Praha a střední Čechy – běžky

V Praze a jejím blízkém okolí se zpravidla většinu zimy lyžovat nedá, ale přijde-li sněhová nadílka i do nižších poloh, nemusí místní lyžaři jezdit na hory a mohou jít na běžky blíže svému bydlišti. Takové období většinou netrvá dlouho, sníh obvykle brzy roztaje. Rok od roku přibývají i kratší upravené tratě (některé z nich i…

Číst celý text

Členění oblasti Praha a střední Čechy

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 12 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 17.1.2021 13:10
(Odpověď na dotaz uživatele Barbora z 17.1.: Mohu se zeptat jestli se dají v obore hvězdě půjčit běžky?)
zřejmě ano (k datu - osobně jsem samozřejmě nikde nebyl, teď jsem byl na googlu :), ve Hvězdě a kolem ní jsem byl před pár dny),
- prakticky jistě sice nefunguje miniběžkařskej okruh (s půjčovnou) u hlavního vchodu u křižovatky na Vypichu, viz http://www.skiparkpraha.cz/
(mimochodem, půjčovný je jinak pěkně drahý - komplet (boty, lyže, hůlky) 200,-/2 hod.; to už je podle mě lepší si to koupit na bazoši, nebo sbazaru (možná i aukru)...));
- možná mají něco společnýho s organizátorem kluziště tamtéž (který v nějakém omezeném režimu teď funguje), viz http://kluzistevypich.cz/, ale že by tam půjčovali i věci na běžkování, si nemyslím

- ale v Praze je samozřejmě dost půjčoven lyží apod. výbavy, jednu jsem objevil i na Petřinách:
SKI Centrum Petřiny Půjčovna lyží a snowboardů v Praze
Adresa: Na Petřinách 392/72, 162 00 Praha 6
https://www.skipetriny.cz/
Telefon: 733 348 700
Od 2.1.2021 otevřeno Po-Ne 10-14:00 pouze na objednání, 14-18:30 bez objednání.
Zápůjčka běžeckého setu již od 200 Kč (no, to může bejt taky docela drahý, "od" může znamenat leccos)

(ty další pražský půjčovny jsem už blíž nezkoumal, ani to, jestli nejsou nějaký další taky blízko Hvězdy, jednoduše jsem si zadal 'půjčovna lyží praha', a jednu na pohled nejbližší jsem si vybral;
na mapy.cz zřejmě kategorii půjčoven lyží nevedou (jen půjčoven kol), nebo jsem ji nenašel)
Praha
Vloženo 17.1.2021 11:41
V okolí Kolovrat vyježděno na polích množství velmi pěkných stop na klasiku. Nejlepší z mého výletu.

Přejezd od Benic ke Kolovratům - buď přetrpět cca 50 m nahrubo zoraného pole pole od hřiště v Benicích, nebo se dá objet spodem, ale stopa tam vyjetá nebylo.

Pole mezi Benicemi, Uhříněvsí a Pitkovicemi. Stopy jsou, ale kameňačky nutné, lyžařsky nejslabší část výletu. Pozitivně hodnotím hlavně z důvodu, že jindy bych se nad údolí mezi Benicemi a Pitkovicemi nepodíval. Příště ale přímo nejkratší cestou.

Přejezd Pitkovicemi údolím potoka je pitomost, i lyže vhodné na zatopení v kamnech jsem nesl víc než 100m. "Horní" přejezd po polích je jednoznačně lepší.

Na polích od Petrovic směrem na Uhříněves jsou některé stopy pěkné. Pro jízdu na kameňačkách je celkem slušný i okruh na poli přímo u sídliště. Ale směrem k Uhříněvsi se odtud musí jednoznačně po hrázi bývalé nádrže. Pokusy v těchto místech na mém GPS záznamu https://strava.app.link/d8LpKgWm7cb neměly s lyžováním nic společného.
Praha
Vloženo 17.1.2021 10:10
Dnes opět ztracené klíčky od auta zn. Peugeot. Zřejmě na parkovišti na Cunkově U Bizona. Jsou v hospodě.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 17.1.2021 7:34
V sobotu 16.1. zůstaly u hospody U Bizona hůlky. Jsou zde k vyzvednutí.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 17.1.2021 12:40
Před desátou jsem vyrazil z Voznice směr Knížecí studánky. Cesta docela prima. Pozor jsou tam lesáci, dělaj svuj běžnej strašnej svinec a jezděj kolem lidí jako dobytek. Pak ze studánek super část na Trnovou, před silnicí doprava a zpátky u-turn oklikou na Stožec. Přes Stožec nahoru ke Klondajku. To bylo všechno super. Pak to nějak povolilo nebo co a odsud peklo. Přes křižovatky u sochy Václava VI. kolem vodárny na cestu co vede zpátky do Voznice. Cesta rozježděná, vylezly šutry a čurbes ze stromů. Běžky jsem sundal, bylo mi jich líto a to co jsem dopoledne jel, jsem šel. Pojedu zas, ale musí připadnout. Je prostě potřeba víc sněhu. Sem do tý doby ne.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 17.1.2021 11:53
Pro ilustraci, jak to vypadá v lese na vedlejších cestách...
Křižovatka 49.9730592N, 14.7183144E , pohled na cestu západním směrem.
Ladův kraj
Vloženo 17.1.2021 10:52
odpověď na dotaz : Nevíte někdo, jestli se dá aktuálně běžkovat v Prokopském údolí?
Dole v Prokopském údolí nejspíš ne, ale na návrší Děvín (Dívčí hrady) ano.
Praha
Vloženo 17.1.2021 9:41
Tesliny - Padrtě - Tři Trubky - Dlouhý vrch - Houpák - Tok - Malý Tok - Praha - Padrtě - Teslíny, 48 km, všude průjezdné, jen kolem zámečku Tři Trubky kamínky.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 16.1.2021 23:54
Dnes Nepomuk - Hořejší Padrťský - Dolejší Padrťský - U Žida - a Teslínskou zpět do Nepomuku. Cca 20km, pěkné svezení, stopy vyšlapané od běžkařů, občas na silnicích kamínky, dá se bez problémů projet. Sněhu dost, v lese ve stínu místy zamrzlé. Bruslení nešlo všude, zejm. kvůli ledu. Děti 8 a 10 let spokojené, bez stížností, na přilehlých loukách se blblo a válelo v hlubokém sněhu 🙃. Na parkovišti cca v 11h jsme brali poslední místa, doporučuji přijet dříve.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 16.1.2021 23:50
Hvězda obora. Dneska neskutecne prekvapeni. Mořil jsem se na 20 let starych lyzich, pritom jsem mohl vzit move ackove ma skate. Obcas nejaka vetev nebo patnik, ale myslim, ze na Prahu fantasticke. Zitra uz jdu na ackovych lyzich :-). Snad tam vitr neshodil nejake vetve :-(
Praha
Vloženo 16.1.2021 23:46
Dnes Struhařov u Mnichovic, stopa přes pole směr Ondřejov, i lesem směr Klokočná a za struhařovským hřištěm v lese přes silnici taky parádní. Dá se jet v pohodě jakoukoliv vedlejší ulicí ve vesnici na běžkách až k rybníku. Většinou rovinka, okruh na 10 km a více, vhodné jak pro začátečníky, tak pokročilejší. Sníh i stopy parádní. Málo lidí 🙂
Okolí Prahy
Vloženo 16.1.2021 23:06
Ano, rolba dnes trasy upravovala. Jaké je a bude počasí v této lokalitě? Jaké jsou možnosti parkování nebo občerstvení a doplňující informace k běžkařským trasám můžete nalézt i na stránce meteorologické stanice Ješetice: http://pocasijesetice.cz
(obrázek: Dnes došlo i k úpravě stop (velké poděkování J.Bendovi) pomocí traktoru: Nadějkov-Mozolov-Chyšky-Růžená-Busíny-Nadějkov - autor: Čertovo břemeno.)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 16.1.2021 22:06
z Mečeříže na Sudovo Hlavno, nahorní pláně za St.Boleslaví nad Lhotou *) navečer, překvapivě stopa po pláních, šlo i po polích, jen místy oranice ale i tu šlo přejet, lesem trochu klacky ale nedrhlo, do Hlavna pak pohoda, jde i bruslit, drží to, podklad a prašanu dost. Snad obleva moc nezasáhne.
Okolí Prahy
Vloženo 16.1.2021 22:01
Letnansky Lesopark paradni bezkovani.Stopy jsou sice jen vyslapane,ale da se i bruslit a to i na polich.Ve stope i na cestach se da najezdit cca 10km.
Praha
Vloženo 16.1.2021 21:45
Kunratický les dnes na bruslení dobrý, radši staré lyže, ale dá se hezky na většině hlavních cest u hrádku a velkého altánu. Dole jsem nebyl.
Praha
Vloženo 16.1.2021 21:16
Přejezd Brd Mirošov - Padrťské - Kočka - Koruna - Tok - Jince. V podstatě všude se dalo, začátek cca po 2km pěšky, cca nad 700m.n.m. sněhu dost, níž méně, ale díky pár čerstvým cm se dalo krásně klasicky po v týdnu protažených cestách a pěkně to jelo, jen pozor na kamínky. Stopy projeté od běžkařů pěkné. Posypaná je silnička z Obecnice na Novou Ves, odbočka k Valdeku bez posypu, dalo se po ní pěkně jet i bruslit až k výjezdu z lesa nad Jincema. Lidí tak akorát. Ceňme si takových podmínek, změny klimatu dělají své...:(
Brdy a Hřebeny
Vloženo 16.1.2021 20:52
Krásné běžkování pro každého kdo rád klasiku a spokojí se s dobře vyšlapanými stopami je z Mnichovic/Myšlína (zaparkovat se dá např. na konci ulice Polní) přes Krásné vyhlídky až do Zvánovic a za ně. Dnes večer už tam byly pěkné vyšlapané stopy, jelo to parádně, po většinu trasy dokonce dvě souběžné stopy. Rozhodně doporučuji přejít silnici mezi Třemblatem a Struhařovem u kompostárny Struhařov a pokračovat na Zvánovice. Dá se udělat krásných 20 km, aniž by člověk musel kroužit několik koleček.
Ladův kraj
Vloženo 16.1.2021 20:34
Dnes ráno okolo půl deváte jsme jeli z Libenic na Cunkov . Nasněžilo a nafoukalo , stopy těsně před náma projelo pár běžkařů . Sněhu je dostatek , podmínky velmi slušné . Po desáté už parkoviště v Libenicích skoro zaplněné .
Jestli později přes den upravovala stopy rolba netuším.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 16.1.: Jak to prosím vypadá v okolí Jistebnice, Cunkova, Nadějkova apod.? Byli jste někdo včera/dneska? Stojí mi za to vyrazit tam z Prahy? :-) Děkuji!)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 16.1.2021 19:44
Od osady Kytín-Na Rovinách po červené přes rozcestí Na Soudném k Třebízkého dubu a bývalému vojenskému prostoru Klondike. Uježděná cesta. Blíže osadě není sice znát stopa, ale dá se běžet klasicky. Občas pozor na objevující se štěrk. Na Hřebenové cestě krása. Směrem dál na Stožec byla klesající cesta rozrytá. Otočili jsme zpět. Ale byla to jinak paráda.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 16.1.2021 19:37
Na loukách a polích v okolí Tehova super. V lese ohraničeném vesnicemi Vojkov,Tehovec, Svojetice, Klokočná, Tehov jsou stopy na klasiku nic moc (většinou poničené od pěšáků), spíš na vedlejších cestách najdeš občas dobrou stopu, někde to je dobré i na skate (frekventované asfaltky v okolí křižovatky V Jedlici).. Hodně lidí dělá trasy Voděradské bučiny - Olivovna Říčany nebo Ondřejov - Říčany.
Ladův kraj
Vloženo 16.1.2021 19:18
Klánovický les: Asfaltka mezi Smolikem a Úvaly je uchozená a obstojně sjízdná, i když často zledovatělá. Ostatní cesty spíš hůř než líp, občas se dá narazit na dobrý úsek.
Praha
Vloženo 16.1.2021 18:49
Milíčák - na skate okolo Homole skvělé, ušlapaný a udusaný rovný povrch, bez kamenů. V lese o něco horší (méně sněhu, občas větvičky). Na klasiku nic moc. Okolo oběda málo lidí :-)
Praha
Vloženo 16.1.2021 18:02
https://mapy.cz/s/lopanurafe
Praha
Vloženo 16.1.2021 17:59
Senohraby - Vávrův palouk. Krásné okruhy na klasiku i skate. Na skate krasne široké. Sníh byl měkčí, tak to místy byla dřina. Ale musím říct, že to bylo krásné lyžování 👍❄️
Ladův kraj
Vloženo 16.1.2021 17:36
Louky kolem letiště Točná - start od fotbalového hřiště v Cholupicích, okruhy k Cholupickému vrchu a podél lesa k letišti nebo nahoru k Nouzovu. Odpoledne pěkně vyšláplé stopy. Sem tam kouká tráva, ale dobrý.
Praha
Vloženo 16.1.2021 16:59
V Senohrabech se nejčastěji na tratě nastupuje u místa, kde se potkávají ulice U Dálnice a Pětihostská. Je to vidět např. na záznamu mého dnešního lyžování - https://www.strava.com/activities/4628645235. Zde také zpravidla parkují auta, co přijdou mezi prvními.

