Jeseníky – běžky

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Členění oblasti Jeseníky

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 5 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 22.2.2020 22:30
Trasa Hynčice přes Peticesti, Slamenku a Zatáčku smrti zpět do Hynčic. Stoupání bylo trošku náročnější, stopa byla ujeta jen běžkaři. Od rozcestí s Vojenskou cestou byla stopa upravena, ze Slamenky zpátky dolní cestou dokonce manšestr. Nikde ani kamínek. Sněhu bylo dost. Vzhledem k teplému počasí byl podklad pro bruslení trochu měkčí a bořil se.
Králický Sněžník
Vloženo 22.2.2020 20:54
Z Petříkova Levým údolím, pak částečně okruh Pohádka a okruh Velký Šengen. Zpět Pravým údolím a spojkou k parkovišti v Petříkově. Všechno parádně upraveno ze včera i z dneška, nahoře prašan a pod nulou. Větvičky v nejvzdálenější části Šengenu, dost foukalo. Dole v Petříkově už nad nulou, lepivý sníh. Pozor na poslední sjezd k parkovišti, už leze hlína.
Rychlebské hory
Vloženo 22.2.2020 16:57
Dnes ráno 7:30 že Skřítku pod Ztracené kameny, potom Alfrédka. Krásná nová ranní úprava, ve stopě jsem byl druhý, paráda. Nahoře hodně foukalo, ale dalo se. Okruh kolem Ostružné v horším stavu, místy stopa vyřízlá na podklad, místy zafoukaná. Zpět kolem Žlutého potoka, vše OK, spojka na Skřítek v trochu horším stavu. V 11 zpět na Skřítku, zde totálně plno lidí, podmínky horší, já už naštěstí mířil domů...
Hrubý Jeseník
Vloženo 21.2.2020 9:42
Jednodenní výlet vlakem z Prahy na Ramzovou.V 10.40 již ve stopě na Petříkov-všude sněhu dostatek. V Petříkově po silnici břečka,dále po červené bez problémů,cca 30-40 cm sněhu na Císařskou boudu.Odtud široká magistrála na Palaš,jelo to velmi dobře i bez mazání.Z Palaše po upravené trase po hranici k severu-velmi dobré,místy na slunci to již tahalo za nohy jak byl sníh mokřejší.Ze sedla nahoru na vrchol Polská hora po zelené částečně rozšlapáno pěšáky,ale díky cca 5 cm nového sněhu to šlo dobře. následoval sjezd stále po hranici,neprojeto,ale dalo se vedle pěšího koryta.Takto až na rozcestí Nad Aloisovým pramenem.Z důvodu dostatku času jsem si udělal odbočku k Medvědí Boudě.Z počátku ostrý sjezd-pozor dole je potok-nenechte si to rozjet jinak v něm skončíte(nahoru bez potíží).Návrat zpět stejnou cestou.Dále přes Chlupenkovec na rozcestí Kunčická hora bez problémů.Pokračování po žluté značce-sjezd do sedla- dobré jelo to akorát.Ze sedla k lanovce nad Kunčicemi sjízdné ,ale poslední kilometr již občas klacky či kořeny.Dolů po sjezdovce bolely nohy, sníh těžký a mokrý.Do St.Města na vlak samozřejmě pěšky,sníh již není.Negativní zážitek je pokácení bývalé aleje z Kunčic do St.Města.Všechny stromy(snad s výjimkou dvou-třech byly evidentně v dobrém stavu.Nepochopil jsem proč???Na hezkém náměstí zasloužená Kofola a v půl čtvrté odjezd vláčkem zpět.
