Krkonoše – běžky

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské…

Číst celý text

Členění oblasti Krkonoše

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 23.4.2021 10:25
Jen doplňuji dotaz - Vrbatka byla bohužel minulý víkend zavřena (měli tam ceduli,že z "důvodu vládních opatření").
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 23.4.2021 9:16
Parkovani na Hornich Miseckach je 30 na hodku.

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 22.4.: Ahoj Iveto K., navnadila jsi mě svým příspěvkem na případný výlet o víkendu, nevíš prosím tě, jestli na Vrbatově boudě funguje nějaké občerstvovací okénko? A na horním parkovišti na Mísečkách se platí 300,- ? Nebo je už nějaká jarní cena? Sjezd od Vrbatovky zpátky je OK? Není to nějak moc hrbolaté? Nejsme úplně zdatní sportovci. Díky moc za případnou odpověď.)
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 22.4.2021 11:22
Krásná jarní lyžovačka, cesta od Jilemnické boudy na Vrbatovku bez stop, v pohodě schůdná, sněhu plno, žádné přenášení. U čtyř pánů a okolí se to trochu bořilo, stopy žádné, ale pořád skvělé projetí.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 22.4.2021 8:12
Zdravím, od Pomezek nad Kostel cca 3 km paráda, sněhu dost,ale mokrý a těžký. Dolů ke kostelu se pak dá ještě sjet,ale už bída. Dál jen po louce bez úpravy. Na Lyseciny lese se dá, ale dost vytatych míst. Nedojel jsem tam. No,už je to pro nadšence.
Úpa a Rýchory
Vloženo 19.4.2021 6:58
Běžky nasazeny nad Mumlavským vodopádem, potom na Krakonošovu Snídani a Kládovku, bylo to překvapivě dobré. Nahoře, na Kládovce a Terexu, je asi 70 cm uježděného sněhu a vydrží ještě chvíli.
Jako už letos mnohokrát, podél Mumlavy jel skútr a táhnul nahoru dva běžkaře (!). Místní (včetně místních z Krnapu) musí tušit, kdo tohle provozuje. Ach jo.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 17.4.2021 19:08
Okoli Cerne hory,
Valsovky,
Vaclavak,Cerna bouda,
Kolinska bouda min. 15 cm snehu.dobre snehove podminky.stopy proslaple od bezkaru a skialpinistu.vetsinou pouze na klasiku, na brusleni je to vetsinou hluboke a mekke,ale na vylet bohate staci.okenka otevrena na Cerne i Kolinska boude
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 17.4.2021 17:26
Lví důl: čerstvý prašan jako uprostřed zimy, neprojeto, částečně jsme museli prošlapávat hlubokáč. Dole u Spáleného mlýna už to bylo trochu pohodlnější, jinak zimní podmínky.
Úpa a Rýchory
Vloženo 17.4.2021 9:41
Asi mám halucinace, ale jsem asi opět v běžkařském ráji! Od parkoviště na Pomezkach až po Lysečiny je to na Áčkove lyže (s opatrností od sjezdovky ke Kostelu, kde už jezdí auta) Na silné vrstvě prašanu je většinou lehce zafoukaný manžestr. Opět sněhu vice než v únoru a i minulou sobotu. Kravý hora a Dlouhý hřeben neupraven, ale na klasiku se to určitě dá. Stopy na klasiku nejsou vyříznuty nikde. Opět děkuji přírodě a sponzorům za tratě.
Úpa a Rýchory
Vloženo 16.4.2021 20:32
Mísečky - Medvědínská svážnice - Medvědín - Šmídova vyhlídka - Mísečky - závodní tratě.
Od čtvrtka napadlo 10-15 cm sněhu (na hřebenech spíš 20-25), kolem Míseček těžký mokrý, na hřebenech skoro prašan. Na hřebenech je teď kolem 1m sněhu a týden-dva určitě ještě vydrží.
