Praha a střední Čechy – běžky

V Praze a jejím blízkém okolí se zpravidla většinu zimy lyžovat nedá, ale přijde-li sněhová nadílka i do nižších poloh, nemusí místní lyžaři jezdit na hory a mohou jít na běžky blíže svému bydlišti. Takové období většinou netrvá dlouho, sníh obvykle brzy roztaje. Rok od roku přibývají i kratší upravené tratě (některé z nich i…

Číst celý text

Členění oblasti Praha a střední Čechy

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 5.12.2021 14:05
Z desítek včerejších sněhuláků přežil do dopoledního proběhnutí jediný. Ostatní jsou již minimálně bez hlavy. Zdá se, že zbytky včerejší sněhové nadílky odnese čert a nebude z toho ani podklad pro případné další sněžení. Aspoň tak to vypadá v Hostivaři.
Praha
Vloženo 4.12.2021 20:21
Okolí Toku: cca 5 - 10 cm sněhu bez základu, lze se pohybovat na širkokých nekamenitých cestách na dvojkových lyžích, občas člověk zadrhne. Za těchto podmínek sjízdná např. Aliance od rozc. U křížku nahoru.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 4.12.2021 15:37
6 cm hutného sněhu ujetých na 2cm vrstvu. Zhruba 12 km z Vysočanské po cyklostezce do Hrdlořez. Skate s minimem drhnutí, cestou tam i příjemné svezení, zpátky už byl sníh vlhčí a nejel. Výborné podmínky překvapivě kolem Kyjského rybníka, kde není asfaltka. Cestou zpátky kolem 13:30 ale z cyklostezky mizel sníh před očima.
Praha
Vloženo 4.12.2021 14:20
Jednoho bežkaře jsem v Hostivařském lesoparku potkal, takže ano, na těch 5 cm dnešního sněhu se lyžovat dá. Ale je to jen pro nenáročné/nejskalnější. Sám to zkoušet nebudu. Podmínky jsou vhodné spíš na stavění sněhuláka.
Praha
Vloženo 28.11.2021 16:39
Cesta k základně od křižovatky pod Hradcem směr Stožec mokrá, rozbredly snih, nahoře cca 600m úsek kde by to šlo, sněhu 5cm. Mírně ujetý sníh. Nikdo na běžkách, jen chodci a cyklisté.
Brdy a Hřebeny

Aktuality ze sezóny 2020/2021, popř. starších

Vloženo 20.3.2021 20:57
Ahoj, dneska jsem nevydržel a dojel na Javorovku, po cestě jsem se zděsil, kam jedu, když po cestĕ bylo minimum sněhu, ale u Libenic už bylo kolem 10cm a na Javorovce 15 až 25cm, nahoře byl borec, který měl skútr se stopovačem udělal na první louce okruh a pak jel dál na louky, pěkně jsem se vyblb, i když někde kouká tráva nebo krtinec, jestli máte možnost nebo odvahu, je tam krásně na sluníčku...😉
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 19.2.2021 23:04
Dnes 16-19h Hartvíkovský malý okruh (2,7 km) skatem, absolutní paráda. I stopy držely skvěle. Sněhu dost, zítra půjde objet celý určitě, v neděli minimálně úseky u lesa. Po 17h začlo mrznout a jelo to jako z praku...dal jsem přes 30 km. Jen nezapomeňte přes den na hůlky s velkými košíčky, jinak se budete bořit.
Přírodní park Polánka a okolí
Vloženo 18.2.2021 16:44
Vyšlápl jsem si ráno od Nepálu na hřeben - že to ještě zkusím. Je to už opravdu pro skalní a na kameňačky. Konec sezony pokud se zima ještě neprobere... V kuse sjízdná byla ještě hřebenovka po Tocké mezi Prahou a malým Tokem. Včetně cesty kolem Čákovy vyhlídky. Pár zledovatělých míst (hlavně od sv. Jána na malý Tok.), ale lyže se sundavat nemusely. OK je také spojka Sv. Ján - Pražská linka. Spojka Malý tok - Pražská linka nic moc (kousek lyže dolu). Pražská linka holá a na okolních cestách, kde sníh ještě byl řádil harvestor... Tak SKOL v další sezóně (snad bude také tak vydařená:)
Brdy a Hřebeny
Vloženo 18.2.2021 9:16
Hostivař ráno 8-9 h: už jen pro nejskalnější, dramaticky horší než včera. Pro me konečná a nedoporučuji. Poměr sníh vs. tráva a spol. tak 50:50, ale do sněhu počítám i břečku. Použitelných stop na klasiku: tak 1 % - na své 4km dlouhé trase jsem tak 30 m našel. Mimo stopy to nějak jde.. Použitelných cest na skate (na lyžích určených k zatopení v kamnech) tak 10 % (v lese se sníh resp. břečka na cestách drží).