(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 16.1.: Zdravím a chtěl bych se zeptat, kde je nástup na trať v Senohrabech? Díky!)
Ladův kraj
Vloženo 16.1.2021 16:51
Jako Milíčovská homole je místními nazývána sestava tří kopců, která zde vznikla, když se stavělo Jižní Město. V článku https://www.kamzasnehem.cz/clanky/bezky-praha-jizni-mesto je to místo nazváno "haldy". Z těch 3 kopců je nejvyšší Milíčovský vrch (309 m) - viz https://mapy.cz/s/lusopelapa. Asfaltové cesty okolo hald zpravidla dobře ušlapou pěší a ušlapou lyžaři a proto se zde na pražské poměry bruslí velmi slušně. Strojově upravované to ale není.

(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 16.1.: Lada Kos - Milicovske homole, kde přesně to je? Na skate upravené?)
Praha
Vloženo 16.1.2021 16:43
Z Divoké Šárky od konečné tramvaje lesy a loukami, sněhu dost, pěkné stopy a lyžařů pár. Okrajem pole k Nebušicím se také dá, ale občas leze hrouda. Já jsem pokračoval stezkou na Přední Kopaninu - tam mají U Drahušky otevřené občerstvovací okénko - a pak lesem ke svaté Juliáně a polní cestou na okraj Nebušic. Pěkná stopa byla i podél severního okraje lesa od Hlásku až k Lysolajím. Tam jsou i závěje. Spíše to bylo na béčkové lyže, které přežijí sem tam nějaké škrtnutí, ale celkově díky umrzlému podkladu a novému prašanu nádherné turistické svezení. Záznam trasy zde: https://strava.app.link/7fLCgNJ25cb
Praha
Vloženo 16.1.2021 16:32
Nova stopa cca 2 km.
Praha
Vloženo 16.1.2021 15:45
Plan za Dablickym hajem, Kobylisy. Pohoda, dá se i bruslit.
Praha
Vloženo 16.1.2021 15:43
Dnes v poledne čerstvě protažený jarní okruh z Hartvíkova po vydatném sněžení. Nádhera. Lidí mnoho hlavně u Hartvíkova. Dobrá atmosféra, až na rodinky, které ničily skútrem projetou stopu bobováním. Posílám příspěvek na údržbu a děkuji za úžasný den.
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 16.1.2021 15:35
Ve Hvězdě překvapivě skvěle sklouznutí. Na hlavních cestách (směr vypich a směr bílá hora) sněhu zcela dostatek i na áčkové lyže, občas pár klacíků nebo listí, ale kameny nebo krtince nejsou. Lidí i lyžařů, nebo spíš pěšáků na lyžích dost, ale nebyl problém se vždycky na ty široké cesty poskládat. Celkem pětadvacet kilometrů bruslením s mnohem lepším pocitem než minulý víkend masová demence v Krušných
Praha
Vloženo 16.1.2021 15:33
Strasice ski areál, ráno 9:00 trať bez lidí super na skate i klasiku, kolem oběda mraky lidi, trať vyjezdena, místy ledovata, ale díky za takovéto arealy.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 16.1.2021 13:40
Jela jsem od Skalky směrem na Všenory po hřebenu a jelo se skvěle. Ačkoliv parkoviště již v 10:50 narvano, tomto směrem minimum lidi. Většina jela směrem na červený kříž. Sněhu hromada, sice bez stopy, ale žádné zadrhely na trase. Doporucuji.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 16.1.2021 13:35
Štiřín: na strojovou úpravu asi ze čtvrtka připadlo dost sněhu, ale lyžaři udržují stopy na většině míst ve velmi slušném stavu. Úprava se dvěma stopami na klasiku vedle sebe = na bruslení to tu není. Okruh dlouhý cca 5,5 km - GPS záznam viz https://strava.app.link/vUDw02XP5cb

Porovnání dvou blízkých míst se strojovou úpravou: Senohraby na skate a trénink, úprava bude častější. Štiřín má delší okruh a přijde mi vhodnější na výletní jízdu klasikou. Pro mě jako řidiče, co nerad na sněhu, vyhrává Štiřín parkováním - je na dobré silnici, i když většina míst je asi na placeném parkovišti. Ze Senohrab jsem byl rád, že jsem se při své nešikovnosti vůbec dostal.
Ladův kraj
Vloženo 16.1.2021 13:26
Dejte prosím zprávu, my bychom tam vyrazili zítra. Děkuji M.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucia z 16.1.: Chystáme se dnes na Nepomuk - Padrťské rybníky s dětmi, nemá někdo info, jak to tam vypadá? Děkuji.)
Brdy a Hřebeny
Vloženo 16.1.2021 13:19
Já byla dopoledne nahoře na polích kolem Hradiště a šlo to, občas jsem jela ve stopě od běžkaře přede, mnou jindy jsem si vyslapavala vlastní.
(Odpověď na dotaz uživatele Vladka z 16.1.: Hezky den, nevíte někdo jak to vypadá v Divoke Šárce?
Dekuji V)
Praha
Vloženo 16.1.2021 12:11
Podle fb jezdí Golf Beroun na 1,5 km okruhu skate i klasika.
Okolí Prahy
Dotaz Vloženo 16.1.2021 10:34
Lze běžkovat v Újezdě nad Lesy?
Zodpovědět Okolí Prahy
Vloženo 16.1.2021 9:11
Senohraby update: skútr už obnovuje úpravu, díky moc! Stopy na klasiku zatím dokážou dobře obnovit lyžaři = je to paráda.
Ladův kraj
Vloženo 16.1.2021 8:25
Senohraby teď po ranu. Dost nového sněhu a jsem první. Na cca 15 % trasy těžké najít, kudy vedla stopa. Ale jinde i ty zavate trochu pomohou. Fotky z místa s nejvyraznejsimi stopami.
Ladův kraj
Vloženo 17.1.2021 11:55
Byla jsem na cyklostezce naposledy v pátek, ale myslím, že se to příliš nezměnilo. Kolem Říčan klasika paráda, skate také jde, často jsou vidět bruslařské stopy. Sněhu je dost, cesty ušlapané, takže ne úplně rovné, ale neboří se to.
(Odpověď na dotaz uživatele Tom z 17.1.: Cyklostezka Kolovraty-Mnichovice jak to vypadá běžky-Skate díky???)
Ladův kraj
Dotaz Vloženo 16.1.2021 23:15
Ahoj, nevíte někdo prosím jak to vypadá se stopou ze Zaječova na Tok? Děkuji moc za info :))
Ještě bych se chtěl zeptat, jak vypadá trasa z Obecnice na Tok. Bývá tam hodně lidí, je to pro běžkaře sjízdné, nebo se jedná spíš o cestu pro pěší?
Díky za odpověď :)
Zodpovědět Brdy a Hřebeny
Dotaz Vloženo 16.1.2021 21:53
Dobry vecer, nahodou nevie niekto poradit kontakt z okolia prahy idéane ricany Mnichovice lde by som si vedel zajtra pozicat bezky ? Dakujem
Zodpovědět Ladův kraj
Vloženo 16.1.2021 19:38
Pokud vím, tak sněžné dělo z Chuchle přestěhovali na Vypich (bohužel nemohu potvrdit na 100%).
(Odpověď na dotaz uživatele Nela z 16.1.: Dobrý den,chci se zeptat jestli máte někdo informace jak je to ve Velké chuchli? Na závodišti?)
Praha
Dotaz Vloženo 16.1.2021 9:36
Lze běžkovat v Kunratickém lese?
Zodpovědět Praha
Vloženo 15.1.2021 21:32
voderadske buciny bezkovani supr,doporucuji
(Odpověď na dotaz uživatele Lucir z 14.1.: Nevíte, jestli se dá běžkovat ve Voděradských bučinách a jak je to tam teď se sněhem? Moc děkuju.)
Okolí Prahy
Vloženo 15.1.2021 21:19
Okruh Hartvikov na bruslení i na klasiku, aktualne viz www.ospolanka.cz
(Odpověď na dotaz uživatele Honza K. z 15.1.: Dobrý den,
dá se na Polance a okolí take bruslit nebo jsou stopy pouze na klasiku?