Králický Sněžník
Vloženo 21.2.2020 8:22
Petříkov-Císařská bouda-Paprsek a zpět. Stopy upravené, ale z velké části namrzlé až ledovatka a někdy zase moc měkké. Na skate docela špatné. Myslím si, že na klasiku by to bylo v pohodě. :)
Rychlebské hory
Vloženo 21.2.2020 0:24
Slaměnka-Návrší-Stříbrnická-Podbělka-Vilemína-závora, nahoře asi 20cm nového neupraveného sněhu, dole u závory asi 10 ale ke konečné už břečka. Od Slaměnky po prošlápnuté stopě trochu vachrlaté ale dalo se. k zatáčce neprošlápnuté, takže horní trasou, sjezd k Padesátkám ok, pak trochu kličkovaná u potůčku. Návrší fajn, stará vrzající příjemná chata. Stoupání od chaty na Stříbrnickou rozšlapáno až prakticky k Ludmile, od sedla už celkem ok skialpová stopa ale taky tam pravda chvílemi někdo naděroval šlapandu, nic hrozného. Hřeben fajn jako vždy, příjemné sjezdy v čerstvém sněhu. Sestup od Podbělky jsem netrefil jak jsem chtěl, ale už jsem spěchal dolů. Magistrála k Vilemíně stopa fajn, klouzalo to o poznání lépe, už se stmívalo. Závěr s čelovkou až k závoře, pak už sníh skoro pryč ale to je kousek. Skol
Foto vid https://www.zonerama.com/esence77/Album/6015386
gps strasa https://mapy.cz/s/renecuzeso
Králický Sněžník
Vloženo 20.2.2020 23:48
Dnes vyjezd lanovkou na Medvedi horu,dale na Dlouhe Strane a zpet,po vcerejsi snehove prehance prislo velke zklamani!! Stopa neuparavena a proslapnuta,podminky idealni...skoda!!
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2020 23:41
Ze Skřítku pod Malý Kotel a zpět, lehce pod nulou, velká pochvala za úpravu po odpoledním a nočním sněžení. Sluníčko, polévka a pivo na Alfrédce, nemělo to chybu.
Hrubý Jeseník
Vloženo 20.2.2020 20:05
Ramzova Paprsek Smrk Lesní bar super upravené
Rychlebské hory
Vloženo 20.2.2020 17:47
Dnes odpoledne projeto ČHS - Vřesovka a okruh Pod Šindelnou. Upraveno krásně, na sedle kolem nuly, výše určitě lehce pod nulou. Střed cesty na Vřesovku klasicky rozdupán od pěších turistů, takže sjezd raději svištět ve stopě. Mazal jsem červený Swix a kromě úseku hned nad ČHS držel krásně.
Hrubý Jeseník
Vloženo 18.2.2020 14:19
CHS-Svycarna-Kurzovní chata-Praděd pořad sjízdné. Místy zmrzlé a sjezdy rozdupany od pěšáků. Ráno zmrzlý odpoledne odmek, ale aspoň šlo pluzit.
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2020 19:16
Dle podminem +5'C vyborne. Pochvala 👍rolbarum vse vcerejsi cerstve upraveno. Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Odpoledni skol ⛷ po 13hod, vse ideal jen dat pozor od Mravencovky po zelene vytaty potok napric, tedy doporuceni jet z Alfredky nejprve pid Maly kotel a pak dlouhym sjezdem k Mravencovce, pak po prudke zelebe nahoru. Rovnez jsme si uzili sjezd v rolbovane stope od Pod Josefinkou podel Zluteho potoka k mostku, 👌. Pak obcas jehluci a hlina ale vubec nevadi, budme radi za ty dary pri teto zime ❄️🌞
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2020 19:09
Projel jsem kolem Skřítku všechny základní okruhy víceméně jsou s opatrností sjízdné. Směr Rabštejn hodně jehličí ve stopě a vyčnívající kamení.
Po sjezdu k Žlutému Potoku a odbočka směrem na Rýmařov je stále netknutá a musíte se probíjet neupravenou stopou. Bohužel, rýmařováci se skutrem stále spí!
Hrubý Jeseník
Vloženo 17.2.2020 11:03
Ze Slaměnky na Sedmicestí byla krásně urolbovaná cesta, před námi asi jen tři běžkaři. Dál kole Čtyř rohů spojkou Jasan, taky tady byla rolba a hodně sněhu. Dávejte opravdu pozor na zatáčku smrti - kamarád tam málem vyletěl. Pak přes Magistrálu do Hynčic. Spojka mezi sjezdovkami byla pošlapaná, ale byla tam stopa, takže pro klasiky dobrý. Do Štěpánova byla cesta pošlapaná a místy čouhala tráva, ale pak dál do Starého města už to na lyžích nešlo. Počasí se vydařilo, svítilo slunce a skoro nefoukal vítr.
Králický Sněžník
Vloženo 16.2.2020 14:25
Červenohorské sedlo - po žluté do Koutů nad Desnou k vlaku: více než polovina lesní cesty je sjízdná, v druhé polovině jsou asi dvě místa,kde sníh úplně roztál (potok přes cestu), ale jet se to dá. Dole na začátku lesa už je jenom zbytek sněhové pokrývky, v Koutech je jaro :-).