Svážnice má projeté stopy od lyžařů (foto1). Po sjezdovce na Medvědín se šlo těžko, hodně se bořily hůlky. Cesta z Medvědína (foto2) na Šmídovu vyhlídku je luxusně uježděná od skialpinistů, vůbec není zdupaná. Silnice na Vrbatku byla dnes projeta rolbou na varhánky, ale také jsou tam vyjeté koleje od auta (foto4). Závodní tratě byly nejhorší - stopa nic moc (foto3). Na bruslení leda ta silnice na Vrbatku.
Dneska bylo pod mrakem, takže to moc neměklo a občas i jemně sněžilo. Celkem na to držel na to fialový V50 s trochou sádla V55, až odpoledne v tratích se kupodivu trochu lepil. Lidí málo, parkoviště poloprázdné.
12:43
14:50
15:24
15:50
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 16.4.2021 17:28
Dnes od Normy podél Mumlavy až na sedlo pod Voseckou. Všude sice mokrý, ale kompaktní sníh, daly se bez obav vzít i nové lyže. Pozor na mazání - dole v pohodě červený vosk, i když bylo lehce nad nulou, ale kolem Krakonošovy snídaně se to lepilo. Je to na klasiku, jelikož je uježděný takový širší pruh od skútrů a od lidí. Na bruslení by to bylo těžší, ale někdo to tam taky zvládl. Na Terexu je jediná klasická stopa od nějakého odvážlivce, Kládovka je na tom podobně. Ale sněhu je všude dost, i v lese, a ještě trochu padá, stojí to za to.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 16.4.2021 11:44
Podél Mumlavy - Krakonošova snídaně všude sníh žádné stopy, pod Voseckou Terex plno sněhu žádné stopy. Sjezd z Bílé Vody supr prašan. Na úrovni Harrachova už malá vrstva sněhu, člověk občas škrábne, ale výš úplná pohoda, nahoře skoro metr vrstva a 15 cm prašan.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 14.4.2021 19:57
Pec-Růžohorky-Sněžka-Luční bouda-Výrovka-Na Rozcestí-Liščí louka-Pražská bouda-Pec
V Peci jen poprašek, takže s lyžemi po zelené na Růžohorky, odtud na lyžích až téměř na vrchol Sněžky. Neupraveno, ale docela pěkné. Ze Sněžky na Luční sněhu sice dost, ale kombinace ledových ploten a závějí, takže jízda nic moc. Z Luční na Výrovku krásně upraveno na skate. Upraveny obě cesty, jel jsem po úbočí nad modrým dolem, ale vzhledem k množství nafoukaného sněhu mám určité pochybnosti, jestli je to z lavinového hlediska úplně bezpečné. Dále až na Liščí louku neupraveno, ale dalo se. Z Liščí louky dolů už částečně prohrnuto a sněhu hodně málo. Projel jsem, ale kolem Pražské boudy už jsem píchal do asfaltu. Do pece pak po sjezdovce, tam je sněhu dost.
Celkově se dá říct, že sněhu je dost nad 1100 m. Je to v podstatě led rozšlapaný od pěšáků, ale tím, že mi v noci případlo asi 10 cm prašanu, tak se to docela dalo. Problém je, že dole není nic a lanovky nejezdí, takže kdo se chce projet musí si dát pár hodinový výšlap buď po sjezdovce nebo s lyžemi v ruce. A doporučuji jet pouze v případě, že napadne alespoň nějaký čerstvý sníh. Jinak okénka pouze na Sněžce na Poštovně a na Výrovce.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 13.4.2021 20:42
V Harrachově se ještě upravuje aspoň něco - biatlonové kolečko naposledy nejspíš dnes. Část "hlavních" tratí se byla naposledy upravena v sobotu: "Naposledy se upravilo vše od Vosecké boudy přes Kladovku, Ručičky a po Studenov. Bez stopy na klasiku, ale extra šířka pro bruslení." Rolba nemá GPS, takže na žádných mapách nemá cenu hledat. Zdroj: https://www.facebook.com/mestoharrachov/

Kdy byl naposledy upraven Terex, by se možná taky dalo najít tam, ale nevím, jestli to má smysl. Dřív v sezóně se Terex upravoval, posledních pár týdnů už ne. Sníh tam bude určitě.