Díky!
Honza K.)
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 15.1.2021 21:09
Ahoj, dnes odpo Libenice-Bizon-Javorovka a zpĕt, silné snĕžení 7 cm plus, za tmy zmizela stopa místy komplet, jinde pouze jedna klasika, bylo by prima to utáhnout i vzhledem k předpovědi...a bylo by super dát 2 cedule na Javorovku nebo neználci zase rozdupou 2 nejlepší okruhy nad sjezdovkou, pĕkný svezení.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 15.1.2021 20:41
Prosím, prosím, pěkně prosím, protáhněte to výjimečně i zítra ráno. Dle předpovědi nás čeká takřka ideální bežkařský víkend, bylo by krásné, kdybychom si ho mohli užít v perfektních stopách. Sněhu je tam všude po dnešním sněžení pro opětovnou úpravu dnes upravených stop dost. Za sebe slibuji, že když to zítra ráno protáhnete znovu, pošlu Vám těch 1000 Kč 😀
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 15.1.2021 19:58
Dokonale podmínky pro skate na cestě kolem Milicovske homole.
Praha
Vloženo 15.1.2021 19:21
Dnes odpoledne a večer, sněžilo vydatne ale stopy dobře projete, sněhu dostatek a nelepil, ztratil jsem se až ve tmě u židovského hřbitova nad Vodící. Parkoviště v Hartvikove ve 4h skoro plne.
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 15.1.2021 19:18
Líbenice-Křivošín-Stružinec-Brtný-Líbenice, po 16h silně sněžilo, stopy po rolbě často zaváté, udržována jen jedna stopa apod. Smrkovský kopec už pěkně vysněžen. Totálně blbá máza, dělalo to ohromné bakule pod patou. Díky zlomené hůlce zkrácena trasa přes Stružinec, silnice krásně vysněžena, pohodová na běžky. Poté zpět do Líbenice místy opět jedna stopa. Překvapivě bylo parkoviště docela plné v 16h. V 18h už ale jen pár aut ;-) Silnice z Prčice prohrnutá. Večer ustávalo sněžení, lehce pod nulou. Jestli se neprojede rolbou, tak ranní ptáčatu budou muset si asi sama vyšlápnout stopu a kdoví jak to bude s dvojstopou/vyhýbání při víkendové invazi z města ;-)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 15.1.2021 19:00
Těškov dnes odpoledne: i přes stálé sněžení a čerstvý větřík stopy na Těskové fungovaly: na loukách klasika i skate, klasici mohli zkusit i zimní romantiku v závětří lesa a skejtisti zase hladké a tvrdé silničky. Krásné sklouznutí na závěr pracovního dne a týdne.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 15.1.2021 18:38
Dnes skaty. Z Chlistova na Ounuz velky spatny, trosku lesni turistika. Ounuz krasa, 2 okruhy, sice kratke, ale malo lidi a pekne svezeni. Pak pres Cunkov kolem bizonu do Aleniny lhoty, asi nejvic lidi, ale porad v norme, projete rolbou, ale napadano. Potom spodem pres Businy zpet, opet spatne, bez rolby, misty drny. Skoda, ze sem nejdou davat fotky.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 15.1.2021 17:58
Chlistov bez špíny ve stopě a úžo, ale zítra asi zkolabuje, je tam jen 15 míst na parkovišti, už dnes bylo plné.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 15.1.2021 17:26
Stopy byly v poledne projety. Bohužel se odpoledne silně zavály. Mluvím tedy o trase Jistebnice-Božejovice-Brtec-Jistebnice.
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 14.1.: Ktere trasy budou prosim zitra upraveny rolbou pro brusleni (pokud nejake)? A v kolik cca vyjizdi rolba? Dekuji.)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 15.1.2021 17:24
Vzkaz pro Pavlu.: Pavlo díky, nyní jsem se tam byl projet :)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 15.1.2021 17:23
Z nádraží Senohraby s lyženi v ruce výstup po lesní silničce na Lensedly.Dá se jet,ale do kopce to moc nemá smysl.Občas může jet auto-pozor!Z Lensedel přes vysílač Horka do Turkovic dobré,dále po poli k Ondřejovu.Přes Ondřejov opět lyže do ruky,vzhůru k hvězdárně.Kolem hvězdárny již pěkné stopy.Dále po žluté k Třemblatu,dobré- lesní cesta se stopou(okruhy u Třemblatu prošlápnuté).Za Třemblatem doporučuji vpravo k Zvánovicím,kde je stopa.Já šel hlubokým sněhem přímo k Struhařovu.Dále po lesních cestách k Tehovu dobré svezení.Okruh nad Tehovem rovněž projetý od lyžařů.Dojel jsem do Říčan.Sněhu dostatek- mimo les Senohraby 20,Ondřejov 25 a Ŕíčany cca 15 cm.V lese je méně, ale jde to.Při sjezdech může občas někde vykouknout kámen.Ve stopě to většinou jelo,některé úseky lepily(prašan).Cca 23 km mi trvalo bez spěchu 5 hodin.Za poslední léta asi nejvíc sněhu v okolí Prahy...
Ladův kraj
Vloženo 15.1.2021 17:15
Dnes ráno to upravili, ale je to již silně zaváté.
(Odpověď na dotaz uživatele Míra z 9.1.: Kdy bude upravená trasa z Jistebnice do Brtce?)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 15.1.2021 17:09
Dnes po obědě okruh Jistebnice-Božejovice-Brtec-Jistebnice: stopa místy silně zavátá, většinou byla vidět jen jedna ze dvou. Na polích méně sněhu, než by bylo optimální (u Božejovic), ale odpoledne silně sněží.... Je třeba počítat, že v sobotu ráno stopa nemusí být vidět ani jedna. Poloha je nižší než v centrální části, tedy je nutné tolerovat trávu ve stopě. Trasa pro nenáročné běžkaře se super výhledem do krajiny, když povyšlápnete kopec nad Brtcem...
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 15.1.2021 17:05
Tábor
(Odpověď na dotaz uživatele David z 15.1.: Dobrý den, chystám se do této oblasti poprvé a chci se zeptat, jestli je někde v blízkém okolí půjčovna běžek - ideálně fungující i o víkendu. Děkuji!)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 15.1.2021 16:27
Informace o rozsahu dnešní úpravy jsou na webu Čertova Břemene - https://certovo-bremeno.cz/bezkarske-trasy. Je upraveno více tras, než pro minulý víkend, ale okruh Chyšky - Nadějkov - Businy v seznamu upravených tras není.

Co se týče lyží, zkušenosti říkají, že do těchto míst je lepší "jedničkové" lyže nebrat - samozřejmě jsou úseky, kde vše bude OK, ale je zde dost míst, kde zde vedou trasy po polích a objevuje se hlína. Sněhu není zas tolik. Když pošle někdo z dnes lyžujících detaily, bude to samozřejmě lepší.

Hlavní trasy na Čertově břemeni se standardně upravují jak pro klasiku, tak pro bruslení. Trasy, které jsou na mapě https://certovo-bremeno.cz/download/prilohy/lyzoletak-mapa.pdf vyznačeny jako upravované rolbou, bývají i pro bruslení. Trasy upravované skútrem/čtyřkolkou pouze pro klasiku.

(Odpověď na dotaz uživatele Hana z 15.1.: Jak vypadají trasy v pátek dopoledne po předchozím větru? Je vyjetý okruh Chyšky - Nadějkov - Businy?)
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 15.1.: Chtěl bych se zeptat, jestli je na tratích dost sněhu i na "jedničkové" lyže, tj. jestli si nemám ničit nové lyže a vzít radši ty starší? Prosvítá ve stopě tráva nebo hůř hroudy a kameny? Pokud se podmínky liší, prosím o info, kde je to nejlepší. Předem díky za každou informaci.)
(Odpověď na dotaz uživatele Ondra z 15.1.: Které trasy jsou prosím vhodné pro skate nebo je zde upravována stopa pouze pro klasiku? Děkuji za reakci)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 15.1.2021 13:31
Dnes dopoledne Kytín směr Vrážky a pak k zakladně po cestach, super prašan, bez stop ale jde i bruslit. Na rovinach to nejde, cesta projeta a drhne to.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 15.1.2021 12:23
Seběhnul jsem teď dolů k Hostivařské přehradě, zda je zamrzlá (před lety bylo možné jezdit, když zamrzla a napadl sníh), ale je tam bohužel jen cca 1-2cm tlustý led, sníh na ledu není.
Praha
Vloženo 15.1.2021 11:55
Průzkum dalších směrů z Petrovic během brzkého dopoledne, kdy sněžilo:

Pole od Petrovic směrem na Uhříněves: asi nejlepší vyjeté stopy. Velmi slušné už na okraji sídliště, kde to ještě o víkendu bylo o tom, úsek až za hráz bývalé nádrže přetrpět. V "horních pasážích" (okolo silnice na Pitkovice) jsem stopu v vyjížděl téměř nanovo. Blíž k Uhříněvsi zas dobré.

Na poli od Uhříněvsi k Benicím ani náznak zbytku stop, vyjet by se daly, ale já jel radši průzkumničit jinam.

Údolí Pitkovického potoka (Křeslice - Pitkovice) spíš na pěší procházky. Slušná stopa až na malém "zadním svažitém trojúhelníku".

Přejezd přes Křeslice na lyžích možný. Na louce od Křeslic směrem k Miličáku bylo zřejmé, že někdo asi včera bruslil a pěkně to tam ujezdil (na ušlapaném podkladě, stopa na klasiku není).

V Miličovském lese sjízdné i lesní cesty (nouzovka, lepší na pěší procházky), nějaké stopy vyjeté na loukách, ale dobré spíš pro ty lyžaře, co mají Miličák za barákem - místy podupané, místy slušné. Např. na louce uprostřed lesa stopa za moc nestojí, z půlky podupaná, z půlky na podmáčeném podkladě. Ovšem široké asfaltky uprostřed lesa jsou pokryté sněhem a bruslit by se na nich možná relativně obstojně dalo (ale pohledem klasika, nezkoušel jsem). K haldám jsem nedojel.

GPS záznam zde https://www.strava.com/activities/4623318006, vše kromě přecházení silnic jsem dal na lyžích. Ovšem některá místa jako přejezd z Miličáku do Petrovic lze doporučit maximálně jako nutnou spojku a to na lyžích vhodných k zatopení v kamnech, které jsem měl také.