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel T. z 15.2.: Dobrý den, nevíte, jestli je sjízdná stará cesta z Č. Sedla? -žlutá značka- nebo po vodovodní-naproti přes údolí?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2020 21:52
Dnes,Paprsek,Smrk,Velký šengen,Paprsek,stopy upravené,super,,modrý a fialový speciál nedržel,ale tratě suprové,,sněhu dostatek i sluníčko bylo,,teplota kolem 2°struktura sněhu vata,Ale určitě krásná sportovní sobota,palec nahoru za úpravu tratí....
Rychlebské hory
Vloženo 15.2.2020 14:10
Dnes Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Malý kotel - Mravencovka - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Vyrazili jsme před osmou ráno, naprosto ideální podmínky, nahoře -2, a vše krásně nově upraveno. Pozor kdo by jel sjezd z Alfrédky kratší cestou na Mravencovku, je tam jeden úplně vytátý potok přes cestu, hodně nebezpečné. Spojka Žlutý Potok - Skřítek jehličí, hlína, kořeny. Dojeli jsme kolem 12, podmínky mnohem horší, na Skřítku na slunci 10 stupňů a sníh tál před očima.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2020 14:34
👌 Super. Pochvala vsechny stopy cerstve rolbovany. Ramzova>Smrk> Velky Schengen (tam vyjeta stopa, nebylo cestve rolba, kdo jede klasiku ideal) Paprsek a pres Cisarskou boudu dolu do Ostruzne na vlak. Nema chybu jedte smele ⛷️❄️🌞
Rychlebské hory
Vloženo 15.2.2020 14:30
Bez problemu rovbovao od nadrazi z Ramzove. Pak se v pohofe dalo dojet pres Cisarskou az k vrtulim na vlak Ostruzna
(Odpověď na dotaz uživatele pifík z 14.2.: Ahoj všem, ví někdo jak to vypadá z Ramzové do Petříkova a dál na Paprsek? Dá se už od nádraží? Díky za informace)
Rychlebské hory
Vloženo 14.2.2020 13:33
ČHS-Praděd-Kouty. Nahoře super sníh, stopa až od Švýcárny na Praděd. Zapomeňte na sjezd z Petrovky do Koutů.Asi po jednom dvou kilometrech bezohlední lesáci odhrnuli z cesty všechen sníh a to co tam nechali je led, po kterém se nedá ani jet ani chodit. Proč? Asi kůrovec, nebo jen potřebují prachy. Ten idiot co to vymyslel má bezpochyby mozek velikosti mravenčího trusu. Zdá se, že Kouty nestojí o turisty, proto doporučuji dojet na Sedlo.
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2020 13:14
Kouty-Dlouhé Stráně-Ovčárna-Švýcárna-Kouty jako za starých časů, po svých na hřeben, backcountry jak řemen :) od vleku po skialpové stopě (hned na kraji lesní cesty kameny jako pěst, pozor při sjezdu) nahoru, asi 10-15cm nového, stopa přošlápnutá k Obrázku. Po vrstevnici kolem chaty Uhlířka, asi 4x překračování potůčku, zatím to bylo bez sundání lyží. Od Přístřešku po uhlířské cestě ke sjezdovce, nad 950 peřina už tak 20cm, po staré vyšlápnuté stopě až k rozhledně. Dál pouze uválcovaná stopa stašího data, poprašek as 8cm postupně víc a víc nahoru je vyfoukaný, takže na bruslení je to nahoře lepší. Až k nádrži jsem nejel. Od závory směr Františkova myslivna panenským hlubokým sněhem po skialpové trase, od Okenní štoly na chvíli zafoukaný náznak dřívější stopy. Pastva pro oči. Nahoru na hřeben směr Nad Malým kotlem samozřejmě trochu krkolomné, chvíli prudší stoupání, napříč prudkým svahem ale námaha je po chvíli vykoupena nádherou nahoře. Nad 1300 je to pohádka na druhou. Na hřebenu po magistrále nejdřív poprašek, pohodová ušlapaná stopa, ve stoupání muldy, ale Velký Máj a Vysoká hole jsou vpodstatě tvrdé vyfoukané skoro všude, sem tam led a dřina. Sjezd z Hole na Ovčárnu šlo už v pohodě sypým sněhem, ani nebyly vyfoukané místa. Na Ovčárně aspoň polévka, nic moc výběr. Dál je stopa na klasiku po obou stranách směr Praděd, uprosřed se v tom rozšlapaném dá bruslit jen tak tak. Od rozcestí Pod Pradědem je i stopa na klasiku, ve sjezdech vypluženo a lehké muldy. Švýcárna jako vždy paráda, dnes skoro nikdo, borůvkové knedlíky za odměnu. Ze Švýcárny jen klasika, další den už to ale zdá se projela rolba. Od Petrovky dolů do Koutů pohoda hlubokým sněhem do první serpentiny. Od začátku Hladové cesty vyhrnuto, pohyb těžké techniky, těžba dřeva o kus níž. Kamion sice neuhnul ale dalo se projet až dolů, kamínky neviděny. Od mostu pod dráty napětí asi 4x potůček, při překračování zatím bez sundání ale už na hraně. Foto vid viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/6000923
