trochu ledovate kazdym metrem snh pribiva.od krakonosky lze na labskou.tudy nejlepe na skialpech.od ctyr panu nadherne podminky snehu mraky a vse bezvadne utazene.proste jedna basen.dale k vosajde se to zase horsi.cesta okolo mumlavy pro ski naprosto k nicemu.takze spokojenost.jarda
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 25.2.2024 16:39
Tratě na vrcholu Černé hory a desítka z Pece upraveny, pěkná stopa. Od Kolínské výš promichany starý firn a nový vlhký snih, na desítce jen firn. Stojí za to vyrazit, zvlášť po ránu hezký lyžování. Jen kolem Pražské boudy a Zahrádek už je to bída - hodně špinavé.
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 25.2.2024 14:35
Dnes na Mísečkách v závodních tratích. Okruh 5km upraven na skate, místy přítomná i stopa, stromy od pátečního sněžení už bez sněhu, sníh převážně firn, nahoře u lanovky na Labské místy i smíchaný s tím čerstvým. V zatáčce ve stoupání za připojením okruhu 7km 2 vytátá místa. Jde je opatrně přejet bez sundávání. Pokud vyjde předpověď počasí tak za týden už půjde lyžovat akorát na hřebenech sjezdovce.
12:41
12:42
12:42
12:43

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 24.2.2024 20:45
Dnes skate Horní Mísečky - Vrbatova bd. - Labská bd. - směr Vosecká bd. jen do půli kopce na výhled do údolí a pak zpět po magistrále do HM.
Předně pozdravy a díky Jance za zprávy z uplynulých dní. Kdyby na dnešek nenapadlo těch 5-10 cm nového, jakkoli lepivého sněhu, bylo by to nahoře podle mě o ústa.
Dnes z HM na VB po silnici krásně urolbováno a široké - na skate ideální, stopa na klasiku není. Odpoledne dolů místy mejdlo, místy trochu rozbředlý firn, každopádně jelo to rychle. Z VB na LB též urolbováno, ale na skate podstatně méně pohodlné - díry od pěších, místy hrbolaté, stopa na klasiku strojová není nikde. Mimo magistrálu jak kde, někde lepší, někde horší, místy se dalo i obstojně bruslit, jelikož podklad je tvrdý a čerstvého sněhu málo.
Závěr: na ski alpech dnes asi lepší než na běžkách, ale jinak krásný den na horách. Lidí přiměřeně. SKOL!
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 24.2.2024 20:38
Ručičky, Dvoračky, Labská bouda, rozc. Sněžné jámy, Vosecká, kus Terexu a zpět, Krakon. snídaně a Kládová cesta.
Počasí nahoře oblačno a trochu větrno.
Sníh: Od lesního zátiší začíná po cca 700 metrech. Přenášení: 1 místo u Dvoraček (pokud se jede kousek nad chatou tak netřeba) a 1 místo u přístřešku na Kládové cestě. Dolni část Kládové cesty tenká šlupka a chce to trochu opatrně. Namazat na toto prostě nejde, výtečná kombinace tuhého a klistru pro dolni část, musela nahoře v prašanu dolů a dole zase znovu namazat.
Jinak pozor na Terexu ne všichni vám při sjezdu dolů vpravo ve stopě uhnou, tak jak zažité v sousedních Jizerkách.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 24.2.2024 16:56
Dnes na skialpech z Míseček na Medvědín, po černé dolů,busem na Špindlerovku, přes Sněžné jámy, Labskou a Mohylu zpátky. V noci nasněžilo do 3cm vlhkého sněhu. Ráno bylo krásně bílo. Na hřebenech sněhu spousta. Lidí přiměřeně.Hřebeny v mracích občas sluníčko,nahoře jako docela větrno (jako vždy), odpoledne dole už zase úplné jaro.
11:14
12:20
12:40
13:06

» Zobrazit všechny fotky (celkem 14)