Pole mezi Hájemi, Miličákem, Křeslicemi a Petrovicemi nepoužitelné, potřebovaly by cca 3x tolik sněhu.
Praha
Vloženo 15.1.2021 11:31
Dobrý den, právě jsem aktualizoval stránky, kde naleznete informaci o dnes upravených trasách, možnosti občerstvení na trase, jaké bude počasí o víkendu apod. Stránky budou průběžně aktualizované. Více v obsáhlém příspěvku na stránce meteorologické stanice Ješetice: http://pocasijesetice.cz
(páteční dopolední záběr po úpravě trasy - autor: Čertovo břemeno)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 15.1.2021 11:29
Dopoledne Vávrův palouk. Moc díky Sokolům za úpravu tratí! Upraveno na skate i na klasiku. Žel je sněhu pořád dost málo -- zejména na tu klasiku, kde je stopa nikoli bílá, ale leckde podezřele tmavá. Zvlášť v té vzdálenější části i skate tratí prorůstala řepka nebo co.
Dopoledne trochu sněžilo, ale v principu to situaci nevytrhne.
Každopádně jezdit se dá a upravená stopa je parádní věc. Dík! Můžu někam poslat příspěvek na údržbu?
Ladův kraj
Vloženo 15.1.2021 11:21
Hvězda: pěkné svezení, na obou hlavních cestách je to klidně i na jedničkové lyže, dobré na bruslení i klasiku (ale strojové stopy nečekejte ;-)
Jinde v lese občas koukají kořeny, ale s opatrností je to také sjízdné bez škrábnutí.
Praha
Vloženo 15.1.2021 9:47
Ahoj všichni, ráda bych, aby zazněl protinázor k Luko: Trasy na Ounuzi jsou udělané, kolečka na loukách nad sjezdovkou také, ale já ráda výlet, tj. chci nejen kroužit dokola, takže moc díky za rolbování a skutrování dalších stop, trocha trávy a klacků mi nevadí. Těším se naopak na rozšíření okruhů (např. Businy - Chyšky - Mozolov - Nadějkov nebo Jistebnice - Magdalena- Nadějkov). Z
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 16.1.2021 0:23
Brzy ráno (čtvrtek 14.1.) jsem projel čerstvý prašan viz mapka na https://www.facebook.com/maratonkladno/. V lese na Kožovce jsou všechny větší cesty sjízdné na běžkách. Ani kamínky až na výjimky nehrozí. Na cyklostezce pod Lapákem byla velká vánice a ostrý vítr, takže stopa za mnou hned mizela. Dál nemělo smysl pokračovat. Myslím, že napadlo tolik sněhu, že po cyklostezce se dá dojet bez větších problémů na Záplavy, Tuchlovice, Lány. Nebo od Lapáku směrem přes Horku na Velkou Dobrou.
Cesty přes pole nedoporučuji - buď tam jsou nafoukány velké závěje nebo to tam není nic moc.
Až se ten vítr utiší, bude to dobré svezení. Do víkendu sníh vydrží.
Ve čtvrtek a pátek 15.1. napadlo tolik sněhu, že lidé začínají projíždět stopy podél letiště mezi Kladnem a Velkou Dobrou, protože je tam rovný travnatý podklad.
Okolí Prahy
Vloženo 15.1.2021 22:42
Mapa okruhu ve Štiříně je vidět u příspěvku na FB Kamenice - https://www.facebook.com/Kamenice/posts/3487595074682953

(Odpověď na dotaz uživatele Kamila z 15.1.: Prosim kde se zacina na Stirinskem okruh?)
Ladův kraj
Dotaz Vloženo 15.1.2021 14:36
Jak to letos vypadá na Těškově?
Zodpovědět Okolí Prahy
Vloženo 15.1.2021 8:19
INFO Z KAMENICKA - Pha - východ Dnes jsme znovu projeli běžkařské stopy. Mezi Štiřínem, Petříkovem a Křížkovým Újezdcem je velký okruh cca 5 km. Bohužel asi 400 m nám hned zničil modrý ford, ale zbylé kilometry jsou parádní. Nově projetá je i stopa mezi Skuhří a Kostelcem u Křížku. Těptín je v pořadí.

Pokud chcete s dětmi bobovat nebo sáňkovat, tak je na mapě označený bezpečný svah v údolní nivě mezi ulicí Hamerská a Sídliště I.
Bruslaře chceme zatím odradit a tím i jejich rodiče, led je zatím slabý a hrozí propadnutí do rybníků.
Mapa na fb Kamenice u Prahy nebo na webu Kamenice
Ladův kraj
Vloženo 15.1.2021 7:23
Kladno Rozdelov. Kolecko od CImrmanskeho po cyklostezce ne LIbusin, pres most smer Jezirko, nad Jezirkem a zpet. Snehu dost, misty i proslaple stopy. Krasne svezeni na Kladne jako uz dlouho ne.
Okolí Prahy
Vloženo 15.1.2021 0:47
Dnes parádní večerní kolečko s čelovkou 4,7 km... Byly čerstvě upravené dvě stopy na klasiku ze Štiřína.. Místy kouká tráva nebo hlína, tak radši starší lyže, ale jinak asi nejlepší okruh JV od Prahy, co jsem jel...
Ladův kraj
Vloženo 15.1.2021 0:30
Lesopark Letnany - diky za tip - z parkoviste ze smeru Letnany lze bud podel silnice na Kbely nebo po ceste smer Cakovice, dale podel pole okolo zeleznicni trati ke Kbelum. Cesta uslapana, takze se dalo bruslit. Stopa na klasiku skoro vubec, pesi to rozslapou, stopa jen na kraji pole Kbely a zpet okruhem do lesoparku - ale malo snehu, casto hlina.
Nejlepsi snih stejne jako 7.1. byl na paloucku uzavrenem stromy u 2. parkoviste u Kbel - stopa na 500m okruh. Na bezky po praci super. Na delsi vylet radeji na jih - Kunice atd.
Praha
Vloženo 14.1.2021 23:19
Ano, sněhu je dost, občas brzdí popadané bukvice, ale jinak vyjeté koleje. Dnes dopo paráda.(Odpověď na dotaz uživatele Ondra z 14.1.: Poradí někdo, zda je hřebenovka ze Skalky (Mníšek pod Brdy) směr Na Soudném na klasiku?
Děkuju)
Brdy a Hřebeny
Vloženo 14.1.2021 22:44
Říčanský les - vysílačka Tehov - rozc.
V jedlici . Sněhu dost, ale vítr zafoukává stopu. V lese už dostatek sněhu, ale tam zas stopy ničí jezdci na koních.
Ladův kraj
Vloženo 14.1.2021 21:45
Sulava - na loukách na planině nad Černošicemi dobré podmínky, nejlepší podél JV okraje louky. Jinde a v lese o něco horší, ale na šutračkách se dá.
Okolí Prahy
Vloženo 14.1.2021 19:52
Senohraby - po včerejší parádě dnes trochu hančovina, ale díky Ski Senohraby - večer najel skutr mraky stop na klasiku. Bruslit šlo na okruhu 1,5km díky velkému množství lyžařů, kteří to ujezdili. Na “parkovišti” dnes 3x více aut než včera.
Ladův kraj
Vloženo 14.1.2021 18:24
Odpoledne jsem vyrážel od pomníku Na Dědku, směrem ke Kobylí hlavě jsem tvořil stopu, ale nejelo se špatně, od Kobylí hlavy jak na Třemšín, tak na Holý vrch jsou koleje od aut, ale dá se v nich celkem dobře jet. Na traversu Holého vrchu byla stopa zapadaná, znovu jsem jí vyjel, přímo na vrcholu nic, ale projel jsem to. Od rozcestí pod Holým vrchem je stopa ke Křemelu, ale těsně pod ním končí, odtud až na Třemšín je to lepší přenést. Z Třemšína k T. boudě opět nic, ale docela pěkný sjezd, lehkou stopu jsem opět vyjel. Od boudy opět vyjeto auty, ale stopy vedou uprostřed. Na zpáteční cestě k Dědku mi auto zničilo stopu, ale i v těch kolejích se dá docela dobře jet.
Nahoře je sněhu dostatek, dneska byl parádní prachový, do víkendu asi ještě něco připadne.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 14.1.2021 18:16
Ze zastávky Na Hradci na Stožec to dnes docela šlo, díky novému sněhu se šterk docela schoval.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 14.1.2021 17:39
Reaguji na poslední zprávu. Na loukách mezi Chlístovem a Busínami se pravidelně projíždí stopy, někdy i dvakrát denně. L
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 14.1.2021 17:21
Dnes nová čerstvě upravená stopa z Mladé Vožice přes Bukovou a Vrážnou kolem Jonášova mlýna - SUPER! Byla jsem první, kdo stopu prověřil a bylo to nádherné 😃👍⛷️. Snehu dost, sypký prašan.Děkujeme moc - "my z Jonášova mlýna".🙋
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 14.1.2021 16:53
Senohraby - strojove upravenu okruh zaval snih takze dnes spis cross country ve vyslapanych stopach. Klasika OK brusleni NE.odpoledne by to meli znovu protanout - neoverene info od mistiho cloveka, ktereho jsem potka ve stope.
Ladův kraj
Vloženo 14.1.2021 16:11
Chtěl bych se zeptat. Když je na běžky a na rolbu ještě málo sněhu. Nebylo by k zamyšlení, aby se stopy
najížděly co nejvýše. Já děkuji moc za to co pro nás běžkaře děláte a pravidelně přispívám.
Ale myslím si že čím výše tím více sněhu. A Uonuz má nějakých 720 a stejné to je na překrásných pláních
a loukách u Chlístova. Schované a obklopené lesy. To by byly stopy, I teď když je ,, dole,, méně sněhu.
Škoda že se jezdí v 500 metrech na polovičním sněhu. Ale i za to děkujeme.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 14.1.2021 14:40
Hvězda, krásné běžkovani, sněhu dostatek, stopy lepší než včera
Praha
Vloženo 14.1.2021 13:33
Dnes v poledne na cyklostezce Řepy - Hostivice celkem dobre podminky. Souvisla pokryvka, vyjimecne zadrhnuti o kaminek. Takze doporucuji na starsich bezkach.
Praha
Vloženo 14.1.2021 13:32
Hostivarsky lesopark přes poledne: po nočním/ranním sněžení výrazné zlepšení pro klasiku. Včerejší stopy jsou pryč a vzniká množství nových lepších.

Potenciál aby se staly ještě lepší tam je - záviset bude na symbióze všech návštěvníků lesoparku. Do včerejška pomáhalo, když pěší stopy udupávali a bruslaři po nich bruslili. Ode dneška už to pomáhat nebude :-) Ale zatím se nicitel neobjevil :-)
Praha
Vloženo 14.1.2021 10:53
Lesopark letňany - ještě plán najetých stop
Praha
Vloženo 14.1.2021 10:51
Letňanský lesopark - dnes připadlo cca 5 cm, podmínky dobré, ale úprava tratí otřesná. Technika Letňanské o.p.s. sice vyjela časně ráno na všechny hlavní tahy, ale radlicí zajeli moc hluboko (často až na asfalt) a vzadu místo stopovače měli štěrkovač. Musel jsem iniciativu vzít do svých rukou a najel jsem 2m široký pruh na bruslení po trávě podle cyklostezky na východě a podle Toužimské na jihu. Po mém odchodu upraveno celkem obstojně na bruslení, až to vymrzne, bude to ještě lepší.

Jinými slovy, všechny asfaltové cesty vypluhované a posypané s výjimkou nové cyklostezky od parkoviště v Letňanech až k přejezdu u Čakovic a cesty přes kopeček. Na tomto nevypluhovaném kusu se dá jakž takž jet, ale s pícháním do asfaltu, občas se asfalt odhrne a tam, kde jsou kamínky, je můžete chytit.