Omlouvám se, že neodpovídám úplně na otázku, ale zpravodajové KamZaSněhem.cz z této části Krkonoš letos stejně skoro žádní nejsou :-) Nicméně zpráva odtud by určitě potěšila, na Pá/So o těchto končinách taky uvažuju...

(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk Kolář z 12.4.: Ahoooj, nevíte, jak vypadá Terex. Chci jet od Mumlavskejch směr snídaně na Voseckou a poté po Terexu až k celnici ?)
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 11.4.2021 18:31
Pomezky nedoporučuji,pokud nechcete dokolečka jezdit po úvodních 2km na Běžkařské-tam je sněhu dost,stopa vyjetá od lidí.Cesty vytáté na asfalt a na loukách už taky kouká tráva a hlína.U kostela jsem to obrátila zpět.Ještě se dá jet po spojnici z magistrály ke sjezdovce Renerovka
11:13
11:25
11:33
12:16
12:18
12:38

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Úpa a Rýchory
Vloženo 10.4.2021 15:52
Z centra Strážného 1km pěšky, bouda Klinovka pripravovala trate na brusleni rolbou od zadních Struhadel, okruh kolem Plane az na Roscesti, od krásné pláně sněhu dost.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 8.4.2021 9:32
Běhal jsem jen po Magistrále(Václaváku), sněhu dost, ale musíš si projet stopu. Pokud by se tam otočil zájezd skatařů, tak by se dalo i bruslit. Podklad je tvrdý, ale každý den tam padá prašan, který vždy v poledne slehne. Stálo by to ještě za poslední úpravu. Jinak 5.4.jsem jel až na Lysečiny i Kravý horu a už jsem píchal asfalt. Na lyže dobré, ale mokré. Zítra dám zase jen Magistrálu.
(Odpověď na dotaz uživatele David Krause z 1.4.: Skol! Nemáte někdo čerstvé dojmy z okolí Pomezek? Díky.)
Úpa a Rýchory
Vloženo 5.4.2021 17:28
Na Mísečkách upraven okruh 5 km, ještě po poledni manšestr. Snad měla být upravena ještě svážnice, ale tam jsem nejel. Připadlo 5+ cm prašanu, na Vrbatovku čerstvě poježděný pás, dalo se to v pohodě vybruslit. Od mohyly na Pančavskou louku a dále vyjetá stopa pouze na klasiku. Počasí super, sluníčko, modrá obloha. Na Mísečkách se parkuje za 30Kč/1hod (automat).
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 4.4.2021 19:50
Trasa jako minule viz mapa z centra Strážného 2km pěšky, nasazovala jsem u Zadních Struhadel, odpo už více vytátých míst na asfalt.Od Krásné pláně sněhu dost. Připadlo od 3 do 15cm prašanu,který se dost lepil. Odpoledne Bouda Klínovka upravila tratě rolbou a čtyřkolkou se stopou z Plání až k Chalupě na rozcestí a pouze stopařem pak od Srubu po magistrále na Krásnou pláň a nahoru na Pláně.K Výrovce ráno asi upraveno, odpo rozdupáno pěšáky.Svážnice nad Klínovku projeta lidmi.
12:16
13:28
13:37
13:57
14:12
14:24
14:43
14:47
15:09
15:29

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 31.3.2021 19:47
Z parkoviště Jezerní domky Strážné přes Krásnou pláň na Pláně a nad Klínovku, svážnicí na Stoh a po magistrále zpět.Na Krásnou pláň jsme to vyšli po zelené,sníh tam je,ale bylo to na pár místech vytáté a ledovaté,nahoře všude sněhu dost a čistý.Bouda Klínovka má otevřené okénko i v týdnu a okolní tratě v pátek upravila čtyřkolkou,takže se to nebořilo,jen měkké.
11:02
11:41
13:17
13:44
13:57
14:10
15:13
15:36

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 26.3.2021 21:18
Pomezky-Albeřice, upraveno před týdnem, sněhu dost. Běžkařská měkčí, ale odpoledne stopa hezky ujetá od lidí. Od kostela nad Albeřice to bylo uježděné od skútru, tvrdší, krásně to klasikou jelo i bez stopy. Okruh Kraví Hora tvrdší na straně u Sněžky, ve sjezdu trošku muldy a jehličí,ale míň, než na konci února.Stále dobré podmínky na březen🙂
13:08
13:24
13:38
13:57
14:44