gps stopa https://mapy.cz/s/murapolaka
Hrubý Jeseník
Vloženo 14.2.2020 8:36
Děkuji dutohlavcum z českých lesů za vyhrnuti jediné běžkařské stopy z Petrovky do Koutů už jim ten brouček přeskočil ze smrku na mozek
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2020 22:09
Nová Ves - Alfredka - Skřítek - Rabštejn a zpět. Všude dostatek sněhu, lyže bez škrábnuti. Ráno v půl deváté hodně pod nulou, modrý swix. Od rozhledny po Mravencovku ve stopě od traktoru, ale nebyl to žádný problém. K Alfrédce po magistrále po včerejší úpravě jako první, pod 1 cm poprašku pevný pruh na skate nebo perfektní stopa, nahoře místy zafoukaná, ale stále velmi dobře použitelná. Pouze první potok ve stoupání bylo nutné překročit. Přes Žlutý potok na Skřítek a dál na Hvězdu a Rabštejn. Sjezd k Rabštejnu má méně sněhu, ale většinou rolba vyorala jen listí a stačí se jen dívat před sebe a jízda je bez škrábnutí. Zpět na Skřítek podél silnice po modré, která se neupravuje a jen prošlapává, bez problémů. Přidal jsem k okruh kolem Závory a upravený je i delší okruh přes Klepáčov.
Zpět na Alfrédku stoupáním ke Ztraceným kamenům. Tento směr jsem volil záměrně z obavy před obvykle vypluženými ledovými plotnami a šutry. Obavy byly zbytečné, sněhu spousta a dá se to jet obousměrně, jen pozor na stopy od pěšáků, tedy od lyžařů, kteří si dolů netroufli a nahoru se nechtěli dřít a lyže sundali.
Přidal jsem i okruh kolem Ostružné a přes Alfrédku, Malý Kotel a Mravencovku dojel k autu pod rozhlednu v Nové Vsi. Krásných 60 km.
Předpokládám, že zítra budou zase upravovat stopy a doporučuji vyrazit. Sněhu spousta, není třeba se bát ani k ty nejlepší lyže a prostě si to užít.
...a tak nějak dnes bylo:
https://youtu.be/OKIe_XW8trU
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2020 18:43
projel jsem všechno v upravené stopě kolem Skřítku-Hvězda-Alice-Klapáčov sjezdovka-Žlutý Potok a zpět Skřítek. Bohužel od Žlutého Potoka směrem k Rýmařovu stále NIC!
Hrubý Jeseník
Vloženo 13.2.2020 18:03
Dnes odpoledne trasa Skřítek - Pod ztracené kameny - Alfrédka - Žlutý potok - Skřítek. Výjezd ze Skřítku pod ztracáky nic moc, nahoru se dalo, ale sjezd bych úplně nedoporučil, pro odvážné pozor asi 150 m pod rozcestím (skoro nahoře) lezou dvě velké větve/kořeny. Potom na Alfrédku totální paráda. Sjezd zpět ke Žlutému potoku též dobrý. Spojka zpět na Skřítek občas s jehličím a hlínou, ale dá se. Celkově nádhera. Mazal jsem fialový Swix.
Hrubý Jeseník
Vloženo 15.2.2020 15:03
Ramzová-Smrk-Paprsek-Chlupenkovec-staré Město. Krásná jízda, všude dost sněhu i běžkařů. Na Smrku a na Chlupenkovec byla stopa zafoukaná, ale jinak trasa upravená.
Rychlebské hory
Vloženo 9.2.2020 21:30
Dnes z Velkého Vrbna - Paprsek - Pralinka - Malý Šengen . Vše super upravené ale do 12,30h mlhavo pak již sluníčko . Na Paprsku hrůza lidi a ještě závody . Celkem super svezení 👍
Rychlebské hory
Vloženo 9.2.2020 20:31
Projel jsem dnes trasu ČHS- Petrovka a tzv. Hladovou cestou k dolní nádrži. Stopy super, ale za Petrovkou to nějaký "dobrák" rozbil bruslením, tentokrát jsem jel klasiku, ale šlo to. Každopádně tento nově zrolbovaný úsek je nádherný a bez lidí, mírné klesání. zpět stoupání.