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 24.2.2024 14:32
harrachov bez noveho snehu ale cca 950m uz parada, novy snih 10cm takze jehlici spina super schovane.vse nove utazeno podklad dostatecny.namotane trate nad harrachovem jsou prez vyrazny dest ve velmi dobrem stavu.takze vrele doporucuji.skol jarda
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 23.2.2024 14:04
Dole jaro, mokrý firn. Na hřebenech zmrzlo, asi po včerejším dešti. Netuším jak na tohle namazat.
Sněhu dost a lidí ještě víc.
11:14
12:25

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Dotaz Vloženo 23.2.2024 9:59
Byl někdo prosím teď na Černé Hoře v JL? jde to na běžky? podle map jsou bšžkařské tratě upraveny, ale na webcamerách lyžařského střediska nevidím 23.2. žádný nový sníh :-(
Zodpovědět Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 21.2.2024 18:30
Lysa hora - Dvoracky - Rucicky - Studenov - Ryzoviste, s detmi. Nad 950 prisnezily 3cm a skrylo to jehlici na tvrdsim podkladu: dobre. Z Lyse hory po cervene sjezdovce (byla zavrena, vytata mista). Dvoracky - Rucicky fajn. V pulce mezi Rucickami a Studenovem prenaseni 500m - jehlici. Pak to jeste kousek slo, ale uz nic moc. Kolem Studenova uz led a asfalt. Dolu na Ryzoviste slo sjet kus na pekaci :) Nahoru by tak pulka tohoto useku sla vyslapnout.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 21.2.2024 13:19
Autobus z Dolních na Horní Mísečky přeplněn sjezdaři, kterým už taky nezbylo nic jiného než vyjet nahoru.
Na Dolních klasicky déšť, ale na Horních asi 4 cm prašanu (klistr z domova nebyl úplně vhodná volba). Na tratích se to hemžilo školami a sportovci. Vydala jsem se proto na svážnici. Ke sjezdovkám upraveno bez stopy, od sjezdovek k zatáčce neupraveno se stopou.
V poledne už ale sníh moknul.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 20.2.2024 18:33
Horní Mísečky, dnes dopoledne to bylo takových čtvero ročních období... Sníh, déšť, sluníčko, mlha a vítr. Ale tratě do 5 km okruhu vzorně a čerstvě upravené.
Akorát se to tam už trošku motá, jak tu po okolí nic moc není, rodinky s dětmi, aktivnější běžkaři a do toho vyloženě sporťáci (dnes trénovali Poláci), fakt škoda, že (asi, včera tomu tak bylo) není řízlá stopa na svážnici kolem Medvědína.. Ta má ještě celkem běhatelný profil na klasiku i pro takovou lamu jako já, to se o závodních okruzích na Mísečkách říct nedá.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 19.2.2024 13:23
Na Horních Mísečkách opravdu sněží, i když při čekání na bus na Dolních v dešti jsem přemýšlela, jestli jsem nezbláznila jet v tomhle na běžky...
Projela jsem jenom svážnicí sem tam sem tam. On ten sníh byl mokrý a všude jinde dost foukalo. Škoda, že nebyla stopa, ta je v náznaku až od sjezdovek dál směrem ke Špindlu (asi, já to zapíchla v zatáčce).
Nejelo to nahoru, ani dolů, ale sníh tu je.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 19.2.2024 15:34
Černá hora - Lučiny - Plynovod - Liščí cesta - Friesovy boudy a zpět. V neděli jsem vyjel lanovkou nahoru na Černou h. - jelikož poslední úprava proběhla už v pátek, kdy poté v sobotu v rozměklých stopách proběhlo a prošlo spoustu lidí a zároveň přišel po 14 dnech první výraznější mráz v noci, tak toto oraniště se změnilo v nedělní ráno na tvrdou a extrémně nerovnou plochu. Tudíž první kilometry po malém okruhu kolem ČH a dále poté část velkého okruhu kolem Zrcadel až téměř po Kolínskou b. byly naprosto šílené a ve sjezdech lyže velmi špatně ovladatelné. Většina lidí i velmi mírné sjezdy raději scházela pěšky. Od Kolínské dále už sníh i díky slunci povolil v jarní firn a dalo se už celkem dobře bruslit. Lučiny až po rozcestí pod Lesní boudou se daly přejet bez přenášení (i když kolem Pražské je to již kvůli potůčkům na hraně), jen 2 úseky v lese kolem vysílače jsou naprosto plné jehličí. Plynovod celkem jde, ale potřeboval by již srovnat. Nejlepší úsek určitě Liščí cesta, která je krásně široká na bruslení a díky malému vytížení od lyžařů, pěšáků a zásobování je pořád ve velmi dobrém stavu. Poslední úsek Krkonošské magistrály na Friesovy boudy překvapivě také ve velmi dobrém stavu. Poté zpět na Černou h. a dolů lanovkou - sjezd dolů jsem neriskoval, údajně se dá sjet s opatrností dolů někam cca do serpentiny k odbočce na Zrcadlovky, pak už jedině pěšky na Hoffmannky.
Celkově kromě prvního úseku ráno slušné lyžování, víceméně v jarním duchu. Jen by bylo fajn, kdyby úprava neprobíhala asi podle nějakého pevného plánu (tipuji út / pá), ale i s ohledem na počasí - sobotní večer si o to úplně říkal, stopy mohly krásně přes noc konečně pořádně vymrznout a cesty by se srovnaly.
10:56
11:13
11:18
11:41