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Úpa a Rýchory
Vloženo 26.3.2021 21:07
Lví důl, start až ve 13hod ze Spáleňáku, upraveno před týdnem, po celé délce měkké a sněhu dost (tak 45cm), na skate špatné, i ve stopě jsem se bořila. Jedno obvyklé vytáté místo viz foto.
13:09
13:27
13:44
14:33
14:57
15:06

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Úpa a Rýchory
Vloženo 19.3.2021 19:00
Dnes na biathlonovém kolečku v Harrachově. V poledne neupraveno, odpoledne tam již řádila rolba, byl trénink mládeže. Upravena i Stará celní a v lesích za kolečkem. Před pátou začalo silně chumelit, mělo by do 21 h. Alespoň chvilku jsem si to užil, předtím to byla hančovina, i Misarova cesta. Všude plno nového sněhu.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 1.3.2021 14:53
Mísečky - Vrbatka - Violík - Sněžné jámy:
Dopolední cesta na Vrbatku byla překvapivě dobrá - tvrdý sníh, na něm hrabanka, dalo se po tom bruslit a ve stínu držel i univerzální klistr na klasiku (viz foto 1). Ale odpoledne už tam byl skoro všude písek, v nižších partiích firnový hnůj. Nevím, jestli to další dny po ránu bude zase lepší.
Na hřebenech (i odpoledne) cesty s velmi tvrdým podkladem, na nich většinou trochu hrabanky (viz foto 3), občas vedle cesty stopa (ale tvrdá, umrzlá). Po pláních mimo cesty se dalo jet celkem dobře, ale občas už se lyže zařízla (viz foto 4)..
Nejhorší jsou cesty, kde chodili pěšáci a pak to zmrzlo (např. z Vrbatky přes mohylu na Harrachovy kameny - viz foto 2).
Poměr návštěvníků skialpisti /pěší / běžkaři byl odhadem 4:3:2.
13:12
13:21
13:25
15:02
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 28.2.2021 16:59
Viz. příspěvek níže.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 27.2.2021 20:23
Ve čtvrtek ráno upraveno, cesta ze Spáleňáku k Janovým boudám už hodně špinavá, ale díky úpravě byla ještě sjízdná. Okruh Červený vrch paráda, jen kousek v lese je ledovatý, špinavý, běžky jsem sundala (jela jsem na nových). Cesta mezi Janovými boudami a Pěnkavčím vrchem nic moc - hluboký, špinavý, rozrytý sníh, občas led, občas leze asfalt na sluníčku, ale šlo objet. Pěnkavčí vrch - paráda, sněhu dost, krásná stopa, ve čtvrtek už hodně měkké. A k tomu krásné výhledy z obou okruhů. Fotila jsem i ty špatné úseky. Cestou ani jeden běžkař :-)
11:31
11:31
11:49
11:49
12:00
12:15
12:16
12:16
12:18
12:26
13:08
13:08
13:29
13:29
13:37
13:37
13:40
13:40

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 18)

Úpa a Rýchory
Vloženo 27.2.2021 18:35
Ráno zmrzlý, upraveno od sjezdovky Kejnis v Benecku na H.Mísečky kolem Třídomí, ale posledních asi 3km asi včera rozjeté rolbou bez hladítka - dnes zmrzlá oranice.
Na H.M. okruh 7 km upraven, v dolní části před půlkou nic moc (špinavé v lese).
Zmrzlý manšestr až do cca 12h.
Zpátky na Benecko přes Janovu h. lepší. Po vyjetí z lesa cca 1km před Rovinkou to začíná být vytáté, ale to je krátký kus, přejel jsem vše.
Místy mi připadalo, že napadlo trochu čerstvého sněhu.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 21.2.2021 10:06
(Odpověď na dotaz uživatele David z 12.2.: Zdravím, plánujeme se dvěma přáteli poprvé jednodenní výlet na běžky ke konci února, kde budem všichni na tom stát téměř poprvé (v 15 jsem se na běžkách učil, ale od té doby na ně nestoupl) a mám problém s náplánováním trasy. Rozhodli jsme se jet do Špindlu, protože tam to známe všichni asi nejlépe, ale tím, že jsem nikdy na podobném výletu nebyl tak nevím jak dlouhou trať zvolit, aby nebyla moc krátká ale ani moc dlouhá. Všichni tři jsme sportovně zdatní, ale tím že na běžkách tolik neumíme tak nevím jak by měla vypadat přiměřeně dlouhá trasa na začátek nebo jak je to třeba se stopami (kde jsou, kde ne, kde tyto informaci najít a pod.).

