Krkonoše – běžky

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské…

Číst celý text

Členění oblasti Krkonoše

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Dotaz Vloženo 2.4.2020 10:50
Ahoj, nejel jste někdo z Míseček na Vrbatku a dál? Dá se na Horních Mísečkách zaparkovat? Díky!
Zodpovědět Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Dotaz Vloženo 25.3.2020 22:02
Ahoj, nevíte prosím někdo, jak vypada cesta z Míseček na Labskou louku a okolí Labské louky? Děkuji
Zodpovědět Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 16.3.2020 21:33
Benecko - hlavní cesta Václavák - Rovinka dobře sjízdná, okruhy už jsou horší - tam je to už nejetelné. Sníh ještě nějakou chvíli na Václaváku vydrží.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 16.3.2020 20:30
Mísečky opět upravené, včetně sedmičky a svážnice. Sedmička už by možná na pár metrech nebyla pro každýho na jedničkový lyže, ale furt pěkná a zbytek úplně top. Zákaz vjedu na Horní Mísečky nebyl.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 15.3.2020 22:38
Chtěli jsme dojet autem na Mísečky na parkoviště, ale asi 2,3 km před Mísečkama je na silnici zákaz vjezdu. To vedlo k tomu, že všichni zaparkovali (tedy až na pár ignorantů co jeli dál) na parkovišti před zákazem a pak šli 2,5 km po silnici s běžkama v ruce... (dá se to "zkrátit" po sjezdovce která je cestou, od horního konce pomy se dá po vrstevnici jet "stopou" až na mísečky, takže člověk po silnici šlape jen jeden km).
Naše cesta vedla z Míseček na Vrbatovku (ta je zavřená), prameny, hranici s PL, pak zpět na okruhy na mísečkách.
Sněhu dostatek, okruhy parádně upravevé, 5 i 7 km okruh v pohodě sjízdný, 10km jsem nezkoušel. Lidí málo, sluníčko, teplota kolem nuly...
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 15.3.2020 13:22
Ještě včera bez náznaku předjaří, ale na slunci to asi bude povolený... čistej snih navrchu, jen hodně blbů bez lyží...