Mnohem lepší je to po trávě, kde jsem jezdil více. Na trávě zůstal starší podklad a na něm je minimálně 5 cm prašanu, myslím, že jsem nechytil žádnou hliněnou hroudu, ale nějaké lepší lyže bych radši spíše nedoporučil.

Stopy na klasiku ráno byly zřídka a omlouvám se paní, která projela prostředkem mojí bruslicí stopy tam a zpátky klasikou, její stopa byla rozježděna, ovšem možností, kde se dá najet nové, je dost.
Praha
Vloženo 15.1.2021 6:49
Přímo v Brdech (ani na Hřebenech) se běžkařské trasy strojově neupravují. Kdo má rád skate i na úsecích "přírodně upravených", může místy využívat asfaltových cest s uježděným sněhem. Na Hřebenech jsou vidět ukázky takových dvou úseků ve videu u článku https://www.kamzasnehem.cz/video/hrebeny-2013-01. Můj odhad ale je, že na obstojný skate v těchto místech to chce víc sněhu, než aktuálně napadlo.

Na Podbrdsku se ale nachází i "ski areál" Těškov, kde upravují za dobrých podmínek okruhy na polích a na loukách. Info se nachází na http://www.sparta-cycling.cz/ a tím, že jde primárně pro cyklisty, tak je pro ně při úpravě skate priorita. Jak to tam vypadalo před lety je vidět na starém videu zde https://www.kamzasnehem.cz/video/teskov-2013-01, ale to je z roku, který byl opravdu bohatý na sníh.

(Odpověď na dotaz uživatele Veronika z 13.1.: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li se v Brdech někde upravuje stopa rolbou na skate? Případně poradit, kde by to na bruslení bylo nejvhodnější? Děkuji za odpověď.)
Brdy a Hřebeny
Vloženo 14.1.2021 14:29
Večer louky nad Tehovem - stopa občas i pěkně tvrdá, místy jazyky a zavátá. V Říčanském lese tvrdý podklad oi mna skate. Potom jsme jeli po hlavní k Jedlici, tvrdý podklad na silnici, šel by skate. Nakroužili jsme krásných 13 km, dnes asi vyrazíme znovu.
Ladův kraj
Vloženo 14.1.2021 12:38
Včera večer super svezení na loukách mezi Brtnicí, Krámským a Lojovicemi. Dohromady, se tam dá nakroužit až 15 km ve stopách. Někde slušně tvrdé i na skate. Někde však už zapadané a zafoukané.
Ladův kraj
Vloženo 13.1.2021 23:23
Za Trnovou, od autobusové zastávky Na Hradci Ivonkou směrem na Charvát. 2 cm sněhu, občas prosvítal asfalt. Často vystupovaly kameny. Tady nedoporučuji. Potkali jsme chodce, kteří přišli Trnovskou cestou od Studeného vrchu a prý taky často bez sněhu a s hodně kameny. Sem na běžky nedoporučuji.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 13.1.2021 22:20
TĚŠKOV. Okruh směr Radeč a zpátky po červené do Těškova. Sněhu málo cca 5-10 cm. Vhodné na starší lyže a spíše klasiku. Bruslení pouze na loukách kolem parkoviště. Pokud připadne 10 cm bude to bez problémů.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 13.1.2021 22:03
Super podmínky v Senohrabech umožnily místním lyžařům nakroužit 5 km okruh v polích. Zaparkoval jsem u KMK, přímo u trati. Na skate trochu měkčí ale dost široké a dvě stopy na klasiku, občas čouhá hrouda, ale radost veliká.
Ladův kraj
Vloženo 13.1.2021 20:13
Okolo Kytína po loukách slušně vyjeté stopy, parkování u fotbalového hřiště vyhrnuté. Sem tam se to lepí, ale objel jsem po loukách celý Kytín, paráda. Pivovar má otevřeno...
Brdy a Hřebeny
Vloženo 13.1.2021 20:03
Cesta z křižovatky pod Hradcem směr Stožec a základna pěkný ujetý sníh, bohužel v zatáčkách a kopcích posypáno štěrkem. Takže etapově indiánským během nahoru, kde jsou delší úseky bez štěrku. Tam se dá pěkně zabruslit.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 13.1.2021 18:36
Pokud chcete zkusit Klánovice, jak jsem to udělal dnes já, tak běžky sebou brát nemusíte. Sněhu málo. Občas bylo vidět stopy, že někdo zkusil štěstí, ale na běžky to skutečně není.
Praha
Vloženo 13.1.2021 18:28
Senohraby paráda, za firmou KMK strojově najeto - 4 km okruh, dvě stopy na klasiku a vedle na bruslení. Trochu se to asi zafouká, místní lyžaři a i ti z širšího okolí si to užívají.
Ladův kraj
Vloženo 13.1.2021 17:30
Dnes parádní běžkování ve Svatojiřském lese a okolních loukách rozmezí okresů Mladá Boleslav a Nymburk.. Není to sice přímo okolí Prahy, ale na tomto webu tato oblast zde není k výběru.
Sníh vlhký, krásný podklad, ideálný výška na to, abych snadno jel v panenském terénu a dělal si stopu, teplota kolem nuly. A nikde ani živáčka na rozdíl od Jizerských hor, kde už desetiletí trávím v zimě víkendy a kde nás skalní běžkaře letos vytlačili a otrávili ti sváteční, kteří jindy Jizerkami pohrdají. Krásně vyfrézované stopy tu sice nejsou, ale ten klid a mír za to stojí.
Okolí Prahy
Vloženo 13.1.2021 16:20
Hvězda dnes v poledne (z pohledu doprovodu): na hlavní cestě z Vypichu k letohrádku cca 20 běžkařů, prašan, vhodné na všechny styly, místy i náznak stopy (je to samozřejmě na starší lyže). Dále se dá jezdit na plácku před letohrádkem (po jeho obvodu) a na cestě k bráně na Bílou Horu - tam je to trochu hrbolatější a víc bordelu ze stromů. Nakouknul jsem i na cestu, co vede na Petřiny a ta byla výrazně horší, prosvítal podklad - není tam prostřední travnatý pruh, takže je třeba více sněhu. Suma sumárum podmínky nejsou vůbec špatné, podklad už je vymrzlý, takže do víkendu by to mělo vydržet. To tam ale bude narváno.
Praha
Vloženo 13.1.2021 14:09
Dnes se ve stopě u osady Ounuz našly klíčky od auta zn. Nissan. Jsou k vyzvednutí v hospodě U Bizona.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 13.1.2021 12:51
Jeli jsme dnes ráno v 8:45 z parkoviště na hlavní u Skalky směrem do Černolic. Do rozcestí U Šraňku nádherný sníh, tak akorát na bruslení, kamenů minimum. Skoro jak někde v Jizerkách… Pak se to začalo svažovat a cca v půlce cesty na Červenou hlínu jsme to otočili, protože to začalo být opravdu na šutrový lyže :) Většina lidí jela z parkoviště směr Skalka a Vrážky, směrem nahoru je sněhu dost, v 10:30 na parkovišti 14 aut, takže lidí tak akorát. Byly tam i nějaké paní s kočárky, tak buďte opatrní a ohleduplní a přejeme dobrý skluz :)
Brdy a Hřebeny
Vloženo 13.1.2021 9:41
Hostivařský lesopark, část u Hostivaře, po ránu: po úterním sněžení zlepšení - sněhu sice není o moc víc, než minulý týden, ale má podklad. Na kameňačkách se dá lyžovat tak nějak všude, ale zázraky nečekejte.

Stopy na klasiku jen místy a spíš sporadické, zdaleka ne tak dobré, jako např. před 2 lety. Pokud nepřipadne sníh, moc se to nezlepší, i kdyby se lyžaři snažili. Skate úplně neposoudím, ale už to, že jsem viděl na mnoha místech stopy, je dobrá zpráva. Myšleno na loukách - cesty jsou sice pod sněhem, ale vrstva je tenká a na skate nepoužitelná.

Na ultrakameňačkách se dalo přijet i z Petrovic viz GPS záznam https://www.strava.com/activities/4612591780, i když nejhezčí části jsou jako obvykle jinde, než tato příjezdová cesta.

Když bych měl víc času, příště spíš zkusím pole za Petrovicemi.
Praha
Vloženo 13.1.2021 15:21
Primo v Praze doporucuji Hvezdu nebo Ladronku, tam se jeste da (na L. jsem byla vcera vecer a na H. predchozi dny a tam to bylo jeste lepsi)
(Odpověď na dotaz uživatele RenataL z 13.1.: Dobrý den,
nevíte někdo, kde by to dnes šlo na běžky v Praze nebo nejbližším okolí?)
Praha
Vloženo 13.1.2021 9:22
V úterý v noci překvapivě pěkně vyšlápnutá stopa na Krásných vyhlídkách nad Mnichovicemi, přestože celý den sněžilo. Sněhu dost, nikde nic nečouhá. Dá se vyrazit z ulice Polní v Mnichovicích-Myšlíně pěkně traverzem na vrchol kopce a tam už je slušná stopa až k silnici mezi Struhařovem a Ondřejovem (cca 3 km). Končil jsem u kompostárny pro Mnichovice a Struhařov, ale kdo chce může pokračovat po loukách až ke Zvánovicím a dále, dá se udělat 20 km víceméně na loukách, polích, kde není oranice (jen nevím, jak tam to bude vyšlápnuto). Dnes bude zase snežit, ale ten úsek z Polní ulice ke kompostárně podle mě bude prošlápnutý, protože tam chodí celé Mnichovice a okolí.
Ladův kraj
Vloženo 12.1.2021 22:46
S čelovkou po sněžení Libenice-Jistebnice-Alenina Lhota-Libenice, připadlo 3-10cm, místy jsou naváté jazyky. Spodek pěkně zmrznul, až to v pátek projede rolba, tak to bude pěkné lyžování
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 12.1.2021 21:33
Dnes odpoledne chvilku kolem Skalky. Nahoře lehce sněžilo a snih byl překvapivě celkem dobrý. Myšleno pořád spis na starsi lyže a na asfaltkach, dobrych sotolinach ci po louce.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 12.1.2021 18:31
Pole a louky nad Tehovem. Připadlo od neděle 10 cm. Dnes odpoledne ve vánici jen pár lyžařů.
Staré stopy jsou zasněžené a zafoukané. Budou se muset vyjet nové. Celkem sněhu více jak 20 cm.
Bohužel ale zatím není vespodu základ, takže se budete občas bořit až na hlínu.
Ladův kraj
Vloženo 12.1.2021 17:00
Byl jsem dnes ve Strašicích, sněhu dostatek, akorát se dnes ve větru vytvořily hodně závěje. Od muzea dopravy k buku hezké svezení, lépe na skate, na klasiku stopa asi jen ve třetině trasy. Těškov horší, hodně zmrzlé a vyfoukané - třeba prerolbovat až zase nasněží.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 12.1.2021 14:01
Svatojiřský les - Loučeň, tak na nejhorsich lyzich a co 50m zadrhel o sutr, tady to jde jeste blbe. Staci ale dnes v noci 5-10cm, a tato lokalita bude dobra na bezkoturistiku:)
Okolí Prahy
Vloženo 12.1.2021 12:09
Louky a pole u V. Popovic maji vyjete stopy na klasiku, obcas zadrhne hrouda, lyze B, od rana pripadlo 5cm snehu, ktery porad pada, snih zavava stopy a zakryva misty prosvitajici hroudy, novy snih misty dost lepí.
Ladův kraj
Vloženo 12.1.2021 0:34
Louka/pole mezi Struharovem-Tremblati - dnes dobre podminky, snih se nelepi, nove i par mm prasanu
Ladův kraj
Vloženo 13.1.2021 8:11
Zdravím příznivce bílé stopy !
V pondělí ve večerních hodinách jsem nazul bezky a byl se projet okolo skalky v brdech. Silnice byly nedostatecne zaznezene - je to na poskrabani skluznice
Brdy a Hřebeny
Dotaz Vloženo 12.1.2021 15:53
Planujeme ve ctvrtek okruh z Kytína k Dobříši, da se to? Vim ze v noci na ctvrtek ma jeste snezit, ale i tak se ptam. diky
Zodpovědět Brdy a Hřebeny
Vloženo 12.1.2021 9:30
Pokud myslíš Mníšek pod Brdy, tak žádný velký zázrak nečekej. Včera jsme procházeli spoustu cest a se sněhem je to dost na hraně. Nejlepší lyžování bude nejspíš od rozcestí u Skalky (na Řevničáku) po hřebenovce směrem na rozcestí Na Soudném. Ale je to hodně ušlapaný a uklouzaný. Žádná stopa na klasicku, zabruslit by se dalo. Na druhou stranu k Černolickým skalám je to prý dobré zhruba 2km, dál už na prd. Mimo hlavní cesty je to hlavně pro odhodlané kameňáky, protože pod stromy dost často vykukují kameny. Sněhu není moc...