Díky za jakoukoliv případnou odpověď, radu, či návrh! :))

Nejsem si úplně jistý, jestli je Špindl vhodný pro začátek. Ale pokud mám něco vybrat:

1) pro úplné začátečníky - trasa "Buď fit" v Labském dole. Od Dívčí lávky 3,5 km (a to samé zpět, tedy 7 km). Upravováno jen na klasiku, mírně stoupající až rovinaté. Přiložená fotka je odtud. Aktuální info o úpravě se zjišťuje blbě. K těm 7 km lze připočíst vzdálenost od parkoviště pod Medvědínem k Dívčí lávce. To se speciálně pro běžkaře neupravovalo, ale sjízdné bývá dobře. Všude jinde jsou docela kopce.
2) Ze Svatého Petra na Pláně a dál dle libosti. Součástí GPS záznamu https://www.strava.com/activities/1456151677. Zásadním otazníkem je úprava tratí. Ať už té ze Svatého Petra na Pláně, nebo i okruhů nahoře. Dle zkušeností z minulých let probíhala úprava silně nepravidelně a obvykle se nedá nic moc zjistit.
3) Když tam proběhne úprava, pěkná bývá trasa z Horních Míseček na Rovinku - je to okruh bez prudších kopců. Doporučoval bych nejvíc, nebýt toho, že je potřeba se nějak dostat ze Špindlu na Mísečky, což pro začátečníky není žádný med, nahoru po modré sjezdovce, nebo po jiné jen zřídka upravované trase.