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 19.2.2024 9:25
Pěšky podél Mumlavy na Krakonošovu snídani. Dole u vodopádů sníh žádný, postupně špinavý led, špinavý sníh a teprve od cca. 1000 m by to na běžky šlo. Od snídaně směrem na voseckou krásně vykrojena stopa. Ale musí se jít nejdříve 5 km pěšky.
16:31
16:33
16:44
17:08

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 18.2.2024 22:49
Janky - Nad Peci - Vyrovka - Lucni - Spindlerovka - Snezne Jamy - Lysa - Harrachov.
- snih je cca od 900 metru, nahoru lze jen po sjezdovce nebo lanovkou. Okolo Cerne hory - co nebylo upraveno na dnesek bylo silene - zmrzle, horsi dolu jak nahoru. Nad Peci ok. Pres Lisci horu +- ok, od Rozcesti na Lucni pomerne dobry. Vsechny rovinate useky na hrebenech super. Klesani v lese/kleci s lyzema v rukou casto, kde to bylo zmrzle neslo moc brzdit. Nad Rokytnici prekvapive hezka stopa, ale od Rucicek naprosto zapadana jehlicim.
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 18.2.2024 18:45
Dnes cesta Terex od hranice na Voseckou boudu a zpět. Na začátku nutno cca 800 m pěšky. Pak sněhu dost. Dopoledne cesta namrzlá (na skate super), odpoledne rozbředlá. Mezi Lubošskou bystřinou a Voseckou boudou komplet (skate, místy i klasika) rozježděno jakousi čtyřkolkou, která jela k boudě.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 18.2.2024 16:25
Sníh tam nějaký je, střídaný s místama bez sněhu. Ale tam co je, tak to je většinou se spoustou bordelu + je to rozhrabané od pěších. Šel jsem to z Pomezek až ke Spálenýmu mlýnu, vyrážet na to teď na lyžích musí být čirý masochismus.