(Odpověď na dotaz uživatele Barbora z 15.3.: Dobrý den 😊,
Nevíte prosím, jak to vypadá na Mísečkách? Dá se ještě na běžky nebo už je to mokrý...
Děkuji za info 😊😊)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 14.3.2020 7:15
Nejlepší zajet na Jizerku. Tratě upravené a sněhu dostatek.
T.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 13.3.: Dá se na skate v okolí Harrachova nebo Rokytnice? Díky)
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 13.3.2020 19:32
Zavodni okruhy Misecky celkem v pohode i na skate. Smerem na Benecko neupraveno.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 13.3.2020 19:16
Pro mě je nejlepší varianta z Harrachova, je to i nejbezpečnějši z hlediska počasí. Z Míseček přes Vrbatovu boudu je to hezký, když je pěkný počasi. Od Rezku se lze na Dvoračkách rozhodnout, zda jet přes hřebeny nebo dolů na Ručičky, Kládovkou na Snídani a na Voseckou... V případě zledovatělýho sněhu je ten sjezd dost divokej...
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 13.3.: Ahoj prosim poradte kudy nejlepe na Voseckou boudu? Da se z Vrbatovi boudy? Nebo z sHarrachova ci Rezku? Diky)
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 13.3.2020 17:08
V okolí Černé hory je upraveno cca 15 km tratí. Provoz kabinkové lanové dráhy z Janských Lázní na Černou horu bude zachován do neděle 15. 3. 2020. Kabinková lanovka bude o víkendu přepravovat pouze pěší a běžkaře. (provoz skiareálu pro sjezdaře bude stejně jako na jiných místech s ohledem na vyhlášená opatření proti koronaviru počínaje sobotou ukončen). Zdroj: https://www.skiresort.cz/informace/novinky/lyzarsky-provoz-konci-kabinkova-lanovka-jezdi-do-n_96/
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 12.3.2020 7:14
Benecko stadion _ Rovinka - mísečky a zpět pozdě odpoledne 11.3. : Mokrý sníh, místy opravdu víc voda než sníh - žádný úsek se nemusí přenášet, ale někde už to zřejmě ve čtvrtek bude nutné. Benecké okruhy jsou na hraně sjízdnosti na horších lyžích. Rovinka - Mísečky opravdu (snad poprvé tuto zimu) upraveno rolbou - pás na bruslení a jedna stopa. Rozdupané místy od pěšáků, ale i tak velký pokrok. Stopa i od sjezdovky k Mísčkám, což také nebývá. V celé délce je po pravé straně cesty ve směru z Míseček na Rovinka. I na Mísečkách byl sníh hodně mokrý, měkký a pomalý.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 10.3.2020 15:59
Ahoj, dnes trasa Benecko od hotelu Žalý na Horní Mísečky upravena rolbou. 😀
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 8.3.2020 16:36
Dopolední skate: na Mísečkách upraveno závodní 5km kolečko (7 ani 10 km ne), na Rovinku projeto pouze od lyžařů. Luxusní úprava směrem sjezdovka Medvědín, dokonce s vyřízlou stopou, úprava ale končila u sjezdovky. Cesta na Zlaté návrší upravena až nahoru, ale vzhledem k velkému provozu i pěších a sluníčku rychle měkla.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 6.3.2020 9:40
Terex upraven ve čtvrtek večer, přes noc a ráno ale napadlo 3-5 cm sněhu. Stopa na klasiku je níže z půlky, výše komplet zapadaná. Na skate to asi bude super, dostatečně široké. Nestihl jsem tedy kvůli nutnosti přemazávat (červený swix se lepil) celé, ale i úsek směrem pod Voseckou by měl podobný. Od Bílé vody dolů do Harrachova dobré včetně stopy na klasiku až do zatáčky Pod Platzenfalem. Odtud poděl potoka dolů už horší, upravené bez stopy, několik míst vytátých na asfalt skoro po celé šířce, ale na kameňačkách se sjet dalo. Dole v Harrachově dopoledne přešlo sněžení do deště.

Spojka na Terex od biatlonových okruhů sjízdná, horší místa hned za napojením na okruhy a pak stoupání k silnici, to je směrem dolů kvůli nerovnému povrchu a kamenům spíš na sundání lyží. Na cestě je jeden spadlý strom, překročit se dá v pohodě, ale rolbu sem letos už nepošlou.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 5.3.2020 22:00
Začátek v Harrachově na závodních tratích - zkracoval jsem si trasu i po úsecích upravených hodně dávno a nahoru se to dalo, ale držet se čerstvější upraveného je asi jistější. Nad tratěmi za rozcestím Janova cesta cca 500 metrů mizerných, převládá asfalt a párkrát se lyžuje po zbytcích sněhu na okrajích cesty. Směrem dolů nesjizdné. Tohle GPS záznam z rolby, která tam jela ve středu, neřekne. Dál už jen místy vytátá stopa na klasiku, čím výš tím líp a od první serpentiny už OK.

Z Čerťáku na Ručičky bez problémů a pěkné, stejně tak z Ručiček na Krakonošovu snídani, to byly nelepší úseky výletu.

Podél Mumlavy až k rozcestí Luboch stopa na klasiku pěkná, pás na bruslení docela rozdupaný od pěších, kteří tu mají převahu. Dál směrem dolů sníh ubývá, místy stopa vytátá na asfalt, kus na vodopády je jedno kritické místo, kde se možná už v pátek bude 10 metrů přenášet. Od vodopádů po magistrále sice místy jen tenká vrstva sněhu/ledu, ale podařilo se mi sjet až k Normě.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 5.3.2020 17:37
Odpolední skate, závodní 5 km, kolečko přes Medvědín, na Zlaté návrší a zpět. Všude bez problémů na áčkové lyže. Místa na slunci samozřejmě hodně rozměklé, ale po stranách všude vidět stopy po úpravě. Stopa na závodních okruzích hodně rychlá
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 4.3.2020 20:59
Harrachov - okruhy v biatlonovém areálu: na projetí před večeří použitelné, ale určitě na starší lyže. Úprava asi z doby před oblevou (?sobota) je ještě znát, častěji je tam i stopa na klasiku. Doporučuji vynechat nejvzdálenější nejsevernější okruh a když na něj někdo přijede od Terexu (to jsem ale netestoval), tak ať se dá na rozcestí Stará celní doprava - úsek rovně překonává pár štěrkových polí a je tím nejhorším.

