Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské…
Členění oblasti Krkonoše
» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě
Silnice na Vrbatku nic moc. Dolní část většinou firnovatá a rozježděná od sjezdařů. Nejspodnější úsek pomalu odtává skoro na poklad. Od druhé serpentiny neupravené, rozježděné skútrem. I zde drží stříbrný klister mimo vysluněná místa. Na Šmídovu vyhlídku se dá jít porůznu lesem (tam klistr na novém sněhu lepí). Turistická cesta je uchozená od pěšáků, ale jet se dá. Hřebeny byly v mraku a trochu foukalo, tak se mi tam zatím nechtělo.
Teplota ve stínu před polednem kolem nuly, odpoledne nad nulou.
» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)
Ze čtvrtka na pátek napadly asi 2cm sněhu a ten zatím (do pátku večer) nebyl zarolbován. Okruh 5 km a medvědínská svážnice byly upraveny někdy dřív. Na klasiku je to lepší - stopa je pevná a ta trocha nového sněhu drží. Když to klouže, dá se jít měkkým sněhem vedle. Držel červený Swix V55+V60. Stopy jsou dost rychlé. Na skate je to horší, měkký sníh ještě není uježděný. Na slunečných místech (zejména část kolem lanovky z Labské) nový sníh skoro není znát a jede se po šedém hrubém firnu nebo zmrzlém manžestru. Přes den tu bylo lehce nad nulou, kolem páté hodiny začaly teploty klesat pod nulu.
Okruh 7km a cestu na Benecko přes Janovu Horu jsem nejel. Vypadá to, že prošel úpravou někdy dříve a teď je jen vyjetý od lyžařů. Cestu na Vrbatku jsem také nejel, ale prý je to tam celkem zmrzlé (a spodek je plný pískovitého firnu).
» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)
(Odpověď na dotaz uživatele Honza1994 z 10.3.: Ahoj, nemá někdo info jak to vypadá na okuzích kolem Černé hory a nad Pecí (Liščí cesta), případně nad Špindlem kolem Plání?)
Sobota 8. 3. 2025 odpoledne
- Stará celní cesta vytátá, nesjízdná
- Terex od celnice pod 900 mnm nesjízdný, na hřebenu 90 % v pohodě, na místech kde svítí slunce bazénky, na klasiku jsem mazal stříbrný klister univerzál 3/-5 a ustřelovalo to, na soupaž to ale letí, skiny by asi byly lepší, na skate je třeba počítat s firnem, v každém případě vzít velké košíčky
- sjezd dolů přes Krakonošovu snídani v pohodě, ve spodních pasážích je to led s jehličím, od svahu místy kouká asfalt, s opatrností jde ale dojet až k mumlavskému vodopádu
- závod byl zkrácen o body "Krausovy Boudy – U Modrých Kamenů – Pardubické Boudy" - tedy je vynechán okruh Světlá hora. Dá se předpokládat, že kvůli nedostatku sněhu v úseku Krausovy Boudy – Pardubické Boudy, který bývá za takových podmínek nejslabším místem.
- V úseku START (Špindl) – Krásná Pláň jsou asi 4 místa, kde je vytátý sníh a trať bude zúžena pro průjezd. Jedná se o úseky v řádu jednotek metrů .... Jdou projet na lyžích.
- V úseku okolo Struhadla jsou 2 místa, kde je vytátý sníh. Pozor, první je ve sjezdu zde: https://en.mapy.cz/s/guvogutaha ... Pokusíme se ho naházet sněhem, aby bylo s opatrností sjízdné, případně bude potřeba na 10 m sundat lyže. ... Druhé místo je ve výjezdu, je jasně vidět a lze po kraji přejet
Zdroj: https://www.stopaprozivot.cz/blog/aktualni-info-k-zavodu-krkonosska-70_stopa-pro-zivot
Jinak závod se jede volnou technikou.
K dotazu níže: já bych doporučoval i na běžky zůstat v okolí Černé hory (nahoru asi vyjet lanovkou). Odhadovat stav tratí na základě toho, že se tu do pátku v týdnu s vysokými teplotami neupravovalo, bych si netroufal. Navíc neočekávám, že by byl někde poblíž lepší stav tratí, které jsou zároveň dobře dostupné. Ovšem píšu to spíš z historických zkušeností, naposledy jsem tam byl před Vánoci.
(Odpověď na dotaz uživatele Alena z 8.3.: Pavel Spacek: V příštím týdnu chci jet s dětmi (11+8 let) na lyže do Krkonoš. Jeden den sjezdovky - tam vyhrála Černá hora a druhý den na běžky.
Bohužel, mapy ukazují kvalitu bežeckých tratí v okolí Černé hory docela nic moc. Stopa je protažena jen na cca 3 km na vrcholu.
Nemáte někdo tip, kde by se v auto-dojezdové vzdálenosti od Jánek dalo zejména pro děti velmi příjemně běžkovat?
- protažená stopa na klasiku
- 10-15 km
- sníh po celé trase
- minimum ledu
- minimální převýšení
- čím míň lidí, tím lépe
Děkuju za vaše zkušenosti a tipy!)
Sněhu dost, po traverzu sjezdovek v Herlikovicich pěkný manšestr bez stopy až na Rovinku. Asi centimetr nového sněhu překryl nečistoty, ale pořád hodně měkké. Traverz sjezdovek docela náročný, u Křížovek na loukách sněhu pořád relativně dost, dalo se vyhnout vytatym místům. Odpoledne po návratu chumelenice
O oblasti
Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále – jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a dost se prolínají. Specialitou je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty (chaty, sídla, hory) jsou označeny pomocí různých červených symbolů, které ve formě plechové značky ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek.
V létě se může hodit článek o tom, jak se dá jezdit v Krkonoších na kole.