(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 15.2.: Nevite nekdo v jake vysce zacina ve Lvim dole snih?)
Úpa a Rýchory
Vloženo 18.2.2024 14:07
Dnes Horní Mísečky (tam na okruzích závody, jezdit nejde) po silnici na Zlaťák, dál na Českou budku a tam různé úseky směrem k Vosecké, Tvarožníku, Sněžnejm ... Po ránu hodně zmrzlé, ale jinak slunce a nádhera, bruslit se dá bez stopy kdekoliv, je to tvrdé .. Sněhu mraky, nahoře na Labské louce určitě výrazně přes metr sněhu. Stopy klasika moc nejsou, ale brusli jde parádně. Projela i rolba od Labské až na Mísečky a zpět. Samo že to je místy dost poťapané hlavně na silnici na Zlaťák, ale úplně v pohodě ...
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 18.2.2024 13:21
Je super, že se nám starají jiní o tratě. Škoda, že od Černé až po Pec a dále si nikdo nevšiml, že v noci bude mrznout. Prostě nechali tam úpravu z pátku (kdy upravovali až pěkně za tepla v poledne) a tak dnes jsme si krásně zajezdili po zmrzlé rozdupané trati! Jasně, že já to přímo neplatím, ale někdo platí za to,aby tam rolby jezdili zbytečně a když je to potřeba, tak to prostě neudělají. Je to rok od roku horší a je to velká škoda,neb v republice je těch běžkařských příležitosti méně a méně! Pokud si dnes někdo něco nezlomil,tak to bude zázrak.
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 18.2.2024 12:14
Ano takto to v "zimě" jde

(Odpověď na dotaz uživatele Anna: Ahoj,nevíte někdo jestli se dá vyjet lanovkou na Lysou horu a pak přes Růženčinu zahrádku k Vrbatce a napojit se na magistrálu?Díky)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 18.2.2024 19:32
Ahoj, z Pece nahoru pěšky sjezdovkou Zahrádky, dále magistrálou na Hnědý vrch, zpět na magistrálu, pod Předními Rennerovkami doprava směr Bufet na rozcestí, Luční bouda a zpět. Nad Pecí hodně rozježděno skútry a rozšlapáno chodci, úprava jakž takž, ale žádný zázrak. Od Rennerovek nahoru prošlapáno, běžkaři a skialpinisty, celkem slušné svezení na turistické běžkování. Mezi Výrovkou a Luční na zimní cestě (té vrchní) pro mě nepochopitelně rolba vyhrabala povrch až na kameny. Část sjezdu od památníků obětem hor na výrovku tedy jen obtížně sjízdný. Jinak sněhové podmínky velmi dobré, jen kolem Hrnčířských bud je to hodně zasypáno jehličím (cca 200 m), tento úsek je spíše na přenesení. Škoda, že úprava v této části Krkonoš není na lepší úrovni. Celkově ale fajn svezení.
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 17.2.2024 14:39
Terex - Snídaně - Kládovka. Nástup od celnice cca 1km s lyžemi v rukou, dál souvislá vrstva. Upraveno včera včetně stopy na klasiku. Terex na skate občas měkčí, špinavých míst není tolik, celkově ok. Nejlepší pasáž (čistý sníh, relativně tvrdé) je na Kládovce okolo heliportu, dál směrem na Ručičky už hodně špinavé - nejede to nahoru ani dolů.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 16.2.2024 14:26
Ahoj, tohle bylo upraveno včera v noci, zelené čáry. Takže tam to půjde...

https://www.bilestopy.cz/cs/nordic/cz/krkonose?lat=50.66598681121221&lng=15.743395852568824