Hrubý Jeseník
Vloženo 9.2.2020 19:34
Nová Ves - Alfrédka (po zelené) - okruh Ostružná - Nová Ves (po červené)

Z Nové Vsi mělčí, trochu rozmydlená stopa, občas nečistoty, zpočátku odraz hůlek z asfaltu, ale dá se. Prudké stoupání po zelené nic moc - bez stopovače a hodně kamení a hlíny. Sjezd tudy ne! Od hranice vysokého lesa k Alfrédce už dobré, i když sem tam se musí kvůli nečistotám ze stopy vyskočit. Na okruhu kolem Ostružné ve střední části ve stopě hodně kamenů, jinak ale svezení pěkné a prakticky bez lidí. Magistrála k Zeleným kamenům vypadala ve výborném stavu. Zpět kolem Malého kotle lepší jak "zelená", ale i zde ve spodních partiích lezou kameny! Naštěstí to dnes dolů moc rychle nejelo.

Celé dopoledne lehce pod nulou. Mazal jsem fialový swix. Do poloviny stoupání k Alfrédce odraz nic moc, výše už dobré. Celkově o něco horší, než když jsem tuhle trasu jel začátkem ledna, hlavně víc kamení. Chtělo by to pár čísel navíc. Kolem Rýmařova nesouvislá pokrývka. Parkoviště na Nové Vsi už o půl desáté skoro plné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 10.2.2020 17:40
ČHS - Švýcárna - Ovčárna. Azuro, sněhu dost, teplota kousek pod nulou. Z Ovčárny na Hvězdu nevede stopa, někdo to prošlápl na skialpech, ale pro běžky nevhodné.
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2020 22:24
parkoviště Pod Klepáčem-Zbojnická-Kraličák-chata Snežník-sedlo Puchača-Lipkovský potok-parkoviště. Azuro asi -2, rolba naposledy ve středu takže spíš pro klasikáře. vrstva asi 6cm, stopa fajn. chodník od spojky po hranici neprojetý takže crosscountry. Potůčky 3x překročit, stromeček hlubokým sněhem, pak už skialpinisti projeli na hřeben. Při stoupání na Kraličák se to boří nad borůvčím až skoro po pás, hůlky občas nazabírají, mizí v hloubi. Sjezd cik cak byl pohádka za odměnu, i z chaty "Pod Sněžníkem" na sedlo Puchača to hezky klesalo čerstvým sněhem. Až na pěšáky kteří už stopu bleskově rozšlapávali a vyhrnutou cestu na odbočení žluté z cyklostezky směr sedlo Puchača. Jinak paráda.
foto vid
https://www.zonerama.com/esence77/Album/5989730
a gps trasa https://mapy.cz/s/corepapuzu
Králický Sněžník
Vloženo 8.2.2020 19:56
Dnes všechny okruhy,Paprsek,,nádhera,vše upraveno,sněhu dostatek,luxusní svezení,na neděli můžu jen doporučit,řekl bych luxus!!! Modrý speciál držel nádherně,super svezení...