Delší kopec na bobování u Hostivaři už nepoužitelný, menší v centrální části nad žlutou skluzavkou by teoreticky ještě šel. I když s průjezdem břečkou. Nicméně naše sáňky a boby už raději uklidíme.

Tohle https://strava.app.link/OgGBqtmjYdb jsem zvládl jen s jedním sundaváním, ale nemám problém přejít kus trávy či asfaltu na lyžích...
8:21
8:24
8:28
8:35

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Praha
Vloženo 18.2.2021 9:07
Hvězda ráno na skate ještě sjízdná, bylo to ale mokrý a měkký, v noci byla minimální teplota +3. Kupodivu jsem tam nebyl sám a mělo smysl vyrazit. Žádný škrábanec jsem nepřidal. Podklad už ale na hodně místech prosvítá. Podle mě souvislá vrstva do zítra už nevydrží, pro zarputilce by ale půl kilometrový flek zůstat mohl.
Sjezd do Ruzyně tradičně nejhorší, dole je už sněhu hodně málo. Přesto jsem to sjel a lyže vyvázly bez úhony.
Praha
Vloženo 18.2.2021 12:24
Kladno. Vcera rano jeste sjizdne a docela dobre. Jel jsem na cyklostezce k Halde. Jen most pres dalnici spatne, jinak bez problemu. Dnes rano v lese nad Lapakem uz bez lyzi. Misty by to slo, ale uz by to nebyla radost.
Okolí Prahy
Vloženo 17.2.2021 17:44
Dnes ráni Teslíny - Praha - Nepomuk - Teslíny. Už to nestojá za nic a zítra bych to už nikomu nedoporučoval. Cesty rozježděné od lesáků a kamenů už kouká spousta. Je to už o lyže.
Brdy a Hřebeny
Vloženo 17.2.2021 9:22
Hostivařský lesopark po ranním dešti: na jednu stranu ke včerejší nádheře to má daleko, na druhou vrstva sněhu je stále až na výjimky souvislá a lyžovat se dá. Ve stopách(zejména těch strojových) občas prosvítá podklad, ale čouhá spíše výjimečně (na fotce je extrémní případ).