Lepší lyžování je ve vojenských Brdech. Včera jsme jeli Nepomuk - Padrťské rybníky a moc pěkné. Jediný problém jsou náklaďáky se dřevem z kterých občas upadne nějaký bordel. U Padrťských rybníků byl sníh hezčí. Potkali jsme kluka, co jel nahoru na Prahu a říkal, že paráda. Většina těch cest je uježděná od aut. Ty vetší celé, ty menší mají uprostřed pruh sněhu (často se stopou).
Brdy a Hřebeny
Vloženo 11.1.2021 19:46
Louky okolo Chlistova jsou plné pátečních i dnešních čerstvých (!) stop dělaných skútrem. Místy je tam vedle sebe vic stop nez na startu Jizerský 50! Super! Na jih lze jet az na Businy, na sever až na Veletín. Stopy v perfektním stavu. Jestli ještě pripadne, tak to bude paráda. Doporucuju! Potkal jsem jednoho lyžníka… Moc díky tomu „skutristovi“ – skvěle volil jednotlivé okruhy, má cit pro terén! Parkoviste na Chlistove je protazené, ráno tam byla značka zákaz vjezdu. Ted uz tam není.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 11.1.2021 21:00
Česká Sibiř - VOTICE - START a návrat do města votice - protažené stopy směr Votice - Beztahov - Křešice (9km umělá stopa)

Votice - Hostišov - Miličín - Třetužel - přošláplá stopa 10KM

sněhu dostatek, kvalita perfektní, lidí celkem nula
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 11.1.2021 11:45
V neděli jsem absolvoval krásný menší běžkařský výlet s dětmi z Obecnice po Obrázkové cestě (a zkoušel jsem dál po Rusínské cestě až k rozcestí U Rusínské boudě - dál už moc nešlo tak jsem se vrátil - příjemný sjezd) a zpět po Kloboučecké cestě a Zelené linii (zde v jenom místě se obtížně sjíždělo - bylo málo sněhu). Ze začátku trošku zmrzlé, ale i v lese bylo sněhu vcelku dost (až na výjimky). Stopy jsou už projeté, přitom ale lidí na běžkách bylo jen málo. Takže v dnešní době ideál.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 10.1.2021 22:20
Dnes na dvou mistech, co jsou cca 10km od sebe - Senohraby (Vavruv palouk) a V. Popovice (mezi Popovicemi a Kunicemi). Lip vysly Popovice, snehu vic. U Senohrab se dalo jezdit jen u silnice na Benešov. Cast byla fajn, cast jen tenka slupka s hlinou pod. Vavruv palouk jako takovy leda s bidou na boby. Popovice byly v pohode cele, prijemny prasanek. Obe mista obcas lepila jak svin. Vyslapane stopy v obou mistech, lidi sympaticky pomalu.
Ladův kraj
Vloženo 10.1.2021 18:49
Startoval jsem ve 12 z Jistebnice. Jel jsem: Jistebnice - Bizon - Ounuz - Libenice - Jistebnice.
Oproti patku byla trasa z Jistebnice k Bizonu lepsi (zrejme pripadlo).
Od Bizona na horu na Ounuz a okruhy tam -nadhera.
Bizon - Libenice - zhorsena kvalita stopy (nic pro nove bezky).
Libenice - Jistebnice a muj oblibeny sjezd od Sychrova - pekelna oranice a pro me par novych zarezu na skluznici.
Jinak parada, zadny velky davy jsem nepotkaval.
Dekuji za upravu a udrzbu stop.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 10.1.2021 18:12
Dnes rano na tremblatskych loukach to celkem slo. Ale jen do pulky. Nad Zvanovicemi to byla bida. Leze trava, obcas kamen, ale na starych lyzich se to da. Dnes navecer okruh u hvezdardny na Ondrejove. Ale i tak 5-10 cm noveho snehu by pomohlo. Presun od hvezdarny na Tremblata nebo Zvanovice lesem lze, ale je to o skluznice. Nedoporucuji
Ladův kraj
Vloženo 10.1.2021 17:53
Dobrý den, dnes jsem byl osobně na běžkách. Jak byla trasa upravená? Jaká je kapacita parkovišť? Kde bylo otevřené občerstvení? Jaké bylo počasí při mé "cestě"? Více v obsáhlém příspěvku na stránce meteorologické stanice Ješetice: http://pocasijesetice.cz
(fotka z mobilu: pohled z Ounuzu na penzion U Bizona)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 10.1.2021 17:37
Louky a pole nad Tehovem , mezi Říčanským lesem, vysílačkou a osadou Hajdaláci. Proti pátku výrazně horší. V pátek stopy bílozelené, dnes už bílozelenohnědé. Zatím je to jen na staré lyže. Nutně to chce aspoň 10 cm nového sněhu.
Do lesa lepší vůbec nezajíždět. Jde to jen na loukách a na dobře uvláčeném poli.
Ladův kraj
Vloženo 10.1.2021 17:18
Krásný okruh!, 14,3km, objeli jsme jej 2x.
Dík za upravenou trasu.
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 10.1.2021 16:55
Dnes Nepomuk - Pod draty- Praha -Maly Tok, U vojaka - Jeřábecka- Pilska studánka- Skelna huť - Pod Plescem- Nepomuk. Parada, sněhu dost, ujety prašan, -3C. Místy i stopa, jinak po ujetých cestách, není to ale zledovatele, modrý vosk jede i do kopce. Lidí bylo rozumně, odpoledne ale Nepomuk plný aut, Nepál bylo otevřené okénko.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 10.1.2021 15:44
Trasa z central parking Libenice směr Cunkov strašně rozbitá. Stopa prakticky na většině míst už 0. Na takové to "blbnutí" s prkýnkama na nohou to ještě šlo, ale žádný velký zážitek to úplně nebyl. No co, člověk je alespoň na vzduchu :D Jinak jela jsem cca 8:40 - 10:40. Stopy relativně plné, při návratu k parkovišti jely davy. Parkoviště před tou 11 hodinou zaplněno (sem tam místo), fronty se netvořily, ale podle mě tam bylo daleko víc lidí, než kolik ty stopy pojmou. Úplně komfortní to nebylo. Navíc jako začátečník, co neumí plynule naskakovat a vyskakovat ze (byť neexistující) stopy jsem většinou všem uhýbala. Ale jak říkám, člověk byl na vzduchu a v pohybu, to se počítá :-) Tahle část trasy už ale zítra moc sjízdná nebude. Co je potřeba kvitovat je příjezd - jela jsem od Sedlce-Prčice, silnice upravená, bez sněhu. Až cca kilák před parkovištěm je konec chemického posypu, vše ale vzorně proštěrkované. Parkoviště taky upravené a bezproblémové (na co měli někteří řidiči řetězy, to je mi záhadou).
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 10.1.2021 11:10
Stopy na polích mezi Petrovicemi a Uhříněvsí subjektivně o něco lepší než včera. Mají už obstojný základ, na který napadl poprašek, hlína a tráva sice pořád vykukují, ale v podstatě to nedrhne. Ale samozřejmě na kameňačky. Start doporučuji spíš odněkud od zastávky Sídliště Petrovice - k hrázi bývalé nádrže, tu jde na kameňačkách nějak přetrpět, než startovat dole na Dobré Vodě viz můj záznam https://strava.app.link/jiC5SiAIVcb kde jsem ale zapomněl na prvních 400m zapnout hodinky.