(Odpověď na dotaz uživatele Honza1994 z 16.2.: Ahoj, má někdo info, jak to vypadá kolem Černé hory a nad Pecí? Lze se někde slušně svézt?)
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 14.2.2024 22:52
Souhlasim s Tomem okoli Labske boudy opravdu luxus.Paradni svezeni aktualne nejlepsi v republice.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 14.2.2024 20:43
Horní Mísečky - Medvědín - Vrbatka - Labská - pramen Labe - Česká budka - Violík - Sněžné jámy - Česká budka - Tvarožník - Vosecká - cesta Terex - 1 km před silnicí otočka zpět - opět po Terexce - Bílá Voda - Pod Platenfalem - Harrachov. Z Míseček až na Českou budku naprostý luxus (krásný sníh), mezi Violíkem a Sněžnými jámami ledové plotny, na běžkách dost o ústa (lepší asi vzít skialpy), několik dalších ploten před Tvarožníkem, s opatrností lze sjet i na běžkách. Mezi Vrbatkou po Terexce luxus až na místo cca 1 km před silnicí Harrachov-Jakuszyce, kde je už asfalt. Tam jsem otočil, vrátil se po Terexce na Bílou vodu a zkusil sjet do Harrachova přes (31) Sáňkařskou dráhu a (32) pod Platenfalem. Tam, u říčky Kamenice sníh končí a odtud je třeba ten cca 1 km do Harrachova dojít s lyžemi na rameni. Celou cestu bezu obav i na áčkové lyže (já měl raději béčkové, kvůli okolí Harrachova - ale sníh na obou mnou popsaných cestách končí jen cca 1 km před Harrachovem, jehličí je minimum, celkově na to počasí za mne pořád skvělé lyžování.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 14.2.2024 17:47
Dnes běžky Špindlerova bouda - Luční bouda - Výrovka - Na Rozcestí - Klínovky - U srubu - Krásná Pláň - Špindlerův Mlýn (cca 25 km)
Sněhové podmínky od Špindlerovky až na Krásnou Pláň skvostné, závěrečných cca 7 km do Špindlu z Kr. Pláně už bída, jehličí, přenášecí úseky, poslední 3 km zcela nesjízdné (asfalt)
Trasa samotná mezi Špindlerovkou a Luční boudou náročná, velké stoupání (400 m), na cestě k Čertovu návrší pro méně zdatné lepší sundat běžky a prudký kopec vyšlápnout vzhledem k nerovnému terénu, značnému stoupání a úzké cestě
Od Luční na Krásnou Pláň skvělé, kvanta sněhu, široká cesta, někdy i se stopou, všechny občerstvovny otevřené
Lidí relativně málo
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 14.2.2024 13:53
Z Černé hory až na Bramberk i otočku desítky ještě dopoledne 1-2 dny stará, lehce zasypaná trasa, takže super. Drží to a je to zatím rychlé. Lepší a čistčí než v sobotu. Na áckové lyže kromě úseku těsně nad Hrnčířskými boudami směrem k Oddechu, ale dá se to kousek přenést, na horších lyžích i projet. Lidí, tedy turistů, mraky. Parkoviště na Černé bylo dopoledne plné, fronta na lanovku už v 8:30 na 20 minut!
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 14.2.2024 10:09
Ahoj,

nekde na FB jsem videl fotky z nedele. Je to tam totalne zablaceny a plny jehlici. Od vyssich poloh pak uz prej lepsi.(Odpověď na dotaz uživatele Pepa z 13.2.: Zdravim všechny,nevíte jak vypada cesta z Hofmanek nahoru?Je možnost ještě na běžky?
Diky)
Východní Krkonoše - od Špindlu po Janské Lázně
Vloženo 14.2.2024 7:46
Jeli jsme v pondělí od celnice. První kilometr příšerný, led pokrytý jehličím. Pak se to zlepšilo a hlavně proti nám jela rolba, která jehličí strhla a překryla sněhem. Dojeli jsme pod Voseckou a jeli zpět po výrazně lepší trati.
Takže na tu bídu to ještě jde.
(Odpověď na dotaz uživatele Kuba z 13.2.: Dobrý večer ,chci se zeptat , nebyl někdo na Janouškově cestě (Terrex) nad Harrachovem na Voseckou boudu ?)
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Dotaz Vloženo 13.2.2024 23:28
Ahoj,
nevíte jak vypadá úsek Rozhledna Žalý -Rovinka - Horní Mísečky?
Žádný šlágr nečekám, ale o víkendu nás čeká tato trasa, tak jestli se spíš máme připravit na pěší turistiku než na lyže.
Díky.
Zodpovědět Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále – jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a dost se prolínají. Specialitou je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty (chaty, sídla, hory) jsou označeny pomocí různých červených symbolů, které ve formě plechové značky ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek. V létě se může hodit článek o tom, jak se dá jezdit v Krkonoších na kole.

Členění oblasti Krkonoše