Množství cest použitelných pro skate ubylo, ale pořád se nějaká najdou. Zamrzlá Hostivařská přehrada pohledem z náhorní plošiny pro lyžování již nepoužitelná, místo sněhu je na ledu voda.
Praha
Vloženo 17.2.2021 9:10
Hvězda dnes na skate dobrá. Od včerejška logicky hodně přibylo nečistot, nikde ale není vytáto. Jako na horách při oblevě. Bylo to celkem tvrdé a rychlé. Ze tří párů lyží bych volil ty prostřední, ale žádný škrábanec jsem si nepřivezl. Zatím rozhodně doporučení hodné. Zítra půjdu zase.
Trochu horší je jen sjezd na Ruzyň, kde je nejvíce bordelu ze stromů a odvodňovací kanálky. Sjel jsem to ale bez úhony.
Praha
Vloženo 17.2.2021 11:51
Ahoj, poslední víkend na běžkách na Jistebnicku byl luxus. Slova nádhera, krása atd. Překrásné sobotní, nedělní i pondělní svezení v nádherných stopách a ještě k tomu to slunce. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se starají.
Česká Sibiř - Čertovo břemeno
Vloženo 17.2.2021 9:58
Pole u Tehova a Tehovce a přilehlý les. Čerstvě napadlý sníh z rána se změnil na polích do 13 hod. v totální vatu. Na poli se musíte vyhýbat stále častějším hroudám. V zastíněném lese je chladněji a dá se jezdit podstatně lépe, ale jsou tam pouze náznaky stop. Letošní 2.vlna běžkování pomalu ale jistě končí.
Dnes a zítra to ještě půjde, ale lépe po ráno či navečer v místech převážně ve stínu.
Ladův kraj
Vloženo 17.2.2021 9:32
Včera v podvečer Klánovický les překvapivě dobrý, spousta vyjetých stop, podklad prosvítal jen zcela výjimečně. Trochu horší pouze krátký úsek podél trati mezi zastávkou Klánovice a restaurací U lesa. Uvidíme, co s tím udělá dnešní citelné oteplení.
Praha
Vloženo 16.2.2021 20:51
Hostivař: Od Lidlu z Řepčické přes všechny horní louky, řada pěkných stop na klasiku, příjemné svezení. Z poslední louky před minigolfem bezvadný sjezd dolů k nádrži, do blízkosti velkého dřevěného mola. Cesta podél přehrady k hrázi protažená, ale nesypaná, dalo se jet bez problémů, i dál pod hrází podél meandrů Botiče až k rybí restauraci. Odhaduji, že horní louky budou ještě během středy dobře sjízdné všude... Před polednem i krátce po obědě minimum lidí, velká pohoda.
Praha
Vloženo 16.2.2021 20:33
Kunratak vecer uz spatny
Praha
Vloženo 16.2.2021 16:20
Trasa po stezce Zeleneč-Lazne Toušeň super
Praha
Vloženo 16.2.2021 14:35
V Lesoparku Letňany kolem poledne upravené stopy na klasiku stále dobré, sněhu dost. Lepší v centrální části, na polích směr Čakovice trochu horší.
Praha
Vloženo 16.2.2021 14:28
Určitě Hvězda, tam by díky studenému mikroklimatu mohl sníh přežít nejdýl a je to skoro rovina.
(Odpověď na dotaz uživatele David z 15.2.: Dobrý den, chceme s přítelkyní jít na běžky, ale nevíme kam. Ideálně aby převýšení moc nebylo. Neradi kopce dolů. Nejlépe lokalita: Praha a okolí Prahy. Poradíte prosím?)
Okolí Prahy
Vloženo 16.2.2021 13:29
Dnes brzy ráno s čelovkou kolem Letiště Praha, sněhu dost, stopa pěkná, skate dnes také byl možný na asfaltové cestě, protože trochu připadlo.
Okolí Prahy
Vloženo 16.2.2021 11:25
Stopy na polích z Petrovic k Říčanům po nočních 2 cm sněhu bez problému obnoveny průjezdem prvního lyžaře. Na místní možnosti nádherné lyžování, hlína se objevuje jen minimálně.

Cyklostezka Kolovraty - Říčany velmi pěkná na skate, ale i slušná stopa od lyžařů po straně. U Kolovrat jižně od obce paráda, severně dle očekávání slabší.