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2020 19:52
Luxus hreben Skritek>Alfredka>Jelenka Petraky Ovcarna>Praded>Cervenak a kolem Sindelne az do Koutu. 🌞 Slunicko, mrazivo, bezvetri a uzasna 👀 viditelnost az do Krkonos na Snezku. Dojezd z Cervenaku kolem Sindelne dobre, jen posledni 1km se uz mzsel pesky. Skol
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2020 17:19
Z Hynčic nahoru a přes černou sjezdovku k Zatáčce smrti. Hodně úseků s kameny, nahoru se dá prokličkovat, dolů ani omylem. Jesení spojka kolem Prudkého potoka až na jedno místo dobrá. Čím víc nahoru, tím více sněhu i pohody. Přes 7 cest a Mokřiny zpět k Zatáčce smrti, konec sjezdu opět opatrně kvůli kamenů. Dál přes Padesátky (bezpečný směr opět pouze nahoru) na Návrší. Po černou sjezdovku nic moc, pak už v pohodě. Sjezd zpátky do Hynčic se zvýšenou opatrností. Hodnocení: 60%, sněhu podstatně méně než včera na Paprsku, což je zejména ve sjezdech podstatný problém...naštěstí aspoň počasí nemělo chybu, viz odkaz
https://youtu.be/-LTYar9-EcA
Králický Sněžník
Vloženo 8.2.2020 17:08
Nova ves - alfredka
Od nove vsi nahoru smerem na alfredku sem tam kameny, jehlici, misti ideal, nahore kolem alfredky perfektni podminky
Hrubý Jeseník
Vloženo 8.2.2020 16:01
Kousek od závory (200m) na rozcestí se dá už jet skatem a trať je parádní. Jen mě ten sníh dneska přišel trošku pomalej nebo špatně namazáno. Tahalo mě to pěkně za nohy. Ve stopě to moc nejelo, rychlejší to bylo vedle. Přes Mokřiny dolů k zatáčce smrti. Obvyklé jedno vytáté místo cca 50 kameny pokud máte rádi své lyže sundat a přejít. Chtěl jsem na Návrší na pivko, ale od zátačký smrti to rozhodně nejde. Není sníh. A tak jsem jel po Jasaní cestě ke Čtyřem rohům a na Sedm cest a zpět k závoře. Po Jasaní dole občas kámeny a dost měkké. Od laviček za potokem nahoře bacha na kameny ( klasické místo). Počasí nádhera a lidí taky moc nebylo aspoň do jedné odpolední
Králický Sněžník
Vloženo 7.2.2020 19:24
Paprsek. Velké Vrbno - Pralinka - Velký Šengen - Pohádka - Milíře - Velké Vrbno. Celkem 36 km. Nádhera, spousta sněhu, spíše vlhkého, tedy klasika s červeným Swixem, něco upraveno dnes, něco včera, ale všechno bez problémů. Na skate přece jen poněkud měkčí. Celý den lehce sněžilo.
Třebaže Paprsek upozorňuje na nevhodnost výjezdu autem až chatě, opět jsem u Medvědí boudy viděl klouzající debily, samozřejmě bez řetězů... Přitom Milíře je jedna z nejhezčích tras, po níž se z parkoviště u lomu dá dostat až nahoru po nádherně upravené široké ceste(2 stopy + pruh skate). A nikde ani noha. Jenže je to do kopce, 200m převýšení a sedmi kilometrech! A to je pro hodně značkově oděných a vyzbrojených "sportovců" těžký oříšek.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2020 19:06
Velký Šengen, dnes běžkařský ráj. Vyjet na Paprsek je trochu drsnější (borec před námi začal klouzat, nasadil řetězy, které jsme neměli, couval jsem kus dolů a rozjel to znovu, takže řetězy se vyplatí), ale nahoře nádherné stopy, s tuleními pásy velká pohoda.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2020 18:10
Skřítek - Pod Ztracenými kameny - Alfrédka a zpět.

V 11hod na Skřítku +2 C , tak jsem to ani na Rabštejn nezkoušel. Nulová izoterma až kolem 1100 m. :-(
Problém na klasiku s mazáním ,lítalo to kolem 0. Sněhu relativně dost, vlhčí.
Ve 14. 30hod. Skřítek + 3C .
Byl jsem v přírodě, bezva. Ale ideální podmínky to nejsou.
Hrubý Jeseník
Vloženo 7.2.2020 8:31
Paprsek - na okruzích bylo krásně - prašanová peřina, pěkná stopa. Fialový speciál držel dobře. Na skate trochu bořivé.
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2020 21:08
Zdravím všechny...kdy už konečně někdo udělá pořádek s bezohlednými tzv.
turisty, kteří ničí strojově upravené zimní cesty...!!!...nejsou ani cedulky, které
by je upozornily, že tam nemají co dělat...!!!
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2020 19:42
K večeru Zbojnický okruh, -3, fialový speciál to bral krásně. Jedna velká nádhera, sněhu dost hned od parkoviště, úprava parádní. Pro skejt asi lepší proti směru hodinových ručiček, protože spodní cesta je udusanější.
Králický Sněžník
Vloženo 6.2.2020 17:43
viz. bilestopy.cz z Mravencovky na Alfredku a Skritek dnes projeto rolbou
(Odpověď na dotaz uživatele Lu2 z 6.2.: Taky by mě zajímalo jak to vypadá z Nové Vsi na Mravencovku a pak Alfrédku. Dík)
Hrubý Jeseník
Vloženo 6.2.2020 15:35
Dnes ráno od závory na Slaměnku. Sněhu dost, čerstvě projetý rolbou. Na klasiku by to bylo úplně ideální, na bruslení to bylo prvních asi pět km hodně špatný, hodně se to bořilo. Od ty prudký pravotočivý zatáčky nad Vileminkou už to šlo. Nahoře místma vyfoukaný místa, ale projet to jde. Až se to dole trochu ujede tak to bude super...