Psáno dle zkušeností z minulých let, bez znalosti detailů o úpravě v sezóně pod vlivem pandemie, a jako dlouhodobá rada, bez ohledu na některá platná omezení.
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 20.2.2021 20:02
Pomezky - Lysečiny + okruh kolem Dlouhého hřebene. Upraveno skate+stopa, na Pomezkách krásná tvrdá stopa, ačkoliv jsem startovala ve 13hod, nejměkčí v lese od kostela k Lysečinám, občas nějaké jehličí (minimálně). Okruh kolem Dlouhého hřebene top podmínky, občas měkčí, ale pořád s pevným podkladem+ty nádherné výhledy, pokud se jede proti směru hodinových ručiček, tak pozor na poslední prudký sjezd, nyní dobře upraveno, dalo se sjet. Lidí nejvíc na Běžkařské a k Lysečinám, na okruhu jsem jela téměř sama. Parkování ve 13hod na Pomezkách naprosto v pohodě, volná místa všude, stejně tak ve Spáleném mlýnu bylo před 13hod volno :-) Uzávěra je znát.
Úpa a Rýchory
Vloženo 20.2.2021 17:09
Z Horních Míseček přes Janovu horu, Rovinku na Benecko a zpět kolem Pirata a Labske. Konečně jsme se dočkali úpravy a byla to paráda, skvělé na klasiku i skate. Na Rovince otevřený pouze altánek tj. omezený sortiment, ale klobásu s pivem mají 😄 Parkování v pohodě i ve čtvrt na jedenáct :) Málo lidí, krásné jarní lyžování.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 18.2.2021 18:12
Vítkovice - skate. Odpoledne se to už boří i hůlky. +6 C nad nulou je už znát, ale jinak pěkné svezení. Úprava proběhla někdy před týdnem, ale docela fajn i na bruslení. Škoda, že v noci nemrzne, kdyby se to utáhlo, tak to dopoledne vydrží.
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 17.2.2021 11:20
Jel jsem tenhle okruh https://mapy.cz/s/botafahabu + x km na tratích na Mísečkách. Svážnice neupravená, až od zatáčky (bod 2) to vidělo rolbu (2 stopy). Vodovodní s muldama, na běžkách dolů je to nepříjemný, práce rolby tady taky není... Na Mísečkách byl na nedávno upravených tratích nový sníh, ale bylo ho cca.5 cm a zbytek ujetý od lyžařů. Ve Špindlu dělají vše proto, aby člověk, který se chce svézt odpoledne po práci musel zaparkovat co nejdál od těch neupravených tratích. Na druhé straně na Pláních to naposledy projela rolba ze Strážnýho. Melida i Špindl jsou jedna velká ostuda!!
Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Vloženo 17.2.2021 0:46
Naprosto špičkové běžecké tratě jsou kousek od Harrachova za polskými hranicemi u obce Jakuszyce. Parkování u silnice nebo na parkovištích za 15 zlotých na celý den (automaty na platbu kartou). Tratě vlevo od silnice při cestě z Harrachova. Bruslení i klasika, skvěle značené, malé převýšení, jen příroda a les, žádné občerstvení.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 16.2.2021 12:07
Projel jsem z Ploužnice na Tábor a pod Alainovým křížem zpátky. Na zpevněném podkladu leží vrstva prašanu do 5 cm a skluz je skvělý. Jde to klasicky i bruslením. Vřele doporučuji ke svezení, než nastane obleva. Skol.
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice
Vloženo 12.2.2021 21:16
Dnes jsem zkusil trate v Lomnici. Rozhodne doporucuji lyze, kterych vam neni lito. Upraveno je vzorne, ale na nekterych otevrenych usecich to vyfoukava vitr a vyjimkou nejsou sutry a hlina. Nejvic se mi to libilo asi dole u sidliste a na stadionu.
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice
Vloženo 12.2.2021 17:31
Jilemnice - Hrabenka, krasne upravene trate okolo strelnice pouze na skate a okruhy na louce smerem Roztoky, zde i stopa na klasiku
Az na par ledovych ploten vse skvele! Snehu tak 25 cm.
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice
Vloženo 11.2.2021 7:29
Dobrý den.
Sedněte na autobus, nechte se vyvézt na Pomezní boudy a odtud jeďte k Červenému kostelu, na Lysečinskou boudu a pak máte možnost jet z Lysečinské boudy na Rýchorskou boudu a nebo dolů Albeřicemi do Horního Maršova a domů autobusem.
Doporučuji, jsou to obě krásné trasy s nádhernými výhledy na Krkonoše.
Otázkou je, jestli jsou alespoň trochu projeté stopy. Obě trasy jsou dost dlouhé a náročné, tak to by byla "zabíračka". A.
(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 10.2.: Ahoj, poradil by nám někdo trať, kde pojedeme i lesem. Jsme tu poprvé a nebaví nás jezdit okruh 4km. Poraďte kudy jet aby to bylo opravdu krásné, sportovně jsme zdatní, ale neznáme terén...)
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 8.2.2021 12:16
V sobotu z Hoffmanek okolo Zinneckerovek na ČH. Pak okolo Kolínské až po Lesní boudu a přes Zrcadlovky zase zpět. Bruslení žádná velká radost, nic není upravené. Škoda že alespoň těch pár km, kde se v té oblasti na běžkách jezdí, nelze rolbou alespoň občas po sněžení ujet (za parkování člověk zaplatí jako vždy).
Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Vloženo 7.2.2021 17:29
Jel jsem z Ploužnice po trase magistrály na Morcínov u křížku. Cestou tam jsem vzal přes Tábor kolem rozhledny. Všude souvislá pokrývka sněhu na loukách vyfoukaná na ledovou krustu, jinak pokryto tenkou vrstvou nového sněhu. V lese vrstva menší, ale celkově stále dobře sjízdné. Od Morcínova u křížku směrem k Smetanově vyhlídce už je vidět porost na polích a dal nesjízdné. Pokud něco napadne dnes v noci bude to opět pěkné svezení, podklad je pevný.
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice
Vloženo 6.2.2021 14:36
Ze Spáleného Mlýnu Lvím dolem - upraveno včera (stejně jako celá Malá Úpa), ale napadlo 3-4cm nového prašanu, dole dost lepivého, jela jsem ve stopě jako první, nahoře už to bylo lepší, ale zase přibyla mlha. Ráno v 9hod parkování ve Spáleňáku v pohodě, cestou jsem jela v podstatě sama, kolem 11hod to začalo houstnout včetně skialpinistů a občas nějaký pěšák
Úpa a Rýchory
Vloženo 5.2.2021 18:09
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 5.2.: Zdravim poradil by jste mi někdo na běžkách jsme nikdy nebyli jen sjezdovky ale ty jsou zavřené tak chcem skusit něco jiného.
V neděli budeme v Rokytnici nad Jizerou kde se tam dá napojit na nějaký běžecký okruch idealně prkoviště a pujčovna běžek u startu. Předem vám moc děkuji za radu.)