GPS záznam viz https://strava.app.link/M5Jd7A38Udb

Před 10h ještě slabě sněžilo, v 11h první nesmélé dešťové kapky, zatím vystřídané sluncem.
Praha
Vloženo 16.2.2021 9:55
Cholupice - dnes ráno to bylo jedno z nejlepších letošních svezení a asi i poslední. Na poli mezi Cholupickým vrchem a Cholupicemi napadlo asi 2-3 cm sněhu. Stopy jsou bílé, zapadaly sem tam vykukující řepka a hrudky hlíny. Kolečko cca 2,5 km podél lesa a silnic s kvalitními stopami i širokým ušlapaným a uježděným pruhem pro skate, sklouzl jsem se ráno parádně; troufl bych si i s áčkovými lyžemi, kdybych je měl.
Praha
Vloženo 16.2.2021 9:40
Ve Hvězdě připadl přes noc asi cenťák sněhu, zakrylo to nečistoty a to až moc hladké mejdlo na nejpoužívanějších trasách. Na skate stále skvělé podmínky. Akorát předpověď je blbá, proto doporučuji vyrazit. Zítra to snad ještě taky půjde.
Praha
Vloženo 16.2.2021 9:02
večer s čelovkou.
Říčanská hájovna - Olivova léč. - tunel - Jedlice - Svojetice vodojem - Struhařov rybník - Jedlice - pole nad Tehovem - hájovna.
Podmínky překvapivě dobré. Cyklostezka hájovna - Olivova - Jedlice v dobrém stavu, bruslení, pouze nejprudší sjezd směrem k hájovně (nad Thomayrovou ulicí v Říčanech) jsou kameny, to je lepší přenést, škoda i B lyží. Jak se vyjelo na menší cesty v lese u Svojetic, tak je to horší, ale obvykle se nějak dalo.
Pole mezi Tehovem a Hačálkou už nic moc. Pole u vysílačů celkem v pohodě.
Tak dnes máte možná poslední šanci :(
Ladův kraj
Vloženo 15.2.2021 19:24
Nástup do stopy v Lysolajích (ulice Poustka), odtud 11km bílými pláněmi a lesoparkem až k mekáči do Divoké Šárky. Podél lesa rychlá a pevná stopa, liduprázdno, s vyjímkou krátkého 200m úseku v "údolíčku" u Nebušic s hrubou oranicí všude sjízdné i pro jedničkové lyže.
Záznam trasy: https://strava.app.link/gL10ygu2Tdb
Praha
Vloženo 15.2.2021 19:13
Stromovka, Trojská lávka i cyklostezka podél Vltavy až k podbabskému přívozu stále na lyžích dobře sjízdné.
Záznam trasy: https://strava.app.link/EKPzvMy1Tdb
Praha
Vloženo 15.2.2021 19:00
Jarni okruh Hartvikov - Vodice - Bydlin -Nad Domamysli - Hartvikov, dnes jasno/oblacno, teplota -3 stupně odpoledne.
Stopa: místy vylézají krtiny nebo ornice či tráva, ale dalo se. Pod Hartvikovem těsně před vjezdem do lesa a pres les trochu horsi stav, vykukuji koreny, kameny. Na pár mistech je led (tam kde jsou prameny - remizek u Oblajovaku, za vysilacem za Vodicí, pred Osikovcem, za Bydlinem jak je včelín a pod silnicí pod Domamyšlí). Celkový stav bych hodnotila jako ucházející.
Hartvíkovský okruh je 100% kvalita sněhu.
Přírodní park Polánka a okolí

O oblasti

V Praze a jejím blízkém okolí se zpravidla většinu zimy lyžovat nedá, ale přijde-li sněhová nadílka i do nižších poloh, nemusí místní lyžaři jezdit na hory a mohou jít na běžky blíže svému bydlišti. Takové období většinou netrvá dlouho, sníh obvykle brzy roztaje. Rok od roku přibývají i kratší upravené tratě (některé z nich i na umělém sněhu), častěji si ale lyžaři v Praze a okolí musí prošlapávat stopy sami. Do "Prahy a okolí" však řadíme i oblasti, které jsou od Prahy vzdáleny dále, jako je třeba Čertovo břemeno na hranici středních a jižních Čech, kde jsou běžkařské trasy upravovány. To samé platí i pro přírodní park Polánka, který leží nedaleko odtud, ale v našem třídění ho zařazujeme na Vysočinu.

Členění oblasti Praha a střední Čechy