Uhříněves (od zastávky K Pitkovičkám) - Benice o něco horší, ale dá se. První část po poli, v druhé části už je pole špatné a je lepší cesta (dle mapy ulice K Lipanům)
Praha
Vloženo 10.1.2021 10:45
Hostivařský lesopark, louky u parkoviště nad hlavním vchodem nad přehradou. Docela obstojné podmínky na bruslení. Po ránu pěkně promrzlé.
Praha
Vloženo 10.1.2021 18:42
Zdravím doporučujeme Nepomuk u Rožmitálu , kde se nechá bobovat a sáňkovat ze sedla Sv.Ján kde je několik serpentýn směrem dolu do Nepomuku ,popřípadě sjezd z vrchu Praha pod elektr.vedením. včera tam bobovalo a sáňkovalo hodně dětí. Jinak také se hodně sáňkuje mezi obcí Lazec a Kozičín kde je po levé straně směr obec Kozičín hezký svah. Blíže ku Praze je to také v na konci obce Voznice při zelené turistické,značce směr rozc. Voznice jih.. Od Prahy odbočit před restaurací Zastávka Voznice vpravo až na konec k dřevěné soše Fabiána a před ní šikmo doprava a po 100 m je svah kde se sáňkuje.
(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 10.1.: dobry den. kde je nejlepsi z prahy s detma do brd aby se i posankovali? ale i po lese prosli)
Brdy a Hřebeny
Vloženo 10.1.2021 10:43
cca od 14°°h. hodně chodců, ale uprostřed běžkařů poměrně k velikosti areálu málo, sněhu dost pokud nebude na 0°C. Jde i bruslit
Praha
Vloženo 9.1.2021 22:02
Louky nad Třemblatem a Zvánovicemi - stopy vyjeté od lyžařů-výletníků, tedy dost kostrbaté, občas hlína. Nakonec jsem skončil na celkem použitelném zhruba 800 m dlouhém úseku lesní silničky směrem k Ondřejovu: https://mapy.cz/zimni?mereni-vzdalenosti&x=14.7777334&y=49.9254570&z=15&rm=95BP3xWzzEV0SXW1gTrgR1gdDW1-XZ0TEgP18TX1We Uprostřed cesty je tam jakžtakž stopa. Každopádně si neberte nové lyže, spíš nějaké staré "práskačky". Plánujete-li vycházku na lyžích, pak doporučuji, chcete-li spíš potrénovat, jeďte jinam. Pokud v příštím týdnu něco připadne, mohlo by to být lepší.
Ladův kraj
Vloženo 9.1.2021 20:26
Razíme teprve zítra do Nepomuka, odtud směr "pod dráty" (tj.Sýkorová) nahoru na Prahu. "Pod dráty", tam se bobovat dá, je tam krpál. Běžkovat se pořádně dá až na hřebeni Prahy. Pro začátečníky je to mnohem lepší teda na Teslíně, ale bobovat se tam nedá.

(Odpověď na dotaz uživatele Kuba z 9.1.: Přemýšlíme, že zítra s dětmi vyrazíme na Nepomuk nebo Orlov, zaparkujeme mezi 8 - 9? Máte někdo zkušenost z dnešního rána? Chceme to spojit i se sáňkováním, doporučíte někdo, která z lokalit je lepší pro kombinaci - běžky pro začátečníky a sáňkování pro mrňouse? Děkuji)
Brdy a Hřebeny
Vloženo 9.1.2021 20:11
Tesliny. Lepsi smer na Třemšín. Misty i pekna stopa. Snehu dost. Smer Padrť bez stopy, tezba dreva, hafo pěšáků ale lze to jet. Urcite kamenacky.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 9.1.2021 19:21
Dobrý den, dnes jsem byl osobně na běžkách. Jak byla trasa upravená? Jaká je kapacita parkovišť? Kde je možné se v neděli občerstvit? Jaké bylo počasí při mé "cestě"? Více v obsáhlém příspěvku na stránce meteorologické stanice Ješetice: http://pocasijesetice.cz
(fotka z mobilu: Cunkov)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 9.1.2021 19:08
Dnes odpoledne ze Zvánovic, slušné stopy na loukách nad silnicí Třemblat - Zvánovice, z horního konce se dá po lesních cestách dostat k hvězdárně na Ondřejově a tam na louce opět sjízdné kolečko. V lese kus po široké cestě výborný, jinak lesní cesty nic moc. Cestou autobusem z Třemblatu jsem viděla u Struhařova všude stopy po lukách/polích. Určitě se vyplatí držet se mimo les, kde je víc sněhu a stopy vyšlapané, asi i po více trasách než je vidět na zimní mapě na www.mapy.cz.
Ladův kraj
Vloženo 9.1.2021 18:36
Okoli Toku je sněhu dost, kameny skoro nejsou, ale nejsou bohužel ani stopy. Z Obecnice po červené na Tok davy lidí a cesta ušlapaná na hladko. Docela pěknou stopu jsem viděl na cestě od Carvánky směrem na Houpák. Z Houpáku k letišti zase davy pěšáků a cesta udupaná a uježděná od aut. Dá se dojet až na Malou Vísku nebo dokonce i na Felbabku nebo Podluhy ale jen opatrně ve stopě po kraji cesty nebo v uježděné ledovaté stopě od aut. Kupodivu není nikde zatím prohrnuto pluhem.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 9.1.2021 18:29
Krámský - stopy na louce projeté skútrem se stopovačkou, sníh souvislý prašan, cca 15cm, jen navečer se začal lepit, jinak ale perfektní svezení. Prosím pozor na parkování na začátku lesní cesty v zatáčce nad Krámským (za zákazem vjezdu) - v sobotu tam jeli s kamionem dřeva a měli problém kolem parkujících aut běžkařů projet.
Ladův kraj
Vloženo 9.1.2021 18:24
V oblasti Zaječov - Tok je sněhu dost. Někde dobrá stopa, jinde rozšlapáno pěšími.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 9.1.2021 18:06
Orlov, Pilská, odbočka "Na třetí". Běžkovat lze v poho, stopa je málo zřetelná. Lameny na trase nejsou. Spousty lidí. Problém zaparkovat v Orlově pro davy návštěvníků
Brdy a Hřebeny
Vloženo 9.1.2021 17:55
Pole mezi Vel. Popovicemi a Kunicemi celkem fajn. Snehu primerene, obcas to zadrhne. Stopy vsude mozne, vyslapane od lidi, ne strojove. Okruh na Mapy.cz je zavadejici, je si potreba najit stopu a jet. Lidi minimalne. Volne parkovani pred zameckem v Kunicich.
Ladův kraj
Vloženo 9.1.2021 17:45
Fotky a mapa dnešního běžkování ve Hvězdě:
https://strava.app.link/L6HP1pyvUcb
Praha
Vloženo 9.1.2021 17:35
Ladronka: málo sněhu a zatím to není dostatečně umrzlé, od Strahova k Vypichu je to s opatrností sjízdné, ale musel jsem několikrát přenášet.
Praha
Vloženo 9.1.2021 17:29
Ve Hvězdě je sice jen asi 5cm sněhu, ale na všech třech hlavních cestách se dá jezdit klasika, soupaž i skate. Stopy jsou mělké a hrbolaté, ale rychlé. S přihlédnutím ke sněhovým podmínkám moc pěkné svezení.
Praha
Vloženo 9.1.2021 16:31
Dnes pole nad Tehovem, pěkné stopy, o dost lepší než v okolí Pitkovic. Pěkné svezení.
Okolí Prahy
Vloženo 9.1.2021 12:49
Vychazkove okruhy Kolovraty jsem dnes na bezkach zkousela. Kolem po poli to celkem jde. Po ceste ale moc nee. Ale i tak dobre svezení 😉
(Odpověď na dotaz uživatele Olda z 9.1.: Mám dotaz, na podminky a) Mukarov-Tehovec
b) vychazkove okruhy Kolovraty c) Tocna

děkuji za info)
Praha
Vloženo 9.1.2021 12:19
Petrovice, Pitkovice, Uhříněves: namotivován včerejší zprávou (díky!) a dopoledním sněžením jsem vyrazil s lyžemi určenými na zatopení v kamnech a bylo to dobré (jak volba lyží, tak sklouznutí na čerstvém vzduchu v rámci možností :-). Nejlepší na poli mezi Pitkovicemi a Uhříněvsí a vlastně i na poli odtud směrem k Petrovicím. Tam už jsou stopy relativně slušné - dá se v nich skolouznout a stopu svým průjezdem neponičím. To se nedá říct o stopách v údolí Pitkovického potoka, v nichž se mokrý sníh lepí a tím se stopa při průjezdu ničí + odtud po poli do Pitkovic to taky za moc nestálo. Halda u Uhříněvse je taky spíš pro pěší. GPS záznam: https://strava.app.link/4PyWhwx8Tcb
Praha
Vloženo 9.1.2021 10:42
Zatím jsem tam nebyl, ale nejlépe vypadají střední Brdy (Tok) nad 700 m, sněhoměrná čidla Teslíny a Praha hlásí 15cm sněhu:
http://www.brdskelisty.cz/aktualni-zpravodajstvi/snehove-zpravodajstvi-812021.html
http://www.objevbrdy.cz/aktualni-bezky-brdy-hlasi-12-cm-prasanu-a-jezdi-se.html

(Odpověď na dotaz uživatele Robert z 9.1.: Nevíte jak to vypadá se sněhem na běžky? Děkuji...)
Brdy a Hřebeny
Dotaz Vloženo 9.1.2021 10:30
Dobrý den, nevíte, zda to jde po velkých polích Popovicky-Chomutovice stanice busu 363 z Opatova , u hotelu tydenni kolonial