Králický Sněžník
Vloženo 7.2.2020 13:48
Ahoj,byl jsem předevčírem, sněhu dost, stopa prošláplá, nejlépe se jede zcela bez vosku na klasiku nebo pak skate ale to podla kondičky...P.J.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 7.2.: Prosím jak to vypadá se sněhem z Červenohorského sedla na Ovčárnu a dále směr Praděd? Chtěli by jsme vyrazit zítra :-). Případně trasa okolo Skřítku?)
Hrubý Jeseník
Vloženo 5.2.2020 18:04
Petříkov-Smrk-Paprsek-Velký šengen-Císařská -Petříkov
letos nejlepší podmínky vhodné na áčkové běžky. Po napadení asi 35cm sněhu, přestalo v poledne sněžit a zároveň vyrazily do terénu rolby a upravily většinu tras, vše krásně upraveno pouze kolem Smrku sfoukáno a od rozcestí "na bahnech" po Císařskou boudu nějaký bezohledný pěšák rozdupal stopu pro klasiku. Sníh ze začátku ještě měkký a pomalejší k večeru již přemrzlý prašan takže to pak na modrý vosk jelo krásně rychle. Pouze bruslařům bych asi doporučil tak den dva počkat, jelikož sníh není ještě dostatečně pevný a bořil se pod nimi.
Rychlebské hory
Vloženo 5.2.2020 21:24
Úsek z Ramzové ke Vřesové studánce se neupravuje (z Ramzové na Šerák si eventuelně můžete pomoci lanovkou nebo stoupáním po okraji sjezdovky). Od Vřesové studánky na Červenohorské sedlo se upravuje celkem často, z Červenohorského sedla k Pradědu se upravuje ještě častěji.

(Odpověď na dotaz uživatele David z 5.2.: Dobrý den. Trasa z Ramzový na Praděd přes Červenohorské sedlo se asi neupravuje nevíte? Děkuji za odpověd.)
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.2.2020 10:04
Sjezd z Ovcarny>Svicarna>Petrovka>Kouty. Zmrzle hodne rychle s velmi mali prasankem se velice dobre dalo. I pod petrovkou svezeni az k traktoru s tezbiu dreva, pak uz pesky. Od mostu pod draty zase na bezkach az ke sjezdovce OK hodne jarne... ale na kamenacky jelo fajn
Hrubý Jeseník
Vloženo 3.2.2020 10:01
Ovcarna>Jelenka>Alfrefka-Ostruznik-Josefinka.. zpet pres Jelenku na Ovcarnu.
Na hrebenu uplne bez snehu, jen vyjete zledovatele koleje,pod Jelenkou snehu dist i v lese, jehlici, vetvicky ale dalo se. Kolem Alfredky pekne pojezdeni. Pres Mravencovku ke Karlovu se jiz neda jet. Smer ke skritku vodnate ale sli to. Snih uz pomaly, jarni podminky
Hrubý Jeseník
Vloženo 1.2.2020 20:58
Dnes lanovkou na Slamník a zpět k závoře. Od sjezdovky k lavičkám led a potučky. Od laviček už celkem v pohodě až na 200 metrů úplně bez sněhu. Dubnové počasí a tomu odpovídá i kvalita sněhu. Před Vileminkou ledová stopa a sníh už horší. Od Vileminky jízda v ledové stopě plné vody. Na béčkové lyže. Dá se dojet až cca 300 metrů před závoru.
Králický Sněžník
Vloženo 1.2.2020 20:35
Levé údolí upraveno od posledního domu v Petříkově přes Milíře až na konec lesa před Vrbném. Místy napadané jehličí, kaluže (blíž k Hřebeňáku), kamínky jsou dobře vidět, lze se vyhnout a není jich moc. Souvislý sníh. Rozhodně pro běžky šetrná jízda i jako varianta k Císařské boudě. Na magistrále k Císařské boudě ve stoupání nad Petříkovem je plno kamení a odtátého sněhu.
Rychlebské hory
Vloženo 1.2.2020 20:34
Paprsek - hranicni hreben jeste jakztakz dobry,nize polozene useky uz s kamenim.V lese hodne jehlici a spinava stopa obecne.Na planich dobre.Lidi dnes hodne.V noci by to mohlo jit pod nulu a pri trose stesti to rano pocukruje trosku snih.Nedele bude uz dost na hrane,ale jeste to pujde.