Dokážu poradit aspoň částečně - z tratí popsaných u článku https://www.kamzasnehem.cz/video/dvoracky-2013-04 (který je sice víc o Harrachově, ale to nevadí) je blízko ta hřebenová mezi Ručičkami a Čertovou horou a tu bych doporučoval nejvíc. Podobně blízko je sice i okruh mezi Dvoračkami a Rezkem, ale ten bych pro první pokusy s běžkami nevolil.

Ohledně parkování, půjčoven a toho, jak se dostat na tratě, doporučuji kouknout na zimní mapy.cz - půjčovny nějaké na mapě nedaleko parkovišť pod sjezdovkami vidět jsou + co je upraveno, se tam taky ukáže. Třeba upraví i okruhy u kapličky na okraji Rokytnice, které mohou být vhodné pro začátek i pro start cesty na hřeben.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 5.2.2021 16:57
Správný postřeh. Ano, měl jsem na mysli Voseckou boudu. Na Vrbatovu jsem chtěl dorazit původně, ale od Vosecké se dál kvůli mlze nedalo. Je to podobné, tak jsem to pomotal. :-)
(Odpověď na dotaz uživatele K. z 3.2.: Koblihson: Jste si asi spletl Voseckou boudu s Vrbatovou boudou, viďte. Jinak to nedává smysl...)
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 2.2.2021 21:38
Dnes klasicky z Harrachova přes Krakonošovu snídani na Vrbatovu boudu. Chtěl jsem původně na Labskou boudu, ale na Vrbatce byla taková mlha, že se dál nedalo. Sjel jsem tedy zpět a pokračoval na Ručičky, Dvoračky, pak zpět na Ručičky, Studenov, k lanovce na Čertovu horu a pak dolů Janovou cestou. Moc llidí jsem nepotkával, celou cestu na Vrbatku jsem potkal jen 1 běžkaře! Stopy většinou dobré.
Západní Krkonoše - Harrachov, Rokytnice
Vloženo 2.2.2021 11:59
Ráno v 8 hod skate z Ploužnice do Morcínova. Podklad pevný ,ale navrch tenká zmrzlá vrstva která hodně klouže. Do kopce pomáhá , ale dolů nebezpečně zrychluje. Sjezdy jen opatrné nepouštět do rychlosti dole nejde ubrzdit. Celkově stále dobrý stav upravené trati včetně stop na klasiku. Ovšem přicházející obleva asi vše změní.
Podkrkonoší - Jilemnice, Vrchlabí, Lomnice

O oblasti

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a v souvislosti s lyžováním v nich se zpravidla mluví o sjezdovkách. Ani běžky však nezůstávají pozadu. Velkou výhodou Krkonoš je nadmořská výška, díky které ve hřebenové oblasti leží sníh až 6 měsíců v roce. Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále – jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a dost se prolínají. Specialitou je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty (chaty, sídla, hory) jsou označeny pomocí různých červených symbolů, které ve formě plechové značky ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek. V létě se může hodit článek o tom, jak se dá jezdit v Krkonoších na kole.

Členění oblasti Krkonoše