dekuji moc
Zodpovědět Okolí Prahy
Dotaz Vloženo 11.1.2021 20:47
Prosím, kudy nejlépe z Chlístova na cestu Pod Busíny?? Na cestě, která vedla v minulých létech jsem narazila na napadané smrky a nové ohrady kolem Busín.
Zodpovědět Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 10.1.2021 15:33
Rolba jela moc rychle a proto horsi stopa. Bylo by treba jezdit pomaleji coz by zlepsilo kvalitu stopy.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Dotaz Vloženo 9.1.2021 21:05
Zdravím, nevíte, jak to teď vypadá na Těškově? Případně jestli je to na jedničkové skate lyže (třeba jen krátký okruh)?
Moc děkuji za případnou odpověď.
Zodpovědět Brdy a Hřebeny
Dotaz Vloženo 9.1.2021 10:38
Nevíte jak to vypadá se sněhem potažmo stopami v okolí Míšova?
Zodpovědět Brdy a Hřebeny
Vloženo 8.1.2021 23:38
Z Petrovic po polích na Uhříněves Benice Kolovraty Lipany Nupaky pivovar Gwern nákup piva a po polích kolem drátů výš. napětí směr Čestlice Křeslice Petrovice zpět. Včera to bylo o dost lepší ale i dnes fajn svezení pro superkameňačky a nadšence co neřeší kdejaký drn. Nejlepší svezení bylo pod dráty na poli mezi Pitkovicemi a Čestlicemi, kde není hluboká orba a celkem dost sněhu. Myslím ze zítra /sobota/ to ještě půjde! Okruhy kolem Lipan a Benic jsou špatné, lepší jet po poli.
Praha
Vloženo 8.1.2021 21:29
Klidne z Libenice (parkoviste) na Aleninu Lhotu nebo z Aleniny Lhoty na Jistebnici. Hlavne svacinu :-)
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 8.1.: Může nějaký znalec této oblasti doporučit do které části sjízdného okruhu zamířit zítra s malými dětmi za 1. běžkařskou zkušeností? Děkuji moc!)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 8.1.2021 21:24
Jak to napsat - krásné tratě, potkáváte usměvavé lidi, I strojová úprava- jenže méně by asi bylo více. Na rolbu je malo sněhu a tak to rozbila a jedete po trávě, blátě, kaminkach a po sněhu. Škoda. I tak super jen úsek Sychrov - Libenice katastrofa na zutí lyží
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 8.1.2021 21:18
Nejprve je třeba poděkovat za úpravu tras i přes menší množství sněhu.
Nové běžky od Ježíška bych sem rozhodně nebral, ale na starých hezké svezení.
Jel jsem trasu Jistebnice - Alenina Lhota - Cunkov - Ounuz a zpět. Místy jsou ve stopě krtiny a hlína. Tráva prosvítá asi všude, kromě úseku Cunkov - Ounuz a okruhu nahoře na Ounuzu.
Parkoviště v Jistebnici u rybníka při mém návratu okolo 3 hodiny bylo úplně plné.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 8.1.2021 21:03
Ted jsem se tam zastavila jen po ceste z prace na čumendu... Da se krasně, mistama i skate... Lidi jezdili s čelovkama... O vikendu tam jdem..
(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 8.1.: Jak prosím vypadá stav běžeckých tratí - Třemblat u Ondřejova a okolí? Dá se alespoň na klasiku? Bruslení předpokládám nejde?)
Ladův kraj
Vloženo 8.1.2021 19:57
Dnes pěkné sklouznutí ve Hvězdě. Přimrzlo to a na hlavní cestě je rychlá stopa. Sem tam leze tráva, ale na starších běžkách je to sjízdné bez škrábnutí. Moje trasa zde: https://strava.app.link/Sgykkad0Scb
Praha
Vloženo 8.1.2021 19:20
Okruh Jistebnice-Křivošín-Líbenice-Cunkov-Jistebnice. Protaženo rolbou ale je málo sněhu, po bílých pláních se tahne tmavá "dálnice" jak různě prosvítá tráva. Horší mezi Jistebnicí a Křivošínem, pak do Smrkova lepší (super, že kraj pole nechali nezoraný), za Smrkovem k rybníku ok ale suverénně nejhorší je celý kopec na Líbenice, problém je asi hrbolatý podklad (pole?), nepomůže ani jet vedle, to je úsek skoro na kameňáčky. Za lesem na rovině pak paráda i dále až na Cunkov dobré (i když na pláních kolem Ostrého horší). Nejlepší svezení je pak do Jistebnice. Zataženo, lehce pod nulou, parkoviště v Jistebnici překvapivě téměř plné po 15h. Líbenice protaženo velké parkoviště.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 8.1.2021 18:55
Kamínek /na cyklostezce mezi Zlatniky a Dolnimi Brezany/ 😉
(Odpověď na dotaz uživatele Magdaléna z 8.1.: Poradí někdo kam v okolí Prahy - Praha Západ sáňkovat/bobovat? Nějaký menší svah, kopeček.)
Okolí Prahy
Vloženo 8.1.2021 18:06
Dnes jsem vyzkoušel sněhový podklad. Trasa nebyla upravena a povrch přimrzlý, tráva neprosvítala a jelo se velmi dobře. Meteorologická situace: zataženo až oblačno, během dne občasné slabé sněžení, vítr mírný/bezvětří.
Více v obsáhlém příspěvku na stránce meteorologické stanice Ješetice, kde naleznete i aktuální stav tras, upravené parkoviště, možnost občerstvení na trase a samozřejmě aktuální počasí: http://pocasijesetice.cz nebo pokud máte facebook: https://www.facebook.com/ceskasibir
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 8.1.2021 18:01
Dnes v poledne z parkoviště u Libenic k bizonům v Cunkově - čerstvě upravená stopa, ale ještě by to pár cm chtělo - místy vykukovala tráva, ojediněle i hlína, i tak to bylo velmi dobré. Pak nahoru na Ounuz - zde sněhu přeci jen více, zdejší okruhy dokonalé! Na zpáteční cestě do Libenic s přibývajícími lidmi stopa už dost zničená, skate by už nebyl možný vůbec. Prostě těch pár cm sněhu ještě chybí, na víkend už to bude dole asi úplně rozbité.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 8.1.2021 17:17
Ve Hvězdě dnes několik desítek běžkařů, především na hlavní cestě od Vypichu k letohrádku. Na starší lyže to vypadalo ok. Někoho jsem viděl bruslit i na cestě od letohrádku k bráně na Petřiny. Pár dní to ještě vydrží.
Praha
Vloženo 8.1.2021 15:07
Včera se dalo obstojně lyžovat na loukách v údolí mezi Petrovicemi, Křeslicemi a Pitkovicemi. Dnes po poledni už to téměř nešlo. Pole od Petrovic směrem na Pitkovice je nepoužitelné úplně. - z rozhovoru s náhodně potkaným lyžařem, který se zrovna vracel z lyžování. Lyže měl klasičky.
Praha
Dotaz Vloženo 8.1.2021 16:55
ahoj, jak to vypada se snehem, stopou v okoli klokocne nebo vavrův palouk? je dost snehu? diky
jindra
Zodpovědět Ladův kraj
Dotaz Vloženo 8.1.2021 12:06
Netuší někdo jak to vypadá na trase Zaječov-Tok a v okolí? Díky.
Zodpovědět Brdy a Hřebeny
Vloženo 7.1.2021 21:57
Dnes večer jsem zkoušel vyrazit od parkoviště na Skalku u Mníšku. No nejde to ani na běžkách kameňačkách. Je tu sice bílo ale hodně to odtálo a navíc jsou snad všechny lesní cesty protažené pluhem.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 7.1.2021 19:51
Okruh na loukách protažený včera. Přes noc napadlo pár centimetrů, takže trochu zapadáno. Ale klasika prošlápnutá v protažené stopě, takže celkem ok. Skate spíš ne, ale někdo to tam drtil i tak. Ale snad to zas protáhnou. Celkově ok!!!
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 7.1.2021 19:26
Z Chlístova od parkoviště projetá pěkná stopa ve stopě po traktoru směr Javorová skála. Stopa se zdá prošláplá dále lesem k poštovně. Ale na chlístovských loukách jsou namotané okruhy skútrem s válcem (díky!!!). To je paráda, chtělo to ale ještě 5cm sněhu. Ve stopě tam "prosvítá" tráva. Teď to vůbec nevadí, nedrhne to (až na pár přejezdů rygolů) ale pokud by se oteplilo, tak to hned vytaje. Horší je parkování v Chlístovu, parkoviště nebylo protažené a navíc je tam malá cedule zákaz vjezdu, soukromý pozemek. Před ní zaparkují max. 4 auta kolmo ve "vjezdu". Ve vsi mají nové veřejné osvětlení, světla jako ve dne. Před 18h -3°C a už nesněžilo. Silnice Sedlec-Chyšky bez sněhu, na Chlístov pak uježděný sníh.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 7.1.2021 18:43
Hvězda: sjízdná je hlavní široká cesta od Vypichu k letohrádku. Na levé straně je umydlený pás na skate a v travnatém pruhu vyjeté stopy.
Jinde to zatím moc nejde, teplota se sice drží slabě pod nulou, ale pod stromy je země hodně rozmáčená a taje to odspoda. Až to víc přimrzne, bude to lepší.
Praha
Vloženo 7.1.2021 18:33
Nad Tehovem na loukách je 10-15 cm, tam bych se toho vůbec nebál. Běžkaře i stopy jsem potkával i v lese směrem na Klokočnou, ale to už je spíš pro velké nadšence. Já určitě zítra vyrazím.
Ladův kraj
Vloženo 7.1.2021 16:40
Sněhu je na České Sibiři kolem 16-22 cm.Dnes jsem si dal odpoledne 10 km na běžkách kolem Smilkova a byla to paráda,nikde jsem nedrhnul a ikdyž jsem musel šlapat stopu,tak se jelo skvěle.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 7.1.2021 15:34
Hostivařský lesopark, část od Hostivaře/Petrovic, průzkum bez lyží: žádného běžkaře jsem nepotkal, dle stop to (asi včera večer/dnes ráno) někdo na loukách zkoušel. Sněhu je 5-10 cm, ale nemá základ a je nad nulou, takže se po projetí lyžařů objevuje tráva. Obvykle nejlepší úsek od Lidlu pod vedením směrem nad hráz nepoužitelný - není dost sněhu, aby ho pěší udupali a dalo se na něm jezdit, místo toho se dostane na povrch podkladové bláto. Sám to zde spíš zkoušet nebudu ani na kameňačkách. Cesty jsou a zůstanou nepoužitelné - málo sněhu se mísí s podkladovým bahnem a asfaltem.
Praha
Vloženo 7.1.2021 14:40
Průzkum v Lesoparku Letňany bez lyží. Víceméně podle očekávání je pokrývka nedostatečná a je třeba čekat leda na další nadílku.

Na asfaltu 0 - 2 cm rozdupané nesouvislé a utávající něco. Na trávě 3 - 5 cm lehkého prašanu. Na nejlepších místech na asfaltu by se šlo šoupat leda opatrně soupažem a na trávě jen na nejrovnějších místech. Někdo to tam na rovném místě zkoušel, ale asi měl namazán stoupací vosk a občas snudal celý půlmetrový pás sněhu až na trávu. Pod sněhem je mokrá tráva a bahno, v mokřejších místech a pod stromy bahno pohltilo všechen sníh.
Praha
Vloženo 7.1.2021 11:39
Bohatá sněhová pokrývka :-)
Kolik napadlo sněhu a budou upraveny bežkařské trasy Čertovo břemeno?
Zimní pohledy kamer...
Více v obsáhlém příspěvku na stránce meteorologické stanice Ješetice: http://pocasijesetice.cz nebo pokud máte facebook: https://www.facebook.com/ceskasibir
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 7.1.2021 10:27
Přímo na místě jsem nebyla, ale bydlíme cca 15 km daleko a včera bylo dost sněhu i kolem našeho domu, vytáhli jsme s dětmi běžky. A jsme níž, takže u nás bývá méně sněhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Karel z 6.1.: Dobrý den,
Nevíte někdo, jestli bude sněhová nadílka pro běžky o víkendu dostatečná?)
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 6.1.2021 23:32
Info z OS Polánka - Dnes večer (6.1. 2021) se podařilo upravit pěknou stopu na klasiku a bruslení (v šířce 1 našeho válce) po lukách a polích kolem Hartvíkova, v délce asi 2 km.
Přírodní park Polánka a okolí

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

V Praze a jejím blízkém okolí se zpravidla většinu zimy lyžovat nedá, ale přijde-li sněhová nadílka i do nižších poloh, nemusí místní lyžaři jezdit na hory a mohou jít na běžky blíže svému bydlišti. Takové období většinou netrvá dlouho, sníh obvykle brzy roztaje. Rok od roku přibývají i kratší upravené tratě (některé z nich i na umělém sněhu), častěji si ale lyžaři v Praze a okolí musí prošlapávat stopy sami. Do "Prahy a okolí" však řadíme i oblasti, které jsou od Prahy vzdáleny dále, jako je třeba Čertovo břemeno na hranici středních a jižních Čech, kde jsou běžkařské trasy upravovány. To samé platí i pro přírodní park Polánka, který leží nedaleko odtud, ale v našem třídění ho zařazujeme na Vysočinu.

Členění oblasti Praha a střední Čechy