Rychlebské hory
Vloženo 3.2.2020 9:42
Hreben Ramzova>Cervenak>Praded>Ovcarna. Snehu dost, neprselo tezky snih pri sjezdu z Keprniku ale hodne v pohode. Cervenak dosti jaro, ale stopa vynikajici, skoda ze teplota >0'C...
Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2020 19:43
Dnes okruh Zbojnická. Pod Klepáčem mokro, od Sršňovky už pohoda a nahoře úplně super svezení.
Fotky: https://www.facebook.com/625721947494110/posts/2828878927178390/
Králický Sněžník
Vloženo 31.1.2020 18:40
Na Skřítku ráno po 8h 3 stupně a mrholení. Mrholilo i v nejvyšších bodech mého výletu něco nad 1100 m, naštěstí během dopoledne přestalo. Největší škody dělá voda kapajicí ze stromů, pod nimi je místy dost mokro.

Úvodní rovinatý úsek k rozcestí Nad Skřítkem je čerstvě upravený i když vodnatý. Nahoru pod Ztracené kameny nahoru schůdné na lyžích, ale to bylo ráno a na několika místech se tvořila brečka. Dolů možná na ultrakameňačkách. Ztracené kameny - Alfrédka upraveno ve středu, od té doby napadlo. Já měl ještě stopu na klasiku slušnou, ale bude se velmi rychle opotřebovávat, naopak bruslaři ten těžký sníh brzy ujezdí a nebude to už taková makačka. Tento úsek by měl oblevě dobře odolávat, jen na jednom místě se tvoří rybník. Zde klidně na nové lyže, když je tam nějak dostanete :-) Okruh okolo Jeleního hřbetu má taky slušný sněhový základ, jen v zadní části místy leze podkladové borůvčí a tráva plus je otázka, co se stane pod stromy. Stopa na klasiku tak na 1/3 okruhu komplet zapadaná, ale lyžaři si ji vyjeli sami. Návrat na Skřítek přes Žlutý potok je dobrá varianta, 2/3 sjezdu upraveno s krásnou stopou na klasiku, zbytek sice s kolejemi od auta ale dá se. Ze Žlutého potoku stoupání ke Skřítku uježděno slušně, zvládli to v pohodě i bruslaři. V opačném směru pozor na šutry v prudším sjezdu těsně před Žlutým potokem.

Odpoledne na okruzích na Skřítku na druhé straně silnice. Byly upraveny včera odpo tj. v ideálním čase, na dnešní teploty díky tomu zůstávají tratě dobře tvrdé. Ovšem rozhodně to není na nové lyže. Nikomu nedoporučuji okruh směrem ke Klepáčovu, ve nejnižší části jsem šel asi 500 m s lyžemi v ruce (a nechápal 2 lyžaře,kteří vše projeli) a i jinde je to technicky náročný slalom mezi kamínky. Jinde je kvalita střídavá, od vyloženě nádherných úseků přes mokré stopy pod stromy k místům po cestách s horším podkladem, které je třeba spíš přetrpět. Nejlepší jsou silnička na Hvězdu a úplně parádní je návrat po druhé cestě od odbočky na Rabštejn, ale i tam je to vykompenzováno horším závěrem. Sjíždění na Rabštejn za to spíš nestojí. Celkově při použití horších lyží pěkné svezení na současné možnosti, kromě výše zmíněného bez přenášení, co by za to třeba v Krušných horách dali :-)

GPS záznam: https://strava.app.link/nCVh2y9EH3

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Hrubý Jeseník
Vloženo 31.1.2020 18:35
(Odpověď na dotaz uživatele Verda z 29.1.: Tenhle dotaz sem moc nepatří, ale zkusím a zeptám se. Chtěla bych si udělat pěší výlet ze Skřítku k Jelení studance. Je možná pěší túra?)

Těžko říct z pohledu lyžaře. Z rozcestí Pod ztracenými kameny nahoru na hřeben nějaké stopy od pěších vedly. Sněhu tam asi bude dost. Ve stoupání ze Skřítku na toto rozcestí pěší výletníci lyžařům za těchto podmínek rozhodně vadit nebudou, viz moje novější zpráva. Přes Alfrédku pěšky prosím ne.
Hrubý Jeseník

O oblasti

Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se zde sníh drží dlouho do jara a zpravidla se zde provozují zimní sporty nejdéle z celé republiky. V Jeseníkách se nachází velké množství pravidelně upravovaných lyžařských stop, které se každým rokem ještě zvyšuje.

Členění oblasti Jeseníky