Odpoledne a večer tak 1-2 cm připadly.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 4.3.2020 19:47
Z Maršova přes Světlou na Černou a okolí. Na Pražačku procházka s lyžema v ruce po trávě. Tam rolba, čerstvě upravená, přes noc zledovatělá slabší vrstva sněhu, ale až na pár rozjetých šišek dobrý. Od Krausovek už začínaly bělat sněhem i stromy a cca od 1000 m n. m. hotová zimní pohádka. Všude nový mančestr, modré nebe a do toho jarní slunce. Nádhera.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 4.3.2020 16:49
Pomezky- Pomezni hreben. Ani tech blbych 2 km neni upraven na Pomeznim hrebenu. Zoufalost. Lidi 3 prdele Skvele prirodni podminky, dostatek snehu 30 cm, ale upravu stop ma nekdo u prdele.
Úpa a Rýchory
Vloženo 3.3.2020 18:59
Od vikendu trasy dost utrpely, aby se na ne ted opet snasel snih. Dnes odpoledne ho bylo misty 5, misty pres 10 cm noveho a vlhkeho. Cely 5 km okruh je sjizdny s tim, ze nekde jsou horsi mista, ovsem jetelna. Jednickove lyze bych ale nebral. Prituhne-li, a napadne-li jeste neco pres noc, mohlo by byt zitra pekne svezeni.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 2.3.2020 18:19
Z Hoffmanek pres Zrcadla na ČH, svaznici a po c.h.silnici dolu - snehu dost i dole, akorat pred Vendlovkou neprijemna mista hlavne pro sjezd, viz fotka. S mazanim horor, jinak super.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 2.3.2020 7:39
Když jsem v neděli 1.3.2020 po 16:00 vyjížděl ze startu beneckých tratí, zrovna jela rolba, takže to asi bude upravené, ikdyž tam ještě jezdilo hodně lidí, takže to asi rozjezdili. Na přes Piráta je to neupravené až ke sjezdovce Labská, pak už rolba jela na Mísečky. Bruslit se nechá dobře, stopa rozmydlená. Od Rovinek k Bellevue je krizový úsek v zatáčce, fleky sněhu s loužemi, tam to už nevydrží, pokud nepřipadne a nezmrzne.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 1.3.2020 15:21
Pomezky upravují vždy v pátek a úterý, takže dnes všechny stopy zaváté. Na Pomezkách velmi silný vítr a sněhové závěje při nástupu do stopy, ale dalo se objet. Napadlo cca 4cm nového sněhu, ráno prašan, odpoledne už dost uklouzaný. Na Lysečiny v pohodě, v lese bez větru, sněhu dost, od kostela po Lysečiny dvě vytátější místa, ale ty tam jsou každoročně, projet jdou. Škoda, že neproběhla čerstvá úprava, protože byly ideální podmínky.
P.S. k mému zděšení magistrálu nově protíná sjezdovka Kolbenka s novými spojkami pro sjezdaře, takže do budoucna bude rovinka ke kostelu jako na Václaváku. Naštěstí kvůli nedostatku sněhu, vlek nejezdí.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Úpa a Rýchory
Vloženo 29.2.2020 15:02
Cesta z Míseček na Vrbatku je uježděná spíše od lyžařů než od rolby. Sníh je měkký, na bruslení to není ideální. Na klasiku se dá jít krásně na modrej, i když stopa většinou chybí. Z Medvědína na Šmídovu vyhlídku vede uspokojivá stopa. Občas zdupaná od pěšáků, ale lyžaři (zejména na skialpech) stopu krásně urovnají. Na bruslení to není! Všude okolo je 40 cm nového, zatím prachového sněhu. Ten ale asi ztěžkne, teplota stoupá už skoro k nule.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 29.2.2020 8:57
Rolba vyjela odpoledne a vše upraveno od Špindlu přes Krásnou Pláň přes Klínové Boudy, ještě kus dále, ale tam jsem nedojel. Sice mám v sobotu sněžit, ale je to utažený.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 28.2.2020 17:13
Okruh Mísečky - Benecko - Rovinka - Trojdomí - Mísečky:
Sněhu je dost. Jediný potok přes celou cestu je na konci sjezdu z Janovy hory na Benecko (za závorou).
Závodní okruhy 5 km a 7 km projela rolba asi včera, možná dřív. Stopa je tam pevná, v bruslícím pruhu několik cm sněhu, který lidi pomalu uježďují. Okruh 10 km nebyl dnes projetý ani lyžaři. Od Václaváku na Janovu horu je jen stopa vyjetá od lyžařů, někdy i dvě vedle sebe. Kolem Rovinky a Trojdomí jsou uspokojivé stopy i bruslící pruh. Dnes to bylo na modrý Swix, i když dole kolem Benecka trochu klouzal.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 28.2.2020 10:00
Ze zkušenosti k diskuzi o jízdě vlevo doplním, že jízda na lyžích obecně podléhá pravidlům FIS (viz. např. Pravidla Jizerské magistrály, která jsou ve shodě). Jízda mimo tyto pravidla mohou být místně upravena, nicméně také obecně známa, tj.informací u konkrétního místa z obou stran tratě a na všech místech kde je možné na trať vstoupit. Není-li tomu tak, bude soud v případě kolize velmi pravděpodobně rozhodovat v neprospěch lyžaře jedoucího vlevo, tedy po nesprávné straně. Že se jezdí vlevo kvůli nějaké historické tradici je bohužel nerelevantní, pozor na to, je to nebezpečné.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 27.2.2020 22:14
Černá hora a okolí - sněhu hromada, kolem poledne začala řádit rolba i se stopovačem, takže to bude na víkend hezký. Konečně je už protažený celý malý okruh. Podle množství sněhu v Jánkách zřejmě bude v pohodě i nástup na Hoffmankách.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 27.2.2020 20:11
Ahoj, dnes dopoledne upravená 5, 7 a obě svážnice, průběžně zasněžované novým přídělem sněhu. Vzhledem k předchozímu počasí podmínky nad očekávání. Skol !
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 26.2.2020 22:53
Ahoj, byl jsem tam včera. Bylo upraveno kola 5 a 7 a svážnice na Medvědín. asi 2 cm čerstvého sněhu. Po 30 min lijáku jsem ve 14h odjízděl. 7 horší místy špinavá stopa, po dnešním sněžení to bude na jedničkové lyže.
(Odpověď na dotaz uživatele standa z 26.2.: Zdravim. Ma nekdo informace o stavu snehu 26.2. na Miseckach - zavodnich okruzich? Diky)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 26.2.2020 20:16
Když už pro všechny, tak aspoň celé:
https://www.jizerskaops.cz/magistrala/pravidla-pohybu/
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 24.2.2020 15:23
Upřesnění pro Petra a ostatní: ZÁKLADNÍ je PRAVIDLO č. 1
PRAVIDLA PRO BĚŽKAŘE
1. Berte ohled na ostatní, vzájemnou ohleduplností předejdete většině případných nepříjemných situací.


2. V upravených stopách jezděte vpravo, podobně jako na silnici.

3. Je-li proříznuta jen jedna stopa a zbytek trati je upraven pro bruslaře, má přednost lyžař jedoucí vpravo, bez ohledu na to, jede-li z kopce nebo do kopce.

4. Pokud je upravena pouze jedna stopa (úprava skútrem, bez pruhu pro bruslaře) přednost má lyžař, který jede z kopce.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko

O oblasti

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále – jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a dost se prolínají. Specialitou je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty (chaty, sídla, hory) jsou označeny pomocí různých červených symbolů, které ve formě plechové značky ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek.

V létě se může hodit článek o tom, jak se dá jezdit v Krkonoších na kole.

Členění oblasti Krkonoše